mm c Sovjet-Unie bouwt met spoed aan haar vloot van duizend onderzeeboten De radio geeft Zaterdag I»/\ lAVtö Er was veel spanning in de overgangsklassen Internationaal concours in Rotterdam PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER Q Wereldnieuws Vrijdag 26 Augustus 1949 Duitse ingenieurs leren de Russen de kneepjes van het vak Van onze correspondent in Duitsland) Ofschoon de hoogste militaire autori teiten der Sovjet-Unie vasthouden aan de these dat in een eventuele toekomstige oorlog de landstrijdkrachten de doorslag zullen geven, hebben zy in de laatste jaren niet verzuimd bijzondere aandacht te wij den aan de uitbreiding en modernisering van het luchtwapen en van de vloot. Tij dens de jaarlijkse feestdag ter ere van de Russische marine zijn niet alleen in aUe oorlogshavens imposante scheepsparades gehouden, maar hebben ook prominente woordvoerders en publicisten van de plan nen gewaagd om Rusland tot een maritie me mogendheid van ,de eerste orde te maken. Reeds komt Rusland in de rij der mo gendheden ter zee na de V.S. en Engeland zij het ook met een aanmerkelijke af stand op de derde plaats. In de vorige oorlog heeft de Russische vloot weinig of geen verliezen geleden en na afloop van dê oorlog is de Russische vloot versterkt' met enkele Duitse en Italiaanse schepen, ter wijl tevens op de eigen werven met man en macht aan de bouw van kruisers, tor pedojagers en vooral duikboten wordt ge werkt. Uit de oorlogsbuit erfde de Sovjet- Unie van Duitsland het 20.000 ton metende vliegtuigmoederschip „Graf Zeppelin" als mede de zware kruiser „Lützow" (de voor malige pantserkruiser „Deutschland"), die beide op grond van de Engels-Amerikaans- Russïsche vlootovereenkomst eigenlijk moesten worden gesloopt, maar die de Russen zonder veel gewetensbezwaar op gekalefaterd en in dienst genomen hebben. Tot de erfenis behoren tenslotte de lichte kruiser „Nürnbèrg" en twee zware krui sers, die in 1945 in de haven van Danzig op stapel stonden en die thans als „Pol- tawa" en „Pjetro Pawlosk" bij de Sovjet- Russische Oostzeevloot zijn ingedeeld. De kern van de Russische oorlogsvloot wordt gevormd door het vlaggeschip „Sovjet- Unie" (45.000 ton), een aantal kruisers der Maratklassc (23.000 Ion) en een door Italië afgeleverd slagschip. Met uitzondering van de „Sovjet-Unie", die modern is „bestukt", zijn de overige oorlogsschepen in artille- ristisch opzicht niet met de soortgelijke oorlogsbodems der Anglo-Amerikanen te vergelijken. Vier vloten De strategische positie der Sovjet-Unie heeft zich door de gebiedsuitbreiding na de jongste wereldoorog, met name door de aanwinst van nieuwe kuststreken, gewij zigd. Deze verandering heeft de admirali teit aanleiding gegeven om een omvang rijk vlootprogramma op te stellen, hetwelk voorziet in de bouw van negen zware krui sers der Kirow-klasse met een waterver plaatsing van elk 8.000 ton en talrijke destroyers. Rusland beheerst of controleert de Zui delijke kust van de Oostzee, het grootste deel van de Zwarte Zèe en in het verre oosten Sachalin, de Koerillen, Mandsjoe- rije, Noord-Korea en een stuk van de Chi nese kust. Het heeft zijn zeestrijdkrachten dan ook moeten verdelen in vier vloten: de' Oostzee-vpot mét Kronstadt als basis, dé Zwarte Zee-vloot met het steunpunt Nikolajew, de Pacifische vloot met de thuishaven Wladiwostock en de IJszee- vloot, die te Alexandrowsk is gestation- neerd. Vooral deze laatste vloot, die in de eerste plaats van een moeilijk bereikbaar gebied uit operaties kan ondernemen, en wier basis bovendien de verbinding vormt tussen de Westelijke en de Oostelijke we reldzeeën, zal volgens de ontworpen pro- verfris IJ dan met HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Plaiten, 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Or kest. 12.03 Orgel. 