Meerderheid der C.H.U.-kamerleden met langer achter het regeringsbeleid mono Q) MAPLE LEAF W hy kauweyvm,/ jjÊh De radio geeft Dinsdag Roozen toch naar de Ararat c PANDA EN DE MEESTER-UÏTVINDER Wereldnieuws SS Maandag 22 Augustus 1949 2 DE INDONESISCHE KWESTIE Onthulling van prof. Gerretson op protestvergadering van „Rijkseenheid" Tijdens een Zaterdag gehouden bijeenkomst van het „Nationaal comité Handhaving' Rjjkseenheid" in Den Haag. verklaarde een der zeven sprekers, prof. dr. C. Gerretson, dat het grootste deel van de Christelijk-Historische Kamerleden zich niet langer achter de regeringspolitiek inzake Indonesië schaart. Volgens deze spreker heeft de meerder heid dezer fracties het vertrouwen in de regering opgezegd tijdens het geheime comité- generaal. Dit is tot uiting gebracht tijdens het laatste debat over Indonesië in de Tweede Kamer door het Kamerlid Van de Wetering. Professor Gerretson verklaarde, dat alle vijf Christelijk-Historische leden van de Eerste Kamer het vertrouwen heb ben opgezegd en vijf van de negen leden van de Tweede Kamer. HM noemde de C.H.- Tweede-Kamerleden. Tj. Krol, mr. H. K. J. Beernink, mr. W. F. E. baron van der Feltz, J. de Ruiter en nu-. J. J. R. Sclimal. Tien van de veertien Christelijk-Historische leden der Eerste en Tweede Kamer staan dus niet langer achter de regeringspolitiek, zo riep spreker uit. Aangezien beslissingen van de Ronde Tafel-conferentie door een meerderheid van tweederde moeten worden goedgekeurd betekent dit, dat het aantal stemmen der oppositie in de Tweede Kamer tot tenminste dertig van de honderd is gestegen. De protestvergadering van „Rijkseen heid" werd gehouden in de Haagse Dieren tuin en door meer dan zesduizend personen bijgewoond Het presidium berustte bij prof. mr. P. S. Gei'brandy. De heer Ch. J. I. M. Weiter betoogde, dat de aanwezigen zich zowel opoffering als risico getroostten, aangezien naar zijn mening „hier zeker agenten van het Bu reau Nationale Veiligheid bescheiden, doch scherp zouden luisteren en rondzien". Wij zijn er trots op, aldus de heer Wei ter, dat wij extreriiisten worden genoemd, omdat wij nationalisten zijn. Wij zullen alles doen om de nationalistische aspira ties van de Indonesiërs te respecteren, doch eisen omgekeerd, dat men, ook inter nationaal, hetzelfde respect toont voor ons nationalisme als bron van de grote krachten in ons volk. Uitvoerig ging spreker in op de positie van de Nederlandse vlag als symbool van orde en recht. Hij noemde accoordschen- dingen en infiltraties even zovele beledi gingen van de vlag, die als zij gestreken wordt, zijn inziens een tijdperk van chaos en onrecht in Indonesië zal veroorzaken. „Aan wie de schuld", zo vroeg de vol gende spreker, generaal b.d. H. G. Winkel man, zich af. De Indonesische republikei nen zijn naar de Ronde Tafel-conferentie gekomen om zo snel mogelijk souverein te worden. Het hoofd van de Unie willen zij uitsluitend als symbool zien, zo vervolgde spreker, die hoopte, dat „de smaad van het aanbieden van deze bordpapieren kroon aan Hare Majesteit onze geëerbie digde Koningin voorbij zal gaan". Wij hebben Soekarno op zijn troon te ruggebracht, 'aldus spreker en daarmee land en volk opnieuw aan de terroristen overgelaten. Hij kon zich daarom begrij pen, dat onze mannen denken „Zijn daar voor onze makkers gevallen?" en ook-, dat zij er onder deze omstandigheden niët voor: vóelen om 'ophieuw risico's te nemen;. Generaal Winkelman zeide' tenslotte', dat men liet aan. de parlementaire oppositie zal moeten overlaten 'om hbg een deel van de" lading'.of wél wat wrakstukken;uit deze politieke schip,brëulr'tte rédden. Hij-weet dé zijn inziens fathle gëvólgèn "van de gevoer de politiek voor de volken van Indonesië en Nederland aan de drie na-oorlogse ka- b irfeltenv aandat 'deel van de -Nederlan ders. dat bijdevèricièz-ihgeh de; oppositie niet heeft gesteund, aan dè Partij van de Arbeid, de Katholieke Volkspartij en aan