Haarlems Dagblad De Indonesische grondwet zal tijdens Haagse conferentie tot stand komen Gevolgen van een eventuele devaluatie van het pond Economisch debat in de Europese Assemblée te Straatsburg geëindigd Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. ÜonÜerdag 25 Augustus 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn ©prcthte tjaaclcmertjc Courant (2Uuto 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom RONDE TAFEL-CONFERENTIE Indonesische delegaties zijn hef eens over de positie van de Kroon Woensdagmiddag van half drie tot onge veer vijf uur heeft de centrale commissie van de Ronde Tafel-conferentie haar eerste vergadering gehouden. Als eerste voorzitter werd met algemeen goedvinden minister Van Maarseveen aangewezen. Het voorzit terschap zal per week wisselen. Na minis ter Van Maarseveen is Mohammed Hatta aangewezen en vervolgens Sultan Hamid II. De samenstelling van de commissie is als volgt: De ministers van Maarseveen en Stikker en dr. van Royen voor de Neder landse delegatie, met als secretaris mr. Van der Valk. Drs. Mohammed Hatta, mr. Roem en mr. Pringgodigdo voor de republikeinse delegatie, en Sultan Hamid II, Anak Agoeng en dr. Soeparmo voor de B.F.O. met als secretaris mr. A. Vleer. De heren Critchley en Cochran verte genwoordigen de UNO-commissie op de vergadering. De delegaties van de republiek en van de B.F.O. zullen, naar A.N.P. mededeelt, over verschillende onderwerpen van de Ronde Tafel-conferentie „workingpapers" indie nen. Aangelegenheden betreffende de Unie zijn zowel van de zijde van de B. F. O. als van republikeinse zijde tijdens de inter- Indonesische conferentie niet volledig be handeld; de besprekingen hierover zullen tussen de beide Indonesische delegaties tij- idens de Haagse conferentie worden hervat. Intussen verneemt A.N.P. dat in beginsel hieromtrent reeds eenstemmigheid bestaat. Deze overeenstemming geldt onder meer de formulering van de positie van de Kroon der Unie, te weten, dat de Kroon „hoofd van de Unie" zal zijn. De Indonesische grondwet Over de algemene beginselen betreffen de de voorlopige grondwet van de Republik Indonesia Serikat is reeds tijdens de inter- Indonesische conferentie overeenstemming bereikt. De uitwerking hiervan is toen aan een gemengde commissie uit B.F.O. en republiek opgedragen. Zowel van de zijde van de B.F.O. als van de kant der republi keinse delegatie deelt men mede, dat geen bijzondere moeilijkheden worden verwacht bij de nadere uitwerking, of schoon men mogelijk op ondergeschikte punten van elkaar zal afwijken De commissie is echter nog niet met haar ontwerp gereed. Hieruit leidt men af, dat de inter-Indonesische conferentie, in Djok- ja begonnen en in Batavia voortgezet, ge durende de conferentie in Den Haag zal worden voltooid. Een woordvoerder van de republikeinse delegatie verklaarde nog. dat de republi keinse delegatie de redelijkheid inziet van het Nederlandse verlangen het definitieve ontwerp der voorlopige grondwet ter be oordeling voorgelegd te krijgen, opdat Ne derland wete aan welke staatsinrichting de souvereinteit zal worden overgedragen. Dit ln verband met het veertiende hoofdstuk van de Nederlandse grondwet, dat over „waarborgen voor deugdelijk bestuur" spreekt. Het ligt dus in de bedoeling van de In donesische delegaties om reeds tijdens de conferentie te komen tot een definitieve tekst van de voorlopige grondwet, opdat men, onmiddellijk 11a de conferentie, in Batavia zal kunnen beginnen met de orga nisatie en inrichting van de regering, die de souvereiniteit zal ontvangen en met de aanwijzing van een president volgens de in deze grondwet aan te geven procedure. „Om tijd te winnen zou men hiermede zelfs reeds tijdens de conferentie