Faanhof wereldkampioen op de weg Duister, hobbels, stof en gaten zetten zich om in strafpunten Schoten versloeg de kampioensploeg Sport in het kort Engelse league is weer begonnen Maandag 22 Augustus 1949 3 WIELRIJDEN Bij de beroepsrenners zegevierde Van Steenbergen Het wereldkampioenschap op de weg voor amateurs is Zaterdag gewonnen door dc Nederlander Faanhof. Ilij won in de .sprint van de Luxemburger Kass. Vinken (Neder land) werd derde en de Fransman Blusson vierde. De Belg Van Steenbergen werd Zondagmiddag wereldkampioen op de weg voor profs. Met Coppi voorop, gevolgd door Van Steenbergen en Kubler, ging dit drietal de 33e, tevens laatste ronde in. Dank zij een snellere sprint won de Belg met een voorsprong van twee lengten. Faanhof heeft zich bijzonder onderschei den. Het was een uiterst snelle koers, het geen duidelijk sprak uit de gemiddelde uursnelheid, die over de gehele wedstrijd tussen de 39 en 40 km -lag. Er werd telkens gedemarreerd en talloze malen in elke ronde moesten een paar vluchtelingen wor den bijgehaald. Faanhof heeft hierin een groot aandeel gehad. Toen in de voorlaatste ronde alle overgebleven deelnemers weer bijeen lagen en de tot nu toe onbekende Luxemburger Kass demarreerde ging het er gevaarlijk uitzien voor de Nederlanders, die zo'n belangrijke rol hadden gespeeld. Maar Faanhof is de Luxemburger in zijn eentje gaan halen en dat deed hij tactisch op het parcours, waarin een stijging zat. De laatste reserves moesten worden aangespro ken. Velen hadden die niet meer, maar Faanhof bewees zijn grote vorm van de laatste tijd door bij de vluchteling te komen. Nog was de strijd niet beslist, want wie kon zeggen of Kass over sprintkwaliteiten be schikte? Spoedig hadden beiden een voor sprong van 300 meter genomen en toen was het duidelijk, dat het kampioenschap tus sen 'hen zou worden uitgevochten. Beiden namen om beurt de kop, maar als Faanhof de kop nam, gebeurde dat met een flits, zodat de Luxemburger aldoor even moest „zwemmen". Om weer bij te komen had Kass extra energie nodig. In de sprint werd wel fel gevochten, maar verder dan het achterwiel van Faanhof kon de Luxem burger het toch niet brengen, zodat hij met een lengte werd geslagen. Weer had Neder land een wereldkampioen op de weg, het geen bij de amateurs sedert 1934, toen Pel- lenaars te Leipzig had gewonnen, niet meer was voorgekomen. De derde plaats was voor Hub Vinken, de negende voor Jan Nolten, de tiende plaats exaequo voor Wagtmans en La Grouw. Deze resultaten waren voor een belangrijk deel te danken aan de voortreffelijke ploeg- geest welke er onder de amateurs heerste. De uitslag luidt: 1. Faanhof (Nederland) wereldkampioen, 4 uur .13 min. 42 sec. (22 ronden van 8.8 km is 193,6 km). 2. Kass (Luxemburg) op 1 lengte, 3. Vinken (Ne derland) 4.54.04. 4. Blusson (Frankrijk), 5. Varnajo (Frankrijk). 6. Bucher (Zwitser land). 7. Bom (Zwitserland). 8. Huraux (Frankrijk) allen zelfde tijd als Vinken. Vijf en dertig beroepsrenners aan de start Zondagmorgen precies om 9 uur versche nen de beroepsrenners aan de start. Zij moesten het circuit van Lyngby drie en dertig maal afleggen, in totaal bijna 300 km. In totaal vertrokken vijf en dertig rijders, nl. van België, Frankrijk,'Nederland, Italië en Zwitserland elk zes, van Luxemburg drie en van Oostenrijk twee. Onze landgenoot Voorting kreeg reeds in de eerste ronde banderrpech en hij kwam door met een achterstand van 1 min. 10 sec. In de tweede ronde lag het veld spoedig uit elkaar en toen een kopgroep van vijf man, waarbij zich Ollevier' (België) en Henk Lakeman bevonden, doorkwamen, was: de tijd (13 min. 8 sec.) aanzienlijk sneller dan in de eerste. In de volgende ronde was 'de slag al in volle gang. Voor de eretribune kwam een kopgroep van negen renners voorbij. n.l. de Belg Ollevier, de Nederlan ders Schulte en Lakeman. de Italiaan Mar tini, de Luxemburger Diedrich, de Zwitser Schaer en