c PASDAME Veldmaarschalk Von Manstein te langen leste voor zijn rechters De 9 Muzen J Amsterdamse Beurs ACCORDEONS GROENTENWIJK TYPEN STENO ENGLISH LADY Vrij huis Steno - Typiste Woensdag 24 Augustus 1949 Haarlems Dastblad Beschuldigd van zeventien soorten oorlogsmisdaden Gisterochtend is te Hamburg het proces begonnen tegen de Duitse veldmaarschalk Fritz Erich von Manstein, wie zeventien verschillende soorten oorlogsmisdaden ten laste worden gelegd. De 61-jarige veld maarschalk had de laatste nachten in een geheel ledige ziekenhuiscel doorgebracht, bewaakt door een Brits officier, die tot taak had, eventuele pogingen tot zelfmoord van Von Manstein te verhinderen. Von Manstein is de 938ste en laatste Öuitser, die voor een Brits gerechtshof, op beschuldiging van oorlogsmisdaden te hebben bedreven of toegelaten, zal terecht staan. De veldmaarschalk 'heeft vier verdedi gers twee Britse en twee Duitse. Bij de aanvang van de zitting waren meer dan honderd buitenlandse en Duitse jour nalisten aanwezig. Sovjet-Russische en Poolse waarnemers waren uitgenodigd het proces bij te wonen; zij waren gisteroch tend echter nog niet aanwezig, evenmin als de getuigen uit de Sovjet-Unie en Po len, waarvan men verwacht dat zij bezwa rende getuigenissen tegen Von Manstein zullen afleggen. De Britse verdediger Paget verklaarde dat Von Manstein, als krijgsgevangene, slechts door een militair gerechtshof mocht worden berecht. „De status van mijn cliënt als krijgsgevangene is onaantastbaar". Hij zei: „Wij hebben Von Manstein gedurende vier jaar krijgsgevangen gehouden, daarbij steunend op de bepalingen van de Geneefse conventie en in die conventie wordt be paald dat geen gevangene van zijn rechten kan worden beroofd. Wij kunnen Von Manstein's status als krijgsgevangene slechts veranderen, door hem op vrije voe ten te stellen. Als gevolg van de thans gevolgde proce dure wordt veldmaarschalk Von Manstein beroofd van zijn recht, om slechts terecht te mogen staan voor een militair gerechts hof, waarin de rechters een hogere mili taire rang bekleden dan de beklaagde. Slechts diegenen, die zelf het opperbevel over legers hebben gevoerd, kunnen zich in de positie van mijn cliënt verplaatsen en slechts zij kunnen beoordelen of hij de hem door zijn regering gegeven opdrachten al dan niet moest uitvoeren. Door de thans gevolgde procedure wordt Von Manstein beroofd van de bescherming, die de wetten op het afleggen van getuige nissen een beklaagde verschaffen. De ten lastelegging is onder meer gegrondvest op documenten, die de beklaagde nog nooit heeft gezien. Er is bovendien, achter zijn rug om, bewijsmateriaal tegen hem ver zameld. Indien een Brits gerechtshof op een dergelijke wijze een proces liet voeren, zou de procedure door het hooggerechtshof in Groot-Brittannië ongeldig worden ver klaard op grond van grova. schending van de regelen der rechtspraak. Aan veldmaar- Op de Oude Schans in Amsterdam zijn opnieuw een tweetal panden, een drop- fabriek en een pakhuis, een prooi van de vlammen geworden. Een overzicht van de vuurgloed. Politiek der toekomstige West-Duits,e regering Dr. Konrad Adenauer, voorzitter van de christen-democratische partij, heeft te Bonn verklaard, dat hij er mee accoord gaat kanselier te worden. Hij noemde en kele punten van de politiek van een even tueel door hem te vormen regering: De regering zou in de toekomst gaarne zien, dat de Westelijke mogendheden met de West-Duitse federale regering overleg pleegden met betrekking tot de defensie van Duits gebied. In