Haarlems Dagblad Een Succes De regering weert zich krachtig tegen ernstige stakingsgolf Trumans militair hulpplan door het Huis gehalveerd Weerbericht 64e Jaargang No. 19324 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 19 Augustus 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en 6ptctütc 'IjtWlcmscije Courant (3teo t6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE AMERIKAANSE SCHRIJFSTER Margaret Mitchell, die in 1936 de we reld-boekenmarkt veroverde met haar lijvige roman „Gone with the wind" in Nederlandse vertaling verschenen onder de titel „Gejaagd dopr de wind" is door een ongeval overleden. Zij stak een straat over naar een bioscoop, toen zij door een dron ken taxi-chauffeur werd aangereden en zo zwaar verwond, dat zij binnen twee dagen stierf. Nu heeft Hannen Swaffer in de Daily Herald de historie van dat merkwaardig- succesvolle boek opgehaald. Hij heeft eraan herinnerd dat Margaret Mitchell, die een klein verslaggeefstertje was (ter lengte van 1 M. 50, hetgeen er met sportieve nauw keurigheid bij vermeld wordt) zich in de iournalistiek nog nooit door enige bijzon dere prestatie onderscheiden had, toen zij door een ernstige ziekte werd getroffen. Het herstel duurde lang en haar man ried haar aan te beproeven, een boek te schrijven. 7ij wist veel van de historie van Georgia, haar geboorteland, en koos de tijd van de Amerikaanse burgeroorlog voor haar boek. Geen originele keuze, want daar is ver schrikkelijk veel over in Amerika geschre ven. Toen zij eenmaal begonnen was zette zij door en werkte er bijna twaalf jaar aan, waarna zij verbaasd schijnt te zijn geweest dat een uitgever haar manuscript aanvaard de. Swaffer merkt op dat het boek, hoewel goed geschreven, geen uiting van hoog staande kunst is en dat men bovendien niet kon verwachten dat de lezeressen Scarlett O'Hara, de hoofdfiguur, erg aantrekkelijk zouden vinden. Want zij werd getekend als een vrouw die laag en hebzuchtig was, an deren verried en zo meer. Hetgeen niet kon beletten dat die uitgever, een man met zo fijne zaken-neus dat het gehele gilde der uitgevers hem sindsdien benijd moet heb ben, vier millioen exemplaren van het boek verkocht, waarvan een millioen in Enge land. Er was een man in Hollywood, David Selznick, die het ook al weer aandorst er een film van te maken, ofschoon die de normale film-lengte ver te boven moest gaan. Hij gaf de hoofdrol aan een toen ïn Hollywood onbekende Engelse actrice Vivien Leigh en hoewel in vakkrin gen mislukking werd voorspeld kreeg Selz nick ook gelijk: die film bracht de makers tien millioen dollars op. Margaret Mitchel, die intussen de Pulit zer Prize met haar roman had gewonnen, liet het bij dit ene boek, dat haar rijk maakte. Zij heeft nooit een ander willen schrijven en beweerd dat de zakelijke «ver werking" van het eerste haar er geen tijd voor liet, ofschoon zij wel honderd andere onderwerpen had. De Manchester Guardian verzekert dat nu. dertien jaar na de eerste publicatie van „Gone with the Wind", er nog steeds zestigduizend exemplaren per jaar van in de Verenigde Staten verkocht worden. Het blad herinnert aan Britse auteurs als Tennyson, Sir Walter Scott, Charles Dickens, Macaulay en Arnold Ben nett, die evenmin als Margaret Mitchell ge brek aan belangstelling voor de zakelijke kant van hun schrijverschap toonden. Het vergelijkt hen met Sophocles, Euripides en Aeschylus, die er geen last van hadden. Zij kregen nimmer een rode cent voor hun tra gedies, Bacon, Milton, Coleridge en Words worth kunnen, volgens de berekeningen van hun latere biografen, geen behoorlijk bestaan bij de beloning" van hun litteraire arbeid gehad hebben. Misschien strekte dat tot hun geluk (en tot het onze) zegt de Manchester Guardian. Want zij zijn blijven sohrijven, terwijl Miss Margaret Mitchell het bij die ene grootste Schlager van alle tijden heeft moeten laten. Voor strevers naar litterair succes, die talrijk zijn in alle