12.33 Metropola-odkest. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Lichte muziek. 13.50 Film en toneel. 14.10 Koor. 14.50 Boekennieuws. 15.00 Kamermuziek van Bartok en Prokofief. 15.30 Harmonie orkest. 16.00 Vraaggesprek. 16.10 Chopin, 18.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.05 Sport. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachten19.15 Causerie. 19.25 Popu lair concert. 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 20.05 Gewone man. 20.20 Licht baken. 20.45 Klankbeeld. 21.00 Piano-duo. 21.15 Gevarieerd orogramma. 22.00 Opera concert. 22.30 Godsdienstige uitzending. 23.15 Klarinetkwintet. Brahms. HILVERSUM n. 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.18 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voordracht. 10.35 Kleinkunst. 11.20 Weekoverzicht. 11.35 Piano-duo. 12.00 Hawaiian- en Cowboyliedjes. 12.33 Orgel met zang. 13.20 Tango's en rumba's. 13.45 West-Europees commentaar. 14.00 A. J. C. 14.20 Politiekapel. 15.00 Gronings program ma. 15.25 Muziek van Aubert en Ravel. 16.00 Schets. 16.15 Amateurs. 16.45 Sport. 17.00 Lichte muziek. 17.30 Voor de jeugd. 18.15 Liedjes en melodietjes. 19.00 Artistie ke staalkaart. 19.30 Voor de vrouw. 20.15 Aeoordeon-orkest. 20.45 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Lichte muziek. 22.15 Voordracht. 22.40 Orgel. 23.15 Parijse liedjes. 23.00 Piano-duo. jecten aanzienlijk worden uitgebreid, ter wijl naast Alexandrowsk ook de belang rijke haven Moermansk in een moderne oorlogsvesting zal worden herschapen. Dank zij het Witte Zee-kanaal bestaat er ook een verbinding tussen de Noordelijke IJszee en de Oostzee. De diepte van het kanaal veroorlooft de doorvaart aan schepen tot de grootte, van zware torpedojagers. Duitsers bouwen Russische duikboten Het troetelkind der Russische scheeps bouwers schijnt het duikboot wapen te zijn. De onlangs afgetreden Amerikaanse minister van marine, Sullivan, schat dat de Sovjets op het ogenblik 250 bruikbare duikboten hebben, maar het Russische vlootprogramma vermeldt dat aan het eind van de tegenwoordige bouwperiode (be gin 1951) het aantal onderzeeërs duizend zal bedragen. Hoewel men zich in Amerikaanse en Engelse marine-kringen over deze plan nen niet overstuur maakt, volgt men de Russische krachtsinspanning op maritiem gebied met belangstelling. Men is er zich te Washington en Londen van bewust dat een hele reeks bekwame en vakkundige Duitse scheepsbouwingenieurs door de Rusen zijn bewogen of gedwongen op de Russische scheepswerven aan de construc tie van moderne duikboten mee te helpen. Bij de bezetting van de Ballische staten en de Duitse Oostzeekust is ongeveer de helft van de toen nog bestaande Duitse onderzeeërs in handen van het Russische leger gevallen. Ook de meeste Duitse duik- bootwerven en proefstations kwamen in het bezit der Russen en werden deels af gebroken en naar Rusland overgeplaatst. Op die manier kwamen de Russen ook in het bezit van duikboten met „Schnorkel", een lange metalen slang, waardoor een onder water varende duikboot de nodige lucht kan toevoeren voor de Dieselmoto ren. Alle nieuwe Russische onderzeeërs worden met dit „ademhalingsinstrument" uitgerust. In Mei 1945 maakten de Russen ook een nieuwe Duitse uitvinding