Goedkeuring Gedeputeerde Staten voor grond-aankoop der gemeente Bouwterrein van 22 H.A., destijds aangeduid als zetel van Butlin-kamp Vertegenwoordigers van vele landen en volken pleitten op één podium voor wereldregering Radio geeft Woensdag DCDAT Pronk en Bakker in de finale 100 km. c PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER J Herman Moerkerk overleden Wereldnieuws 2 FIAT VOOR ZANDVOORT Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben een besluit van de Zandvoortse Ge meenteraad goedgekeurd, dat op 28 Juni 1949 in besloten vergadering werd geno men, tot het aankopen van ongeveer 22 hectare bouwterrein van de Zandvoortse Terreinmaatschappij voor 300.000,Dit terrein ligt ruw aangegeven tussen de Noordelijke grens der bebouwde kom, de boulevard en het circuit. Waar dit terrein altijd genoemd is als eventuele zetel van het te verrijzen Butlin-kamp en het daar voor ook bijzonder geschikt is, laat het zich raden dat de kans bestaat dat dit grote vacantie-kamp hier tenslotte zal worden gebouwd. Er dient echter enig voorbehoud te worden gemaakt, omdat de Zandvoortse raad per slot van rekening nog steeds een definitieve uitspraak moet doen, of er in Zandvoort een Butlin-kamp zal komen en het bovendien aan de raad is te beslissen, of het bedoelde terrein daar inderdaad voor beschikbaar zal worden gesteld. Mocht er echter een kink in de Butlin- kabel komen, dan is het nog geen weg gegooid geld, want wij ontlenen aan het destijds door B. en W. gedane voorstel aan de raad, dat de aankoop van dit terrein ook uit een oogpunt van afronding van het ge- meentebezit als zeer wenselijk moet worden beschouwd. Het terrein ligt namelijk in het zogenaamde „exploitatie-areaal", zodat het ook voor de bouw van hotels of andere voor de badplaats nuttige établissementen kan worden gebruikt. Ook voor de verdere exploitatie van het circuit, dat door dit ter rein van de boulevard wordt gescheiden, werd aankoop van dit terrein door B. en W. zeer wenselijk geacht. Gedeputeerde Sta ten hebben trouwens bij de goedkeuring van de aankoop van de grond, nodig voor de toegangsweg-Van Galenstraat, er op ge wezen, dat de gemeente dit terrein des noods door onteigening in eigendom hoorde te verkrijgen. Dit klemt des te meer, omdat de maat schappij verschillende percelen bouwter rein bezit, belendende aan de Dr. Mezger- straat, die gelegen zijn temidden van door Weer een „kindertoestel" naar Batavia vertrokken Maandagmorgen is de Skymaster PH- TLO met gezagvoerder Zwarthoed van Schiphol naar Batavia vertrokken met twaalf babies, achttien kinderen beneden de twaalf jaar en negentien moeders aan boord. De kinderen en hun moeders waren de eersten die gebruik maakten van de nieuwe passagehal voor intercontinentale lucht reizigers in het Stationsgebouw op Schip- hol. MINISTERS MET VACANTIE Bij Koninklijk Besluit is ter tijdelijke vervanging van minister prof. P. Lieftinck, het beheer van het ministerie van Finan ciën voor de periode van 18 tot' en met 30 Augustus 1949 opgedragen aan dr. W. Drees. Ter tijdelijke vervanging van minister prof. F. J. Th. Rutten is het beheer van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en "We tenschappen voor de periode van 21 tot en met 30 Augustus opgedragen aan mi nister mr. D. G. W. Spitzen. PASSAGIERSLIJST VAN DE „WATERMAN" De passagierslijst van het troepentrans portschip „Waterman" is verschenen. De „Waterman" vertrok, op 11 Augustus uit Tandjong Prïok en wordt 7 September in Rotterdam verwacht. De lijst ligt op onze kantoren ter inzage. Geef oek Uw leven weer kleur! 3aag die Rheumaflische Pijnen uit Uw leden. 