feite zou hij,Adenauer, Duitsland gaarne in het Atlantische pact opgenomen zien. Hij is voorstander van de instelling van een ministerie voor Oost- Duitse aangelegenheden, doch tegenstan der van een samenwerking, zoals gewenst door Rudolf Nadolny, vroeger Duits am bassadeur in Moskou. De thans door de bizonale autoriteiten gevoerde politiek zou moeten worden voortgezet. De federale regering zou geleid moeten worden door een enkele grote partij, terwijl de in groot te daarop volgende partij een verantwoorde oppositie zou moeten voeren. Hij zeide het als natuuxdijk te beschou wen, dat de socialisten niet bereid waren aan een regering deel te nemen, die een politiek zou voeren waartegen zij zich gedurende 18 maanden hadden verzet. Dat, zo zeide Adenauer, is hun eigen zaak. Wij blijven bij onze politiek en hierin is natio nalisatie niet opgenomen, wel de noodzake lijkheid van het verdelen der economische middelen met betrekking tot bepaalde in dustrieën. Het zal onze taak zijn, zo vervolgde Adenauer, toe te zien, dat onze betrekkin gen met het Westen zo goed mogelijk zijn. Beslissingen, dig thans over het hoofd der Duitsei-s heen genomen worden zouden weldra in overleg met de federale regering genomen dienen te worden. Op deze wijze zou ook spoedig het lidmaatschap van het Atlantisch verdrag volgen. Hoewel Duits land niet onafhankelijk zou zijn wat be treft de buitenlandse betrekkingen, zou toch een speciaal departement voor deze zaken ingesteld worden. schalk Von Manstein is dat ontzegd, waar op in Engeland de geringste misdadiger volkomen terecht aanspraak maakt." Daarop werd het woord gevoerd door de openbare aanklager, Sir Arthur Comyns Carr, die aanvoerde dat veldmaarschalk Von Manstein naar Duitsland is terugge bracht en bij het Duitse leger is ontslagen, waardoor hij zijn status als krijgsgevangene verloor. Zowel de openbare aanklager als de ver dediging waren het erover eens, dat er bij dit proces voor de eerste maal sprake van is of de Britse regering gerechtigd is, bui tenlandse oorlogsmisdadigers gerechtelijk te doen vervolgen. Sir Arthur voerde verder aan dat de normale rechtsregelen betreffende het af leggen van getuigenissen thans niet kon-, den worden toegepast omdat de ten laste gelegde misdrijven zeer zwaar van aard waren en gedurende geruime tijd zijn be dreven in een zeer uitgestrekt gebied. Het is daarom volstrekt onmogelijk bij de be oordeling hiervan de maatstaven aan te leggen, die worden gebruikt bij gerechte lijke procedures van geringere omvang. Von Manstein verloor de eerste ronde in zijn proces toen de rechters twee generaals, twee brigade-generaals en drie kolonels zich, in tegenstelling tot de opvatting der verdediging, competent ver klaarden om de zaak te behandelen. De Britse verdediger van Von Manstein, Paget, zeide nog, dat Von Manstein geens zins de berechting wenste te ontlopen, doch dat hij zijn naam en zijn eer wenste te redden. Rusland vroeg Chinese neutraliteit bij eventueel conflict In Januari 1949 heeft de Sovjet-Unie China om een garantie van strikte neutra liteit verzocht in het geval dat de Sovjet- Unie in een oorlog betrokken zou worden, zo heeft dr. Chan Tsjieh Hou, de persoon lijke vertegenwoordiger van de Chinese plaatsvervangende president, Li Tsoeng Jen te Washington verklaard. Tegelijker tijd had de Sovjet-Unie de vermindering van de Amerikaanse invloed in China ver zocht. De vertegenwoordiger van de president heeft deze verklaring uitgegeven „teneinde een misverstand betreffende president LJ's buitenlandse politiek" recht te zetten, zo als deze vermeld wordt in het wit-boek van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Dit witboek verklaarde dat Li in begin sel met de Russische ambassade te Nanking overeen is gekomen, dat China zich bij toe komstige conflicten neutraal zou houden, de Amerikaanse invloed in China zoveel mogelijk geëlimineerd zou worden en dat een basis voor werkelijke Sovjet-Russische- Chinese samenwerking zou worden gelegd. De Chinese woordvoerder ontkende, dat ooit een dergelijke overeenstemmming was bereikt. Toen de Sovjet-Unie de gewenste garantie niet verkreeg, zo zeide hij, gaven zij de communistische Chinezen de vrijheid tot handelen, in de hoop, dat een door de communisten beheerst China wel een der gelijke garantie zou geven. Positie van het pond sterling Naar de financiële redacteur van Reuter meldt, achtte men het heden in financiële kringen te Londen zeker dat sir Stafford Cripps, de Britse kanselier van de schat kist, op de in September te Washington te houden financiële besprekingen zich even zeer zal verzetten tegen een algemene deva luatie van de Europese valuta's als tegen een eenzijdige devaluatie van het pond sterling. Men heeft reeds lang erkend, dat indien het pond sterling ooit wordt gedevalueerd, bijna alle valuta's in Europa in het sterling- gebied dit voorbeeld onmiddellijk zouden moeten volgen, zij het dan misschien ook in verschillende mate. In Londense financiële kringen is men echter van mening, dat de druk, die zal worden uitgeoefend om tot devaluatie over te gaan, wel eens onweerstaanbaar zou kunnen worden. Of een gedwongen deva luatie een stap zal betekenen in de richting van herstel of slechts een ander stadium van de crisis zal zijn, zal er van afhangen of er fundamentele maatregelen worden getroffen om het vertrouwen te herstellen, indien het vertrouwen in de bestaande koers wordt ondermijnd, zou het geen zin hebben de koers te wijzigen. Koningin ontving scheidende Amerikaanse ambassadeur Koningin Juliana heeft Dinsdagmorgen dr. H. B. Baruch, buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur der Verenigde Sta ten van Amerika, in afscheidsgehoor ont vangen. Dr. Herman B. Baruch zal 26 Augustus naar de Verenigde Staten terugkeren. GOUDEN KOETS RIJDT WEER DE BEKENDE ROUTE Prinsjesdag valt dit jaar op 20 September. De Gouden Koets, waarin Koningin Juli ana zich naar de verenigde vergadering der beide Kamers van de Staten Generaal zal begeven, vertrekt, evenals vorige jaren, van het Paleis aan het Noordeinde. Na de plechtigheid zal de Koningin zich weder om naar dat Paleis begeven. De routes zullen dezelfde zijn als gewoonlijk. Kruis contra krullen Generaal mr. H. J. Kruis heeft tegen- over Nederlandse journalisten, die de i i oefeningen van Nederlandse legeronder- delen in Luxemburg bijwoonden, zijn I misnoegen te kennen gegeven over de I i wijze, waarop vele Nederlandse soldaten het haar dragen. Hij heeft bezwaar tegen I te lang en tegen gepermanent haar. I Het „voorlopig reglement op de inwen- I dige dienst der Koninklijke Landmacht" bevat een artikel waarvan de eerste alinea luidt: 1. hoofdhaar, knevel en j baard mogen naar verkiezing worden i gedragen, mits daarbij ter beoorde- ling van de compagnies-commandant ji de zindelijkheid en het goede voorkomen j niet uit het oog worden verloren. Vol- j gens generaal Kruis is echter de laatste j tijd aan dit voorschrift niet voldoende j de hand gehouden. Cricket Flamingo's spelen tegen Free Foresters Vanmorgen om halftwaalf begon op het terrein van Rood en Wit te Haarlem de cricketwedstrijd Flamingo'sFree Fores ters. De gasten trokken het eerst naar de wickets. Op 26 waren reeds twee goede batsmen uit. Hewetson (13) en Henderson (5) gingen l.b.w. op het bowlen van Klink. Willatt en Bloy speelden zich rustig in en daarna sloeg Bloy verscheidene vieren. Op 83 viel het wicket van Willatt (29). Tegen half twee 'hadden de Engelsen 89 runs voor het verlies van drie wickets. De score was toen: R. H. Hewetson l.b.w. H. J. Klink 13 G. L. Willatt c. Ingelse b. Menschaar 29 M. Henderson l.b.w. H. J. Klink 5 N. C. F. Bloy not out 42 A. H. Brodhurst not out 0 Voor drie wickets 89 Snelheidsrecord in de lucht Vermoedelijk zal Zaterdag 27 Augustus a.s. door de luchtstrijdkrachten een po ging worden gedaan om het Nederlandse snelheidsrecord voor vliegtuigen te vesti gen. Deze poging zal, wanneer de weers omstandigheden gunstig zijn, worden on dernomen ten N.O. van de kust van Ame land. Jonge Engelsman zwom het Kanaal over DOVER (United Press). De 18-jarige Brit Phillip Mickman is in zijn poging het Kanaal over te zwemmen geslaagd. Van morgen om 4.33 uur ging hij bij Kingsdown aan de Engelse kust aan wal, nadat hij 23 uur en 48 minuten tevoren bij Kaap Gris Nez aan de andere zijde van het Kanaal te water was gegaan. Van allen die in hun poging het Kanaal zwemmende over te steken, zijn geslaagd, heeft Mickman er het langst over gedaan. K.N.A.C. wil uitstel van nieuw nummersysteem voor auto's e.d. De onlangs aangenomen Wegenverkeers wet voorziet onder meer in een geheel ge wijzigd systeem van nummering der mo torrijtuigen. Het is de bedoeling in het vervolg de nummers aan het motorrijtuig te verbinden in plaats van aan de eigenaar of houder. Indien dus een auto van eigenaar verwisselt, zal de laatste onder het aan die auto verbonden nummer moeten gaan rijden. Dit nieuwe systeem brengt met zich mede, dat voor ongeveer 250.000 motor rijtuigen nieuwe nummerplaten zullen moeten worden vervaardigd en wel telkens twee per voertuig. De KNAC heeft zich nu met een adres gewend tot de ministers van Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken en Finan ciën, in welk adres zij bezwaren tegen dit nieuwe systeem aanvoert en betoogt dat naar haar mening de huidige regeling geen zodanige tekortkomingen heeft, dat een perfectionering als in het voornemen ligt, thans is gewettigd. Zij verzoekt daarom het huidige systeem van nummering te handhaven totdat de tijdsomstandigheden het toelaten, om op het nieuwe systeem over te gaan. „GROTE BEER" DONDERDAG IN AMSTERDAM Het troepentransportschip „Grote Beer" komt Donderdag 25 Augustus in de haven van Amsterdam aan. De ontscheping begint des morgens te 9.00 uur. SCHEEPVAART Akkrumdijk, New OrleansRotterdam 23 Aug. te Londen. Algorab, Porto Alegre Rotterdam 23 Aug. van Rio Grande. Alkaid, MombassaAmsterdam 24 Aug. te Genua. Alnati, Buenos AiresRotterdam 23 Aug. van Bahia. Amsteldiep. JavaAm sterdam 23 Aug. te Suez. Amsteldijk, Japan Rotterdam 23 Aug. v. Aden. Amstelkerk, DakarPlymouth pass. 23 Aug. Ouessant. Annenkerk, RotterdamBrisbane 24 Aug. te Fremantle. Arendskerk, Rotterdam Sydney 24 Aug. te Karachi. Bali, 24 Aug. van Tandjong Goeban naar Batavia. Kota Agoeng, JavaRotterdam 24 Aug. te Djed- dah. Lekhaven, 24 Aug. van Rio Grande te Montevideo. Linge. 23 Aug. van Norden- ham naar Gefle. Muiderkerk, 23 Aug. van Lobito te Mosamedes. Oranje, Batavia Amsterdam pass. 23 Aug. n.m. Dover. Ron do, 23 Aug. van Cochin naar Tuticorin. Sibajak, 23 Aug. van Batavia naar Sema- rang. Stad Leiden, 23 Aug. van Cochin n. Madras. Sumatra, AmsterdamJava pass. 24 Aug. Gibraltar. Ta-lisse, JavaAmster dam 23 Aug. te Port Said. Tawali, 23 Aug. van Hamburg naar Karlsham. Bantam, SingaporeLiverpool pass. 23 Aug. Pantel- laria. Kedoe, 23 Aug. van Houston naar New Orleans. Kota Baroe, JavaRotterdam 22 Aug. van Djeddah. Limburg, 22 Aug. v. Los Angeles naar Kaapstad. Overijsel, Java Rotterdam pass. 24 Aug. Finisterre wordt 26 Aug. 6 uur aan de Hoek van Holland verwacht. Prins Johan Willem Friso, 24 Aug. van Hamburg te Antwerpen. Prins Willem van Oranje, RotterdamMontreal pass. 23 Aug. Sci-llies. Sarangan. San Fran ciscoCalcutta pass. 23 Aug. Sa-bang. Venus, 23 Au-g. van Venetië te Calamata. Waterland. Buenos AiresAmsterdam pass. 23 Aug. Fernando Noronha. Weltevreden, New YorkJava 24 Aug. te Aden. Zeeman, 23 Aug. van Colombo naar Calcutta. Zonne- wijk, MombassaAmsterdam 23 Aug. van Port Said. Zuiderkruis, RotterdamBatavia pass. 23 Aug. Malta. Aldabi, 22 Aug. van Rotterdam te Buenos Aires. Averdijk, 23 Aug. van Norfolk te New York. Delftdijk, 23 Aug. van Antwerpen naar Avonmouth. Duivendijk, 25 Aug. n.m. van Londen te Rotterdam verwacht. Edam, New York Antwerpen, 25 Aug. bij Vlissingen verw. Maas, Antwerpen—San Juan pass 23 Aug. Azoren. IJsel, 23 Aug. van Paramaribo n. Haiti. Bloemendaal Huldiging van de heer J. de Jong Op 31 Augustus zal het Gemeentebestuur van Bloemendaal de directeur van Publieke Werken, J. de Jong Czn., huldigen ter ge legenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum op 1 Juni j.l. en zijn afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Deze huldiging zal worden gecombi neerd met die van de ingezetenen van Bloe mendaal en begint om 3 uur in het gebouw van Publieke Werken aan de Brouwers kolk weg. De jubilaris zal daarna tot 5 uur recipiëren, 's Avonds biedt hij aan perso neel en genodigden een feestavond- aan. GROENTJES in Haarlems Dagblad zijn er om u te helpen. En. op geen andere manier kunt u zo goede, snelle en zekere hulp krijgen. Edmond Jaloux overleden. De Franse schrijver en criticus Edmond Jaloux is op 71-jarige leeftijd aan een hartaanval te Lausanne overleden. Jaloux, die sedert 1916 in Zwitserland woonde, was lid van de Academie franchise en werkte voor de oorlog als criticus mee aan het Frame blad „Les nouvelles litté- raires". Jaloux laat vele romans na. Film van de maand. Het bestuur der Nederlandse Filmclub heeft de film „Fiet sendieven", vervaardigd door Vittorio de Sica. het praedicaat „Film van de maand" verleend. Strassburger binnenkort naar Haarlem. De Engelse circusdirecteur Cyril Mills heeft voor het winterseizoen in de Londense Olympiahall zes bruine „Zeeuwen" van cir cus Strassburger geëngageerd. Deze paar den zullen te Londen in Zeeuwse kledij warden voorgeleid. Circus Strassburger gaat in September weer op reis. Haarlem en Rotterdam staan het eerst op het pro gramma. Lof. De film van Julien Duvivier ..Het Koninkrijk der hemelen" wordt geken schetst als de beste rolprent op het inter nationale filmfestival van Venetië. De critici schrijven dat Duvivier zijn meesterschap van voor de oorlog dat tot uiting kwam in ..Het Balboekje" en „Pépé le Moko" heeft hervonden. Geldmarkt zeer ruim voorzien - De geldmarkt blijft onveranderd zeer ruim en „callgeld" noteert nog steeds drie vierde procent. De laatste tijd zijn belang rijke middelen naar de markt toegevloeid, die in totaal geraamd kunnen worden op 55 millioen 'gulden en wel circa 40 millioen uit de couponbetaling der conversielening 1947 per 15 Augustus en de resterende 15 millioen uit de dividenduitkering der Uni lever N.V. Schatkistpapier is op alle ter mijnen eerder gezocht. De situatie op de geldmarkt wordt weer spiegeld in de jongste weekstaat van de Nederlandse Bank, die aantoont dat geld naar de banken is toegevloeid. Het saldo van banken in Nederland is met ruim 10 millioen gulden aangegroeid tot 55.6 mil lioen. Daarnaast is geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om voorschotten te verkrijgen in rekening-courant op onder pand. De bankstaat vertoont enige gunstige verschijnselen: goud is niet afgevloeid. De totale vorderingen op het buitenland zijn met 8 millioen gulden toegenomen en de biljettencirculatie is met 8 millioen gulden gedaald. Deze daling voltrekt zich in Augustus niet zo vlot als dit in andere maanden placht te geschieden. Overigens vertoont de weekstaat geen mutaties van betekenis. Het saldo van de schatkist is met 14 millioen gulden afge nomen en de bijzondere rekening is onver anderd gehandhaafd op 289 millioen gul den. Daarnaast zijn de andère vrije saldo's, waaronder de storting van de tegenwaarde der Marshallhulp voorlopig wordt ge boekt, met 16 millioen gulden toegenomen. De vrije saldo's van vreemde circulatie banken zijn met 4% millioen gulden ge crediteerd. Synode Gereform. kerken met haar zittingen begonnen Maandag is in de Valkenboschkerk te 's-Gravenhage de gewone driejaarlijkse Synode van de Gereformeerde kerken in Nederland aangevangen. Tot praeses werd dr. J. Hoek te 's-Gra- venhage-West, tot assessor ds. P. H. Kruys- wijk te Amsterdam, tot eerste scriba ds. C. van der Woude en tot tweede scriba van het moderamen dr. E. I. F. Nawijn te Kampen gekozen. De predikanten van 's-Gravenhage-West Werden uitgenodigd als adviserende leden zitting te nemen. De leden der synode getuigden door op te staan instemming met de belijdenisvoor schriften. Tot voorzitters van de zes werkcom- missies werden benoemd de predikanten ds. F. C. Meyster te Rotterdam, ds. H. A. Munnik te Zwolle, dr. A. D. R. Poolman te Alkmaar, ds. D. Scheele te Assen. ds. Y. K. Vellenga te Meppel en dr. L. van der Zan den te Groningen. Dr. J. Hoek als oudste predikant van de kerk van 's-Gravenhage-West herinnerde er in zyn openingsrede aan, dat het 35 jaar geleden was dat een Generale Synode in de residentie werd gehouden. Spreker schetste de ontwikkeling van het Haagse kerkelijke leven en wees in verband daarmede op de in 1925 voltrokken splitsing der ongedeeld* kerk van 's-Gravenhage, op de invloed van de tweede wereldoorlog en op de kerk scheuring, al nam die in Den Haag geen grote afmetingen aan. Dr. Hoek accentueerde voorts de bijzon dere betekenis der Synode, niet het minst door de beslissingen waarvoor zij staat ten aanzien van de verhouding van de Gere formeerde Kerken tot die onderhoudende artikel 31 K.O. en een mogelijke hereni ging. Hij wekte de Synode op deze ernstige zaak gelovig aan te vatten en zich niet ge vangen le geven aan een fictieve spanning tussen waarheid en eenheid. Andere gewichtige aangelegenheden die aan de orde komen, betreffen de nieuwe psalmberijming, de kwestie van de verhou ding tot de Wereldraad van Kerken, het tuchtrecht der meerdere vergaderingen cn de benoeming van een tweetal hoogleraren aan de Theologische hogeschool. Tweede „eenheids-bord" voor les-auto's Om een einde te maken aan de verwar ring op het gebied van de auto-rijscholen, hebben de Algemene Nederlandse Wiel- rijdersbond, de Koninklijke Nederlandse