de besturen van de Christelijk-Historische Unie en van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. •Admiraal;' b.d. C. E. L. Hélfeich ver klaarde, dat de Indonésische bevolking op 10 Mei 1940 zowel-als óp 8 December 1941 als massale 'eenheid' achter - Nederland bleef staan. Zélfs ha V/2 jaar' tomeloze en listige Japanse propaganda was er geen sprake van ontrouw" jegens Nederland. Spreker vond het een ernstige fout dat de luitenant-gouverneur-generaal in 1945 on der Brits militair bevel werd geplaatst. Terwijl de vergadering opstond, tekende admiraal Helfrich plechtig protest aan te gen de handelwijze en beleid van kabi netten en bondgenoten. „Als de grote broe ders ons willen terugbrengen tot de zwak ste stee in Europa, laten ze het dan eerlijk zeggen, dan weten wij waar we als een drachtige Nederlanders aan toe zijn. Maar als Nederlanders op verantwoor delijke posten dit alles in de hand werken en vernederingen deemoedig accepteren, dan noem ik dit •ondraaglijk", zo riep de admiraal uit onder applaus en geroep van „schande" door de aanwezigen. „Naar één vaderlandse partij' „We moeten komen", zo eindigde admi raal Helfrich zijn toespraak, „tot een grote vaderlandse partij, waarin rood en rechts, katholiek en protestant zich met de leuze' „Redt het koninkrijk onder het Oranje vaandel" scharen met de leuze „Je main- tiendrai". ■NAT V U l. A.z IJ.N> O.B> z :N> B E S T, (Adv.) verkoop voor Nederland E, G. BOUWER's Handelsvereniging Amsterdam-Z. (Adv.) HILVERSUM I, 301,5 M. 7.00, S.00, 13.00, 19.00, 20.00 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Strijkkwar tet. Haydn. 7.45 Morgengebed. 8.15 Platen. 9.00 Lichtbaken. 9.25 Piano. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.30 Toespraak. 11.40 Bach-camtate, 12.03 Piano werken van Mozart12.33 Lunchconcert. 13.40 Koor. 14.00 Suite van Handel. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Lichte muziek. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Volkeren van Indonesië. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sport, i.8.30 Strjjdkraohten. 19.15 Zang en orgel. 19.30 Toespraak. 19.45 Scheepvaart. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Gewone man. 20.13 Psalmen-syniphonie van Strawinsky. 20.45 Vragen van deze tijd. 21.00 Tweede acte van „Cosé fan tutte", Mozart. 22.10 Reportage. 22.20 Sonate voor viool en cello, Ravel. 22.45 Avondgebed. 23.15 Werken van Dvorak en Glazoenof. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw, - 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.1-5 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Zang en piano. 11.30 Voor zieken, 12.00 Lichte muziek. 12.30 Voor het: platteland. 12.40 Orgel13.15 Lichte muziek. 14,30 „Bezield door Mozart". 16.25 Voor de jeugd. 1.7.30 Lichte muziek, 18,15 Piano. 1.8.30 Bezoek aan de tentoon stelling „Jeugd van Nederland". 18.45 Lich te muziek. 20.15 .Weens programma. 20,55 Symphonic fantastique, Berlioz. 21.50 Weekoverzicht. 22.05 Platen, 22.25 Lichte muziek. 22.45 Sport. 23.15 Muziek van Noel Coward. ir. J. W. Meyer Ranneft'. (lid van de Raad van State) zag de houding van de Nederlandse regering als vernede rend, onwaardig, onvruchtbaar, ondemo cratisch en bovendien onwettig. Ook hij wenste Indonesië souverein iteit toe, doch langs een waardige en veilige weg. Churchill zeide eens over de .vrijmaking van India en Pakistan, dat daarbij weinig meer doden waren gevallen, dan in de •eldoorlog", aldus spreker. Dit is nog een paradijs vergeleken met-hetgeen In donesië te wachten staat, alclus spreker. Dr. Meyer Ranneft nam het de Veilig heidsraad zeer kwalijk, dat dit instituut volgens hem geen spoor heeft getoond van zelfs maar zoeken naar rechtvaardigheid en toondé zich zeer bezorgd, dat Indonesië aan het communisme ten prooi zal vallen. Hij verheugde zich er op, dat er redelijke Indonesiërs en onder hen zelfs republi keinen zijn, die na het Amerikaanse falen in China inzien, dat de kansen met ons beter zijn, dan met de „wolven van Fox". Hierin zag spreker aanwijzingen voor succes. Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn nam in het bijzonder de positie van de Indi sche Nederlanders in ogenschouw. Dezen kunnen geen nieuw vaderland in Neder land vinden, zo zeide hij. Hun wens is naar Nieuw-Guinea te gaan. Naar spreker heeft vernomen blijft de bevolking van de Noordkust van Nieuw- Guinea trouw aan Nederland en wil niet van de republikeinen weten. Hij zou op neming van dit gebiedsdeel in de Ver enigde Staten van Indonesië verraad vin den, zoals ook gepleegd werd tegen andere groepen. Prof. "Gerbrandy besloot deze ruim vier uur durende bijeenkomst, waarin -de spre kers herhaaldelijk werden onderbroken met applaus "en toejuichingen,; met het voorlezen van een telegram van liefde, trouw en aanhankelijkheid'der aanwezi gen aan de Koningin;, Voorts werd leen te legram tot de regering gericht, waarin de vergadering haar bezorgdheid uitspreekt" dat de grondwet opnieuw zal worden ge schonden, nadat het volk in 1948 deze als grondslag voor het staatsbestel heeft aan vaard. In het télegram wordt met name be treurd, dat dit kabinet de' Ronde Tafeï- eö'nférentie organiseert met het doel de sb'uvereiniteit over te dragen, hetgeen volgens de afzenders een smadelijk in de steek laten van Indonesië betekent. Ook wordt in deze telegrafische bood schap een beroep gedaan op"de leden van het kabinet om op het laatste moment een einde te maken aan de bijna hopeloze toestand in het koninkrijk door verande ring van beleid. Eén dode en 'drie gewonden bij autobotsing op de Haarlemmerweg Op de Haarlemmerweg nabij de Uitweg in Amsterdam is Zaterdagmiddag een Bel gische personenauto uit Brussel tegen een vrachtauto gebotst. De 64-jarige bestuurder van de wagen werd op slag gedood en de- drie inzittende Belgische dames werden met ernstige wonden in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Aan de kant van de weg stond een vrachtauto met bandenpech. Een andere vrachtwagen moest hierdoor uitwijken, die op zijn beurt werd ingehaald door een derde vrachtauto, die wilde passeren. Deze laatste reed vermoedelijk te veel op de linkerzijde van de weg en kwam in bot sing met de Belgische auto, die uit de tegenovergestelde richting naderde. Andere ongelukken tijdens week-eindé te Amsterdam Op een jacht, dat gemeerd lag bij de Koen^nkade explodeerde Zaterdag een bus buta-gas, tengevolge waarvan brand ont stond. Twee passagiers liepen brandwon den op. In een bar aan de Vespuccistraat viel een 67-jarige man achterover van een kruk. Met een schedelbasisfractuur werd hij in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Een baby van een half jaar kreeg.de in houd van een theepot over zich heen en werd met brandwonden aan beide benen in jiet Weesperpoort Ziekenhuis opgeno men, evenals een veertienjarig meisje, dat kokende melk over zich heen had gekregen. Engeland zal zich verzetten tegen devaluatie van het pond Volgens politieke kringen te Londen zal Engeland tijdens de besprekingen te Wash ington over de Britse dollarcrisis met posi tieve voorstellen komen, die de verstoring van het evenwicht tussen de economie van Engeland en de Verenigde Staten minder groot moeten maken, maar zal het zich blij ven verzetten tegen elke druk tot deva luatie van het pond sterling. Omtrent de Britse voorstellen zal de grootste geheim houding betracht worden, maar niet-offi- ciële kringen veronderstellen, dat zij de volgende punten zullen omvatten: Interna tionale overeenkomsten die een redelijke en stabiele prijs zullen verzekeren voor de producten van het sterlinggebied die dol lars kunnen opbrengen, als bijvoorbeeld rubber, tin en cacao; grotere voorraadvor- ming in de Verenigde Staten van goederen uit het sterling gebied, als rubber en tin; uitbreiding van de Amerikaanse investering in overzeese landen, ook in die van het sterlinggebied; dit zou tot gevolg hebben verhoging van de levensstandaard in die landen, hetgeen op zijn beurt de landen weer in staat zou stellen meer in het dollar- gebied te kopen; en tenslotte vermindering' van de Amerikaanse tarieven voor Britse goederen. Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, heeft zijn Vertrek naar Washington voor de besprekingen over de Britse dollarcrisis uitgesteld van 27 tot 31 Augustus. De mogelijkheid bestaat, dat hierdoor de opening van de conferentie, die oorspronkelijk op 6 September was vastgesteld, een dag zal moeten worden uitgesteld. T.N.I.-kolonel naar Den Haag „De communisten in Indonesië zullen niet in staat zijn veel te bereiken, indien de conferentie in Den Haag een succes blijkt te zijn", aldus heeft kolonel I. B. Simatoe- pang, chef-staf van de TNI, te Calcutta verklaard. Hij was, vergezeld van vier republikeinse officieren, op weg naar Den Haag ter bij woning van de Ronde Tafel-conferentie. Hij zal Pandit Nehroe in New Delhi ont moeten om de „dankbaarheid van het Indo nesische 'volk aan India" over te brengen. Een woordvoerder uit het gezelschap zeide, dat zijn regering vertrouwde, dat de ordeloosheid in Indonesië zal worden onderdrukt, indien aan de wens van het volk .tot vrijheid werd voldaan als resultaat van de Haagse besprekingen." Het volle zal dan zich rond de regering scharen om aan de communistische bedreiging te ontko- Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) Antoinette van Dijk zeventig jaar Zij vond het „kinderuurtje in de omroep uit Morgen wordt, mevrouw Antoinette van Dijk zeventig jaar. In Mei was het vijf en twintig jaar geleden dat zij bij de omroep als eerste met de verzorging van uitzen dingen voor kinderen begon. Mevrouw vaii Dijk, die te Amsterdam is geboren, had oorspronkelijk operazange res willen worden. Daarom verbleef zij voor de eerste wereldoorlog enige tijd in Enge land, Duitsland en Italië. De oorlog bracht haar weer hier. Zij wijdde zich toen aan een uitvoerige studie van het oud- Nederlandse lied. Met deze liederen trad zij op in het cabaret van Pisuisse. Later begon zij met het maken van lied jes voor kinderen en toen de Hilversumse Draadloze Omroep werd opgericht, bood zij haar diensten aan, omdat zij in de radio een mogelijkheid zag voor een groter aan tal kinderèn haar liedjes te brengen. Me vrouw van Dijk bleek de goede toon ge troffen te hebben, want haar uitzendingen werden een groot succes. Hiervan getuigen de véle brieven, welke zij in de loop der jaren heeft ontvangen, zowel van kinderen als van zieken en ouden van dagen voor wie zij ook een uitzending verzorgde. Bij het uitbreken van de oorlog in Ne derland trok zij zich van medewerking aan de omroep terug. Na de oorlog is zij echter nog verscheidene malen voor de microfoon geweest en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zij ook in de komende winter weer haar medewer king aan een serie programma's voor kin deren zal verlenen. Veel heeft mevrouw Antoinette van Dijk gedaan om zieken en ouden van dagen op te beuren en de kin deren ontspanning te bezorgen. Het zal haar Dinsdag dan ook zeker niet aan be langstelling ontbreken. Speurtocht naar Arke Noachs kan pas in 1950 succes opleveren Hans Roozen, de jeugdige Nederlander, die met de Britse professor Sykes het plan heeft opgevat óm opde berg Ararat de overblijfselen van Nóachs' ark te zoeken, kreeg Zaterdagavond telegrafisch bericht, dat de Turkse regering hem een visum en een bewijs van toelating voor het militair gebied, die eerder waven geweigerd, heeft toegestaan. Hans Roozen hoopt reeds Don derdag per KLM naar Istanboel te reizen om vandaar per trein en autobus door Tur kije te trekken. Hij wil zich bij de Ameri kaan dr. Aaron J. Smith en zijn metgezel len voegen, die een week geleden reeds per jeep van Ankara naar de Ararat zijn ver trokken. In Istanboel en Ankara heeft dr. Smith reeds een en ander voor Roozen geregeld en aanwijzingen voor hem ach