Grootste landbouwexpositie die Nederland ooit zag in hart der Brabantse Kempen geopend De Best vierde in de serie der stayers Aantal slachtoffers der bosbranden op enkele honderden geschat De kleine Wereld Woensdag 24 Augustus 1949 3 Moderne modelboerderij twistappel der deskundigen Kort nadat de laatste hamerslag: gevallen en de laatste spade grond verzet waren op een vijftien hectare groot terrein, heeft minister Mansholt gisteren de Benelux- landbouwtentoonstelling te Eindhoven ge opend. Zeshonderd jonge hoeren, met hun opga- nisatievaandcls aangetreden, vormden ere hagen; honderden genodigden en belang stellenden woonden de plechtigheid bij. Mevrouw Mansholt kuipte met een zilveren schaar het brede lint door, dat het laatste beletsel vormde voor de toegang tot deze expositie, die de grootste is, welke ooit in ons land op dit gebied gehouden werd. Honderden vlaggen, speciaal de dundoeken van de drie Benèluxlanden karakteriseren mede de bedoeling van deze Eindhovense tentoonstelling, die haar waarde in voor lichting over het boerenbedrijf binnen en buiten de grenzen van ons land zoekt. Het halve eeuwfeest van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven is de directe aanleiding tot de tentoonstelling geweest. Vandaar, dat het standbeeld var de Brabantse „Boeren-Napoleon", de Nor- bertyner pater G. van den Eisen, tegenover de ingang is opgericht. Pater Van den Eisen wordt hier herdacht als de grote man, die in de zich wijzigende landbouw- en land- bouwcredietverhoudingen aan het einde van de vorige eeuw tot aan zijn dood in 1924 de stuwende kracht was achter nieu we ontginningen, de oprichting van organi saties en boerenleenbanken, welke laatsten hun bekroning vonden in de thans jubi lerende Centrale Bank. Over 350.000 tegels wordt de bezoekende boer of burger langs een „voorbeeld-boer derij" geleid. De moderne, zeer rationele witte bedrijfsgebouwen trekken allereerst de aandacht. Hier is volkomen gebroken met elke traditie. Het woonhuis is ruim en luchtig als een landhuis gebouwd met grote ramen. Een moderne woonkeuken, zitkamer en vier slaapkamers met stromend water en badgelegenheid vormen hèt ideaal, dat de ontwerpers zich voor de toekomst op het gemengde bedrijf van ongeveer 12 hectaren hebben gesteld. Van het huis leidt een spoelkeuken naar de stal voor tien stuks rundvee, waarin aparte afdelingen voor jongvee, paarden, zieke dieren en vier var kens zijn gebouwd. Een open kapschuur en kippenhok met twee rensystemen comple teren deze, naar de mening van de ontwer pers revolutionnaire, kleine boerderij. Protest en bewondering Over het uiterlijk van woonhuis en be drijfsgebouw zijn reeds stormen van pro test en bewondering in kringen van des kundigen opgegaan. De ontwerpers stellen voorop, dat zij een gerieflijk en doelmatig gebouw hebben willen zetten, dat breekt met de tot dusver vrij nauw gevolgde boe- rentraditie, doch dat zo goedkoop mogelijk is. Vandaar het platte dak van holtegels, de eenvoudige, strakke lijnen en de lage, zolderloze stallen. Juist in de kapbouw gaat veel geld zitten. Deze boerderij, die volgens bestaande bouwnormen in het tra ditionele kapmodel 35.000 gulden zou moe ten kosten, kan voor ongeveer 25.000 gulden worden neergezet, hetgeen in alle kringen sterk de aandacht trekt. De meningen lopen niet zozeer uiteen over de bruikbaarheid van woning en gebouwen, dan wel over het uiterlijk en het al of niet passen daar van in een landelijke omgeving. Rond deze boerderij, die compleet is in gericht, vindt men het weide- en akkerland, zoals dit volgens deskundigen op een klein gemengd zandbedrijf zou moeten zijn. Naast het traditionele gewas vindt men arbeids- doch niet kapitaalintensieve voorbeelden van tuinbouw en voederbouw, die arbeids- overschotten in deze soort gezinsbedrijven kunnen opvangen en veredelïngsteelt van vee (kippen en varkens) mogelijk maken. Door en rondom dit boerenbedrijf, dat in een jaar tïjds gecreëerd werd uit woeste heidegrond, loopt een betegeld pad van 3J/2 kilometer door nieuw aangelegde tuin- en waterpartijen naar de zeventien paviljoens van de expositie. België is met een kostbare uitbeelding van zijn ganse landbouw, het landbouw- credietwezen en het coöperatieve organisa- tiewerk uitgekomen. Kunstschilders, bloe misten en decorateurs hebben aan dit pa viljoen, een lust voor het oog, hun beste krachten gegeven Nederlands paviljoen sober Het Nederlandse paviljoen is zo sober mogelijk gehouden. Het ministerie van Landbouw geeft met behulp van diorama's en geïllustreerde statistieken uitbeelding van het „hoe en waarom" van de tot dus ver gevolgde landbouwpolitiek, alsook van de wijze waarop boer en tuinder in hun eigen voordeel hieraan kunnen medewer ken. Voorts vindt men stands, waarin wordt uitgelegd, dat vele jongeren uit de kleine boerenstand in de toekomst geen emplooi meer in de land- en tuinbouw zullen kun nen vinden. Men wijst op mogelijkheden van ontwik keling in andere richtingen als ambacht en industrie, alsook op de mogelijkheden van emigratie. Diverse landelijke organisaties hebben voorts hun inzendingen in het Ne derlandse paviljoen ondergebracht. Luxemburg is met een klein paviljoen uitgekomen, dat de aandacht vraagt voor de teelt van rozen en wijndruiven, alsook voor touristische aspecten van dit land. Een selectie van landbouwmachines, die geschikt zijn voor gezamenlijke exploitatie door een aantal kleinbedrijven, inzendin gen van diverse coöperaties en andere on dernemingen, een feestgebouw, taveernen, restaurants, een klein lunapark en een ter rein voor veekeuringen completeren de tentoonstelling. Men rekent op een toeloop van tenminste 400.000 boeren en stedelingen. In voorver koop gingen reeds 150.000 kaarten weg. In het grote, modern ingerichte restau rant houdt men rekening met heel wat eters. Behoudens wagonladingen aardappe len rekent men per dag op consumptie van 24 varkens en duizenden eieren als „uit smijters". Vergald pleizier Voor drie grote bedrijven zal echter het pleizier wel vergald zijn, omdat een kort geding voor de president van de ï-echtbank te 'sHertogenbosch hun de deur moest openen tot hun stands. Deze firma's, vee- en vogelvoederprodu- centen, hadden indertijd ingeschreven voor de tentoonstelling. Later werden zij, wegens ruimtegebrek, afgewezen, doch tegelijker tijd uitgenodigd een afdeling in te richten in een gedeelte dat voor de middenstand op het expositie-terrein was gereserveerd. Over dit aanbod kwam men tot een accoord. Toen de firma's evenwel hun stand wilden opbouwen werd hun de toegang tot het ter rein door het bestuur van de stichting die de landbouwtentoonstelling organiseert, geweigerd. De „ongewenste gasten" hebben hun proces gewonnen. Hun eis: toegang tot de tentoonstelling en een dwangsom van tien*mille voor iedere dag dat het bestuur dit zou verhinderen, werd volledig toe gewezen. Door de stichting werd aangevoerd, dat zij haar weigering in principe baseerde op de omstandigheid, dat deze tentoonstelling in hoofdzaak uitgaat van de Rooms-Katho- lieke coöperaties en dat het particulier initiatief slechts mede kan doen op een ge bied, waarop door de coöperaties nog niet voldoende wordt voorzien. Het bestuur dei- stichting meende, dat het tentoonstellings reglement haar het hoogste recht geeft als nog deze deelnemers de toegang te weige ren. De president was echter van oordeel, dat de aanvaarding van de inschrijving van de eisers door het middenstandstentoonstel- lingscomité definitief was en dat de stich ting alleen in geval van omstandigheden buiten haar wil hierop zou kunnen terug komen. Ontspoorde jeugd Amsterdamse kinderpolitie achterhaalt complot De Amsterdamse kinderpolitie heeft vijf jongens aangehouden, die reeds sinds de bevrijding regelmatig uit grote magazijnen allerlei voor jongens zeer aantrekkelijke artikelen hadden gestolen. Een controleur van een der grote warenhuizen in het cen trum had een der knaapjes op heterdaad betrapt en hem overgegeven aan de kin derpolitie, waardoor het groepje tegen de lamp is gelopen. Zij stalen o.a. vulpennen en potloden, zakmessen, mondharmonica's, leesboekjes en pistooltjes. Zelfs zagen zij kans een gouden horloge te ontvreemden, dat de moeder van een van de jongens voor twaalf gulden kocht. De politie heeft een deel van hetgeen de laatste tijd was gesto len bij marktkooplieden kunnen achter halen. Ook het gouden horloge kon in be slag worden genomen. Uit het verhoor van deze jeugdige winkeldieven bleek, dat zij in de Canadese tijd zich bezig hadden ge houden met het stelen van levensmiddelen uit legerwagens. Later gingen zij over tot het wegnemen van speelgoed en geraakten zo op het pad der misdaad. De totale waar de van hel gestolene wordt op enkele hon derden guldens geschat. Ernstiger is dat de knapen, die allen uit zeer- behoorlijke mi lieus komen, volstrekt geen berouw toon den en het geheel nogal luchtig opnamen toen zij werden verhoord. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN Dinsdagmiddag werden de wereldkam pioenschappen op de baan voortgezet met de derde serie achter grote motoren, waar voor in deze volgorde aan de start kwamen: Frosio, Italië: De Best. Nederland (ach ter De Graaf); Lohmueller, Zwitserland, Lesueur, Frankrijk en Michaux, België. Veel bijzonders gebeurde er in de eerste 33 km niet. Lohmueller verdween na de start naar de laatste plaats en na 70 ron den passeerde Lesueur De Best. Latei- werd De Best niet aangevallen, maar toch liet hij de motor los en toen hij door De Graaf weer werd opgevangen, had hij een ronde achterstand op Frosio. Ook Michaux werd gepasseerd. De motor van De Graaf was in het ongerede geraakt en De Best werd overgenomen door Wiersma die voor Pronk heeft gereden. De eerste aanval, die Lesueur op Frosio deed, "slaagde en na 125 ronden van de 270 was de stand: op kop Lesueur, tweede Frosio op 100 meter, derde Michaux met een ronde acchterstand plus 50 meter, vierde De Best en vijfde Loh mueller, met twee ronden achterstand. Van strijd was toen geen sprake meer. Michaux kreeg ook moeilijkheden met de motor, Lohmueller werd nog enkele malen gelapt, zodat na 66 km Lesueur aan de kop lag met drie kwart baanlengte voorsprong Vandaag rouwt Frankrijk De regen bracht uitkomst Nu het vuur is bedwongenhangen zware rookwolken boven de vlakten van Les Landes. :wartgeblakerde Nog steeds hangen zwarte rookwolken boven de streek rondom Bordeaux, waai kilometers ver zich een troosteloze, zwart geblakerde vlakte uitstrekt. Kier en daar liggen de puinen van dorpen en boeren hoeven, met rokende, stinkende massa's overblijfselen van wat eerst opgetaste oog sten waren. De regen, die sinds Dinsdag is begonnen te vallen, heeft de. smeulende bosgronden gedoofd en het ontstaan van nieuwe branden beperkt, doch nog steeds komen van hier en daar in de omgeving van Bordeaux meldingen van nieuwe vuur haarden, die het ijlings aanrukken van mi litairen en brandweren noodzakelijk maken. Vandaag, Woensdag, is een officiële Franse nationale rouwdag. De Franse regering heeft deze rouwdag voorgeschreven ter na- .edachtenis van de slachtoffers, wier aantal nu wel - ondanks de nog steeds lage offi ciële opgaven - op enkele honderden ge schat kan worden. Talrijke personen, meest militairen en jonge burgers, die medege- holpen hebben aan het blussingswerk, worden nog vermist. Alle vermakelijkheidsinstellingen in het gehele land zijn vandaag gesloten en op de officiële gebouwen wappert de vlag half stok. Meer dan 80 lichamen van slacht offers zijn opgebaard in de school en het stadhuis van Cestas bij Bordeaux, waar 2C0 huizen verbrandden. Toen de burge meester, Giraudeau, die in de strijd met de vlammen het leven verloor en wie posthuum het Legioen van Eer is verleend, gistermiddag begraven werd, was de plaats nog voor driekwart door vuur omringd. Ondanks de regen zijn bij Cazalis nieuwe branden uitgebroken. Ruim 2000 man Franse troepen en honderden brandweer lieden en burgers verrichten in de zwart geblakerde en nog nasmeulende woudge bieden in Zuid-West-Frankrijk naspo ringen naar ongeveer 150 vermiste perso nen, waarvan men vreest dat zij zijn om gekomen. Men verwacht, dat er meer dan 230 doden te betreuren zullen zijn. Tot dusverre zijn pas 81 lijken geborgen. Er zijn opnieuw vier personen ge arresteerd, die van brandstichting worden beschuldigd. Een van hen is een Spanjaard, zekere José Masso. Een vrouw met een tien dagen oude zui geling, die tevens de zorg op zich moest nemen voor twee oude hulpeloze mensen, zag haar boerderij negen uur lang door het vuur bedreigd. Tenslotte slaagden soldaten erin zich een weg te banen door de vlam men, waardoor het huis werd omringd, en allen te redden. De meeste Parijse dagbladen oefenden heden critiek uit op de regering, die zij beschuldigen van talmen met het nemen I van afdoende maatregelen om de branden te bedwingen. „L'Aurore" (uiterst-rechts) oefent cri tiek uit op de minister van Binnenlandse Zaken, Üules Moch, die zijn vacantie in Oostenrijk niet onderbroken heeft om te rug te keren en persoonlijk de leiding van de blussingsmaatregelen op zich te nemen. „Ce Matin", een R.P.F.-orgaan schx-ijft: „Morgen zullen wij de ware toedx-acht moeten vernemen. De verooi-deling van enkele gekken en misdadigers zal ons niet doen vergeten, wie verantwoordelijk is voor het gebeurde". Drukke dag voor Rode haan De rode haan heeft gisteren ook weer op vele plaatsen in ons land victorie gekraaid. Nadat 's morgens door onbekende oor zaak brand was uitgebi-oken in Warmen- huizen, ten Noorden van Alkmaar, waar de brandweren van het dorp en van Alkmaar niet konden verhinderen dat twee boerde rijen in as werden gelegd, werd gisteravond bi-anci ontdekt in de steenfabriek „Fort- mond" bij Olst. De brandweren van Deven ter, Olsi en Wijhe waren het vuur na een uur meester. Men hoopt de steenproductie zonder veel vertraging te kunnen voort zetten, doch de schade is aanzienlijk. Markiezenfabriek uitgebrand De markiezenfabriek „Nefoza" te Naar- den brandde Dinsdagavond ook uit. In het zelfde gebouw waren tevens een 'schoon maakbedrijf en een fabriekje voor radio- tafeltjes gevestigd. De brand werd tegen half zes ontdekt door enige arbeiders, die juist naar huis gingen. Ze trapten een deur in en grepen naar de brandblusapparaten. Het vuur vond echter zoveel voedsel, dat zij weinig konden uitrichten. De brand weren van Bussum en Naarden gingen ge zamenlijk het vuur met acht stralen te lijf, doch zij konden de fabriek al evenmin voor vernietiging behoeden. De schade is zeer aanzienlijk. De fabriek was tegen brandschade vei-zekerd. Bosbranden Zondag woedde in de bossen van Calmt- hout op Belgisch grondgebied een grote bosbrand, waarvan de rookontwikkeling in liet Brabantse grensgebied duidelijk waarneembaar was. Het vuur vond gretig voedsel in de bossen en heidecomplexen en eerst tegen het vallen van de avond slaagde men er in het vuur tegen te houden, waardoor kon worden voorkomen dat de brand ook op Nederlands gebied oversloeg. Het vuur kon wel worden tegengehouden, doch niet worden gedoofd. Maandagmiddag laaide het wederom op, doch verdere uit* breiding kon door spoedig ingrijpen worden voorkomen. Dinsdag brak wedei-om de brand uit, nu in groter omvang dan Maan dag het geval was geweest. De brandweren van Ossendrecht en Bergen op Zoom,namen aan de bestrijding deel. Zondag en Maan dag waren reeds de brandweren van Putte en van het vliegveld Woensdrecht gerequi- reerd. Het vuur naderde Dinsdagmiddag de Nederlandse grens. Een honderd-tal Bel gische militairen was eveneens voor de blussing aanwezig, evenals verschillende burgers. Men slaagde er na onvermoeid werken uiteindelijk in het vuur precies langs de grens een halt toe te roepen, nadat een V/2 km lange brandgang was gegraven. De Belgen waren er ondertussen eveneens in geslaagd het vuur op eigen gebied te overmeesteren. Door de enox-me rookont wikkeling werden de wei'kzaamheden ten zeerste bemoeilijkt. Naar schatting zijn meer dan 500 hectaren bos en heide aan het vuur ten prooi gevallen. In Juli voor bijna 6 millioen Gedurende de maand Juli wordt de di recte schade als gevolg van brand geraamd op ƒ5.775.080.— (Juli 1948 ƒ4.065.805.—). Uit een overzicht van de belangrijkste bi-anden, elk met een schade van 20.000, of meer. blijkt, dat hierbij achttien boer derijen en een landbouwschuur waren, die geheel of gedeeltelijk zijn vernield en waarvan de totale dii-ecte schade wordt raamd op 724.000,(in Juni van dit jaar twaalf boerderijen met een totale schade van ƒ526.000,—). Voorts verloor tengevolge van brand een pei-soon het leven en werden 26 per sonen door brand gewond, waarvan zes leden van het brandweerpersoneel. De in dustrie leed met vier branden een schade van 779.000,Ten aanzien van de oor zaken van al deze branden kan worden ge meld, dan in 25 gevallen (83 de oor zaak kon worden vastgesteld. Economisch debat in Straatsburg Nederlands voorstel tot verlaging invoerrechten STRAATSBURG, 23 Augustus. (Reuter) De onmiddellijke overweging door de ministex-s van Buitenlandse Zaken van een uniforme verlaging van invoerrechten in alle landen wei'd heden in de Europese As- semblée tijdens het economische debat ge vraagd door de Nederlandse afgevaardigde Van der Kieft. De heer Van der Kieft stelde aan de vergadering voor om aan de com missie voor economische zaken een resolu tie ter overweging te geven, waarin aan het comité der ministers wordt verzocht onmiddellijke en uniforme verlaging van invoerrechten in alle aangesloten landen te overwegen als eerste stap naar de uitein delijke verwijdering van handelsbelemme ringen". „Speciaal op economisch terrein, dat zo nauw verbonden is met hun dagelijkse leven, zullen de volken enige leiding, enig concreet resultaat van onze besprekingen verwachten", aldus de heer Van der Kieft. Hij verwees naar de uitspraak van de Amerikaan Hoffman, dat Europa heeft ge faald in het opvoeren van zijn export, naar de Verenigde Staten. Hoffman's advies, dat de handelsbelemmeringen in Europa moes ten worden verwijderd, was volgens de heer Van der Kieft „zeer wijs en verstandig, in het bijzondei-, zolang de kwestie of de han delsbelemmeringen der Verenigde Staten mogelijk een voldoende import van Euro pese goederen verhinderen niet in het ge ding wordt gebracht". De heer Van der Kieft zeide. dat Europa voor 1952 zijn huis op orde moet stellen. Kwesties als convertering van valuta, coör dinatie van verkeer, opheffing van kwan titatieve beperkingen en opheffing van ta rieven zouden de commissie voldoende werk geven voor het opstellen van een rapport voor de volgende zitting van de Assemblée. Verwijzend naar de resultaten van Bene lux zeide de heer Van der Kieft, dat de mogelijkheden van economische eenheid onder de naties en de verwijdering van handelsbelemmeringen geen werkelijk ef fect kunnen hebben, tenzij men tot om wis selbaarheid van valuta's kan komen. De Benelux-ervaring wees evenwel uit, dat deze omwisselbaarheïd slechts kan worden bereikt, indien de verschillen tussen twee belastingsystemen niet te groot zijn. Bene lux. ofschoon gelukkig op weg naar een heid, heeft daarom volgens de heer Van der Kieft nog een lange weg af te leggen. Deze ervaring wees volgens hem. uit, dat men tijdens deze zitting van de Assemblée niet op belangrijke resultaten kan hopen, doch men moet de nadruk blijven leggen op de absolute noodzaak van nauwere eco nomische samenwerking. De vergadering van de Europese Assem blee van heden heeft enige ogenblikken stilte in acht genomen ter gedachtenis van de slachtoffers van de bosbranden in Frankrijk. De voorzitter, Paul Henri Spaak, vertolkte het medeleven van de afgevaar digden met de ramp, welke Frankrijk heeft getroffen. Paul Reynaud verklaarde, dat Frankrijk trots is op degenen, die bij het volbrengen van hun plicht zijn omgekomen. op Frosio. De Best was derde op één fonde, Michaux vierde en Lohmueller vijlde. Toen 83 ronden voor het einde ook Frosio een lap kreeg was het duidelijk, dat Lesueur de overwinning niet meer kon ontgaan. Geen van de vier stayers had zich tegen Lesueur verdedigd en niemand deed een tegenaan val. Het was een lusteloze serie mei één stayer, die een klasse boven de anderen uitstak. Het resultaat werd: 1. Lesueur 1 uur 31 min. 12 sec.; 2. Frosio op 4 ronden en 150 meter; 3. Michaux op 7 ronden en 150 meter; 4. De Best op 9 ronden en 180 meter; 5. Lohmueller op 13 ronden. De herkansingsriltcn der stayers Vandaag worden twee herkansingsritten der stayers gereden, waarvan de indeling als volgt is: Eerste rit: Betherv. Frankrijk; Frosio, Italië; Lohmueller. Zwitserland; Meule- man, België en Michaux, België. Tweede rit: Besson, Zwitserland, De Best. Nederland: Lamboley, Frankrijk en Leli- aert, België. Achtervolging amateurs De resultaten van de halve eindstrijden achtervolging voor amateurs luiden: Eerste rit: 1. Andersen, Denemarken 5 min. 13,7 see.; 2. Gandini, Italië 5 min. 15,9 sec. Tweede rit: 1. Cartwright, Engeland 6 min. 15,6 sec.; 2. Joergenssen, Denemarken 6 min. 21 sec. De eindstrijd, welke Woensdagmiddag gehouden wordt, gaat dus tussen Anderssen en Cartwright, om de derde plaats komen tegen elkaar uit: Gandini en Joergenssen. Van Est in de halve eindstrijd De Nederlandse achtervolgers in de be roepsklas Van Est en Van Beek hebben gisteren gereden. Beiden wonnen hun eei-ste serie; Van Beek was sterker dan de Zwitser Koblet en Van Est steiker dan de Fransman Le Nizei-hy. In de kwarteind strijd kwam Van Beek tegen de Deen Pe- dersen. De Nederlander begon snel, maar na twee en een halve ronde liep Pedersen uit en nam een voorsprong van drie a vier meter. De Deen vergrootte langzaam maar zeker zijn voorspx-ong en op een gegeven ogenblik lag hij zelfs zes meter voor. Toen zette Van Beek de tanden op elkaar met elke ronde liep hij weer een meter in en toen de bel voor de laatste ronde luidde lag hij nog maar een meter op Pedersen achter. Onvenvacht kreeg Van Beek een lekke band. Pedersen won de rit, aange zien de bepaling luidt, dat degene, die in de laatste kilometer achter is en een lekke band krijgt, de strijd heeft verloren. Van Est startte tegen Nielsen. Veertien dagen geleden was Van Est eveneens op deze baan tegen de Deen uitgekomen en had toen verloren. Direct na de start nam Van Est een voorsprong, maar Nielsen verdedigde stug. Prachtig bleef Van Est door-draaien. Met wel dertig meter verschil won Van Est in de tijd van 6 min. 30.1 sec. De tijd van Nielsen was 6 min. 34.4 sec. De uitslagen van de andere kwarteind strijden waren: 1. Gillen. Luxemburg 6 min. 31,5 sec.; 2.. Benfenati, Italië 6 min. 40,9 sec. 1. CoppK Italië; 2. Piell, Frankrijk. In de halve eindstrijden is de indeling als volgt: Eerste halve finale: Coppi, Italië legen Pedersen, Denemarken; Tweede halve finale: Van Est, Nederland tegen Gillen, Luxemburg. Cricket Bondselftal—Free Foresters eindigde in een draw De tweedaagse wedstrijd tussen een Bondselftal en de Free Foresters, gespeeld op het terrein van VRA te Amsterdam is in een draw geëindigd. Dinsdagmoi-gen zette het Bondselftal zijn Maandag afgebroken eerste innings op 102 voor 6 voort. Arendsen de Wolf werd reeds in de eei-ste over achter het wicket gevan gen. doch Pelser (19 not out). Kumer (15) en v. d. Vegt (18) verhoogden het totaal nog vrij aardig voor Shuttleworth een einde aan.de innings maakte door eerst Kummer en éven later Honnebier te bowlen. Op 151 viel het laatste Nederlandse wicket. Het Bondselftal had een aehtertsand van 78 runs op de eerste innings. Fraser. een linkse bowler die de vox-ige dag 3 voor 19 nam, kon door een blessure niet meer spelen. In totaal gaf Brodhurst negen bowlers een nuttige oefening om aan de mat te wennen. Henry, een rechtse slowbowler, was het gevaarlijkste. Zijn cijfers waren 238. Voox-ts bowlden Chigneil 129. Henderson 23; Bi-odhurst 23. In de tweede innings scoorden de Free Foresters op aantrekkelijke wijze 156 runs, voor zij de innings voor het verlies van 2 wickets sloten. Zowel Willatt 59 (7 x 4), als Hewitson 52 (1 x 6, 5 x 4) lieten zeer fraai batten zien. Na de lunch (83 voor 1) zoi-gde Chigneil in hoofdzaak voor de runs, doch na een uur batten sloot de Engelse aanvoerder de innings. Chigneil had in zijn 40 not out twee zessen en drie vieren. De bowlingciifers van de Nederlanders wax-en: Van der Vegt 0—32, Harmsen 0—30. Van Weelde 0—30. Pelser 2—41 en Alders 0—29. Het Bondselftal moest 235 runs maken om te winnen, doch na een goed begin faal den enige kopstukken. Bij de theepauze was de stand 42 voor 5. Daarna zetten Van der Vegt en Kummer een zeer nuttige stand voor het zesde wicket op, die eerst op 102 gebi-oken werd toen Van der Vegt voor 29 gebowld werd, waarna Kummer en Harm sen ongeveer een uur stand hielden. Kort voor het einde werd Harmsen (9) gestumpt en xn de laatste over werd Kummer. na twee uur batten, voor een onbetaalbare 45 (4x4, 12 x 2) gevangen. Maas en Honne bier speelden de laatste over rustig uit cn op een totaal van 135 voor 9 wickets was de tijd verstreken. Darwall Smith bowlde 3—32. Shuttle worth 0—32. Chigneil 1—15. Henry 3—14. Henderson 2—18, Bloy 0—9 en Brodhurst Schaken Zomertournooi „Haarlem" In het Zomerschaaktournooi van „Haar lem werden enkele afgebroken en achter stallige partijen gespeeld. In hoofdklasse A won H. Bouwmeester volgens verwachting zijn afgebi-oken partij van J. de Vries. Bij zonder aantrekkelijk was de partij H. SchmitzJ. Wijker, welke een hyper moderne Meraner-variant op het bord bracht. Wit speelde zeer onbevangen, won een pion en handhaafde het initinatief. De afgebroken stelling biedt H. Schmitz goede vooruitzichten. In de hoofdklasse C scoor de H. A. Schouten zijn eerste punt tegen A. Haitsma. In de eerste klasse A gaat het spannen: P. v. Driel Jr.. die F. A. Forlgens in een vlotte partij versloeg, heeft met 3'2 punt uit 4 de leidinz. De partij W. Mieaema—P. v. Driel Jr. zal hier de Goochelen Wij hebben een rare kostganger van daag. wij weten niet goed wat we met hem moeten aanvangen. Hij is als een verdwaalde kraai ons huis komen binnen vallen, onze achterneef uit België, van wie wij in geen jaren iets hadden gehoord. - Kunt ge me een paar nachtjes logeren, ik ben uw -achterneef Swa uit Godinne, zei hij op de drempel. Och kijk, nee maar, wie ge daar hebt, achterneef Swa uit Go dinne, jongen, daar zijn een paar jaren overheen gegaan voordat ge op visite zijt gekomen. Neef Swa ge zoudt zo zeggen dat hij een Chinese naam heeft, maar het is enkel een afkorting van Francois zat al in onze gemakkelijkste stoel voordat wij hadden kunnen vragen: Komt er in. Neef Swa is met een zwierig gebaar aan het vertellen geslagen, hij is naar Amster dam geweest op het goochelcongres. Hij moest daar bij zijn, want hij is een gooche laar. Daar kijken wij van op. neef Swa een goochelaar, dat is een raar vak, wij hadden wel kunnen denken dat neef Swa nog eens raar terecht zou komen. Hij is in België postbode, chauffeur, kell- ner, nachtwaker, werkloze en touristen- gids geweest, en nu is hij dan aan het goochelen geslagen. Dat hij er weg mee weet is zeker, want hij heeft in Amsterdam een prijs gewonnen met een brandende sigaar uit zijn linkeroor te halen. De as van drie centimeter zat er nog aan, zegt neeft Swa met trots. Dat is een speciale uitvin ding van mijzelf, dat doen ze mij niet na. Neef Swa heeft nog meer van die spe ciale uitvindingen, hij tovert een reuze bloemstuk achter zijn rug vandaan voor de gastvrouw, die daar zeer vereerd mee is. Het is jammer dat neef Swa de ruiker vijf minuten later weer achter zijn rug wegtovex-t, maar dat gaat zo sierlijk en charmant dat de gastvrouw weer tevreden is. Sierlijk en charmant, ja, dat is die goo chelkunst, zegt neef Swa. Alle mensen moesten goochelen leren, dat zou het leven van alledag minder grauw en eentonig ma ken. Kijk, de vrouw dekt iedere dag drie maal de tafel, zij zet een bordje hier en daar met een mes en een vork erbij en een sex-vet. Dat gaat altijd op dezelfde wijs, er is niets aan te zien. Zo doen wij gooche laars dat, zegt neef Swa en hij schudt uit zijn bolhoed een rammelende serie koppen en schotels, die heel genoeglijk achter el kaar over de tafel rollen en gchoox-zaam op hun plaats terecht komen. Uit mijn bin nenzak haalt hij een kippenboutje, het is niet mogelijk dat ik dat daar indertijd eens heb laten inzitten, en uit de geranium to vert hij zes eiex-en. Ja. dat is een interes sante manier om de tafel te dekken, dat zouden wij ook- moeten leren. Dan wordt het tafeldekken een dagelijks genoegen. Neef Swa is in een royale bui door zijn Amsterdamse prijs, hij nodigt ons uit voor een etentje buitenshuis. Het kan er wel af, zegt hij, ik ben hier ook niet iedere dag. Hij wenkt zijn bolhoed die gedwee op zijn hoofd kruipt en hij haalt zijn wandelstok uit de theepot. Zo gaan wij op stap met drieën, terwijl wij neef Swa in het oog houden. Want het zou niet te pas komen als hij op straat aan het toveren zou slaan. Wij zitten in een aardig restaurant bui tenaf, waar neef Swa aan de piccolo bij het binnenkomen een kwartje heeft gepx-e- senteerd, dat hij uit de vestzak van de gérant heeft gegoocheld. Dat goochelen is een aardige manier om het leven sierlijk en charmant te maken, En hypnotiseren kan ik ook, zegt neef Swa, ge zult dat zien. Als de lieftallige sei-veei-sler met de soep komt, kijkt hij haar doordringend aan. Zij gaat wat wazig uit haar mooie bruine ogen zien, giet de terrine leeg op tafel en geeft neef Swg een vurige zoen. Dat moet ge me ook eens leren, neef, dat had ik allang eens willen kunnen. Maar zonder soep. want die geeft maar compli caties. Neef Swa legt uit dat de zoen een goede maar de soep een verkeerde reactie was, dat kan voorkomen, de hypnoseweten- schap is nog maar in het beginstadium, zegt hij geleerd. En wij eten verder aan een andere tafel met een andere scx-veer- ster die voor geen enkele reactie in aan merking komt. Jongleren met gekookte aspei'ges cn doperwtjes als muizen over tafel laten trippelen, ja, misschien denkt ge dat het niet kan, maar neef Swa speelt het klaar. Hij maakt een gewoon etentje interessant, hij leeft het leven sierlijk en chax-mant. Maar bij het opstappen zegt neef Swa zijn portefeuille met geld vergeten te heb ben. Misschien kunt ge even betalen, dan rekenen we wel af als er nog eens een con gres in Amsterdam is, zegt hij. Ge zoudt wat geld uit uw oren kunnen toveren, zeg ik een weinig vinnig. Maar neef Swa mexkt ex-nstig op dat een mens toch niet aan het goochelen kan blijven. Want, zegt hij, dan gaan de sier en de charme er af. J. L. beslissing moeten brengen. De overige uit slagen luiden: Eerste klasse C: J. A. v. EmmerikJ. D. Ravensbergen 01. Tweede klasse: P. Stam Mr. A. W. Luikinga 10: B: J. Kruup P. Barend '2- Derde klasse B: J. Reeu- wijk—H. Slenters Sr. 0—1; W. HoffB. Ran V?\'2. In de tweede klasse A is de winnaar al bekend, n.l. N. J. W. Hoogland, die 4 pnt. uit 5 scoorde; J. Kruup, in de tweede klasse B bracht het met 4' pnt uit 5 eveneens tot de eerste plaats In de derde klasse B is H. Slenters Sr. met 4>2 pnt. uit 5 onbereik baar voor de andere- Waterpolo Promotiewedstrijden VZVUZSC (dames) 3—3 VZV ti-ok gisteravond naar Amsterdam, om voor promotie naar de eerste klasse dames op neutraal terrein te spelen tegen UZSC. In de eerste helft verkreeg UZSC een voorsprong van 2—1. Na de hex-vatting zette VZV deze achterstand om in een voorspx-ong van 3—2, doch kort voor het einde scoorde UZSC de gelijkmaker 3—3. UZSC heeft ïeeds gespeeld tegen HZPC en gewonnen met 10. HaarlemDKR (dames) 11 Voor de promotiecompetitie tweede klasse dames werd gisteravond de wedstrijd Haar lemDKR gespeeld. De Haarlemse dames hadden het niet gemakkelijk. DKR was meer in de aanval, doch de doel verdedig ster van Haarlem was niet te passeren. Met een stcxkhoogbal, genomen floor Mies Ver- donk, nam DKR de leiding. Rust ging in met 1—0. In de tweede helft bracht Marty Hooglandv. d. Bogaerde de partijen op gelijke voet (1—1). In deze stand'kwam geen verandering. Haarlem heeft een wedstrijd gespeeld en een punt; DKR heeft gewonnen van Meeu wen 2 en heeft drie punten. Wint Haarlem hedenavond ook van Meeuwen 2. dan zal een beslissingswedstrijd gespeeld moeten woi-den tussen Haarlem en DKR.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5