Haarlems Dagblad Moskou en Tito „Er is nog één strijd te voeren, namelijk aiies wat ons scheidt Dr. Drees: die tegen De Finse stakingen werden een fiasco voor communistische drijvers 64e Jaargang No. 19327 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 23 Augustus 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiró 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en 6prcthte tjaaclentsrije «üoucant (Knrto t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom SINDS GERUIME TIJD heerst een slech te vei standhouding tussen de Sovjet- Russische regering en Ruslands afvallige satelliet Joego-Slavië. Maarschalk Tito, een tijden^ de tweede wereldoorlog plotse ling verrezen figuur, heeft niet geschroomd zijn trouw aan de Cominform en daarmee aan Moskou op te zeggen en sindsdien zijn eigen communistisch beleid gevoerd. Dit heeft o.a. meegebracht dat hij een aantal in zijn land vertoevende Russische uitgewe kenen in gevangenissen heeft opgeborgen. Daar zuilen zij het wel slecht hebben. Men kan zich moeilijk optimistische voorstel lingen maken van het gevangeniswezen in de Balkan. Moskou's teerhartigheid werd er wreed door getroffen; het verweet Tito het toepassen van een ondragelijke en' onmenselijke gevangenschap. Tito ant woordde dat de gevangenen provocateurs en spionnen waren, die complotten smeed den en de orde bedreigden op aanstoken van de Cominform. Overigens waren er ex-Witte Gardisten bij, die vijandig tegen over de Sovjet-Unie stonden. Dit antwoord behaagde Moskou niet. Het schi-eef terug dat alle 12000 Russische uitge wekenen in Joego-Slavië ex-Witte Gardisten zijn, maar dat velen van de dwalingen huns witten weegs zijn "teruggekomen en tijdens de oorlog Tito's rode partisanen hebben gesteund. Daarmee hebben zij hun zonden uit het verleden geboet. (Ge ziet dat Mos kou niet alleen verrassend teerhartig maar ook verrassend vergevensgezind tegenover deze mensen is). Die lelijke Tito heeft hen nu opgesloten omdat zij tegenstanders van zijn ant:-Sovjet-Russi^che politiek zijn. Enfin, Moskou's geduld is op en het zal andere, doeltreffender maatregelen dan nota's toepassen om de rechteh en belangen van Russische burgers in Joego-Slavië te verdedigen en de arrogante leiders van dat land tot de orde te roepen. Alvast doet de Cominform een beroep op de Joego-Slavi- sche communistische partij, om Tito en zijn mannen door andere leiders te vervangen. Dit is een eerzame taak en in „Marxistische partijen met een interne democratie" zijn zulke veranderingen van leiderschap vol komen natuurlijk. Hm. Ofschoon Moskou ditmaal Verschrikkelijk boos is en een bepaald dreigende toon aan slaat in zijn jongste nota, tonen Tito en zijn mederegeerders zich niet ontsteld. Zij heb ben een antwoord op een vorige Russische brief gepubliceerd, waarin zij Moskou van dubbelhartige en bedriegelijke politiek be schuldigen en zeggen, dat zijn beledigende toon feitelijk geen antwoord rechtvaardigt en dat het feiten verdraait. Zij laten het officiële dagblad van hun Joego-Slavische communistische partij, dat Borka heet, verklaren dat de Russische nota's vol scheldwoorden, beledigingen en bedrei gingen staan en typerend zijn voor Moskou's houding tegenover kleine socialistische lan den. Zij trekken zich vermoedelijk ook wei nig aan van Ana Pauker, de geduchte dame die in Roerdenië Buitenlandse Zaken be heert en die beweerd heeft dat de -Tito- bandieten niet lang meer ongestraft zaken zullen doen. Het is, ook in deze tijd, een wat ongewone diplomatieke toon. Wij hebben gisteren medegedeeld dat de jongste Russische nota aan Joego-Slavië nevens het protest tegen de behandeling van Russische uitgewekenen een laatste waarschuwing aan Tito's adres bevat, dat hij zich gedwee en dadelijk moet schikken naar de voorschriften van de Cominform. Natuurlijk is dat tweede punt hoofdzaak. Toen in de dertiger jaren Berlijn zich op wond over de behandeling van Duitse minderheden in Tsjecho-Slowakije en Polen was dat ook niet zijn waarlijke be weegreden. Daar zij even aan herinnerd omdat het verklaart, waarom die Rus sische motieven ons zo bekend in de oren klinken. Overigens liggen de verhoudingen in de wereld nu wel enigszins anders dan. toen. Maar dat de Joegoslaven zich niet voor de rol van Ruslands satelliet eigenen kan niemand verbazen, die zich de Balkan historie en de houding van het Servische volk herinnert. Hebben de Russen ooit ver wacht dat dit Balkan-volk met of zonder een Tito zich blijvend zou laten com manderen in de totalitaire trant? Men kan het nauwelijks aannemen. Intussen is de thans ontstane toestand bedenkelijk omdat een nieuwe haard van onrust is ontstaan. En omdat het de Balkan betreft. Niet omdat die eenzelfde aanleiding tot wereldconflicten vormt als in het ver leden, al heeft Tito in de laatste tijd naar Amerikaanse materiële hulp gehengeld en enig bescheiden resultaat geboekt. Maar wel omdat, zoals ook al blijkt uit het mee praten van Ana Pauker, meer Balkanlan- den in de kwestie betrokken zouden kun nen worden en de haard van onrust zich dus uitbreiden. Men kan zulle vooruit zicht, bij 'de labiele toestand waarin de be trekkingen tussen de volken verkeren, niet achteloos voorbijgaan. Het feit blijft dat Joego-Slavië, al heeft zijn regering dan ook de grootste ruzie met Moskou, geen enkele nauwe betrekking met het Westen heeft en bij de Westerse rege ringen wegens zijn communistisch bewind wordt gewantrouwd. In feite staat het tus sen Oost en West in, zonder dal? zijn re gering ter ene of ter andere zijde wordt aanvaard. Dit lijkt een weinig benijdens waardige positie, die een man van zo speciaal-avontuurlijke allure als Tito even wel juist goed ligt. Zijn persoonlijke eigen schappen en het stormachtige Servische verleden doen ongetwijfeld grote invloed gelden. R- P- Ontslag van dr. Baruch was verrassingvoor dr. Baruch Sommige Amerikaanse kranten leggen verband tussen president Trumans aan vaarding van dr. Herman Baruch's ontslag aanvraag uit zijn functie als ambassadeur in Nederland en het feit. dat de verhouding tussen de president en Bernard Baruch, de broer van de ambassadeur, de laatste tijd koeler is geworden. Intimi van ambassadeur Baruch tf Washington verklaren, dat hij niet voor nemens was geweest zijn post te verlaten en dat de aanvaarding van zijn ontslag aanvraag voor hem een verrassing was. Volgens deze kringen was Baruch's ontslag aanvraag in Januari bij de president inge diend als een formaliteit overeenkomstig de gewoonte, dat functionarissen van de uitvoerende macht hun ontslag indienen als het hoofd van de uitvoerende macht de president zijn ambtstijd begint. Haagse Ronde Tafel-conferentie geopend „Op te richten Unie mag souvereiniteit van Repoeblik Indonesia Serikat niet beperken" aldus Hatta 's-GRAVENHAGE, 23 Augustus. Hedenmiddag om twee uur is in de Haagse Ridderzaal de eerste vergadering van de Ronde Tafel-conferentie geopend met een rede van dr. W. Drees, minister-president. Onder een stralende zon togen tegen het aanvangsuur de delegaties ter conferentie, om de vijfhonderd zetels rond de ovale tafel in te nemen tezamen met hun adviseurs en ambtenaren. In de met palmen versierde conferentiezaal waren talrijke genodigden en een grote menigte persmannen aanwezig, toen dr. Drees het woord nam. De minister president sprak een woord van welkom, „in afwachting van een beslissing der confe rentie zelve over de regeling van het voor zitterschap". ,Hoe de conferentie zich ook ontwikkelt", aldus dr. Drees, „vaststaat, dat zij van in grijpende historische betekenis zal zijn voor het leven van de volken van Indonesië en Nederland". Herinnerend aan het Ko ninklijk woord van 7 December 1942 ver klaarde dr. Drees: „Dit Koninklijk woord werd gesproken in den vreemde, maar in vrijheid. Ook in de onvrijheid, waarin wij in Nederland verkeerden, hielden wij ons de jaren van oorlog en bezetting bezig met de toekomst, in het bijzonder ook ten aanzien van Indonesië. Ik herdenk met diepe dankbaarheid, hoe tal van jonge Indonesiërs, die hier verble ven, in het Nederlandse verzet hun vrijheid en leven in de waagschaal stelden". „Weinig kon in die jaren worden ver moed, welk een lange en droeve weg zou moeten worden afgelegd voor een Ronde Tafel-conferentie zou worden gehouden onder andere verhoudingen en van een ander karakter dan toen werd verwacht." Verwijzend naar de ontwikkeling dei- onderhandelingen ging dr. Drees voort: „Het algemeen kader van het overleg ter conferentie is reeds geconstrueerd: de taak der conferentie is aan dit kader een reële inhoud le geven. Laten wij, als wij ons tot onze taak zetten, ons er van bewusi blijven, welk een ontzaglijke last de noodlottige gang van zaken op beide landen heeft ge legd. Dit besef versterke in ons het voor nemen alles in te zetten, teneinde thans de grote doeleinden van vrede, vrijheid en samenwerking te verwezenlijken". De minister-president zeide voorts, dat hij het als een behoefte gevoelde de Indo nesische afgevaardigden te verklaren, dat het van Nederlandse zijde bij voorafgaande overeenkomsten vastgelegde voornemen, aan de Verenigde Staten van Indonesië de souvereiniteit over te dragen, een voor Ne derland onherroepelijk besluit betekende. „Wel zouden naar het oordeel van velen in Nederland aller belangen er mede ge diend zijn geweest, indien een rustiger en geleidelijker overgang mogelijk ware ge bleken, maar het heeft geen zin de gevol gen voorbij te zien van de versnelling van de ontwikkeling, die is ingetreden als na werking van de oorlog, en de gezonde gedachte van de eigen souvereiniteit van Indonesië eist thans spoedige verwezen lijking. Wanneer dan ook, na een succes volle afloop van de Ronde Tafel-conferen tie, aan Nederland de taak toevalt zijn souvereiniteit aan een nieuwe democrati sche, Indonesische rechtsstaat over te dra gen, dan betekent dat een daad, die gedra gen wordt door een belangrijke meerder heid van ons volk". Wederzijds vertrouwen De minister-president vervolgde: „Wan neer men aan Indonesische zijde deze con ferentie wil beginnen met het vertrouwen, dat de spoedige vorming van de souvereine Indonesische staat voor Nederland een even onbetwist programmapunt is als voor öe Indonesiërs, dan wil Nederland daar tegenover het vertrouwen plaatsen, dat aan Indonesische zijde met even grote ernst gestreefd wordt naar de vorming van een nieuwe band tussen Nederland en Indohe- die een blijvende zegenrijke samen werking tot resultaat zal hebben. Het doel van deze conferentie gaat veel verder dan de oplossing van de thans bestaande ern stige moeilijkheden en wrijvingen. Tenslotte moeten wij allen streven naar het resultaat, waarmede niet alleen Ne derland en Indonesië elk voor zich zo goed mogelijk gebaat zijn, maar waarvan ook de volkengemeenschap een wezenlijke bij drage ontvangt." Dr. Drees spoorde vervolgens aan tot vermijding van alles wat kwetst of voedsel geeft aan een gegrond wantrouwen. „Ik mag in dit verband niet nalaten met grote ernst te wijzen op de noodzake lijkheid, dat de daadwerkelijke strijd, zo wel met wapens als door propaganda wordt gestaakt. De conferentie streeft naar een hoog en positief doel en als men dit erkent, dan be seft men tevens, dat hoe eerder hoe liever, ja zelfs nu al, gebroken moet worden met alle gevoelens en gedachten, welke beho ren bij de idee van tweedracht en strijd. Als er nog één strijd te voeren valt, dan is dat een strijd tegen alles wat ons* van el kander zou kunnen scheiden". Dr. Drees zeide te beseffen, dat aan beide zijden nog mensen zijn, die gevangen door wantrouwen en ressentiment, geneigd zijn een tijdelijk en plaatselijk succes op een ander behaald, te stellen boven de zelf discipline en innerlijke inspanning die no dig zijn om de grotere doelstellingen van onze conferentie te bereiken. „Mij als minister-president van Neder land, die zo aanstonds de conferentie zal openen, is het voorrecht geschonken deze woorden tot u allen te mogen spreken. Ik persoonlijk ben ervan overtuigd, dat wan neer niet feitelijke omstandigheden en ge beurtenissen de sfeer van deze conferen tie gewelddadig doorbreken, de mogelijk heden groot zijn om deze conferentie tot een bevredigend resultaat te brengen". Voor het oog der wereld Dr. Drees besloot zijn rede met de woor den: „Wij houden deze conferentie voor het oog der wereld en wij zullen moeten be seffen, dat de waardering, welke onze vol ken in de wereld zullen genieten, mede afhankelijk zal zijn van de wijze, waarop wij deze onderhandelingen voeren. Gaarne wil ik in dit verband een woord richten tot de UNCI, wier leden wij ook welkom heten. Ik spreek zeker in naam, niet alleen van Nederland, maar van alle hier aanwezige delegaties, wanneer ik zeg, dat wij van harte hopen, dat deze conferentie ook voor de leden van de UNCI, dié haar allereerst zullen bezien uit internationaal oogpunt, een zeer bevredigende en succesvolle er varing zal blijken te zijn. Onder het uit spreken van de wens, dat deze conferentie moge strekken tot eer en zegen voor Indo nesië en Nederland en het uitgangspunt moge blijken van een nieuwe ontwikkeling waarin op het verbreken der oude verhou dingen een vrije en voor beide volken vruchtbare samenwerking moge volgen, verklaar ik thans de Ronde Tafel-confe rentie geopend". Hatia vraagt: „Onverwijlde overdracht" Hierna sprak de voorzitter van de Repu blikeinse delegatie, drs. Mohammed Hatta, in het Indonesisch een rede uit, waaraan wij het volgende ontlenen: „Wanneer wij thans om dezé ronde tafel zijn geschaard, dan moet iedere partij daartoe zijn geleid door de stellige overtuiging, dat deze con ferentie hier haar doel zal moeten berei ken, te weten de onvoorwaardelijke over dracht van de volledige en reële souverei niteit over Indonesië aan het Indonesische volle. De bittere ervaringen, opgedaan in de tijd, die achter ons ligt, hebben uitgewe zen, dat de enige oplossing van het Indo nesische probleem bestaat uit deze onver wijlde overdracht". Hatta verklaarde, dat de kern der moei lijkheden in het verleden gelegen was in de kwestie der souvereiniteit. De souve reiniteit van Nederland was naar zijn mening gebaseerd op de historie. Maar sedert de Indonesische onafhankelijkheids proclamatie op 17 Augustus 1945 voelt het Indonesische volk zich souverein. De -voor zitter der republikeinse delegatie wees ver volgens op de grote verandering van gees tesgesteldheid bij het Indonesische volk na genoemde datum. „Niet alleen de massa hier te lande, maar ook de geleerden en politici waren niet bij machte te begrijpen, dat „het zachtste volk ter aarde" een op standig volk was geworden, waarin een dynamische geest was gevaren. De proclamatie van 17 Augustus was de verwezenlijking van de idealen van de In donesische nationale beweging, die reeds veertig jaar bestond. Het onnoemelijk zware lijden onder de Japanse heerschap pij heeft de wil tot vrijheid slechts ver sterkt. Als gevolg van het misverstand om trent de aard van de Indonesische vrij heidsidealen ontstond er van het begin af een psychologisch conflict tussen het Ne derlandse volk en het volk van Indonesië". Wantrouwen moet weg „Met hoeveel nadruk men ook van Neder landse regeringszijde juridische argumen ten naar voren brengt dat de souvereiniteit over Indonesië bij het Koninkrijk der Ne derlanden berust, het Indonesische volk in de Republiek is van mening en ervaart, dat zijn staat souverein is. Het heeft een eigen regering, een eigen leger en een eigen politiemacht. Het heeft een eigen geld wezen en niet te vergeten ook een eigen buitenlandse politiek en een buiten landse vertegenwoordiging, die zich met de dag uitbreidt en hechtere verbindingen legt met andere landen. Dat alles wordt aan gevoeld als zovele bewijzen van souvereini teit, welke niet zo maar uit het volks bewustzijn zijn weg te praten." Hij vervolgde: „Het Indonesisch-Neder- landse conflict is in wezen een ptycholo- gische kwestie, die nog gecompliceerder gemaakt werd door de reeds vier jaren durende moeilijkheden. Het is om die re den, dat elke spanne tijds, welke een uitstel van de overdracht der souvereiniteit vormt na het bereiken van een overeen komst, door het Indonesische volk wördt aangevoeld als een politieke manoeuvre om de koloniale macht le handhaven en als gevolg hiervan zal het Mantrouwen ten opzichte van de Nederlandse bedoelingen groter worden. Daarom is ons voornaamste streven gericht op het doen verdwijnen van het gevoel van wantrouwen en het ver sterken van de wil om elkaar te begrijpen en samen te werken. Daarom moet ook alles, wat wantrouwen kan wekken, wor den vermeden." „Geen superstaat" Vervolgens betoogde Hatta, da» de van Nederlandse zijde gestelde voorwaarde, dat de souvereiniteit aan een federatief Indonesië zal worden overgedragen en een Unie met Nederland zal worden gevormd, van Indonesische zijde, zowel^ van repu bliek als B.F.O., niet gevoeld wordt als een voorwaarde die de souvereiniteit beperkt. Een eerste voorwaarde voor de op te richten Unie noemde Hatta. dat zij „geen beper king vormt voor de volledige en reële souve reiniteit" van de Repoeblik Indonesia Se rikat. Hatta beschouwde het als een vol doening, dat de Nederlandse regering reeds herhaalde malen laevestigd heeft, dat door Nederland niet gestreefd wordt naar hel ideaal van een Unie in de vorm van een superstaat. „Die Unie zal een vrijwillige associatie moeten zijn. niet strak in haar structuur en haar binding". Hatta verzekerde vervolgens dat de-kapi taals- en economische belangen van Ne derland in Indonesië verzekerd zullen zijn en besloot zijn rede als volgt: „Vier jaren lang hebben onze beide volken geleefd in wederkerige vijandschap en met gevoelens van wrok in het hart. Vier jaren lang heb ben wij elkaar bestreden en gemoord, met vergeefse opoffering van goed en bloed, Laat ons thans een nieuwe geschiedenis aanvangen, gegrondvest op vrede en sa menwerking. Moge God de Almachtige ons werk Zijn zegen schenken." Vervolgens spraken nog de voorzitters van de Nederlandse delegatie en van de UNO-commissie. Na deze redevoeringen werd de agenda goedgekeurd, die de volgende punten be vatte: Vaststelling reglement van orde dei- conferentie; Verkiezing voorzitter en 3 vice-voorzitters der conferentie; Benoe ming van de secretaris-generaal der confe rentie; Instelling van de centrale commis sie en Rondvraag. De Eindhovense politie heeft een oude autobus herschapen in een rijdend politiebureau, dat onder meer 'n verhoorlokaal, een bureau voor de commandant en een wasgelegen heid bevat en dat voorts is uitgerust met eert mobilofoon-installatie. Deze mobiele commandopost zal voor liet eerst in functie komen bij de landbouwtentoonstelling die in Eindhoven gehouden wordt. Boven: de coynmandant in zijn bureau. Onder: het bureau op wielen. Een tramtrein, die leeg uit Zundvoort naar Haarlem terugkeerde, is gistermorgen bij de halte Kostverloren op een N.Z.H.-reparatiewagen en een daarvoor staande lorrie met lasmotor gebotst, doordat de trambestuurder, die een ogenblik geen vrij uitzicht had, deze obstakels te laat opmerkte. Zoals de foto laat zien, kregen de reparatiewagen en de lorrie (gekanteld, op voorgrond) flinke schade, maar de arbeiders van de renaratieploeg konden nog juist op tijd van de rails wegspringen, dank zij waar schuwend geschreeuw van enkele timmerlieden die voor een naburig huis aan het werk waren. Positie der regering werd er door versterkt De Finse sociaal-democratische premier, Fagerholm, heeft de huidige staking in Finland „de grootste en best georganiseerde communistische aanval op de Finse ge meenschap" genoemd. Hij zeide verder: „De staking zal echter mislukken, omdat het Finse volk weet, dat succes de onmiddel lijke vernieling zou betekenen van alles wat op economisch en politiek gebied bereikt is. De sociaal-democratische arbeiders en de leiders van het verbond van vakvereni gingen hebben zich met vasthoudendheid tegen de staking verzet, een vasthoudend heid, die veelbelovend voor de toekomst is: de meerderheid der vakverenigingen heeft zich aan de zijde der regering ge schaard en de kleine meningsverschillen zijn ter zijde