in Den Haag willen beginnen", zo verklaarde ons de woordvoerder van de republikeinse delegatie. De voorlopige volksvertegenwoordiging in Batavia zal, naar deze woordvoerder verder mededeelde, genomen worden uit de delegaties van de B.F.O. en de republiek eventueel aangevuld met leden van het voorlopige republikeinse parlement, het Komite Nasional Indonesia Poesat (Knip). De minderheden A.N.P. meldt uit Den Haag: Een woord voerder van de B.F.O. deelt het volgende mede: Blijkens het reglement van orde dei- Ronde Tafel-conferentie kunnen vertegen- Leider van de Duitse „vrije communisten" gearresteerd Karl Scholz, voorzitter van de „vrije com munistische partij" is door de Franse auto riteiten gearresteerd, beschuldigd van ver boden politieke activiteit. Genoemde partij werd Maandag opge richt en Scholz werd tot voorzitter gekozen, zo deelt het Duitse nieuwsbureau mede. Een woordvoerder van de Franse com mandant in Berlijn verklaarde dat de Wes telijke commandanten Scholz in Maart ver boden een partij te stichten, genaamd „communistische partij-oppositie". Voorts had Scholz beloofd af te zien van alle poli tieke actie in deze richting. De „vrije com munistische partij" had echter dezelfde grondslagen als de eerder genoemde rich ting. Scholz zou voor een militair gerecht gedaagd worden. Scholz is een vroeger hoofdofficier van de Berlijnse politie en is lid van de S.E.D. geweest. Gisteren zond hij een telegram aan maar schalk Tito waarin hij zeide: „Wij Duitse communisten volgen met de grootste be langstelling en opmerkzaamheid de natio nale worsteling van de Joegoslavische com munisten en bewonderen uw moedig verzet tegen het Kremlin en de Cominform." Huis van Afgevaardigden niet op reces De Amerikaanse Senaat heeft Woensdag middag geweigerd het besluit van het Huis van Afgevaardigden, 0111 tot Vrijdag 21 Sep tember uiteen te gaan, te bekrachtigen. Zo als bekend, heeft liet Huis zijn agenda af gewerkt en wenst het op reces te gaan, tot dat de Senaat zijn grote achterstand heeft ingehaald. Volgens de Amerikaanse grond wet kan een Kamer niet zonder de toe stemming van de andere uiteengaan. woordigers van de minderheden tot de al gemene vergadering der Ronde Tafel conferentie worden toegelaten, indien één der delegaties de wens daartoe te kennen geeft. Ter voorkoming van misverstand wordt er echter door de woordvoerder van de B. F.O. met nadruk op gewezen, dat blijkens bovengenoemd reglement deze vertegen woordigers alleen gehoord kunnen wor den na een daartoe strekkend, eenstemmig besluit van de centrale commissie. Deze verklaring der B.F.O. heeft in Den Haag enige verrassing gewekt. Atlantisch pact van kracht Met het deponeren der ratificatie-oor konden door Frankrijk, Denemarken, Italië en Portugal is Woensdag het Atlantisch pact van kracht geworden. Het pact bindt de 12 ondertekenaars tot het verlenen van bijstand voor het geval een der pactlande.n aangevallen wordt. Tijdens een plechtigheid in het Witte Huis zeide president Truman, dat het van kracht worden een „gewichtige gebeurte nis" was. „Door dit verdrag", zo voegde hij er aan toe, „pogen wij ons niet slechts te vrijwaren van aggressie en het gebruik van wapens in de Atlantische samenleving, doch streven wij tevens daadwerkelijk naai de bevordering en het behoud van de vrede in de genele wereld. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, en de minis ter van Defensie, Louis Johnson waren bij de plechtigheid aanwezig. Het pact werd vier April te Washington door de ministers van Buitenlandse Zaken der twaalf deel nemers getekend, doch kon niet van kracht worden voordat de ratificatie-oorkonden waren gedeponeerd. Gisteren is in IJmuiden de nieuwe cokesovenbatterij van de Hoogovens in gebruik genomen. Het aansteken van de oven. „In de overtuiging, dat het pond sterling in een nabije toekomst zal worden gedeva lueerd, verwachten de New Yorlcse ban kiers wijzigingen in de internationale wis selkoers. Deze maatregel zou een weerslag kunnen hebben op een 30-tal of zelfs meer valuta's", aldus schrijft het New Yorkse „Journal of Commerce". Hetzelfde blad zegt, dat volgens ramingen op grondslag van de jongste inlichtingen uit economi sche en politieke kringen, het resultaat er als volgt zou uitzien: De Canadese dollar zou worden terug gebracht tot de koers van 90 cent voor een Amerikaanse dollar. In Mexico worden geen wijzigingen verwacht. In Brazilië be staat er 50 procent kans, dat de munt zal gedevalueerd worden indien tot devaluatie van het pond sterling wordt besloten. Sommige munten, waaronder de Argen tijnse, zullen volgens dit blad ongetwijfeld worden gedevalueerd. Men verwacht geen wijziging wat betreft de Venezolaanse munt, daar de petroleumproductie van dit land voldoende lonend is. De devaluatie van de Noorse en de Deen se munten staat volgens het blad al vast. De devaluatie van de Belgische frank wordt mógelijk geacht doch niet in dezelfde mate als die van het pond. De Belgische frank, zo schrijft het „Journal of Commerce", is een „harde munt", doch de prijzen van de naar de Verenigde Staten uitgevoerde Bel gische producten zijn hoog. Betreffende Frankrijk schrijft het „Jour nal of Commerce": „De toestand in Frank rijk' vertoont veel gelijkenis met die van België, hoewel hij niet zo stevig is. Men denkt dat een devaluatie van het pond sterling een nieuwe gedeeltelijke devalua tie van de Franse frank zou kunnen ver oorzaken." De positie van Italië ligt zowat tussen die van België en Frankrijk. Het is moge lijk dat een devaluatie van het pond ster ling gevolgd wordt door een geringe deva luatie van de Lire. Portugal zal bijna zeker Groot-Brittan- nië volgen. Spanje zou de devaluatie van het pond sterling tot voorwendsel nemen voor de devaluatie van de Peseta. Nederland wordt in deze speculatie niet genoemd. Turkije zou eveneens Groot-Brittannië volgen. In Zwitserland is een verandering hoogst onwa ar schij nlij k. Zuid-Afrika en Australië zouden Groot- Brittannië volgen, maar de devaluatie zou er niet dezelfde afmetingen hebben. In Nieuw Zeeland is de devaluatie waar schijnlijk. Hoewel Ierland geen lid is van het Ge menebest zal het gedwongen zijn Groot- Brittannië te volgen. India en Pakistan zullen handelen zoals Groot-Brittannië, voor Ceylon is de deva luatie bijna zeker, Hongkong en de Straits Settlements zullen het pond sterling vol gen. Egypte, dat weliswaar technisch onaf hankelijk is van het pond sterling, zal ge dwongen zijn te handelen zoals Groot- Brittannië en Irak zal in hetzelfde geval verkeren. Iran zou de devaluatie nog enige tijd kunnen uitstellen, maar Israel zou dadelijk na Engeland tot devaluatie moe ten overgaan. De Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, die voorzitter zal zijn bij de Brits-Canadees-Amerikaanse besprekingen, welke de volgende maand te Washington zull^i beginnen, verklaarde tegenover de pers, nog steeds tegenstander is van verhoging van de vastgestelde prijs ad 35 dollar per ounce, die de Amerikaanse re gering voor goud betaalt. Hij deelde mede, dat de kwestie van de goudprijs nimmer ter sprake is gekomen bij de besprekingen, die hij in de afgelopen voorjaar tijdens zijn bezoek aan Europa met enige Europese ministers van Finan ciën heeft gevoerd, noch bij het onderhoud dat hij te Londen met de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, heeft gehad. Snyder zeide voorts te hopen dat de ko mende financiële besprekingen te Washing ton goede