tergelaten. Roozen is voornemens besprekingen te voeren met Turkse autoriteiten om zich ook verder van hun medewerking: te ver zekeren. Het zal van de weersgesteldheid afhan gen, in hoeverre de speurtocht naar de ark dit jaar succes heeft. Het is niet uitgeslo ten dat men zich zal moeten beperken tot het maken van foto's en dat het eigenlijke onderzoek tot volgend jaar moet wachten. Professor Sykes heeft reeds meegedeeld, dat hij in 1949 niet meer zal vertrekken. Mr. J. Kruseman overleden Te Amsterdam is op 81-jarige leeftijd, overleden mr. J. Kruseman oud-president van het Gerechtshof te Amsterdam. De heer Kruseman werd 5 October 1867 le Delft geboren. Hij studeerde op het Gym nasium te Haarlem en vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1890 promoveerde. Hij vestigde zich als advocaat en procureur té Amsterdam. In 1904 werd hij rechtér in de Arrondisse mentsrechtbank, in 1910 raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam, in 1926 vice- president en in 1928 president. Mr. Kruse man bleef president tot 1 November 1937. Hij was lid van de gemeenteraad van Amsterdam van 1899 tot 1904, voorts secre taris van de Volksbond en curator van de gemeentelijke Universiteit. Van zijn hand verschenen talrijke ge schriften o.a. over hygiëne, woningtoe standen, economie enz. Hij was comman deur in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis is bepaald op Donder dag 25 Augustus op de -begraafplaats „Zorgvlied" te Amstèrdam. Hersteld© Apostolische gemeente hield nationaal appèl Zaterdagmiddag kwamen ruim twintig duizend'leden van de Herstelde Apostoli sche gemeente in Nederland voor een na tionaal appèl in het Goffertstadion te Nij megen bijeen. De Apostel van de Herstelde Apostoli sche gemeente in Nederland, Indonesië en Afrika, de heer L. Slok uit Bussum opendè de bijeenkomst met een inleiding, waarin hij de geloofsbeleving van zijn volgelingen in toewijding aan God en in liefde voor de evenmens besprak. Een koor bestaande uit 6000 mannen en vrouwen zong ver volgens godsdienstige liederen. In het slotwoord wees de heer Slok er op, dat de hoogmoed, de nijd en de haat uit de samenleving gebannen moeten wor den, en de vrede Gods onder de mensen dient te worden bevorderd. Honderden duiven, symbolen van de vrede, werden tot slot van dit nationaal appèl gelost. Gouverneur Huender nam afscheid Gouverneur Huender van Suriname heeft Zaterdagmiddag te Paramaribo een af scheidsreceptie gehouden. Hedenochtend zou hij met de „Cottica" naar Nederland vertrekken. In een afscheidsrede voor de radio gaf gouverneur Huender een overzicht van de staatkundige en economische ontwikkeling die Suriname heeft doorgemaakt in het jaar, dat hij aan het bewind is geweest. Hij legde er de nadruk op, dat Suriname als een autonome eenheid zich als belangrijkste taak gesteld ziet voor de vereiste een zo groot mogelijke rechtszekerheid te schep pen, aangezien dit de basis is voor de toe komstige ontwikkeling. Met de „Cottica" zal ook Simon Sanches, die wegens een complot tegen het Neder landse gezag in 1947 tot gevangenisstraf veroordeeld werd, naar Nederland reizen. Sanches kreeg gratie en werkte in het laboratorium van het landshospitaal. Wageningse bioscopen gaan dicht De -ondernemers van de beide bioscopen te Wageningen hebben het voornemen te kennen gegeven, per 1 September hun be drijven te sluiten. Door de hoge verma- kelijkhedenbelasting, zo zeggen zij, is het hun niet meer mogelijk de bioscopen op lonende wijze te exploiteren. Goochelaars weer huisfoe Viggo 3ahn nam de Grand Prix mee De goochelaars, die in de afgelopen we ken uit alle delen van de wereld naar Am sterdam waren getogen om zich met elkaar te meten in vingervlug- en vin dingrijkheid zijn op het ogenblik weer op weg naar huis of naar een volgend po dium. Het internationale goochelcongres is gistermiddag met een banket besloten, waarbij voorzitter H. Vermeijden zijn be voegdheden overdroeg' aan zijn Spaanse collega Maymo, die in 1950 de bijeenkomst in Barcelona zal presideren. Maymo hoopte, dat hij het net zo goed zal doen als de heer Vermeyden en, dat dat geen phrase was. bleek wel uit het feit, dat de Engelse -organisatie van goochelaars aan de Nederlandse voorzitter het ereteken van deze vereniging, een zilveren toverstaf, aanbood. De Franse delegatie bleef bij deze hulde niet achter en schonk een ere medaille. 