Economische recherche achterhaalt grote bonnenfraude bij de bron 6.MJAMSMA De werkloosheid in Haarlem en omgeving SCHOOLBOEKEN Het noodlottige ha Issnoer Vrijdag 26 Augustus 1949 Haarlems üagKTaH Vierduizend bonkaarten werden op drukkerij „ondergeschoven" De economische recherche van de politie te Haarlem heeft thans een bonnenfraude opgehelderd, die in de periode einde 1946 tot December 1947 heeft plaats gehad bü de Grafische Inrichting N.V. Joh. Enschedé en Zn. te Haarlem en de controle-afdeling van de PTT in dat bedrijf. Circa vierdui zend bonkaarten kwamen hierbij terecht in de zwarte handel en deze bonnen vertegen woordigden een „zwarte" waarde van vele tienduizenden guldens. Waar de kaarten van inwisselstroken waren voorzien, ver menigvuldigde deze fraude zich tot een om vang die een reëel gevaar voor het Neder landse distributie-apparaat heeft opge leverd. Volgens de mededelingen van de recherche heeft de fraude op een zeer geraffineerde manier plaats gehad. Een ambtenaar van de controle der PTT gaf clandestien een aantal blanco vellen, bestemd voor het drukken van levensmiddelen- en tabakskaarten af die door twee leden van het personeel van Enschedé bij de te drukken oplage werden gevoegd. Deze vellen werden gedrukt en wel door de PTT-ambtenaar buiten het gebouw gebracht via de speciale uitgang van de controle-afdeling der PTT. In feite kan in dit geval dus niet van diefstal gesproken worden. De betrokkenen lieten eenvoudig op kosten van het bedrijf hun zwarte handelswaar drukken. Na een half jaar van moeizaam speurwerk het betrof hier per slot geen karrevrachten vol, maar papier dat makkelijk in een binnen zak kon worden vervoerd heeft de eco nomische recherche onder leiding van de inspecteur G. van Sintmaartensdijk dit geraffineerde complot tenslotte opgerold en zij verdient daarvoor zeker een pluim op haar toch al zo rijk versierde hoed. De recherche heeft wegens deze fraude negen verdachten gearresteerd, die inmid dels bekend hebben. Het zijn de 47-jarige poelier J. P., de 45-jarige M. P.-van N., de 56-jarige koopman P. ten W., de 46-jarige A. F. te W.-M., de 31-jarige verificateur J. M. v. B., de 32-jarige verificateur C. K., SCHEEPVAART Kota Agoeng, JavaRotterdam 26 Aug. te Suez. Lemsterkerk, CalcuttaRotterdam pass. 25 Aug. Gibraltar. Lekhaven, 25 Aug. van Montevideo naar Buenos Aires. Lieve- vrouwekerk, 24 Aug. van Calcutta naar Rotterdam. Leuvekerk. 26 Aug. van Rotter dam te Calcutta. Oranjefontein, 25 Aug. v. Durban te Beira. Papendrecht, Purfleet Abadam pass. 25 Aug. Gibraltar. Randkerk, 25 Aug. van Amsterdam te Hamburg. Rid derkerk, SydneyRotterdam 25 Aug. 600 mijl Z. O. Guardafui. Ruys, 25 Aug. van Penang naar Batavia. Rijnland, Amsterdam Buenos Aires 26 Aug. te Rio de Janeiro. Salland, AmsterdamBuenos Aires 25 Aug. van Las Palmas. Samarinda, CebuLos Angeles pass. 25 Aug. Pagan. Talisse, Java Liverpool 25 Aug. van Beyrouth. Tawali, 25 Aug. van Hamburg te Karlsham. The- misto, MontrealRotterdam pass. 25 Aug. Scillies. Tiba, 25 Aug. van Montevideo n. Vittoria. Waterman, BataviaRotterdam pass. 25 Aug. n.m. Daedalusrif (Rode Zee). Zeeland (KRL), 26 Aug. van New York te Rastanura. Bantam,SingaporeLiverpool pass. 25 Aug. 3 uur Gibraltar. Kota Baroe, JavaRotterdam 25 Aug. 14.30 uur van Port Said. Overijsel, JavaRotterdam pass, 25 Aug. 1 uur Ouessant. Eigenaardig: daar bij Reemers Op zo'n leuke ijs-bar-kruk, Waar toch zulk betrouwbaar ijs is, Is het ijs het eerste stuk Clinge Doorenbos UITSLUITEND ROOMIJS cui neuvi REEMEllS KRUISSTRAAT 35 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 25 Augustus 1949 GEHUWD: 25 Aug., P. J. Neeskens en A. M. Koster; H. G. Hekelaar en W. van Veld- nuyzen: J. J. van Wooning en J. Steeman; D. van der Noot en H. Backer; P. J. van den Berg en E. E. I. Eikerbout; A. W. van Rijn en H. Gruijters; J. J. Kremer en C. van