buit: de Walther-duikboot, het enige exemplaar dat ooit werd geconstrueerd en dat door de Duitsers niet meer in dienst kon wor den genomen. De Duitse ingenieur, naar wie het vaartuig werd genoemd, constru eerde een turbinemotor, die met Diesel olie werd aangedreven en waarvoor de zuurstof uit een waterstofsuperoxydmeng- sel werd gewonnen. Toen de motor in een 1200 ton-duik- boot werd gemonteerd, bleek hij niet sterk genoeg te zijn voor de zware onderzeeër. De experimenten met deze machine wer den telkens weer vertraagd door de bom aanvallen, die in 1943 het verkeer en de fabricatie in Duitsland in hoge mate stoor den. Ook het in April '45 gereed gekomen exemplaar van het Walther-type was nog niet algemeen bevredigend. Het meevoeren van waterstofsuperoxyd, dat bij de gering ste stoot of druk explodeert, vormde een niet denkbeeldig gevaar. De. Sovjets, be weren thans dat zij een nieuwe methode hebben gevonden om de nodige zuurstof voor de motoren tijdens de vaart uit het zeewater te produceren. Het procédé is evenwel zo gecompliceerd dat het voorlo pig nog niet van practische betekenis is. In dit verband wordt ook gewaagd van een geheel nieuwe brandstof voor onder watervaartuigen, nitromethaan, dat wel licht een revolutie in de motor'enbouw voor duikboten zal inluiden. Tegenover de vlijt waai-mee de Russen aan de uitbreiding van hun zeemacht wer ken, staat het feit dat de Sovjets als zee varend volk nooit een grote rol hebben gespeeld en, wat de moderne zeeoorlog betreft, over slechts geringe practische er varing beschikken. Bovendien zijn intus sen de duikbootafweer-wapenen zo sterk ontwikkeld dat Amerikaanse en Engelse marine-experts op het standpunt staan dat massa-constructie van duikboten onder de huidige omstandigheden nog slechts be perkte waarde heeft. „De Kondor" keert 10% uit In de Donderdag gehouden jaarlijkse al gemene vergadering van aandeelhouders der aanneming-maatschappij „De Kondor" N.V. werden de jaarstukken goedgekeurd. Het winstsaldo over 1948 bedraagt ƒ381.437. Het dividend op de preferente aandelen werd vastgesteld op 6 pet. en op de gewone aandelen op 10 pet. Op de winstbewijzen zal 45.20 per stuk worden uitgekeerd. Namens aandeelhouders en commissaris sen werd dank gebracht aan de directie voor de bereikte resultaten. „Door haar leiding is „De Kondor" weer geworden tot het gezonde bedrijf, zoals men het vóór de oorlog heeft gekend." Met enige ogenblik ken stilte werd herdacht ir. G. L. Tegelberg, sedert 1938 president-commissaris, die in het voorjaar plotseling is overleden. In zijn plaats werd tot commissaris benoemd dr. H. A. van Beuningen te Rotterdam. De directie deelde nog mede het voor nemen te hebben een bijkantoor in Rotter dam te vestigen. f itzkTyïvïT^ K Wijd en zijd. B bekend door kwaliteit Droevig einde van tochtje van drie Limburgers Paard schrok: een dode, drie gewonden Gistermiddag had op de Rijksweg tussen Baarn en Laren een ernstige hotsing plaats tussen een met paard bespannen brik en een vrachtauto, waarbij een dode en drie gewonden te betreuren zijn. Omstreeks half vier reed een brik met drie bejaarde, uit Houthem afkomstige Limburgers, die aan een wedstrijd ring- rijden in Blaricum hadden meegedaan, op de Rijksweg te Laren. Plotseling schrok het paard, dat door de wedstrijd wellicht enigszins nerveus was, van een onverwacht geluid en begon te steigeren, De brik werd naar de linkerkant van de weg geslingerd en daarbij aangere den door een achteropkomende fruitaulo uit Alkmaar, waarvan de bestuurder het brikje