16. Nu het paard voor het laatst nog eens weer uit elkaar gevallen was, verliet alle moed Ernest Klapper. Vernietigd zat hij bij zijn kastje, met de handen in het ge niale haar. „Dat het nu toch zo af moest lopen", steunde hij met een traan. Eeuwen werken, eeuwen, van vader op zoon en van zoon weer op vaderen wat is het resultaat? Alles valt overal uit! Mijn paard zal nimmer draven! En dan te denken, dat het vandaag de dag vm de Grote-Knol- Ren is„Wat is dat voor. ietsde Grote- Knol-Ren?" vroeg Panda nieuwsgierig. Hij had eerst gemeend, dat het het beste was om de gebroken man maar een beetje met zijn smart alleen te laten en was dus maar begonnen de hersen-rommel van het paard bijeen le rapen, maar nu werd hij weer nieuwsgierig. „Ach zelfs dat weet je nietklaagde Klapper, die nu veel te moe was om nog boos te worden. „De Grote-Knol-Ren is de grootste rennerij voor paarden, Wie dat wint krijgt een for- 1 tuin! Om dat te winnen, is de betover grootvader van mijn grootvader aan dit paard begonnen, en zo hebben we er aan gewerkt van vader op zoon maar ons paard heeft zich nog nooit bewogenen vandaag wordt de Grote-Knol-Ren weer gehoudenen weer zal ik er niet bij zijn Toen werd het hem te veel; hij barstte in snikken uit. „O! Vandaag!" zei Panda, die eerst nu de ernst van de toe stand besefte. Maarmaar dan kunnen ;we beter, even opschieteni," Het wereldkampioenschap goochelen voor 1949 is dopr het in Amsterdam gehouden internationale goocheladrscongres toege kend aan de Deen Viggó Jahn, wiens sterke staaltjes zelfs de verzamelde collega's menig „Hoe bestaat bet!" fin vele talen) ontlokte. De Deen Viggo Jalin sleepte de Grand prix weg, -hij mag zich nu officieus we reldkampioen in het goochelen noemen. Overigens' gingen Engeland en Nederland mét de meesté prijzen strijken. Onze land genoot M. van Embden werd eerste in de afdeling uitvindingen en niet minder dan drie Nederlandse ensembles werden on derscheiden wegens hun uitstekende pre sentatie: Francisco en Moto, de Flezki's en de Santos. Maar de Engelsen bleken het monopolie in het manuaal te bezitten en verwierven bovendien eerste prijzen in de klasse micro-magie dat is dus de kam pioen-peuteraar en voor de beste af werking van een solonummer. Payla Baird zorgde voor dat succes. Een Amerikaan, Jack Bergman, bleek "demeest .geslaagde komiek.in het gezelschap te zijn. Vingervlugge voorspelling Een enorm applaus heeft Zaterdagavond de jonge Amsterdamse amateur R. A. M. Driebeek beloond, die op 10 Augustus de gebeurtenissen,, had voorspeld, die op of om streeks de twintigste aanleiding tot' vette koppen in de kranten zouden geven. Die- voorspelling' werd op papier gezet en in een buisje gedaan, dat in een verzegelde fles in de étalage van een Amsterdams Warenhuis te kijk heeft gestaan. Een journalist' uit de hoofdstad mocht Zaterdagavond het zegel verbreken. Uit het buisje kwam een strook papier met de. volgende profetieën: Dr. Beel zal een be langrijke benoeming kunnen verwachten, in Noord-Europa zal een grote staking uitbreken, de Amerikaanse, gezant zal af treden, er. zal een vliegtuig verongelukken in een industriecentrum Westelijk van Nederland, in West-Nederland zal een stad door brand worden geteisterd, vermoede lijk Haarlem, anders Leiden. Groot succes natuurlijk voor de voor uitziende blik van de heer Driebeek, maar misschien toch ook wel een beetje voor de verslaggever die het buisje had open ge maakt en het een ondeelbaar ogenblik in handen van de goochelaar had gegeven, die