Kersen. BEVALLEN van een zoon: 24 Aug., W. J. van BeekBreuring; E. de Vriesvan Esvelc. BEVALLEN van een dochter: 24 Aug., G. C. Kouwenbergvan der Erf; K. Wie- dijkBruning: G. A. Portegiesvan Doorn. OVERLEDEN: 23 Aug., D. Peereboom, 77 j.. Westerhoutpark; M. A. C. Bernelot Moensde Salengre, 79 j., Kleverparkweg; 24 Aug., J. van Hiltenvan Rossum, 87 j., Brouwerevaart: H. BoevéVerham, 59 j., Brouwerekade. de 50-jarige PTT-bediende J. W., de 43- jarige meubelmaker G. J. en de 52-jarige koopman J. F. W. V. De meeste verdachten zijn Vrijdag en Zaterdag thuis gearresteerd. Eén van de verdachten is Zaterdag van een sportveld in Amsterdam gehaald. De verdachten zijn inmiddels voor de Officier van Justitie te Haarlem geleid. VOOR EEN JUWÊÉL VAN EEN HAARDi KONINKLIJKE HAARDEN FA 3ÏCIEK r.H I L V E ft S (J M.t Teraardebestelling W. J. B. van Liemt In de kathedrale basiliek „Sint Bavo" is vanmorgen een uitvaartdienst gehouden voor de heer W. J. B. van Liemt, oud wethouder van Haarlem, die dezer dagen in de ouderdom van zes en zeventig jaar is overleden. Aalmoezenier pater Wubbels S.J. droeg de mis van requiem op. Om halftwaalf ir het stoffelijk overschot op de R.K. Begraafplaats Valkenburg le Heemstede ter aaide besteld. Daar waren aanwezig de neer en A. J. M. Angenent, mr. dr A. F. H. üchreurs en F. S. Noordhoff, wethouders, mr. Th. A. Wesstra, gemeen te-secretaris, C. Maarschalk, oud-burge- meesler van Haarlem II. J. L. Klein Schip horst en JA. Schippers, namens de raads- fracl:e der KathoJieiie "Volkspartij, hoofd aalmoezenier mgr. Noordman, ir. M. H. Maas, directeur van Openbare Werken, bestuursleden en de directeur van „Haar lems Bloei" en vertegenwoordigers van katholieke verenigingen. Pater Wubbels verrichtte de beaardings- plechtigheden, waarna een zoon van de overledene dank zegde aan mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, die tijdens de ziekte van zijn vader een bezoek heeft ge bracht en het gemeentebestuur. Haarlems Avondlyceum Voor de examens H.B.S. A er. B (extra- nei) zijn de volgende leerlingen geslaagd: mej. H. Blom, mej. M. Horst, mevr. M. Weimar en de heren W. Kamming'a en C. Timmer. Afgewezen werden twee candi dates Radio-Nieuwsdienst gaat over naar A.N.P. „De Volkskrant" meldt dat het perso neel van de Radio-Nieuwsdienst, een on derafdeling van de Nederlandse Radio- Unie, heeft aangezegd gekregen, dat het hoogstwaarschijnlijk het wachten is slechts op het tekenen van het contract op 1 September aanstaande zal overgaan naar het Algemeen Nederlands Persbureau. Hierin is overeenstemming bereikt tus sen de Nederlandse Radio-Unie en de Fe deratie van Omroeporganisaties enerzijds en de Nederlandse Dagbladpers 1945, de Katholieke Nederlandse Dagbladpers en het ANP anderzijds. Het personeel van de I Radio-Nieuwsdienst zal door zijn nieuwe I werkgever niet, tenzij in uiterste noodzaak en nadat overleg gepleegd zal zijn met de Nederlandse Radio-Unie, kunnen worden ontslagen. De Nederlandse Radio Unie zal voorts gehoord worden in kwesties van schorsingen en benoemingen en de rechts positie van het overgaande personeel zal pas van kracht worden, wanneer met de Nederlandse Radio-Unie wederom hier over overeenstemming is bereikt. Doodstraf geëist tegen „luitenant" A. Kipp Ex-chef van Velsense kamer 21 staat bij verstek terecht „Kipp" riep de deurwaarder van het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof vanmor gen, maar er kwam geen Kipp. De eens even gehate als gevreesde chef van de In lichtingendienst der Velsense politie had zich reeds in 1945 door de vlucht naar Ar gentinië onttrokken aan de rekening en verantwoording, welke hij eens voor de Ne derlandse rechter voor zijn daden zou moe ten afleggen. Bleef de verdachtenbank leeg, op de plaats voor de getuigen zaten nog vol doende overlevenden van zijn sinistere ac tiviteit, om de sfeer van schrik en ontzet ting, die door de leden van Kamer 21 werd teweeg gebracht, te doen herleven. Uit de door de president mr. W. F. W. H. v. Schaeck Mathon voorgelezen stukken bleek, dat Abraham Kipp, voordat hij in 1944 in Velsen kwam, zich in het politie corps van Ede als een fel NSB'er had doen kennen: Niet minder dan 59 personen, voor het grootste deel van Joodse bloede, wer den door hem gearresteerd en aan de Duit sers overgeleverd. Kipp was lang niet zachtzinnig tegen zijn arrestanten, zoals de oud-illegale werker C. Peereboom uit Santpoort vanmorgen kon getuigen. Hij werd samen met de later gefusilleerde ir. J. G. Smitt in 1945 door Kipp en Langendijk gearresteerd, die hem dreigden: „We slaan net zo lang tot je dood bent". De heer Peereboom werd met de vuisten in het gezicht geslagen. Een arts bevestigde in zijn rapport dat deze verzetsman er na dit „verhoor" zeer slecht aan toe was. „Als Kipp in Velsen kwam, werden er meer gearresteerd dan anders; wij waren bang voor hem" verklaarde de tot levens lange gevangenisstraf veroordeelde Lan gendijk over zijn vroegere chef. Ook de distributieambtenaar K. van Leeuwen uit Velsen, die dezelfde dag door Kipp werd opgehaald, viel voor het vuur peloton. Beverwijk Dan komt de razzia in Beverwijk bij Pleeging, Pletting en Semeijns ter sprake en de -schandelijke bejegening van de oude heer Pleeging en diens zoon, die met ge weld werd gedreigd, een bergplaats van wapens aan te wijzen. Ook Pleeging Jr. werd later door de Duitsers gefusilleerd. Het verhaal van de 54-jarige gezagvoer der v. d. Brink uit IJmuiden-Oost is al even triest. Hij werd gearresteerd op een illegale vergadering bij de heer Coté in Santpoort. „Louter toeval", zegt Langen dijk, „Kipp zag een paar fietsen voor het huis staan, hij commandeerde afstappen en onderzoeken". Een van de slachtoffers, de heer D. J. v. Rijswijk, evenals de heer Coté later gefusilleerd, werd vreselijk mishan deld, overigens zonder resultaat; „dank zij zijn zwijgen werden wij gered", zegt de ge- getuige. Nadat de gemeenteambtenaar G. L. Rozijn nog verteld heeft, hoe Kipp een PHILIPS ERRES WALDORP RADIO met prima service 3. G. KAASENBROOD... Technisch groot! GR, HOUTSTRAAT 131; SMEDESTRAAT 7 (Adv.) Waarom is er terughoudendheid bij de industriëelen om personeel aan te stellen? De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Haarlem, de heer A. P. M. van Riel, is niet ontevreden over de stand der werkloosheid. Het verloop op de ar beidsmarkt is in Haarlem en omgeving vrij wel gelijk aan die van vorige jaren wat stijging en daling van het aantal werklozen betreft, alleen is het aantal iets groter. Daarin zit evenwel niets verontrustends. Er blijkt alleen uit dat er onder de indu striëlen wat meer terughoudendheid is bij de aanstelling. Ik meen evenwel, dat die gereserveerde houding ongemotiveerd is. Blijkens de jaarverslagen van de meeste bedrijven zijn de financiële uitkomsten nog zeer bevredigend te noemen. Er is boven dien geen reden om aan te nemen dat de toestand in de naaste toekomst minder goed zal worden. Wij moeten in deze oppassen voor een ongepast pessimisme. Als wij al maar zeggen: „Voorzichtigheid is geboden, want het kon in komende tijden wel eens minder goed gaan," dan maken wij met elkaar dat er inderdaad moeilijkheden ko men. In de oorlogsjaren verzekerden wij gedurig aan elkaar: „het gaat goed!" hoe wel het soms wel eens moeilijk was daar aan te geloven. Maar wij vertrouwden dat het goed zou gaan. In dit vertrouwen wer den wij niet beschaamd. Dit moeten wij nu ook doen wat onze economische omstandig heden betreft. Een algemeen vertrouwen in Naar LOOS J ES voor Snelle en accurate levering GROTE HOUTSTRAAT 100 - TEL. 13060 vijfjarig ondergedoken meisje heeft weg gehaald, komt een bejaarde inwoner van Ede voor het hekje. Hij heeft als illegaal werker kort voor de bevrijding ook kennis gemaakt met Kipp, en hoe: „Het is walge lijk om te lezen", zegt de president en hij haalt zo'n staaltje aan. Kipp sloeg de oude man met een ijzeren staaf, nadat hij in een kleine kast was op gesloten. Een jonge vrouw werd over een stoel gelegd en met een stok over de rug geslagen. Weer een ander moest op een stoel staan en zijn hoofd in een strop hou den. Telkens wanneer het slachtoffer aar zelde met zijn inlichtingen werd de stoel weggetrokken en de man heen en weer geslingerd. „Dit is dan de droevige geschiedenis van luitenant Kipp" besloot de president het getuigenverhoor „en dat is nog maar een klein gedeelte van wat ik ten laste had kunnen leggen", begint mr. Besier zijn requisitoir. „Twintig doden staan op zijn uitermate zwakke rekening. Kipp is de laatste figuur uit Velsen, die voor het Bijzonder Ge rechtshof verschijnt. Hijwas de chef van al degenen, aan wie uw Hof zware straf fen heeft opgelegd. Hij is mede verantwoor delijk voor hun daden en er past voor hem maar een straf: de doodstraf". Tweehonderdzeventig Haarlemse ouden van dagen hebben gistermiddag in zes bussen een reisje gemaakt naar de Pyramide van Austerlitz, welk uitstapje door de Algemene Bond voor Ouden van Dagen in samenwerking met de Cebuto was georganiseerd. Ook voor de inwendige mens was goed gezorgd en daar de buitenlucht hongerig maakt, lieten de oma's en opa's zich niet onbetuigd, als zuster de mand met broodjes nog eens rond liet gaan. de toekomst kan meer uitwerken ten goede dan een ongemotiveerd pessimisme. Voor zover ik de algemene toestand en de positie van het bedrijfsleven kan beoordelen, kan er inderdaad vertrouwen zijn! Wordt dit meer algemeen ingezien, dan zullen de in dustriëlen ook minder gereserveerd wor den bij de aanstelling van nieuw personeel. En dan betekenen die paar honderd werk lozen die er nu zijn ook niet veel. De jonge mannen die uit Indië komen zijn tpt heden zonder veel moeilijkheden weer in het bedrijfsleven opgenomen. Zo zal het, naar ik overtuigd ben. ook wel gaan met de gedemobiliseerden die wij in de toekomst te verwerken krijgen. Het gaat thans druppelsgewijs. Met een troepen transportschip komen er voor dit gewest in de regel niet meer dan 10 h 12 mede en daarvoor vinden wij als regel wel spoedi; een plaats, dank zij ook de medewerking die wij van het bedrijfsleven ondervinden. Het was even een krachtproef toen ver leden jaar het grote contingent van het Kennemerbataljon kwam, maar ook dat is goed afgelopen. De mogelijkheid bestaat al leen dat aanstelling van jonge arbeids krachten uit Indonesië op den duur zal lei den tot ontslag van' wat oudere werk krachten. Een verschijnsel dat betreurd moet wor den is dat het op het ogenblik moeilijker wordt om jonge mensen die van de m.u.l.o. scholen en de ambachtsscholen komen, een plaats in het bedrijfsleven te geven. Blijk baar zijn de werkgevers op' dit ogenblik wat die arbeidskrachten betreft, verzadigd. Wat de jongelui van de ambachtsscholen aangaat, ben ik evenwel overtuigd, dat het slechts een tijdelijk verschijnsel is. Er zal immers ook in de toekomst behoefte blijven bestaan aan geschoolde werkkrachten. De jongelui die een ambachtsschool bezoeken kregen voor hun opleiding een goede onder grond, zij zullen op den duur toch hun weg wel blij'ven vinden. Mensenredders op de „Oranje" Meestal zien de helden die de redding boten langs onze kusten bemannen, de grote schepen slechts vaag, doordat zij slechts oog hebben voor het leven van hun medemensen, dat in gevaar is. Vrijdag echter zullen zij een van de fraaiste schepen, die de Nederlandse koop vaardijvloot bezit, de „Oranje" var. onder tot boven kunnen bezichtigen. Onder auspiciën van de Noord- en Zuid hollandse Reddingsmaatschappij zullen dan namelijk honderd personen, van wie de meesten redders zijn, een bezoek aan het vlaggeschip van de „Nederland" brengen. Leger des Heils verkwikte harten van vele gevangenen Het jaarverslag 1948 van de reclasse- ringsarbeid van het Leger des Heils, dat dezer dagen is uitgebracht, memoreert in het overzicht de veranderingen, die in de laatste jaren in de gevangenis en daar buiten hebben plaats gegrepen en de grote invloed, die deze hervormingen op het ge vangeniswezen en de reclasseringsarbeid in hét algemeen hebben gehad. Voorts is het arbeidsterrein van de sociale ambtenaar, die thans reeds bijna in ieder strafgesticht zijn plaats heeft gekregen, uitgebreid. Meer dan 1600 reclassanten staan onder toezicht van het Leger des heils, vorig jaar (1947) 843. In verband met de voorlichtingsarbeid werden 1416 rapporten opgemaakt. Door de afdelingen werden 308 rapporten uitge bracht voor een voorwaardelijke invrij heidstelling. In'1948 werden 11.561 gevan genen bezocht het aantal bezoekuren van 7843 verdeeld over 19 gevangenis sen en gestichten. Tachtig keer werden in strafgestichten zang- en muziekuitvoerin gen, diensten en lezingen gegeven. Vooral gedurende de Kerstdagen werd voor de recreatie der gevangenen in samenwerking met andere reclasseringsinstellingen behal ve muziekuitvoeringen ook voor versnape ringen gezorgd. Op Moederdag werd in de cellen en de gemeenschapsverblijven voor bloemen gezorgd en reikten de gevangenis bezoekers moederdagkaarten uit met een gedicht er op. In het kader van de opbouw van het re- classeringswerk werd in Leeuwarden een afdeling geïnstalleerd, in Haarlem werd een eigen ambtenaar gedetacheerd evenals in Middelburg en Veenhuizen. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Zeepost kan met de volgende schepen worden verzonden. De datum van uiter lijke ter postbezorging staat tussen haak jes achter de naam van het schip vermeld. Voor Indonesië m.s. „Willem Ruys (29 Aug^); Suriname m.s. „Hecuba" (31 Aug.), Curasao s.s. „Stuyvesant" (7 Sept.) De Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk komt van 10 tot 15 Octo ber te Zeist bijeen. De behandeling van het ontwerp-kerkorde zal worden voort gezet. BINNENLAND Mejuffrouw mr. H. J. Sneller, die ge ruime tijd werkzaam is geweest als parti culier secretaresse van Koningin J uliana en. in deze functie binnenkort zal worden op gevolgd door mevrouw N. SmittAvis, is met ingang van 1 September benoemd tot inspectrice van politie te Hilversum, belast met de leiding van de afdeling kinder politie. In soortgelijke functie was zij vroe ger onder meer te Rotterdam en Arnhem reeds werkzaam. Zij zal de eerste vrouwe lijke kracht zijn, welke bij de politie van de radiostad werkzaam is. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 15 Juli 1949 benoemd tot militair attaché bij de ambassade te Washington, de luitenant-kolonel F. H. W. C. J. van Dun, van de Generale Staf. Ter gelegenheid van de 65ste verjaar dag van de „Nederlandse vereniging van postzegelverzamelaars" houdt deze vereni ging vandaag en morgen in „Krasnapolsky" te Amsterdam een grote nationale post zegeltentoonstelling. Tegelijk met de ten toonstelling houdt de „Nederlandse Bond van Verenigingen van postzegelverzame laars" zijn jaarvergadering. Koningin Juliana heeft tezamen met de prinsesjes Margriet en Marijke de inter nationale poppententoonstelling ten bate van de Stichting 19401945, die dezer dagen in de Koninklijke stallen van het Paleis 't Loo werd gehouden, bezocht. Donderdagmiddag is een 31/2 jarig meisje, dat op de Sint Pietersberg aan het spelen was van een rots gevallen en tien meter lager terecht gekomen. Niettegen staande deze val bleek het kind alleen maar wat te zijn geschrokken. HAARLEM EN OMGEVING Leden van de Haarlemse afdeling van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling brengen Zondag 28 Augustus een bezoek aan de bloeiende heide en bossen in de om geving van Hilversum. Voor de volgende Zondagen staan tochten in Haarlem en om geving op het programma. De heer S. Hörehner, die benoemd is als "hoofd van de school die uitgaat van de Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal,-om naast de heer d' Olivat, die hoofd is van de U.L.O.-afdeling, de leiding te hebben van de lagere school, zal Zondag 28 Augustus in de kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk van half elf tot zijn werk worden ingeleid door dr. J. H. Stelma. Op Donderdagavond 8 September is er een begroetingssamerikomst die wordt gehouden in de Gereformeerde Kerk. Daar zullen de ouders der kinderen met het nieuwe hoofd kunnen kennis maken. Te Halfweg wordt Zaterdag 3 Septem ber een straatcollecte gehouden waarvan de opbrengst is bestemd voor het Pro testants interkerkelijk thuisfront. De Kapperschool te Haarlem van de Stichting Nederlandse Vakscholen voor kappers zal Maandagavond geopend worden met een bijeenkomst in gebouw „Cultura" In ons blad van Donderdag deelden wij mee, dat een bewoner uit de Rozen- priëelstraat het jongetje, dat bij de Buiten- rustbrug in het Spaarne was gevallen, had gered. Het redden is echter geschied door een Amsterdammer, die enkele malen heeft moeten duiken, om de jongen op het droge te brengen. Voor het examen middelbaar onder wijs tekenen, acte MC, zijn te 'sGvaven- hage geslaagd mej. A. M. V, Steenwijk te Heemstede en de Iheer A, V, Accooy te Haarlem. Handelsreizigers zijn boos over prijsverhoging bij N.S. De Bedrijfsunie van samenwerkende or ganisaties van handelsreizigers heeft blij kens een bericht in „De Volkskrant" geprotesteerd tegen het feit dat minister Spitzen zonder overleg met de Spoorweg- raad waarin ook de Bedrijfsunie zitting heeft accoord is gegaan met het voor stel van de Nederlandse Spoorwegen om de abonnementstarieven per 1 September met 15 procent te A'erhogen. De Bedrijfsunie acht deze prijsverhoging zeer ernstig en ïn strijd met het streven om de stijging van het prijspeil zoveel mogelijk te beperken. De Bedrijfsunie heeft de minister daarom verzocht zijn besluit alsnog te herzien. De Spoorwegen, die een omzetverhoging van 3.1 millioen gulden uit de nieuwe ta rieven hopen te halen, voeren aan, dat de verlaging van de abonnementsprijzen in Januari 1948 weliswaar een grote toeloop van nieuwe abonnements-reizigers met zich meebracht, maar toch economisch niet ver antwoord was. Het is de Spoorwegen bij een enquête gebleken, dat 80 procent van de reizigers op trajectkaar ten hun reisgeld vergoed krijgen door de bedrijven waar zij werken, zodat deze verhoging niet ten laste van minder draagkrachtigen komt. De handelsreizigers zijn vooral ontstemd over het feit dat de abonnementen sedert 1940 ongeveer met 120 procent in prijs zijn gestegen, terwijl de enkele reizen en re tourtjes ten hoogste 50 procent duurder werden. Een derde klas abonnement kóstte vóór de oorlog dertig gulden en thans zes- en-zestig. Dat iemand die slechts inciden teel van de trein gebruik maakt wordt be voordeeld ten opzichte van hen die zich „de beste klanten van de spoorwegen" noemen, heeft veel kwaad bloed gezet. FEUILLETON dooi Gordon Mc Donell 29) Hij stak zijn hand naar haar uit en zei: Dag, mevrouw Holbrook. Dat is prettig om u weer eens te zien. Uw man heeft mij in het geheel niet gezegd, dat u ook zou komen. Ik denk, dat hij vergeten heeft er over te spreken. U heeft dezelfde kamer, die u verleden jaar in Juli had. Hij is nu daar, als u soms meteen wilt doorgaan. Janet staarde hem aan. Zy bleef hem maar stralc aanstaren en nu was haar ge zicht doodsbleek. Het kon niet bleker worden, dan hef toen al was. En toen zakte zij voor onze voeten op de vloer in elkaar. Ik bukte, nam haar op en droeg haar naar de divan, die aan de andere kant van de vestibule stond. De kleine man stond er zeer verbaasd naar te kijken. Het is de berglucht, zei ik. We zijn te snel naar boven gekomen. Hebt u een beetje brandewijn? Brandewijn? Dat zal wel. Ik zal eens kijken. Hij ging met een nog steeds zeer verbaasd gezicht heen en kwam met een fles en een lepel uit de kamer daarnaast terug. Ik goot een beetje alcohol op de lepel, hield die voor haar mond en liet het vocht tussen haar lippen druppelen. De kleine man zei: Ik zal het haar man even gaan vertellen. Nu niet, zei ik. Ik spreek hem later wel. Maar zij is ziek hij behoort hier te zijn. Zij begon zich te bewegen en de kleur kwam weer een beetje op haar wangen terug. De kleine man was al op weg door de hall om Begg Holbrook te gaan halen. Ik liet haar een ogenblik liggen, ging hem achterna en legde mijn hand op zijn arm, zeggende: Hoor eens even, ik vind het beter, dat hij nu niet hier gebracht wordt en evenmin, dat hij weet, dat zij hier is. Hij keek mij aan en zei: Ik kan het niet geloven als er ooit een stel was, dat gelukkig met elkaar was, dan waren die het. Hij haalde de schouders op en de uitdrukking in zijn ogen werd luste loos en bitter en onverschillig, toen hij zei: Maar hierna geef ik het op. Zij waren het gelukkigste stel, dat ik ooit ge zien heb. Janet's ogen waren nu geopend en zij hoorde, wat hij zei. Ik kon zien dat zij gehoord had, wat er gezegd was. Ik geloof, dat ik beter doe met naar mijn kamer te gaan, als u er een vrij heeft, zei zij. Ik zal vannacht mijn man maar niet lastig vallen. De kleine man haalde nogmaals de schouders op en ging naar de balie. Ik kreeg de sleutels en hij wees ons, waar de kamers waren. Zij lagen aan het andere einde van de hall, ver van die van Holbrook. Ik was al die tijd bang geweest, dat hij zijn kamer uit zou komen en ons zou zien, maar dat deed hij niet. Hij sliep blijkbaar vast genoeg. Ik wilde niet, dat hij en Janet elkaar zouden ontmoeten, zo lang zij in deze toestand was. Het was duidelijk, dat zij nog onder invloed van de schok verkeerde. Ik haalde haar koffertje uit de wagen en bracht dit naar haar kamer. Toen ik terugkwam, lag zij op het bed, recht naar de zoldering starend en zo stil, dat men zou zeggen, dat zij sliep, ware het niet, dat haar ogen wijd geopend waren. Zij sprak geen woord en bewoog rich niet, toen ik binnenkwam. Ik sloot de deur, ging op het stoeltje naast het bed zitten en nam haar hand in de mijne. Die was ijskoud. Ik stond op, trok haar schoenen uit en nam de dekens van het voeteneinde van het bed. Ik legde die over haar heen en stopte ze rondom haar heen in, waarna ik het hoge licht uitdraaide en alleen het kleine lampje op het naast het bed staande tafeltje liet branden. Zij bewoog zich nog altijd niet en zei ook niets. Weer ging ik naast haar zitten en wachtte. Ik begon mij af te vragen, of zij zich reali seerde, dat ik er was, toen zij haar hoofd naar mij toewendde en ik zag, dat haar ogen vol tranen stonden. Toen rij begon te spreken, klonk haar stem als van ver af en had een vreemde klank. Letty! zei zij, hoe kon zij mij dit aandoen? Provocatie! zei ik. Met andere woor den, Begg maakte misbruik van de situa tie. Zij staarde nog recht voor zich uit. Die foto's, zei rij, geen wonder, dat die haar in de war brachten. Tk ga je nu verlaten, zei ik, zodat je kunt gaan slapen. Denk je, dat je zult kunnen slapen? Het gaf niets. Zij hoorde mij niet eens. Zij dacht nog altijd aan dat verraad van haar zuster tegenover haar; niet het ver raad van haar man, maar van haar zuster. Zij lag daar maar voor zich uit te staren. Plotseling ging zij rechtop zitten en streek het haar uit haar ogen. Nu zie ik het! Nu zie ik het! Wat heb jij het betreffende hen bij het rechte eind gehad. Als ik er niet geweest was, zou zij niet gestorven zijn. Dan zou zij niet in moeilijkheden zijn geraakt. Het had niet moeten zijn Begg en ik, maar Begg en zij. Schei uit, Janet, zei ik. Dergelijk gepraat heeft absoluut geen nut en het is zelfs verkeerd om dat te denken. Het leven is geen „als", het leven is het leven zelf. Er gebeurt nu eenmaal, wat er gebeurt en verder geen nieuws. Wie denk je eigenlijk, dat je bent om zo te keer te gaan? Jij bent maar een heel klein persoontje van die tweeduizend millioen mensen op deze aarde en de meesten daarvan hebben honger en zijn ziek en lijden. En nu ga je slapen en houd je voor het ogenblik je mond. Ik blijf hier naast je zitten tot je slaapt! Het licht van het kleine lampje viel op haar. Het was een zacht, licht oranje licht en het scheen op haar haren en op j de contouren van haar gezichtje en op haar hals. Zij droeg nog altyd haar wollen shirt open aan de hals zonder shawl of halssnoer of enig andere versiering en j de kleine cirkel van oranjelicht uit het schuin staande lampenkapje omlijstte haar hoofd en hals in zijn kleur, zodat zij er uitzag als een Madonna op gebrandschil derd glas. Geen wonder, zei zij, dat Begg hem wilde doden! En als hij het niet doet, doe 1 ik het zelf. 1 Ik staarde haar aan. Wat doet je denken, dat Begg hem zal willen doden?, vroeg ik. Omdat Begg op Letty verliefd was. Nu zie ik het. Dat is de reden, dat hij vóór mij hierheen wilde gaan; daarom keek hij zómet die eigenaardige ge spannen blik in zijn ogen, die hij soms heeft Zij zweeg plotseling, alsof haar iets in viel en zei toen langzaam: Die eigen aardige gespannen blikZij bracht haar hand naar haar mond en keek naar mij en als het ware djor mij heen, zeggende: Ik kan de gedachte niet verdragen, dat hij de halve tijd, als hij bij mij was, aan haar dacht, wensend, dat ik haar zou zijn. Ik moet hem in de ogen kunnen zien en het kunnen zien Zij begon zich op te richten en haar stem ging' hysterisch omhoog. Plotseling gaf ik haar een slag in het gezicht. Zij bleef een ogenblik stil zitten, mij verbaasd aankijkend. Toen begon zij te huilen en ik zei: Het spijt me, Janet, dat moest ik wel doen. Haar ogen flikkerden achter haar tranen. Jij hebt mooi praten! Laat mij op staan. Ik ga direct naar Begg toe. Luister eens even, Janet. Er zit hier meer achter, dan jij begrijpt. Ik geloof niet, dat Sellick met de avondbus hierheen gekomen is. Ik geloof, dat hij de stad uit was voor Letty gestorven is. Ik denk, dat zij hem de vorige avond zijn congé gaf en dat die afspraak van 's middags iemand anders betrof. Ik wilde je dit nog niet ver tellen, maar je noodzaakt mij er toe. Wat bedoel je? Zij staarde mij aan. Wat bedoel je in vredesnaam? Ik ben er vrijwel van overtuigd, dat Begg Letty vermoordde. Zij bleef mij maar aanstaren en zei eindelijk: Jij bent werkelijk gek, ge loof ik. Neen, dat ben ik niet hij was krankzinnig jaloers, omdat zij met Sellick zou gaan trouwen. Janet ging weer rechtop zitten. Zij huil de nu niet langer. Zij had niet de moeite genomen om de tranen van haar gezicht te vegen en de lijn van haar mond en kin was scherp en vastbesloten. Zij ging immers niet met Sellick trouwen, dwaas, die je bent! En boven dien was Begg in Santa Barbara. Ik heb genoeg van je romantische nonsens. Ga weg. Ik legde mijn handen op haar armen; iedere arm juist onder de elleboog vast houdend. Begg wist niet, dat zij Sellick zou afwijzen. Ik keek naar zijn gezicht, toen het uitkwam, dat zij Sellick had willen afwijzen. Hen was er helemaal van in de war. Maar hij was bij Oom Stéphen. Oom Stephen zou om zoiets niet liegen. Misschien heeft Begg een middel gevonden om terug te gaan, zonder dat hij het wist. Dat is het waarover ik tele foneren wilde en trachten het uit te vin den. Janet, wil je alsjeblieft hier blijven, terwijl ik dat doe. Als ik het mis heb, kun je daarna Begg gaan opzoeken. Maar als ik het bij het rechte eind heb, zie je dan zelf niet, hoe gevaarlijk het voor jou zou zijn om naar hem toe te gaan? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6