landen der wereld en die er voor het merendeel geen bezwaar tegen hebben zich tot één boek te bepalen (mits dit hun een fortuin opbrengt) zal het boek „Gone with the Wind" een kwellend voor beeld blijven. Denkelijk heeft al menigeen gepoogd het beleid van Miss Margareth na te bootsen. Voorwaarden voor welslagen: goed schrijven, geen al te hoogstaande kunst, een historische gebeurtenis waarover al ontzaglijk veel door anderen geschreven is, een slechte vrouw als hoofdpersoon, vierhonderdduizend woorden en twaalf jaar arbeid. Dat hun pogingen tot dusver niet ge slaagd zijn behoeft men niet alleen aan de moeilijkheden van de eerste en de laatste voorwaarde goed schrijven en twaalf jaar werken te wijten. Wel aan het nabootsen, waarschijnlijk ook van de stijl van de houdster van het wereld kampioenschap Schlager. Met nabootsen is nog nooit een succes bereikt; zeker niet met imiteren van eens anders stijl. Men kan alleen iets goeds tot stand brengen in zijn eigen stijl, mits die het waard zij. Dat is de grote moeilijkheid. Overigens is het heel wel mogelijk dat de markt voor verhalen over de Amerikaanse Burger oorlog door Margaret Mitchell's succes ten slotte finaal is uitgeput, en dat markten voor andere veelbeschreven historische episodes dat reeds waren. De verkoops- waarde in boekvorm van de slechte hoofd figuur is ongetwijfeld schommelend, maar niet uitgeput. Het zal ook hierbij van de persoonlijkheid en de scheppingskracht van de auteur afhangen en het succes, door zovelen begeerd, blijft grillig gelijk de godin Fortuna zelf. Die indertijd Miss Margaret toelonkte en haar verliet toen zij een straat overstak om de film Canter bury Tales te zien. R. P. De Koningin ontving de heer Cochran De koningin heeft hedenochtend de heer Merle Cochran, lid van de UNO-commissie voor Indonesië ten paleize Soestdijk ont vangen. De audiëntie heeft ongeveer drie kwartier geduurd. Peiping wordt weer Peking Te Sjanghai wordt bevestigd dat Peiping tot hoofdstad van het nieuwe China zal worden uitgeroepen. De huidige naam Peiping (Noordervrede) zal dan gewijzigd worden in Peking (hoofd stad van het Noorden), die de stad gedra gen heeft tot in 1927 toen Nanking (hoofd stad van het Zuiden) tot hoofdstad werd uitgeroepen. Peking was reeds in de 13de eeuw China's hoofdstad. Naast politieke en economische- overwe gingen schijnt de keuze van Peiping als toekomstige hoofdstad van China te zijn ingegeven door de wens modern China aan zijn geschiedkundig verleden te verbinden. Finse communisten worden actief Ongeregeldheden kostten reeds een dode en gewonden HELSINKI, 18 Augustus (Reuter). In geheel Finland zijn Donderdag, de eer ste dag van een door communisten geleid „loonoffensief", stakingen uitgebroken. Een staking van havenarbeiders in de 23 Finse havens heeft alle scheepvaart stil gelegd. Personeel van bakkerijen, maalderijen en bierbrouwerijen sloot zich bij de staking aan en veroorzaakte een run op de levens middelenzaken in de hoofdstad. Ook de bouwvakarbeiders en houtvlotters hebben het werk neergelegd. De politie heeft Donderdag; het vuur op stakers in Kemi, West-Fiuland, geopend, nadat de politiemannen met jachtgeweren en pistolen, stokken en stenen waren aan gevallen. Een staker werd gedood, zes sta kers en tien politiemannen werden ge wond. De regering heeft troepen- en poli- tieversterkingen naar Kemi gedirigeerd. De botsing had plaats na een vergade ring van ongeveer 1500 houtvlotters. De internationale zingend marcheerden zij naar een brug over de rivier, waar politie mannen opgesteld waren voor de bescher ming van werkwilligen. De stakers riepen scheldwoorden naar de werkende mannen waarop de politie, ongeveer 100 man sterk, een haag over de brug vormde en de man nen gelastte zich terug te trekken. Het antwoord was een regen van stenen. De politie gebruikte traangasbommen en gummiknuppels om de menigte te ver spreiden. In Kemi werden alle openbare vergade ringen