„Hiller van de helicopters", een echt- Amenkaanse carrière lift» Kinderen die op het strand „verdwalen" Predikbeurten HENK DE VRiES Zaterdag 20 Augustus 1949 Haarlems Dagblad 6 Dikwijls zien we van de dingen om ons heen alleen maar de buitenkant en toch is juist vaak het meer verborgen „menselijke element" achter de dingen zoveel boeiender. Alleen, we weten het vaak niet te vinden. Daar was nu dezer dagen die „Hiller 360", het nieuwe type hefschroef vliegtuig (ge hebt het in de krant gezien) dat voor het eerst in Nederland, op Ypenburg, demon streerde en daartoe was komen overvliegen uit Frankrijk, waar bij Parijs het Europese agentschap van de Amerikaanse fabriek is gevestigd. Een machine die voor de tech nische insiders die er om heen groepten, heel interessant, maar voor de buitenstaan der, nu ja, een helicopter was. Ook daar aan zijn we al gewend: het omhoog schie ten als een lift, het stilhangen, het desge wenst krabsgewijze zijwaarts of zelfs ach terwaarts voortbewegen al is het nut van deze laatste verrichtingen problematisch kortom al die dingen die „des helicopters" zijn en die zo helemaal niet overeenkomen met de gedragingen die men van een vlieg tuig verwacht. De man-achter-de-Hiller is.... Hiller. Stanley Hiller Jr. woont te Palo Alto in Californië, is een lange jonge man van 24 jaar en ziet er uit als een ernstige H.B.S.-er. Toch is hij de directeur van de jonge heli- copterfabriek United Helicopters, die mo menteel de grootste producente van deze merkwaardige machines is, welke in Ame rika o.a. in de landbouw, voor het bestuiven en bespuiten van gewassen ter bestrijding van plantenziekten, reeds een belangrijke rol spelen. In Augustus 1944 steeg van een terreintje in de buurt van San Francisco een klein, helgeel, insectachtig apparaat omhoog. Het was duidelijk een helicopter, met twee hef- schroeven boven elkaar, en aan het stuur zat de negentienjarige Stanley. Niemand had hem de techniek bijgebracht en boven dien had hij de machine zelf gebouwd, alleen met behulp van een lasser en, voor het vervaardigen van de constructie-teke ningen, van een scheepsconstructeur. Kort daarna richtte de jeugdige Hiller de „Hiller Aircraft Company" op, waar hij 50.000 dol lars instak en toen met enkele enthousiaste en even jeugdige medewerkers aan de slag ging- Hoe hij aan die 50.000 dollars kwam? Die waren van hemzelf en hier moeten we nog wat verder in de geschiedenis teruggaan. Want Hiller „was" al iemand vóór zijn negentiende. Op zijn twaalfde jaar knut selde hij al, maar zijn commerciële knobbel was even goed ontwikkeld als zijn techni sche en hij. had van zijn geknutsel na enkele jaren een ware industrie gemaakt. Hij maakte wat wij hier misschien speelgoed- autotjes zouden noemen, maar de snelheden die deze machientjes ontwikkelden wan neer ze aan een lijn in het rond gierden, waren allerminst kinderachtig. Het was een rage in die tijd; tegenwoordig doet men het met vliegtuigjes, die zelfs met echte straalmotoren zijn uitgerust en natuurlijk dienovereenkomstig harder gaan. De oorlog vond hem in de fabriek van zijn vader, de „Hiller Industries", waar vliegtuigonderdelen werden gemaakt voor de Amerikaanse luchtmacht. Die vader was van hetzelfde hout gesneden. Hij was „een geboren uitvindei"", had tientallen paten ten op zijn naam en vloog reeds in de oer tijd van de luchtvaart in toestellen van eigen maaksel. In 1944 begon de jonge Stanley dus voor Zichzelf en hij was toen negentien. Een tijdlang heeft ook de bekende scheeps- tnagnaat Henry J. Kaiser zich voor de Jongeman geïnteresseerd en hij schijnt hem In het begin ook wel gesteund te hebben, maar al spoedig ging Hiller zijn eigen weg. Incidenten op Java BATAVIA, 19 Augustus (Aneta). Uit berichten uit Tasilcmalaja in West-Java blijkt, dat op 16 Augustus een Nederlandse patrouille in de omgeving van de stad