vliegensvlug een volkomen identiek buisje te voorschijn toverde en dit aan de verblufte reporter overhandigde Minister Van Zeeland bezocht zijn Nederlandse ambtgenoot De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. D. U. Stikker. Na zijn aankomst in Den Haag begaf de heer Van Zeeland zich naar de Belgische ambassade, vanwaar hij naar het Depar tement van Buitenlandse Zaken reed. Het bezoek droeg een niet-officiëel karakter. Na hun besprekingen gebruikten beide ministers met de Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe, het noenmaal ten huize van mr. Stikker. De „Gazet van Antwerpen" heeft mede gedeeld, dat het onderhoud zou lopen over alle kwesties in verband met de Neder lands-Belgische betrekkingen. Onder meer zou volgens het blad de kanalenkwestie wórden onderzocht. Critiek op ontwerp voor verdeling der Marshall-hulp De raad van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking is Zater dagochtend te Parijs bijeengekomen. Hij heeft de leiders van de Nederlandse, Zwit serse en Fi'anse delegaties gehoord. Uit gezaghebbende bron wordt verno men, dat dr. Hirschfeld, de Nederlandse gedelegeerde, en Alphand, de leider van de Franse delegatie, critiek hebben uitge- oéfend op het werk van de besnoeiings- groep der programma-commissie en gepro testeerd hebben tegen de willekeurige verminderingen der ramingen van hun respectieve landen. Zo is gebleken, dat de eerste door de Franse delegatie ingediende ramingen, ten bedrage van circa 900 mil- lioen, door besnoeiing tot ongeveer 700 millioen zijn teruggebracht. Die eerste ramingen, zo wordt opgemerkt, waren ech- ter reeds aanzienlijk gereduceerd, verge- 1 leken bij die van verleden jaar én bij de behoeften. De algemene besprekingen over dit vraagstuk schijnen thans geëindigd te zijn en de raad zal een aanvang maken met het onderzoek der bijzonderheden van het ver slag der programma-commissie. Door talrijke delegaties wordt de hoop uitgesproken, dat de raad het werk van de programma-commissie spoedig en gron dig zal herzien* Studenten-Wereldfederalisten congresseren in Amsterdam In aanwezigheid van vertegenwoordi- j gers van de regeringen Van Zwitserland, Noorwegen, Zweden, Egypte en Chili, van prof. mr. H. F. Hoetink, rector magnificus van de Amsterdamse gemeentelijke Uni versiteit en van vertegenwoordigers van organisaties die het wer el df ederal isme voorstaan, is Zondagmiddag in de aula van het Vossius-gymnasium te Amsterdam het j derde jaarlijkse congres van de „World student federalists" geopend. De openingsrede werd uitgesproken door - Lord Boyd Orr, voormalig directeur-ge- j neraal van de Wereldvoedselraad, thans i president van de Worldmovement for worldfederal government. Hij zei onder meer: „Een wereldregering I is noodzakelijk omdat de landen dichter bij elkaar zijn gebracht door het vliegtuig en de draadloze telegrafie. Het is niet meer mogelijk voor een land om in strikte af zondering te leven, zoals dat vroeger ge schiedde. Daarnaast bestaan er problemen, zoals het voedselvraagstuk, het vraagstuk van de gekleurde volkeren, de wereldhan- I del en nog vele andere die door de gehele j mensheid dienen te worden opgelost. Het I is hoopvol, dat de studenten zich op "deze j problemen gaan werpen, omdat de jonge- ren de vraagstukken met andere ogen zien dan de ouderen. Zij zijn enthousiast, moe ten zelf in de toekomst deze problemen I behandelen en zien ze met een progressieve blik. De bijeenkomst van de Federatieve Raad voor Europa in Straatsburg noemde Lord Boyd Orr verheugend. „Maar", zo vervolgde hij, „het is slechts te hopen dat deze Raad Europa niet geïsoleerd zal zien van de rest van de wereld, maar een eerste stap wil doen op de weg' naar een wèreld- regering". Nadat de voorzitter van het congres, Joseph Wheeler (Verenigde Sta- t ten), de taken van het congres had uiteen- I gezet, verklaardde Lord Boyd Orr het con gres voor geopend. Vriendengroeten werden overgebracht door de heer Kasper Gorter, namens de Nederlandse studentenvereniging voor we- reldrechtsorde, de heer André Czeh namen de Universala Ligo, door dr. C. J. Schuur- j man namens de Wereldfederalistenbewe- ging in Nederland en namens de Ver. voor I wereldburgerschap in Nederland door de I heer Rodrigues Brent. Het congres duurt tot 28 Augustus en telt ongeveer driehonderd deelnemers uit 29 landen. 