c J Kenn emer Financierings-instituut hielp zowel kopers als winkeliers Amsterdamse Beurs tijdelijke leraren HONDENLIEFHEBBERS Haarlems Matrassenhuis Groentjes Het noodlottige ha Issnoer Dinsdag 16 Augustus Ï949 Haarlems Dagblad Eerste halfjaar gaf gunstige resultaten Nu het eerste halfjaar voorbij is, waarin de „Stichting Kennemer Instituut tot be middeling bij de financiering van aankopen in de détailhandel te Haarlem" actief is geweest in de zin van haar nogalwuitvoe- rige benaming, heeft het bestuur een terug blik geworpen op hetgeen verricht is en die heeft ruimschoots tot tevredenheid aanlei ding gegeven. Deze Stichting die tot stand kwam op initiatief van de Middenstands centrale, de Volkscredietbank en de Kamer van Koophandel, verleent credieten aan mensen die gebruiksvoorwerpen aan moe ten schaffen, waarvan de prijs hen een beetje zwaar op de maag zou liggen, wan neer deze ineens betaald zou moeten wor den. Het is dus eigenlijk een soort afbetalings systeem, echter met dien verstande, dat de winkelier zijn geld ineens in handen krijgt en de koper minder onkosten hoeft te be talen, dan over het algemeen bij een nor male koop-of-afbetaling het geval is. De Stichting wil overigens helemaal niet het afbetalingssysteem bevorderen, maar men is van mening dat in deze nog steeds niet helemaal normale tijd een middel moest worden gevonden, dat mensen in staat stelt de dingen te kopen die zij nodig hebben Op de omzet van de middenstand heeft het werk van de Stichting natuurlijk een stimulerende invloed, iets dat in deze tijd waarin het spook van de laag-conjunctuur weer aan de deur begint te kloppen, nau- welijks bétreurd kan worden. Weinig risico De Stichting blijft garant voor de ver leende credieten en kan dat doen omdat allerlei waarborgen zijn gesteld, die het risico aanzienlijk doen verminderen. Wij denken hierbij aan looncessie, pensioen cessie, cessie van kinderbijslag, voorts borg stelling en eigendomsoverdracht. De be langrijkste voorzorgsmaatregel om te voor komen dat de Stichting met de gebakken peren zou blijven zitten, is wel het zeer nauwkeurige vooronderzoek dat aan het verlenen van een crediet voorafgaat. De informatoren van de Volkscredietbank ver richten dit onderzoek door huisbezoek en contact met werkgevers. In vier maanden zijn thans 2466 aanvra gen om een crediet binnengekomen tot een totaal-bedrag van 479.192,70, waarvan er 1528 zijn toegestaan, 259 geweigerd, 464 in getrokken (na overleg met~de huisbezoeker of eigener beweging) en 215 nog in behan deling waren na afsluiting van het eerste half jaar. In deze periode zijn 1393 lenin gen verstrekt tot een totaal-bedrag van 274.987, Hieruit blijkt al dat het geraamde bedrag van een half millioen per jaar niet vol doende zal zijn en waarschijnlijk tot zes ton verhoogd zal moeten worden. In totaal is tot op heden ongeveer 67.000 afgelost en is slechts 700 achterstallig. Dit is zeker geen onrustbarend bedrag, wanneer men weet dat op de verstrekte 1393 credieten meer dan 2700 aan risico-premies is geïnd. Batig saldo De exploitatie-rekening van de Stichting Vertoont na het eerste half jaar een batig saldo van ruim achthonderd gulden aangezien daar geen grote verplichtingen tegenover staan en de winkeliers nog 54% aan administratie-kosten moeten betalen, is het voortwerken van de stichting wel verzekerd. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 15 Augustus 1949 BEVALLEN van een zoon: 12 Aug., M. Jr Struijkenkamp—Helmerhorst; 13 Aug.., W. Vlug—Valbracht; J. Quenévan Emmerik; 14 Aug., T. Veltmeijervan Geerestein; W. J. W. Massarode Beer; J. M. E. Kooimans Spook; 15 Aug., F. LokkerHuurd; P. M. BerghuisSens; H. E. RieuwersAzier; L. M. de Zwartvan Riel. BEVALLEN van een dochter: 12 Aug. D. GlaserSwillens; 14 Aug., P. C. Gosselink Beerthuizen; C. H. KeevelMeijers; A. M. GerritsenPover; T. A. LenstraKui pers; C. H. BakerPeetoom; 15 Aug., C. W. F. Lagerweijvan Oldenmark. OVERLEDEN: 13 Aug. G. Scholtz—Le- gierse, 79 j., Pres. Steinstraat. Agenda voor Haarlem DINSDAG 16 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Luxor: ,,'t Is feest vandaag", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Met twee Jantjes op stap", 14 j., 2.15, 7 en 9.15 uur. Vacantie- programma 11 en 4.30'uur. Spaarne: „De gevangene van