Drie Nederlandse ploegen in de eindstrijden De bewapening van de politie Verliezen in Indonesië Het noodlottige ha Issnoer '4 EUROPESE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN Nederland heeft het er in de voorwedstrijden om de Europese roeikampioensehappen, welke Vrijdagmiddag op de Bosbaan in Amsterdam werden gehouden, niet slecht afge bracht. Drie van de vijf ploegen (voor skiff en twee zonder stuurman heeft Nederland niet ingeschreven) behaalden overwinningen en daardoor komen zij Zondagmiddag in de eindstrijden. De winnende ploegen waren de vier zonder stuurman van „Njord", de doubie-scull van „Willem II" (Neumeijer en Van der Meer, die hun titel van 1947 moeten verdedigen) en de acht van „Njord". De vier en de twee met stuurman moes ten zich met een derde cn een tweede plaats tevreden stellen, maar vanmiddag krijgen zij nog kans, om de eindstrijd te bereiken. De Nederlandse Roeibond had de drie daagse wedstrijden goed voorbereid. Dat bleek uit alles en daardoor hadden de veer tien voorwedstrijden voor vijf onderdelen een vlot verloop. Voor skiff en twee zonder stuurman zijn geen voorwedstrijden nodig. De ingeschreven ploegen komen Zondag terstond in de eindstrijd. De eerstaanko- mende in de voorwedstrijden kwamen di rect in de finale. De overige ploegen star ten vanmiddag in de herkansing. Span nend was het Vrijdag niet altijd, doch dat kwam doordat in vele heats twee of drie boten over de baan gingen. Het programma, dat voor deze kampi oenschappen was samengesteld, maakte door de goed geslaagde foto-combinatie op de voorpagina, een prettige indruk. Am sterdam, Bosbaan en roeien kwamen voor treffelijk tot uiting. Ongeveer drieduizend bezoekers waren aanwezig, toen de ploegen voor het num- vier met stuurman te water gingen. In de eerste heat startte de ploeg van „Njord'" met een zwakke Westen wind, welke in de loop van de middag iets maar niet veel sterker werd. De Nederlanders moesten het opnemen tegen de Denen, die liet vorig jaar in Londen derde werden en Italianen. Spoedig bleek, dat de strijd ging tussen Denemarken en Italië. De Nederlanders waren terstond achter en zakten na 900 meter steeds af. Op de eerste helft van de baan nam Denemarken de leiding, maar daarna liepen de Italianen in, zetten een felle spurt in en het resultaat was, dat zij met een flinke voorsprong het eerst door de finish gingen in 6 min. 49.6 sec.; 2. Dene marken 6 min. 53.6 sec.; 3. Nederland 7 min. 2.8 sec. Van de acht ploegen, die in dit nummer uitkwamen, maakte de Ne derlandse de op' één na slechtste tijd. De tweede voorwedstrijd leverde een zege op voor Frankrijk, dat het vorig jaar met dezelfde ploeg in Londen uitkwam en in de halve eindstrijd verslagen werd. België had tot ongeveer 1500 meter de lei ding, maar de Fransen kwamen tenslotte goed naar voren en zetten de achterstand in een kleine voorsprong om. Spanje, dat alleen op dit nummer vertegenwoordigd was, bracht er niet veel van terecht en was ver achter. 1. Frankrijk 6 min. 56.2 sec.; 2. België 6 min. 56.8 sec.; 3. Spanje 7 min. 30 sec. In de derde wedstrijd heeft Zwitserland, dat tegen Noorwegen roeide de finale be reikt. Nadat de Zwitsers de leiding hadden genomen volgde een gelijk opgaande strijd, doch in de laatste 500 meter nam Zwitser land een voorsprong en kwam het eerst aan in 6 min. 53.8 sec.; 2. Noorwegen 7 min. 2 sec. De twee met stuurman, waarin drie voor wedstrijden werden geroeid, leverde even min een Nederlands succes op. België, De nemarken en Italië bereikten de finale. Kuntze (slag), Vrolijk en stuurman Ho Siang Gan van „Triton" kwamen uit tegen België en Zweden. De Ne derlanders bezetten aanvankelijk de derde plaats, maar op 500 meter kwa men zij naar voren en gingen de Zwe den voorbij, die daarna geen rol van be tekenis meer hebben vervuld, De Belgen bleven aan de 'leiding en vergrootten hun voorsprong in de laatste 500 meter meer en meer. De uitslag was 1. België 7 min. 51 sec.; 2. Nederland 8 min.; 3. Zweden 8 min. 13.2 sec. Denemarken en Joegoslavië voerden een spannende strijd. De Denen bleven steeds voor, aanvankelijk een halve lengte en la ter een hele lengte, maar de Joegoslaven gaven zich niet gewonnen en haalden op, echter te laat. 1. Denemarken 7 miru 49.8 sec.: 2. Joegoslavië 7 min. 50.8 sec. Bij de Olympische spelen had Denemarken de gouden medaille gewonnen. De derde wedstrijd wonnen de Italianen, die over een goede ploeg beschikten in 7 min. 59.4 sec.; 2 Frankrijk 8 min. 8.8 sec. Succes voor „Njord" Hadden de eerste twee nummers^ geen plaats in de eindstrijden voor de Neder landers opgeleverd, daarna volgden er drie maal achter elkaar een zege. Eerst zorgde de vier zonder stuurman van „Njord" er voor, die het in de derde voorwedstrijd tegen Zwitserland moest opnemen. Welis waar had Nederland na de start een kleine achterstand, maar die was spoedig ingehaald. Na 500 meter gingen de Zwitsers naar voren en ook iets op zij in de richting van de Nederlanders. Later keerden de Zwitsers naar hun eigen baan terug. Moge lijk waren zij uit hun concentratie geraakt, want de voorsprong van een lengte werd Cricketprogramma Het crïckeiprogramma voor Zonda; luidt: Den Haag: Nederlands elftalFree Fo resters (ook Zaterdag). Eerste klas: SpartaVOC; Hermes DVS Haarlem. Tweede klas: CVHW—HBS 2; AAC 2— Meikevers. Derde klas: Rood en Wit 3CRIC; Haarlem 3Kampong 3. AMERIKA LEIDT TEGEN AUSTRALIë IN DAVIS CUP-TENNIS In de strijd om de Davis Cup tussen de Verenigde Staten en Australië hebben de Amerikanen reeds twee overwinningen ge boekt in de enkelspelen en hebben de lei ding met 20. Nadat er twee valse starts waren geweest voerden Frankrijk en Zweden een felle strijd in de achtenwaarbij de Fransen zegevierden. Zwitserland werd derde. steeds minder en bij de 1500 meter waren de ploegen gelijk. Nederland roeide met een tempo van 35 slagen goed verder en won met twee lengten verschil in 6 min. 53 sec.; 2. Zwitserland 7 min. 1.4 sec. In de eindstrijd zullen de Nederlanders het niet gemakkelijk krijgen tegen de De nen en Italianen, die in hun series betere tijden maakten. Denemarken kreeg het niet cadeau van Joegoslavië en Noorwegen. Dat blijkt uit de uitslag: 1. Denemarken 6 min. 43 sec.; 2. Joegoslavië 6 min. 44 sec.; 3. Noorwegen 6 min. 45 sec. De Denen hadden tot 1600 nieter een voorsprong van één en een kwart lengte, maar zij werden nog fel bedreigd door de Joegoslaven. Italië (6 min. 45 sec.) won zonder veel moeite van België (6 min. 58.2 sec.) de andere heat. In de eerste voorwedstrijd van de double scull roeiden vijf en de tweede, waarin Neumeijer en Van der Meer startten, drie ploegen. Tsjechoslowakije had zich op het laatste ogenblik teruggetrokken. De roeiers van Groot-Brittannië, die de Olympische titel hadden behaald maar in Henley verloren, kwamen met Italië, Polen en België in een serie uit. Na de helft van de baan hadden de Denen een lengte voor op de Italianen en Britten en later volgden de Belgen en Polen. Italië kwam opzetten, maar bleef een halve lengte achter. 1, De nemarken 6 min. 59.8 sec.; 2. Italië 7 min. 2 sec.; 3. Groot Brittannië 7 min. 6.6 sec.; 4. België 7 min. 9.6 sec.; 5 Polen 7 min. 3 sec. Het tweetal van Willem II, dat twee jaar geleden in Zürich het Europese kampioen schap veroverde, heeft zich met Denemar ken in de eindstrijd geplaatst met een tijd, welke een vijfde seconde hoger was dan die van de Denen. De Nederlanders hadden een minder goede start en lagen derde achter Zwitserland en Frankrijk. Het duurde echter niet lang of Nederland was tweede en na 500 meter eerste, op één lengte gevolgd door Frankrijk en op twee door Zwitserland. In een tempo van 33 slagen gingen de Nederlanders over de baan. De 10ü0 meter legden zij af in 3 min. 17 sec., v/elke tijd sneller was dan die van Denemarken. Langzamerhand kwamen de andere ploegen opzetten, voerden onder ling een felle strijd, maar het Nederlandse tweetal was niet meer in te halen. 1. Ne derland 7 min 2. Frankrijk 7 min. 5 sec.; 3. Zwitserland 7 min. 7.4 sec. Fraai resultaat by de achten Bij de achten verschenen twee maal drie en één maal twee ploegen aan de start. Nederland roeide tegen Denemarken in de laatste voorwedstrijd van deze dag en be sloot die met een verdiende zege na een spannend duel op de eerste vijftienhonderd meters. Met spanning wachtten de bezoe kers het laatste deel af, maar het bleek, dat de Denen zoveel van hun krachten ge vergd hadden, dat zij bijna niet verder konden en met ruim verschil wonnen de Nederlanders. Ongeveer gelijk waren de boten over de baan gegaan. Dan was Ne derland enkele decimeters voor en dan de andere ploeg, totdat onze landgenoten een felle spurt inzetten en gemakkelijk wonnen. De t.'jd van Nederland was 6 min. 15.6 sec. en van Denemarken 6 min. 53.8 sec. Frankrijk had de eerste heat gewonnen in 6 min. 11 sec.; 2. Zweden 6 min. 12.4 sec.: 3. Zwitserland 6 min. 19.4 sec. en Italië de tweede in 6 min. 6.2 sec.; 2. Tsje- choslowakije 6 min. 7.8 sec.; 3. België 6 min. 32 sec. Zwemmen Tweede poging van Willy Croes mislukt Mevrouw Willy Croes-Van Rijsel, die Vrijdag voor de tweede maal getracht heeft het Kanaal over te zwemmen, moest heden nacht om 18 minuten over een haar poging opgeven, nadat zij 16 uur en 52 minuten minuten in het water was geweest. Zij werd door de haar begeleidende mo torboot aan boord genomen. Zij was nog slechts twee mijlen van de Engelse kust, toen zij werd overvallen door een dichte mist, die het haar van 22 uur af, toen zij nog vier mijl van haar doel. was, lastig maakte. Toen zij dichterbij de kust kwam, liet de mist nog slechts on geveer 200 meter zicht. Mevrouw Croes was Vrijdagochtend om 08.26 uur bij Kaap Gris Nez te water ge gaan en om 17 uur werd gemeld, dat zij de helft van de afstand had afgelegd. Het zicht was toen reeds slecht en er stond veel deining. Vorige maand moest mevrouw Croes haar eerste poging opgeven, toen zij na 13 uur zwemmen nog slechts anderhalve mijl van de Engelse kust was. Greetje Wielema start in Heemstede Voor het nationale zwemfeest, dat HPC Zondag te Heemstede houdt, heeft ook de Nederlandse kampioene Greetje Wielema van de Robben ingeschreven. Zij zal op de 100 meter rugslag uitkomen. Ook haar club genote Dini Ekris, waarvan eveneens veel wordt verwacht, heeft ingeschreven voor de 100 meter rugslag. In totaal zullen 162 zwemmers en zwem sters aan de wedstrijden van HPC deel nemen. Het watepolo-team van HPC dat tegen het Nederlandse Militair Zevental een wedstrijd zal spelen, is als volgt samen gesteld. Doel: E. Vrugt; achter: H. J. Leyenaar, A. J. Braam, P. Smit; voor: J. Overeem, F. de Geest en M. Mauritz. De samenstelling van het militaire zevental is nog niet be kend. In elk geval zal dit zo sterk mogelijk worden samengesteld uit spelers, die het team op de militaire kampioenschappen te Kopenhagen tot de overwinning brachten. Wielrennen Van Vliet en Dërksen in de halve eindstrijden In Kopenhagen zijn Vrijdag de series, kwart en halve eindstrijden sprint gehou den voor amateurs en beroepsrenners. De resultaten waren, dat Zondag in de halve eindstrijden amateurs tegen over elkaar komen: Patterson (Australië) tegen Lognay (Frankrijk) en Heid (Ver. St.) tegen Bel- Lenger (Frankrijk) en bij de beroepsren ners Van Vliet (Nederland) tegen Gerar- din (Frankrijk) en Derksen (Nederland) tegen Harris (Engeland). De Nederlandse beroepsrenners hebben zich uitstekend geweerd maar de amateurs zijn in de loop van de dag uitgeschakeld. Bij de beroepsrenners waren de resul taten van de achtste "finales volgens de verwachtingen, rnet uitzondering van nederlaag van Georges Sennftleben, die door Ghella geklopt werd. De kwartfinale bereikten de Nederlanders Van Vliet en Derksen, de Italianen Ghella en Astolfi, de Fransman Gerardin, de Engelsman Har- ris, de Zwitser Plattner en de Belg Sche- rens. Over de indeling van de kwarteind- strijden ontstonden onenigheden. Men achtte het onjuist, dat twee candidaten voor de titel Derksen en Harris in één serie waren ondergebracht. Het gevolg was, dat de indeling aldus werd: Van Vliet tegen Ghella, Gerardin legen Astolfi. Harris legen Plattner en Scherens tegen Derksen. Van Vliet had de kop geloot tegen Ghella. Bij het uitkomen van de voorlaat ste bocht demarreerde de Italiaan. Van Vliet was waakzaam, volgde onmiddellijk, reed bij het uitkomen van de laatste bocht naast Ghella en won met een lengte van een wiel (tijd laatste 200 meter 12 sec.). In de tweede rit moest de Italiaan de kop nemen. Midden in de voorlaatste bocht verraste Van Vliet zijn tegenstander vol komen. Hij dook naar beneden nam drie lengten, zette door en in de laatste bocht was Ghella verslagen. De tijd bedroeg 11.6 seconde. Scherens moest tegen Derksen de kop nemen. Bij het uitkomen van de voorlaat ste bocht viel Derksen aan, ging Scherens voorbij en won op overtuigende wijze. Zijn liid was 12,5 sec. In de tweede manche gin; Derksen van kop, trok er onmiddellijk tus sen uit en won met een wiellengte. Over de laatste 200 meter deed hij 11.9 sec. Astolfi won de eerste rit, Gerardin de tweede en de belle leverde een zege op voor Gerardin. Harris versloeg Plattner twee maal op overtuigende wijze. Bjj de amateurs was Geukers spoedig uitgeschakeld. Hijzelendoorn. startte in de achtste'finale tegen de Fransman Verdeun. Laatstgenoemde zegevierde in 12.6 sec. In Rotterdam dragen alle agenten weer pistolen - Frankrijk heeft Nederland de invoer van verse groenten, werktuigen, gereed schappen, huishoudelijke en sanitaire arti kelen, werkkleding, katoenen en kunstzij den stoffen zonder vergunning en voorlopi; onbeperkt toegestaan. Vandaag zullen op Ameland de snelheidsproeven met de Gloster Meteorvan de luchtstrijdkrachten worden gehouden. Bovenstaand kaartje geeft een overzicht van de reeds uitgezette vliegbaan. De hoogte van honderd meter wordt aangegeven door middel van ballons, terwijl op vijfhonderd meter een drietal Austers cirkelt. De snelheid wordt gemeten door middel van z.g. tijdbeeldcameras, die bij het begin en eind van de snelheidsbaan staan opgesteld en nauwkeurig de tijd registreren waarop het vliegtuig langs vliegt. Vergelijking tussen de opnamen van beide camera's geeft de nauiokeurige tijd aan die het vliegtuig nodig had om over de baan van drie kilometer te vliegen. De Rotterdamse Hoofdcommissaris van Politie, de heer H. M. C. A. Staal, had zo lezen wij in de N. Rott. Crt. enige tijd geleden, om de goede verstandhouding tus sen burgerij en politie te accentueren, een eerste stap gedaan in de richting van een mindere bewapening. Het dragen van een pistool werd voor de agent die overdag, dienst in het openbaar verrichtte, bij wijze van proef facultatief gesteld. Dit werd ge daan in de hoop en verwachting, dat gelei delijk aan het vuurwapen des daags geheel uit de uitrusting zou verdwijnen. Daardoor had de Hoofdcommissaris, die het Engelse voorbeeld vooral voor ogen had, de bedoe ling de agent te promoveren tot paedagoog van de straat, meer dan dat deze orde bewaker een str&ffende hand zal zijn. Blijkbaar is aldus vervolgt het blad de Ploofdcommissaris hier zijn tijd enigszins vooruit geweest en heeft hij verwachtingen gekoesterd, die nog niet verwezenlijkt kunnen worden. Immers de Rotterdamse agenten hebben in de eerste dagen van de proeftijd voor een deel inderdaad de vuur wapenen thuis gelaten. Het merendeel is hierop echter spoedig terug gekomen en het resultaat was, dat tenslotte nagenoeg alle agenten de vuurwapenen weer bij zich droegen, wanneer zij in dienst gingen. On der deze omstandigheden heeft de Hoofd commissaris besloten de proef niet langer voort te zetten, zodat met het einde van de genomen proefneming, welke enig was in de geschiedenis van de Nederlandse politie, de oude toestand volledig is hersteld. "Voor het nemen van de proef was inder tijd geen speciale aanleiding. De verstand houding met de Rotterdamse bevolking is zeer goed geworden en het is de laatste jaren slechts zeer zelden voorgekomen, dat de politie overdag genoodzaakt was naar het pistool te grijpen. Het enige motief voor het dragen van vuurwapenen overdag was dus nog slechts, dat de agent zich, aldus ge wapend, veiliger voelde. Door het niet dra gen zou de verstandhouding tussen de handhavers van de openbare orde en het publiek nog beter kunnen worden en bo vendien zou, wanneer zich overdag omstan digheden van zo ernstige aard mochten voordoen, dat de politiemacht in een zekere wijk de toestand niet zou kunnen beheer sen, onmiddellijk assistentie kunnen wor den verleend door zwaarder bewapende agenten. Gebleken is echter, dat zelfs agenten, die jaren lang dienst hebben gedaan zonder ook maar een enkele maal van hun wapenen gebruik te hebben hoeven maken, zich ge wapend veiliger voelen en er derhalve de voorkeur aan gaven hun pistolen te blijven dragen. Onder deze omstandigheden heeft de Hoofdcommissaris, ter wille van de uni formiteit in het corps, besloten de oude toestand te herstellen. De bedoeling is om de pistolen, die thans in gebruik zijn, te vervangen door andere van kleiner model. In Haarlem en omgeving Wij hebben' onderzocht hoe het met de bewapening van de politie in Haarlem en omgeving gesteld 4s. Daarbij bleek dat in alle gemeenten de agenten zowel overdag als 's nachts een pistool dragen. De Hoofdcommissaris van politie te Haar lem, de heer J. Fontijne, verklaarde dat door de politie weliswaar weinig van vuur wapenen gebruik gemaakt wordt, maar toch is hij 'overtuigd dat de bewapening noodzakelijk is. Plet is niet mogelijk de toe standen in Engeland te vergelijken met ons land, omdat de mentaliteit der bevolking sterk verschilt. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, verklaarde dat hij er bij het politiepersoneel zeer sterk de na druk op gelegd heeft, dat alleen in geval van noodweer van vuurwapenen gebruik gemaakt mag worden. Het gaat niet aan dat een politieagent schiet op ieder die zich door vlucht aan een arrestatie wil onttrekken. Het wordt na tuurlijk iets anders als hij weet dat het een moordenaar of ander zeer gevaarlijk man is. Ook waarschuwingsschoten moeten tot een minimum beperkt worden, want niet zelden gebeuren daar ongelukken bij. De politie in Nederland heeft nog niet zo heel lang haar vuurwapenen. Amster dam is er mee begonnen bij de ongeregeld heden die daar in 1917 voorkwamen. Vroe ger had een agent een sabel en een gummi stok. De dorpsveldwachters trokken er meestal op uit met een dikke bamboestok met een knop. Soms werd als knop een biljartbal gebruikt, waarmee geduchte slagen waren toe te brengen. Verschil tussen Engeland en Nederland Als u zo vervolgde de burgemeester mij de vraag stelt waaruit het te ver klaren is dat de politie in Engeland het wel zonder vuurwapenen klaar speelt, terwijl dit blijkbaar in Nederland niet mogelijk is, dan moet ik vrij uitvoerig in mijn antwoord zijn. Allereerst de opmerking dat Engeland in deze afwijkt niet alleen van Nederland, maar van het gehele vaste land van Europa. Ik heb over deze kwestie meermalen met Engelsen gesproken. Allereerst is er de om standigheid dat men in Engeland er steeds op uit geweest is om er tegen te waken dat de politie een militair karakter kreeg. De naam van Bobby wijst op populariteit. De houding van de burgerij in Engeland tegen over de politie is ook in velerlei opzicht anders dan in Nederland en in verscheidene andere landen. Maar men moet niet den ken dat de politie in Engeland in het geheel niet bewapend is. Er zijn op alle politie posten pistolen en als de agenten een ge vaarlijk werkje moeten opknappen nemen zij die mee. Er zijn evenwel nog meer ver schillen. In Engeland wordt een inbreker, die in het bezit van een revolver wordt gevonden, ook al heeft hij dit wapen niet gebruikt, zwaarder gestraft. In ons land krijgt hij in zo'n geval misschien alleen een extra verbaal wegens het onrechtmatig dragen van wapenen. Bovendien weet een misdadiger in Engeland dat als hij een politieman doodschiet, hij zonder pardon de doodstraf krijgt. Al die dingen maken dat het risico voor de politieman in Engeland geringer is. De ervaring in ons land heeft geleerd dat een politieman een pistool moet hebben om in een dringend geval daarvan gebruik te kunnen maken. In het Algemeen Politie blad wordt meermalen bij een verzoek tot aanhouding van een misdadiger gezegd: „De verdachte is vermoedelijk in bezit van vuurwapenen en er moet met de mogelijk heid dat hij daarvan gebruik zal maken rekening gehouden worden." Men kan zo iemand toch niet laten aanhouden als de politieman ter zelfverdediging alleen over een wapenstok de beschikking heeft. In Nederland zijn, naar aangenomen moet worden, vrij veel vuurwapenen in handen van onbevoegden en daarmee moet reke ning gehouden worden. Maar zo besloot de burgemeester elke politieman dient te beseffen dat hij een verantwoordelijke taak heeft. 'S-GRAVENHAGE, 26 Augustus. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 16 Augustus 1949: adj.- onderofficier W. J. Rühülessin. uit Den Haag. Gesneuveld 19 Augustus 1949: sold. G. Ensink uit Hoorn. Gesneuveld 20 Augustus 1949: wachtmeester C. M. Pluk uit Stevensbeek-St. Anthonis (N.-B.) Koninklijk N.-L leger. Gesneuveld 4 Augustus 1949: mil. soldt. 2e kl. inf. Lijtsman. afkomstig uit Indo nesië. Mad. soldt. Ie kl. inf. Moehamad Taha uit Indonesië. Gesneuveld 6 Augus tus 1949: Jav. sergt. 2e kl. Soepir uit In donesië. Gesneuveld 7 Augustus ,1949: Cliin. soldt. 2e kl. Foe se Tet uit Indonesië; Mal. soldt. 2e kl. inf. Kotong uit Indone sië. Gesneuveld 9 Augustus 1949: Amb. soldt. 2e kl. inf. D. Hatusupij uit Indone sië: Jav. soldt. 2e kl. inf. Koesmin uit In donesië. Gesneuveld op 10 Augustus 1949: sold. 2e kl. Soeparmo Tjoendoreso uit In donesië. Gesneuveld 13 Augustus 1949: Amb. soldt. Ie kl. inf. N. Toisuta uit In donesië; