c J Titograd, een symbool van de emancipatiepogingen der regering Het ieger-monument op de Crebbeberg Nederlandse verliezen in Indonesië Radio geeft Donderdag PANDA EN DE MEESTER4JITVINDER (^Wereldnieuws Woensdag 24 Xugiistus 1949 2 -üfci- Joegoslavië's economie is een strak gespannen boog TITOGRAD, Augustus. (Van de reis- redacteur van het A.IST.P.). Na dagen van zwerven door de vuile stadjes en dor pen en over de zandwegen van de meest achterlijke gebieden van Joegoslavië wrijft men zich de ogen uit, wanneer men binnen rijdt in Titograd, de nieuwe hoofdstad van Montenegro, het land der langste en stoer ste mannen van Europa. Nog maar een paar uren geleden heeft men gereden door de fantastische kloven in de zwarte berg- massieven, waaraan het land zijn naam ontleent. Daarachter heeft men een wereld gezien, die steriel scheen te zijn geworden, onontvankelijk voor de invloeden der mo derne beschaving. Nu rijden er plotseling glanzende Amerikaanse automobielen over brede asfaltstraten. Skeletten van beton verrijzen alom, het worden massale flatge bouwen en bureaux. Titograd is een nieuwe stad, geprojecteerd als de hoofdstad van het bergland. I-Iet is een van de showstuk ken van het nieuwe regiem. Vroeger was het een onaanzienlijk plaatsje, Pedgerica, dat door de R.A.F. grondig van de rots bodem was weggevaagd. Nu gaat het als hoofdstad van de republiek der zwarte ber gen de plaats innemen van het vriendelijke stadje Cetinje, dat hoog en verlaten temid den van een maanlandschap op de bergen ligt en te zeer besmet schijnt met zijn ko ninklijke traditie dan dat het nog langer de zetel der nieuwe regering zou kunnen blij ven. Het dient gezegd: Titograd heeft ook zakelijke voordelen. Het ligt in het centrum van het land, op oog-afstand van het meer van Skoetari, dat in het raam van het vijf jarenplan zal worden gedraineerd en her vormd tot de korenschuur van het land. Het ligt minder verlaten en is uit Belgrado per vliegtuig in een uur te bereiken. De stad wordt gebouwd voor ambtenaren, dat is voor communisten, en wordt zoiets als het mekka van het nieuwe regiem. Een goed deel van de collectieve inspanning wordt in dit grote bouwproject gestoken. Het is er nog' akelig nieuw en rommelig als op een bouwterrein. De huizenblokken rijzen er vierkant uit de grond. Een beetje „wild west", doch zonder de charme van het avontuur. In plaats daarvan is er de koude greep der partij, voor 'ons gesymboli seerd in de persoon van onze begeleider, die een fotograaf aanblafte omdat hij zigeu nerkinderen wilde kieken zij horen niet thuis in de nieuwe stad die een kind een tik gaf omdat het te dicht bij ons gezel schap kwam en die onaangediend wonin gen binnenstapte alsof het de zijne waren. Titograd is een der symbolen van de pogingen van het nieuwe bewind om het nog slapende land uit zijn achterlijke toe stand te wekken. Men vindt die pogingen in elk dorp en elke stad van het land. Verschuiving van arbeidskrachten Voor zover de vijfjaren-plannen gericht zijn op de ontwikkeling der industrie, moe ten zij in de vijf jaren sedert 1946 niéuwe arbeidsplaatsen scheppen voor 170.000 in dustrie-arbeiders, dat is het dubbele van het aantal bij het begin van het plan. Het land heeft arbeidskracht in overvloed. Het platteland is overbevolkt, de landbouw zou eenzelfde productie kunnen bereiken met twee derden van zijn arbeidskrachten. Het probleem is evenwel de mensen uit hun traditie en sleur weg te trekken en te scho len voor nieuwe arbeid. Er is een schreeu wend gebrek aan vakkundig personeel, waardoor het huidige bouwprogramma in dezelfde mate wordt gehinderd als door het gebrék aan vele materialen na de Comin- form-blokkade. Een paar weken geleden was de helft van de eerste vijfjarenperiode verstreken. Bij die gelegenheid is er uiteraard balans op gemaakt' en Tito heeft triomfantelijk kun nen verkondigen, dat ongeveer vijftig procent van het plan vervuld is. Enorme investeringen nodig Of het land de huidige inspanningen zal kunnen volhouden, hangt naar de mening van buitenlandse waarnemers voornamelijk