qiiiM Ruim 95 procent van stemmenoogst in Haarlem voor Wereldregering Glas in Loodramen Noordhollanders als fondspatiënten Maandag 22 Augustus 1949 Haarlems Dagblad Proefstemming der Wereldburgers een succes In een drukbezochte vergadering in het Haarlemse Concertgebouw heeft het Inter nationaal Legioen van Wereldburgers Za terdagavond bekend gemaakt, dat zijn proefstemming, die dezer dagen in Haarlem gehouden is, een doorslaand succes gewor den is: 95,34 procent der uitgebrachte stem men verklaarden zich voor federale we reldregering, 1,03 procent tegen en 3,2 pro cent stemde blanco. De volledige uitslag was: Totaal uitgebracht 39.750 stemmen Voor fed. wereldregering37.896 Tegen 409 Blanco1.271 Diversen 174 (Ter vergelijking diene dat er in Haar lem bij de jongste verkiezingen 94.802 stemgerechtigde kiezers waren. - Red.) De heqr P. F. Kremers, die deze cijfers bekend maakte, betoogde dat dit resultaat van des te groter betekenis is, omdat de proefstemming in Haarlem de eerste vrij- wiUige stemming over dit onderwerp was, welke in Europa werd georganiseerd in een stad met meer dan 100.000 inwoners. De overweldigende meerderheid der ja-stem mers heeft volgens spreker duidelijk aan getoond dat de burgers van Haarlem in wereldregering en wereldburgerschap de enige mogelijkheid zien om tot een wereld zonder oorlog te komen en er is geen reden om aan te nemen, dat men elders in Neder land die mening niet zou delen, aldus de heer Kremers, die tenslotte in een gloed vol betoog de aanwezigen opwekte de idea len van het Legioen der Wereldburgers met alle kracht te blijven uitdragen. Vroeger in de avond had de heer B. Bak ker uitvoerig verteld over de ervaringen bij overeenkomstige proefstemmingen in andere landen opgedaan. Meestal werden daarvoor plaatsen van circa 20.000 inwo ners gekozen, maar de resultaten vertoon den overal een treffende overeenkomst met de uitslag der Haarlemse stemming: het ge middelde aantal voor-stemmers was ner gens minder dan 90 procent. Dit alles be wijst volgens de heer Bakker-, dat de we reld wel degelijk rijp is voor wereldrege ring en gelukkig begint het hier en daar ook in de volksvertegenwoordigingen en regeringen in dit opzicht te dagen. De Franse en Italiaanse regeringen bij voorbeeld hebben zich in hun respectieve constituties reeds tot het offeren van een deel hunner nationale souvereinite.it bereid verklaard, getuige artikel 8 vdn de Ita liaanse grondwet dat luidt: „Italië stemt, op grond van wederkerigheid met andere staten, toe in eventuele beperkingen van haar souvereiniteit, welke nodig mochten zijn voor een regeling, die vrede en recht tussen de volken zal verzekeren." En arti kel 44 van de Franse grondwet zegt: „De Franse Republiek, getrouw aan haar tradi ties, onderwerpt zich aan de regelen van het Internationaal Recht. Zij zal geen ver overingsoorlogen voeren en zal haar strijd macht nimmer tegen de vrijheid van enig ander volk richten. Onder behoud van wederkerigheid is Frankrijk bereid haar souvereiniteit te beperken, voorzover dit voor de organisatie en verdediging van de vrede noodzakelijk is". Spreker herinnerde er voorts aan, hoe reeds in 1941 de Amerikaanse staat North Carolina proclameerde: „Alle mensen zijn burgers van een wereldgemeenschap. Alle volken van de aarde behoren verenigd te worden in een gemenebest van naties, dat bekend zal zijn als de Federatie van de Wereld". Eenzelfde proclamatie werd sindsdien in vijftien andere Amerikaanse SCHEEPVAART Abbedijk, Buenos AiresNew York 22 Aug. te Santos. Alchiba, 21 Aug. van Muscat naar Karachi. Alcor, Porto AlegreRotter dam 20 Aug. te Antwerpen. Alcyone, Am sterdamBasra 20 Aug. te Genua. Aldabi, RotterdamBeunos Aires 21 Aug. van Montevideo. Boschfontein, 21 Aug. v. Eads London naar Port Elisabeth. Delftdijk, CristobalAntwerpen pass. 21 Aug. Scil- lies. Gaasterkerk. AmsterdamBeira 22 Aug. te Kaapstad verwacht. Groote Beer, BataviaAmsterdam pass. 21 Aug. Gibral tar. Jaarstroom, BordeauxDakar pass. 21 Aug. Finisterre. Java AmsterdamJava 21 Aug. van Suez. Joh. van Oldenbarnevelt, BataviaAmsterdam via Aden pass. 21 Aug. Guardafui. Kertosono, 21 Aug. van Batavia naar Rotterdam. Kota Agoeng, BataviaRotterdam 22 Aug. te Kamaran. Kota Baroe, JavaRotterdam 22 Aug. te Djeddaih. Laurenskerk, CalcuttaRotter dam 20 Aug. te Spezzia. Limburg, 20 Aug. van Vancouvert te Los Angeles. Lombok, 19 Aug. van Calcutta naar Rangoon. Maaskerk, AmsterdamWest Afrika 20 Aug. te Bor deaux. Manoeran, PhiiippijnenLos Ange les pass. 21 Aug. Saipan. 