Motoi-rijdersvereniging en de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Per sonen-vervoer besloten een samenwerking aan te gaan om tot uniformiteit te geraken in leswagenborden, in exameneisen voor de instructeurs, in diploma's en in eisen aan het materiaal. Zij hebben daartoe een contract afgesloten waarin al deze zaken nauwkeurig zijn gepreciseerd. Een volledige uniformiteit is echter bij lange na nog niet bereikt, want de Konin klijke Nederlandse Automobielclub, die het systeem van erkende rijscholen al lang hanteert en wat automobielen aangaat getuige het grote aantal L-borden van de KNAC wel haast als belangrijkste or ganisatie op dit gebied mag gelden, heeft zich bij deze groep niet aangesloten, omdat de eisen welke deze nieuwe groep aan de instructeur stelt, niet aan haar criterium voldoen. Men zal dus voortaan twee verschillende borden zien, maar eigenlijk wordt het zo langzamerhand tijd dat de overheid een bindende en uniforme regeling treft om dit voor de verkeersveiligheid zo belangrijke onderwijs de nodige voorschriften op te leggen. i In Aden ontscheepte militairen hersteld op weg naar huls De twee militairen die op 27 Juli van het troepentransportschip „Kota Inten" te Aden werden ontscheept en daar in een hospitaal met pokken werden opgenomen, zijn thans hersteld en keren per „Johan van Olden- barnevelt" naar Nederland terug. MR. DE NIET BEëDIGD Mr. Maarten de Niet, ondervoorzitter van de adviesraad voor Suriname, tevens eerstaangewezen vervanger van de gou verneur, is beëdigd als waarnemend gou verneur. Mr. de Niet is sedert 1926 in Su riname werkzaam bij het departement van Justitie. HANS KAART IN BATAVIA. Hans Kaart, die met zijn gezelschap in een jeep op de bonnefooi een wereldreis maakt, is in Batavia aangekomen. De laatste étappe SingaporeBatavia werd afgelegd in een vrachttoestel van de militaire luchtvaart, waarin ook de jeep met aanhangwagen werd opgenomen. Hij zal nu zes maanden in Indonesië op tour gaan. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 327% 323 269 266 247% 242 188% 184% 156 Nederlandse Ford 272 Nederlandse Kabel 304 v. Berkei's Patent 123% Scheepvaart- Unie 165 163 Holl.Amerika Lijn 167 Deli Maatschappij 149% 150% H. V. A 160% 162% A'dam Rubber 140% 141% Ned. Handel Mij. 1551/2 N.-I. Handelsbank 110% Billiton Mij. II 325 Sport in 't kort ENGELSE LEAGUE. In de eerste divisie van de league werden Dinsdag twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren: Aston VillaDerby County 1—1; Burnley Sunderland 22. Verloofd: LENI ADRLAANSE en H. VAN DER PLAAT Haarlem. 1 Sept. 1949. Kloppersingel 73.' Kloppersingel 115. Receptie v. 7.30—9 uur. Enige en algemene kennisgeving. Heden 23 Augustus 1949 overleed tot onze diepe smart in de ouderdom van ruim 70 jaar. tijdig voorzien van de H H. Sa cramenten onze innig ge liefde man, vader, be huwd- en grootvader HERMAN MOERKERK Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Erelid van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant enz. Haarlem: J. Moerkerk-Alard Hengelo O.: Ir. G. Moerkerk en kinderen Amsterdam: E. Meuwissen-Moerkerk Dr. W. Meuwissen en kinderen Nijmegen: H. Moerkerk S. J. E. Kamerbeek-Moerkerk Mr. J. Kamerbeek en kinderen Haarlem, Wilhelminapark 5. Chapelle Ardente: Ziekenhuis Joannes de Deo 14-15 en 19-20 uur. H.H. Uitvaartdiensten: Kathedrale Basiliek St. Bavo op Zaterdag 27 Augustus 10 uur, waarna de begrafenis pl.m. 11.15 uur op de R.