ai' van de vraag, of het aan zijn grote in vesteringsbehoefte met Westelijke credie- ten zal kunnen voldoen. Waarnemers zijn het er over eens, dat de regering door haar massale investeringsplan de boog der eco nomie gevaarlijk strak gespannen heeft. Het plan dwingt de bevolking vooreerst nog genoegen te nemen met een onbevredigende voedseltoestand en met een steeds zorg wekkend gebrek aan verbruiksgoederen. Op het binnenlandse toneel is het gezag van regering en partij evenwel sterk genoeg gevestigd om door middel van een rigoureus systeem van controle op lonen, prijzen en geldomloop de heersende economische spanningen te, verdragen. Zij heeft daarbij het in massale omvang toegepaste systeem van „vrijwillige" en dus onbetaalde arbeid als een machtig wapen in de hand. Doch liet is duidelijk, dat zij met dit wapen al leen haar zaak niet redden kan. Arbeid, cement en steen, die men in overvloed uit het eigen land kan persen, zijn niet vol doende om de taak, die de regering op zich genomen heeft, tot een goed einde te bren gen. Zij zijn zelfs niet essentieel. Essentieel zijn de machines en de techniek, die men in het Westen kopen moet, zij het in nor male handel, zij het op crediet. Wat het huidige Joegoslavië in zijn verlangens naar zakelijke relaties met het Westen heeft aan te bieden is vrij beperkt. Het zijn hout, mais, wijn, koper, lood, maar de prijzen van de laatste twee bewegen zich op de wereld markt in dalende lijn. Wat het land vragen moet, wil het zijn nationale inspanning niet zien ineenstorten, is in elk geval veel meer. Het oude Franeker herleeft Ter gelegenheid van het 750-jarig be staan van de stad Franeker, dat van 30 Augustus tot en met 3 September feestelijk zal worden gevierd, werkt een groot aan tal Franekers aan de vervaardiging van een maquette, welke de stad, zoals zij in de Gouden Eeuw is geweest, zal uitbeelden. Behalve op deze maquette wil men het oude Franeker'ook voor éen deel op ware grootte laten herleven. Ter herinnering aan de eerste markt, die in het jaar 1504 werd gehouden, zal de Brede plaats worden her schapen naar zeventiende eeuwse trant. Katinka blijft treurend achter De gedresseerde olifant Sheila van het dierenpark te Emmen is na slechts twee dagen ziek te zijn geweest gestorven. Het is voor haar kooigenoot Katinka, waar ze tien jaar lang mee optrad, een groot verlies. CALVé-DELFT KEERT 5 UIT In de vergadering van commissarissen en directie van Calvé-Delft is besloten aan de algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen het dividend der 6 cumulatief preferente aandelen te jpepalen op 6 (reeds in Juni betaalbaar gesteld) en het dividend der gewone aandelen vast te stellen op 5 Een nationale inzameling wordt begonnen om het nog ontbrekende geld te krijgen De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke marine: Gesneuveld 23 Juli 1949: mar. 2e kl. C. R. van Straten, uit Deventer. Koninklijk Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 25 Juli 1949, na vermissing: mil. sold. 2e kl. Rahiman, uit Indonesië. Gesneuveld 2 Augustus 1949: Men. sold. 2e kl. inf. W. Worotikan, uit Indonesië; 3 Augustus: Soend. sold. 2e kl. Nana Soedarna, uit Indonesië; 4 Augustus: Soend. sold. Ie kl. Adi, uit Indonesië. Professoren contra woordenboek bij eindexamen gymnasium Vier hoogleraren der Rijksuniversiteit1 te Groningen hebben zich tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gericht met een brief, waarin zij hun on gerustheid uiten over het besluit van de minister om in het vervolg bij het schrif telijk eindexamen in de klassieke talen aan de gymnasia en lycea de leerlingen een woordenboek te laten gebruiken. Naar hun overtuiging wordt hierdoor aan de kennis van het Grieks en Latijn en dientengevolge aan de klassieke opleiding grote schade berokkend. Volgens deze Groningse hoogleraren worden ook bij het thans in zwang zijnde systeem moeilijke woorden aan de candidaten opgegeven. Zij menen voorts, dat de klassieke opleiding, die voor het handhaven van het culturele leven van ons land van onschatbare waar de is, onverzwakt gehandhaafd moet blij ven. De hoogleraren uiten voorts in hun schrijven hun. verwondering over het feit, dat het oordeel van de rijksgecommitteer den, die hun kostbare tijd telken jare voor het bijwonen van de gymnasiale examens opofferden, in deze zo belangrijke gele genheid niet is gevraagd. Zij verzoeken de minister tenslotte deze „funeste bepa ling" zo spoedig mogelijk weer in te trek ken. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.15 Lichte muziek. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Bijbelse liederen, Dvorak. 11.00 Voor zieken. 11.45 Koor. 12.03 Saxofoon en piano. 12.33 Licihte muziek. 13.20 Dans- orkest. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamer orkest. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Lichte muziek. 15.40 Liederen van Debussy. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Leger des Heils. 18.15 Causerie. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Orgel. 19.30 Repor tage. 19.45 Regeringsvoorlichtingsdienst. 20.15 Platen. 21.00 Lezing „Plaatsnamen en hun geschiedenis". 21.20 Populair concert. 22.15 Weekoverzicht. 22.45 Avondwijding. 23.15 Celloconcert, Dvorak. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de wouw. 9.00 Platen. 10,00 Morgenwijding. 10.15 Lichte muziek. 10.50 Voor kleuters. 11:00 Carillon en orgel. 11.45 Voordracht. 12,00 Chansons. 12 30 Voor het platteland. Schets. 12.38 Damsorkest. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Cau serie. 14.15 Solistenconcert. 15.00 Geva rieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 17 30 Surinaamse muziek. 17.50 Causerie over Suriname. 18.15 Sport. 18.30 Muziek- kroniek. 19.00 Orgel en viool. 19.30 Cabaret. 20.15 Werken van Wagner en Tippett. 21.00 „Mil'lionnair in nood", luisterspel. 22.15 tiohte muziek. 22.45 Sport. 23.15 Platen. Kort na de vrede werd er in ons land een groot aantal comités gevormd met de bedoeling op verscheidene plaatsen oor logsmonumenten op te richten. Van Overheidswege is er toen naar gestreefd dit sympathieke werk in goede beddingen te leiden. Er werd een nationale commissie gevormd, die zich ten doel stelde gelden in te zamelen om een elftal gedenktekenen te stichten. Daaronder was allereerst het monument van „de grote strijd" op het Damterrein te Amsterdam, verder onder andere het leger- monument op de Grebbeberg. Bovendien was nog een deel van de opbrengst voor „Ereschuld en Dankbaarheid" en de Stich ting 1940-1945. Men zal zich herinneren dat daarvoor een groots opgezette actie werd gevoerd waarbij symbolisch vierkante centimeters grond op de Dam te" Amsterdam verkocht werden. De verwachting bestond dat daardoor afzondeidijke inzamelingen voor de andere tien monumenten verder achterwege zou den kunnen blijven. Het is evenwel gebleken dat de nationale inzameling niet de gewenste resultaten heeft gehad. Het comité voor het Grebbe- berg-monument kreeg slechts f 20.000- van de opbrengst, welk bedrag bij lange na niet voldoende is om de kosten te dekken. Van daar dat nu (met volledige instemming der regering) alsnog een landelijke actie zal worden begonnen om het ontbrekende (de totale kosten worden op f 75.000 a f 80.000 geraamd) bijeen te krijgen. Elke Nederlander een cent voor het Grebbeberg-monument! Tijdens de oorlog wekte Radio Oranje op om niet le voldoen aan de aanmaning dei- Duitsers om onze munten in te leveren. Opgewekt werd de koperen centen te be stemmen voor een monument voor de ge vallen Nederlanders op de Grebbeberg. De burgemeester van Rhenen kreeg tot-heden voor dit doel een klein millioen centen. Zij kwamen overal vandaan. Zelfs uit Mexico. Een berooid student zond1 cent! Er waren ook treffende staaltjes van sym pathie voor het plan. Een t.b.c.