Mesquite", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spionnen aan de Theems", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Kleine melodie uit Wenen", alle leeft., 2, 4.15j 7 en 9.15 uur. Palace: „De pioniers", 14 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Watt en half Watt", 10.30 uur. Frans Hals Mu seum: Tentoonstellingen Matthieu Wieg man 105 uur. WOENSDAG 17 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. De aanvragers komen niet alleen uit Haarlem (1721) maar ook uit Velsen (219). Beverwijk (288), Heemstede (95), Bloe- mendaal (43) en Zandvoort (84). De aankopen waarvoor credieten werden aangevraagd, betroffen verreweg het groot ste deel fietsen en wel 1721 stuks. Er waren ook mensen die meubelen wilden kopen (379), radio's en electrische apparaten (132), sanitair (4), kleding (28), haarden en kachels (47), naaimachines (40), kin derwagens (16), muziekinstrumenten (9). stofzuigers (47) en waschmachines (29). Men gaat van het principe uit dat de ar tikelen aan zekere noodzakelijkheidseisen moeten voldoen en een wielrenner die een race-fiets wou hebben, kreeg daar bij voorbeeld geen crediet voor. De bedragen van de credieten lopen sterk uiteen, maar wanneer men als ge middelde 200 zou stellen, slaat men de plank niet ver mis. Bij het vaststellen van de aflossingstermijnen houdt men er ter dege rekening mee, dat de mensen inder daad in staat gesteld worden om aan hun verplichtingen te voldoen en al te optimis tische afbetalingsplannen-makers worden dan ook tevoren in hun enthousiasme ge temperd. Meestal wordt de schuld echter in een jaar voldaan. Het is voorts geen ge woonte om na aflossing van de schuld weer een nieuw crediet toe te staan en meestal wordt dan de raad gegeven voor de vol gende aankoop eerst te gaan sparen, omdat dat tenslotte het systeem is, dat ook door de mensen van de Stichting wordt geprefe reerd. Nochtans kan worden vastgesteld dat de Stichting met haar activiteit in het eerste half jaar een belangrijke dienst aan de gemeenschap heeft bewezen. Ballet-repetitie De door de Stichting Openluchttheater Bloemendaal aangekondigde repetitie van het Ballet der Lage Landen is gisteravond niet doorgegaan. Hoewel het gezelschap had verzocht om twee avonden een vol ledige repetitie te mogen houden, kwamen slechts enkele leden van het ballet opda gen, zodat vrij veel mensen die naar de repetitie wilden komen kijken, teleurge steld naar huis moesten keren. Naar de Stichting ons heden meedeelt, zal de vol ledige repetitie vanavond echter wel door gaan. De belangstelling voor de voorstelling zelf is overdonderend geweest en het the ater is geheel uitverkocht. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Op de vergadering van het bestuur der Vereniging van Vrijzinnige Hervormden tg. Haarlem is mr. E. J. W. Top, die tot dusver tweede voorzitter was, tot voorzitter geko zen. Mr. Top heeft deze benoeming aan vaard. Tot tweede voorzitter is gekozen ir. M. M. Kuiper. De heer Top zal nu aftreden als voor zitter van de commissie Maatschappelijke Zorg voor Hulpbehoevende Geestver wanten. Als zodanig zal hij worden op gevolgd door het bestuurslid der vereniging de heer C. J. Mieras. Postzegelactie „Vergeet hen niet" Ten bate van Nederland en Indonesië wordt de postzegelactie „Vergeet hen niet" gehouden. De opbrengst van de toeslag op deze postzegels krijgt bijzondere bestem mingen. De stichting „Nederland helpt In- dië" zal het haar ter beschikking komende geld bestemmen voor herstel van 10.000 verzwakte kinderen door speciaal gefabri ceerde melkpreparaten te zenden. Het Ne derlandse Rode Kruis zal de voor hem be stemde opbrengst geven ter hulpverlening aan hen, die door ziekte, krijgsgeweld of uitputting lijden. De NIWIN zal gereedschapskisten be schikbaar stellen voor de vakopleiding in Indonesië van te demobliseren militairen. Slotkoers Openings Koninklijke Olie gisteren koersen 30954 311 Unilever 259j4 261% Philips 23754 2391/a A. K. U. 18454 184^4 Fokker 156 Nederlandse Ford 270 Nederlandse Kabel 292 v. Berkei's Patent 118 Scheepvaart- Unie 152% 153% HollAmerika Lijn 154 Deli Maatschappij 146J4 146% H. V. A 15554 156% A'dam Rubber 13554 1371/2 Ned. Handel Mij. 153 N.