tweemaal door een sterke bende werd be schoten, waardoor een Nederlandse mili tair werd gewond. In de nacht van 16 op. 17 Augustus dron gen strijdgroepen door tot in de onmid dellijk omgeving van Garoet in West-Java, vanwaar zij de stadsrand beschoten. Uit Ngawi wordt gemeld, dat een Ne derlandse militair ernstig werd getroffen en twee militairen licht gewond werden, toen 16 Augustus ten Noorden van de stad een patrouille met automatische wapens werd beschoten. De aanvallers werden verdreven naar het gebied achter de Kali Solo. De volgende dag werd de stad Ngawi zelf beschoten. Uit Soerabaja wordt ge meld, dat in de nacht van 10 op 11 Augus tus te Magetan 5 jtersonen, onder wie een Chinees en een jongen van 13 jaar, wer den vermoord. Bij de lijken werden pam fletten aangetroffen, die blijkbaar van communistische herkomst waren. Op 12 Augustus werd het bestuur vrij wel geheel ontwricht, daar, met uitzonde ring van de regent, bijna alle Indonesische ambtenaren ontvoerd werden of vertrok ken waren. Van verschillenden, onder wie de assistent-wedana, staat vast, dat zij werden ontvoerd. Onder de ambtenaren heerst thans een soort angstpsychose. Het bezetten van opengekomen posten is vrij wel onmogelijk. Uit Soerabaja wordt verder gemeld, dat nabij Malang in de streek Batoe twee werk lieden van de regentschapswerken door pseudo-militairen zijn verwond. Een aantal Hillertjes bij een dartel De Hiller Aircraft Company werd in 1945 opgevolgd door de thans nog bestaande United Helicopters Inc. met een groter ka pitaal en deze kon de zaken eerst goed aanpakken. Via diverse experimentele machines kwam men tot de huidige Hiller 360, die een groot succes belooft te worden. Het toestel is aanmerkelijk eenvoudiger en.de helft goedkoper dan de tot nu toe laagst geprijsde helicopter (al moet men er toch nog rond 20.000 dollars voor neerleggen), terwijl het qua besturing zeer bijzondere eigenschappen moet hebben. Verschillende lieden vertelden ons althans „er is niets aan", maar dat zullen we nu maar voor hun rekening laten. Maar van Stanley Hiller zal men nog wel meer horen. Nu reeds, ondanks zijn jeugdige leeftijd, heeft hij al enkele onder scheidingen en prijzen van wetenschappe lijke instellingen verworven. Franse regering helpt slacht offers der bosbranden Het Franse kabinet heeft besloten tot de onmiddellijke instelling van een staats fonds voor het helpen van personen, die hun huis of oogst door de enorme bosbranden der laatste weken hebben verloren. De meeste branden in de departementen Les Landes, Gironde en Charente Inférieure was men Vrijdagavond meester. De lange droogte en de hittegolf zijn voornamelijk oorzaak van de branden, maar men gelooft, dat er in sommige stre ken sprake is van brandstichting. Nabij Luxey in Les Landes zijn drie personen gearresteerd. Het centrum van de branden is thans naar de Oostelijke Pyreneeën verschoven, waar in drie dagen 20.000 ha werden ver woest. Het dorp Oms nabij de Spaanse grens werd van vernietiging gered. Kanselboodschap over de Ronde Tafel-conferentie Morgen zal in alle kerken, die zijn aan gesloten bij de oecumenische raad van kerken in Nederland, een kanselboodschap worden voorgelezen, die werd samenge steld met het oog op de komende Ronde Tafel-conferentie. De kerken waarin de boodschap zal worden voorgelezen zijn de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, de Evan- gelisch-Lutherse kerk, de Nederlands Hervormde kerk, de Oud-Katholieke kerk, de Remonstrantse Broederschap, het Her steld Evangelisch Luthers Kerkgenoot schap, de Unie van Babtisten en de Vrije Evangelische gemeenten. Deze kanselboodschap luidt als volgt; „Bij de aanvang van de Ronde Tafel conferentie staan wij voor een beslissend overleg tussen Nederland en Indonesië. Bij haar welslagen zal deze conferentie een einde maken aan oude staatkundige ver