juist wilde passeren. De inzittenden werden uit de geheel ver nielde wagen geworpen. De zeventigjarige M. Raven was op slag dood, zijn 65-iarige neef H. Raven werd deerlijk aan hoofd en borst gewond en brak beide benen. De oud ste passagier, de 74-jarige E. Pvaven, kwam er het beste af. Hij werd slechts licht ge wond. De fruitauto was nauwelijks beschadigd, doch de chauffeur, een inwoner van Oud karspel, werd door de schok licht gewond en was na het gebeurde zeer overspannen. Het paard bleef ongedeerd. Vier doktoren waren snel ter plaatse en verleenden eerste hulp. Zowel hel stoffelijk overschot van de heer M. Raven als de drie gewonden zijn naar het SI. Jansziekenhuis in Laren overgebracht. Een der slachtoffers droeg een fototoestel bij zich, doch de Rijkspolitie te Eemnes, die met het onderzoek is belast, heeft dit niet kunnen vinden, zodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat dit in de verwarring is ontvreemu. Synode der Gereformeerde Kerken behandelde enkele rapporten In de gisteren te 's-Gravenhage voort gezette vergadering van de Generale Sy node der Gereformeerde Kerken heeft ds. G. M. van Renes van Beksterzwaag gerap porteerd over de vraag van de kerkeraad van de Gereformeerde kerk van Coevor- den, of het gewenst is aan Gereformeerde militairen in Indonesië toestemming te ver lenen deel te nemen aan de viering van het Heilig Avondmaal als zulks door de leger- predikant met militairen van allerlei ker kelijke kleur wordt gehouden. Na enige discussie heeft de Synode het rapport naar de commissie terug verwezen. Ds. J. van der Meulen van 's Hertogen bosch rapporteerde over een bezwaarschrift uit Zeist tegen de candidatuur van een lid van de Gereformeerde kerk aldaar voor de Partij van de Arbeid. Daar deze zaak niet eerst door de kerkeraad van Zeist was be handeld, werd dit bezwaarschrift terzijde gelegd. Drie buitenlandse afgevaardigden, de heren Reverend David Walker, van de Uni ted Original Succession Church in Scotland, ds. P. A. Verhoef namens de Nederlandse Gereformeerde kerk in Zuid-Afrika en dr. S. P. van der Walt van Johannesburg na mens de Gereformeerde kerk in Zuid-Afri ka, spraken de vergadering toe. De Synode zal Dinsdagmorgen haar openbare zitting hervatten. Profiteert van de fruit-vloed Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, verzoekt ons het volgende mede te delen: Nederland heeft dit jaar een overvloedige oogst van vroege appelen en peren en ook pruimen, die tegen betrekkelijk lage prij zen worden verkocht. De aanvoer van deze producten is dan ook zeer groot, zodat vaak de mindere kwaliteiten en speciaal het af- valfruit, geen afzet kunnen vinden. Van de zijde van het Centraal bureau voor de tuinbouwveilingen wordt er ernstig naar gestreefd dit overtollige fruit voor in dustriële verwerking te bestemmen, doch de verwerkingsmogelijkheden en ook de afzetmogelijkheden van het verwerkte pro duct zijn te beperkt om de gehele aanvoer van vroeg fabrieksfruit te kunnen opnemen. Hier en daar blijft dan ook het fruit, dat voor directe consumptie minder geschikt is, onverkocht en dit moet noodgedwongen aan het vee worden gegeven, of zelfs wor den vernietigd. Uiteraard is de periode waarin de consu ment tegen betrekkelijk lage prijzen dit fruit kan kopen, van beperkte duur. Naar mate het seizoen voortschrijdt, zal het goed kope fruit schaarser worden. Hoewel ook een gunstige oogst van laat fruit (z.g. be- waarfïuit) valt te verwachten, zullen de prijzen van deze producten uiteraard hoger liggen dan die van het