-K. Begraaf plaats (ValkenburgV te Heemstede. Stille H.H. Missen 8 en 8.30 uur. Rozenkrans ge bed Vrijdagavond 8 uur in de Kathedrale Basiliek Liever geen bezoek. Gaarne H.H. Missen. Heden overleed na een kortstondig ziekbed onze lieve schoonzuster, mevr. E. B. REIJNDERS geb. BRASSER Uit aller naam: Ir. A. E. R. Arnold. 23 Augustus 1949. Ruime sprtering Gemakkelijke betalingsvoorwaarden, ook voor niet-leerllngen Accordeonschool en -handel welke gisteren werd geplaatst, moet nog worden aangevuld met het adres: Anegang 25 Haarlem Telefoon 19644 Aangeboden groentenwijk met vaste klanten, beslist goede broodwinning. Zonder enig risico. Alleen tegen overname van best paard, wagen en handwagen. Spoed gewenst. Brie ven onder no. 3835. Mangelsters, vouwsters en perssters gevaagd Wasserij BEELEN, Blekersvaartweg 13, Heemstede Overhemdenpersters en vouwsters gevraagd Wasserij G. RHEE EN ZN., Blekersvaartweg 55, Heemstede Privé-Secretaris (esse) Vraagt gratis prospectus MOORE'S SCHOOL Fr. Halsstr. 1 Tel. 14624 wanted for teaching 7 year old girl for 2 months 2 hours daily Mevr. Staring. Slinger weg 2^Aerdenhout. Tel. 2674£ FRANS ENGELS DUITS Opl. alle prakt, examens KLIPP's TALENSCHOOL Kleverparkweg 142 Tel. 13269 Vraagt prospectus!! i. M. O. Erkende cursus Middenstandsdiploma Aanvang 8 Sept. 1949. Lessen in clubverband WILHELMINASTRAAT 3, Haarlem. „DeSoto" Sedan 1948 Lorentzlaan 9. H'stede. Telef. no. 28018. Radiotoestellen in prijzen vanaf f105.- Wij regelen eventueel de be taling met U J.VAN DEN BERG De Radio-specialist, ZIJLSTRAAT 87. Tel. 11110 Fotocopieën beter, sneller cn goedkoper Foto Hilarius GROTE HOUTSTRAAT 102, Telef. 10866 Wij vragen voor direct maat 40 Aanmelden bij het confectiebedrijf ECOBE, Ged. Oude Gracht 58, te Haarlem, van 917 uur HANDELSKANTOOR te Haarlem vraagt voor spoedige indiensttreding AANKOMENDE ASSISTENT(E) voor de export-afdeling Goed kunnen rekenen en typen. Talenkennis strekt tot aanbeveling. Brieven onder no. 3836. JOH. ENSCHEDé EN ZONEN Grafische Inrichting N.V. vraagt voor de Afdeling Binderij: ENIGE MEISJES Loon volgens de bepalingen van de C.A.O. voor het grafisch .bedrijf in Nederland Persoonlijke aanmelding dagelijks tussen 10—12 uur, Klok huisplein 5, Haarlem. Wegens uitbreiding kunnen direct bij ons geplaatst worden: NAAISTERS EN LEERLINGEN alsmede OVERHEMDEN-STRIJKSTERS Bij CHEMISCHE WASSERIJ in Haarlem gevraagd CHAUFFEUR-BESTELLER Rijbewijs A en B Bij de CENTRALE te Velsen van het PROVINCIAAL ELECTRICITEITSBEDRIJF van NOORDHOLLAND kan worden geplaatst EEN KETELMONTEUR voor reparatie en onderhoud van hogedrukstoom- ketel-installaties met toebehoren. Dipl. A.B.S. en enige jaren praktijk in genoemde installa ties strekken tot aanbeveling. Rang en salaris: Bankwerker van 44.16 tot 47.04 of Bankwerker le kl. van 48.tot 50.88. Uitvoerige sollicitaties, waarin vermeld opl-, dlpl., ervaring, leeftijd, enz. met recente pasfoto aan de Directie, Ign. Bispincklaan 19, Bloemendaal goede stand, garage. Desgew. direct te aanv. Vestigings- verg. H'stede nodig. Brieven no. 3842. Architectenbureau te Haar lem vraagt per 1 Sept. voor halve dagen een tevens op de hoogte met een voudige administratie. Br. no. 2730 Wensing's Adv. Bur. Tempeliersstraat 32. Mevrouw Schippers, Heemst. Dreef 163, H'stede vraagt een net meisje voor dag en nacht. Klein ge zin. Veel vrij. Aanmelden 's avonds na 7 uur. Gevraagd: WERKSTER voor 3 morgens per week v. 9-12.30. Zich te vervoegen Joh. Wagenaarlaan 11, Hst. Fl. dagmeisje gevr. loon f 22.50 p. w. Aanm. Rjp« perdapark 35. Jfa 5 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3