gelegd". De staking in Finland najfr gisteren af na het ultimatum van de federatie van vakverbonden, waarbij de stakende vak verenigingen met uitsluiting werden be dreigd. De houtvlotters te Kemi, die bovendien een ultimatum met bedreiging met ontslag van hun werkgevers hebben ontvangen, waren heden voor drie kwart weer aan het werk en hun werkgevers verklaarden, dat de 160 kilometer lange opstopping van boomstammen in de Meirivier voor de winter zou zijn weggewerkt. Men had ge vreesd, dat de stammen zouden invriezen en bij de lentedooi met het sterk gezwoUen rivierwater stroomafwaarts zouden drijven, wat grote schade ten gevolge zou hebben gehad. Te Hangoe arriveerden de eerste contin genten van 600 vrijwilligers om de lege schepen met exportgoederen te laden. Zij worden door de politie, die gewapend is met machinegeweren, beschermd. Maandag voegden zich vijf andere onder communistische leiding staande vakverbon den bij de staking, doch lang niet alle leden ervan legden het werk neer. De metselaars staking was onvolledig, van de arbeiders in de schoeisel- en textielindustrie staakten 60 procent en van de houtbewerkers 30 procent. Van de 27.000 chauffeurs en arbeiders van zagerijen die heden in staking zouden gaan, hebben slechts 4.000 zulks gedaan. De arbeiders van bakkerijen in Helsinki zijn weer aan het werk en de bussen en taxi's werken weer normaal. De chauf feurs van bestelauto's zijn nog in staking. De havenarbeiders van Kotka aan de Zuid-kust zijn weer aan het werk; het aantal open Finse havens is thans vier. De schattingen van het aantal stakers verschillen. Het communistische stakings comité spreekt van 100.000 en de werk geversfederatie van 40.000 man. In Finland zijn een millioen personen in loondienst. De politie heeft heden opnieuw inval len gedaan in het hoofdkwartier van de communistische partij te Kemi. Er zijn daar tot dusver 19 communisten gearres teerd. Unto Varjonen, de minister van Arbeid, verklaarde gisteren: „Wij zullen de com munisten laten toeslaan en zien wat zij kunnen doen. Zij hebben hun actie een jaar lang voosbereid, maar zij zal op hun eigen hoofd neerkomen. Als zij denken, dat zij de regering Omver kunnen werpen, lopen zij met hun hoofd tegen de muur. De financiële besprekingen te Washington WASHINGTON, 20 Augustus' (Reuter). Naar de mening van waarnemeft te Washington zal Amerika om iedere schijn te voorkomen van het uitoefenen van druk zich onthouden van het doen van voor stellen voor de oplossing van Engelands dollarcrisis bij de financiële besprekingen, die op 7 September tussen de ministers van Engeland, Amerika en Canada te Washing ton zullen worden gehouden. Het initiatief zal volgens deze waarne mers gelaten wordemaan de Britse delega tie, waarvan ook Bevin deel zal uitmaken, daar de Amerikanen niet de verantwoorde lijkheid willen hebben voor het opleggen ven eventuele harde besluiten aan Groot- Brittannië. Het woord is aan.... Sir i us: Er zijn mensen die geen gezicht maar alleen maar gezichten heb ben. Oostenrijker ontsnapte aan Russische greep Ongewapende Engelse soldaten hielpen hem' Maandagmiddag hebben ongewapende manschappen van de Britse militaire politie te Wenen gewapende Sovjet-Russische mi litairen verhinderd een Oostenrijker te ontvoeren door een cordon om de Russische jeep te vormen. Gewapende Britse soldaten werden later van een in de nabijheid gelegen kazerne gehaald om de Sovjet-Russische officieren tegen een menigte Weners te beschermen. Volgens het Britse politierapport stopte een Russische jeep, waarin zich gewapende geüniformeerde Sovjet-Russen bevonden, op een brug om de weg te vragen. Een Oos tenrijkse man in burger sprong toen uit de auto en riep: ,.Ik word ontvoerd!" Hij trachtte te vluchten, doch de Russen haal den hem in en sloegen hem met een revol ver op het hoofd. Het voorval werd gezien door een Oos tenrijkse chauffeur, die zijn vrachtauto dwars op het rijvlak zette teneinde de weg te blokkeren. Twintig ongewapende mannen van de Britse militaire politie, die