-I. Handelsbank 10954 Billiton Mij. II 330 Een film van het Koninklijk bezoek Vertoning in ziekenhuizen en tehuizen voor ouden van dagen De Haarlemse bioscopen Rembrandt. Pa lace, Luxor en Frans Hals hebben van de speciale Polygoon-reportage van het be zoek van de Koningin aan Haarlem een smalfilm-copie laten maken. De bedoeling hiervan is om deze film in alle ziekenhui zen en tehuizen voor ouden van dagen te vertonen. Deze voorstellingen zullen gratis worden gegeven. De heer F. Jutten, de di recteur van het filmbedrijf Cebufa, werd bereid gevonden om de film eveneens be langeloos namens de genoemde bioscopen te vertonen. Aangevuld met natuuropna men, tekenfilm en een muziekfilmpje wordt een fraai programma verkregen. Belanghebbenden kunnen zich in ver binding stellen met het filmbedrijf Cebufa, Smedestraat no. 4, tel. 11796, ten einde af spraken voor de vertoningen te maken. „Professor" Pootjes in zijn huis gearresteerd Politie vond na vijf uur zoeken zijn schuilplaats De Hilversumse politie is er in geslaagd de reeds lang gezochte „professor" Pootjes te arresteren. Hij werd gezocht wegens uit lokking van desertie van jongemannen, die in militaire dienst moesten en naar Indo nesië zouden worden uitgezonden. - Het was de politie bekend dat de „pro fessor" zich in zijn huis in Hilversum schuil hield. Men heeft door een bouw kundige het gehele huis laten opmeten, waardoor kwam vast te staan, dat er een aantal schuilplaatsen moesten zijn. Dins dagavond is opnieuw een inval gedaan. In het huis waren op verschillende plaatsen alarmeringstoestellen aangebracht, zodat de vluchteling precies wist waar de politie mensen zochten. Bijna vijf uur hebben de agenten nodig gehad voor zij tenslotte de „professor" uit zijn schuilplaats te voor schijn konden halen. Er is heel wat afge broken ip die tussentijd. Vele wanden en muren moesten sneuvelen voordat ten slotte de schuilplaats gevonden was. Financiering woningbouw is gewijzigd De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft enige belangrijke veran deringen aangebracht in de financierings regeling woningbouw 1948. Op grond van deze regeling kon tot - dusver financiële steun van rijkswege worden verkrëgen voor de bouw van woningen, al dan niet met bedrijfsruimte, tot een inhoud van ten hoogste 500 kubieke meter. Dit maximum is nu verlaagd en de steun voor woningen met bedrijfsruimte is vervallen. Na 1 Sep tember zullen de gemeentebesturen slechts die aanvragen om toekenning van een rijksbijdrage in behandeling nemen, die betrekking hebben op de bouw van wo ningen, waarvan de inhoud niet meer be draagt dan 375 kubieke meter in eenge zinshuizen en 325 kubieke meter in meer- gezinshuizen. Ten behoeve van de huisves ting van grote gezinnen kan bij wijze van uitzondering de financieringsregeling ook toepassing vinden voor de bouw van wo ningen van ten hoogste 375 kubieke meter in meergezinshuizen, mits het aantal wo ningen, groter dan 325 kubieke meter per complex niet meer bedraagt dan 15 procent van het totale aantal. De in de financieringsregeling aange brachte veranderingen sluiten verder de toekenning van rijksbijdragen uit voor woningen, die tevens bedrijfsruimte be vatten. Uiteraard blijft na verkregen goed keuring de bouw van woningen tot maximaal 500 kubieke meter inhoud, even tueel met bijbehorende bedrijfsruimte, mogelijk. Financiële steun van rijkswege voor de bouw van dergelijke grote wo ningen zal echter niet meer worden ver leend. In de financieringsregeling is een nieuw artikel opgenomen, volgens hetwelk alle toezeggingen krachtens de financierings regeling woningbouw 1947 en 1948, waar voor de aanvragen vóór 1 September 1949 bij de gemeentebesturen zijn ingediend, slechts dan worden gehonoreerd indien uiterlijk op 30 Juni 1950 met de uitvoering van de bouw een begin is gemaakt. „De mens en zijn arbeid" In Leiden wordt op 25 Augustus in de Stadsgehoorzaal de tentoonstelling „De mens en zijn arbeid" geopend. De tentoon stelling wil een beeld geven van de arbei der in zijn werk op de diverse ambachts terreinen. Zij toont diverse werkzaamhe den op het gebied van de textielindustrie, de bloemisterij, het timmermansambacht en andere bouwvakken. Voorts zijn er ma quettes te zien van het toekomstige Leidse Stationsplein en de ontworpen Katwijkse zeehaven. Aspecten der Marshallhulp „Nederland gaf een goed voorbeeld" In Rotterdam heeft het hoofd der E.C.A.