fruit, dat thans aan de markt is. Het verdient daarom aanbeveling te pro fiteren van het thans overvloedige en be trekkelijk goedkope fruit. Fruit komt de gezondheid ten goede. Fiets niet in de bergen zonder perfecte remmen Het dodelijk ongeval dat een jonge Nederlander, die per fiets door Zwitser land reisde, dezer dagen iii de omgeving van Genève is overkomen, vestigt, aldus de A.N.W.B., weer eens de aandacht op het feit, dat vele Nederlandse rijwieltoe risten, die op vacantie naar het buitenland trekken, zelfs in bergterrein onvoldoende aandacht aan de toestand van hun remmen besteden. Het slachtoffer was op de sterk dalende route van Saint-Cergue naar Nyon plot seling gedwongen met kracht op het voor wiel te remmen, daar zijn achterrem defect was. Het gevolg was, dat hij over de kop sloeg en een dodelijke val maakte. Mede op verzoek van de Zwitserse Tou- ring-Club wijst de A.N.W.B. de Nederland se rijwieltoeristen er op, dat men zijn leven in de waagschaal stelt, indien men zich met een fiets die niet van perfecte remmen is voorzien aan bergtrajecten waagt. Zelfs is het zo dat vele Zwitserse fietsers hun fietsen nog van een reserve-rem, naast de gebruikelijke voor- en achterremmen, hebben voorzien. Feilloos werkende voor- en achterrem men zijn als minimtimbeveiliging volstrekt noodzakelijk, aldus de A.N.W.B. Verstandiger is het echter sterk dalende weggedeelten te voet af te leggen. Schaken Plannen voor een schaaksociëteit Indien de plannen, waarmede het be stuur van de Haarlemse Schaakkring reeds geruime tijd rondloopt, werkelijkheid wor den, zullen de Haarlemse schakers binnen niet al te lange tijd, waarschijnlijk begin October, de beschikking hebben over een Schaaksociëteit. De bedoeling is, om in het centrum van de stad, wekelijks op een vaste tijd, gedacht is aan de Zaterdagmiddag, de beschikking te krijgen over een lokaliteit, waar schakers elkaar kunnen ontmoeten en buiten clubverband partijen kunnen spelen. Behalve het voordeel van de propagan distische invloed, zullen de schaakclubs ook direct practïsch nut van de Schaaksociëteït hebben. Immers er is een prachtige ge legenheid om partijen te doen spelen en/of uitspelen, welke op de clubavond om welke reden ook, niet gespeeld of, uitgespeeld werden. Een vlotter verloop van de onder linge competities bij de diverse clubs sal in de toekomst dus mogelijk zijn, hetgeen het deelnemen aan deze competities niet onbelangrijk zal animeren. Zaterdagmiddag zal de Haarlemse Schaakkring in Restaurant „Munniks" Grote Markt, een buitengewone ledenver gadering houden. Dan zullen de afgevaar digden van de aangesloten verenigingen hét belangrijke besluit te nemen hebben, of de Sociëteit al of niet opgericht wórdt. Waterpolo vzv—MERWEDE (DAMES) 3-2 In de halve competitie voor een plaats hi de eerste klasse dames, heeft VZV gis teravond een overwinning van 3-2 be haald op Merwede. Door deze overwinning staat VZV nu gelijk met De vol gende en laatste wedstrijd speelt VZV Vrij dag 2 September in Den Haag tegen HZPC. HONKBALOVERZICHT twee afdelingen der Overgangsklasse is dit I eindstand is hier: jaar zeer spannend geweest en eerst in hetE.D.O. laatste gedeelte konden EDO en DWS hun D.O.S. kampioenstitel veroveren. R.C.H. Voor het zover was heeft DWS eerst T.I.W. moeten afrekenen met ABC en HFC Haar- i S.C.H. 2 lem. In het begin der competitie hadden Ajax 2 ABC en DWS de beste kansen, maar HFC Hilversum „Haarlem" herstelde zich prachtig van zijn Watergr.meer slechte start en voegde zich. ongeveer in het midden