'zaainra (De hoedenfabrikanten gaan een campagne voeren om vooral de mannen te bewegen, niet langer I blootshoofds te gaan). De brave hoedenfabrikant (Dit was wel altijd uw vermoeden) Is extra altruïstisch want, Hij neemt graag elk onder zijn hoede. Het steekt hem als hij u ontmoet, Hoezeer u 't tegendeel geloofde, Dat u, hoe minzaam ook, hem groet Met eerbied, maar ontbloten hoofde. Zijn sympathie wordt eerst gewekt Wanneer u zegt bij de ontmoeting: 1 Pardon, ik hou me maar gedekt, Dan straalt zijn oog bij de begroeting. Het zit hem eenmaal in het bloéd Dat alle dames, alle heren, In hun bestaan op aard-, de hoed" Als hoofdzaak hoofdlij k moeten eren. Dat men het tegenwoordig maar Te redden meent zonder z-ijn hoede, Dat wekt zijn smart in 't openbaar En binnenshuis, denk ik, zijn woede. Hij vindt het ook tenslotte goed (Zijn altruïsme weder ere) Wanneer de mens zichzelf behoedt, Hij staat toch klaar tot assisteren. Maar, zegt de hoedenfabrikant, Het hoeden-af mag in uw leven, Dan weliswaar correct galant, Uiting aan uw beleefdheid geven; Het heeft geen enkle zin, nietwaar, Het is iets dat niet te verstaan is, Als aan dit hoffelijk gebaar Geen hoeden-op voorafgegaan is. Wees hoedendragers in den dop, Draag weer de dop, is zijn verlangen, j Voor uw gezondheid: zet 'm op Laat u onder een hoedje vangen. P. GASUS. Gearriveerd. Ruth Kjama, de voormalige Londense typiste, die in het huwelijk trad met Seretse Kjama, opperhoofd van de Bamangwato-stam in Betsjoe- analand, is te Francistown in Betsjoe- analand aangekomen, waar zij door haar echtgenoot werd opgewacht. Zo als bekend deed het huwelijk van Se retse, destijds student te Oxford, onder zijn stamgenoten een strijdvraag ontstaan over de aanvaardbaarheid van I een opperhoofd met een blanke vrouw. 1 Testament. De Amerikaanse school voor Oosterse studiën van de Yale universi teit heeft bekend gemaakt, dat de in 1947 gevonden 2000 jaar oude manu scripten van het Oude Testament in de komende herfst als fotocopieën met een transcriptie zullen worden gepubliceerd. Bosbrand. In Zwitserland, o.a. in Wallis, zijn door de droogte bosbranden ont staan, die grote schade hebben aangericht. Elke dag worden thans enige grote branden gemeld. Zo zijn Vrijdag te Courrendhin, in de Ber- ner Jura, vier huizen, drie schuren en twee loodsen, waaronder die van de brandweer, in vlammen opgegaan. Zes gezinnen zijn dakloos. De schade zou meer dan 300:000 Zwitserse francs be dragen. Mazelen. Negenentwintig Indianen zijn Overleden én 500 tot 600 ziek geworden tengevolge van een mazelenepidemie, die de nederzettingen der Indianen in Brits-Guiana teistert. Bellevue. Berlijns historische „Palais Bel- levue", waar vroeger de Pruisische ko ningen en keizer Wilhelm de tweede woonden, zal worden verbouwd als wo ning voor onbehuisde gezinnen. Vijfling. Een Afrikaanse vrouw uit Tan ganyika heeft het leven geschonken aan een vijfling allen jongens. Munten. Bijna 2.000 oude gouden, zilveren en bronzen munten zijn gevónden bij de opgravingen onder de basiliek van de St. Pieter in Rome. Hieronder be vinden zich 423 Middeleeuwse munten van pelgrims uit bijna elk land van Europa, die aangetroffen werden in het gedeelte waar men gelooft dat het graf van Petrus ligt. Ongeveer 880 munten van het Romeinse keizerrijk van de derde en vierde eeuw na Christus zijn gevonden in hét Paga- nistische kerkhof,- dat onder dè basiliek is uitgegraven. De andere munten zij] pauselijk geld uit de elfde eëuw.eniati

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2