Nederlandse zuivel loopt gevaar van de wereldmarkt verdrongen te worden Heemsteedse raad huldigde jhr. A. v. d. Poll Najaarstournée Strassburger begint in Haarlem Diamanten feest HFC „Haarlem" Vrijdag 26 Augustus 1949 3 Rationalisatie en nauwe samenwerking in nationaal verband dringend nodig om concurrentie het hoofd te bieden Donderdag is in Eindhoven de algemene vergadering van de Algemene Nederlandse Zuivelbond, de F. N. Z, gehouden. De bijeenkomst werd geopend door voor zitter nu1. J. Linthorst Homan, die zeide, het te betreuren dat er nog steeds geen Europese zuivel-organisatie bestaat, al was in die richting op het zuivelcongres te Stockholm wel een eerste voorzichtige stap gezet. In de' Benelux vinden de besprekingen zowel van de Raad voor landbouw en voeding der drie regeringen/ als van de gezamelijke stands en zuivelorganisaties geregeld plaats, waarbij goede persoonlijke en officiële ver houdingen in Nederland een onderling-tegen- strijdig optreden zeer omvaarschijnijk maken. „Verheffend is het beeld, in internationaal verband en zelfs in onze eigen Benelux ech ter nog niet", aldus spreker. „Er wordt hard gewerkt, maar het is alsof vooral Europa zijn weg nog niet kan vinden. Wij schijnen zo zeer aan de traditie te hech ten en rationalisatie af te wijzen, dat ik vrees dat wij, als dit alles niet gauw veran dert. de slag om de gezondmaking van onze Eiu'opese landbouw zullen verliezen." Wanneer het mis loopt met het Europese lerstelprogramma. dan ligt dat voor een groot deel aan de terughoudendheid van sommige Europeanen, die naar een Drents gezegde „willen blazen en toch het meel in de mond houden". Mr. Linthorst Homan was er niet gerust op, dat de Amerikaanse zuiyelproducenten did nu reeds met zoveel lagere kosten werken dan wij en nog steeds voortgaan met het be steden van milioenen aan hun onderzoekin gen, ons niet voorbij zullen streven. Hij con cludeerde dat de Nederlandse zuïvelprodu- centen allen moeten medewerken, èn aan het nieuwe Nederlandse Instituut voor Zuivel- onderzoek het NIZO èn aan de moder- nisering van het zuivelonderjvijs, thans op twee middelbare scholen, en aan elk ander werk van opbouw om de concurrentie met succes te kunnen blijven volhouden. Hij wees op de noodzaak om de hele Nederlandse zui vel als één geheel te zien, een geheel dat berust op de basis van de boerderij en dat zich uitstrekt tot in de hoge regionen dei- commerciële zuivelpolitiek. Eén geheel, om principiële redenen, maar ook om de nuchtere practische reden dat de Nederlandse zuivel internationaal in gevaar verkeer. „Ik blijf optimistisch voor het eindresultaat", aldus spreker, „maar zie de naaste toekomst donker in. Wij verloren verschillende slagen, onlangs nog die om de Westduitse kaasmarkt. Van de uitvoer van zuivelproducten naar dit gebied hangt voor de Nederlandse zuivel industrie zoveel af. dat wij menen, dat onze belangen daar beter behartigd moeten wor den dan tot nog toe het geval is." „Willen wij het kunnen „houden" en weer vooraan komen in de wereld als weleer, dan zijn drie dingen nodig: lagere kosten op de boerderij door ingrijpende modernisering dei- bedrijven. voorts ingrijpende modernisering van het industriële apparaat, en ten derde een sterke nationale samenwerking in het zuivelveld", aldus besloot mr. Linthorst Homan. Productiecijfers De secretaris van de FNZ, de heer J. A. Geluk, gaf een overzicht van de stand der zuivelproductie: de melkaanvoer der fa brieken was gedurende het eerste halfjaar 1949 gemiddeld 