-patiënte in de buurt van Zwolle verzamelde in de oorlog bij alle mensen die haar bezochten de koperen centen. Maar ook die f 10.000 aan centen is nog niet voldende. Daarom begint het comité nu een actie om op grote schaal nog koperen centen in te za melen. De directeur-generaal van de P.T.T. heeft toestemming gegeven dat op alle kantoren van deze dienst bussen (in de steden kis ten) geplaatst worden, waarin de burgerij haar bijdragen voor dit doel kan storten. Voorts zijn er in vele steden en dorpen ook in Haarlem comités opgericht om de belangstelling te stimuleren. Metn hoopt dat er alsnog vele millioenen centen zullen komen, maar er zullen toch ook dubbeltjes, kwartjes en guldens onder moeten zijn om het nog ontbrekende be- drag bijeen te brengen. Het comité hoopt dat de jeugd er zich zal voorspannen om de centen te verzame len, want er wordt gevreesd dat anders velen zuilen vergeten om hun plicht in deze te vervullen. De inzameling duurt van 1 September tot 1 November. De oud-opperbevelhebber van het leger in oorlogstijd, generaal H-. G. "Winkelman, zal aanstaande Maandag voor de radio (in het Strijdkrachten-programma) een causerie houden om de plannen van het comité toe te lichten en aan te dringen op het brengen van een offer voor dit doel. Maandag 29 Augustus zal het juist tien jaar geleden zijn dat de mobilisatie in Ne derland begon. Bijzonderheden over het monument Het monument komt op de Grebbeberg, waar het een geheel wordt met de militaire begraafplaats. Thans loopt daar nog de rijksweg, maar die zal worden omgelegd, waardoor bereikt wordt dat er meer rust in die omgeving komt. De plannen zijn ontworpen door de ar chitect J. J. P. Oud te Rotterdam. Hij moest Zaankanters aangelokt door goud op de zeebodem Ondernemende Zaankanters willen een poging wagen een goudschat te bergen van het in 1917 door de Engelsen ter hoogte van Den Helder getorpedeerde Duitse schip ,.Renate Leonhard". Gistermorgen vertrok de H.D. 57 met een wichelroedeloper aan boord naar het wrak. Uit experimenten en pulsproeven blijkt, dat de ligging' van het wrak richting Oost-Zuidwest is. Een eerder aangebrachte boei bleek na ruim een jaar nog precies op dezelfde plaats te liggen en stormen getrotseerd te hebben, 1-Iet vooronderzoek is hiermede afgeslo ten en thans kan de beslissing tegemoet ge zien worden op welke wijze men de ber gingswerkzaamheden denkt uit te voeren. Evenals het vorige jaar bevestigen de experimenten de aanwezigheid der goud lading. Mutaties bij Financiën Wegens het 1 door prof. dr. M. J. H. Srneets, thans waarnemend secretaris-ge neraal van het ministerie van Financiën per 1 October gevraagd ontslag uit 's rijks dienst, heeft de minister van Financiën de volgende voorzieningen getroffen. Mr. H. A. M. van den Dries, thans plaats vervangend thesaurier-generaal, is aange wezen als plaatsvervangend secretaris generaal en wordt, zolang de secretaris generaal mr. H. L. 'sJacob in Indonesië vertoeft, met de waarneming van de functie van secretaris-generaal belast. Als plaatsvervangend thesaurier-gene raal wordt aangewezen mr. F. J. van Meer wijk, thans hoofd van de afdeling Econo mische en Sociale Zaken aan de generale thesaurie, terwijl als hoofd van deze af deling wordt aangesteld drs. A. J. van Raalte, thans directeur van het Commis sariaat van oorlogsschade. Naar de A.N.W.B. meedeelt dient het verkeer er rekening mee te houden dat de veerpont Anna JacobaZijpe op de avond vain Maandag 29 Augustus en in de nacht van Maandag 29 Augustus op Dinsdag 30 Augustus tot 7 uur 's ochtends, geen grote auto's kan overzetten. rekening houden met de wens van de legerautoriteiten, dat er bij herdenkingen plaats zal zijn voor tenminste 2000 man. Daarom komen er twee delen, die verbon den worden met een 40 meter lange vlakte van natuursteen. De hoofdgroep bestaat uit een kruis van 7 meter hoogte, geflan keerd door twee liggende leeuwen. Het ge heel symboliseert de overwinning op de dood en het vertrouwen op verrijzenis en het eeuwige leven. Het andere deel wordt gevormd door een toren met klok, staande voor een gebogen muur met basement. Daarop komen inscripties en het Neder landse wapen, alsook reliefs van beeld houwwerk, waarbij tevens eer gebracht zal worden aan de nagedachtenis van de ge vallen stlijders in Indonesië. Een klein deel der ingezamelde centen zal omgesmolten worden om gebruikt te worden