'n Leven met Rhenmatische Pijnen mag eigenlijk geen leven genoemd worden. Dat is lijden voor en na en lijden van de ergste soort. Maak een einde aan die rampzalige pijnen; jaag ze uit Uw leden. Met Kruschen Sails. Iedere morgen die kleine dosis drijft alle pijn/verwekkende afvalstoffen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kruschen de activi teit van Uw bloedzuiverende organen opwekt tot jeugdige werking en die, waar ze door de jaren of door omstandigheden verzwakt of verslapt zijn, voorziet vém nieuwe energie. De zes minerale zouten van Kruschen zijn de zuiverste natuurproducten, ieder voor zich nodig voor Uw organen, om afdoend en regel matig te functionneren. Helpt Uw organen een handje. Met Kruschen. Ge plukt er zelf de vruchten van in de vorm van nieuwe levensvreugd, van een opgewekt, veerkrachtig en levenslustig gestel. Kruschen is verkrijg baar bij alle Apothekers en Drogisten. (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7 00 8.00, 13.00, 19.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Plaiten. 7.45 Wij dingswoord. 8.15 Gewijde muziek. 8.4a Viool en piano. 9.00 Voor zieken. 9.30 Pla ten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Tenor en piano. 11.30 Strijkkwintet van Van Beet hoven. 12.05 Lichte muziek. 13.15 Orgel. 14.00 Lichte muziek. 14.30 Cello-suite, Baoh. 15.00 Orkest. Werken van Grieg, Sibelius en Glazoenof. 16.00 AUrrhapsodie, Brahms. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Escales, I'bert. 17.45 Zigeunermuziek. 18.00 Mannen koor. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Piano. 19.30 Schots concert. 21.15 Causerie over industrialisatie. 21.35 Metropole-orkest. 22.15 Preludes van Ohopin. 22.45 Avond overdenking. 23.15 Bruiloft van Strawmsky. 23.40 Piano-duo. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13,00, 18.00, 20.00, 23.00 uur, Nieuws. 7.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Franse kamermuziek. 10.00 Toespraak. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw, 11.00 Lezing over ziekten bij huisdieren. 11.30 Platen. 12.00 Zang en orgel. 12.30 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.20 Roemeens orkest. 14.00 Portret, van prof. inr. P. Lieftinck. 14.15 Serenade voor kamerorkest van Brahms. 15.00 Voor zie ken. 15,30 Platen, 15.50 Waar zwerven wij? 16.00 Orkest. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Minderheden in Indo nesië. 18.30 Lezing „Wat dunkt u van de mens?" 19.00 Lezing van J. de Kad-t; Het maatschappijbeeld van het vTijheids- socialisme. 19.15 Nieuws uit Indonesië, 19.30 Voor de jeugd. 20.20 licht concert. 21.00 Luisterspel „De vervolging van Bob Pretty". 21.30 Vierde svmphonie, Tsjaikofski. 22.20 blaten. 22.45 Sport. 23.15 Platen, de Staat onteigende gronden, die te zijner tijd aan de gemeente zullen worden over gedragen. Het college van B. en W. had indertijd een bod gedaan op dit terrein van 250.000,doch de maatschappij vroeg 339.427,Na enig onderhandelen heeft de president-commissaris van de maat- schappifzich tenslotte bereid verklaard aan de maatschappij voor te stellen met drie ton genoegen te nemen. Butlin-plannen De architecten van de heer W. Butlin zijn thans bezig met de gedetailleerde plannen voor de verschillende gebouwen van het Butlin-kamp en zij hopen deze in de tweede helft van September klaar te hebben. De burgemeester zal dan met de andere leden der Butlin-commissie naar Londen gaan, orïi deze plannen in ogenschoiiw te nemen. Er is één middel, dat VLIEGEN radicaal uitroeit J D.D.T.-POEDER in de' pnactische, voordelige 'siuiizak 65 cent WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN De wereldkampioenschappen wielrennen zijn Maandag in Kopenhagen voortgezet met achtervolging voor amateurs en series 100 km achter motoren. De Nederlandse kampioen Kunst werd in de* strijd van de achtervolgers uitgeschakeld en Pronk en Bakker wonnen hun serie achter de motor, waardoor zij in de finale komen. In de. eerste ronde kwam Kunst uit tegen cle Fin Kuusinen. De Nederlander reed stroef en verloor steeds terrein. De tijd van de Fin was 5 min. 29.1 sec. en die van Kunst 5 min. 37.4 sec. over vier km. Latei- kreeg Kunst nog een kans en wel tegen de Belg Glorieux. Hoewel de -Amsterdammer beter reed kon hij toch niet tegen de Belg' op en verloor, waardoor hij uitgeschakeld was. De tijd van Glorieux was 5 min. 19.3 sec. en die van Kunst 5 min. 29.5 sec. De amateurs hebben de achtste finale reeds achter de rug en vanavond worden de kwart-eindstrijden gehouden. Het pro gramma hiervan luidt: Eerste rit: Dupont (Frankrijk) tegen Gandini (Italië). Tweede rit: Anderssen (Denemarken) tegen Raphael Glorieux (België). Derde rit; Joergenssen (Dene marken) tegen Messina (Italië). Vierde rit: Müller (Zwitserland) tegen Cartwright (Engeland). - Wedstrijd van de stayers Slechts drie stayers vertrokken voor de eerste serie, namelijk in deze volgorde: Bakker (Nederland), Leliaert (België) en Lamboley (Frankrijk). De Lüxemburger Kraus heeft niets van zich laten horen en de motor van de Oostenrijker Sehmaderer was niet in orde. In totaal moesten 270 ronden worden ge reden. De rit werd gewonnen door Bakker met ongeveer 30 meter voorsprong op de we reldkampioen Lamboley, die weer vijftig meter verschil op de Belg Leliaert had. De uitslag luidt: 1. Bakker (Nederland) gangmaker Kaser 1 uur 36 min. 59.3 sec. 2. Lamboley (Frankrijk) op dertig meter. 3. Leliaert (België) óp 80 meter. In de tweede serie reden in deze volg orde: Besson (Zwitserland), Bethery (Frankrijk), Pronk (Nederland) en Meu- leman (België). In de eerste vier ronden In het kader van het derde congres van de "World Student Federalists, werd Maan dagavond in Amsterdam een openbare bijeenkomst gehouden. Mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Co- pello, penningmeester van de „World fede ration of united nations associations", sprak over het onderwerp: „Het'belang van de ontwikkeling van de gespecialiseerde afdelingen van de Verenigde Volken als middel om te komen tot de vorming van een wereldregering". Wij zijn nog niet zo ver dat wij ons kun nen inzetten voor internationale samen werking. Om daartoe te komen hebben de Verenigde Voljten opgericht de Ecosoc (Economische en sociale raad) en de Unesco. Door het werk van de Ecosoc heeft de vergadering van de Verenigde Volken de „Verklaring van de rechten van de mens" aangenomen. Maar vooralsnog is dit teveel het werk van regeringen geweest. Wil het ten volle slagen dan moet het de arbeid der volleen zijn. De Unesco heeft tot voornaamste taak de volken nader tot elkaar te brengen en dat kan verwezenlijkt worden door de jonge ren, die in de toekomst het heft in handen zullen krijgen, kennis te laten maken met andere volleen en hun; leven te doen leren kennen". De stem van een vlieger De bekende vlieger Viruly zei: „Als vlie ger heb ik tienduizenden malen gezien dat er geen grenzen bestaan. Ik'ben voor het ideaal van een wereldregering omdat mijn werk mij heeft geleerd, dat dit geen ideaal is, maar reeds werkelijkheid. Vandaag over vijftig jaar ligt Sjanghai, indien de tech niek zo wonderbaarlijk snel blijft voort schrijden, ongeveer bij Nunspeet en dan weer ha vijftig jaar moet een veldtocht van ons land naar Azië even belachelijk zijn als thans een veldtocht van Amsterdam naar Haarlem". De president van het uitvoerend comité van de „World movement for world federal government", Abbé Pierre Groues her innerde eraan," dat: „De oorlog die dreigt, altijd erger is dan de oorlog die pas achter de rug is." Het vreemde is, dat de mensheid die zich in de laatste wereldoorlog in volle samenwerking heeft vrijgevochten van de tyrannie, zich na de oorlog in vrijheid weer heeft verdeeld. Als de mensen gaan samen werken voor de vrede en voor een