'Meerkerk, Japan Rotterdam 21 Aug. van Tanger naar Ant werpen. Merwede, AmsterdamOost Afrika 21 Aug. van Genua. Ophir. 20 Aug. van Soerabaja naar Baii. Papendrecht, 21 Aug. v. Purfleet naar Port Said. Polydorus. BataviaAmsterdam 21 Aug. te Aden. Stad Maastricht. 21 Aug. van Rotterdam te Genua. Talisse, BataviaAmsterdam 20 Aug. van Djeddah. Waterman. JavaRot terdam 21 Aug. 23.30 te Aden. Winters wijk. 21 Aug. van Nuevitas te Londen. Woensdrecht (t), BeaumontLands End v.o. pass. 21 Aug. Key west. Zeeman, 22 Aug. van Lorenzo Marquez te Colombo. Bantam. SingaporeRotterdam 20 Aug. van Port Said. Gaoroet, JavaNew York 21 Aug. van Genua. Indrapoera, RotterdamBatavia 21 Aug. te Genua. Kota Agoeng, Batavia Rotterdam pass. 21 Aug. Perim. Kota Inten, RotterdamBatavai pass. 20 Aug. Guarda fui. Mataram, 21 Aug. van Rotterdam te Antwerpen. Overijsel, Java—Rotterdam pass. 20 Aug. Kaap Bon. Samarinda, 20 Aug. van Phiiippijnen naar Los Angeles. Sibajak, 21 Aug. van Rotterdam te Batavia. Zeeland (KRL) New YorkBahrein pass. 21 Aug. Aden. Zuiderkruis, RotterdamBatavia pass. 20 Aug. Gibraltar. levert en repareert vlug en voordelig Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 20 Augustus 1949 GEHUWD: 20 Aug., T. B. A. Bosch en W. Snel. BEVALLEN van een zoon: 19 Aug., D. A. HollinkSchouten; 20 Aug., P. Mesvan Breugel. BEVALLEN van èen dochter: 19 Aug., H. T. C. ZoonFaase. OVERLEDEN: 19 Aug., H. J. Wehnes, 69 5., Jan Steenstraait; C, W, Duijndam, 36 j., Wilgenstraat, staten door de parlementen aangenomen. Thans hebben reeds 39 Amerikaanse sta ten verklaard, de wereldverkiezingen 1950 officieel te zullen doen plaatsvinden. Gezien deze feiten en de overweldigende bijval die hél Legioen der Wereldburgers overal waar het zijn activiteit ontplooit, ontmoet, concludeerde spreker dat wij op de goede weg zijn, op de enige weg om het onvermijdelijk tot oorlog leidende nationa lisme der staten uit te bannen. De vredes wil leeft en groeit in alle volkeren en in ieder individu en de taak die de Wereld burgers zich stellen, is deze vredeswil te realiseren opdat er tot in lengte van dagen wereld-veiligheid zal zijn. De heer G. H. Honing, een der landelijke leiders van het Wereldburgerlegioen, dank te tenslotte de afdeling Haarlem voor het vele werk, door haar bij de voorbereiding en uitvoering der proefstemming verricht, in welke dank hij ook het gemeentebestuur betrok voor zijn belangeloze medewerking. Ook deze spreker betoogde dat men zich niet in slaap moet laten sussen door ge ruststellende woorden zoals die, onlangs door Trygve Lie geuit, dat „het oorlogs gevaar nu wel wat geweken" is en dat machtsgroeperingen als het Atlantisch Pact en de West-Europese Unie stellig geen blijvende vrede kunnen afdwingen. We reldvrede kan alleen gegrondvest worden op de universele rechtsorde en het waarlijk internationale broederschapsbesef waarnaar de Wereldburgers streven. Onder diversen werden verstaan die stemmen, die bijvoorbeeld de eerste vraag met „ja" beantwoordden en beide andere vragen „blanco", of de eerste met „neen" en de beide anderen met ja". De drie vragen luidden, zoals be kend: 1. Zijt gij voorstander van een federale wereldregering, welke in staat is de veiligheid van alle volken te ver zekeren? 2. Zijt gij voorstander van het houden van wereldverkiezingen in 1950 om de komst van een federale wereld regering voor te bereiden? 3. Machtigt gij ons mede uit uw naam de Neder landse Regering te verzoeken, voor- zover Nederland betreft, deze wereld verkiezingen in 1950 officiëel te doen plaats vinden? TROUWAUTO'S Onze specialiteit sinds tal van jaren. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Plannen van „Kunst zij ons Doel" Een tentoonstelling in Enschede en een artistenfeest in Haarlem Het Haarlemse schilders- en tekennaars- college „Kunst zij ons Doel" zal in Septem ber een tentoonstelling houden van werk van leden in Enschede en wel in het Twents museum. Veel jaren geleden organiseerde „Kunst zij ons Doel" artistenfeesten die uitstekend slaagden en veel belangstellenden trok, Het voornemen is thans daarmee weer te be ginnen. In October zal zo'n feest gehouden worden in „Dreefzicht", een gebouw dat zich daarvoor uitsteltend leent. Er zal een poppenkast vertoond worden, waarvan de tekst zal slaan op kunst en kunstenaars. Verder komt er een schimmenspel, terwijl er ook een stierengevecht in voorbereiding is. Onder de medewerkers hoorden wij o.a. Godfried Bomans noemen. Bomans en Prenen in „De stompe toren" De toeloop naar het cultuurcentrum „De stompe toren" in Spaarnwoude was Zater dagavond zo groot, dat de heer en me vrouw de Raaf-Brand van Straaten niet wisten waar alle belangstellenden in het oude kerkje te bergen en zij moesten tot hun spijt tamlijk veel kunstminnaars die de tocht door de weilanden hadden onder nomen teleurstellen. Het was het Haarlemse vriendenpaar H. L. Prenen en Godfried Bomans, dat deze schare had aangetrokken en niet ten on rechte, want zij die het eerst hadden ge maald, hebben twee uur lang in gespannen aandacht naar de voordrachten van dit be gaafde tweetal geluistérd. Bomans en Prenen huldigen dezelfde levensbeschouwing, doch zij bezigen daar toe zo verschillende uitdrukkingsmiddelen, dat een door hen verzorgd programma een ware eenheid van tegendelen vormt, dat door zijn rijke verscheidenheid niet spoe dig verveelt. Waar Bomans een effect wil bereiken door de toepassing van zo weinig mogelijk, maar steeds raak gekozen termen, gebruikt Prenen een welhaast uitbundige woordenvloed, die evenwel nimmer ont aardt in holle rhetoriek. Men is geneigd de verklaring hiervoor in de omstandigheid te zoeken, dat Prenen van huis uit beeldend kunstenaar is en daardoor wellicht eer der overhelt tot een feller gekleurde taal dan zijn compagnon in de muzendienst, die het meer in de intimiteit van de kamer muziek zoekt, zelfs als hij spot of hekelt. Beiden hebben bovendien een subliem ge voel voor humor en weten dit ook, al im proviserende, in een zijn uitwerking nooit missende tekst om te zetten. Een prachtig voorbeeld hiervan leverde Prenen in zijn gelegenheidsgedicht „Het orgel". Zijn verzen „Après nous le déluge" en „Oudejaarsavond" sloegen niet alleen in door hun goed volgehouden climax, doch zeker ook door het thema, dat herin neringen wakker riep aan Greshoffs „Aards en hemels", strofen waarin de ge spletenheid der menselijke ziel op mense lijke wijze is verwoord. Prenen begon met vertalingen van ge dichten van de vrijwel vergeten zeventien de eeuwse Duitse dichter Griffius, waar van vooral de Avondzang indruk maakte, waarschijnlijk omdat de verstilde innig heid van dit lied zo voortreffelijk aansloot op de pastorale sfeer van „De stompe to ren". Bomans las enkele van zijn bekende sprookjes en satires. Hij deed het op zijn eigen, aarzelende, het onzekere boven het zekere verkiezende wijze en niemand die zich aan de charme van zijn voordracht kan onttrekken. In het bijzonder ..De Anti-christ" oogstte succes bij dit „oecu menisch concilie van volgelingen van Rome en Dordt, maar ook van hen, die het liever bij Keulen en Parijs hielden", zoals Bomans zijn gehoor typeerde. i v S* H. B. Opmerkelijke verschillen tussen verplicht- en vrijwillig-verzekerden Zaterdag stond de Nederlandse vlag op de molen „De Eenhoorn" aan het Zuider Buiten Spaarne, ter gelegenheid van het feit, dat de molen gerestaureerd is en be houden blijft voor het nageslacht. Dat is te danken aan de stichting Nehim molen „De Eenhoorn", die de molen van de ver eniging „De Hollandse Molen" gekocht heeft en gerestaureerd. Hij zal evenwel niet in bedrijf komen. Op het ogenblik telt Nederland nog drie paltrokmolens. Tramongeluk bij Zandvoort Boedapesfer botste tegen werkwagen met lasmachine Geen persoonlijke ongelukken Vanmorgen omstreeks tien uur werden de bewoners van de omgeving van de halte Kostverloren in Zandvoort opgeschrikt door een hevige klap die volgde op een alarmerend geknars van remmen en geroep van omstanders. Een uit Zandvoort komende tram was op een werkwagen en een lasmachine gereden, die enkele meters voorbij de overweg in de Kostverlorenstraat stonden, waar enige herstellingen in de bocht van het tram spoor werden uitgevoerd. De lasmachine werd