34 procent hoger dan die in de overeenkomstige periode van 1948. Ook het vetgehalte der geleverde melk stijgt voortdurend, zodat de vetproductie in nog sterkere mate gestegen is dan de melkproductie. Naar de gemaakte producten was de stij ging der productie, vergeleken bij het eerste halfjaar 1948, als volgt: boter 29 procent, kaas 54 procent, gecondenseerde melk 142 procent en melkpoeder 45 procent. Mede door het nog ontbreken van exportmoge lijkheid naar Duitsland is er een sterke ;,Croie Beer" met vier uur vertraging weer thuis Met ruim vier uur vertraging is de „Grote Beer" gisteren in Amsterdam aan gekomen. Vive-admiraal N. A. Rost van Tonnin gen begroette de manschappen namens de -Koningin. De minister van Oorlog en Marine mr. F. W. Schokking heette namens de rege ring de mannen hartelijk welkom in het vaderland. Hij zeide o.a.: „Gij hebt ons vanmoi'gen enkele uren laten wachten, maar ik geloof niet dat wij quitte zijh. Wij hebben u langer laten wachten en heel wat langer ook". Vervolgens memoreerde de minister, dat met dit schip het laatste O.V.W.-balaljon naai- het vaderland is te ruggekeerd. En, zo zeide de minister, het is merkwaardig, dat dit is geschied kort na de opening van de Ronde Tafel-confe rentie, waartoe u door uw moed en beleid mede een stoot hebt gegeven. De minister vervolgde: „Er zijn onder u, die terugko men in hun gezin, maar er zijn er ook, die een gezin gaan stichten. Hen wens ik veel succes er wachten nog veel Nederlandse meisjes". Deze mededelingen werd met groot gejuich ontvangen. Nadat de minister de moeilijkheden had geschilderd, die de jongens nog zullen moeten ondervinden, moeilijkheden, die hij echter gering noemde, gezien de erva ringen, die de soldaten in Indonesië heb ben opgedaan, namen allen op het schip én aan de kade een ogenblik stilte in acht tér herdenking van diegenen, die achter bleven. Namens Prins Bernharö sprak majoor C. T. van Goor dé troepen toe. Met de „Grote Beer" zijn ruim 1200 soldaten naar huis gekomen. Tiidens de reis is kapitein Dixson van het K.N.I.L.. die pas was ge- pensionneerd. overleden. De directrice van de operatiekamer, die bij de voorbereidin gen van een operatie ernstige brandwon den opliep is in Hoek van Holland aan land gebracht. Zij is in een hospitaal op genomen en haar toestand is redelijk wel. De ..Grote Beer" heeft een pokkengeval aan boord gehad, maar de patiënt is in Colombo aan land gezet. Als voorzorgs maatregel zijn in Port Said een dokter en vijf verpleegsters aan de medische staf toe gevoegd. Onder de manschappen die met dit schip in het vaderland zijn terugge komen, zijn er 120 die om psychische re denen voor de dienst in Indonesië zijn af gekeurd. Zij gaan echter allen vandaag naar huis. Achttien anderen zullen in in richtingen voor zenuwzieken worden op genomen. Voorts zijn nog zeventig zieken aan boord, die naar hospitalen worden vervoerd. druk op onze boterexport naar Engeland gekomen, daar de afzetmogelijkheid naar andere landen, hoewel deze zich in de laat ste jaren gunstig heeft ontwikkeld, toch van geen voldoende omvang is om de grotere productie op te vangen. Inzake de uitbetaling van de melk naar kwaliteit stelt de FNZ zich op het stand punt, dat die binnen de fabriek moet plaats vinden, zulks in tegenstelling tot de mi nister, die voorstander is van een geweste lijk gecentraliseerde verrekening. Aanbieder van vals bankbiljet door Amsterdamse politie gepakt De Amsterdamse centrale recherche, af deling vals geld, meldt dat wederom