Stettlei-, de Belg Impanis en de Italiaan Coppi. Voorting kwam met aanzienlijke achter stand voorbij en bij het ingaan van de vier de ronde staakte hij de strijd. Van Steenbergen (België) voegde zich bij de kopgroep en zette met Schulte een fel tempo in. De tijd leverde een record op, n.l. 12 min. 42 sec. en het resultaat was. dat de uitlopers met 30 sec. voorsprong op het peloton voor de eretribune passeerden. In middels had de Oostenrijker Valenta opge geven. Na de vijfde ronde hadden de negen leiders 36 sec. voorsprong op Kubler (Zwit serland) en Mougica (Frankrijk), terwijl het peloton, waarin de andere' renners zaten met één minuut achterstand voorbij kwa men. De volgende ronden leverden niets bij zonders op. In de negende ronde kon men een duidelijk overzicht krijgen van de strijd. In de kopgroep zat als enige Italiaan Coppi, een van de grote favorieten. Bij hem waren een zeer sterk driemanschap der Belgen, Van Steenbergen, Impanis en Ol levier, een tweetal Zwitsers, Kubler en Schaei-, de Luxemburger Diedrich. de Fransman Diot en als enige Nederlander Schulte. In de tweede groep van zeventien man, probeerden de overige Belgen Schotte, Ramon en Ockers het tempo te verminde- ren, hetgeen uit tactische overwegingen be grijpelijk was. De tijd van de negende ronde was 13 min. 36 sec. met op 53 sec. Kubler en Mougica en op 1 min. 44 het peloton van zeventien man. Op 4 min. 57 sec. kwam de Italiaan Martini alleen door. Na de tiende ronde waren Kubler en Mougica door het peloton van zeventien ingehaald. In deze groep reden drie Neder landers. namelijk Jefke Jansen. Wim van Est en Gerard Peters. Henk Lakeman had een defecte derailleur. waardoor hij de strijd had moeten staken. In de elfde ronde viel het peloton van negentien man uit elkaar. Zeven renners gingen naar voren, en wel de Belg Ockers, de Italianen Magni en Pezzi, de Nederlan ders Van Est en Peters, de Fransman Robic en de Luxembuger Ernzer. Zij probeerden de kopgroep in te halen en passeerden de «retributie met 47_ sec. achterstand óp de pegen leiders. De twaalf overigen van het. peloton aiTiveerden 1 min. 1 sec. later en Martini, de laatste, had 6 min. 15 sec. ach terstand. In de twaalfde ronde werd het duidelijk, dat de zeven achtervolgers op de leiders zouden inlopen. Zij passeerden met slechts 28 sec. achterstand op de groep van Schulte en Coppi. Een ronde later had Peters pech met een bandje, met het gevolg, dat hij de strijd staakte. In de veertiende ronde ge lukte het de zes men bij de leiders te komen, zodat vijftien renners aan de kop lagen, met vier Belgen en twee Nederlanders, ter wijl de groep van twaalf man 300 meter achter was. Deze groep slaagde er spoedig in bij de vijftien leiders te komen, zodat op ongeveer de helft van de afstand, de 27 overgebleven renners bij elkaar lagen en de strijd opnieuw kon beginnen. Inmiddels had Martini eveneens de strijd gestaakt. Hierna ging de strijd rustig verder. Enige ronden achtereen bleven alle renners bij elkaar. Eerst in de twee en twintigste ronde kwam er weer strijd. Revanche wereldkampioenschappen Op Dinsdag 30 Augustus, twee dagen na de wereldkampioenschappen op de baan, zullen in het Stadion te Amsterdam de re vanches worden gereden. Het programma is nog niet definitief vastgesteld, maar men mag r'ekenën op een stayerswedstrijd, een sprintnummer en een achtervolging, waai'bij Coppi dan tegen Schulte rijdt. Het ligt voorts in de bedoeling de wereldkam pioen Henk Faanhof op die avond te hul digen. Wereldkampioen Faanhof wordt gehuldigd WEST-NEDERLAND-RIT De beste wagen voor deze rit: die van iemand anders Duisternis, hobbels, gaten, stol' en dwaalpartijen door contreien, die althans in het donker van de nacht van Vrijdag op Zatei'dag voor ordentelijke mensen onbewoon baar schenen, zijn het deel geweest van de 320 geestdriftigen, die met 160 automobie len Vi-ijdagavond in Wassenaar verschenen aan de start van