ondersteboven ge reden en de werkwagen. de kleinste van het tweetal waarover de N.Z.H. voor de lijn AmsterdamZandvoort de beschikking heeft, uit de rails gewipt. Bovendien ont spoorde het voorste onderstel van de „Boedapester" die het ongeluk had ver- ooi'zaakt. Gelukkig bleek niemand van het perso neel enig letsel te hebben opgelopen. Passa giers waren er niet want het tramstel uit Zandvoort keerde, na een rit heen met fo rensen en een rit terug met dagjesmensen te hebben volbracht, leeg naar de remise terug. De bestuurder van de tram verklaarde, dat zijn uitzicht op de baan was belemmerd door een juist stilstaande tram uit de tegenovergestelde richting. Het personeel van de werkwagen werd bijtijds door de voorbijgangers op de met ongeveer dertig kilometer per uur nade rende tram opmerkzaam gemaakt. De ravage was bijzonder groot. Van de we.rkwagen en de lasmachine bleef slechts een verwrongen massa hout en ijzer pver. Het tramverkeer met de badplaats werd aan de halte Waterleiding bij Bentveld over enkel spoor onderhouden en ondervond geen vertraging. Vossenjacht van radio-amateurs In de nacht van Zaterdag op Zondag werd wederom door de afdeling Haarlem van de Vereniging voor. Experimenteel Radio- onderzoek in Nederland de jaarlijkse nach telijke Vossenjacht gehouden. Dit is het op sporen van een verborgen zender door mid del van peilontvangers, waarmede men de richting, waaruit men de zender hoort, kan bepalen. Reeds om elf uur had zich een groot aan tal deelnemers op de Grote Markt verza meld, die vol ongeduld de start afwachtten. Precies kwart over elf kwam de vossen jachtzender, welke werkte onder de roep letters P A nul D E T, in de aether, en ver spreidden de groepen zich in snel tempo. Dat dit tempo hoog was, bleek wel uit het feit dat de eerste groepen reeds na onge veer twintig minuten door de uitkijkposten van de zender, welke telefonisch met het vossehol waren verbonden, werden gerap porteerd. De zender bevond zich in het struikgewas van de terreinen rond de modelboerderij Elswout, aan liet einde van de Elswoutslaan. Al spoedig heerste hier een voor het middernachtelijk uur onge kende drukte, en zag men aÜerwege zak lantaarns aanflitsen. Om kwart voor twaalf bereikte de eerste jager het hol. waarna met korte tussenpozen de anderen volgden. Eerst omstreeks drie uur in de morgen keerde de rust in deze omgeving weer. Een vrolijke noot was nog, dat de „vossen" tijdens het afbreken en vervoeren van de zender tweemaal door de politie werden aangehouden onder verdenking van „koper diefstal". Toen echter kon worden aange toond. dat deze diefstal de antenne betrof, waarmede uitgezonden was, was de zaak spoedig opgelost en konden de „vossen" de weg naar huis vervolgen. Nog een autotocht voor ouden van dagen De Algemene Bond van Ouden van Dagen te Haarlem houdt 25 Augustus een auto tocht. Daarvoor krijgt de organisatie de beschikking over 6 autobussen van de N. Z. H. V. M. De tooht gaat naar Utrecht en omgeving. Het vertrek is bepaald op 1 urn- op de Nassaulaan. In elke bus gaan 46 pas sagiers, zodat er veel ouden van dagen van dit uitstapje kunnen genieten. Mahez keert 8% uit over 1948 Het verslag over 1948 van de N.V. Machi- nehandel Mahez te Amsterdam meldt, dat in het verslagjaar een verdere stijging van de omzet viel te constateren, waardoor een hogere netto winst werd bereikt. De werk plaats was goed bezet, de werkzaamheden bestonden voornamelijk uit het monteren van nieuwe machines. De resultaten van het filiaal te Batavia worden, gezien de omstandigheden in Indonesië, niet onguns tig genoemd. De winst bedraagt f277.622. Voorgesteld wordt een dividend van 5 pet. op de priori- teits- en 8 pet. op de gewone aandelen (over 1947 werd 6 pet. uitgekeerd). Tegen eventuele risico's van buitenlandse belangen is f 175.000 gereserveerd. Het bedrijf is nog ruim van orders voorzien.. De directie ziet, mede volgens de in 1949 be reikte resultaten, de toekomst met ver- i trouwen tegemoet. Recente cijfers inzake de ziekteverzeke ring brengen eigenaardige verschillen tot uitdrukking zowel tussen Noordhollandse bevolkingsgroepen onderling als tussen de bewoners van onze provincie en die van andere Nederlandse gewesten. Om te beginnen wijkt het aantal ver