verboden. Uit berichten uit ver schillende delen van het land blijkt dat het werk in 21 van de 23 Finse havens stil ligt. Premier Fagerholm heeft gisteren ver klaard te vertrouwen, dat zijn regering de stakingen meester zou worden. „De Finse gemeenschap heeft thans de gelegenheid haar stabiliteit te bewijzen en ik geloof in ons volk", aldus de premier. Unto Varjonen, de minister van Arbeid, achtte „het onmogelijk", dat de commu nistische leiders werkelijk dachten de macht te kunnen overnemen. „Het is ech ter mogelijk, dat zij trachten-hun macht te vergroten en schadeloosstelling te verkrij gen voor hun verliezen bij de algemene en vakverenigingsverkiezingen". De havenstad Hangoe is door de regering tot open haven verklaard. De politie in alle andere belangrijke steden is versterkt. De minister van Justitie, Aarre Simonen, heeft in een radiorede gezegd, dat de re gering „de orde kan en zal handhaven". In vakverenigingskringen te Helsinki zegt men, dat de regering twee troeven be zit: Het verbond van vakverenigingen heeft de stakingen veroordeeld en het leger anti-communistisch. „De door de communisten geleide sta- Philatelistische overeen stemming te Berlijn De vier geallieerde commandanten van Berlijn hebben Donderdagmiddag voor de eerste maal overeenstemming bereikt op een der punten van bespreking in hun hui dige serie bijeenkomsten, die de „norma lisering van het leven te Berlijn" ten doel hebben. De Russische commandant, generaal- majoor Kotikof, ging in principe accoord met een Brits voorstel dat de ene helft van de stad de postzegels van de andere helft zou erkennen. Tot dusver moest op stukken uit West-Berlijn, bestemd voor het Oostelijke deel van de stad, tweemaal porto betaald worden, eenmaal in Oost marken en eenmaal in Westmarken. Hongaarse grondwet aangenomen Het Hongaarse parlement heeft met al gemene stemmen de nieuwe constitutie aangenomen, waarbij Hongarije wordt uit geroepen tot „een volksrepubliek van ar beiders en arbeidende boeren". De grondwet vertoont in grote trekken gelijkenis met de Sovjet-Russische consti tutie van 1936 en met die van de andere „volks-democratieën". kingen zijn een wapen gericht op de ge meenschap", zo schrijft het Zweedse socia listische blad „Aftontidningen". „De sta kingen zijn gericht tegen de eigen organi saties en tegen het eigen land van de sta kers. Achter hen, als een spin in een web, zit Ture Lehen, de leider van de Noorse sectie van de Cominform. Als de stakingen mislukken zal dat een verpletterende slag voor de communisten zijn". De schattingen over het aantal stakers lopen uiteen van 25.000 tot 50.000. Ver wacht wordt, dat het aantal tot 150.000 zal stijgen als de nieuwe slakingen, die heden zouden beginnen, volledig worden uitge voerd. Ernstige aardbeving in Turkije Het officiële Turkse persbureau meldt, dat bij een aardbeving in het gebied van Erzeroem in Noord-Oost Anatolië vijf dor pen ernstig beschadigd zijn; het dorp Aga- keuy is geheel vernield. Men vreest, dat vele mensen gedood zullen blijken te zijn. In de stad Erzeroem zijn vele huizen vernield, doch er vallen daar geen slacht offers te betreuren. Enorme bedragen voor Amerikaan se investeringen beschikbaar De Amerikaanse minister van Binnen landse Zaken, Julius Krug, heeft tegen over een correspondent van de „New York Times" verklaard, dat Amerikaanse zaken lieden bereid zijn tien tot vijftien keer zo veel te investeren in het buitenland als het plan-Marshall aan Europa zal verstrekken. Deskundigen hebben Krug meegedeeld, dat de zakenlieden bereid zijn om 300 milliard dollar beschikbaar te stellen voor de uit voering van het programma van president Truman voor de ontwikkeling van econo misch achterlijke landen. De zakenlieden willen echter de zekerheid, dat zij behoor lijk behandeld zullen worden en dat de „juiste politieke atmosfeer" in de betrok ken landen heerst. Koning Abdoellah van Transjordanië (links) arriveerde gisteren