de West-Nederland-rit van de RAC-West. En voor al die mensen - of zij nu een minuscule Renault of eer. knaap van een Delahaye door de narigheid moesten loodsen - gold voor al die obstakels slechts één criterium, namelijk in hoeverre zij sti'afpunten konden veroorzaken. Hei was inderdaad lang niet gemakkelijk om bij een soort nachtpitje in een auto die me* tachtig of negentig kilometer per uur in de nacht over een weg, die meer uit gater. dan uit plaveisel leek te bestaan, „scheurde", op de ingetekende kaart nou net dat zijweggetje te vinden waar wel eens een contröle-post kon staan. Het missen van zo'n met opofferende zielen omringde groene vlag kostte zestig strafpunten, zoals uw verslaggever aan den lijve ondervond. En de lieden die 's ochtends vx-oeg bij de Lage Vuurse vol vreugde het daglicht zagen, is die vreugde wel vergaan, toen bleek dat de prestatie-rit ovei'dag met zijn voorgeschreven gemiddelde van 45 km per uur een voortdurend zo hard mogelijk rijden vroeg, om op tijd bij de tijd-contröles te arriveren. Zodat degenen die Zaterdagmiddag met rode ogen van de slaap, het stof en het turen in het donker, ongeschoren en zwart als negers in Den Haag arriveerden, inderdaad met een zucht van opluchting voor het laatst op de rem trapten. En wanneer wij u nu nog vragen te geloven, dat al die mensen het prettig hebben gevonden en moe maar tevreden waren, dan beseffen wij ten volle, dat wij u enige opheldering verschuldigd zijn. Reden waarom wij met vooruitziende blik een plaats als kaartlezer hadden besproken in de oude maar roemruchte Ford-twoseater van Klaas Barendrecht, die al meer van deze „ritjes" op zijn rekening heeft staan. (wij weten ook pas sinds Vrijdag waar dat ligt) aanleiding gaf tot krachtige taal. Deze sproot voort uit ontstane twijfel toen de Rotte weigerde op te doemen. De kaart lezers kregen daarbij een duidelijk inzicht hoe de rijders over hun vooi'ouders in het Aan de (Wassenaarse) slag Toen aan de Wassenaarse Slag de laatste seconde was afgeteld, ons de in- algemeen en hun navigatoren in het bij zonder dachten en de ontstemming werd algemeen, toen bij wijze van een motie van wantrouwen een aantal twijfelaai's om getekende kaart in de handen was gestopt en onze Ford als no. 40 van start ging, lag daar een nachttraject van 265 lange kilometers voor ons. Het begon al niet zo erg tam, want bereids voor Leidsendam konden wij ondervinden wat een aai'dig geluid de veren maken, wanneer men door een gat van een paar decimeter diepte rijdt. Wij zouden overigens gelegenheid te over krijgen om aan dat geluid te wennen, want het accompagneerde gedurende de hele rit op treffende wijze de schokken in onze maagstreek die er mee correspondeer den. In een lange file stormde het gezelschap over een serie wegen, die ons in de me ning versterkten dat de wegenbelasting inderdaad alleen gebruikt wordt om de spoorwegen te subsidiëren, naar Bergsen- hoek. Iedereen verkeerde blijkbaar in het volle vertrouwen dat zijn voorman wel goed zou rijden, hetgeen bij Ter Bregge Schulte, Coppi en Van Steenbergen kwa men als eerste de eretribune vooi'bij met 10 sec. voorsprong op de andere ï'enners. Er werd fel gejaagd en herhaaldelijk trachtten vei'schillende renners er tussen uit te trekken. Op een gegeven ogenblik lagen Schulte. Coppi, Stettler, Kubler en Van Steenbergen met niet minder dan 250 meter voorsprong alleen aan de kop. Na de vier en twintigste ronde hadden de vijf leiders een minuut 20 sec. voorsprong op het peloton van twintig. In de volgende ronde gaven de Fransen Mougica en Robic op. Na de zes en1 twintigste ronde kwamen de vijf leiders met CoiS'pi voorop door, met een voorsprong van ongeveer 1 min. 50 sec. op het peloton, dat uit elkaar werd gerukt door hel felle jagen van enkele Fransen. Inmiddels was de Belg Schotte bij de ach tervolging er tussen uit getrokken en reeds op 1 min. 2 sec. achter Coppi en anderen kwam