resultaten zullen opleveren, en dat hij met de ministers van Financiën van Engeland en Canada een oplossing zal vin den voor Engelands dollarproblemen. Toen de journalisten bleven aandringen op een verklaring naar aanleiding van hel door Amerikaanse bladen gedane voorstel, dat de Britse regering het pond sterling ten opzichte van de dollar dient te devalueren, zeide Snyder ongeduldig dat hij voortdu rend verklaard heeft, dat besprekingen over devaluatie een aangelegenheid zijn van het internationale monetaire fonds. Hij ontkende echter niet de mogelijkheid, dat de devaluatiekwestie ter sprake zal ko men op de Brits-Canadees-Amerikaanse financiële conferentie, welke een week vóór de opening van de jaarlijkse vergade ring van het bestuur van het internationale monetaire fonds zal plaats vinden. In antwoord op de vraag of er ook an dere landen zullen worden uitgenodigd aan de financiële conferentie deel te nemen, zeide Snyder dit ten zeerste te betwijfelen. Hij verklaarde voorts geen mededelingen van de Britten te hebben ontvangen ten aanzien van de voorstellen, die zij ter con ferentie te berde zullen brengen. Van Amerikaanse zijde zullen, behalve Snyder, de leider van de Marshall-admi nistratie Paul Hoffman en de minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson aan de financiële besprekingen deelnemen. Koersdaling De notering van ponden-bankpapier, die gisteren onverwacht tot 9,25 a 9,75 was gezakt, heeft zich gisteravond ietwat weten te herstellen, toen voor kleine be dragen serieuze kopers opdaagden, waar door de notering tot 9,75 tot 10,25 ver beterde. Omtrent de oorzaken der daling van Woensdagmiddag verneemt ANP nog dat. toen de particuliere banken ponden bankpapier overhielden, de Nederlandse Bank op dat ogenblik geen koopster bleek te zijn. Tot dusver kon ponden-bankpapier aan de Nederlandse bank worden aangebo den tegen 10,64. Men wijst er op, dat de koers sinds 1 Januari volkomen vrij is. dat wel een maximum-notering is vast gesteld, doch geen minimum-notering. Blijkbaar was cle Nederlandse Bank van mening dat zij op dat ogenblik over een voldoende voorraad ponden-bankpapier beschikte. Maatregelen die de daling be werkstelligen heeft de bank niet genomen. Nu het reis-seizoen zijn einde nadert heeft zij het reizigersverkeer er op attent ge maakt dat de plicht tot aanbieding van resterende vreemde betaalmiddelen niet de verplichting tot verkoop inhoudt. Later op de dag werd voor ponden-bankpapier een advieskoers vernomen van 9,50 a 10,zonder affaire. Er waren op 9,50 geen kopers, wel werd op 10,gelaten. Ook vrijwel al het andere bankpapier was naar verhoudibg lager. Scherpe scheiding tussen aanhangers van geleide economie en voorstanders van vrije handel Sterke Zweedse reserves ten aanzien van het directe streven naar een Europese fede ratie en aanvaUen op het pond sterling waren de hoogtepunten van de economi sche beschouwingen, die de Straatsburgse Assemblée Woensdag hield. Zij heeft dit debat thans ten einde gebracht en in voor stellen, die ter overweging van de econo mische commissie zijn gegeven, komt de vrij algemene wens der Assemblée tot uiting te streven naar een Europese tol- unie. lagere invoerrechten, omwisselbaar- heid van de valuta's en opheffing van de invoerbelemmeringen. Er is voorts een aan zienlijke meerderheid in de Assemblée, die de ministers wil verzoeken in Januari aan staande opnieuw een zitting van de Assem blée bijeen te roepen, teneinde het resultaat van een meer uitvoerig economisch onder zoek, waarin deskundigen van de organi satie voor Europese economische samen werking zouden kunnen worden betrokken, te vernemen. De Zweedse econoom professor Bertil Ohlin drong er bij de Assemblée op aan