Bouw van een nieuw ziekenhuis in Haarlem door B. en W. urgent verklaard RADIO Ingezonden stukken Q Kort en Bondig Amsterdamse Beurs Het noodlottige halssnoer Dinsdag 23 Augustus 1949 Haarlems Dagblad De bedoeling is een inrichting voor 600 bedden in Haarlem-West te bouwen Indertijd hebben wij uitvoerige mede delingen gedaan over de stand van het ziekenhuisprobleem te Haarlem. Daarbij wezen wij er op, dat er een tekort aan ver- pleegruimte bestaat, waarvan de wacht lijsten van patiënten, die een aanvrage hebben gedaan voor opneming, het bewijs zijn. Bovendien heeft een onderzoek aan getoond, dat de financiële exploitatie van het St. Elisabeths Gasthuis zeer ongunstig beïnvloed wordt door de inrichting. Het is een oud gebouw dat in de loop der tijden herhaaldelijk is vergroot. Dit maakt dat er veel rheer personeel nodig is dan in een ziekenhuis dat naar moderne principes ge bouwd is. Reeds lang wordt de noodzakelijkheid ingezien om over te gaan tot de bouw van een nieuw ziekenhuis door de gemeente. Wij deelden reeds mede dat een bestude ring van de mogelijkheden de wenselijk heid heeft aangetoond dit nieuwe zieken huis. in het Westen te bouwen. c Er wordt thans gedacht aan een inrich- I ting met 600 bedden. Een -bouw van zo'n ziekenhuis eist evenwel enorme uitgaven. De kosten per bed worden nu geraamd 'op niet minder dan 20.000 gulden. Voor 600 bedden zou dit dan worden een bedrag van 12.000.000 gulden. Bovendien bestaan er in deze tijd nog andere dan financiële moei lijkheden. In het gehele land is een tekort aan ziekenhuisruimte. Daarom wordt de bouw van ziekenhuizen in ons land thans als één vraagstuk gezien. Nagegaan wordt welke bouwplannen voorrang verdienen te hebben, o.a. ook met het oog op de beschik bare bouwmaterialen in ons land. Er is thans door het college van B. en W. van Haarlem beslist, dat de bouw van een nieuw ziekenhuis urgent moet worden ge acht. Daarom is de bouw daarvan op de urgentielijst geplaatst van werken die in de eerste 10 jaren aan de orde moeten komen. Dit besluit van B. en W. is een bekroning van het werk van de heer F. S. Noordhoff, die zich als wethouder van financiën en volksgezondheid voor deze aangele genheid sterk- heeft geïnteresseerd. Hij treedt nu over enkele dagen als wethouder en raadslid 'af, zodat hij de uitwerking der plannen aan anderen moet overlaten. Door de beslissing van B. en W- is het ziekenhuisvraagstuk meer in de~"sfeer van de actuele problemen, die b'ij de gemeente aanhangig zijn, gekomen. Bouw van zo'n inrichting, waaraan zulke grote uitgaven vastzitten, eist natuurlijk een omvangrijke voorbereiding. Bovendien wijzen wij er op, dat wij in dertijd al de mogelijkheid hoorden opbe ren om de bouw van zo'n nieuw zieken huis in etappen uit te voeren. Daarbij wordt gedacht aan de wenselijkheid eerst de gebouwen te zetten die nodig zijn voor elk ziekenhuis: operatiezalen, verzorgings inrichtingen, enz. Daaromheen zouden dan naar mate van de behoefte die daaraan bestaat, de paviljoens geêet kunnen worden voor de opneming der patiënten. Dc ver- pleegruimte zou dus successievelijk opge voerd kunnen worden. Zo'n werkwijze zou de uitgaven in de eerste jaren beperken. Thans wordt zo vernemen wij in kringeh van het gemeentebestuur het meest gevoeld voor een plan om te begin nen met zalen die verpleging van 300 pa tiënten mogelijk maken. In de eerste tijd zou dan ook het St. Elisabeths Gasthuis nog in exploitatie blijven. Het pokkengevaar Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 Augustus 1949 BEVALLEN van een zoon: 20 Aug., G. MathotFluijter; J. JagerDeurnink; D. C. DorlandtHoogduin: H, E. Broekhuizen Grinbergen; 21 Aug., M. J. Hirsvan As- selt; C. H. Weiteringde Wolf; G.. J. van RijnRozenhart; G. PetriNijssen; H. Vos Reurink; S. van HeijningenVisser; 22 Aug., J. S. KervelJanssen; E, van Wat- tingenRijbroek; A. C. MulElder mg; A. Boomsvan der Kroft; M. R. Duivenvoor denDekker; W. van der Puttende Jong. BEVALLEN van een dochter: 19 Aug., L.