plicht verzekerden in Noordholland sterk af vjyi dat van andere provincies; het beloopt nl. 432 verzekerde personen per duizend inwoners tegenover bijvoor beeld 469 in Overijsel en slechts 295 in Limburg. Dat deze cijfers niet alleen be- invloed worden door het aantal loont rek- kenden en door het inkomstenniveau, maar dat zij de resultante zijn van veel meer factoren, is duidelijk. Het aantal vrij willig verzekerden is in Noordholland hoger dan in enige andere provincie en het steekt dan ook ver boven het rijksge middelde uit; het bedraagt 296 per dui zend inwoners tegenover een rijksgemid delde van 232 en een laagste cijfer van 172 per duizend voor Limburg en Drenthe. Uit een en ander volgt, dat in totaal 73 pet. van de Noordhollandse bevolking in de ziekenfondsen is opgenomen. Voor ge heel Nederland bedraagt dit percentage 66; het laagste provinciale cijfer heeft Limburg met 47 pet. Terwijl 18.4 pet. van de Nederlandse bevolking in onze provincie woont, omvat Noordholland slechts 18.1 pet. van alle verplicht verzekerde mannen doch 18.5 pet. van de (indirect) verzekerde echtge noten. Voorts niet meer dan 15.6 pet. van de verzekerde kinderen, maar 21.4 pet. van de rechtstreeks verzekerde vrouwen. Van de Nederlandse vrijwillig verzeker den woont 22.4 pet. in Noordholland. Blijk baar is de vrijwillige toetreding tot de ziekenfondsen hier populairder dan elders. Bij de tegenwoordige loonverhoudingen in ons land kan vrijwel worden aangeno men, dat in elke provincie door en voor de verzekerden gelijke premies worden be taald. Maar dit sluit allerminst in, dat in alle provincies de verzekerden aan de fondsen evenveel kosten. Integendeel, de bijzondere volksaard in enkele gewesten, bepaalde gewoonten en gebruiken en al lerlei maatschappelijke verhoudingen, hebben een even belangrijke als merk waardige invloed op de uitgaven, die de fondsen in de onderscheidene provincies hebben te doen. Wat Noordholland betreft is de post huisartsen-honoraria eigenlijk de enige, die met het rijksgemiddelde overeen stemt. Aan medicijnen en verbandmiddelen ver gen de Noordhollandse verplicht verze kerden evenwel tien pet. hogere bedragen van de fondsen dan het Nederlandse ge middelde. Ook de Noordhollandse vrijwil lig verzekerden kosten meer aan medi cijnen enz. dan het gemiddelde, maar deze groep overschrijdt dit gemiddelde met slechts acht pet. Wat specialistische hulp aangaat blijken de Noordhollandse verzekerden voordelige klanten voor de fondsen te zijn, want op deze post „besparen" de fondsen in onze provincie zes pet. voor wat de verplicht verzekerden betreft en zelfs acht pet. op de vrijwillig-verzekerden. Nog voordeliger voor de fondsen liggen Beeldende kunstenaars en tentoonstellingsruimte De toestand in Haarlem De Federatie van Beeldende Kunstenaars verenigingen in Nederland heeft aan een groot aantal gemeentebesturen uitvoerige adressen gezonden, waarin wordt aange drongen op het beschikbaar stellen van meer en betere tentoonstellingsruimte. Naar wij vernemen is ook aan het college van B. en W. van Haarlem zulk een schrij ven gezonden. Wij vroegen de heer D. J. A. Geluk, wet houder van Kunstzaken, of nog te verwach ten is dat naar aanleiding van dit adres nieuwe maatregelen te verwachten zijn. Daarop werd een ontkennend antwoord ge geven. De Federatie heeft in haar adres, zo zei de heer Geluk, verschillende klachten geuit ovpr de toestand in andere steden. In Haarlem is de toestand evenwel anders, zodat de opmerkingen hier niet toepasse lijk zijn. De gemeente heeft immers reke ning gehouden met de behoeften van de beeldende kunstenaars om over voldoende en geschikte tentoonstellingsruimte te kun nen beschikken. Daarvoor heeft Haarlem immers het Huis Van Looy aangekocht. Daarom is er veel ruimte. Er zijn in het huis immers twee zaaltjes van 6 bij 12 me ter en 6 bij 6 meter. Bovendien leent de lange gang zich ook uitstekend voor het ophangen van werk, in het bijzonder van grafisch werk en tekeningen. Bovendien zijn dan <.ok nog beschikbaar het achter en het bovenzaaltje van het museum. De kunstenaars willen, dat is gebleken, liever tentoonstellingsruimte in het Frans Halsmuseum, maar het is niet mogelijk aan dat" verlangen te voldoen. Die ruimte is voor