een realistische analyse te combineren met enthousiasme en vertrouwen. Hijzelf bena derde Europa's economische problemen met koude nuchterheid en waarschuwde met veel nadruk voor pogingen om in de eerst volgende jaren een federatieve Europese staat te bouwen en daarbij te vergeten, dat een stelsel van economische, politieke en militaire unies, die verschillende gebieden omvatten, een meer constructieve politiek zou kunnen blijken te zijn. De volgende spreker, die het monetaire probleem tot het hoofdpunt van zijn betoog maakte, was de Belg Motz. De Britse sug gestie het pond sterling opnieuw tot de ruggegraat van Europa's monetaire stelsel te maken stuitte op tegenstand van deze spreker. Motz was van mening, dat het pond sterling op het ogenblik, nu het niet langer door een zelfstandige „Bank of Eng land" doch door de Britse regering werd gedirigeerd, niet langer als Europese valuta kon dienen. Ook de dollar was voor de Belg onaan vaardbaar, aangezien deze werd gedirigeerd door nationale Amerikaanse belangen. Men moest volgens Motz streven naar internationale valuta, gebaseerd op het goud. Er was overigens ook in de debatten van Woensdag weer een scherpe tegenstelling waar te nemen tussen hen, die zweren bij een geleide economie voor Europa en hen, die de vrije loop der economie voorstaan. De economische commissie kan thans gaan beraadslagen over een groot aantal suggesties door de Assemblée gedaan, waar bij er vele wijzen in de richting van het instellen van een permanente economische commissie, die contacten met de organisatie voor Europese economische samenwerking opneemt. Een der ontwerp-resoluties, vragend om instelling van een Europees economisch departement en een nieuwe zitting van de Assemblée in Januari 1950, leidde tot een scherpe aanval van Britse Labourzijde op de veertig ondertekenaren. Deze afgevaar digden, alle leden van de Europese bewe ging, haden zich volgens Dalton bij het in dienen van deze resolutie laten gebruiken als pleitbezorgers van de beweging, doch hadden niet als zelfstandige afgevaardig den gehandeld. Na een venijnig dispuut werd dit geschil naar de reglementaire commissie verwezen. Socialistische samenwerking Naar aanleiding van persberichten vol- Mandsjoerije krijgt volksregering Het officiële Sovjet-Russische persbureau Tass meldt heden uit Peiping, dat op 21 Augustus het volkscongres van Mandsjoe- rije te Moekden bijeengekomen is om een Mandsjoerijse volksregering te kiezen. Na de vorming van deze regering zal de Noord-Oostelijke bestuursraad, die tot dus ver het hoogste bestuursorgaan in Mand- sjoerije was, zijn werkzaamheden stop zet ten. gens hetwelk er aanwijzingen waren, dat de Europese socialisten die de Raad van Europa bijwonen, „ongerust over de machts ontplooiing van de rechtervleugel, voor de eerste maal zullen trachten een verenigd front te vormen", deelt de voorzitter van de P.v.d.A.-fractïe in de Tweede Kamer, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, aan A.N.P. mee, dat de Europese socialisten reeds van het begin af hebben samenge werkt en dat zij daartoe onder meer een coördinatie-comité hadden opgericht. Er is dus geen sprake van, aldus de fractie-voor zitter, dat men pas na de vergadering Maandag is begonnen samen te werken. (Maandag werd er geen enkele socialisti sche afgevaardigde tot voorzitter van een der zes commissies van de Assemblée ge kozen. Slechts twee socialisten werden tot vice-voorzitter gekozen.) Staking der Engelse mijnliftmachinisten geëindigd De mijnliftmachinisten van Lancashire (Eng.) hebben besloten naar het werk te rug te keren op voorwaarden, die vóór de staking golden. Hun collega's in Yorkshire besloten eveneens het werk te hervatten en hun looneisen