enkele valse vijf-en-twintig gulden biljetten zijn ingeleverd. Zoals reeds de vorige week \yerd bekend gemaakt, is uit de De Ruyter- kade te Amsterdam een pakje opgevist, waarin zich aan één kant bedrukte valse biljetten van vijf-en-twintig gulden bevon den. Ongeveer tegelijkertijd werd aan een eigenaar van een fietsenstalling zo'n biljet dichtgevouwen voor betaling aangeboden. Aanvankelijk bleef de man die dit deed onbekend, maar de eigenaar van de rijwiel stalling heeft hem nu herkend. De aanbie der van het biljet is gearresteerd en opge sloten. Omtrent de maker van de biljetten heeft de politie echter nog geen enkel spoor weten te ontdekken. Het wordt niet on waarschijnlijk geacht, dat nog verschei dene valse biljetten in omloop zijn, zowel te Amsterdam als daarbuiten. Oppassen met dichtgevouwen 25-gulden-biljetten blijft dus de boodschap. Iedere dag een handvol ijzer is een tankschip in het jaar De Amsterdamse politie heeft een 32- jarige ijzersorteerder gearresteerd. De man heeft bekend in de laatste tijd bijna 20 ton ijzer gestolen te hebben bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij, waar hij werkte. Weinig toeteraars maken samen heel veel lawaai Blijkens een serie waarnemingen, die door het permanente anti-lawaai comité onder ongeveer gelijke omstandigheden werden verricht, is het verkeerslawaai, veroorzaakt door geluidssignalen van motorrijtuigen in Amsterdam ongeveer 15 minder dan in Den Haag, terwijl in deze laatste stad dit soort verkeerslawaai binnen een jaor tijds reeds met een derde is afgenomen. Alle categorieën van weggebruikers hebben aan de geconstateerde verbetering meegewerkt. Terwijl tal van bestuurders van motor voertuigen het signaalgeven weten te be perken tot het wettelijke minimum, dat wil dus zeggen tot die gevallen waarbij voor andere weggebruikers gevaar dreigt, blijkt een klein deel van de automobolisten en motorrijders verantwoordelijk te zijn voor een groot deel van het straatlawaai. Deze gewoontetoeteraars dienen te besef fen, aldus het anti-lawaai-comité, dat zij op of nabij kruispunten in bebouwde kommen zo behoedzaam en beheerst moeten en kunnen rijden, dat geluidsignalen overbo dig zijn. Indien voorts ook buiten de kruis punten de voetgangers meer op zichzelf passen door beter uit te kijken en model over te steken en het langzame rijverkeer, waaronder vooral de fietsers, ook in eigen belang, de nodige verkeersdicipline be trachten, dan zal het verkeerslawaai met nog zeven achtste kunnen worden vermin derd. Smokkelaar doodgeschoten Douane-ambtenaren ontdekten gister ochtend vroeg op de grote heide te Venlo enkele mannen, die met een partij smokkel waar op pad waren. Aan de sommatie tot stoppen werd geen gehoor gegeven en waarschuwingsschoten in de lucht hadden evenmin resultaat. De ambtenaren openden toen het vuur op de smokkelaars, waarbij een 26-jarige inwo ner van Venlo vrijwel op slag dood was. Jubileum Ds. L. Hoorweg Jr. Wij hebben reeds gemeld dat ds. L. Hoor weg Jr,, predikant bij de Gereformeerde Kerk van Haarlem, 31 Augustus de dag herdenkt, dat hij voor 25 jaar in het pre dikambt werd bevestigd. Er heeft zich een jubileum-comité gevormd dat die dag des avonds een gemeentevergadering heeft be legd in de Kloppersingelkerk. Daar zullen de heer en mevrouw Hoorweg, die deze maand ook hun 25-jarige echtvereniging hebben gevierd, worden gehuldigd. PERSONALIA De heer J. van Eyk. besteller le klasse ten postkantoor Haarlem, herdenkt op 5 September de dag waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de P.T.T. Ingaande 1 September is de commies controleur van 's Rijks Belastingen A. Man- demaker te Roermond als zodanig ver plaatst naai' Haarlem. Jhr. A. van de Poll, die van 1917 af deel heeft uitgemaakt van de gemeenteraad van Heemstede en zich niet voor de nieuwe raad als candidaat beschikbaar had gesteld, is in de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad gehuldigd en als dank voor zijn arbeid als raadslid en wethouder is hem een bord van Delfts blauw aangeboden. De loco-burgemeester de heer E. J. van Lent heeft jhr. Van de Poll en de andere scheidende raadsleden, de heren De Ronde, Verspoor, Willemsen en Van Beelen toe gesproken. De laatste vier hebben een korte tijd deel uitgemaakt van de gemeen teraad, maar een belangrijke, want voor het herstel van allerlei werken werden Ook Middelbxirg herstelt zich. Overal in de Zeeuwse hoofdstad is men druk bezig .de oorlogsschade aan huizen en gebouwen zoveel als mogelijk is te herstellen. De ..Lange Jan" in de steigers. bijzondere besluiten genomen. Spreker bracht hun dank. Daarna richtte de heer Van Lent zich tot jhr. Van de Poll en herin nerde er aan, dat deze in 1917 tot raadslid gekozen is en in 1919 tot wethouder. Tot 1946 heeft hij het wethouderschap waarge nomen. Spreker bracht in herinnering, dat hij bij het afscheid van burgemeester jhr. Van Doorn de verdiensten van wethouder Van de Poll in het licht heeft gesteld. Hij beheerde de portefeuille van financiën' en hij mag er zich over verheugen, dat hij er toe heeft meegewerkt dat Heemstede tot de weinige Nederlandse gemeenten behoorde, die niet noodlijdend werden. De gehele raad en de gemeente hebben waardering voor het werk van het scheidende raadslid. Als herinnering bood de heer Van Lent een geschenk aan namens de vrienden uit de Heemsteedse raad. Jhr. Van de Poll zeide aangenaam verrast te zijn door het fraaie geschenk, nog wel één, gemaakt in een Nederlandse industrie. Spreker zeide prettige herinne ringen te bewaren aan de Heemsteedse raad. Toen hij in 1940 het burgemeesterschap heeft waargenomen werd hem ook een ge schenk aangeboden. Jhr. Van de Poll dank te het college van B. en W., de leden van de raad en de ambtenaren. Ook de andere scheidende raadsleden spraken woorden van dank. De agenda was in een vlot tempo afge werkt. De vergadering verenigde zich met de voorstellen van B. en W„ om de rijks bijdrage voor Groenendaal te aanvaarden, om een tijdelijke bijslag en tijdelijke kin derbijslag voor het gemeentepersoneel le verlenen, om lokalen in de school aan de Voorweg voor kleuteronderwijs in te rich ten en om deel te nemen in het aandelen kapitaal van de N.V. Keuringsinstituut voor waterleidingartikelen. Bij het voorstel een bijdrage te verlenen aan de Middelbare Handelsavondschool te Haarlem merkte mr. V a n W ij k (A.R.j op, dat de gemeente Haarlem 40 betaalt voor iedere leerling en als Heemstede voor de leerlingen uit deze gemeente ook veertig procent beschikbaar stelt, dan is de bijdrage tachtig procent. Wethouder Disselkoen (Arbeid) merkte op, dat Haarlem in de toekomst de bijdrage van veertig procent voor de Heem steedse kinderen niet meer zal betalen. De raad keurde het voorstel goed. Voorts benoemde hij tot lid van de monumenten commissie de heer H. W. Korringa. Receptie Nederlandse regering Donderdagavond recipiëerde de Neder landse regering in de Ridderzaal ter ge legenheid van de Ronde Tafel-conferentie. Onder de vele bezoekers zagen wij de leiders der