- de RoodeBoeve; 20 Aug., G. W. Kok Wesselink; L. A. Versluijsvan de Stadt; 21 Aug., W. A. Rubach—Scheffer; A. A. M. de Kadtvan de Rijdt. OVERLEDEN: 19 Aug., J. M. Selhorst- de Droog, 80 j., Popelingstraat; 20 Aug., H. "W. Wiersma, 41 j.. Parklaan: A. F. Noor manTasma, 87 j., Begastraat; J. M. G. de BoerAlders, 72 j., Nachtegaalstraat. ERRES en PHILIPS BETALING IN OVERLEG HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) Agenda woor Haarlem DINSDAG 23 AUGUSTUS Grote Kerk, Orgelconcert, 8 uur. City: „Op glad ijs", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 -uur. (Vacantieprogramma 11 uur). Spaarne: „Amsterdam bij nacht", 14 j2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hais: „Die dwaze mr. Jones", alle leeft:, 2.30, 7 en 9.15 uur, Rem brandt: „Mickey", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Jantjes", 14 j., 10.30 uur. „Mariandel", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ,,'t Is feest vandaag", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 24 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw, optreden Lou Bandy en de Kiloma Hawaiïans, o uur. Bioscopen: Middag- J lingen. en avondvoorstel- Ook gelegenheid tot inenten en herinenten in de avonduren te Haarlem Wü ontvingen verschillende brieven waarin betreurd werd dat er door de Ge meentelijke Geneeskundige Dienst te Haar lem alleen in de ochtend gelegenheid wordt gegeven voor inenten en herinenten. Het is zo schrijven de klagers ons voor menig \yerkman moeilijk van zijn werk te verzuimen om naar de Nieuwe Gracht te gaan. In aansluiting daarop vernemen wij dat zulke opmerkingen ook bij de G.G.D. kwa men. Er wordt thans overwogen ook in de avond zitting te houden. Deze week kan dit evenwel nog niet. Haarlem zal twee geldleningen sluiten B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor twee geldleningen aan te gaan en lyej. van f2.115.012 op onderhandse schulaoekentenis a pari, met een looptijd van vijftig jaar, tegen een rente van 3 1/4 pet. met de Rijkspostspaarbank en één van f 1.000.000 op onderhandse schuldbekente nis pari met een looptijd van acht jaar tegen een rente van 2y2 pet. met een door B. en W. aan te wijzen geldgeefster. De lening van f2.115.012, welke op annuiteits- basis zal worden afgelost, zal dienen tot financiering van -woningbouw en de andere tot consolidatie van een gedeelte van een vlottende schuld. Beroepsmusici speelden klassieke muziek op straat Enige Amsterdamse beroepsmusici, die zonder emplooi zijn, hebben van de hoofd stedelijke politie vergunning gekregen, om enkele dagen te spelen. Een pianist en een violist trekken er op uit en spelen klas sieke muziek. De piano is op een bakfiets geplaatst. De belangstelling van de Amster dammers voor deze musici is groot en zij vertelden ons, dat men ook in arbeiders wijken gaarne naar hun spel luistert. Zij willen hun werkzaamheden uitbrei den en inmiddels hebben zij ook vergun ning gekregen van de politie van Den Haag, Utrecht en Haarlem. In onze stad mogen zij drie dagen per maand spelen en van morgen hebben zij voor het eerst de Haar lemmers vergast op muziek van Chopin, Tsjaikowskl, enzovoort. Velen bleven even staan om naar de musici te luisteren. Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 25 Augustus 1949 des namiddags van 1516 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Sarabande et Fuguette, Fr. Couperin 2. Concert D gr. t., G. F. Handel Allegro Andante con moto Fuga (allegro).. 3. Preludium in de vorm van een Chaconne, C. V. Stanford 4. Tweede Choral, J. Bijster 5. Improvisation, S. Dupuis 6. 1ste Gedeelte van de Vde Symphonie, Ch. M. Widor Wielrijder brak een been Maandagmiddag om drie uur fietste de heer H. van de Weyer, oud-inspecteur van het lager onderwijs, in de Potgieterstraat in de richting van de Nagtzaamstraat. Uit deze straat verscheen plotseling een auto, waardoor de heer Van de Weyer schrok. Hij verloor de controle over zijn stuur, viel en brak zijn rechter onderbeen. Per zieken auto is hij naar de Maria-stichting over gebracht. Weer een bon voor 250 gram rijst Naar wij vernemen, zal deze week een bon worden aangewezen voor rijst. Het kwantum bedraagt 250 gram voor alle leeftijdsgroepen. De financiën van Haarlem B. en W. van Haarlem hebben aan de raad ter goedkeuring gezonden de gemeen- terekening over 1947. De gewone dienst sluit met een tekort van f 1.928.750. Dit eindcijfer geeft even wel geen juist beeld, omdat nog verschil lende ontvangsten over dat jaar zijn te ver wachten, 'waai-tegenover staat dat er ook nog uitgaven