houdingen en een nieuw tijdperk inluiden van een vrijwillig en gelijkwaardig samen gaan van beide volken. Daarmee moge de Koninklijke belofte van 7 December 1942 uiteindelijk haar vervulling vinden. De overgangstijd voerde ons langs een al te lange en smartelijke weg. Wij moe ten in onze menselijke zwakheid bekennen, dat wij in die tijd kansen en gelegenheid voorbij lieten gaan, maar wij willen bij ons povere pogen tevens ootmoedig er kennen, dat God alleen zijn ogenblik kent. In verlegenheid, in een rouw, die geen raad weet en in een solidariteit van schuld, denken wij aan hen, die aan weerskanten vielen. God alleen weet weg met al die schijnbaar vergeefse óffers. Alleen in de ontmoeting met zijn eeuwig erbarmen zijn tranen en leed zonder verbittering. Voor ons moeten die offers een blijvende verootmoediging zijn en een grondslag voor een nieuw begin. De kerken in Nederland verenigen zich in het biddend begeren, dat het overleg in Den Haag, na zoveel maanden van span ning en strijd, zonder bitterheid en in een geest van verzoening moge plaats vinden. Wij geloven, dat niets in deze wereld waarlijk kan slagen zonder geloof en ge bed. Des te meer weten wij, dat er moeilijk heden en spanningen in deze wereld zijn, zo zwaar van wantrouwen en zo fel in ge weld, dat er alleen in de kracht van geloof en gebed kans is om deze te boven te komen. Wij belijden, dat het ons hieraan al te zeer heeft ontbroken. Daarom roepen wij de gemeenten op deze conferentie in haar voorbede te dragen. Wij bidden, dat een nieuwe gezindheid aan het geteisterde Indonesië genezing brenge; dat een geest van waarachtige sa menwerking moge groeien, die het welzijn van Indonesië en van Nederland beoogt; dat ook onder gewijzigde politieke omstan digheden het werk van kerk en zending, in nauwe verbondenheid met elkander, als openbaring van de ene, heilige, algemene, Christelijke kerk voortgang moge vinden. Want alleen onder de schaduw van het ko mende koninkrijk is er ook voor Indonesië pas recht heil en vrede, Zo vertrouwen wij de toekomst van In donesië en Nederland toe aan Hem, die' alleen regeert; zijn Koninkrijk staat vast'' Hatta zal misschien ook naar Engeland gaan (Van onze correspondent in Londen) In verband met de geruchten over een bezoek van Hatta aan Londen verneemt onze correspondent aldaar, dat daarover op het ogenblik nog niets vaststaat. Het was Hatta's plan om zich, nu hij in Europa zo ruim mogelijk internationaal te oriënteren. Indien Hatta tijd mocht vinden naar Engeland te komen, zal zijn bezoek waarschijnlijk slechts een informeel ka rakter dragen. De mogelijkheid is' in dat geval niet uitgesloten, dat Hatta een on officiële ontmoeting zal hebben met Bevin. Op de receptie welke dr. Soebandrio, vertegenwoordiger van de republiek in Groot-Brittannië, in het Kenilworth hotel ter herdenking van de vierde verjaardag van de republiek gaf, was ook de plaats vervangende Nederlandse ambassadeur, gezantschapsraad A. baron van Bentinck tegenwoordig. Het was de eerste maal dat een Nederlands diplomaat een officiële ontvangst van Indonesische zijde in de Britse hoofdstad bijwoonde. In zijn toe spraak verklaarde dr. Soebandrio dat er thans meer dan ooit kans is op een bevre digende en duurzame regeling van het In donesische vraagstuk. Spreker legde er de nadruk op, dat Indonesia zich bewust is van de onderlinge afhankelijkheid der vol ken, en dat het evenmin als andere volken terzijde kan blijven staan. De vriendschap van Nederland zal van grote waarde zijn voor de toekomstige ontwikkeling van In donesië en voor de wederzijdse bijstand. De practische uitwerking hiervan zal, al dus spreker, een nauwere internationale aaneensluiting bevorderen. Kapitaalsin vestering, hoe noodzakelijk ook, zal op zichzelf onvoldoende zijn om een voorma lige kolonie te veranderen in een Volwaar dig lid van de