Indonesische delegaties drs. Hatta en sultan Hamid II. Voorts alle pro minente leden der Nederlandse en Indone sische delegaties. Verder de voorzitters van de beide Kamers der Staten Generaal en een aantal leden van het parlement. On ongedwongen wijze onderhielden de Nederlandse politici zich met hun collega's uit Indonesië. Schilderkunst Een herinnering aan Herman Moerkerk Vaak heb ik met mijn goede vriend Herman Moerkerk gedwaald door de oude straatjes van Den Bosch, de stad die hem zo lief was vooral om haar humor. „De humor heeft mij steeds geïnspireerd", zei hij mij eens; „die is hier in ieder klein hoekje. De markt bijvoorbeeld is er vol van. Een markt als hier op Woensdag en Zaterdag zie je ner gens. Bij de timmerlui, de schoenmakers en hun gezellen en de verders en bij al die mensen, op repetities van toneel- en zang verenigingen bralt het van de humor". Zelf was hij boprdevol humor, deze goede, blijmoedige mens, van wiens werk in vrijwel ieder Bosch gezin iets hangt, een schilderij, een caricatuur. een teke ning, een spotprent. Als jong journalist heb ik deze oudere collega want hij was toch behalve de schrijvende schilder ook de tekenende journalist eens geïnterviewd. Dat was in Mei 1928 toen hij op het punt stond zijn geboortestad voor goed te verlaten, om zich in Haarlem te vestigen. Herman Moerkerk hield van een goede grap, allicht.- Welnu: in Augustus-Septem ber 1927 hèeft in Tilburg Alexei Wladkine geëxposeerd. Het zeer moderne werk van deze Rus vond bij verschillende kunstcri tici van grote en kleine bladen veèl Waar dering. De tentoonstelling trok zeer de aan dacht en Wladkine mocht tevreden zijn over het oordeel van de critici. Een hunner had geschreven, dat Wladkine „een schil der van zuiver bloed" is. Hij had gelijk, want de Rus was niemand anders dan Her man Moerkerk. Dat jat zo: Er waren wel eens die vonden, Moerkerk uit de tijd raakte. Het was niet aange naam zo iets te horen, ook niet voor de toegewijde echtgenote van de schilder. En mevrouw Moerkerk, die met haar harte lijke belangstelling zo'n heerlijke steun voor haar man was. vónd met vrouwelijke logica de oplossing: als het moderne genre dan meer in trek is, maak dan modern werk! En Moerkerk deed het, Daarover ging dan een deel van het hiervoor be doelde interview. Hij zeide ervan overtuigd te zijn dat de moderne kunst, door werkelijk modernen van groot talent gegeven, een heerlijke uiting is en als zodanig ook alle waarde ring verdient. Ik ben er evenzeer van over tuigd zo zei hij verder dat er massa's producten, waaraan de naam modern ge geven wordt, komen uit handen van men sen, die dit moderne genre gemakkelijker vinden en die dus minderwaardige dingen geven. Dat dit buitengewoon gemakkelijk is heb ik willen bewijzen. Ik ben op mijn eentje in mijn atelier gaan zitten en heb een 25-tal schilderijen gemaakt onder de naam van een Rus, die niet bestond, maar geheel vinding van mijzelf was. Deze onge boren tweelingsbroeder van me heette Alexei Wladkine. In die dagen vond men alles wat uit Rusland kwam, als dansen, balletten, muziek, pantomimes, mooi. Dus koos Moerkerk een Russische naam, hij verzekerde zich de bereidwilligheid van een kunsthandel in hét Zuiden en arran geerde uit naam van Wladkine de expositie. Ik verkneukelde mij in het bezoek van allerlei critici, van grote zowel als van kleine bladen, erkende hij. Ik bewaar met de grootste voldoening hun critieken, zon der me echter ook maai' even te Willen amuseren over de critici zelf. Want zo voegde