aan arbitrage te onder werpen. Door de staking waren 75.000 mijnwer kers zonder werk. Gisteren was dit aantal tot ongeveer 40.000 terug gelopen. Van de 480 stakende machinisten keerden gisteren 372 naar hun werk terug, nadat het boven genoemde besluit was genomen. In Lan cashire waren vijf mijnen nog niet en vier gedeeltelijk in werking. Bosbranden in Amerika In de vier Amerikaanse staten Idaho, Californië, Montana en Zuid-Dakota, waar reeds enige tijd grote bosbranden woeden, konden de brandweerlieden heden het vuur niet meer meester blijven. In Idaho ontstonden nieuwe branden door blikseminslagen. In het bekende Yel lowstone park in Montana zijn vier grote branden en verschillende kleinere gecon stateerd. De branden, die in andere gebieden in Canada en de Verenigde Staten woeden, heeft men thans bedwongen. Twee Amerikaanse militaire vliegtuigen verongelukt Twee Amerikaanse „Shooting Star" straalvliegtuigen zijn neergestort tijdens een hevige onweersbui die hen overviel toen zij op weg waren van Rome naar München. Een vliegtuig stortte bij Augsburg neer. De piloot wist met een parachute uit het vliegtuig te springen en kwam veilig te recht in het dorpje Kissing. Het wrak van het tweede toestel is in middels ook gevonden. Het toestel is neer gestort in de buurt van Schwab-Miinchen ten Zuid-Westen van Augsburg. Over het lot van de piloot van dit toestel was niets bekend en men moet aannemen dat hij verongelukt is. Nederlandse schatkist voor duizenden benadeeld Uitgebreide smokkelarij ontdekt Nederlandse opsporingsambtenaren zijn er in de omgeving van Tilburg in geslaagd een wijdvertakt smokkelaarscomplot, dat zich toelegde op de frauduleuze uitvoer van aardappelen en kunstmest naar België, te achterhalen. Men heeft beslag kunnen leggen op 180 ton aardappelen en 90 ton kunstmest. De Nederlandse schatkist is door de gepleegde ontduikingen voor duizenden guldens aan deviezen benadeeld. Tien verdachten bevinden zich in arrest. In een verlaten loods bij Mar ley Park in de Amerikaanse staat Maryland heeft de politie een tweetal vreemd gevormde vliegtuigwrakken aangetroffendie, naar later bleek, reeds voor de oorlog door een zekere Jonathan Caldwell vervaardigd waren. Deze heer was al geruime tijd spoorloos verdwenen en wordt nu ijverig gezocht, omdat de luchtvaartautoriteiten en de geheime dienst vermoeden dat er met mijnheer Colawell en zijn wonderlijke constructies, die volgens omwonende boeren inderdaad vele malen gevlogen hebbeniets niet in de haak is. Met name vermoedt men, dat een der beide wrakken het hier afgebeelde wel iets te maken kan hebben met- het raadsel der Vliegende Scholels", die een tijd geleden in de Verenigde Staten zoveel sensatie verwekten. Hef woord is aan.... Quarles: Heeft het lot u slechte kaarten gegeven? Laat de wijsheid u een goed spel doen spelen. De beschuldiging tegen de UNO-commissie Nederlandse regering kan juistheid niet beoordelen Het Eerste-Kamerlid de heer Ruijs de Beerenbrouck (KVP) heeft onlangs de mi nisters van Overzeese Gebiedsdelen en van Buitenlandse Zaken vragen gesteld r.aar aanleiding van de door de bij de ramp met de „Franeker" om het leven gekomen Ame rikaanse journalist William Newton tegen de militaire raad van de Commissie dei- Verenigde Volken in Indonesië ingebrachte beschuldiging van partijdigheid ten nadele Van Nederland. Onder meer vroeg de heer Ruijs of. in dien de beschuldiging overeenkomstig de feiten zou blijken te zijn, de commissie niet als onbetrouwbaar gekenschetst behoorde te worden. De ministers hebben thans geantwoord, dat, aangezien de regering niet beschikt over de rapporten der militaire waarne mers van de UNCI, het haar niet mogelijk is mee te delen of de beschuldiging