de Belg langs de ereti'ibune. Dertien seconden na de Belg passeerden de andere rennei's van het peloton. In de 30e ronde splitste de kopgroep van vijf leiders zich. Van Steenbergen ging er met Coppi en Kubler vandoor op tien seconden gevolgd door Schulte en de twee de Zwitser Stettler. Laatstgenoemden raak ten steeds achter. Het driemanschap Coppi, Kubler en Van Steenbergen bleef dus over. Coppi wist, dat de Belg de sterkste zou zijn in de sprint, dus wat deed hij? Wel vijf maal demarreer de hij in de laatste ronde, speciaal tegen de lichte hellingen op. Maar hij kon Van Steenbergen en ook de Zwitser niet lossen. Toen moest dus de sprint beslissen. Van Steenbergen begon op grote afstand te spurten en zegevierde met twee lengten voorsprong. Schulte die vijfde werd, had er steeds vóór gezorgd in de voorste gelederen te blijven. Hij koos vrijwel nooit het wieltje, bleef niet afwachten, wat de anderen zou den gaan doen, maar nam zelf het initiatief. Toen na de 30e ronde Coppi, Van Steen bergen en Kubler een voorsprong hadden van 22 seconden op Stettler en 36 seconden op Schulte was het pleit voor onze land genoot beslist. De uitslag luidt: 1. Van Steenbergen (België) 7 uur 34 min. 44 sec. 2. Kubler (Zwitserland). 3. Coppi (Halië). 4. Schotte (België) 7.37.46. 5. Schmte (Nederland) 7.38.09. 6. Stettler (Zwitserland) 7.38.32. 7. Diedrich (Luxemburg) 7.38.15. 8. Danguil- laume (Frankrijk) 7.39.02. 9. Magni (Italië). 10. Diot (Frankrijk). 11. Idee (Frankrijk). 12. Pazzi (Italië). Zwemmen Vrugt won opnieuw de „Dr. Merensbeker" De Haarlemse Reddingsbrigade hield Zóndag voor de zeventiende maa.1 de jaar-' lijkse wedstrijd om de dr. W. E. Merens beker. Voor de achtste keer legde Kees Vrugt beslag op de beker. De beker moet zesmaal achtereen o tienmaal in totaal gewonnen, worden wil hij definitief eigen dom worden. De wedstrijd omvat drie proe ven welke uitsliutend op pünten worden beoordeeld. Deze keer was de strijd span nend en het was verheugend dat er nu. meer jongere aan de wedstrijd deelnamen: in het begin zag het er naar uit dat de jeug dige Joop Scheepers de zege zou behalen doch deze liet bij het laatste gedeelte van het waterwerk een steek vallen en zijn kans was verkeken. De eindstand luidt: C. H. Vrugt: V. H. Snel; A. G. Geerts; mej. Do Turkenburg; mej. A. E. J. Bosse: J. Scheepers: N. D. Oudshoorn; G. van Rijn: mevr. W. van Tiel Dijkstra; mevr. L. van Opzeelandde Vos; G. van Bruggen: D. ter Haak. Na afloop bracht de heer D. Heymans, vice-voorzitter van de HRB dank aan het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van de zweminrichting. Mevrouw E. MerensJoekes overhandigde de belter aan Vrugt. Mejuffrouw Do Turkenburg ont ving „de Mevrouw N. J. MeyerinkRijk- medaille" daar zij het hoogst aantal punten bij de dames had behaald. Het Joh. M. Schmidt-schild kwam in handen van V. H. Snel, die bij de medische proef het hoogst aantal punten binnenhaalde. HONKBALCOMPETITIE Aan verrassingen was er dit weekeinde in de honkbalconrpetiiie geen gebrek. Scho ten stelde zich veilig door een prachtige no-run zege op O.V.V.O. Ook de beide can- didaten voor de onderste plaats S.C. Haar lem en H.C.K. deden zeer goed werk door van resp. V.V.G.A. en BI. Wit te winnen. H.H.C. kwam op de tweede plaats door een overwinning op Ajax. V.V.G.A.—S.C. Haarlem 7-10 S.C. Haarlem bewees niets voor de onder ste plaats te voelen en behaalde een ver dienstelijke overwinning op een met vier invallers verschijnend V.V.G.A., ondanks het feit dat de honkslagenverhouding 9-4 in het voordeel der Amsterdammers was. Daartegenover staan echter in de eerste plaats het betere veldspel der Haarlem mers. Voorts had werper Ferment zijn worpen veel beter onder controle. Het be gin gaf „Haarlem" niet veel hoop want na zes innings hadden de Amsterdammers, voornamelijk door goed slaan van C. Hole wijn (3 honkslagen). Pronk en Schiphorst (beiden twee honkslagen) een 