hij eraan toe ik kan best aan nemen. .dat ik in eenzelfde geval er ook zou zijn ingelopen. Alexei Wladkine heeft zó geschilderd, dal met de beste wil van de wereld zijn tweelingbroeder er niet uit te halen. was. Ik kan me voorstellen, dat Moerkerk er buitengewoon veel pleizier over heeft ge had. Ik zie nog de vrolijke tinteling in zijn ogen, toen hij vertelde hoe hij één van de schilderijen had staan afbreken in bijzijn van een Vlaamse kunstkenner, die het ech ter helemaal niet met hem eens was. „Awel menier, 't ies zeer skoon, zunne, t ies modderne. Gai zült-da nie approu- veire, k zeg nog nie begraape. mar skoon. awel!" „Ja maar', had Moerkerk gezegd, „ik vind er niets aan, ik begrijp het helemaal met. Ik snap niet wat het eigenlijk voor stelt". ..Da oef ok nie, menier, da's zaaver 'n gevoelskwestie". Het is een welgeslaagde grap geweest, waar velen zich over hebben vermaakt. Hier sprak zijn levendige geest. Toen ik het gesprek met hem had, waaraan het voor gaande is ontleend, heeft hij er zelf van getuigd, dat hij zijn tekeningen en zijn litteraire arbeid geheel geplaatst heeft midden in het leven. Ik kan van de stil te niet leven, zei hij, ik heb behoefte aan het drukke leven en daarvan interesseren me het allermeest de kleine simpele ge valletjes. Die heeft hij in zijn werkzame leven veelvuldig getekend en beschreven. Herman Moerkerk was ook een levens kunstenaar. Hij keek rond en zag veel en aanstonds vond hij het interessante ervan. Dat onmiddellijk proeven van de quin tessence van alles wat er om hem heen ge beurde stempelde hem tot de geboren jour nalist, die ook mij veel heeft leren zien. Ik ben er van harte dankbaar voor, dat hij mij tot zijn vrienden wilde rekenen. DEN HAAG LOUIS VAN BUNGE Sr. Na een druk en succesrijk seizoen in het vaste gebouw te Scheveningen, gaat circus Strassburger op tournée en het begint in Haarlem, waar het Donderdag 1 September zijn openingsvoorstelling zal geven. Het blijft een week het Phoenix-terrein vullen met het traditionele doch telkens weer boeiende bonte schouwspel, dat de aanwe zigheid van een klassiek circus altijd biedt: Zowel in als buiten de reusachtige tent die met een nieuwe zitplaatsen-accomodatie is uitgerust, waardoor de staanplaatsen tot het verleden behoren zal de Haarlemmer kunnen genieten van de circusst'eer, een der weinige overblijfselen van een romantisch verleden, toen de vermakelijkheden des mensen nog gekleed gingen in een kleurig en sierlijk gewaad. Strassburger heeft een uitstekende naam en ongetwijfeld zal die met man en macht verdedigd worden. Zijn rijkdom aan paar- denmateriaal bijvoorbeeld en typisch ge noeg bestaat dat materiaal momenteel bijna geheel uit Nederlandse dieren heeft, reeds een stevige roem verworven. De tent biedt plaats aan 3000 bezoekers die naar ons verzekerd wordt allen een uitstekend gezicht op de arena zullen hebben, dank zij de nieuwe zitplaatsenconstructie, die door een Bergen op Zoomse firma is vervaar digd. Op 17 Augustus is Karei Strassburger vijftig jaar geworden en deze feestdag, die te Scheveningen gevierd werd. heeft be wezen dat niet alleen in circuskringen, doch ook daarbuiten grote waardering be staat voor het werk van deze rasechte cir cusman, die zijn pogingen om de traditio nele circuskunst te doen herleven reeds in ruime mate met succes bekroond zag. Het nieuwe programma van Strassbur ger brengt, behalve de roemruchte pa ar dennummers, tal van interessante en boeiende circusevenementen, die de oude Karei Strassburgcr