voor het gieten van deze reliefs. Het gehele monu ment wordt omgeven door mooi geboomte en omsloten door een golvend terrein, waarop platforms zullen worden gemaakt voor het opstellen van troepen bij herden kingen. Van het geheel was een maquette op de persconferentie aanwezig, die een goede in druk gaf van het geheel, dat zeer mooi belooft té worden. De beeldhouwer John Raedeckèr zal binnenkort - als het ontwerp door de nationale monumenten-commissie is goedgekeurd - beginnen met het model leren van de leeuwen. Gehoopt wordt dat althans een deel van het monument in de a.s. Meidagen onthuld zal kunnen worden omdat de slag bij de Grebbeberg dan juist tien jaar geleden is. Drie ex-„Kriminalsekretcire" staan in September terecht Drie der voormalige „Kriminalsekretare" van de Amsterdamse Sicherheitspolizei en S.D., Friedrich K. F. Viermann, Friedrich Christian Viebahn en Emilu Rui hl, zullen na hun chef Willy Lages, wiens proces be gin September zal worden gesloten, nog de zelfde maand door het Amsterdamse Bij zondere Gerechtshof worden berecht. Viebahn en Rühl staan tezamen terecht en wel op 20 en 21 September; het proces tegen Viermann zal op 13 September af zonderlijk worden behandeld. Aan Viermann wordt onder meer zijn aandeel in een Silbertannemoord, in het verijdelen van de overval op het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Am sterdam en in de executies in de duinen van Overveen ten iaste gelegd. Viebahn en Rühl zullen zich moeten verantwoorden, voor tien Silbertannemoorden en voor mis handeling van gevangenen, die zij hadden „kromgesloten", dat wil zeggen, met de polsen onder de knieën hadden geboeid en in deze vermoeiende houding hadden laten staan, tot ze er bij neervielen. Het gelukte de heer Fred Taylor, een zakenman uit Maij,chester, de eerste tonijn-voor amateurs van dit seizoen in de Noordzee te vangen. Hij schijnt: een goede-neus voor tonijnen te hebben, want verleden jaar toas hij het eveneens, die de eerste tonijn in Scarborough bracht. De heer Taylor, tijdens het wegen van zijn prooi met in de hand de hengel waarmee hij dit visje verschalkte. I Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) Eerste stratocruiser in September op Schiphol te bezichtigen Op Zaterdag 3 September zal op Schiphol voor de eerste maal een stratocruiser lan den. Het is de „Great Britain" van de Ame rican Overseas Airlines, die in Europa zijn opwachting komt maken. Zondag 4 Sep tember is de stratocruiser voor het publiek te bezichtigen, zowel van binnen als van buiten. In Amerika, waar dit systeem van mas- sabezichtigen reeds eerder werd toege past, bewonderden vaak op een enkele dag 4000 mensen de luchtreus. Zoals bekend heeft de A.O.A. dit toestel ingezet op de lijn New York-Londen, die non-stop wordt gevlogen. Twintig jaar voor verrader Het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof veroordeelde de 41-jarige J. H. de L. uit Rotterdam, die als vertrouwensman dei- Duitsers Joodse landgenoten aan hen had verraden conform de eis tot twintig jaar gevangenisstraf. Veroordeelde was V-man van groep X der Rotterdamse politie. L. had tot taak rijke personen van Joodsen bloede aan te brengen. Hij loog zijn slacht offers voor, dat hij een weg wist om naar België te komen. Hij organiseerde de reis en op het station werden de ongelukkigen dan gearresteerd. Middenstand ^raagt snelle regeling automaten-kwestie Het bestuur van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen heeft een schrijven tot de minister van Economische Zaken gericht naar aanleiding van de be richten, dat binnen enkele weken de siga retten-automaten weer bij de detailhandel in gebruik genomen worden. Afgezien van het feit, dat vele sigarenwinkeliers vrezen dat hierdoor dezelfde wantoestanden zul len ontstaan als voor 1940, aldus het schrij ven, is het 'zo, dat de detailhandel op het ogenblik bij de aanschaffing van deze appa raten in het ongewisse verkeert over de wettelijke regeling die op dit punt in voor bereiding is. m Daar in het voorontwerp van de nieuwe Winkelsluitingswet