in Londenwaar hij met de Britse regering besprekingen zal voeren over de situatie in het Nabije Oosten. De koning werd bij zijn aankomst onder meer verwelkomd door de jeugdige koning Feisal van Ir.alc (rechts). Zowel periode als bedrag tof de helft teruggebracht Tot grote verrassing der regering heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Donderdag met 209 tegen 151 stemmen een amendement aangenomen van de democraat Richards, volgens hetwelk de credieten voor de militaire hulpverlening aan Europa wor den bepaald op 580.495.000 dollar met een looptijd van slechts één jaar, namelijk tot 30 Juni 1950. Truman had verzocht om een bedrag van 1.160.990.000 dollar voor een periode van twee jaren. Het Huis hechtte voorts zijn goedkeuring aan het verlenen van een crediet van 211.370.000 dollar voor Griekenland en Turkije en van 27.640.000 dollar voor Iran, Korea en de Philippijnen. Voordat het Huis deze wijziging goed keurde waren andere voorstellen tot be knotting van het program verworpen. Bij handopsteken werd een voorstel van een democratische afgevaardigde afgewezen om het program met een millioen dollar te verminderen. Daarna werd een voorstel van de hand gewezen, van republikeinse zijde ingediend, tot verlaging met 234 millioen dollar en stopzetting van het program in Maart aanstaande opdat het Congres er dan nogmaals over zou kunnen spreken. Thans moet de Senaat het voorstel van Truman in behandeling nemen. Het voorstel tot vermindering van de toewijzing vond sterke steun bij een groep republikeinen, die er van uit gaan, dat een verminderde steun de Europese landen van voldoende wapenen zal voorzien totdal deze landen bewezen hebben in staat te zijn samen te werken in een algemene defen sieve organisatie. Van democratische zijde toonde men zich 1 Gistermiddag werd voor de „Stichting Hef schroef vliegtuigen" op het vliegveld Ypenburg een demonstratie gegeven met de Hiller 360". Deze nieuwe Amerikaanse helicopter is kleiner en wendbaarder dan de ..Sikorsky''* die reeds eigendom van de Stichting is. Een demonstratie bestuiving-uit-de-lucht. verbaasd over de omvang van de oppositie tegen het regeringsvoorstel, aangezien dit toch tevoren in de commissie van het Huis in zijn geheel werd aanvaard, hoewel met een zeer geringe meerderheid. In het amendement, dat de vermindering voorstelt, wordt er op aangedrongen dat slechts tot Juni 1950 en niet tot Juni 1951 zoals in het wetsontwerp voorgesteld steun zal worden gegeven. Na aanstaande Juni, aldus het amendement, zou slechts militaire hulp gegeven dienen te worden indien het ontvangende land bewijst bereid te zijn samen te werken in een Europese verdedigingsorganisatie. De gebeurtenis vormt een slag voor pre sident Trumans wapenprogram. De minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, had nog gewaarschuwd, dat een vermindering van het program uitge legd zou kunnen worden als „een aandui ding van wantrouwen jegens onze geallieer den." Het amendement, aangeboden door James Richards (democraat, South Carolina) kwam voort uit een democratisch-republi- keinse coalitie en ondervond uiteraard sterke tegenstand van de zijde der reg'ering. Belgische Senaat stemde voor de nieuwe regering De Belgische Senaat heeft Donderdag middag met 99 stemmen (katholieken en liberalen) tegen 51 stemmen (socialisten en communisten) en een onthouding (de onafhankelijke katholieke senator Baron de Dorlodot) zijn vertrouwen in de nieuwe regering uitgesproken. Tijdens het daaraan voorafgaande debat heeft de katholieke senator en oud-minister van Justitie Struye gewaagd van de nood zakelijkheid om in het kader van de Bene- j lux tot een oplossing te geraken van het I haven- en rivierenprobleem. De socialistische senator Vos betoogde, dat de Benelux niet verwezenlijkt kan wor den, indien de nieuwe regering de geleide economie geheel vaarwel zegt. Volgens hem is de in het regeringsprogram aangekon digde economische