van een mars terug kwamen, vormden daarop een cordon om de jeep. Verschillende Weense auto's werden door de bestuurders om de jeep opgesteld. Een chauffeur kroop onder de auto's door en sneed de banden van de jeep stuk. De Britse politiemannen bevrijdden de Oostenrijker, dr. Karl Sondermann, die door de Russen ontkleed was om ontvluch ten te voorkomen. Hij werd met ernstige hoofdwonden naar een ziekenhuis overge bracht. Toen gewapende Britse soldaten versche nen trokken de Sovjet-Russen zich terug. Dr. Sondermann verklaarde later tegen over Britse autoriteiten, dat hij op de terug tocht van een zakenreis naar Duitsland door Russische soldaten te Enns op de grens van de Amerikaanse en Sovjet-Russische zones van Oostenrijk uit de trein werd ge haald. Zij hielden hem te Saint Vapentin, juist binnen de Russische zóne. gevangen, waar zij hem gedurqpde een week onder vroegen en hem dag en nacht sloegen, aldus dr. Sondermann. Zij beschuldigden hem van spionnage voor de Amerikanen. Giste ren werd hem verteld, dat hij naar het Russische hoofdkwartier te Baden zou wor den overgebracht. Hij besloot toen te trach ten op de weg door Wenen te ontsnappen. Onzekerheid over aantal doden bij Franse bosbranden Prefect van Gironde spreekt over 230 De prefect van het Franse departement Gironde heeft aan Reuter meegedeeld, dat tot dusver ongeveer 230 personen zijn om gekomen als gevolg van de bosbranden. De Franse regering houdt zich echter voor lopig aan het officiële cijfer van 80. Indo- chinese troepen uit een garnizoen te Mont de Marsan vonden Maandag dicht bij de stad 30 verkoolde lijken, toen zij de om geving afzochten naar slachtoffers. Bij de bestrijding van de branden en het zoeken naar vermisten zijn thans 10.000 militairen ingeschakeld. Maandagmiddag werd een aantal hunner naar Cazalis gedirigeerd, waar een nieuwe bosbrand zich snel uit breidde in de richting van Callon. Gemeld wordt, dat een brand bij Saucats ernstiger vormen gaat aannemen. Te Cestas aange komen vluchtelingen spreken van een brand, die zich verplaatste „zo snel als een galopperend paard". Bewoners van verschillende dorpen in de getroffen streek, die elders geholpen had den bij het blussen van branden, vonden bij hun terugkeer hun eigen huis leegge roofd. Nog steeds breken branden uit in ver schillende delen van Frankrijk. Volgens het Parijse avondblad „France Soir" is 130.000 ha van de 960.000 ha bos grond door de recente branden vernietigd. Van de 230 omgekomenen zijn 80 militairen. Naar men verwacht zullen heden uit Parijs, Rennes, Poitiers en Toulouse brand weerversterkingen te Bordeaux aankomen. De prefect van de Oostelijke Pyreneeën heeft medegedeeld, dat de branden bij Tail- let, Montauriel, Oms en Caixas geblust zijn en dat men de situatie bij de brand van Foncheville meester is. In het departement Gironde zijn nieuwe branden gemeld. De meeste persoonlijke ongelukken kwa men voor bij Cestas,waar een nieuwe brand uitgebroken is, die echter weer spoedig ge blust werd. De minister van Defensie, Paul Ramadier, heeft volgens „P^ris-Presse" 100.000 francs beloofd aan ieder behoeftig gezin van Cestas. dat een lid verloren heeft. De Franse politie heeft gisteren in het Gironde-departement opnieuw een brand stichter aangehouden. De arrestant heeft de bosbrand gesticht, die enige dagen geleden in de omgeving van de plaats Beychac heeft gewoed. IETS MINDER WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I- in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te tien uur. Veranderlijke bewolking met op ver schillende plaatsen gedurende korte tijd wat lichte regen of een onweers bui. Weinig wind. Morgen overdag iets minder hoge temperaturen. 24 Augustus: Zon op 5.37 uur; onder 19.46 uur Maan op... 5.34 uur- onder 20.15 uur (nieuwe maan) Hoog- en Iaagwatertyden in IJmuiden Dinsdag 23 Augustus Hoog water: 2.5115.20 uur. Laag water: 10.5723.18 uur. Woensdag 24 Augustus 1-Ioog water: 3.3516.03 uur. Laag water: 11.41 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1