tussen twee van zijn viervoetige „employé's. glorie van het edele paardenspel in het moderne leven terugbrengen en een smake lijke afwisseling bezorgen aan de mens in de sleur van alledag. Verkeersongevallen in Haarlem Bij het uitwijken voor twee meisjes, die op een fietsje de Lcidsevaart overstaken, reed gisteravond om 7 uur een motorrij der tegen een boom. Zijn vrouw, die achter op de duo zat. viel door de schok op de grond en kreeg een vleeswond aan de lin kerarm en een schaafwond aan de linker knie. De motor werd aan de voorzijde ern stig beschadigd. Op de Papenlorenvest reeds gister avond een elfjarige wielrijder tegen een stilstaande personenauto aan. De oorzaak was dat de bril van de wielrijder nat was geregend, waardoor hij de auto te laat op merkte. De jongen kneusde zijn borstbeen. De voet van een vierjarig meisje, dat bij haar grootvader achter op het rijwiel zat. kwam gistermiddag op de Gedempte Oude Gracht tussen de spaken. Zij liep een kneuzing op en kreeg enige ontvel lingen. Ongeval bij Het zwemmen Een zeventienjarige bankwerker dook gisteravond van een schuit in het Noorder Buiten Spaame. Hij kwam met zijn borst kas op een onder water liggend scherp voorwerp. De jongen, die een grote scheurwond had opgelopen, is door een auto van de radio-autodienst van de po litie naar de Deo overgebracht. Het bestuur van de HFC „Haarlem" is gereed gekomen met de plannen van de ■viering van het zestigjarig bestaan der club. Een programma is verschenen, dat opent met een artikel van de ©re-voorzitter, de heer Jan J. van den Berg. Hij haalt her inneringen op van de laatste tien jaren. Enige beste clubmensen zijn de vereniging ontvallen. Ook in stoffelijk opzicht werd de club zwaar getroffen. De oude vertrouw de accomodatie werd door de vijand tot op de grond gesloopt. Maar „Haarlem" zou geen „Haarlem" zijn, als het bij de pakken bleef neerzitten. 19 December 1948 kon het nieuwe terrein in gebruik worden genomen. De heer Van den Berg besluit met de wens uit te spreken, dat de viering van het zes tigjarig bestaan voor velen een aansporing zal zijn zich meer daadwerkelijk voor de club te geven en er aan mee te werken, dat „Haarlem" in de Nederlandse voetbal- beweging dezelfde plaats zal blijven innc- Cricket Twee centuries bij de Free Foresters Nadat de Flamingo's gisteren 215 runs hadden gescoord trokken de Free Foresters voor de tweede keer naar de wickets. Wil- latt was spoedig verdwenen, maar Hewet- son sloeg in snel tempo 49 runs (zeven vieren). Op 71 waren twee wickets neer, Met Bioy en Shuttleworth steeg de score bijzonder snel. Zij sloegen naar alle kanten. Het fielden werd minder en later ook het bowlen. De batsmen zetten een stand op van meer dan 200 runs. Op 283 voor twee werd gesloten. Bloy bleef met 112 en Shuttle worth met 116 not out. Menschaar bowlde 1 voor 66, Planten 1 voor 22. Klink 0 voor 77, Bijleveld 0 voor 77, De Beus 0 voor 32 en De Villeneuve 0 voor 11 Met nog twee uur en een kwartier speel tijd trokken de Nederlanders naar de wickets. Vrij rustig werd gespeeld en spoe dig bleek, dat een draw liet resultaat zou worden. Het toaal werd 110 runs voor drie wickets, waarvan Planten 33 not out. La- bouchère 13, De Villeneuve 28 en Van Baasbdnk 10 not out. De bowlingcijfers waren: Darwall Smith 2 voor 20, Fraser 1 voor 27, Chïgnell 0 voor 6, Henry 0 voor 13, Bloy 0 voor 23, Hen derson 0 voor 1. De woningbouw. In het begin van dit ■jaar liet het zich reeds aanzien dat het tempo van de woningbouw hoger zou gaan