museum-doeleinden nodig. Alleen wordt in zeer bijzondere gevallen daarvan afgeweken. Zo zal binnenkort in het Frans Halsmuseum ruimte beschikbaar gesteld worden voor de ere-tentoonstelling van werken van de beeldhouwer Theo van Rijn te Haarlem, omdat daarvoor meer oppervlakte nodig is. De gewone groeps tentoonstellingen kunnen uitstekend in het Van Looyhuis gehouden worden. Anders had de gemeente zich immers geen grote financiële opofferingen behoeven te ge troosten om dit pand aan te kopen. Het Van Looy-huis wordt thans grondig gerestaureerd en opgeknapt. Als het klaar is zal het resultaat ongetwijfeld voldoening geven. Het is de bedoeling dat het Van Looy-huis op 3 September heropend zal worden met een tentoonstelling van de schilder Th. Groeneveld. Nog altijd is, zo besloot de heer Geluk, in voorbereiding de benoeming van een commissie van advies voor tentoonstellings aangelegenheden, waarin ook de kunste naars zitting zullen hebben. Bij de samen stelling van die commissie doen zich even wel moeilijkheden voor die de benoeming vertraagd hebben. Een bezwaar is wel dat het Huis Van Looy wat buiten het centrum ligt, maar de overtuiging bestaat dat op den duur de lbop daarheen toch wel zal komen. Van de zijde van „Kunst zij ons Doel" wordt ons medegedeeld dat het Van Looy- huis wel geschikt wordt geacht voor ten toonstellingen van het werk van een of enkele schilders, maar het wordt te klein geacht voor een grote groepstentoonstelling. Nog altijd meent men dat de tentoonstel lingszaal van het Frans Halsmuseum daar voor de aangewezen gelegenheid is, temeer omdat die daarvoor indertijd ook ge bouwd iS, de verhoudingen bij de tandheelkundige hulp. Hiervoor immers behoeven zij zich voor de Noordhollandse verplicht verze kerden twintig pet. minder uitgaven te getroosten dan gemiddeld in ons land het geval is. Ook de vrijwillig verzekerden blijken in dit opzicht zuinig te zijn: voor deze groep kunnen de fondsen volstaan met uitgaven, die twaalf pet. beneden het rijksgemiddelde liggen. Heel wat minder verklaarbaar zijn de uitgaven der fondsen voor verloskundige hulp. Op dit onderdeel kosten de verplicht verzekerden in Noordholland de gezamen lijke fondsen vijftien pet. minder dan ..normaal'", terwijl de vrijwillig-verzeker den juist vijftien pet. méér uitgaven ver oorzaken dan het rijksgemiddelde. Het „kostbaarst" voor de fondsen zyn de Noordhollandse vrijwillig verzekerden in tussen door hun talrijke ziekenhuis-op namen. Het is bekend, dat tot zïekenhuis- verpleging in de steden eerder en gemak kelijker wordt besloten dan op het platte land. Dat in onze provincie de verplicht verzekerden dan ook tien pet. hogere zie kenhuiskosten aan de fondsen veroorzaken dan gemiddeld in Nederland het geval is, kan geen verwondering wekken. Maar dat voor de vrijwillig-verzekerden in onze pro vincie deze uitgaven honderdveertig pet. boven het rijksgemiddelde liggen, is wel bijzonder opvallend. Ondanks deze veelvuldige ziekenhuis opnamen vergen de Noordhollandse ver zekerden aan transportkosten de helft minder dan „normaal", dank zij natuurlijk vooral de geringere afstanden naar de zie- keninrichtingen. Maar eigenaardig is het weer, dat niet alleen voor de verplicht verzekerden in Noordholland. maar ook voor de vrijwillig-verzekerden in onze provincie ondanks hun buitensporig hoge ziekenhuiskosten de transport kosten de helft lager zijn dan „normaal". W.J.B. van Liemt overleden Oud-wethouder van Haarlem W. J. B. van Liemt In de afgelopen nacht is, na een onge steldheid van enkele maanden, in de ouder dom van 76 jaar, overleden de heer W. J. B. van Liemt, oud-wethouder van Haarlem. Een welbesteed leven, voor een groot deel gewijd aan de behartiging van de be langen der gemeente, is nu afgesneden. Op 26 Augustus 1941 heeft de heer Van Liemt die toen ruim 26 jaren lid van de gemeenteraad en 10 jaar wethouder was omdat de bezetter het onmogelijk maakte het stadsbestuur in Nederlandse geest te voeren, ontslag genomen. Daarna leefde hij teruggetrokken maar hij bleef bij het klimmen der jaren, toch belangstellen in Haarlems wel en wee, want hij had zijn stad oprecht lief. Maar ook in kringen van het gemeentebestuur heeft men hem niet vergeten; de herinnering bleef aan een harde werker, die