ook de verkoop door middel van automaten geregeld wordt, een regeling waarmee adressant ten volle in stemt, dringt hij er op aan de nieuwe Win kelsluitingswet thans bij de Staten-Gene- raal aanhangig te maken of, als dit niet mogelijk is, te bewerkstelligen, dat het ge deelte dat de verkoop door middel van au tomaten regelt, in een afzonderlijke wet direct aan de orde wordt ge steld, zodat de detailhandel zo spoedig mogelijk weet waar hij, met het oog het aankopen van dergelijke dure apparaten, aan toe is. Het ANP verneemt nader dat de kans, dat de kwestie der automaten afzonder lijk geregeld wordt, zeer gering is. Jeugdige Zeeuwen gingen 's nachts op roof uit Met de buit vjerden fuifjes gefinancierd De politie te Vlissingen heeft een com plot opgerold, dat bestond uit jongelui van zestien tot achttien jaar, die zich bezig hielden met het plegen van-inbraken. De opbrengst gebruikten zij om feest te vieren in Bergen op Zoom. Reeds drie achtereen volgende nachten verdween uit een garage een hoeveelheid melk en een bedrag aan geld. De politie kon niet met zekerheid vast stellen of deze diefstallen werden gepleegd door eigen personeel dan wel door vreem den. De eigenaar besloot toen zelf de wacht te betrekken en koos een plaats in een auto. Lang behoefde hij niet te wachten. Reeds na enkele minuten zag hij twee figuren door het raam naar binnen klauteren. Zo dra zij binnen waren sprong de bestolene te voorschijn en riep „Halt oi' ik schiet", waarna een der inbrekers de benen nam en de andere op hem af kwam. De eigenaar dacht, dat deze hem wilde aanvallen en loste een schot, dat de jonge man boven de knie trof. Hij legde een volledige bekente nis af waardoor ook zijn handlangers kon den worden ingerekend. Zij hebben bekend zeven inbraken te hebben gepleegd. Vooral aannemersketen en werkkampen hadden hun aandacht. De politie heeft een deel van de buit in be slag genomen. Beledigende ontwikkeling bij ©esro In het verslag over 1948 deelt de directie van de N.V. Gerofabrielc te Zeist mede, dat de bevredigende ontwikkeling zich heeft voortgezet en de omzetten zich in stijgende lijn bewogen. De vestigingen te Grams- bergen en Nieuw Weerdinge ontwikkelen zich naar wens en droegen bij tot verhoging der productie. In 1948 werd begonnen met verdere uitbreiding der fabriek te Nieuw Weerdinge. De vernieuwing en moderni sering der productiemiddelen heeft voort durende aandacht. Het saldo der exploitatierekening be draagt ƒ469.386 (v. j. ƒ419.443). De ver lies- en winstrekening sluit met een winst van 372.913 (v. j. 49.115, na afboeking van ƒ253.498 als verliessaldo over 1946). De extra afschrijving op gebouwen, ma chines en gereedschappen vordert een be drag van 190.000, waarna uit het reste rende bedrag, na toevoeging van de onver deelde winst van 1947 een dividend kan worden uitgekeerd van 5 procent (onv.) op de preferente, en 2V2 procent (onv.) op de gewone aandelen. .Uit de overwinst kan nog een dividend van 5 procent aan houders van gewone aan delen worden uitgekeerd, zodat voor dezen, een totaal dividend van iy2 procent ter be schikking is. De verlies- en winstrekening van de N.V. Nationaal bezit van aandelen Gero- fabriek sluit met een netto winst van ƒ81.780 27.580), waaruit, na uitkering aan houders van prioriteitsaandelen van 4 procent, aan aandeelhouders een divi dend van 15 procent (5 pet.) kan worden toegekend. Marshall-dag voor de landbouw op de Nederlandse Jaarbeurs Op Woensdag 7 September zal te Utrecht door de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in overleg met de E.C.A.-organisatie in Nederland een Marshalldag voor de land bouw worden gehouden, tijdens welke on der meer enkele sprekers een overzicht zullen geven van de betekenis van het Marshallplan voor de Nederlandse en West- Europese land- en tuinbouw. 