juist is. Zij kan daarom geen oordeel over deze zaak uitspreken en acht geen termen aan wezig de Verenigde Volken over'deze aan gelegenheid in te lichten. Nederlandse militaire verliezen in Indonesië Van bevoegde zijde vernam Aneta dat in Indonesië sedert het ingaan van de order staakt de vijandelijkheden aan Nederlandse militaire zijde in het tijdvak van 11 tot en met 20 Augustus de volgende verliezen zijn geleden: Op Java: 12 gesneuvelden en 31 ge wonden. Op Sumatra: 3 gewonden. In het overige gebied van Indonesië: een gesneuvelde. Communistische vakverenigingen uit Fins vakverbond gestoten Het Finse verbond van vakverenigingen heeft Woensdag vier door de communisten geleide vakverenigingen afgestoten, die hun niet-officiële stakingen niet voor Dinsdag middernacht hadden afgelast. Het bestuur van het vakverbond, be staande uit zeven sociaal-democraten en vijf communisten, had de betrokken vak verenigingen een ultimatum gesteld. Men verwacht dat de vier vakverenigingen transportarbeiders, bouwvakarbeiders, bos- bouwarbeiders en houtvlotters een eigen communistische vakbond zullen stichten. Woensdag is wederom een aantal stakers aan het werk gegaan. In vele delen van het land is de toestand weer normaal. Finlands sociaal-democratische premier, Karl Fagerholm, voorspelde gisteravond, enige uren na het uitstoten van de onder communistische leiding staande vakvereni gingen uit het verbond van vakverenigin gen, nieuwe arbeidsmoeilijkheden. „Nieuwe vakverenigingen zullen worden gevormd in de plaats van die, welke zijn uitgestoten en hierdoor is de mogelijkheid geschapen, dat er twee concurrerende vak verenigingen bestaan op hetzelfde terrein", aldus de premier. „Zoals gewoonlijk zullen de loontrekkers het meest lijden door het zaaien van twee dracht door de communisten". Eero Hautojaervi, voormalig chef van de geheime politie, die met 25 anderen werd gearresteerd na de incidenten te Kemi. is vrijgelaten. De laatsten zullen worden be recht op grond van de wet op ongeregeld heden. Een juridische commissie, die door de regering was benoemd om een onderzoek in te stellen naar de botsing tussen politie en stakingsposten te Kemi. verklaart, dat de stakingsposten het eerst het vuur open den. De communistische stakingscommissie spreekt deze verklaring tegen, zeggende, dat de stakingsposten ongewapend waren. Treinenloop naar Amsterdam door kabeldefect gestoord Vanmorgen om half acht is een electri- sche kabel van de gemeente Amsterdam bij de splitsing van d spoorlijnen naar de Zaanstreek en naar Haarlem in het weste lijk deel van de hoofdstad defect geraakt. Door deze kabel werden ook de seinen en wissels van dat deel van het Amsterdamse spoorwegemplacement bediend, zodat deze nu met de hand moeten worden verzet. Dit brengt enige vertraging in de treinenloop met zich, doch deze bedragen in het alge meen toch niet meer dan een kwartier. In de richting Alkmaar is een drietal treinen uitgevallen. Om elf uur hedenmorgen was de storing weer opgeheven en kon de dienst normaal worden gereden. AANHOUDEND WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te tien uur: Vannacht plaatselijk mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen vrij zonnig weer met 's middags in het Zuiden van het land kans op enkele verspreid optredende onweersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Aanhoudend warm weer. 26 Augustus: Zon op 5.41 uur; onder 19.42 uur. Maan op 8.36 uur- onder 20 41 uur. Hoog- en laagwatertyden iu IJmuiden Donderdag 25 Augustus: Hoog water: 4.1616.45 uur. Laag water: 0.06—12.28 uur. Vrijdag 26 Augustus: Hoog water: 4.5917.26 uur. Laag water: 0.5113.09 uur. oowecoxooococooc

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1