c RADIO Marx en Engels zwijgen luMtSaf Dr. Baruch op weg naar zijn vaderland /i/luqcibn De radio geeft Zondag De radio geeft Maandag Het tentenkamp in Zandvoort 4 VLu Nieuwe biljetten van honderd gulden PANDA EN DE MEESTER4JITVINDER Bij ons op Saba Wereldnieuws 2 IN DE WERELDPOLITIEK Ofschoon de ondergang van de Griekse guerilla's al meer dan eens door de ietwat voorbarige Griekse generale staf is ge meld. gaat het er thans toch wel op lijken dat de Griekse opstandelingen „op hun laatste benen lopen". De wijziging in de politieke situatie op de Balkan is voor hun streven funest geweest. De activiteit van Tito in Joegoslavië om 't knellende Russi sche juk van de schouder te werpen heeft 'n geheel nieuwe factor gebracht in de ver houdingen daar: De Sovjet-Unie ziet zich tot taak gesteld een afvallige die een uiterst-belangrijke positie aan de Adriati- sche Zee inneemt tot de orde te dwin gen en bedient zich daartoe onder meer van de strijders voor een vrij Macedonië, die voor hun toekomstige autonome staat een stuk van Joegoslavië, Griekenland en Bulgarije opeisen. Deze steun van Moskou aan de „Macedonië-makers" heeft de Griekse opstandelingenbeweging doen ver wateren en tot de val van de ziel der gue rilla, Markos, geleid. Bovendien verdween de lust van Bulgarije om nog langer de Griekse opstandelingen de helpende hand te bieden en de Joegoslavische hulp aan de Griekse guerilla's maakte plaats voor een stilzwijgende tegenwerking. De actie van Moskou tegen Tito heeft ook de tot clan toe eensgezinde volgelingen der Co- minform in de verschillende Balkanlanden in twee kampen verdeeld, want het kan niet ontkend worden dat vele commmunis- ten door dit conflict plotseling een helder ogenblik kregen: Wat heeft communisme eigenlijk te maken met onderdanigheid aan Moskou? Degenen die zichzelf deze vraag stelden moeten wel tot de conclusie zijn gekomen dat noch Marx noch Engels in een van hun boeken de stelling verkondigde <jlat een communistisch geregeerd land zich moet schikken naar de nationale belangen van een ander communistisch land dat toeval lig groter en machtiger is. Tito is een vol bloed communist, maar een nationaal- communist evenals Stalin. Vandaar dat zijn „afvalligheid" zo gaarne door de Joe goslavische communisten werd geaccep teerd en vandaar ook dat in Bulgarije, Al banië, Hongarije en Roemenië al spoedig groepen ontstonden in de verschillende communistische partijen die in het zich- losmaken van Moskou een der zuivere voorwaarden van hun communistisch ideaal gingen zien. Of een instelling als de Cominform ook nodig was! De Moskouse machthebbers begrepen wel dat de nationalistische inslag van hun staatsbeschouwing tevens het grootste ge vaar betekende voor de overheersende positie van de Sovjet-Unie in het Oost tijen een overheersende positie innemen, als paddèstoeien uit de grond. Zij worden prompt geliquideerd, dat is zeker, maar het feit dat zij in de hoogste rangen dei- partij konden ontstaan wijst er wel op dat juist in de gelederen die Moskou tot nu toe als een onwrikbaar leger voor zijn belan gen beschouwde, Tito's voorbeeld inspi reerde. De zuiveringen in Hongarije, Bulgarije en Albanië, bedoeld om de „Tito-volgelingen" te verwijderen uit de leidende posities, hebben reeds tal van invloedrijke en be kwame communisten naar de vergetelheid van kampen en execuliepeletons gevoerd. Correspondenten van buitenlandse pers- bureaux die de Oost-Europese landen be zoeken, vertellen dat zij tal van prominen ten missen op de hoge regeringsposten en in de belangrijke bureaux. Dit is nog eens iets anders dan de verwijdering der oppo sitie, die in genoemde landen reeds eerder haar droevig beslag gekregen heeft. In Bulgarije is vice-premier Traicho Kostov afgezet en in arrest gesteld. In Albanië is Kochi Xoxo, de tweede belangrijke