wereld regering, dan kunnen zij van de wereld een eenheid maken. „Een zieke vol vrees" De president van de „World movement for world federal government" Lord John Boyd Orr, begon zijn redevoering met de woor den: „Ik zie de wereld als een zieke, die vol vrees is. De oorzaak van deze moeilijkheden is het feit dat wij nog in deze eeuw leven, maar dat de wetenschap reeds een eeuw verder is. Het werpen van de atoombom op Hirosjima heeft de mens bang gemaakt voor zichzelf en heeft hem doen zien, dat de wetenschap zijn leven bedreigt. De enige uitweg is, dat de volken de wereld eenheid wensen. De regeringen kunnen dan niet achterblijven". Dr. Malcolm Joseph Mitchell sprak als ge- cretaris van de „League of coloured peo ples". Hij schetste de verdrukking, die de gekleurde volken sinds mensenheugenis hebben moeten doorstaan. Alle goede voor nemens van de Verenigde Volken ten spijt zijn de gekleurde volken pessimistisch gebleven. Wie heeft ooit gehoord dat een mens de macht, die hij over een ander mens heeft, vrijwillig wil afstaan? Ik ben bang, dat de mens deze eigenschap niet bezit. Er is echter een uitweg: vrede in het kader van een wereldregering, maar dan een wereldregering, waarin de gekleurde vol ken ten volle het zelfbeschikkingsrecht hebben en niet gekoloniseerd hiervan deel moeten uitmaken". Gramophoonplaten met boodschappen van Sir Sarvapalli Rahdakrishnan, een vriend van wijlen Mahatma Gandhi, de Engelse filmster Roger Livesey en de eer ste wereldburger Garry Davis werden ge draaid. Prinses Wilhelmina wil haar verjaardag in stilte vieren De particuliere secretaresse van H.K.H. 'Prinses Wilhelmina vraagt ons het vol gende mede te delen: „H.K.H. Prinses Wilhelmina stelt er heel veel prijs op voortaan hare geboortedag in alle stilte en zonder uiterlijk feestbetoon in de familiekring te vieren. Mochten er plannen bestaan telegrammen of brieven van gelukwens te sturen, zo verzoekt zij vriendelijk, in verband met het karakter van de viering van de dag, deze haar niet te zenden". ontwikkelde zich reeds een strijd tussen Besson en Bethery om dg kop. Deze aanval had Bethery zoveel energie gekost, dat hij ook Pronk en later Meuleman moest laten voorbijgaan. Vijftien ronden voor het einde ging' Pronk op Bethery af. De aanval was fel, even raakte onze landgenoot los, maar hij sprong onmiddellijk terug, passeerde de Fransman tenslotte en ging als eerste door de finish. De uitslag luidt:'1. Pronk, tijd 1 uur 33 min. 10 sec. 2. Meuleman op 100 meter. 3. Bethery op 200 meter. 4. Besson op 300 m. Vanmiddag rijdt De Best in de derde serie. Mislukte poging van Dick Schermer Dick Schermer die Maandagavond 6.35 uur van Cap Gris Nez gestart was heeft zijn poging om over het Kanaal te zwem men opgegeven, nadat hij 4 uur en 40 •mi nuten in het water was geweest. De zeventienjarige Amerikaanse zwem ster Shirley May France heeft besloten de poging om het Kanaal over te zwemmen tot de volgende maand uit te stellen, aan gezien zij zich niet geheel fit voelt. Zij zal naar Dover terugkeren met haar trainers Harry Boudakian en mej. Walsh, waar zij haar training voort zal zetten. Honkbal Tournooi van „Ripperda" Ripperda hield een touroooi voor derde klassers, waaraan drie kampioenen deel namen, RCH 3, HHC 4 en Rooswijk 1, als mede SC Haarlem 4, Boru 1 en Ripperda 1. De ploegen waren ingedeeld in twee afdelingen. In afdeling 1 waren de uitslagen: Roos- wijk 1—SC Haarlem 4 9—0; HHC 4—Roos- wijk 1 2—1; SC Haarlem 4—HHC 4 5—3. Rooswijk winnaar. De uitslagen van afdeling 2 waren: Boru Ripperda 1 73; RCH 3Boru 242; Ripperda 1RCH 3 314. RCH winnaar. Eindstrijd: RooswijkRCH 3 184. Cricket Bondselftal—Free Foresters Maandag openden de Free Foresters de 22ste tour door ons land met een tweedaagse wedstrijd te Amsterdam tegen een Bonds elftal. De Engelse aanvoerder Brodhurst won de toss en 'boos batten. Het Engelse batten was zeer fraai om te zien. Vooral Henderson liet prachtig spel zien en zijn 39 bevatten liefst acht vieren. De lefthander Bl,oy en aanvoerder Brodhurst gaven de Nederlandse bowlers en fielders handen vol werk, daar- beide batsmen de hal naar alle kanten van het veld sloegen. Toen Bloy voor 59 (1 maal'6, 4 anaal 4) zeer fraai door Harmsen was uitgevangen en Brod hurst voor een zeer aantrekkelijke 56 (2 .maal 4, 6 maal 3) door Pelser gebowld was, leverde de Cambridge batsman Shuttle- worth hierna nog dé meeste moeilijkheden op. Toen hij echter na een snelle 41 in het verre veld zeer goed door aanvoerder De Wolff was uitgevangen (5 maal 4), was de innings spoedig ten einde op 229. Van der Vegt had de zeer fraaie cijfers van 4 voor 31- in 15 overs. Pelser 261; Harmsen 149; Alders 131 en H. J. van Weelde 2—26. Het fielden vain het bondselftal was goed geweest, zomede het wiCketkeepen van de zestienjarige Honnebier. Deze deed drie vangen. Het batten van het bondselftal viel hierna iets tegen. Zolang de snellere bowlers in actie waren, kwamen de runs in een goed tempo; doch toen de slowbowleprs Fraser en Henry werden aangezet kwamen de fouten (gebrek aan snel voetwerk) duidelijk aan het licht. Aan het-.einde van de eerste dag had het bondselftal 102 runs'gescoord voor het verlies van zes wickets, waarvan A. Schuur een zeer goede 44 (7 maal 4). L. Mulder 21 en Harmsen ,12. Het wicketkee- pen van Shorto (Royal Navy) was werke lijk iets bijzonders. Hij stumpte L. Mulder bliksemsnel, Flamingo's—Free Foresters Woensdag 24 en Donderdag 25 Augustus komt de, door vele eerdere bezoeken de Haarlemse cricketliefhebbers overbekende, Engelsè tourploeg der Free Foresters we der een tweedaagse wedstrijd spelen op het Rood en Wit-terrein aan de Spanjaards- laan. Ditmaal is de tegenpartij voor deze sterke Engelsen een Flamingo elftal, dat in de volgende samenstelling zal uitkomen: de Beus, Ingelse, Terwiel, Klink, Bijleveld, Menschaar, Sillevis, van Baasbank, Plan ten,' Ligtenstein en Schmitger. De Free Foresters zijn dit jaar naar ons land gekomen met een vrij jonge ploeg,'die behalve county-cricketers spelers van Oxford en Cambridge onder haar sterkte telt. De kracht van het team zit vooral in het batten en men kan er staat op maken, dat er, evenals vorige jaren steeds het ge val was, goed cricket te zien zal zijn aan de Spanjaardslaan. De Free Foresters komen uit met: Brodhurst, Shorts, Bloy, DarwellSmith, Henderson, Shuttleworth, Willatt, F.ra*ser, Lt. Col. Hewetson, Henri en Lt. Col. Chignell. 17. Ernest Klapper zat versuft van leed in elkaar gedoken, en Panda stond er maar een beetje hulpeloos by. „Wat nu?" dacht hij. „Ik moet die arme man toch helpen. ik wilde dat ik dat paard maar even voor hem kon makenwacht eens Hij keek zoekend om zich heen, en ja at spoedig vond hij wat hij zocht! Daar er gens aan een muur hing een groot papier, waar alle Klappers van vader op zoon op hadden geschreven hoé dal paard nu eigen lijk in elkaar moest komen. Het zag er heel 9'geleerd uit, met allemaal van die vakter men waar Panda meestal niet wakker bij kon blijven. Maar nu was het ernst! Hij las dus alles aandachtig, in een stilte, die slechts door de snikken van Ernest Klap per onderbroken werd.en toen zag hij tot zijn genoegen, dat er ook heel eenvou dige dingen bij stonden. Panda nam dus het papier van de muur af, verzamelde alle onderdelen van het paard die hij kon vin den, en ging systematisch aan het werk. Men neme de snuf-puffer gemerkt A en bevestige deze aan schroef A in het inner lijk las hij. Nou, dat viel mee„Zo klinkt het niet eens zo moeilijk" dacht Panda. „Ik kan het best! Ik was vroeger ook altijd goed met. mijn meccano-doos. Daar gaat het dan!" En daar ging hij. Er- nest Klapper merkte er niets vanwant die was verdiept in zijn verdriet, In cle ouderdom van 70 jaar is vanmorgen om kwart voor twaalf in liet ziekenhuis Joannes de Deo te Haarlem overleden de heer Herman Moerkerk. Hoewel de zeldzaam veelzijdige schilder Herman Moerkerk in zijn hart de nooit anders dan joviale, blijmoedige Brabanter is gebleven die voor geen goud ter wereld zijn natuur zou willen of kunnen verloo chenen, betekent zijn overlijden, al geruime tijd verwacht, maar daarom niet minder schokkend, in het bijzonder een ernstig verlies voor de gemeente Haarlem, waar hij gedurende enige tientallen jaren zijn buitengewone artistieke en organisatorische gaven op menig gebied ontplooide. Hij dankte zijn onmiskenbare populariteit niet alleen aan zijn altijd weer verrassende ta lenten, die zich met onuitputtelijke fan tasie en benijdenswaardig gemak uitleef den in het romantische impressionisme, doch in gelijke mate aan zijn warmte uit stralende persoonlijkheid waaraan een sappig gevoel voor humor nog een charme te meer verschafte. In het kunstenaarschap van Moerkerk stond de mens voorop, zoals hij het léven doorlopend als een kunst heeft beschouwd en beoefend. Van zijn werk bewaart men her en der proeven in over vloed. Maar de mens in zijn zwierige ver schijning, met de breed lachende kop en de wuivende haardos boven het onafscheide lijke fluwelen jasje, zal men in het stads beeld missen als de lentezon op een som- Pers-reflexen over de Ronde Tafel-conferentie Aan de vooravond van de Ronde Tafel conferentie hebben verscheidene bladen een artikel gewijd aan het verloop van de In donesische kwestie en de vooruitzichten der besprekingen die vandaag een aanvang zul len nemen. Natuurlijk varieert de toon van deze be schouwingen naarmate het betrokken blad de ontwikkeling der laatste jaren met mèer of minder instemming heeft begroet, van aarzelend tot optimistisch. Zo zet de Maa.sbode (R.K.) voorlopig nog een vraagteken'achter de mogelijkheden van de Ronde Tafel-conferentie: „Zullen de partijen, die in Den Haag bijeenkomen, de kracht vinden om met voorbijzien van wat haar in het verleden heeft gescheiden, te begrijpen, dat op deze conferentie de grondslag moet worden ge legd van de toekomstige politiek van wereld formaat? Zal deze conferentie er toe kun nen voeren om eindelijk het wantrouwen, dat de grote bedreiging zal vormen nu en in de toekomst van een vreedzaam samen gaan tussen Indonesië en Nederland voor goed cle kop in te drukken? Er zal een kapitaal aan beleid en tact nodig zijn om een en ander te bereiken." Het artikel in het „Algemeen Handels blad" (lib.) heeft een positievere inslag, blijkens cle titel die de schrijver aan zijn beschouwing meegaf: „Synthese. En hij wijst in de eerste alinea op de symboliek die schuilt in de vorm van het meubel, waaraan de bijeenkomst haar naam ont leent: „Niet als tegenstanders tegenover elkaar, maar als medewerkers ter bereiking van een gescheiden en toch gemeenschap pelijk ddel behoren de. deelnemers aan deze conferentie aan de ronde tafel plaats te nemen. De naam is ontleend aan een ana loge vorm van bijeenkomsten in'het Britse rijk, sedert de Ronde Tafel van Koning Arthurs ridders, waar ondanks alle diversi teit van belangen, toch de gedachte van de gemeenschap in één groot geheel nooit ver loren ging." Het Rotterdamse liberale blad, de Nieuwe Rotterdamse Courant, besluit zijn heldere uiteenzetting over de problemen die aan het zo eenvoudige woord, doch zo gecompli ceerde begrip „souvereiniteitsoverdracht'" vast zitten met de volgende, bijna vader lijke vermaning: „Eigengereidheid aan Nederlandse zijde, speculatie op internationale druk in het andere kamp, zullen thans slechte drijf veren zijn. Zelfs de sterkste veren verlie zen op den