politiek dubbelzinnig. Sprekende over de betrekkingen met Nederland, drong de heer Vos er bij de regering op aan er voor te waken, dat de belangen der Antwerpse haven niet opge offerd zullen worden. De socialistische senator van Remoortel verklaarde: „Indien de Koning naar België terugkeert zonder dat van tevoren is uit gemaakt dat het overgrote deel der bevol king hiervan gediend is. zou dit tot ernstige ongeregeldheden aanleiding geven." Spre ker betoogde tenslotte dat het hoog tijd is, dat de kroonprins naar België komt ten einde zich hier op zijn taak van souverein voor te bereiden. Uittocht uit Kanton Nu het Amerikaanse consulaat-generaal te Kanton wordt gesloten, is een uittocht van vreemdelingen en rijke Chinezen uit Kanton begonnen naar Hongkong en de Portugese kolonie Macao. De Chinese en Britse luchtvaartmaatschappijen zetten extra-vliegtuigen in. Er zijn verder spe ciale vliegtuigen naar Kanton gegaan voor het wegvoeren van de bezittingen van nationalistische regering naar Tsjoengking, een negenhonderd kilometer Noordweste lij ker. Voorstellen tot verdeling der Marshall-gelden PARIJS, 18 Augustus (Reuter). Heden zal aan de bestuursraad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking een geheim rapport worden voorgelegd, dat door een werkgroep, waarin zes landen vertegenwoordigd zijn, is opgesteld met betrekking tot de Marshall-hulp. Naar men gelooft zal in dit rapport voor verscheidene Europese landen een vermindering wor den voorgesteld van de Marshall-hulp, ver geleken met die van het vorige jaar, en het verstrekken van extra hulp aan Noorwe gen en Turkije. Gelijktijdig met het rapport zal aan de bestuursraad „technisch commentaar" wor den overhandigd, dat door de economische experts van de 19 landen op het rapport werd gemaakt. Daarna zal een definitieve verdeling van de Marshallhulp door de raad worden voorgesteld. In de werkgroep hadden zitting vertegenwoordigers van En geland, Frankrijk. Nederland, Italië, Zwe den en Bizonië. Naar van de zijde der dele gaties wordt vernomen, heeft de werkcom- missie in sommige gevallen drastisch moe ten besnoeien om het verschil van naar schatting een milliard dollars, dat er was tussen de totale aanvragen der Europese landen en het bedrag, dat het Congres waarschijnlijk zal toekennen, te overbrug gen. Naar men gelooft is voorgesteld, om aan Engeland een bedrag van 850 millioen dol lar toe te wijzen tegen 1239 millioen dollar in het vorige jaar. Engeland had voor 1949- 1950 anderhalf milliard gevraagd. Voor Frankrijk zou minder dan 700 mil lioen dollar zijn voorgesteld, tegen een be drag van 980.9 millioen dollar dat dit land verleden jaar ontving. Voor Italië wordt een bedrag van minder dan 400 millioen dollar genoemd, tegen 555.5 millioen dollar, die het verleden jaar ontving. Voorgesteld zou verder zijn voor Noorwegen 95 mil lioen, evenals voor Denemarken. Beide landen kregen verleden jaar respectievelijk 83.3 millioen en 109.1 millioen dollar toe gewezen. Er is verder nog sprake van een toewijzing van 40 tot 50 millioen dollar aan Zweden, dat verleden jaar 46.6 millioen dollar ontving. In verband met slechte oog sten is het mogelijk, dat Turkije 20 tot 30 millioen dollar meer zal ontvangen dan verleden jaar, toen het 39.7 millioen dollar kreeg. Toch een coalitie der grootste twee West-Duitse partijen? Adenauer voert besprekingen Dr. Konrad Adenauer, de leider der christelijk-democraten, die naar algemeen verwacht wordt de eerste kanselier van West-Duitsland zal zijn, is Donderdag te Bonn informele besprekingen begonnen met betrekking tot de kabinetsvorming. Hij ontving dr. Karl Arnold, de christelijk- democratische premier van Noordrijn- Westfalen, en mgr. Boehler, de politieke adviseur van kardinaal Joseph Frings, de aartsbisschop van Keulen. Ook heeft hij een onderhoud gehad met een lid van de „linkse" christelijke democraten uit het Ruhrgebied, die de socialisten opgenomen willen zien in de coalitieregering. Na de bespreking tussen Arnold en Ade nauer is verklaard, dat zij „de internatio nale en interne toestand hebben besproken en het eens waren". Volgens het Duitse nieuwsbureau D.P.D. heeft Adenauer gezegd, dat zijn partij de andere partijen een programma zou voor leggen. Arnold verklaarde, dat nog niets besloten was ten aanzien van grootte en vorm der coalitie. Eerder is gemeld dat Arnold, die grote aanhang heeft in de katholieke vakbewe ging, naar Bonn ging om dr. Adenauer te overtuigen van de noodzaak van een coali tie met de socialisten. -Een andere vooraanstaande christelijk- democraat, dr. Werner Hilpert, plaatsver vangend premier van Hessen (Amerikaanse zóne), heeft zich ook uitgesproken voor een coalitie met de socialisten. Aan Reuter verklaarde hij: „Slechts door een brede coalitie met sociaal-democraten en vrije democraten (liberalen) kunnen de twee dringendste taken worden uitgevoerd: her stel van de Duitse reputatie in het buiten land en de wederopbouw". Volgens United Press hebben de christen democraten besloten de sociaal-democraten uit te nodigen om deel te nemen aan een coalitieregering. Het besluit werd genomen na een ge heime bespreking van een uur tussen de partijvoorzitter Konrad Adenauer en de christelijk-democratische minister-presi dent van Noord-Rijnland Westfalen Karl Arnold. Leerlingen van politieschool ontvoerd BANDOENG (Aneta). Dezer dagen zijn bij Gekbrong drie leerlingen van de politieschool ontvoerd en twee van dezen, Germann en Sieberiechs, bevinden zich nog in handen van de bende. Naar van de familie van een der ontvoerden wordt ver nomen, heeft men een schrijven ontvangen waarin wordt meegedeeld, dat de ontvoer den in goede welstand verkeren en goed worden behandeld. Beiden worden tot na afloop van de Ronde Tafel-eonferentie vast gehouden. Acht leerlingen der school, die hun nor maal weekend-bezoek aan Bandoeng had den gebracht, keerden per bus naar Soe- kaboemi terug. Onderweg werd de bus aan gehouden door een bende, die de drie leer lingen meenam. Sultan van Djokja i de heer Lovink Het woord is aan.... La Rochefoucauld: De twisten zouden niet lang duren als het ongelijk slechts aan één kant was. bij De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer Lovink, die zijn eerder aangekondigd bezoek aan de Negara Pa- soendan op Donderdag en Vrijdag uitstel de, heeft gisteravond de Sultan van Djokja ontvangen. Nederlandse zowel als republikeinse kringen weigerden mede delingen te doen inzake het besprokene. Met een Nederlands legervliegtuig is de Sultan van Djokja hedenochtend vroeg naar Scerabaja vertrokken. Naar republi keinse krfngen meedeelden gold dit bezoek besprekingen met commandanten van de in Oost-Ja va aanwezige strijdgroepen in zake de uitvoering vasj het staken van de vijandelijkheden. Indien mogelijk zou hij rtog heden naar Djokja terugkeseiv Procedure-kwesties kostten tijd in Straatsburg STRAATSBURG, 18 Augustus (van de speciale A.N.P.-correspondent). Na de bevredigende vooruitgang die is gemaakt in de voorgaande dagen, stuitte de Assem- blée vandaag steeds op zo tijdrovende pro cedurekwesties, dat nog niet aan het debat over de mensenrechten kon worden begon nen. De inzichten verschilden over de inter pretatie van het reglement betreffende de bevoegdheid van plaatsvervangers om deel te nemen aan het werk in de commissies. Deze kwestie was voornamelijk van be lang voor de kleine delegaties, die niet vol doende leden hebben om alle commissies te „bemannen" en daarom op kwamen voor het recht plaatsvervangers te zenden. De Engelse socialistische gedelegeerde Morrison wilde aanvankelijk een strikte interpretatie van het reglement zien toe gepast. waardoor plaatsvervangers voor commissies werden uitgeschakeld, doch de Franse socialist Philip trad in het veld voor volledige rechten van deze plaatsvervan gers. Na urenlange verwarde discussie ver enigde men zich na ingrijpen van voorzit ter Spaak op een door de Engelse Labour- afgevaardigde voorgesteld compromis, dat plaatsvervangers voorlopige rechten geeft, terwijl morgen een speciale commissie zal worden benoemd, die het reglement in deze zal moeten interpreteren. Besloten werd om zes commissies te vor men, waarvan er drie 23 en drie 18 leden zullen hebben. De commissie-Morrison had voorgesteld alle commissies uit 15 leden samen te stellen, met twee leden van elke der drie grote delegaties en een van alle andere. De Franse socialisten stelden evenwel uitbreiding voor. waardoor Engeland, Frankrijk en Italië elk drie leden in iedere commissie kunnen krijgen, terwijl België, Nederland, Zweden, Turkije en Grieken land recht hebben op twee plaatsen in de commissies voor economische, sociale en juridische zaken. Uit de Franse delegatie kwam bij monde van de socialistische negerafgevaardigde Ousmane Soce het voorstel om ook nog een commissie te benoemen voor kwesties be treffende de overzeese gebiedsdelen. De leider der Franse socialisten steunde dit voorstel, doch Morrison was er sterk tegen. Het voorstel werd verworpen met 45 tegen 41 stemmen. Verwacht wordt dat na de afhandeling van meer procedurezaken het debat over de mensenrechten kan beginnen. 47 leden van alle delegaties hebben reeds een reso lutie ingediend, waarin een conventie, een Europese commissie en een Europees hof voor de mensenrechten wordt geëist. Deze resolutie werd mede getekend door de Ne- ders Van der Kieft, Serrarens en Korthals, de laatste als plaatsvervanger voor mr. Schmal. Incidenten in Indonesië BATAVIA, 18 Aug. (Aneta) Het be vel van de UNO-commissie aan de nabij Modjokerto geïnfiltreerde groep tot terug trekken werd geruime tijd na de afkondi ging van het staken van de vijandelijk heden gegeven. De actie van Nederlandse militairen werd op 13 Augustus ingezet. Inmiddels ontving Aneta te Batavia uit vele plaatsen op Java berichten betreffen de tientallen grotere en kleinere inciden ten, die gedeeltelijk nog in onderzoek zijn. In de nacht van 14 op 15 Augustus werd Soekoredjo, 7 km ten Noord-Oosten van Poerwokerto in Midden-Java. aangevallen door groepen, die in de stad binnendrongen en enige huizen en het station in brand sta ken. Op 13 Augustus werd een Nederlandse militair 12 km buiten Tjandiroto in het Semarangse gedood, toen een Nederlandse patrouille werd beschoten. Een soortge lijke gebeurtenis als te Modjokerto kwam 16 Augustus voor in Kediri, waar geünifor meerde groepen weigerden terug te trek ken. Na een korte actie van Nederlandse troepen trokken de groepen zich met ver lies van twee doden terug. Ook uit Sumatra worden verschillende incidenten gemeld na het ingaan van het staken der vijandelijkheden. Twee Neder landse militairen werden gewond, toen in de omgeving van Kebandjahe op 15 Au gustus een fourage-convooi vier uur lang beschoten werd. Uit Semarang wordt gemeld, dat 9 Au gustus te Ponorogo nabij Ngawi T.N.I.- troepen de stad zijn binnengedrongen. De stadsverdediging loste geen schot. De T. N.I. voerde alle ambtenaren mee met uit zondering van twee ambtenaren van het boswezen, die naar Madioen konden vluchten. Op 14 Augustus om half vier in de mid dag liep de laatste wagen van het dage lijkse militaire convooi van Madioen naar Ngawi nabij laatstgenoemde stad op een mijn. waarbij enkele militairen licht ge wond werden. IETS MINDER KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met hier en daar enige regen of motregen, maar plaatselijk ook enkele opklarin gen. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Iets minder koel, vooral in het binnenland. 20 Augustus: Zon op 531 uur. onder 19.55 uur Maan op 0.03 uur. onder 18.29 uur Hoog- en Iaagwatertijden in IJmuiden Vrüdag 19 Augustus: Hoog water: 11.00 en 23.41 uur. Laag water: 6.08 en 18.44 uur. Zaterdag 20 Augustus: Hoog water: 12.26 uur Laag water: 7.35 en 20.12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1