man in dit land, op beschuldiging van verraad geëxecuteerd. Bovendien werden in dit land de laatste tijd vele „autoriteiten" van hun posten verdreven en vervangen door haastig opgleide arbeiders. In Hongarije is de belangrijkste man der communistische pers, de directeur der Boedapester uitge versmaatschappij „Hongarije" eenvoudig verdonkeremaand. De grootste steun vinden de theorieën van Tito in de boerenstand, die de Russi sche aanwijzingen tot nationalisatie en collectivering der landbouwbedrijven har telijk moe ri'yIn Joegoslavië doet Tito het op een minder rigoureuze, langzamer PLEISTER tiuldklcurlg jnelvertiand' manier die weliswaar tenslotte tot een vernietiging van het vrije boerenbedrijf leidt doch voorlopig de arme boeren van het op technisch gebied achterlijke Joego slavië alleen nog maar de voordelen van collecti vering doet ervaren. De Albaanse en Hongaarse boeren staan op het punt, guerilla's te worden tegen de aanslagen der regering op hun levensom standigheden. Ook in Bulgarije schijnt het verzet der boeren aan betekenis te winnen en dit geeft Tito een grote voorsprong, want een land dat niet zeker is van de volledige medewerking der voedselprodu centen staat wel zeer zwak in zijn strijd om een stevige economische en politieke positie. Bovendien heeft Tito geografisch het Balkanblök in tweeën gespleten, wat al weer een strategisch voordeel kan zijn wanneer het bij een uitputting van Mos- kou's geduld tot militaire maatregelen zou komen. Evenmin als de dissidente communisten hun afvalligheid van Moskou verboden zien in de voorschriften van de vaders der leer, Engels en Marx, evenmin zullen de mannen in Moskou een afdoend middel kunnen vinden in de boeken dier voorvech ters om zulke afvalligheid te bestrijden en ongedaan te maken. Dat is nu eenmaal de ontoereikendheid van een levensbeschouwing, wanneer men die dienstbaar wil maken aan het met hoofletters geschreven Eigen Belang. J. L. AUGNBOPLEIDING SUUIIUIIU IUI beginners en gt-vordcnlen -monteur Dipl. n.r,g. -technicus Dipl. n.r.g. -telegrafist Zee" e" Luchtvaart R i j iiscer tificaat TECHNISCH INSTITUUT E.R.O. „Nederland heeft warm plekje in mijn hart" Dr. Herman B. Baruch, de scheidende I nen constateren, dat zelfs de onoplettend- ambassadeur van de Verenigde Staten, is ste bezoeker aan Nederland moet opvallen. Europese blok en de Cominform, officiéél j Vrijdagmiddag met de „Nieuw Amster- j Het is mij ook een voorrecht geweest een soort federaal bureau, gaf hun de teu- dam" naar zijn land teruggekeerd. Velen j van dichtbij getuige te hebben kunnen gels steviger in handen. Maar de Comin- hadden zich tevoren in de balzaal aan j rijn van de ontwikkeling van de Benelux, boord van Nederlands vlaggeschip, verza- j het begin van de Westerse unie en de on- meld om de heer Baruch de hand te druk- dertekening van het Noord-Atlantisch form imponeert blijkbaar niet langer. Mos kou heeft reeds het masker van toeschou wer moeten laten vallen en werkt thans met heftige diplomatieke nota's vol bedrei gingen, om Tito van zijn zetel te stoten en een Joegoslavisch bewind te forceren dat onderdanig zal zijn aan de politieke en economische richtlijnen van het Krem lin. Intussen verrijzen de Tito-volgelingen. in alle landen waar communistische par- beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeten. FLACON 50 cn 90 ct. HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 9.30, 1.00, 7.30, 11.00 uur Nieuws. 8.15 Concert. 8.30 Morgenwijding. 9.15 „Ja de Trooster is gekomen". 9.45 Kamerorkest. 10.25 Inleiding. 10.30 Hoogmis. 12.00 Angelus. 12.03 Variations sérieuses. 12.15 Apologie. 12.35 Andante. 12.40 Klaas van Beeck. 12.55 Zonnewijzer. 1.20 Klaas van Beeck. 1.45 Boek der Boeken. 2.00 Philhar- monisch orkest. 2.50 Op de rand. 3.00 In tern. muziekfestival. 4.10 Wereldkamp. wilerennen. 