duur hun kracht. Pogingen tot druk, van welke zijde ook, kunnen ten hoogste tijdelijke baat verschaffen. Indo nesië ligt op internationaal vlak. Juist daar om zullen zich daar op langere termijn de internationale eisen van rust en normale voorwaarden voor opbouw en investatie sterk doen gelden. Tijdelijke benadeling van één partij zal zich door internationale reactie hierop later op de andere wreken. Niet het vernuft van het ogenblik, doch de wijsheid voor verloop van jaren kan een goede uitkomst leveren. Betreden partijen in deze gezindheid de Ridderzaal, dan kan de Ronde Tafel-conferentie het ochtend krieken zijn van een nieuwe, betere dag.' „Het Parool" (onafh. soc.) bekent, dat het een zucht van verlichting slaakt nu de Ronde Tafel-conferentie een feit is gewor den. En het mijmert een ogenblik: „ware het niet besparing van bergen leed en geld geweest zo men met die conferentie was begonnen in plaats van er mee te eindi gen?" Dat dat niet gebeurd is wijt het aan de volgende oorzaak: „Aan ons volk heeft zich een reeks eeuwen van uiterst beperkte „koloniale" visie gewroken. Aan werkelijke verlichting' der geesten omtrent het zich veranderend beeld van de Oostaziatische samenleving is hier altijd zo bitter weinig gedaan dat de sprong van het oude naar het nieuwe voor ons volk iri 1945, te groot zou zijn geweest: het had er eenvoudig de polsstok niet voor." Doch het geeft ook toe, dat de Republiek er evenmin rijp voor zou zijn geweest: „Daar werd met een polsstok gewerkt, zó onevenredig lang, dat men aan sprongen dacht die de historie, ook in haar revolu- tionnaire gedaante, zelden of nooit gedoogt." Prof. Romme herinnert er vanmorgen in zijn „Volkskrant" (R.K.) evenwel aan, dat „vertrouwen" op ziéhzelf helemaal geen reden is om met elkaar te gaan praten over samenwerking. „Samenwerking heeft alleen zin en be tekenis, wanneer men een doel gemeen heeft. En volkeren tot samenwerking bren gen veronderstelt, dat men bewogen wordt door de gedachte, dat het algemeen belang van het eigen volk de samenwerking nodig heeft, en dat hetzelfde het gevól is met het algemeen belang van het volk, waarmee men tot samenwerking wil komen. Voor Nederland en Indonesië liggen deze belangen naar onze overtuiging allereerst in de waarborging, voor ieder hunner, van hun nationale vrijheid. Dit fundamentele goed kan niet beleefd noch behouden wor den in een veilig gewaande afzondering. De Koningin ontving de heer Anak Agoeng Maandag is de heer Anak Agoeng, eerste plaatsvervangend voorzitter van cle BFO- delegatie, door de Koningin in audiëntie ontvangen. bere winterdag. Zijn aanstekelijke vitaliteit en milde levensvreugde zal men missen als een kostbaar goed. Zijn levensloop Herman Moerkerk is op 2 Maart 1879 te 's Hertogenbosch geboren. Zijn vader bestemde hem voor het zakenleven en be zorgde hem scholing in het manul'acturen- vak. Reeds op jeugdige leeftijd werd hij zodanig aangetrokken door de schilder kunst, dat hij er ieder vrij kwartier aan besteedde. Zijn eerste tekenlessen ontving hij van de hofcalligraaf Theodoor van Kempen en daarna werkte hij in het ate lier van de door hem levenslapg' vereerde meester Jan Bogaerts. Als jongeman van vijfentwintig jaar exposeerde hij te Am sterdam voor het eerst enkele doeken, die al direct de aandacht trokken. "Van toen af stelde hij zijn leven geheel in dienst van de kunst. Op dertigjarige leeftijd begon hij te reizen: naar Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en Italië. De meegebrachte schetsen en aquarellen werden ten toon gesteld in enkele van de grote steden in het vaderland, maar ook ver buiten de grenzen en in de overzeese gebiedsdelen. HERMAN MOERKERK Vervolgens trad hij enige tijd op als medewerker aan de Bossche Courant, waarin hij critieken en geïllustreerde ver