met een blijmoedige geest steeds getracht heeft met de hem ge schonken gaven het goede voor onze sa menleving te zoeken. Veel bewijzen van sympathie ontving hij toen hij op 19 Juni 1943 zijn 70ste verjaar dag mocht vieren. Evenzo toen hij op 14 Augustus 1947 zijn gouden huwelijksfeest mocht vieren. Toen de heer Van Liemt in 1940 zijn jubilé als raadslid vierde, heeft de toen malige burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, zijn verdiensten geschetst. Hij stelde daarbij in het licht, dat het pad van de heer Van Liemt niql altijd over rozen gegaan is, daarbij blijkbaar doelend op het feit, dat zijn ogen steeds zwakker werden, waardoor het gedurig meer inspanning vergde om stukken te lezen. Toch kon spre ker van hem getuigen: „Weinigen als hü kennen Haarlem, haar inwoners en vraag stukken". Als wethouder van Sociale Zaken had de heer Van Liemt in een tijd van grote werkloosheid, waardoor zeer velen in nood verkeerden, geen lichte taak, ómdat hij al zijn krachten wilde inzetten om waar het slechts mogelijk was, wat verlichting te brengen, vooral door het verruimen van de werkgelegenheid Nadat de heer Maarschalk als burge meester was afgetreden, heeft de heer Van Liemt ongeveer een half jaar dit ambt vervuld. Ook daarbij toonde hij veel werk kracht. Tijdens de langdurige ziekte van mr. J. Gerritsz, wethouder van Openbare Wer ken, nam de heer Van Liemt ook zijn werk De heer Van Liemt was als raadslid af gevaardigd door de R.K. partij. Hij had het volle vertrouwen van allen, ook andersden kenden waardeerden hem, zodat een goede samenwerking mogelijk was. Buiten de klingen van het gemeente bestuur vervulde de heer Van Liemt nog vele andere functies. Hij was jarenlang voorzitter van de vereniging „Haarlems Bloei", lid van de Kamer van Koophandel en voorzitter van de afdeling Kleinbedrijf van die Kamer, voorzitter van de R.K. Vereniging van grote gezinnen en onder voorzitter van het bestuur van de R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs. Toen de heer Van Liemt afscheid nam van de Kamer van Koophandel werd hem, ter erkenning van zijn verdiensten, een gou den legpenning aangeboden. De Middenstand vond in de heer Van Liemt steeds een warm pleitbezorger. Vele jaren had hij zelf een zaak in damesmode artikelen in de Anegang gedreven, maar toen hij in 1931 tot wethouder benoemd werd, trok hij zich daaruit terug, omdat hij meende dat dit ambt zijn volle werkkracht eiste. De heer Van Liemt was Haarlemmer van BINNENLAND Veenendaal gaat van Zaterdag 10 tot en met Maandag 19 September de bloeme tjes buiten zetten ter gelegenheid van zijn vierde eeuwfeest. De „Vereniging leraren schoolmuziek" zal in Bergen (N.H.) gedurende het eerste weekend van September een bijeenkomst houden waarop hei muziekonderwijs bü het voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs behandeld zal worden. Op Woensdag 24 en Donderdag 25 Augustus zal te Doetincnem de 31ste na tionale klompenbeurs worden gehouden. Er wordt onder meer een nieuwe machine geëxposeerd voor het afwerken van klom pen aan de voor- en achterzijde, hetgeen tot dusverre overal met de hand geschiedde. De groepscommandant van de Rijks politie te Meerkerk deelt mede. dat aldaar een portefeuille is gevonden met Engelse reischèques en Belgische en Nederlandse bankbiljetten. Verondersteld wordt, dat een buitenlander deze portefeuille heeft ver loren. Per KLM-lijntoestel uit Stockholm landden Zondagmiddag op Schiphol de prins en prinses van Iran. Het prinselijk paar, dat incognito reist onder de naam Amir Alai, werd op het vliegveld ontvan gen door de Iraanse gezant in België. Het gezelschap reisde dadelijk naar Brussel. Zoals Haarlem ieder jaar zijn Bloemen- koningin bejubelt, zo haalt Ede zijn Heide- koningin in. Zaterdag heeft Hare Majesteit Calluna weer haar intrede voor een week in de uitgestrekte Gelderse gemeente ge daan. Haar aanwezigheid gaat met vele attracties gepaard. Gistermorgen is de PH-TDL, het „kindervliegtuig", te Batavia aangekomen. Mr. W. P. van Lindonk. administrateur op het Departement van Justitie, hoofd van de afdeling rijkstucht- en opvoedingswezen van dat ministerie, is benoemd tot directeur van de weesinrichting „Neerbosch" bij Nijmegen. HAARLEM EN OMGEVING