volkenfamilie. Daarom zal ook de technische kennis van 'de andere landen gemeengoed van Indonesië moeten worden. Dr. Soebandrio besloot met de wens, dat de verbittering, haat en teleurstelling van de afgelopen vier jaren zullen plaats ma ken voor nauwe samenwerking in het be lang van de wederopbouw van het land. Jaarvergadering der N.V. Deli Maatschappij De N.V. Deli-Maatschappij heeft in Am sterdam haar algemene jaarvergadering gehouden, waarin verslag over de boek jaren 1939/47 werd uitgebracht. Aan dit verslag is ontleend, dat het boekjaar 1939/1940 sloot met een netto winst van 1.932.170, waaruit een dividend van 7 procent werd uitgekeerd over het toen geplaatste aandelenkapitaal van 25.645. 000,Dit dividend werd reeds in 1941 ter beschikking gesteld. Vele van de bezittingen op Sumatra's Oostkust werden in gunstiger conditie aangetroffen dan oorspronkelijk ver wacht werd. De waarde, die aan het ge hele complex mag worden toegekend, gaat uit boven de bedragen waarvoor zij te boek staan. De tabaksoogst 1948 werd verkx-egen van aanplantingen op 558 velden. De oogsten, inclusief die van de N.V. Deli- Batavia, leverden op 10.378 pakken, waar van inmiddels het grootste gedeelte tegen winstgevende prijzen werd verkocht. De politieke situatie in de Negara Su matra Timur, die oorspronkelijk gunstig was, verslechterde na de ^weede politiële actie in sterke mate. Van de rubberaanplantingen zijn. thans nog 4200 ha. productief. In het voorjaar van 1949 kwam een tweetal fabrieken in bedrijf. De tot en met Mei 1949 verkregen hoeveelheden „slabs" ad cii'ca 887.000 kg. konden tegen zeer bevredigende prijzen worden verkocht. De productie van ci'êpe bedraagt thans circa 75.000 kg. per maand. De vernielingen op de oliepalmenaan- plantingen zijn minder ernstig dan zich oorspronkelijk liet aanzien. In October 1948 Icon het bedrijf opnieuw worden aangevangen. De oogst over 1949 zal vol gens taxatie, 7580 ton palmolie en 1400 ton palmkernen opleveren. Aan de heer Herbert Cremer werd op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als president-directeur In zijn plaats werd tot president-direc- teur benoemd zijn zoon, de heer J. T. Cremer, die tot dusvei're als gedelegeerd commissaris der maatschappij optrad. Voor de tweede Leer dit jaar werd de. Amerikaanse plaats Harrisonburg door een hevige regenval getroffen. Wat de gevolgen hiervan waren, laat deze foto zien. De muur van een warenhuis bezweek volkomen. De schade aan woonhuizen maakte voorts tal van gezinnen dakloos. Ervaringen die de Zandvoortse politie heeft Bennebroek Serenade aan gouden echtpaar Vrijdagavond bracht het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" een serenade aan het echtpaai- v. d. HeijdenDubbeldam, wo nende op de VerschuurBransstiohting, ter gelegenheid van zijn gouden huwelijks feest. De voorzitter van „Kunst na Arbeid" wenste het bruidspaar geluk. Vergadering Oranje-Comité Vrijdagavond kwam het Oranje-Comité onder voorzitterschap van de heer D. Ent hoven, in „De Oude Geleerde Man" bijeen, ter bespreking van de komende feesten op 7 en 8 September. De voorzitter gewaagde van de grote medewerking die van de zijde van het gemeentebestuur is ondervonden en maakte vervolgens beleend dat met een kermis-exploitant overeenstemming is be reikt. Een flinke kermis zal de feestelijk heden opluisteren. Besloten weid ten spoe digste een circulaire in de gemeente te ver spreiden waarin een beroep wordt gedaan op de medewerking van de ingezetenen. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld omtrent de vraag of men de deelneming aan de te houden volksspelen zou beperken tot ingezetenen of dat men oolc van buiten deelnemers zou toelaten. Besloten werd de grenzen iets ruimer te nemen en wel tot de Glip te Heemstede. Oosteinderbrug te Hil- legom, Bennebroekerdijk te Haarlemmer meer en Leidsevaart, tot de grens Berme broekV ogelenzang. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijks straatweg 47, tel. K 2502—300. Lisse MEDISCHE DIENST Deze wóndt a.s. Zondag waargenomen door dr. J. M. v. Dijk. ZONDAG 21 AUGUSTUS 1949. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. 10: Ds. E. Dijkhuis. 7: Ds. J. B. Groenewegen.Utrecht. Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerlcsplein. 10: DS. D. C. van Wijn gaarden. IJmuiden. Noorderkerk, Velser- straat. 9: Ds. L. W. Erdman, em. pred., Bloe- mendaal. 10.45: Ds. J. C. Koningsberger- Amsterdam. Oosterlcerk, Zomerkade. 10: Ds. E. Pot. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30" Ds. Joh. Bronsgeest, Kinderkeik. Kapel Be- thesda Sarepta, Hazepatersiaan. 9.30: Dhr. J. P. van Eijsden, Kinderkerk. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, Heemstede. Diaconcs- senhuis, Hazepatersiaan. 4.15: Ds. Joh. Brons geest. Rusthuis. Jansstraat. 10.30: Br. Oos tenrijk. Ver. van Vrijz. Herv., Jacobstraat 6 10.30: Ds. P. v. d. Veer, Voorg, Vrije Gem., Amsterdam. Alle-Dag-Kerk, Parklaan 34. Avonddiensten 7.157.45. Maandag: Majoor J. Bosveld, L. d. H„ Dinsdag: Dhr. J. v. Schalkwijk Sr. Vrijdag: Ds. J. W. Weenink, Open Kerk: Maandag, Dinsdag, Woensdag. Donderdag, 104. Stads Evangelisatie, L. Herenstraat 6. 10 en 7.30: J, Spierenburg, Alphen a. d. Rijn. 6.30: Openluchtsamen komst Kruisweg-Parlclaan. Zaterd. 8: Open luchtsamenkomst Thorbeclcestraat. Zuider- kapcl, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. A. Vries, den Helder. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamen komst. 7.45: Jeugdbijeenkomst o. 1. v. H. v. d. Brink. Opwekkingssamenkomsten. Zui derstraat 15. Donderdag 8: Ds. B. E. J. Bik, Amsterdam. Ned. Herv. Evangelisatie, Park laan 34. Woensdag 7.30: Ds. Wijnmalen, v. Oldebroek. Vrije Evang. Gemeente, Bake- nessergracht. 9.30 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. Schutz. Evang. Luth. Gemeente. Witte He- renstr. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doops gezinde Gemeente. 10.30: Mej. Ds. Souten- dijk. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Ds. G. Bloemendaal. Geref. Kerk. Klopper- singelkerk. 10: Ds. J. Geuzebroek, van Am sterdam. 5: Ds. J. W. Siertsema. Wilhelmina- kerk. 10: Ds. D. Spoelstra, van Meeden. 5: Ds. M. Post, van Elim. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. M. Post. 5: Ds. K. Spoelder. Geref. Kerk, Begijnfhopel. 10 en 5: Ds. M. J. C. Bosscha, van Winschoten. GeGref. Gemeente, Parklaan 21. Dinsdag 7.30: Ds. Heerschap. Oud-Geref. Gemeente, Oude Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Gedachtenisrede 12'/, jarig Ambtsju bileum. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Ba- kenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smin'k, van Rotterdam. Clir. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. van Minnen, van Hui zen. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenïnlc. 8: Jeugdsamenlcomst (geb. Salem). Leger des Heils, Schagchel- straat 26. 10: Opdrachtdienst. 8: Opweklcings samenkomst o.l.v. Majoor en Mevrouw Hoenderken. Ned. Chr. Gemeenschapshond Linnacusiaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst Pinkstergemeente. Nieuwe- Kruisstraat 14. 10: Dienst, 7.30: Jeugddienst. Zaterdag 8: Openluchtsamenkomst Soendaplein. Pink ster Evangelisatie, Wolstraat 7. Zaterdag 8: Openluchtsamenkomst Parklaan hoek Kruis-1 weg. Zondag 10 en 7: Volle Evangeliepre diking'. Vergadering van Gelovigen, Jans straat 85. 10: Samenkomst (Broodbreken I Gemeente des Hecren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5: Samenkomst, Gemeente Gods. Jans straat 85. 10: Samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Ged. O, Gracht 47. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74 '10: Ned. Taal. 11,15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Hersteld Apost. Zendingsgemcenle, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Bijbellezing, Jansstraat 85. Vrijdag 8: A. Ramaker. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10 en 7: Dr. H. van der Loos. Im- manuclkerk 10: Dr. M. v. d. Voet. Kon. Emmschool, Raafstr. 9 en 10.30: Ds. S. Rie- j mens, Willemsoord. Ned. Prot. Bond, Ber kenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Evang. Luth. Gemeente, in de Noorderkapel Minahassastraat. 10.30: Ds. W. Spliethol'I'. Geref. Kerk, Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. J. Geuzebeek, van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Cand. D. Coppoolse. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. F. R. A. Hen- I kels. Kapel Nieuw-Vredenliof. 10.30: Ds. Adr. Oskamp. Chr. Lyceum (ing. v. Merlénstr.) 10.45: Ds. W. J. v. Elden, Haarlem. Ncd Prot. Bond, Postlaan 16. Geen dienst. Geref. Kerk Chr. Lyceum. 9: Ds. li. v. d. Berg, Soest. 5: j Ds. P. Veenhuizen, van Amsterdam. Koe- diefslaan 10: Ds. L. Berger, Legerpred. 5: Ds. I H. V. d. Berg. Camplaan 10: Ds. D. Sikkel, van Amsterdam. 5: Ds. L. Berger. Geref, Kerk, Kapel Nieuw Vredenhof. Oldenbar- neveltlaan. 8.30 en 5: Ds. van den Bom, van j Amersfoort. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan 10.30: Ds. L. J. Bloemsma, uit Beesd. Relig. Kring, Eikenlaan '5. 10.30: Dr. PI. Jansen, Voorg. Ned. Prot. Bond. H'stede. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. Ph. W. Bergkotte, uit Oosterbeek. Ncd. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Voorgangster der Aid. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 3.45: Ds. L. G. Pley- sant, van Paesens. Opwekkingssamenkomst op Schapenduinen, Brcderodelaan 57. Don derdag 8: H. v. d. Brink. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woens dag 7.30: Completen en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. Geen op gave ontvangen. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp 9.30 en 6.30: Ds. J. C. H. Jörg, Apeldoorn. Abbene's. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 630: Ds. J. Breeuwsma. Bethel. 10: Ds. M. G. Blauw, Overveen. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im- manuëlkerk, Reigerstraat. 10: Ds. H. E. Gra- vemeijer, A'darn. Geloof- en Liefdekerk, Lijnden. 10 en 7: Ds. G. W. IJzerman. Re- hoboth. Nieuwe Meerdijk. 10: Dhr. J. H. v. Voorst, Amsterdam. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A. C. Brörens. 1'. Wika J. J. Brörens. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. J. D. R. Theesing, Middelie. De Toorts. 10: Ds. A. A. Wildschut, Amsterdam. De Kapel. 5: Ds. J, E. Drost, Aerdenhout. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 9 en 10.30: Ds. S. Riemens, Willemsoord. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr. A. de Waal Malefijt, uit Amsterdam ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. de Ru. 7: Ds. E. Saraber. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. Jonge- boer. 7: Dezelfde. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, 10.15: Ds. A. E. K. Pols. Geref. Kerk 10 en 5: Dr. Th, Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4,30: Ds. C, v. Venetien. Geref. Gemeente. 10 en 4: Leesdienst, Oud-Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. D. Henstra, van Broek op Langedijlc. Er „verdwalen" op het strand veel kin deren. Nu is verdwalen op het strand, waar men slechts twee kanten op kan, moeilijk, maar het wil zeggen, dat de kinderen hun ouders of verzorgers kwijt raken. Dan lopen zij huilend rond en komen meestal op de politiepost terecht. Op zeer drukke dagen komen in Zandvoort op die manier wel 35 kinderen onder de tijdelijke hoede van de Heilige Hermandad en op het Bloe- mendaalse strand is het niet veel minder. De agenten die op het strand dienst doen ontfermen zich natuurlijk over de huilende