gedaan moeten worden. O.a. is te verwachten dat er een hogere uitke ring uit het Gemeentefonds komt dan het door het Rijk verleende voorschot van f 1.600.000. In elk geval daalt het nadelig saldo tot f 1.912.336. Bij de begroting werd het tekort aanvan kelijk geraamd op f 4.250.000. De loop van zaken is dus f 2.337.663 gunstiger ge weest dan verwacht werd. De bedrijven gaven hetvolgende resul taat: Winsten: Electriciteitsbedrijf f 969.309, Gasbedrijf f 132.250, Waterleiding f 185.431, Slachthuis f 40.193. Verliezen: Reiniging f 608.761, Woning bedrijf f 204.267, Openbare Werken f 49.085. Kantoorboekwinkels weer op Dinsdagmiddag geopend? Vorig jaar besloot de gemeenteraad ti bepalen, dat de winkels van kantoorboek handelaren op Dinsdagmiddag gesloten moesten zijn. De lering van Kantoorboek handelaren heeft zich thans tot de raad gewend met verzoek maatregelen te nemen, dat de op verzoek van deze organisatie van gemeentewege ingevoerde verplichte slui ting weer wordt ingetrokken. In een brief wordt opgemerkt, dat de warenhuizen en bazars destijds niet in de sltiitingsregeling konden worden betrokken. Daardoor is concurrentie ontstaan. In een advies aan de gemeenteraad mer ken B. en W. op dat het de bedoeling van de rijkswetgever is, dat sluitingsregelingen van éen bepaalde branche 'nimmer tegen de wens van de desbetreffende winkeliers in het leven mogen worden geroepen. Daarom stellen zij voor medewerking te verlenen en de bepaling voor de winkels voor kan toor-, school-, schrijf- of tekenbehoeften in te trekken. Verkeersregeling op de Oude Groenmarkt Het trottoir 'op de Oude Groenmarkt langs dé Grote Kerk is overdag voor voet gangers vaak onbruikbaar, als gevolg van het ter 'plaatse parkeren van automobielen en autobussen. Hierdoor is ook de consistorie van de Grote- of St. Bavokerk dikwijls moeilijk bereikbaar, waardoor bruidsparen, die zich per auto of rijtuig kerkwaarts begeven voor de inzegening van hun huwelijk, meer malen een vrij belangrijk gedeelte te voet moeten afleggen. Daarom hebben B. en W. besloten te be palen, da'c men op de Noordelijke weghelft van de Oude Groenmarkt en wel op het gedeelte tussen de Damstraat en de scheiding van de percelen aan de Oude Groenmarkt 21 en 23 tussen 8 en 18 uur voertuigen niet in stilstand mag hebben anders dan'tot het onmiddel lijk uit- of inlaten of uit- of instappen van personen of het onmiddellijk laden of lossen van goederen.' (Parkeerverbod). „Volksherstel"-sigaretten gaan verdwijnen Naar wij vernemen is een regeling ge troffen op grond waarvan de sigarenwin keliers hun voorraad „hulpactie"-sigaret- ten, welke na de opheffing van de tabaks distributie onverkoopbaar zijn geworden, kunnen terugzenden aan de importeur, die de sigaretten heeft geleverd. De sigaretten zullen opnieuw worden gcbanderolleerd en tegen een verkoopprijs van ongeveer een gulden in de handel worden gebracht. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Gebrekkige organisatie Volgens de uitslag van de proefstemming voor wereldregering in Haarlem zijn er 42.000 stembiljetten binnengekomen, waar van er 3S.OOO met „Ja" waren ingevuld. Volgens deze uitslag hebben 34.000 Haar lemmers nie't gestemd. Naar mijn idee ligt - de schuld hiervoor bij de plaatselijke com- men. De beide inzittenden van de Dicky- missie. De organisatie in Haarlem schijnt 1~""' niet in orde te zijn geweest. Vrijdagavond Ex-veldmaarschalk Von Manstein staat terecht Heden is te Hamburg het proces begon nen tegen de 61-jarige Duitse veldmaar schalk Von Manstein, die wordt beschul digd van 17 soorten oorlogsmisdaden, be gaan in de jongste wereldoorlog. Von Man stein staat terecht voor een Brits militair bof. In de tenlastelegging wordt verklaard, dat Von Manstein In strijd met de oorlogs- wetten en -gebruiken bij de veldtochten in Polen en de Sovjet-Unie opdracht heeft gegeven lot en heeft toegestemd in het doden en mishandelen van Poolse en Sov jet-Russische burgers en krijgsgevangenen. De tenlastelegging rekent het Von Man stein als de ernstigste misdaad aan, dat hij opdracht had gegeven tot het uitleveren van Joden en zigeuners aan de legergroe pen die met de uitroeiing van zogenaamde „volksvreemde élementen" waren belast. Het grootste deel van het document be handelt de