7-3 voor sprong. Hierna kon Ferment echter verder scoren beletten, terwijl de Haarlemmers in de laatste slagbeurten pas goed loskwa men aan slag. De achtste innings, die vooral door goed slaan van Missaar en Ottolander vier punten opleverde, was beslissend, want hiermee namen de Haarlemmers een 8-7 voorsprong, die in de laatste slagbeurt nog tot 10-7 werd vergroot. Bij S.C. Haarlem was Haak met twee honkslagen de beste aan slag. De werpersresultaten waren: S. C. Haarlem 7x3 vsl„ 4x4 w„ 9 hsl. V.V.G.A. 11 x 3 sl., 10 x 4 w., 4 hsl. De score had het volgende verloop: S.C. Haarlem: 0-0-0-1-2-0-1-4-2 10. V.V.G.A.: 2-0-0-4-0-1-0-0-0 7. Blauw Wit—H.C.K. 3-7 H.G.K. haalde het sterke staaltje uit door een op Altink na volledig Blauw Wit een goede wedstrijd met 7-3 te ver slaan, een goede prestatie die in de aller eerste plaats aan het goede werpen van Lindeman te danken was. Ook het veld werk der Bloemendalers was van goed gehalte. In het begin van de strijd overheersten de werpers, zodat H.C.K. eerst in de vierde slagbeurt door goed slaan van Tuyl, v. d. Borgh en Groen een 2-0 voorsprong kon boeken, die echter nog in dezelfde slag beurt verloren ging, doordat de Amster dammers door honkslagen van Nusse en Maas gelijk konden maken. Nadat de H.C.K.-ers in de volgende in nings een 3-2 voorsprong hadden geno men, leverde de zesde slagbeurt, toen Wil- ders Linke op de plaat verving, hun dank zij veldfouten en goede tikken van Wille. Huges en Sint 4 punten op. waarmee de voorsprong veilig was gesteld, want wat de Amsterdammers hierna ook probeerden, verder dan één punt, gesooord in de 7e slagbeurt, kwamen zij niet meer. Aan slag was Wille met 0,60 de uitblin ker. De werpersresultaten waren: Lindeman 9x3 sl., 0x4 w., 9 hsl. Wilders/Linke 12 x 3 sl., 1x4 w., 10 hsl. O.V.V.O.—Schoten 0-2 Gisteren werd weer bewezen, dat een in vorm zijnd Schoten heel wat mans is, want met twee invallers in de gelederen werd een volledig O.V.V.O. na een goede en spannende wedstrijd de eerste nederlaag van het seizoen toegebracht. Een succes, dat in de eerste plaats aan werper Geest- man toe te schrijven is, doch ook de vel- ders en vooral Ho&tra en Keulemans, die hem zeer goed steenden, dienen met ere vermeld te worden. De twee punten dei- Haarlemmers werden reeds in de eerste slagbeurt gescoord, doordat Keulemans en Geur Is op een veel te woeste aangooi van Meyer de thuisplaat konden passeren Hierna kwam er in de stand geen verande ring meer, enerzijds door 't goede veldspel, anderzijds door de machteloosheid der slagploegen die het samen slechts tot drie honkslagen wisten te brengen. De werpersresultaten waren: Geestman 5x3 sl., 2x4 w., 2 hsl. Urbanus 13 x 3 sl., 4x4 w„ 1 hsl. H.H.C.—Ajax 8-3 Het was vooral aan het zwakke veldspel der Ajaxieden te danken, dat H.H.C. gis teren nog zo'n ruime zege kon behalen, want zowel het slaan als het werpen wa ren bij de Haarlemmers maar matig ver zorgd. H.H.C. had na twee slagbeurten door veldfouten der tegenpartij een 2-0 voor sprong. De vijfde innings bracht beide par tijen twee punten, die te danken waren aan goed slaan van Gaartman en Hoogenbos aan H.H.C.-zijde. Bosboom, Neefjes en Prins bij Ajax. Nadat de Amsterdammers in de zesde slagbeurt nog één punt aan hun score hadden toegevoegd, kwamen ze er niet meer aan te pas, terwijl de Haar lemmers door veldfouten en honkslagen van Hoogenbos, Maat en Duinker de stand op 8-3 konden brengen. De werpersresultaten waren: H.H.C. 13 x 3 sl., 9x4 w., 7 hsl. Ajax 9 x 3 sl., 2 x 4 w, 5 hsl. De stand is thans: O.V.V.O. 12 9 2 1 20 H.H.C. 12 7 1 4 15 BI. Wit 12 6 1 5 13 Schoten 12 6 0 6 12 Ajax 12 5 1 6 11 V.V.G.A. 12 4 3 5 11 S.C. Haarlem 12 4 0 8 8 H.C.K. 12 3 0 9 6 Uitslagen De uitslagen luiden: Eerste klasse: WGASC „Haarlem" 7—10: Blauw Wit—HCK 3—7; OWO— Schoten 02; HHCAjax 83. Overgangsklasse a: HHC 2HFC „Haar lem" 76: CeleritasSpartaan 626; BDO 2—DWS 10—10. Overgangsklasse