worden. Dat er inderdaad van een hoger tempo mag worden gesproken, blijkt uit bijgaand kaart je,waarop men per provincie kan zienwat er vernield is en hoeveel woningen er werden opgebouwd. men, als zij in de afgelopen zestig jaar heeft gedaan. Ook de heer J. P, van Balen Blanken, voorzitter van de jubilerende club haalt herinneringen op en hij besluit met de wens, dat binnenkort gezegd kan worden „Haarlem" heeft het diamanten feest op waardige wijze gevierd. Zondag aanstaande begint de viering van liet jubileum met onderlinge wedstrijden voor adspiranten, die gespeeld hebben in het afgelopen seizoen. Des morgens zijn er onderlinge wedstrijden en des middags allerlei spelen, zoals hindernislopen, pad- klimmen, doelschieten en ringsteken. Oudere en oud-leden, die tien jaar en langer lid zijn geweest van „Haarlem" zijn uitgenodigd voor een reünie op Zaterdag 3 September in restaurant Brinkmann. Bij liet behalen van de kampioenschappen in 1946 en 1948 is gebleken, dat de ouderen nog intens meeleven met dc prestaties van hun club. Uit het gehele land kwamen ge lukwensen binnen. Daarom is een reünie voorbereid. Het tournooi om de Spaernebeker op Zondag 4 September vormt een onderdeel van het programma. ZFC. VSV, De Vole- wijekers en Haarlem nemen deel. De kampioensploeg van Nederland SW is uitgenodigd om op Woensdagavond 14 September een wedstrijd tegen Haarlem te spelen. Voor 27, 28 en 29 September staat op het programma de opvoering van de revue „Alles rood-blauw" in de Stadsschouwburg, Samensteller is Henk Bakker. Het bestuur houdt op Zaterdag 1 October een receptie in hotel „De Leeuwerik" en de viering wordt Zondag 2 October besloten met onderlinge wedstrijden voor junioren en senioren. Horeca-bedrijven mogen weer saucijzebroodjes serveren De beschikking voor de Hótel-, Café- en Restaurantbedrijven 1949 van dc minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning, die 't verstrekken van maaltijden en. de samenstelling van producten opnieuw regelt, laat aan de ondernemers grotere vrijheid .dan de oude voorschriften, welke in 1948 werden uitgevaardigd. De beperking van het aantal gangen en dagschotels is vervallen. De voorschriften voor de grootte der vleesporties, zowel voor warme maaltijden, koffiemaaltijden als in broodjeswinkels zijn ongewijzigd gebleven, evenals het voorschrift dat kaas alleen in logies biedende bedrijven bij het ontbijt verstrekt mag worden. De vleesloze dagen Dinsdag en Vrijdag blijven eveneens ge handhaafd. Het verstrekken van saucijze broodjes is weer toegestaan, alsmede tot 30 September 1949 het verstrekken en ver werken van rijst, welke buiten toewij zingen om gekocht is van het „Wilhelmina- fonds tot bestrijding van de tuberculose in Suriname". Voorts zijn alle oude bepalingen over het gebruik van voedirigsvetten vervallen. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 20 AUGUSTUS Spaame: „De stad des doods", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur, Frans Ilals: „Meedogenloos", 14 j., 2,30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt; „Voor nu en altijd", alle leeft.. 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mariandel", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hel verborgen leven van Walter MItty". 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Bambi". alle leeft., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 27 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstal» stellingen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5