tijd van het begin van de cam pagne in Sovjet-Rusland tot 31 Maart 1944, toen Von Manstein wegens meningsver schillen met Hitler van zijn commando werd ontheven en op pensioen gezet. Von Manstein wordt eryan beschuldigd, dat hij bevelen heeft gegeven, volgens welke leden van de Sovjet-Russische strijdkrachten als p'artisanen, guerilla- strijder's, franc-tireurs of terroristen moes ten worden beschouwd en zonder proces worden gedood. Voorts heeft hij volgens de tenlasteleg ging bevel gegeven tot het gebruiken van Sovjet-Russische krijgsgevangenen voor het verrichten van militaire diensten en tot de' deportatie en te werkstelling van Sovjet-Russische burgers. Veldmaarschalk Von Manstein wordt verder ten laste ge legd, dat hij bevel heeft gegeven tot on- middelijke executie van gevangen geno men Sovjet-Russische politieke commissa rissen. Tenslotte gewaagt de tenlastelegging van door Von Manstein uitgevaardigde bevelen, volgens welke Russische burgers zonder proces konden worden terechtgesteld op verdenking van strafbare of wegens het verrichten van niet-strafbare daden. Als gevolg van deze bevelen en het bevel tot toepassing van de tactiek der ver schroeide aarde door de terugtrekkende Duitse legers, is ontzaglijk veel leed ge bracht over een zeer groot aantal Sovjet- Russische burgers en is over een groot ge bied onberekenbare schade veroorzaakt, aldus de tenlastelegging. Liftmachinisten houden Britse mijnwerkers van hun werk Meer dan 80.000 mijnwerkers kunnen in Yorkshire en Lancashire tengevolge van de staking van enkele honderden mijnliftma- chinisten niet aan het werk gaan. Volgens functionarissen van de nationale steenkool- raad zijn bijna 20.000 mijnwerkers werk loos in Lancashire en ongeveer 63.000 in Yorkshire. Nu weer valse biljetten van honderd gulden in omloop Het hoofd van. het bureau Criminele Voorlichting afleaing politie van het mi nisterie van Justitie te 's-Gravenhage, ves tigt de aandacht van het publiek op het in omloop zijn van valse Nederlandse bank biljetten van 100,De algemene indruk van deze biljetten is bedriegelijk. Het papier is wat slapper en vertoont over het gehele biljet gelijkvormige stip pen, al of niet gekleurd. De bruine kleur is vooral bij de woorden „honderd gulden" iets te licht van tint. De letters van de tekst van de strafbe paling zijn volgelopen of gehavend. Bij „betaalt aan toonder" zijn de letters b en r vervormd. Bij aantreffen van een dergelijk biljet wordt men verzocht zich onmiddellijk met de plaatselijke politie te verstaan teneinde de identiteit van de aanbieder zo spoe dig mogelijk te kunnen vaststellen. Auto over de kop geslagen Twee gewonden In de bocht van de Hemweg in Amster dam, nabij de pont over het Noordzeeka- naal, is gistermiddag een sportauto na tegen een paaltje te zijn gebotst over de kop geslagen. De vijftigjarige bestuurder en een naast hem gezeten dame, liepen een hersenschudding en enkele fracturen op. Zij zijn in het Wilhelminagasthuis opgeno- 12 Augustus werd bij mij een stembiljet bezorgd, waarop vermeld stond „U kunt uitsluitend morgen uw stembiljet inleveren van 2 tot 9. Voor uw straat bij: Dit was-.niet ingevuld. Ik heb Zaterdag trouwens geen stembus gezien. Zo zijn er twee ja-stemmen verloren gegaan bij mij en twee bij mijn buurman en kan aange nomen worden, dat dit ook overal in de omgeving -het geval is geweest. Naar mijn schatting zijn er duizenden Haarlemmers geweest, die door de gebrekkige organisatie geen stembiljet hebben kunnen inleveren. TJ. BAKKER seat kwamen met de schrik vrij. SCHEEPVAART Waterman, JavaRotterdam 22 Aug. van Aden. Zuiderkruis, RotterdamBatavia pass. 22 Aug. Kaap Bon. Blitar, Rotterdam Java, pass. 22 Aug. Point de Galle. Groote Beer, BataviaAmsterdam pass. 22 Aug. dwars van Oporto. Joh. van Oldenbarne- velt, BataviaAmsterdam 22 Aug. van Aden. Kertosono, BataviaRotterdam 23 Aug. te Singapore. Kota Agoeng, Java Rotterdam 22 Aug. van Kamaran naar Djedöah. Nigerstroom, 22 Aug. van Dakar naar Freetown. Oranje, BataviaAmster dam pass. 22 Aug. Finisterre. Oranjefon tein, 22 Aug. van Durban naai- Lorenzo Marquez. Athletiek Afstand marathonloop was 2630 meter te kort Vertegenwoordigers van het bestuur en de technische commissie van het district Twenthe van de K.N.A.U. hebben