van het seizoen bij de leiders. DWS, dat het meest constant speelde, bleek uit eindelijk de sterkste. Ook HHC 2 heeft een woordje meegesproken en mag zich, door zijn vierde plaats, de beste reserveploeg van de Overgangsklasse noemen. TYBB speelde deze zomer zeer wisselval lig, onder andere werd ABC tweemaal ge slagen, maar eindigde toch in het onderste deel der ranglijst. EDO 2 heeft een zeer slecht seizoen ach ter de rug en was de zwakste. Het rang lijstje ziet er als volgt uit: edstrijd noodzakelijk. De 14 13 1 0 27 14 10 2 2 22 14 10 1 3 21 14 6 1 7 13 14 5 0 9 10 14 3 1 10 7 14 2 2 10 6 14 3 0 11 6 D.W.S. 14 12 1 1 25 A.B.C. 14 10 0 4 20 HFC H. 13 8 0 5 16 H.H.C. 2 14 8 0 6 16 Spartaan 12 6 0 6 12 T.Y.B.B. 12 4 1 .7 9 Celeritas 14 3 1 10 7 E.D.O. 2 13 0 1 12 1 De eerste promotiewedstrijd tussen EDO en DWS wordt Zaterdag vier uur op het EDO-terrein gespeeld. Wat de tweede klasse betreft, verdient eerst het goede werk van EHS, dat onge slagen kampioen werd, vermelding, waar door de Haarlemmers met de andere kam pioenen Sparta, Catchers en Zeeburgïa in een halve competitie zullen uitmaken, welk tweetal het volgende jaar in de Overgangs klasse mag uitkomen. Ook Zandvoortmeeuwen en Kennemer- land behoorden dit jaar tot de sterksten en bezetten tweede plaatsen. Schoten 3 degradeert naar de derde klasse. Hier volgen de standen: In de Overgangsklasse B deed E.D.O. het nog beter dan DWS en werd ongeslagen kampioen. Een fraaie prestatie der Haar lemmers, die het beste doet hopen voor de komende promotiewedstrijden. DOS en ook RCH vormden lange tijd een bedreiging, doch konden het op den duur tegen de lei ders niet bolwerken. De reserves van SC Haarlem begonnen slecht, doch zagen toch nog kans zich tot de vijfde plaats op te werken. Voor de onderste plaats is hier nog Honkbalprogramma Zaterdag 27 Augustus: le klasse 4 uur Aj ax-Blauw-Wit. Promotie eerste klasse 4 uur EDO-DWS. Overgangsklasse A 4 uur HFC Haarlem- Spartaan. 2e klasse B 4 uur Catchers-RCH 2; 4 uur TYBB 2-Zandvoortmeeuwen. 2e klasse C 4 uur OWO 2-EHS; 4 uur Volewijekers-Blauw-Wit 2. 2e klasse D 4 uur DOS 2-DWS 2; 4.30 uur Quick-'t Gooi. Zondag 28 Augustus le klasse 10 uur SC Haarlem-OWO; 2 uur Schoten-WGA; 2 uur HCK-HHC. Overgangsklasse A 12 uur EDO 2-TYBB. 2e klasse A 12 uur Schoten 2-HHC 3. Zwemmen Nationale jeugdzwemdag Op Zaterdag 27 Augustus houdt de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond door ge heel Nederland een jeugdzwemdag. De be doeling is de jeugd van de lagere scholen de zwembaden te doen bezoeken om de kinderen een eenvoudige zwemproef te doen afleggen, die massaal kan worden af gelegd. Het devies voor deze dag is: „De KNZB onderzoekt de zwemvaardigheid van de Nederlandse jeugd en dus op 27 Augustus tienduizenden kinderen in de zwembaden te water". In Heemstede zal HPC deze jeugdzwem dag verzorgen in de zwemvijver „Groe- nendaal". VOETBAL VOOR BEDRIJVEN. Door dat „Fort" en „Holland Nautic" gelijk zijn geëindigd is een beslissingswedstrijd nodig voor het kampioenschap van de Bedrijfs- zomeravond-voetbalcompetitie. Deze wed strijd wordt Zaterdag 27 Augustus om drie uur gespeeld op het terrein van Onze Ge zellen aan de Vergierdeweg. 2e klasse A: gesp. gew. P- 14 13 26 13 9 18 13 6 13 12 6 12 13 6 12. H.C.K. 2 13 5 11 14 5 9 14 1 3 2e klasse B: gesp. gew. P. 13 13 26 Zandvoortmeeuwen 13 8 17 14 7 14 12 5 10 14 4 10 R.C.H. 2*. 