4.25 Vespers. 5.00 „Vervolgd maar niet verlaten". 6.00 Voor de zieken. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Koraalbewerkin- gen. 7.15 Zonen in battledress. 7.45 La Maja Dolorosa. 7.50 Boeckhuys. 8.05 Ge wone man. 8.12 Uit en thuis. 10.37 Actuali teiten. 10.45 Avondgebed. 11.15 Avond concert. HILVERSUM H, 414.5 M. 8.00, 1.00. 6.00. 8.00. 11.00 uur Nieuws. 8.15 Postduiven. 8.20 Soirées Mu$icales. 8.30 Voor de tuin. 8.45 Barcarole. 9.10 Postdui ven. 9.15 Men vraagt, wij draaien. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Vacantie. 10.30 Kerkdienst. 11.45 Tussen Kerk en wereld. 12.00 Orchestre miniature. 12.10 Goethe. 12.40 Orchestre miniature. 1.15 Lajos Veres. 1.50 Goethe en de muziek. 2.00 Schubert. 2.30 Egmond. 4.30 Sport. 5.00 VPRO-confe- rentie. 5.30 Schrammel'n. 6.15 Wereldkam. wielrennen. 6.30 „Alleen voor u". 7.00 Frank Sinatra. 7.10 Metgezellen. 7.30 God win en Silberman. 8.05 Reportage. 8.15 Skymasters. 9.00 Hoorspel. 9.25 Franse volksliedjes. 9.35 „Les Gars de Paris". 10.05 Oogst 1949. 11.15 Alain Romans. 11.30 The voice and a Hora. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 urn- Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Wijdingswoord. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Piano. 9.15 Voor zieken. 9.30 Symphonie- concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Octet, Ferguson. 11.20 Voordracht. 11.40 Alt en piano. 12,10 Musette. 12.33 Metropoleorkest. 13.15 Koor: 13.45 Dansplalen. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 „De Messias", Oratorium van'Handel. 15.45 Clavecimbel. 16,00 Bij bellezing. 16.45 Clavecimbel. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Orgel. 17.45 Causerie. 18.00 Piano-duo. 18.15 Reportage. 18.30 Strijd krachten. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Re portage. 19.45 Vraaggesprek „Kunnen de gedemobiliseerden zich aanpassen?". 20.15 Kerlcconcert. 21.00 Plaatsnamen en hun geschiedenis. 21.20 Romantische muziek. 22.15 Jachtkwartei, Mozart. 22.45 Avond overdenking. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Platen. 11.00 Causerie. 11.15 Carillon en orgel. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Voor plat teland. 12.33 Schets. 12.38 Lichte muziek. 14.00 Weekoverzicht. 14.20 Schubert en Tsjaikofski. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Kamermuziek. 17.00 Dansorkest. 17.30 Voor padvinders. 17.50 Causerie over de Ronde Tafel-conferentie. 18.15 Film. 18.45 Lichte muziek. 19.15 Viool en piano (Mo zart en Frid). 19.45 Negrospirituals. 20.15 Operettemuziek. 21.00 Cabaret. 21.45 De Speeldoos. 22.00 Causerie. 22.10 Tsjaikofski en Ravel. 23.15 Swingplaten. ken en een tot weerziens te wensen. Verscheidenen boden bloemen aan. Na mens „The American Businessmen Club te Amsterdam, waarvan de heer Baruch be schermheer was, bood mevrouw N. van Waning een zeventiende eeuws deurslot aan en een deurklopper, een geschenk, dat de heer Baruch hogelijk waardeerde. Toen het schip op vertrekken lag, nam de scheidende ambassadeur zelf het woord. „Ik ben', zo zeide hij, „in vele landen ge weest, maar ik kan zeggen, dat Nederland een land naar mijn hart is". Dr. Baruch legde voor de pers een spe ciale verklaring af. „Het is mij een voor recht geweest", zo zeide hij, „gedurende bijna twee en een half jaar mijn land Nederland te vertegenwoordigen. Ik heb deze gelegenheid, welke mij door onze pre sident geboden werd om mijn land te die nen op hoge prijs gesteld. President Tru man heeft mij thans op mijn verzoek eer vol ontslag verleend. Ik keer naar mijn vaderland terug, om onder auspiciën van de dr. Simon Baruch- stichting belangrijk werk te verrichten voor het lichamelijk herstel van oorlogs veteranen". Recht om trots te zijn „Ik heb het grootste deel van uw land bezocht. Ik heb een bezoek gebracht aan de havens van Rotterdam en Amsterdam en heb het daar bereikte herstel met eigen ogen kunnen waarnemen. Ik heb de ijzer en staalsmelierijen van Velsen bezichtigd. Ik heb met eigen ogen de vruchtbare agra rische streken in het Noorden en Zuiden van uw land aanschouwd. Ik heb diverse dagen in Zeeland en op het eiland Wal cheren doorgebracht, alsmede op Texel en Terschelling, en overal is mij van de zijde van uw landgenoten een warme ontvangst ten deel gevallen en werd mij van alle zij den vriendschap betoond, welke ik nooit meer zal vergeten. Nederland heeft recht *om trots te zijn op hetgeen in de afgelopen twee en een half jaar door dit land werd bereikt. Als Amerikaans ambassadeur was het mij een voorrecht bij de uitvoering van het plan-Marshall behulpzaam te zijn een plan waarin een beter begrip werd ge toond voor de behoeften van onze mede mensen dan in enig ander economisch programma, dat ooit in de geschiedenis op stapel werd gezet, een waarachtig econo misch wonderplan. Ik heb het gemeen schappelijk streven, waartoe het plan- Marshall de eerste stoot heeft gegeven vrucht zien dragen. Ik heb een herstel kun- pact. Ik beschouw het vooral als een groot voorrecht, kennis te hebben gemaakt met uw grote staatslieden en uw prachtig volk. Nederland zal altijd een warm plekje in mijn hart blijven innemen". Zandvoort is niet bijster tevreden over de resultaten van het nu al bijna verstreken badseizoen. Er zijn te weinig zonnige dagen geweest. Alleen als het warm is trekken de zee en hei strand. Op mooie dagen was het steeds zeer druk, maar die mooie dagen waren te gering in aantal om een goed sei zoen mogelijk te maken. Gelukkig heeft de zon in de laatste dagen minder verstek laten gaan. Dat demonstreerde zich onmid dellijk in het bezoek. Maar die „na-oogst" lean zo werd ons verzekerd het sei zoen niet meer goed maken, hoewel zij na tuurlijk met dankbaarheid aanvaard wordt, terwijl gehoopt wordt dat er nog veel mooie dagen zullen volgen. Toch is het in het tentenkamp in Noord deze zomer druk geweest. Er stonden onge veer 700 tenten. De bevolking van een tent is gemiddeld 6 a 7 personen, maar op stra lende weekends bergen vele tenten er wel 15 of 16. Er kan gezegd worden dat bij gunstig weer zeker 5000 mensen in het tentenkamp verblijven. Men weet dat de gemeente Zandvoort zich vele uitgaven getroost heeft om het kamp behoorlijk in te richten. Er is ge zorgd voor water en ook voor w.c.'s. Er is een politiepost met ruimte voor de kampopzichter en zijn helper. Bovendien is er een toko op het terrein, waar de kam peerders vrijwel van alles kunnen kopen. Er werken thans vier kampeervereni gingen: „Helios", „Voorwaarts", „K.V.S." en „K.V.A.". Alle hebben alleen leden uit Amsterdam, uitgezonderd „Helios", welke vereniging ook Haarlemmers heeft inge schreven. Bovendien is er buiten dit kamp-gedeel te nog 70 a 80 meter vrij strand. Voor het kamperen heeft Zandvoort een vrij uitvoerig reglement vastgesteld. Daar in staan o.a. de volgende bepalingen: „Geen vergunning wordt verleend aan personen, die misbruik maken van alcohol houdende drank, of wier zedelijk gedrag of andere antecedenten hun aanwezigheid als kampeerders ongewenst maken, een en an der ter beoordeling van de politie. Indien van het vorenstaande, of van andere onge wenste of ongeoorloofde gedragingen n; het verlenen van de vergunning blijkt, wordt deze onmiddellijk ingetrokken. In de tenten mogen, behalve vergunning houder, uitsluitend de tot diens gezin be horende personen nachtverblijf hebben. Van deze voorwaarde kan door de politie ontheffing worden verleend". Van de politie vernamen wij, dat de er varingen, met de kampeerders opgedaan, alleszins gunstig zijn. Nog onlangs hielden de burgemeester en de hoofdinspecteur een inspectietocht, waarbij bleek dat alle voor schriften werden nageleefd. De besturen van de kampeerverenigingen (die ook fede ratief samenwerken) zorgen er zelf voor dat alles wat ongewenst is vermeden wordt. Orde en reinheid op het terrein worden steeds bevorderd. De kampgemeenschap zorgt bovendien voor vertier van haar leden. Er worden af en toe feesten georga- Op mooie dagen overschrijdt het aantal kampeerders de 5000 •edstrijden voor de kin- niseerd, alsook deren. Om 11 uur 's avonds treedt de rust in, want in het reglement is ook bepaald: „Het is verboden tussen 11 uur des avonds en 7 uur des voormiddags muziek te maken, radio- of gramofoonmuziek ten gehore te brengen, te zingen of op andere wijze luid ruchtig te zijn." Hondengeblaf wordt er niet gehoord, want hoewel enkele kampeerders graag hun hond meenemen is toch, met het oog op de verontreiniging van het terrein, het herber gen van honden in tenten verboden. Van alle mensen die in het kamp verblij ven wordt een register door de politie aan gelegd. Dit maakt het mogelijk bij oproe pen wegens ziekte of sterfgevallen in de familie de betrokkenen onmiddellijk te waarschuwen. Voor het plaatsen van een tent voor een dag (of dag en nacht) moet f 0.50 betaald worden. Voor een weektent (waarin niet overnacht wordt) is het tarief f 2,50. Met overnachten f 3,50. Voor een maand moet f 12 betaald worden en voor een geheel seizoen 1' 30. De kampeerders hebben gevraagd het aantal waterkranen uit te breiden en ook kinder-w.c.'s te laten bouwen. Aan die wensen zal tegemoet gekomen worden. Op deze wijze heeft het gemeentebestuur van Zandvoort het kamperen in georden de banen geleid, puizenden profiteren daarvan. Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) Genemuiden in nood door gebrek aan cocosgarens Mattenindustrie moet personeel ontslaan De situatie in de Genemuider matten industrie is op het ogenblik verre van gun stig. Er heerst een dringend gebrek aan grondstoffen. Enkele kleine fabrieken, die geen voorraden hebben kunnen aanleg gen, zijn reeds genoodzaakt geweest arbei ders te ontslaan. De echte cocosgarens moeten voornamelijk uit India komen fen deze import heeft de laatste tijd gestag neerd door gebrek aan deviezen. De fabri kanten stonden voor de keuze opnieuw over te schakelen op een oorlogsproduct, waarin voor een groot deel papier is ver werkt, of personeel te ontslaan. Zij hebben de laatste weg moeten kiezen. De grotere fabrieken kunnen voorlopig nog op hun voorraden drijven, maar wanneer de im port van cocosgarens niet spoedig toeneemt, gaat Genemuiden een moeilijke tijd tege moet. Ruim 650 mensen met hun gezinnen driekwart van de bevolking leven van de mattenindustrie. Zij hebben, finan cieel bezien, gouden jaren achter de rug, maar aan dit bloeitijdperk is, naar het zieh thans laat aanzien, wel definitief een einde gekomen. StUti*t. WEU.' Fotolijsten en Standaards prima kwaliteit billijke prijs LAHCE VSERSTR.n-15-HAARlEM Telefoon 11178. (Adv.) De directie van de Nederlandse Bank maakt bekend, dat zij binnenkort, naast de thans circulerende bankbiljetten van 100, bankbiljetten van dezelfde coupure van een nieuw model in het verkeer zal brengem Hieronder volgt de beschrijving van het nieuwe model, dat gedateerd is: Amster dam, 9 Juli 1947. De afmetingen van het biljet zijn onge veer 82 x 154 mm. De voorzijde is bruin en draagt tot tekst de woorden: „De Neder landse Bank honderd gulden", gevolgd door de handtekeningen van de secretaris (links) en de president (rechts). Onder de woorden „De Nederlandse Bank" is boven dien de datum 9 Juli 1947 geplaatst voor afgegaan door het woord „Amsterdam'". Het middengedeelte wordt ingenomen door een geguillocheerde rozet. Links daar van staat onder het monogram DNB in een zeshoek in langgerekte lichte cijfers het getal 100. Rechts een vrouwenportret naar een schilderij van Rembrandt, eveneens in een zeshoek. Daarboven in kleinere cijfers nogmaals het getal 100. De achterzijde vertoont een compositie van over elkaar schuivende geguillocheer de driehoeken, waarvan de middelste is uitgevoerd in groen en bruin, de andere in bruin en blauw. Links en rechts onderaan wordt in donkerbruine cijfers de waarde vermeld. Geheel onderaan staat links de datum 9 Juli 1947, voorafgegaan door het woord „Amsterdam", rechts in steeds klei ner wordende bruine letters de tekst van artikel 208 van het Wetboek van Straf recht. Het siermonogram DNB bevindt zich in het hart van de middelste driehoek. De nummers, voorafgegaan door de serie aanduiding, zijn in zwarte kleur links en rechts boven aangebracht. Het biljet vermeldt onderaan in het midden de naam van de drukkerij in blauwe kleur. Bij doorzicht laat het biljet een over het gehele oppervlak doorlopend watermerk zien, dat gevormd wordt door een regel matig motief van opgestapelde kubussen. Eeuwenoude toren wordt gerestaureerd. De uit het jaar 1300 daterende toren van de Hervormde Kerk te Loppersum (Fr.), loelke tengevolge van de oorlogshandelin gen in 1945 grotendeels vernield werd, zal geheel gerestaureerd worden. De werk zaamheden zijn reeds flink gevorderd en, met de gehele restauratie hoopt men vol gend jaar gereed te zijn. De toren in de steigers. 21. Het paard, dut nu al eeuwen stil had gestaan terwijl steeds maar weer nieuwe Klappers steeds maar weer nieuwe onder delen in zijn inwendige aanbrachten, schudde zachtjes en maakte het geluid van een snelle, goed-geoliede motor.en nier alleen datZonder verdere waarschuwing begon het te bewegen. Het lilde de poten keurig een voor een op, en zo begon het aarzelend te lopen, terwijl de stalen bek zich als in een zachte glimlach half opende. „Kijk! Kijk nu toch!" juichte Klapper, ge heel overbodig, want Panda keek zijn ogen uit. ..O. Pappie.' O, Opa.' Ons werk komt tot leven! Wij zijn genieën! Kijk nu toch. de schat komt naar mij toehij wéét gewoon dat ik zijn baasje benEn diep ontroerd klemde de uitvinder de ijze- België is niet tevreden over Nederland als Benelux-partner In het laatste nummer van het „Belgium Trade Review", het semi-officiële maande lijks verschijnende orgaan van de Belgische Kamer van Koophandel in de Verenigde Staten, wijdt de Belgische correspondent' van dit blad, Armand NoleLle, een artikel aan de Benelux, waarin hij het volgende zegt: Hoewel zij erkennen, dat Nederlands positie om welbekende redenen moeilijker is dan die van België, zijn de Belgen niet tevreden over de wijze, waarop Nederland zijn aandeel meent te moeten dragen in de offers, die een economische unie vereist. Toegegeven moet worden, dat een econo mische unie tussen België, Nederland en Luxemburg op het ogenblik een unie is tus sen een betrekkelijk arme en een rijke partij. België is kennelijk bereid de normale consequenties te aanvaarden, die een eco nomische unie met zich brengt, door in zo groot mogelijke mate mede te werken aan het herstel van zijn minder gelukkige na buur. Nederland voert echter de laatste tijd een enge nationalistische politiek ten koste van België. Zijn moeilijke financiële positie als voorwendsel gebruikende toont Neder land, in weerwil van de getekende overeen komsten, een duidelijke tegenzin in het importeren van Belgische producten, terwijl het anderzijds voordeel trekt van de meer liberale politiek van België door de Belgi sche markt met Nederlandse producten te overstromen. Nederland laat geen gelegen heid voorbijgaan om zijn valutaverkeer met het buitenland te bepevken, daar dit in zijn voordeel is. Zelfs wordt vernomen, dat Nederland in het kader van het Europees herstelprogramma voorbereidingen treft voor het bouwen van fabrieken, die met de Belgische producenten zullen concurreren, zulks in weerwil van de Benelux en het feit, dat de productiecapaciteit der Belgi sche fabrikanten voor het merendeel vol doende is om te voorzien in alle behoeften van de economische unie. De Belgische onderhandelaars hebben de klachten uit het Belgische bedrijfsleven hierover niet op internationaal plan gebracht om twee rede nen, ten eerste uit principe, omdat een economische unie opofferingen inhoudt en altijd klachten zal uitlokken van sommige teleurgestelde groepen, en ten tweede om dat de Belgische functionarissen in tegen stelling tot de Nederlandse, die steeds zeer goed gedocumenteerd zijn gewoonlijk verzuimen de mening te vragen van de betrokken groepen van het Belgische be drijfsleven betreffende de problemen, waar over de besprekingen handelen. Geconstateerd kan worden, dal er heden ten dage in België een mening de overhand heeft, die aanzienlijk minder gunstig is ten aanzien van de Benelux dan de mening, die onmiddellijk na de bevrijding heerste. Geleidelijk aan wordt Nederland steeds minder als de ongelukkige nabuur be schouwd in België en hiervoor in de plaats i.™ krijgt men de indruk van een handelaar, g Jj j er °P "it is zich te verrijken ten koste dier echter geen grenzen. Onder een luid van zjjn helper. „tsssj-kd.tsssjjj-kd.bleef het Om de Benelux te redden en een misluk- maar doorlopen, zodat het al spoedig boven king, die een noodlottige terugslag zou °P.r},n bdasje stond te trappelen. „Het is hebben op de Europese opinie, te voor- altijd een mispunt geweest!" riep deze, j komen, is het. aldus besluit Nolette zijn terwijl hij verpletterd dreigde te worden, artikel, noodzakelijk, dat Nederland zijn „Haal hem weg! Help!" Panda begreep, nationalistisch streven opgeeft en zijn dat hij weer iets moest doen.j standpunt verruimt. In het jaar 2000, dat is om en bij mijn honderdste verjaardag (die recepties, dat lintje, een taart van de burer en een fraai versierde rolstoel) in het jaar 2000 zal de Aarde door 3000.000.000 lieden bewoond zijn en onbewoonbaar worden gemaakt. Hoe meer zielen hoe meer vreugd en tegen die tijd denk ik op Saba te wonen. Want op dat eilandje in de Caraïbische Zee gaat het inwonertal gestadig achteruit en ik hoop daar dan enige armslag te hebben. Meneer Fairfield Osbora, een beroemd Amerikaans deskundige op bevolkings- en voedingsgebied, heeft een en ander te Lake Success meegedeeld en hij heeft in een voordracht voor geleerden gezegd: „de grootste verandering die in de laatste eeuw heeft plaats gehad is de explosieve ver meerdering van hot bevolkingsaantal in vrijwel alle landen der wereld; de laatste honderd jaar zijn er 1.000,000.000 jongens en meisjes bijgekomen, hetgeen precies een verdubbeling betekent. Dat wil dus zeggen, j dat ik mijn tweehonderdste verjaardag zal vieren met 5.999.999.999 mede-aardelingen, wat een duur feestje kan worden wanneer u gemiddeld voor iedereen vijf bitterballen j en twee glaasjes rekent. Aan een koud buf fet valt helemaal niet te denken. Maar ik; zal me daar nu nog maar geen zorgen over j maken. In ieder geval ga ik naar Saba. Ik ben daar eens een keer geweest. Het is een uit- j gedoofde vulkaan. De hoofdstad, met een i inwoner of vierhonderd, ligt in de krater en verder zijn er blauwe zee, blauwe hémel, groene palmen en een roomwitte branding. I Gisteren behoorde dat dromerig eilandje! nog tot de Nederlandse Antillen. Mis- j schien is het vandaag een onafhankelijke republiek geworden en wellicht zal het in j 2000 een koningin van Saba hebben, maar ik geloof overigens niet, dat het er erg ver-1 anderen zal. Er zit geen petroleum in de bodem eh voor een speelzaal ligt het ietsl te ver van de zo intens bewoonde wereld1 af. Er verschijnt geen krant, de radio kunt ge afdraaien of in zee gooien en zo hebt ge daar een redelijke kans dat ge de dan te, houden Ronde Tafel Conferentie niet op de voet behoeft te volgen. Ik neem een paar jaargangen (1910-4-19111912) van deze krant mee en de verzamelde werken van Anna Blaman, in leer gebonden om schoenen van te maken en de andere 2.999.999.999 jongelui kunnen mij nog veel meer vertellen. Het pendant van de mededelingen van meneer Fairfield Osborn vond ik in het verslag van een lezing van een zekere heer Hector Bugeja, te Florence gehouden. Deze heer is daarentegen psychiatcr-crimonoloog en hij zeide, dat op elke tien mensen ten minste twee potentiële misdadigers voorko men. Hetgeen betekent dat u op mijn honderdste ver-jaardag uw kopje thee zult, zitten te drinken met 600.000.000 dieven en moordenaars. Bij ons op Saba zullen dan een stuk of tweehonderd inwoners zijn:1 160 netterds en 40 schoffies, Wel, die laat- sten zijn gemakkelijk naar een naburig on bewoond eilandje te deporteren en terwijl u al maar met uw hand op uw zakken moet zitten kan ik de voordeur open laten staan. Het wordt allemaal wel leuk. Maar ik heb u gewaarschuwd. En denk er aan: niet allemaal naar Saba! Trouwêns:*k zal tegen die tijd huwen met die koningin en een wet afkondigen dat ied sreen die na mij op het eiland is geko men er spoorslags van verwijderd zal wor den. Er zijn daar tal van onbewoonde koralen in de buurt. U moet het zelf maar weten. ELIAS Beveiliging. In Amerika werkt men aan de constructie van een nieuw soort „geleid projectiel" dat zal moeten die nen ter bescherming van vliegtuigen, die atoombommen vervoeren. Dr. Karl T. Compton, de voorzitter van de afdeling onderzoekingen van het departement van Defensie verklaarde in een radio praatje, dat dit nieuwe projectiel wel eens het voornaamste artilleriewapen bij luchtgevechten zou kunnen worden. Het zou door vliegtuigen, die atoombom men vervoeren, afgeschoten kunnen worden tegen de eventuele vijandelijke straaljagers, die het voordeel hebben van hun grotere snelheid. Energie. Van 19 tot 24 September zal te Brussel een congres worden gehouden van de internationale unie van produ centen en distributeurs van electrische energie. Van de unie maken dertien West-Europese landen deel uit. Het con gres, dat in het Paleis der Academiën wordt gehouden, zal door 300 afgevaar digden worden bijgewoond en worden gepresideerd door de Nederlandse direc teur-generaal van de energievoorziening, ir. G. J. T. Bakker. Psyche en politiek. Een Deens psychiater heeft op de jaarlijkse vergadering van de Wereldfederatie voor geestelijke ge zondheid een voorstel ingediend om alle ambtenaren te onderwerpen aan een geestelijke keuring. „Een commissie van onderzoek zal be last moeten worden met het onderzoek naar de geestelijke gesteldheid van alle ambtenaren van de diverse regeringen en speciaal van de leidende figuren" zei hij. De Britse gedelegeerde hamerde er op dat in de politiek meer psychiaters be trokken moesten worden. Gekortwiekt. De Amerikaanse senaat keur de gisteren het voorstel goed om de Amerikaanse luchtmacht terug te brengen tot 49 groepen. Met negen en veertig tegen negen, stem men werd een voorstel aangenomen om de begroting voor 1950 met 577 millioen dollar te verminderen. De republikeinse senator Knowland leidde de oppositie. Hij zeide dat het Congres zieh niet moest laten overhalen om de adelaar te kortwieken op een tijd stip dat de kans op een Russische aggres- sie zo groot was. Sabotage. De grootste olieraffinaderij van Joegoslavië, gevestigd in Fiume, is gis teren na een ontploffing in brand gevlo gen. De brand duurt nog steeds voort. Hoewel weinig bijzonderheden bekend zijn, schijnt het dat de ontploffing een gevolg van sabotage is geweest. De brand woedt op vier verschillende plaatsen in de Romsa raffinaderij, die Joegoslavië van Italië verkreeg krach tens het vredesverdrag.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2