Maan dag, bijgestaan door een deslymdige van een officiële instantie van 'de gemeente Enschede, het parcours van de Zaterdag gehouden Marathonloop in Enschedé op gemeten. Daarbij kwam vast te staan, dat de juiste afstand, die Zaterdag is gelopen 39.565 km bedraagt, zodat dus 2630 meter te weinig is gelopen. Gebleken is, dat de apparaten, waarmede de oorspronkelijke opmeting is verricht, een kleine afwijking vertonen. Hierdoor komt de tijd, waarin de Engelsman Holden, de race won, 2 uur 20 min. 52 sec. (ruim S min. onder het Olym pisch record van de Japanner Son) in een geheel ander licht te staan. Van een nieuw Nederlands record, dat de AAC-er Overdijk met zijn tijd van 2 uur 32 min. 2.2 sec. zou hebben gevestigd (het record staat met 2.46.37,2 op zijn naam) is dus evenmin sprake. Haarlemse luchtvaartclub Op de eerste dag van het Luchtvaart- kampioenschap der vakafdeling model vliegtuigsport der K. N. V. v. L., werden op de heide bij Ermelo de wedstrijden met modelvliegtuigen om het kampioenschap van Nederland gehouden. Begunstigd door ideale weersomstandigheden met veel ther miek was deze wedstrijd wel de mooiste van het seizoen. Vele vluchten van twee minuten en meer werden geboekt, waarbij echter vaak in bomen geklommen moest worden om de modellen op te halen. De Haarlemse Luchtvaart Club nam deel met modelzweefvliegtuigen en bezette de tweede plaats. Individueel behaalde H. Linterman de vijfde plaats. De Haarlemse ploeg bestond uit H. Linterman, Rud. Das, A. Kieviet en A. L. Aarts. De uitslagen waren: Klasse zweefmodellen: 1. Den Bosch 1201.6 pnt. (kampioen 1949): 2. Haarlem 967,4 pnt.: 3. Baarn 865,4 pnt.: 4. Eindhoven 812,2 pnt.: 5. Deventer 807,2 pnt. Individueel klassement: 1. v. Nouhuys (Gooi) 480 pnt. (met standaardmodel); 2. W. v. Luxemburg (Den Bosch) 459,2 pnt. (met eigen ontwerp, kamipoen 1949); 3. v. d. Woude (Assen) 425,4 pnt.; 4. J. v. d. Caag (Den Haag) 408,6 pnt.; 5. H. Linter mam (Haarlem) 372,4 pnt. Wielrennen H.S.V. „De Kampioen" De H.S.V. „De Kampioen" hield haar tweede rit voor de zomercompetitie voor nieuwelingen over een afstand van 50 km. De uitslagen luiden: Nieuwelingen: 1. W. Rustman 1 uur 26 min. 29 sec., 6 pnt.; 2. G. v. Roon 5 pnt.; 3. A. Harren 4 pnt.; 4. J. Smit 3 pnt.; 5. C. Hoppenbrouwer 2 pnt.; 6. J. v. Eyk 1 pnt. Amateurs: 1. B. v. Dijk; 2. P. Pieters: 3. A. v. 't Hof; 4. M. Taverne; 5. P. de Vries: R. Bes. Sport fn 't kort RUITERSPORT. Op het nationaal eoncours-hippique in Hengelo (G.) heeft het paard Black Duchess van jhr. P. Quarles van Ufford uit Bentveld bereden door M. M. Koster met een foutloos par cours het springconcours L (1.20 m.) ge wonnen. HAARLEMSE WIELRENNERS START TEN. B. Groeneveld werd in de ronde van Zwolle achtste en Drost in de ronde van Oisterwijk vijfde. AMERIKAANSE KAMPIOENSCHAP PEN DUBBELSPEL TENNIS. Brom- wich en Sidwell (Australië) hebben de finale gewonnen van de Amerikaanse kam pioenschappen'dubbelspel (heren) door hun landgenoten Sedgman en Worthington te slaan met 64, 60, 61. EINDSTRIJD „UMANS-BEKER". Woensdagavond wordt een wedstrijd tus sen de verliezers uit de eerste ronde ge speeld nm. tussen DCO en EHS in 't tour- nooi van DCO om de Umansbeker. De finale wordt Donderdagavond gespeeld tussen de derde klassers Bloem en da al en Schoten. Aangezien bij eventueel gelijk spel verlengd moet worden, zal deze wedstrijd precies op tijd beginnen. Heemstede De „Dobato", een internationale bak kerstentoonstelling, die tot en met 28 Augustus in Doetinchem wordt gehouden, werd gisteren door dr. W. L. Groeneveld Meijer, directeur-generaal van de afdeling Middenstandszaden van het departement van Economische Zaken, geopend. Onder al het lekkers en fraais dat er te zien is, verdient een Gouden Koets met Konink lijke familie en een imitatie van het orgel in Haarlem's Grote Kerk, uit meel en meel- producten vervaardigd, aparte vermelding. Wegens het aan mejuffrouw mf. II. A. Sneller op haar verzoek verleend eervol ontslag is met ingang van 1 October tot particulier secretaresse van H. M. de Koningin benoemd mevrouw N. Smitt Avis te Blaricum. Mevrouw SmittAvis is tweede secretaresse van de Oecumenische raad van kerken in Nederland. Onder zeer grote belangstelling is Maandagmorgen op de begraafplaats „Zorg- vlied" te