halen publiceerde. Voorts belastte hij zich met de verluchting van enige romans, hield lezingen in alle provincies en was be stuurslid van de plaatselijke kunstkring, die mede door zijn onvermoeibaar toedoen een periode van grote bloei doormaakte. Direct na de eerste wereldoorlog kreeg hij de opdracht om tezamen met Jan Sluy- ters, professor Huib Luns en Willy Sluiter een grote optoch. voor te bereiden ter ge- legenhèid van de lustrumfeesten te Utrecht. Dit werk vervulde hij, de luimige zuider ling, met bijzonder voorliefde. Nog ver leden jaar deed hij op dit gebied van zich spreken bij .Regerings-jubileum en eeuw feesten te 's Hertogenbosch, Haarlem, Be verwijk en Rotterdam. En wie herinnert zich niet die joyeuze historische optocht bij het zevenhonderdjarig bestaan van Haarlem als stad, naar de mening van bijna iedereen het hoogtepunt van de viering! In 1927 deed Brabant hem uitgeleide bij monde van de Commissaris der Koningin en de burgemeester van 's Hertogenbosch, want Moerkerk vertrok naar de Spaarne- stad, waar de directie van de gelijknamige onderneming hem had aangesteld als ar tistiek medewerker voor haar tijdschriften. Onze lezers hebben gedurende enige ja ren na de oorlog (tot zijn laatste ziekte hem trof) ongetwijfeld genoten van de heldere en levendige beschouwingen, die hij als criticus van beelden kunst in dit blad heeft gegeven. Ook als regisseur bij het amateur toneel verrichte hij veel en goed werk, onder meer als artistiek leider van de rederijkerskamer Alberdingk Thijm. In de tot standkoming en in het eerste op treden van het Katholiek Toneelcentrum had hij een belangrijk aandeel. Men zal zich herinneren dat de voorge nomen huldiging ter ere van zijn zeventig ste verjaardag, enkele maanden geleden, beperkt moest blijven binnen de familie kring, zulks met het oog op zijn gezond heidstoestand, die toen reeds een veront rustende achteruitgang vertoonde. Burge meester Cremers mocht hem echter de on derscheidingstekenen, verbonden aan het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau opspelden en de heren Geluk en Schuil hielden korte maar hartelijke toespraken. Zijn verhoopt herstel is echter uitgebleven. Wij aan de Courant betreuren het heengaan van onze goede vriend Moer kerk, die in zo bijzondere mate de gaven van beeldend kunstenaar en journalist in zich verenigde en wiens blijde, actieve per soonlijkheid altijd een welkom „op de krant" was, ten zeerste. Hij was een man. die veel te geven had aan zijn medemensen en dat met vreugde heeft gedaan. Dón Juan. Don Juah, de Spaanse kroon pretendent, is te Londen aangekomen op doorreis naar Schotland, waar hij een vacantie zal doorbrengen. Zijn bezoek aan Engeland was reeds verscheidene maanden geleden gearrangeerd. In krin gel?, die in contact staan met de Spaanse oppositie te Londen, werd niet ontkend, dat Don Juans bezoek politieke beteke nis zou kunnen hebben. Allemaal onzin. De 81-jarige Bernard Mac Fadden uit Dansville, in de staat New York, heeft zijn eerste valschermsprong gemaakt. Hij verklaarde dit te hebben gedaan om aan te tonen, dat „het idee, dat oudere mensen lichamelijk minder in conditie geraken, allemaal onzin is." Ongeluk. Tijdens een voorstelling in de Britse sector van Berlijn, waarbij vier koorddansers en -danseressen toeren volbrachten op een touw, gespannen tussen de spitsen van twee gedeeltelijk verwoeste torens, viel één wan hen, een negentienjarig meisje, van een hoogte van zestig meter omlaag. Zij werd ern stig gewond. De drie andere artisten, die door de val van hun vrouwelijke collega het evenwicht verloren, konden zich aan het touw vasthouden, totdat de brandweer met ladders «hulp bracht. Meer dan twee duizend toeschouwers zagen het ongeluk gebeuren,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2