11 5 9 T.H.B 13 4 9 14 3 7 2e klasse C: gesp. gew. P. E.H.S 13 12 25 13 10 21 12 7 14 13 6 13 A.P.G.S 14 5 11 H.F.C.H. 2 11 3 6 Blauw Wit 2 10 3 4 O.V.V.O. 2 10 0 4 2e klasse D: gesp. gew. P- 14 14 28 D.W.V. 14 11 22 13 9 18 13 5 10 A.B.C. 2 14 5 10 D.O.S. 2 13 4 8 13 4 6 D.W.S. 2 12 1 2 Twee verliespunten wegens niet opkomen. RUITERSPORT Donderdag aanstaande begint in Rotter dam 't vierdaagse internationale concours- hippique, dat volgens de traditie het groot ste hippische festijn in Nederland is en dit maal gezien het programma en de deel name nog mooier en grootser gaat worden dan het ooit geweest is. Er zijn meer dan 550 inschrijvingen en er komen 50 paarden uit het buitenland die de kleuren zuUen verdedigen van meer landen dan sinds de oorlog ooit op een internationaal concours bijeen zijn geweest. Er komen officiële équipes uit Frankrijk, België, Engeland en Zweden en het zijn speciaal de Fransen, d'Oriola, Chevalier, De la Sayette en Fres- son op wie aUer ogen gericht zullen zijn, wegens de grote successen die zij de laatste tijd hebben behaald. Bij de Zweden is ook weer ritmeester Baron von Blixen-Finecke van de partij, die twee bekers moet ver dedigen. Voorts komen er nog twee Zwit sers. De nationale deelneming is overweldi gend. Iedere Nederlandse ruiter die wat presteert, popelt om zijn krachten te meten met de buitenlanders en Prins Bernhard heeft het goede voorbeeld gegeven door met 7 paarden voor 18 nummers in te schrijven. Er komen ook paarden uit de Haarlemse 20. Panda sprong door het voorhoofds- deurtje naar huiten. Dat moest hij wel; hij wilde om te beginnen zijn eigen leven red den. Maar dat was nog niet alles! Hij rende naar Ernest Klapper toe an begon te roe pen: „Doe dat niet! Het is zonde! Hij is bijna kl„Stil!" bulkte Klapper, die nu uitzinnig was van razernij. ..Bemoei je er niet mee! Het is mijn paard! Ik wil het op mijh gemak kapot kunnen slaan!" En toen voegde hij de daad bij het woord. De voorhamer suisde door de lucht en daalde toen met een ontzettende slag op de meta len kop van het mechanische paardwaar vele Klappers van vader op zoon aan had den gewerkt. Het was een slag die een oüfant neergeveld tou hebben on Panda kreeg er hoofdpijn vanmaar toen ge- beurde hetHet paard zakte niet in elkaar. De kop daalde alleen maar iets lageren op hetzelfde ogenblik kwam er van binnen tiit een zacht, regélrftutig puffend geluid: Tsj-kd-tssj-kdtsj-kd- tssj-kkd-tssjf-kd-tsssjjjj-kden zo verder, sneller en sneller. „Hij werkt! Hij werkt! Door die klap!" gilde Klapper. „Assistent! Let op mijn genie! Ik heb het voor elkaar! Hij werkt!" contreien, want de Stichting Duinmanège heeft ingeschreven met Black Duchess en Café Noir, twee extra-springers die de laat ste tijd heel wat lint en edelmetaal vergaard hebben. Het programma begint Donderdag met de samengestelde wedstrijd waarvan de cross door de weilanden van IJsselmonde zal lopen. Er zijn in de andere dagen spring concoursen in alle v'ariëteiten, dressuur- proeven, waaronder zelfs de zware Prix St. Georges, een nummer elegantste rijpaard, een geschiktheidsproef voor jachtpaarden en om het geheel de nodige fleur te geven komt er een demonstratie van landelijke ruiters met hoornblazers en wordt de meute van de Koninklijke Nederlandse Jachtver- eniging gepresenteerd. Ook de tuigpaarden komen ditmaal aan de beurt. Er is een Prijs van de tuigpaar den, één van de Hackneys en één van de Shetland-ponies, De clou van het concours is de landenwedstrijd, de Prix des Nations, op Zondag, waaraan wordt deelgenomen door vertegenwoordigende équipes van vier ruiters van de deelnemende landen. Deze heren krijgen het niet cadeau want zij moeten