Amsterdam het stoffelijk over schot van de heer W. Drescher, in leven controleur- van de vlieghaven „Schiphol" ter aarde besteld. Mr. H. Greebe, commies bij de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie te Groningen, is benoemd tot burgemeester van de gemeente Zweeloo (Drente). Blijkens een publicatie in de Staats courant van heden zijn met ingang van 30 Augustus 1949 wollen en halfwollen dekens van binnenlands of buitenlands fabrikaat niet langer aan prijs voorschriften gebonden. De vrijlating, die een gevolg is van de toe genomen productie van dekens, waardoor aan de vraag kan worden voldaan, geldt zowel voor de industrie als voor de handel.1, HAARLEM EN OMGEVING De inspectie der Domeinen, thans ge vestigd in het belastinggebouw aan de Nieuwe Gracht, wordt Vrijdag verplaatst naar het perceel Statenbolwerk 14. Het solo-manuenkwartet Con Amore onder leiding van Nico de Zwager behaal de op het zangconcours van de Muziek vereniging Breukelen te Breukelen enige mooie successen. In de tweede afdeling werd een le prijs behaald met 317 punten en in de ere-wedstrijd werd de 3de prijs verkregen. B. en W. vin Haarlem stellen de gemeen teraad voor aan het Verbond van Speel tuinverenigingen een bedrag van f 300 toe te kennen voor aankoop van het materiaal voor een zandbak, welke zal worden ge plaatst op de speeltuin van de vereniging „Willen is kunnen" aan de Oudeweg. Voor het bouwen van een garage ten behoeve van de politie op een open ruimte achter de percelen aan de Lange Wijn gaardstraat 8, 10 en 12 en het maken van een in- en uitrit aan de Pieterstraat stellen B. eh W. de gemeenteraad voor hun een bedrag van f 15.300 ter beschikking te stellen. B. on W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor zich in beginsel bereid te verklaren de gemeente te doen toetreden tot een gemeenschappelijke regeling, met betrekking tot de vorming van een district Nazorg voor lichamelijk en geestelijk misdeelden. Feestconcert op het Raadhuisplein Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de R.K. Harmonie „St. Michaél" wordt een reeks concerten gegeven van Maandag 29 Augustus tot en met Zondag 4 September op het Raadhuisplein te Heemstede, telkens van 8 tot 10 uur. De indeling van deze concertweek is als volgt: Maandag 29 Augustus R.K. Harmo nie „St. Caecilia" uit Haarlem-Noord; Don derdag 1 September Harmonie „Eensge zindheid", uit Heemstede; Vrijdag 2 Sep tember Heemsteedse Fanfarecorps „Excel sior"; Zaterdag 3 September R.K. Harmonie „St. Caecilia" uit Voorhout; Zondag 4 September sluitingsconcert door de jubile rende vereniging. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat ook op Woensdag 31 Augustus een concert zal worden gegeven. „De gevleugelde vrienden" viert zilveren jubileum Op 27 Augustus zal het 25 jaar geleden zijn. dat de postduivenvereniging „Gevleu gelde Vrienden" te Heemstede werd opge richt. Deze oprichting geschiedde door de heren A. Verdonschot, H. Vellinga, N. Leu ven. J. F. v. d. Meer en J. G. v. d. Meer. De vereniging begon met 15 leden. In 1940 telde de „Gevleugelde Vrienden" 23 leden. Gedurende de oorlogsjaren slaagden slechts zes leden er in, vaak met levensgevaar, hun duiven in leven te houden. Dit dankten zij ook aan een po li tieman-dui venhouder, die de betrokkenen steeds waarschuwde, als er een huiszoeking verwacht kon worden. Na de bevrijding kwam de duivensport weer op gang en langzamerhand is de be langstelling groter geworden. Dat blijkt ook uit het aantal leden van „De Gevleugelde Vrienden", dat thans 36 bedraagt. Ook het aantal duiven is gestegen. Vloog de ver eniging vóór de oorlog met 500 duiven, in 1948 bedroeg dit getal 2000 en dit jaar loopt het naar de 5000 dieren. Tegelijk met dit jubileum vieren de heren A. v. Zadel, N. Leuven, A. Verdonschot, A. Eveleens en J. G. v. a. Meer hun 25-jarig lidmaatschap. Dit zal op Zaterdag 27 Augustus a.s. op een feestavond in „Het Wapen van Heemstede" worden gevierd. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 327 328% 269% 269 249% 229% A. K. U 188& 189% 153 Nederlandse Ford 276 Nederlandse Kabel 300 v. Berkel's Patent 124 Scheepvaart- Unie 1651/2 164% Holl.Amerika Lijn 166 Deli Maatschappij 146% H. V. A 158% iSfi A'dam Rubber 138 138 Ned. Handel Mij. 155i/o N.