Een zevenjarig meisje uit Zwolle, dat bij familie in Bloemendaal logeerde, is Zaterdag in de speeltuin van „Groer.endaal" van een hekje gevallen, waarbij zij een arm op twee plaatsen brak. A LS wij u vertellen dat Groentjes ln A Haarlems Dagblad succes hebben, is dat geen nieuws. Maar het is in uw voor deel, het te onthouden en er bij gelegen heid ook gebruik van te maken. geboorte. Hij is steeds Haarlemmer ge bleven en wist zich op te wei-ken tot een der bekendste inwoners. Daarom zal zijn heengaan thans in brede kring betreurd worden. De thans ontslapene was Officier in de Orde van Oranje Nassau en werd door de Paus opgenomen in de Orde van de H. Gregorius de Grote. De uitvaartdiensten zullen worden ge houden op Vrijdag 26 Augstus in de Ka thedrale Basiliek van St. Bavo. Om onge veer elf uur heeft de begrafenis plaats op de R.K. begraafplaats Valkenburg te Heem stede. Teraardebestelling mevrouw M. Bakker—Zieren Velen waren vanmiddag op de Algemene Begraafplaats aan de Kleverlaan bijeen, om de laatste eer te bewijzen aan mevrouw M. Bakker-Zieren, presidente van de af deling Haarlem van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond. Onder de aanwezigen waren mr. M. A. Stufkens, griffier der Staten, mr. Th. A. Wesstra, gemeente secretaris, enige predikanten, vele leden van de Ned. Christen Vrouwenbond en mevrouw M. C. D. Wesstra-Mackay, pre sidente van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Mevrouw prof. mr. G. H. J. van der Mo len te Aerdenhout, presidente van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond zeide, dat de overledene door velen gewaardeerd werd. Zij was in het midden van hen een afgezaute van de Allerhoogste. Mevrouw Bakker was een voorbeeld van liefde, toe wijding en bescheidenheid. Zij was, zoals een apostel gezegd heeft „een brief van Jezus Christus", maar dan een leesbare en één, welke gemakkelijk te begrijpen was. Spreektster dankte God voor hetgeen Hij in mevrouw Bakker gegeven heeft. Ds. D. Henstra. predikant der Christelijk Gereformeerde Kerk van Broek op Lan- gendiik, vroeger van Haarlem-Noord, richtte zich met woorden van troost tot de nabestaanden. Ds. J. C. Maris, predikant" der Christelijk Gereformeerde Kerk van Haarlem-Noord, zeide, dat God in korte tijd veel heeft ontnomen. Toch weet spreker, dat hij in de gedachten van de familie Bakker spreekt, door te zeggen dat zij geleefd heeft tot eer van God. Zij was een huisvrouw, die grote belangstelling had voor het werk van haar man, een moeder in de volle zin van het woord, een zuster der gemeente, die veel gedaan heeft op allerlei gebied* en een Christin. Mogen velen haar voorbeeld vol gen. Daarna zongen de aanwezigen de ver zen 13 en 12 van Pslam 73. Nadat de kist in de groeve was neerge laten las ds. Maris de geloofsbelijdenis voor. waarna hii het Onze Vader bad. De heer W. C. Bakker dankte voor de vele blyken van deelneming. Dodelijk ongeluk op de Jansweg Wielrij'der onder autobus Op de Jansweg is Zaterdagmiddag om 3 uur een wielrijder onder een autobus ge komen. Hij liep daarbij dodelijk letsel op. De wielrijder, de 41-jarige kantoorbediende H. W. Wiersma, die op de Parklaan woonde, reed op de Jansweg in de richting van het Station. Ter hoogte van het perceel no. 34, zwaaide hij ineens links cie weg op. De chauffeur van de autobus, dio op ongeveer vier meter achter hem reed, kon een aan rijding niet meer voorkomen. De wielrijder werd tegen de grond gesmakt en nog enige meters meegesleurd. Hij werd onmiddellijk naar de Deo overgebracht, waar hij 's avonds om 7 uur aan zijn bekomen ver wondingen een schedelbasisfractuur en een hersenbloeding overleed. Agenda voor Haarlem MAANDAG 22 AUGUSTUS City: „Op glad ijs", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Vacantieprogramma 11 uur>. Spaarne: „Amsterdam bij nacht", 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die dwaze mr. Jones alle leed.. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Mickey", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Jantjes", 14 j., 10.30 uur. „Mariandel", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ,,'t Is feest vandaag", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 23 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3