tweemaal het parcours met hin dernissen tot 1.60 meter afleggen. Het staat in ieder geval als een paal bo ven water, dat iedereen die wat met de rui tersport te maken heeft, van Donderdag tot en met Zondag op het terrein van de Rot terdamse Sociëteit in Kralingen zal zijn. Zo'n concours mag nu eeffmaal slechts ééu keer per jaar gehouden worden en geen enkele paarden-enthousiast laat zoiets aan zijn neus voorbijgaan. Voetbal Umansbeker voor Schoten Schoten is er in geslaagd de Umans Be ker in het door DCO georganiseerde tour- hooi te veroveren door in de finale van Bloemendaal met 3-2 te winnen. Bloemen- daal had aanvankelijk de beste kansen op de beker, want nadat de witten in de eerste helft uit een goed door Diederiks genomen strafschop de leiding hadden genomen, vergrootte Tetenburg na de pauze de voor sprong tot 2-0. Van Oosten maakte voor Schoten het eerste tegenpunt en kórt voor het einde volgde de gelijkmaker (2-2). In de verlenging was Schoten de gelukkige. Van Oosten passeerde de Bloemendaalse doelman opnieuw, zodat Schoten met 3-2 en daarmee de prijs won. De voorzitter van DCO reikte na afloop de Beker aan het winnende elftal uit. De verlenging werd in bijna volslagen duisternis gespeeld. Jubileum van TYBB De nederlaagwedstrijden van T.Y.'B.B. ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan hebben de volgende resultaten opgeleverd: TYLB—HHC 0—8; TYBB—HCK 9—2. Dinsdag 30 Augustus volgt de laatste wedstrijd tegen Schoten. Giuliano. Een patrouille van de 2000 man sterke politiemacht, die geheel Sicilië tevergeefs heeft doorzocht naar de bandietenkoning Salvatore Giuliano, is Donderdag bij een boerderij in een hinderlaag gelopen, waarbij een politie man werd gedood en vier andere ge wond. De politie beantwoordde het vuur en een duel van drie uur volgde. Tenslotte wisten de bandieten zich in de bergen terug te trekken zonder slachtoffers achter te laten. Men be schouwt deze aanval van Giuliano, waardoor het aantal van zijn slacht offers tot 110 gestegen is, als een oor logsverklaring aan het politieleger, dat hondérd maal groter is dan zijn bende. Dwang. De Japanse communistische vak- vérbondsleider Jasjiro is door een Amerikaans militair gerechtshof tot twee jaar dwangarbeid veroordeeld •Wegens „onjuiste en afbrekende critiek op de geallieerde mogendheden". Jas jiro had volgens de tenlastelegging op een vergadering verklaard, dat de ge allieerde troepen „Japan tot slavernij en koloniale staat" brachten en dat Amerika rijk werd van manipulaties met Japanse im- en exportprijzen. Dynamiet. Naar vernomen wordt, had de lichter „Marguérite-Marie", die Woens dag te Lievekenshoek nabij Antwerpen in de lucht is gevlogen, 30 ton dynamiet en TNT aan boord. De luchtdruk van de ontploffing was zo groot, dat van drie der slachtoffers niets is terug gevonden. Verscheidene koeien, die op het ogenblik van de explosie langs de Schelde liepen te grazen, werden gewond en moesten worden afgemaakt. Finland. Negentien van Fmlands drie-en- twintig havens waren gisteren voor de zesde dag nog gesloten als gevolg van de onder communistische leiding geor ganiseerde stakingen voor hogere lo nen. Meer dan 50.000 man van ver schillende vakverenigingen zijn nog in staking, maar ongeveer een gelijk aan tal heeft het werk hervat. Churclpll niest. Naar vernomen wordt heeft Winston Churchill, die te Nice vertoeft, bij het baden kou gevat. Dok ter Morgn deelde mede, dat Churchill - enige dagen rust zou moeten houden,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2