-I. Handelsbank 108 Billiton My. II 329 FEUILLETON dooi Gordon Mc Donell 26) Wij bleven zo lange tijd zitten.tot het la waai van de goederentrein was wegge storven. Toen schoven wij weer ieder op onze plaats en zij begon haar lippenstift te hanteren. Ik startte de wagen weer en wij reden de hoofdstraat van Mojave af, zonder een woord te zeggen. Ik parkeerde de wagen voor het café en wij gingen naar binnen. Het café was vrij vol, maar in een hoek bij het raam vond ik nog een goede plaats. Wij gingen zitten en ik bestelde wat te drinken. Zij schudde echter het hoofd en zei, dat zü niet dronk. Toen de serveuse weg was, zei ik: Maar vanmiddag deed je het wel. Dat was alleen maar om Begg gezel schap te houden. Zij nam een sigaret en stak die op voor ik het nog voor haar had kunnen doen. Ik zag, dat zij die kwestie van al dan niet drinken niet wilde bepraten, maar ik was vast besloten, om te zien, wat daar eigen lijk achter stak. Ik stak mijn eigen sigaret op en zei: I»- Het is om hem, dat je het niet doet, bietwaar? Zij fronste even de wenkbrauwen en fcgi; Ik weet niet, wat je bedoelt. Janet! zei ik, hoor eens even! Met mij kun je rustig praten. Je kunt niet alles voortdurend in jezelf opsluiten, of je zult nog op een ogenblik tot een uit barsting komen. Zij zei niets, maar er trok even iets om haar mondhoeken, dat even snel weer verdween, als het opkwam. De serveuse kwam met mijn borrel en zij zei: Goed, voor ditmaal zal ik van mijn gewoonte afwijken. Ik gaf haar mijn glas. Zij nam er een slokje uit en leunde toen achterover op haar plaats, zeggende: Weet je, Jim, het is in de laatste tijd met hem tamelijk erg geworden. Soms vraag ik me wel eens af, wat er gaat gebeuren. Ik zei niets, maar wachtte af wat er verder zou komen. Na enkele ogenblikken leunde zij voorover met haar ellebogen op de tafel gesteund en haar stem klonk zacht. En het is niet meer dat alleen, zei zij. Hij is nu ook met verdovende mid delen begonnen nadat jij hem die mep gegeven had en ik hem naar zijn bed had gebracht, vond ik een flesje half gevuld met iets, wat ze chloral hydraat noemen, in zyn zak. Vertel me eens, Jim, weet jij daar iets vanaf? Ja, het is een goedje, waarvan je in slaap valt. En het is erg slecht voor je gezondheid ook. De serveuse bracht nog wat te drinken. Ik nam het aan en' bestelde twee bief stukken. Toen zij weg was, nam ik een grote slok uit mijn glas en zei: Wat denk je, dat de reden is, dat hij niet slapen kan? Er was nu weer een uitdrukking van grote onrust in haar ogen, toen zij zei: Maar dat heb ik je al eerder verteld. het is mijn fout en dat geef ik ook, toe door de manier, waarop ik i Letty hing. Geloof je niet, dat het veeleer komt door de manier, waarop hij aan Letty hing? Zij keek mij recht aan en vroeg: Wat bedoel je daarmee? Je weet heel goed wat ik bedoel. Dat weet je zeer goed. Ik bedoel, dat hij op Letty verliefd was; dat is wat ik be doel. Haar ogen flikkerden. Wat doet je dat denken? De serveuse kwam terug en zei, dat er geen biefstukken meer waren, maar dat er nog wel varkensvlees was. Ik keek naar Janet. Haar ogen hadden een harde uitdrukking en zij knikte alleen maai", zodat ik varkensvlees bestelde. De ser veuse vertrok weef. Is dat nooit in je hoofd opgekomen?, vroeg ik. Natuurlijk niet. Ik heb je al verteld, hoe alles gegaan is. Begg heeft nooit aan zoiets gedacht. Het beroerde met jou is dat je te veel denkt. Eerst houd ik niet van Begg en dan is hij op Letty verliefd. Is er nog iets meer, wat je me over mijn eigen familie vertellen kunt? De dienster kwam terug met het eten en toen zij weer weg was, zei ik: Het .spijt me, Janet, missphien had ik dat niet moeten zeggen. Het wes werkelijk niet mijn bedoeling, om je in de war te maken. Ik ben niet in de war. Je stelt je alleen maar dwaas aan, dat is alles. Begg hield natuurlijk veel van Letty en hij weet, hoeveel ik: van haar hield. Dat is ook de reden, dat hij zich deze zaak zo aantrekt, maar ik kan je verzekeren, dat dat dan ook alles ist Het spijt me, dat ik zo'n stomme ver gissing begaan heb, zei ik. Ik zag, dat zij nog een beetje verstoord was en dus begon ik maar te eten. Zij begon daarna eveneens met haar diner en wij praatten niet meervoor wij klaar waren. De muziekautomaat aan de andere kant van