's Morgens zal een rondgang worden ge maakt over de beide jaarbeursterreinen, waarna een défilé voor de gasten der Jaar beurs zal worden gehouden. Het défilé be staat uit het trompetterscorps en twee eska drons der landelijke ruiters met hun stan daarden en een aantal boerenwagens met boerinnen in Zeeuwse klederdracht, gevolgd door tractoren en landbouwwerktuigen van aan de Jaarbeurs deelnemende firma's. A Hoeveelheid vrij geld vrijwel constant Per eind Juni bedroeg de totale hoeveel heid vrij geld in Nederland blijkens gege vens van de Nederlandse Bank 7.310 mil lioen, waarvan chartaal geld 3.051 mil lioen en giraal geld 4.259 millioen. Per einde Mei was de totale hoeveelheid vrij geld 7.198 millioen en per eind Juni van het vorig jaar 7.345 millioen. 18. Ernest Klapper snikte zijn leed uit tot hij geen tranen meer had. Daarna werden zijn ogen droog en er steeg een ontzaglijke woede in hem op. Zijn tanden begonnen als molenstenen te knersen. „Nu is het genoeg geweest!" siste hij. „Van vader op zoon. eeuwen langen al ons geld is op en dat beest beiueegt zich niet! Van vader op zoon! En het is niet eens een beest! Nu is het mooi genoeg geweest. 11c ga er een einde aan maken. Kapot! Kapot moet hij! Nu! Ik verdraag het niet langer!" En ter wijl er een schor gegrom uit zijn binnen ste opsteeg begon hij zijn mouwen op te stropen, om vervolgens een enorme voor hamer te grijpen. „Het gaat gebeuren!" grijnsde hij boosaardig. „Ellendig beest! Ik zal je vermorzelen! Je hebt mijn leven verknoeid! Je hebt de levens van alle Klap pers verknoeid, van vader op zoon en „En van zoon op vader", viel het i^aard in. „Ja, dat heb ik al eens gehoord". „Val me niet in de rede!" sc\ireeuwde Klapper drif tig. „Met je onbeschaamde opmerkingen! Ik zal je Maar maar het praat Mijn paard praat!" Hij was wee van ont zetting. Vanuit hét binnenste van zijn paard klonk een droog getik van spijker tjes en schroeven, en een slem zei: „Ik ben direct klaar!" „Ja nee fluisterde Ernest Klapper ontdaan. Meer kon hij niet uitbrengen. Van kracht. Het Atlantisch pact wordt vandaag van kracht. President Tru man zal een proclamatie uitvaardigen (om 17.30 uur Ned. tijd), wanneer ver tegenwoordigers van de Franse regering het ratificatie-document van hun land komen deponeren. Frankrijk is de laat ste ondertekenaar, die de officiële rati ficatie van het pact deponeert. Brug. Duikers zijn begonnen met het naar boven brengen van de overblijfselen van de Romeinse brug, die onlangs in de bedding van de Rijn te Keulen zijn ontdekt. Men heeft vastgesteld dat de brug 310 jaar na Christus door keizer Constantinus te Colonia Agrippina werd gebouwd. Zes eiken pijlers met zand stenen onderbouw, die nog vrij goed bewaard zijn gebleven, zouden de scheepvaart kunnen belemmeren op de Rijn, wanneer het waterpeil zeer laag is.. Cassatie. Via zijn advocaat heeft de Sici- liaanse bandiet Giuliano cassatie aan getekend tegen het vonnis dat op 24 Juli 1947 doör het gerechtshof te Cosenza bij verstek tegen hem is uitgesproken en waarbij hij wegens manslag tot 24 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Het openbaar ministerie is eveneens tegen het vonnis in beroep gegaan. Brand. Het bosbrand-front in Amerika heeft zich uitgebreid van. Quebec in Canada tot San Diego in Californië, Dui zenden mensen zijn bij het blussings- werk betrokken. In Idaho woedt een grote brand op een gebied van 6000 ha in het Fayette National Forest. In het Yellowstone National Park zijn drie branden nog niet geblust. BijShasta in Californië heeft men 1200 ha grasland in brand gestoken om een andere brand, die 3000 ha beslaat, te bestrijden. In de staat Maine brandt het op een twaalftal plaatsen. Tot dusver is slechts één persoon aan brandwonden overleden. Voltooid. Volgens een communiqué van de Griekse generale staf hebben Griekse legereenheden de forten Roepesco en Fourka aan de Grieks-Bulgaarse grens heroverd, waarmede de zuiverings operaties in deze sector zijn voltooid. De verslagen guerilla's zijn over de grens naar Bulgarije gevlucht. Botsing. In Noord-Rhodesia (Z.-Afrika) is een met springstoffen geladen vracht auto op een wegkruising in botsing ge komen met een trein. Dertien personen zijn gedood, terwijl zeventien anderen werden gewond.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2