b: EDOAjax 2 174; Haarlem 2TIW 16; HilversumWater graafsmeer 8—17. Tweede klasse a: HHC 3Laakkwartier 1514; Schoten 2—Sparta 56. Tweede klasse b: TYBB 2—AHC '31 23—1: Spartaan 2-^THB 156; Zandvoort- meeuwenSohoten 3 99. Tweede klasse c: OWO 2Blauw Wit 2 4—27; EHSAPGS 7—6 (EHS kampioen). Tweede klasse d: DWS 2Zeeburgia 4—19; ABC 2—DOS 2 16—8. ZUID SLAVIë—ISRAEL 6—0. In een wedstrijd van de voorronden om het we reldkampioenschap voetbal heeft Zuid Sla- vïë met 60 van Israel gewonnen. Rust stand 40. De returnmatch wordt op 25 September te Tel-Aviv gespeeld. AANBOD VOOR FRANKLIN. Neill Franklin, de spil van de eerste divisieclub Stoke City en het Engelse nationale elftal, die tot nu toe weigerde voor het komende seizoen weer voor zijn club te tekenen, heeft een aanbod ontvangen om voor een Zuid-Amerikaanse club te gaan spelen tegen een salaris van 2500 por.d sterling per ia ar. TED SCHROEDER BLIJFT AMATEUR. Ted Schruéder heeft meegedeeld, dat hij nimmer professional zou worden. Hij had j v,ni T er wel ernstig over gedacht, maar thans ion I J D"urste4e' El stond zijn besluit vast. Na het Amerikaanse lvWcm .*oen k™* dijk en de raaa van kampioenschap enkelspel zou hij slechts in onze rijder om er ons gemak van te ne- wedsta-jjden uitkomen ais hij er zin in had. I men. Sinds hij blijkbaar 123 bochten met I wilde keren en terug trachtte te keren over de weg, die voor één auto nauwelijks breed genoeg, maar voor twee zeker te smal was. Sommigen reden zelfs de dijk af en het le verde "n aardig gezicht op, toen zij trachtten weer naarboven te komen, nadat gebleken was, dat men "toch op de goede weg was. „Geen" sensatie Vele kilometers daarna bracht de rit ons geen andere sensatie dan die, welke Baren drecht aan zijn passagiers pleegt te leve ren, wanneer hij zijn Ford met één hand en negentig kilometer over een natte weg langs het water stuurt. Waar wij deze vloeistof alleen in een glas op tafel kun nen appreciëren, kan men onze bezorgdheid nauwelijks euvel duiden. Het leek wel als of de organisatoren de rijders in wilden prenten dat Nederland een waterland is, want overal werd de weg door het drei gend-glimmende nat begrensd. Het werd overigens pas voor Waddinxveen weer spannend. Alle opgespaarde listigheid van de uitzetters had zich daar ontladen in een aantal infame foefjes om de rijders de weg kwijt te doen raken. Niet zonder trots sloegen wij ons echter op de wij ver klaren het met nadruk niet van vrees doch hoogstens van zeer lichte bezorgdheid trillende kaartlezers-borst, toen bleek dat wij de truukjes hadden doorzien en ineens 32 plaatsen waren opgeschoven. Niet zon der voorgewende interesse keken wij even later het raam uit,, toen wij vernamen, dat wij meteen al in het begin een controle hadden gemist. Onze Barendrecht keek ons verdrietig aan, al was de toon van zijn opmerkingen niet vrij van snijdende hoe danigheden. Het was nochtans te laat om het te herstellen en terwijl wij hotsend en zwaaiend, rem mend en draaiend voortsnelden langs wat men niet zonder blasphemie 's Heren we gen zou kunnen noemen en stempeltjes vergaarden bij de contróle-posten op onze kaart, bereikten wij via Zwammerdam, Oudshoorn, Hoogmade, Leiden en Valken burg de bollenvelden van Lisse. Opgewekt verklaarden wij dat^wij hier iedere heg kenden, maar alras bleek dat deze defini tie juister ware geweest, wanneer wij heg noch steg gezegd hadden. Wij roeiden ech ter moedig verder te midden van deze in het duister gehulde deviezen-industrie, kwamen via Hillegom de Haarlemmermeer in, behielden onze gunstige positie en aten tevreden een hardgekookt eitje. Het barre Kudelstaart Zo arriveerden wij in het barre land van Kudelstaart. Vol zelfvertrouwen wezen wij Barendrecht de verkeerde weg en onder vonden even later dat hij met zijn Ford even hard achteruit kon rijden als voor uit. Hij hing daarbij geheel uit de auto om wat beter te zien en reeds grepen wij hem in de bretels, toen wij ondervonden dat men ook heel hard kan remmen wan neer men achteruit rijdt. Wij wrijven thans dan ook tederlijk over een buil op ons hoofd. Volgens de kaart was het daarna gesne den koek tot aan de Lage Vuurse. Sinds Vrijdagnacht koesterden wij tegen deze eetwaar echter een diep-gcworteld wan trouwen, want voor Wilnis kwam er een serie verkeerde mogelijkheden om vair te rillen. Bestuurd door St. Christoffel ble ken wij steeds de goede te hebben gekozen, althans wij zijn hem dankbaar dat waar wij verkeerd reden, geen route-contróle was Zo kwamen wij tenslotte zes minuten over tijd in de Lage Vuurse met 72 straf punten, een hoeveelheid die net niet teveel was om ons de derde plaats in het nacht- klassenrent te bezorgen. Prestatie-rit Volgens plan kregen wij hier twee uur de tijd om naar de sterke verhalen van de grootste leugenaars van Nederland te luis teren, een gebroken pinnetje (of zo iets) van onze remstang te herstellen en onze borst nat te maken voor de prestatie-rit van 347 kilometer, die komen ging. Hier kwam Klaas in zijn hobbelig element. Na- dat wij de rem-aceeleratie-proef hadden i gedaan, stoven wij voort ox*r zandwegge tjes, die eigenlijk alleen voor tanks berijd- i baar zijn en waarop wij een superieure i minachting verkregen voor iedere cake- j walk van welke kermis dan ook. Wij reden daarbij over een steen ter grootte van een ondervoede grafzerk, die opwipte en onze uitlaat een geweldige optater verkocht Daarna maakte de brave no. 40 een gelui' dat het midden hield tussen een stoom machine op hoge toeren, een lekkend kerk orgel en een niesbui op wielen. Voortdu rend opgejaagd door Gatsonides met zijn afgrijselijk snelle Gatso kwamen wij steeds ruim op tijd bij de tijri-contróles rrïvërend via Soestduinen, Scherpen- Voetbal De eerste speeldag van de Engelse league had plaats in een hitte van 80 graden in de schaduw. Het was dan ook geen wonder dat talloze toeschouwers flauw vielen. Ook de spelers in het veld kregen hun deel. Velen liepen wondingen op bij een val op de harde velden. Ruim 1.140.000 toeschou wers bezochten in totaal de wedstrijden. Birmingham leed een nederlaag tegen Chelsea. Chapel en Brennan. de twee bin- nenspelers. die Birmingham voor 30.000 pond sterling had gekocht, werden volko men uitgeschakeld door een goed sluitend Chelsea-elftal. De nog duurdere Derby combinatie Steel-Morris faalde eveneens. Twee maal drie kwartier poogden zij de hechte defensie van Manchester United te vergeefs te passeren. Derby verloor (0li- Het doelpunt werd gescoord door de zeventienjarige Brian Birch. De terugkeer van Swift, die Manchester City hielp een gelijk spel tegen Aston Villa te bevechten, werd door 40.000 toeschou wers enthousiast begroet. Swift heeft voor een maand getekend om Manchester door een'moeilijke periode, ontstaan door enkele geblesseerde spelers, heen te helpen. De uitslagen in de eerste divisie waren: ArsenalBurnley 01; Birmingham City Chelsea 03; BlackpoolHuddersfield Town 41; Bolton WanderersStoke City 40; Derby CountyManchester United 0l; FulhamWolverhampton Wanderers 12; LiverpoolSunderland 42; Man chester CityAston Villa 33: Middles broughEverton 01; Newcastle United Portsmouth 1—3; West Bromwich Albion— Charlton Athletic 10. 90 km. per uur genomen, het missen op een haar na van 21 tegenliggende vracht wagens. 87 bomen, kuddes pluimvee en 21 katten als een betrekkelijk rustige aange legenheid beschouwt, waarbij het vertrek ken van welke gelaatsspier dan ook over bodig is, zouden wij werieens willen we ten, wat hij onder sensatie verstaat. Men verzekert ons Weliswaar, dat hij die haarbreedte nooit overschrijdt, maar wij zouden ongaarne ene kip uit Lekker- kerk zijn, wanneer hij over de Lek-dijk passeert. Men meldt ons trouwens dat enig pluimvee door het minder nauwkeurig rijden van anderen teloor is gegaan. In Polsbroek aangekomen lazen wij op onze route-beschrijving „Grindweg blijven volgen." Welaan, dat hebben wij gedaan. Het duurde zelfs zo lang, dat Barendrecht tenslotte bezorgd vroeg: „Zou dit nu die weg naar de Noordpool zijn?" En al dk lijd lag aan de andere kant van liet onve: mijdelijke water een prachtige klinkerweg en stond de landelijke bevolking zich hoofdschuddend af te vragen, waarom al die steedse kwanten daar niet liever op gingen rijden. De rustieke reacties van de zijde der bevolking waren trouwens tref fend. Waren er boeren die vol feodale eerbied tegen de pet tikten, de meesten tikten er zonder enige eerbied onder en wel tegen hun voorhoofd, als wilden zij zeggen: „Wat 'n gekk'n". Weer anderen gingen zelfs zo ver, dat zij-ontsticht over het open laten staan van de hekken door al te haastigen en de ontstemdheid van hun melkvee planken met spijkers op de weg legden en met mestvorken, treffend „rieken" genaamd, naar de auto's wierpen, allemaal additionele handicaps die deze rit niet van belangwekkendheid gespeend lieten. Noodlot Het was tenslotte tussen Meije en Uit hoorn dat zich het noodlot over onze hoop volle équipe voltrok. In dit traject van 34 minuten klapte een band en toen wij na 7 minuten weer weg reden, vergaten wij in de haast op onze route-beschrijving te kijken waar wij zaten. Wij reden hopeloos verkeerd, misten een route-contróle en kwamen negen minuten te laat, hetgeen ons nog eens 78 strafpunten kostte. Op het volgende traject van 13 minuten was dit niet in te halen, zodat wij nog eens 18 strafpunten kregen en daarmee was de rit voor ons verloren. Vol woede hebben wij 90 gemakkelijke kilometers later in Den Haag een schop gegeven tegen dit stuk rubber, maar dat gaf natuurlijk wei nig .rneer. Zo kwam voor ons en voor de 159 ande ren het einde van een rit die zwaar en spannend was geweest. Een eenieder die deze rit heelhuids heeft uitgereden kan de prima en betrouwbare auto heeft gehad tevreden overtuiging hebben, dal hij een (die met een beetje sleutelen zelfs wel weer in die staat teruggebracht kan wor den). Dat er hier en daar v/el eens een ge kreukeld spatbord was, is trouwens zo erg niet. De (zeer beknopte) uitslagen luiden: NachUrajc.ct: Klasse IV (3 liter en hogpr) Verschuuren en de Rooy (Ford) uit Til burg. Klasse III (1500-3000 cc), Pels »:n de Jong (Studebaker) uit Gouda. Klasse II (800-1500 cc) Gebrs. Dijkstra (Austin) Uit Heemstede. Klasse I (tot 800 cc) Gebrs. Dik (Renault) uit Haarlem. Dagtrajecl: Klasse IV echtpaar Gatsoni des (Gatso) uit Bentveld. Klasse III Gebrs. De Vos (Oldsmobile) uit Dordrecht. Klasse II HildHus (Volkswagen) uit Haarlem. KI. I Langestraat en Boer (Panhard-Dyna) uit Rijswijk. Algemeen klassement: 1. Gebrs. Dijkstra (Ausiin) Heemstede. 2. Echtpaar Kokkes (Austin) uit Alkmaar. 3. Pels en de Jong (Studebaker) Gouda. 4. Driesscn en De Beer (Vauxhall) Rotterdam. 5. Kouwen- berg (Hillman) Tilburg. Rem acceldratie-proefEchtpaar Gatso nides met Gatso Merktéams: Hillman-équipe (Van dei- Sluis, Kouwenberg en Pennings). ClubteamsMotorclub Zuid-Holland (Gatsonides, Barendrecht en Englebert). Damesprijs. Mevr. Cli. E. Englebert-Ver- poorte en mevr. N. Mulïer-Lameyn (Pan hard-Dyna) uit Den Haag. Coureur Horsfall verongelukt Tijdens de finale van de internationale 'ïutoraces om de grote prijs van Silverstone verongelukte de „Era" van de Britse cou reur John Horsfall. De bestuurder was op lag dood. De wedstrijd werd gewonnen door de Ita- taan Ascari. die met zijn Ferrari een ge- niddelde snelheid van ruim 144 kilometer oer uur noteerde. Ook de tweede en derde nlaats waren voor de Italianen. Farina (Maseratti) werd tweede en Villoresi (Fer- •ari) bezette de derde plaats. Er werden twee series en een finale gereden. Prins Bira van Siam won de eerste serie, gevolgd door Ascari en Farina won de tweede serie voor zijn landgenoot Viiloresi en de Zwit ser baron de Graffenried.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5