kinderen die zij op hun weg ontmoeten. Sinds de twee uitkijktorens zijn ingericht, waarin de agenten vrijwel het gehele strand overzien, worden er herhaaldelijk seintjes gegeven dat op een bepaalde plek huilende kinderen afgehaald moeten worden. In het algemeen zijn het kinderen tussen 3 en 5 jaar. De ouderen weten in de regel wel weer hun gezelschap op te zoeken. De politie in Zandvoort heeft de laatste tijd de- tijdelijke verzorging van deze ver dwaalde kinderen aan enige vrouwen op gedragen, die onder toezicht staan van de ambtenares van de Kinderpolitie. Dit werk gaat de dames beter af dan de agenten; die trouwens nog' wel wat anders te doen hebben dan op t.e treden als kin dermeisjes. Soms duurt het uren voor de kinderen worden afgehaald. Zij moeten in die tijd verzorgd worden. Er zijn in de wachtkamer blokkendozen, poppen en prenteboeken voorradig om de kinderen bezig te houden. Soms is het ook wel nodig om voor eten en drinken te zqrgen. Als regel zijn al de kinderen om 9 uur 's avonds weer afgehaald. Niet alle ouders weten dat de politie zich over de zoek geraakte kinderen ontfermt en dan komen de ouders pas aan de politiepost als zij overal elders gezocht hebben. Heel opvallend is het gedrag der ouders als zij hun vermiste kinderen terug zien. Een deel is blij, een ander deel is daaren tegen verontwaardigd over de kinderen die niet beter opgepast hebben dat ze bleven op de plek die hen aangewezen was om te spelen. Een enkele keer moet de politie wel eens kastijdingen ter plaatse voor komen. De ervaring van de politie is dat de zor geloosheid der ouders in de laatste jaren sterk is toegenomen. Dit is zo werd ver ondersteld een uitvloeisel van de tij/d, die algemeen wijst op een daling van het morele peil. Maar er komt toch ook wel de de omstandigheid bij dat er veel ouders zijn die zó door huiselijke zorgen beïnvloed worden, dat zij zelf ook meer behoefte aan rust hebben. Vroeger gingen de ouders algemeen naar het strand om hun kinderen te laten génieten. Nu zijn er velen die ook voor zich zelf die verpozing zoeken. Het natuurlijke gevolg is, dat zij dan minder zorg dragen voor de kinderen en die veelal aan zich zelf overlaten. Dit werkt het ver dwalen der kinderen sterk in de hand. Dit zoekraken der kinderen op het strand wordt op de duur een probleem voor de politie. In Zandvoort wordt dan ook nagegaan wat er gedaan zou kunnen wor den om het euvel te bestrijden. Daarbij is gedacht aan de mogelijkheid om een af zonderlijk gedeelte van het strand te be stemmen voor het spelen van kinderen. Maar dat zou er toe leiden, dat de ge meente ook zorg zou moeten dragen voor toezicht. Een nadeel van zo'n regeling zou zijn, dat dit de zorgeloosheid van de ouders nog meer in de hand zou werken. Boven dien is het de vraag of men de gemeente kas van Zandvoort zou kunnen belasten met het doen van uitgaven voor dit doel. Reeds nu moeten er kosten gemaakt wor den voor de verzorging der kinderen. In het gebouwtje hangt een bus waarin dank bare ouders een offertje kunnen storten dat ten goede komt aan jeugdverenigingen, maar de gemeente krijgt daarvan natuur lijk niets. Het vraagstuk blijft intussen in studie. Mogelijk is ook deze aangelegenheid ter tafel te brengen van het Strandschap, want het zijn voor een belangrijk deel kinderen uit Haarlem en Amsterdam die verdwalen. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253, telef. 16850; dr. J. Laeijendeoker, Raadhuisplein 9, tel. 28103. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Heemst. Dreef 31, tel. 29464. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg .98, tel. 28197. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A. H. Graber en W. de Graaf; S. H. Kijlstra en A, W. Dozij; A. S. Spierings en V. Moeskops. GETROUWD: P. Moolhuizen en C. J. H. M. Steltman. GEBOREN: Stephanus Maria Thadeus, z. van H. P. A. J. Ver-meer en A. C. C. Kuhlmann; Wouterus Wilhelmus Maria, z. van W. G. van Haasteren en A. H. M. Moers; Johannes, z. van A. van Zwol en A. Koren; Pauline Maria, d. van B. C. Hilders en P. M. Lauwers; Petrus Wilhelmus Cle mens Maria, z. van M. J. Lammers en G. M. P. de Boer. OVERLEDEN: J. H. Schouten—Wijnhof, 73 j.; Jonkheer L. R. van Lennep, 55 j.; J. van der Veldt, 83 j. Haarlemmermeer MEDISCHE ZONDAGSDIENST Hoofddorp: dl-. Nanninga. Nieuw-Vennep: dr. v. d. Weg Badhoevedorp: dr. Bolt. Voetbalprogramma Te Hoofddorp spelen Zondag 21 Augustus om 12 uur: Blauw ZwartVI. Vogels en om 2 uur ETOTHB (ter-rein ETO). Roode Kruis Sanatorium in liquidatie De Commissie, belast met de liquidatie van het voorma lige Roode Kruis Sanatorium te Bloemendaal, verzoekt be langhebbenden vóór 15 Sept. a.s. opgave te doen van even tuele schulden of vorderin gen. Correspondentie te rich ten aan de Liquidatiecom- •missie, adres Paviljoenslaan 3 Haarlem. HERENÏCAPPERSZAAK te Haarlem, zonder personeel. Koopsom f 3000.— Inkomsten per jaar f 4500.—. MET WONINGRUIL. Brieven onder no. 3826. Pottenbakkers-installatie te koop aangeboden, w.o. electr. oven, draaischijf etc. De bedrijfsruimte te Aerdenhout waar deze installatie is onder gebracht, voor reflectanten te huur. Brieven no. 3312. Aandeelhouders en houders van oprichtersbewijzen in de Bouwhandel en Exploitatie Mij. H. Mulder en D. van der. Monde N.V., te Haarlem, worden uitgenodigd tot het bijwonen van de Buitenge wone Algemene Vergadering te houden op 7 Sept. 1949, v.m. 11 uur. ten kantore van de notarissen J. de Reede en J. Brants Kzn., Ged. Oude Gracht 82, te Haarlem. Agenda: Voorstel tot wijzi ging van de artikelen 5 lid 1 en 19 lid 7 der statuten. Een afschrift van dit voorstel, waarin de wijzigingen woor delijk zijn opgenomen, ligt ten kantore der Vennoot schap ter inzage voor aan deelhouders en houders van oprichtersbewijzen. Keurige, rustige jongelui, zoeken kamers met keuken, of ruimte, die als keuken kan worden inge richt. Eventueel gedeeltelijk gemeubileerd. Br. no. 3816. VOOR PASFOTO'S F©t©~EBig@E KLEVERPARKWEG 7 SPAARNWOUDERSTR. 63 Aangeboden: Riante talve villa Hst. Dreef, in ruil voor klei ner huis omg. Stat. H'stede- Aerdenhout. Br. no. 3822 Vrij bovenhuis aangeb. Centrum Bussum in ruil vo'or vrije woning te Heemstede of omgeving. Br. G 3814. W o n i n g r u i 1 Bemiddeling bij woningruil. MW. STREMMING Nieuwe Gracht 50, Haarlem. Tel. 13059. Gezocht door keurig klein gezin onderkomen z. k. 2 sl.k. pn keuken, huur prijs max, f 100 p. m. Brie ven no. 3823 J. v. BEEK, aocoontanl Dipl. Ned. Inst. v. Acc, Deskundige behandeling van Uw ADMINISTRATIEVE- en BELASTINGZAKEN Van Dortstraat 86, tel. 21088. Te huur aangeboden per 1 Sept. omgeving den Hout Zif-Siaapkamer met volledig pension. Brie ven no. 3827. Een VAP 4 hulpmotor is beter! Inhoud 48 cM.3 275.- Direct leverbaar voor uw rijwiel of tandem. RIVIERVISMARKT 7 Tel. 17690 Pens. Mevis Houthem b. Valkenburg af 20 Aug. kamers vrij, beh. v. goede keuken. Vr, prijs. Te koop aangeb. weg. bijz. omstandigheden: PRACHT SALONVIEUGEL Ook genegen Piano in te rui len met bijbetaling. Te bez. Hooimarkt 24. FORD '36 COACH Keurige wagen met nieuwe motor. H. Dreef 29. H'stede. Tel. 29495. GELD Curssissen ïra 500, - gevraagd! Onderpand aanwezig. Hoge rente. Brieven no. 3824. Instituut Maisoss „HENffil" Hazepatersiaan 16 (naast Diaconessenh.) Tel. 12747 Patroontekesten of Ksiïjjpen en naaien v. eig. of anderer kleed, door Lerares Ned. Mo- dev3kb. Inschr. dag. Kleine clubs. Dag- en avondlessen. Aparte cl. v. opleiding v. di ploma. Aanv. cursus Sept. a s. L. SPAAN-POORT, Heussensstr. 78, H.-N. Bu> lijnen 3 en 4. Te koop gevraagd Nette kleding, schoenen, meu belen, zolderopruiming, kachels JOS. v. BODEGRAVEN EIDDERSTR. 3. Tel, 13237

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8