de kamer stond te spelen en toen die ophield, ging ik er heen, stopte er een kwartje in, drukte op vijf knoppen en kwam weer naar de tafel terug, om mijn koffie uit te drinken en de nota op te nemen. Ik zei: Misschien is het beter, als we doorgaan en niet meer tijd verliezen dan nodig is. Zij knikte, dronk haar koffie uit, en drukte haar sigaret uit. Toen we alweer heel wat kilometers in de woestijn had den afgelegd, zei zij: Ik dacht aan de laatste keer, dat ik Letty gezien heb. en herinnerde het mij weer. Te moeten den ken, dat het eerst gisteren wasalles, wat daarna gebeurd is! Wij hebben samen geluncht. Begg was in Santa Barbara en ik wilde naar het strand gaan en vroeg haar of zij meeging. Zij weigerde, want zij had om drie een afspraak en dus ging ik met een vriendin. Ik tracht mij te her inneren, hoe wij elkaar goedendag zegden en wat wij zeiden, maar het was iets vol komen onverschilligs, zoiets van „amu seer je", 's Avonds hoorde ik, toen ik het raam van de huiskamer dicht deed. een man goedennacht zeggen. Toen Letty daar op binnenkwam, vertelde zij, dat zij ging trouwen, maar zij wilde ons nog niet zeggen met wie, voor zij er geheel zeker van was. - Dat begrijp ik niet goed, zei ik. Hoe kon zij zich verloven, als zij er nog niet zeker vail was, Letty was erg in de war, het arme kind. Zij was zeer onzeker. Zei zij in tegenwoordigheid van Begg. dat zij er nog niet zeker van was, of alleen tegen jou? Janet keek mij aan, maar ik hield mijn ogen op de weg gericht, omdat er een hele reeks tegenliggers aankwam en een ër van zijn lichten niet wilde dimmen. Ik liet mijn scijnwerpers even in zijn ogen schijnen en toen deed een van de ande ren. die reeds gedimd had, hetzelfde tegen mij en zo ging dat door, terwijl Janet mijn vraag beantwoordde. Wat doet je dat vragen?, zei zij. Ik was nu de wagens voorbij en scha kelde mijn schijnwerpers weer in, waar na ik zei: Pardon, ik was op die tegen liggers geconcentreerd. Waar hadden we het ook weer over? Je vroeg me, of ze ook tegenover Begg zei, dat zij er nog niet zeker van was. Inderdaad deed zij dat niet; zij zei het later boven tegen mij. Zij was even bij de deur van de huiskamer blijven staan en vertelde, dat zij verloofd was. Toen wij haar vroegen wie het was, ant woordde zij, dat zij ons dat wel vertellen zou, als wij hem zagen, omdat zij niet wilde, dat wij. ons een voorstelling van hem zouden maken voor we hem ont moetten. Toen we later boven alleen waren, vroeg ik haar weer om mij wat meer over hem te vertellen, maar ze ant woordde, dat zij nog niet helemaal zeker van zichzelf was en dus ging ik er niet verder op door. Waarom vroeg je daar naar? Dat weet ik niet, zei ik. Misschien dacht ik wel, dat zij niet wilde, dat Begg ?ijn naam zou weten, zodat hij niet naar hem toe kon gaan en hem over Letty en hemzelf vertellen en op die manier de zaak in de war gooien. Begin je nu weer over diezelfde kwestie?, zei Janet. Ik heb je toch al ge zegd, dat er niets tussen hen bestond. Maar je hebt toch gezegd, dat je wist, dat ze van Begg hield. Dat wist Begg niet. O, ja, dat is waar; dat had ik ver geten. Ik schakelde over in de tweede versnelling voor een truck, die zeer lang zaam was gaan rijden. Wij waren op een helling, die tussen de rode rotsblokken door slingerde en ik kon niet ver genoeg vooruit zien om hem te kunnen passeren, Ik zei: Sellick moet grote haast ge maakt hebben om nu al in Mammoth te kunnerf zijn. als hij ongeveer om drie uur in gezelschap van Letty was. Hij had geen wagen en de bussen doen er min stens tien uur over. Wat bedoel je? Bedoel je, dat het iemand anders was? Neen, hij kon het gedaan hebben. Misschien is er in de avond ook nog een bus en is hij daarmee gaan. Ik veronder stel, dat het altijd mogelijk zal zijn om dat na te gaan de chauffeur of een van de pdssagiers konden zich hem op zo'n lange rit misschien nog wel herinneren. Wat probeer je me te vertellen? Dat hij het niet was. die Letty vermoord heeft? Zij was nu weer zeer opgewonden en zat rechtop op haar plaats, trachtend de uitdrukking op mijn gezicht te lezen bij het licht van het dashboard. En dus zei ik: Je zou zeggen, dat het niemand anders zou hebben kunnen zijn» [Wordt vervolgd).,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3