- missie in Nederland, de heer Clarence E. Hunter, een rede gehouden over het we^fc van de E.C.A.-missie. Het eerste jaar van het Marshallplan was erop gericht het pro ductieve vermogen van de door de oorlog geteisterde landen te herstellen. Deze eerste fase kan nu als afgesloten worden be schouwd. De productie heeft het peil van voor de oorlog bereikt. Daarmee in over eenstemming is de levensstandaard geste gen. Deze heeft in Nederland nog niet het peil van voor de oorlog bereikt, maar be nadert het toch. Het tweede jaar is veel moeilijker. Nederland heeft twee zeer ne telige problemen op-te lossen: de economi sche verhouding tot het achterland en de regelingen met Indonesië. Daarbij doet zich nog het moeilijke vraagstuk voor van het' monetair evenwicht. Nederland heeft voor het tweede jaar minder Marshallhulp vraaga dan voor het eerste. Het zal nood zakelijk zijn herzieningen aan te brengen in de behoefte aan dollars. Dit zal echter niet ten gevolge hebben, dat het peil van de consumptie zal dalen. Nederland heeft een goed voorbeeld gegeven ten eerste door minder te vragen en door hetgeen het tot dusver gedaan heeft. Aquaria trokken 36000 bezoekers De tentoonstelling van aquaria in de Haarlemse vishal, die Zondag voor het laatst drommen bezoekers heeft getrokken, kan bogen op een enorme belangstelling ge durende de veertien dagen dat zij geopend was. Er zijn ongeveer 36.000 bezoekers naar de Vishal getogen. Prestatietocht in Katwijk Een aantal leden van de Haarlemse-, Bloemendaalse- en Heemsteedse Reddings brigade hebben deelgenomen aan een prestatietocht over 1500 meter in zee te Katwijk. Ondanks de vrij hoge zee en de uitermate sterke branding slaagden alle deelnemers(sters) er in de finish te berei ken. Haarlem de dames W. van TielDijk stra en R. de Haas, heren: C. de Leeuw, H. Redelijkheid, Ph. Morren, Th. Konings- bruggen Jr.. P. ter Haak, A. Snellens en Joh. G. v. Gennip: Heemstede, dames: A. Schabbing, D. v. 't Zelfde: heren: B. Vos, P. de Vries, C. Berkhout, E. P. Bakker, W. Davelaar, Th. Knijnsberg en J. Oosterbeek. Bloemendaal: mej. M. Lex, heren A. van Donkelaar en De Boer. Er waren in totaal 300 deelnemers (sters) en niet 3000 zoals gemeld is. Dezer dagen hield een Bloemendaalse agent van politie in Aerdenhout twee per sonen uit Hoorn aan, die zich aldaar op verdachte wijze ophielden. Vermoedelijk hebben zij zich schuldig gemaakt aan dief stallen in Den Helder en Haarlem. Vandaag zijn zij voor nader onderzoek naar Den Helder overgebracht. Cricket Britse staart sloeg mis de In aansluiting op ons bericht over testmatch EngelandNieuw Zeeland op een andere pagina, kunnen wij nog melden, dat Engeland vanmorgen all-out was voor 482. De laatste zes wickets vielen dus voor 50 runs. Met 137 runs achter begon Nieuw Zeeland dus te batten. Scott en Sutcliff openden, maar de eerste werd al vrij spoe dig achter het wicket door Evans gevangen op een bal van Bedser (6). In zijn plaats kwam captain Hadlee op de pitch en samen met Sutcliff zette deze een stand op van Toen werd Hadlee in de slips door Edrich gevangen op een bal van Hollies (22). Om ïalf twee vanmiddag waren Sutcliff en Wallace op de pitch en had Nieuw-Zeeland 87 runs voor 2 wickets. HENGELSPORT De wedstrijd tussen „De Vroegte Wint" uit Hillegom en „Advèndo" uit Lisse is door de Hillegommers gewonnen. D.V.W. had per visser een gemiddelde van 2,9 en Advendo 2,5 vis. G. v. Burg was bij D-V.W. en J. v Diest bij Advendo eerste met respectievelijk 8 en 12 stuks. Tevens hield Advendo een onder linge wedstrijd om de wisselbeker. Het re sultaat was: 1. J. v. d. Laan 7 stuks 1820 gram, 2. J. Mens 10 stuks 1111 gram, 3. v. Pij pen 6 stuks 958 gram, 4. J. v. Diest 12 stuks 695 gram, 5, B. v. Briemen 7 stuks 637'gram, 6. F. v. Dijk 3 stuks 587 gram, 7. G. A. Horst 6 stuks 531 gram, 8. C. Slobbe, 4 stuks 428 gram. 9. G. v. Diemen 4 stuks 372 gram 1,0. A. Philippo 2 stuks 346 gram. De 47 vissers brachten in totaal 7155 gram vis aan de schaal. SCHEEPVAART Aagtekerk, BrisbaneRotterdam 16 Aug. Ie Antwerpen. Almdijk, 16 Aug. van Londen te Antwerpen. Alpherat, New YorkBue nos Aires 15 Aug. van Santos. Arnedijk, 16 Aug. te Antwerpen 17 Aug. te Rotterdam verwacht. Amstelkerk, 15 Aug. van Taco- radi naar Plymouth. Breda. 16 Aug. van Barbados te Trinidad. Delft, 15 Aug. nog te Valparaiso. Ganymedes, 15 Aug. van Punta Arenas naar Montevideo. Groote Beer, Ba taviaAmsterdam 16 Aug. te Port Said. Jacob Cats, 16 Aug. van Lulea naar Rotter dam. Maasland, AmsterdamBuenos Aires 15 Aug. van Montevideo. Loosdrecht, 28 Aug. van Philadelphia te Rotterdam verw. Nieuw Amsterdam, 15 Aug. van New York naar Rotterdam. De 9 Muzen Televisie-reclame. Opgericht is de N.V. Video te Rotterdam, die zich ten doel stelt het ontwerpen, samenstellen, vervaardi gen. verwerven en uitzenden van program ma's ten behoeve van televisie-uitzending en de exploitatie van die programma's zo wel in Nederland als daarbuiten. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt i 500.000. Heemstede Hogere opbrengst van collecte Het plaatselijk comité voor „Herwonnen Levenskracht" deelt mede dat de collecte dit jaar 1854,06 opbracht. Velleden jaar was het f 791. TTTIJZE raad Is nog altijd goud waard. YY Zoals deze: Plaats een Groentje in Haarlems Dagblad. Gem. Haarlem Bij gebleken behoefte ligt het in het voornemen in het gebouw van de Beatrixschool aan de Gilles Schoolmees terlaan 3 één kleuterklas in te richten bestemd voor kin deren van 4 tot 6 jaar. Ouders of verzorgers van voor de toelating in aanmer king komende kinderen die voor hun kind leren) toela ting tot die klasse wensen kunnen daarvan schriftelijk, mondeling of telefonisch doen blijken ter gemeentese cretarie. afdeling onderwijs (geopend van Maandag t/m. Vrijdag van 8.30 tot 12.30 u.; Zaterdags van 8.30 tot 12 u.) Coöp. „Haarlem", v. Oosten de Bruynstraat 199, gevraagd Winkelmeisje of Winkelbediende 1618 jaar. Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem Gebouw H. B. S. A 5-jarige cursus. Zijlvest 25a Per 1 September a.s. worden gevraagd: voor: Nederlandse taal en re kenkunde; Natuur- en werk tuigkunde, wiskunde, bouw kunde en bouwkundig teke nen, werktuigbouwkunde te kenen; Vaktekenen, meubel makers, handtekenen. Aan tal lesuren voor elk der vak ken pl.m. 6 per week. Wette lijke bevoegdheid vereist. Sollicitaties (zonder stuk ken) binnen 10 dagen aan de 'Burgemeester. Wij behandelen Uw huisvriend ia onze speciale afdeling met zorg en vakkennis. Wassen Plukken Scheren Nagels Inkorten KYNOLOG1SC1IE INRICHTING „DE IJDELTUIT" GEBRS. VEENINGA - JACOBIJNESTR. 10-18, TEL. 13265 UW MATRASSEN TE DUN OF VERSLETEN? Laat U het ons even weten I Bijvullen en vernieuwen met Javakapok in één dag retour GROTE HOUTSTRAAT 103 TELEFOON 11485 Bedrijfspers. gevr. FLINKE JONGEN gevraagd oi# in 't vak te w. opgeleid. 14-17 jaar. Tentenfabr. „The Indiana", Zijlweg 111. GR. HOUTSTRAAT 94 t. o. Haarl. Dagblad Tel. 1.7.0.7.7. Lessen ENGELSE CONVERSA TIELESSEN. Pitmanschool, Wilhelminastraat 47. Huish. Pers. gevraagd Zo spoedig mogel. MEIS JE in gezin met 2 kinderen v. g. g. v. voor d. en nacht. N. Groenmarkt 24 a. WERKSTER van 9-1. 1 x per week bij dame-alleen. Kinderhuissingel 30. WERKSTER. 1 x p. w. v, 9-2, loon f 4. Berkenlaan 7, Bloemendaal. NETTE WERKSTER voor het schoonh. v. d. winkel. Veko- Zijlstraat 98. Jong, handig MEISJE, zelfst. kunn. werken, van 8 tot 2 Spaarnelaan 8 (hoek Middenlaan), Haarlem. MEISJE van 8-4 uur voor de huishouding. Aanmelden Oudaenstraat 17, H.-N. FJ. besch. MEISJE voor d. dag. in gez. met kinderen m. h. verkeer. J. C. v. Ries- sen, Bloemend.weg 129, Bloe mendaal. WERKSTER. 2 ochtenden in de week. Taconis. Tette rodestraat 10. Haarlem. Gevr. een NOODHULP WERKSTER voor M.. Vr. en Z. v. 9-5 uur, loon f 5 p. dag m. warme maaltijd. Brieven G 8434. Woningrull Levensmiddel enbedrijf Aangeb. gemodern. lc BO- vraagt WINKELMEISJE VENHUIS. 4 kam met bete- 17-20 j. Brie-ven G S475. gelde keuken, w. en k. water MEUBELMAKER. Gevr.: hade., zold. en war. te A'dam Meubelmakersleerling. P. (O.) 5 min. van M. P. voor Rose. Brouwersvaart 122 won. in H'lem of H'stede. Br. SLAGERSBEDIF.NDE en Pieter Nieuwiandstr. 9 I. aankomende bediende, hoog Amsterdam-O. loon. KI. Nol, Zijlweg 102. ROTTERDAM v.m. IJsel- Haarlefn. Gevorderde MACHIXE- STIKSTERS. Hoog salaris. Brieven G 8437 Gevr.: LEERLING-MA- CHINESTIKSTERS tegen hoog beginloon. Br. G 8438. THUISNAAISTERS. Hoog loon. Brieven G 8439. BEKW. -KAPSTER of KAPPER gevr. Tevens 2e kapster en leerling in le kl. zaak. prettige werkkring en goede verdiensten. Brieven G 8514. Huish. Pers. asngeb. Net BUITENMEISJE voor d. en n. liefst omgev. Heem stede. Brieven G 8476. JUFFROUW b z. a. voor koken en huishouding voor de middaguren. Br. G 8477. B z a. NET MEISJE van 9 tot 4 uur. Koningstraat 7. Lisse. NETTE HULP b. z. a. 3 ocht. p. w„ 9 tot 12, a f 2.50. Brieven G 8440.' Wed.. 60 j„ zoekt plaats als HUISHOUDSTER tegen kost en inwoning, in besch. omg. Brieven aan Mevr Duiker, p. a. Brinkman's Boekhandel Scheveningen. Prins Willemstraat 28. NET ZELFST. MEISJE zoekt goede betrekking v. d. en n. v g. g. v. Br. G 8442,. WERKSTER b. z. a. voor Dinsdf en Dond, de gehele dag. Rijksstraatweg 541. Hrl. GER. TYPISTE, bek. met steno, 4 j. kantoorerv. ook adm. onderlegd. Br. G 8444 Bedrijfspers. aangeb. COUPEUSE zoekt werk. Dames kleermakerij of da mes maatzaak. Br. G 8445 Huizen aangeboden AARDIG HUISJE centr. stad. f 4300. Huuropbr, f 416 v. lasten f 66. Br. G 8478. Kamers gevraagd Heer, b. b. h. h. zoekt ZITV SLAAPKAMER, zonder pen sion, liefst met tel. Br. met prijs G 3479. Juffr. zoekt on gem. KA MER met kookgel. of iets dergel. tegen 1 Sept. Brieven G 8480 Heer vr. ongem. KAMER met vrije kookgel. Br. G 8481 Wie wil jong echtpaar z, helpen aan WOONRUIM TE. beiden b. b. h. h. Brieven G 8482. Verpl. v. w. zoekt gezell. zonn. gestoff. ZIT-SL.KA- MER (liefst met keukentje! in Haarlem, liefst dicht bij Overveen. Brieven G 8447 ZIT-SLAAPKAMER met pension voor bejaard echt paar. Brieven G 8448. Echtp. zonder kinderen zoekt per ing. 1 Oct. in Haar lem goede omg. goed gem. ZIT-SLAAPKAMER met ge bruik van badk. (liefst vrije keuken) zonder pension. Br G 8449 NET KOSTHUIS gevr. v. eenv. jongeman, b. b. h. h. Brieven G 8450. Echtpaar m. 1. 2 k., vraagt gestoff. KAMERS m. keu ken in H'stede. Br. G 8451. Kamers aangeboden Gem. SLAAPKAMERTJE j SIMPLEX MOTORRIJ- te huur. Brouwersplein 13. 'WIEL 98 c.c. Brouwersstr. 147 monde, huisk.. slaapk.. keu ken, voor dito in Haarlem of omgeving. Tel. 79018. Br. Koepelstr. 18, R'dam. Diversen KAMPEERTENTF.N te huur. ..The Indiana", Zijlweg no. 111. VERMIST sinds 24 Juli j.l. zw. chow-chow. Tegen bel. terug te bez. Sabel, Spaansevaartstr. 75. Hrl. MADE IN PERZIë! Vak kundigheid en service zijn de dingen waar u op let. Uw kostb. tapijten zijn xn goede handen, als U ze laat repare ren en motvrij maken*door Oosterse spec. Adv. gratis. P. S. Gerassy. Kleverparkweg 154. tel. 15047. VERLOREN: gouden arm band met aanhaxxgend. be werkt balletje. Tegen bel. te bez. bij mevr. C. G. Veth, Jacob v. Lenneplaan 4, Baarn Te koop gevraagd RIETSALON, liefst met bijpassende Perz. kleedje, ook afz. Brieven G 8457. HAND- of TR A PNA AI- MACHINES. Brieven G 8458. KINDERLEDIKANT. Br. G 8459. KIXDERLEDIKANTJE, box en kinderstoel. Brieven met pr. G 8460. Mooie iriod. KINDERWA GEN in ruil voor mod, wan delwagentje. Twijnderslaan no. 17. Te koop aangeboden STALEN TROG voor broodbakkerij, lengte 2 M. Banketbakkerij Pompe. Rol landslaan 44. tel. 10645. ZINKEN AANRECHT. 83 x 190 cm. Kloppei-singo! no. 133. Pr. HAND N.MACHINE f 85. Klarenbeelcstr, 39 zw. 's Avonds tuss. 7 en 9 uur. TANDEM en bad met gas- geyser ter overname aange boden. 2e Emmastraat 11, Haarlem. 2 pers. LEDIKANT, nachtk., 2 stoelen, tafeltje, opvouwb. wandelwagentje. Hofmeijerstr. 36. H.O. Na 6 u. Crème KINDERWAGEN m. spatborden, als nw. f 55. Kleverparkweg 68. MORRIS AUTO. 2 pers. 1934. Ook ruilen voor motor. Zijlweg 163. TROUWJAPON m. 42 m. onderjurk. Te bevr. 's av. na 7 uur. Spaarnoogstr. 36, Hrl. Spoed!! Te koop aangeb.: pracht old finish HUISK. AMEUBLEMENT, moderne slaapkamer, prima trapnaai- machine, best herenrijwiel, wit emaille gasstel als nieuw mod. kapstok, coupon prach tige overgordijnstof. J. Maet- suvkerl. 7, 2 x bellen bij tun nel station Bloemendaal. BAKKERS BAKFIETS, Gr. Houtstr. 11 Tel. 17707 FRANCIS-BARNETT 1910 met Villiers motor 200 cm.3 in pr. st. eventueel ruilen v. lichter. Na 6 uur. Lorentz- kade 202. TE KOOP: groot teken bord met haak en driehoeken en rckenliniaal. Na 6 uur v. d. Spiegel laan 27. Tel. 29074. FEUILLETON dooi Goidon Mc Donell 20) Als aansluiting op mijn overdenkingen betreffende Letitia's karakter, hoorde ik Tom iets tegen Ives zeggen, hetgeen Elsa hem scherp deed aankijken, terwijl ik hetzelfde deed. Want hij gaf duidelijk te kennen, dat hij en Letitia elkaar nog meer gesproken hadden na die scène in de auto, toen hij haar geadviseerd had om niet met een man te trouwen, waar van zij niet hield en die vermoedelijk George Sellick was geweest. Eerst had Tom altijd volgehouden, dat hij haar nooit weer gezien had. Maar nu zei hij, dat zij hem verteld had, dat zij zijn advies geaccepteerd had en het huwelijk niet doorging. Zij zou dit haar vriend bij de eerste de beste gelegenheid mededelen. Wanneer heeft zij u dat verteld? snauwde Ives onmiddellijk. Tom antwoordde Zij vertelde mij dat op de dag voor zij vermoord werd. Waarom heeft u mij dat niet onmid dellijk verteld, toen ik u ondervroeg? Tom keek Elsa eens aan. Zij stond te wachten op dat wat hij zeggen zou. Hij keerde zich weer tot Ives en zei: Om dat ik natuurlijk niet wenste, dat dit bekend werd. Nu het echter uitgekomen is, kan ik beter met de gehele zaak voor de dag komen. Dat lijkt me wel zo verstandig, zei Ives. Tom begon weer te praten, maar het was duidelijk, dat hij evenzeer tegen Elsa sprak als tegen Ives. Het was een eigen aardige situatie. Tot op zekere hoogte kreeg ik het gevoel, dat ik er eigenlijk niet bij hoorde. Ik was er terwille van Tom en Elsa erg blij om, dat Wilson nog altijd buiten de kamer aan het telefoneren was. Ik vond echter, dat ik er wel bij kon blij ven, omdat Tom er tegen mij om gelogen had, dat hij Letitia niet meer gezien had. Een reden, waarom hij er van afgezien kon hebben, om het mij zelfs onder vier ogen te vertellen, was misschien deze. dat hij misschien vreesde, dat ik het toch aan Elsa zou vertellen en dat trof mij een beetje pijnlijk. Tom kon toch zeker niet veronder stellen, dat ik hem ooit tegenover Elsa zou afvallen. De enige andere reden, die ik bedenken kon, was, dat hij meende, dat ik hem er misschien van verdenken zou Letitia ver moord te hebben, als ik wist, dat hij meer met haar in contact had gestaan, dan hij aanvankelijk had toegegeven. Terwijl ik hem tegen Ives hoorde praten, bleek al meer en meer dat -hij meer met Letitia te maken had gehad, dan wij allen meen den. Het scheen, dat zij hem die dag op gebeld had zij had hem gevraagd hem te mogen spreken over „die aangelegen heid". Tom had er in toegestemd haar te ontmoeten hij maakte dienaangaande voor zichzelf geen enkele verontschuldi ging. Dit deed mij aangenaam aan en ik geloof, dat Elsa er ook zo over dacht tenminste, dat was de indruk, die ik er 1 van kreeg, toen zij daar met de baby in I haar armen naaf hem stond -te luisteren. Hij zei, dat zij toen overeengekomen waren om elkaar op een rustige plaats te ontmoeten in een klein restaurant, waar I zij niet gauw iemand zouden ontmoeten, die hen kende en waar zij tevens uit de i gezichtskring van de journalisten zouden I zijn. In de studio kon hij haar niet spre ken, daar de mensen wisten, dat zij met 1 filmspelen had opgehouden. Toen zij hem 1 ontmoette, kon hij duidelijk zien, dat zij er nog opgewonden uitzag. Zij hadden samen geluncht en zij had hem gezegd, dat zij besloten had zijn advies op te volgen en dat zij haar vriend zou zeggen van het huwelijk af te zien. Toen had zij hem gevraagd, wat hij meende, dat zij nu verder met haar leven moest doen, nu dat huwelijk niet doorging. Weer had hij haar gevraagd wat voor probleem het eigenlijk was, dat haar zo in de war maakte, maar zij had nog steeds gewei gerd het hem te zeggen. Zij zei, dat zij voelde, dat zij zich nu meer op haar werk moest concentreren en vroeg hem om voor haar te doen wat hij kon, ondanks het feit, dat zij hem eerst zo in de steek gelaten had. Hij had gezegd, dat hij zijn best zou doen en dat hij blij was, dat zij tot zo'n verstandig besluit gekomen was. i Hij had haar weer gevraagd hem te zeg- gen, wat haar probleem eigenlijk was, maar zij had herhaald, dat zij hem dat nog niet vertellen kon. Misschien later, j als zij elkaar beter zouden kennen. Het was op dat punt van het gesprek, dat hij voorgesteld had, dat zij elkaar nog eens op een later tijdstip zouden ontmoeten, nadat zij de man in kwestie gezegd had, 1 dat zij niet met hem wilde trouwen. Zij hadden daarop een datum voor de vol gende week afgesproken. Dat, zei Tom, was alles, wat er tussen hen was voorge vallen. De volgende dag had hij gehoord, dat zij vermoord was. Ives zei: Dit is allemaal zeer inte ressant, mijnheer Marford. Maar voor wij verder gaan, Wilde ik graag, dat u mij ver telde, of juffrouw Lane er zich naar uw mening van bewust was, dat u getrouwd bent? Ik weet het niet, zei Tom, die vraag is niet naar voren gekomen. U heeft dat nergens in het gesprek naar voren gebracht? Neen tenslotte was ik al enige tijd haar regisseur geweest en nam ik aan, dat zij wist, dat ik getrouwd was, net zoals iedereen op de studio het wist. Juist. Dus u nam aan, dat zij het wist? Ik denk van wel, als u het zo stellen wilt, zei Tom en ging even later door: En het is precies, omdat ik wist, dat u het zo stellen zou, dat ik het u niet eerder verteld heb. Het terughouden van mededelingen in een moordzaak is tamelijk ernstig, zei Ives. Het feit, dat u dat deed, wijst er op, dat ik gelijk had met de zaak zo te stellen. Tom haalde de schouders op en zei: Misschien heeft u gelijk. En toen keek hij Elsa recht aan. Ik kon zien, hoe open hij haar aankeek en hoe zij hem een even openhartige blik terug gaf. Het gaf mij een gevoel van voldoening mijn twee vrienden weer op die manier naar elkaar te zien kijken. En toen stak Elsa snel haar tong tegen hem uit, zó dat Ives het niet zag en Tom glimlachte even en wendde zich weer naar Ives, die reeds aan zijn volgende vraag bezig was. Dus wilt u mij vertellen, mijnheer Marford, dat u juffrouw Lane niet weer gezien hebt? Hoe kon ik dat? Ik was die avond thuis met het diner en zij werd de vol gende middag vermoord. Hij vroeg: En waar was u dan? U was niet in de studio. U zei dat u bood schappen ging doen. Ik weet wel dat ik dat zei. Maar in feite ging ik naar het Etruria-hötel om te trachten George Sellick te vinden. Hij had zijn lunchafspraak verzuimd. Wij wa ren en zijn er nog steeds zeer op gesteld om zijn boek te kopen, voor een ander er de lucht van krijgt. Dat is de reden, dat ik er over gezwegen heb en gezegd heb. dat ik boodschappen ging doen. Op dat ogenblik zag ik geen schijn van enige con nectie tussen Sellick en juffrouw Lane, zoals ik u reeds gezegd heb. Ik ben per soonlijk naar het Etruria-hötel gegaan om te trachten uit te vinden, waar hij geble ven was. Wilson was juist in de kamer terug ge komen en zei: Dat is inderdaad zo, chef. Ik heb alle inlichtingen en mijnheer Mar ford was daar inderdaad. Ives wendde zich tot Wilson: Wat heb je over Sellick ontdekt? Wilson had een opschrijfboekje in zijn hand en begon daaruit voor te lezen. Hij verliet het hotel op Donderdag, de dag dat zij vermoord werd, zonder zich te laten afschrijven. Hij is het laatst ge zien op Donderdagmorgen vroeg door een chasseur, Sam Keeler, die hem aan het krantenstalletje een krant zag kopen. Voor zover de jongen het zich herinneren kan, droeg hij een grijze flanellen pantalon en een bruin sportjasje. Het hótel heeft I geschreven naar het door hem opgegeven adres en heeft tot dusver nog geen ant woord ontvangen. Dat was gisteren, Vrij dag. Het adres, dat hij had opgegeven I was het hotel Pierre, New York. Zij kun nen geen antwoord hebben voor begin 1 volgende week. Indien dit ongunstig zou luiden, zouden zij als gewoonlijk de zaak met ons hebben opgenomen. Signalement: zes voet lang, grijze ogen, zwart haar, weegt honderdvijftig pond, geen bepaalde kenmerken. Hij liet al zijn bagage in het I hótel. Er is geen mogelijkheid om te zeg gen, waar hij heen gegaan is. Hij had geen bagage ingepakt; zijn kleren lagen nog door de kamer verspreid en het bed was als gewoonlijk beslapen. Alle papieren waren bij de portier verzegeld in bewaring gegeven, inclusief het getypte manuscript j van een boek. Die papieren werden op mijn j instructie nagekeken en bevatten het vol gende: Twee bioscoopkaartjes. Ik heb de nummers nagegaan en zij zeggen in het theater, dat die Vrijdag werden afgegeven, dus vier dagen geleden." Een programma van een theater en een kwitantie van een schoenwinkel. Dat heb ik ook nagegaan en zij hebben een aantekening, dat zij daar een paar bruine herenschoenen verkocht hebben, maat 10, tegen de prijs die op de kwitantie staat. De verkoper, die deze ver kocht heeft, is echter twee weken met vacantie en niemand kan zich verder die klant herinneren Dan is er een contramerk voor een tennis-tournooi, gedateerd Zater dag 13; slechts één contramerk. Ik heb het trachten na te gaan, maar men kon zich niet herinneren, wie het kaartje gekocht had. Het is e* één van de honderden van de publieke tribunes, (Wordt vervolgdj

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3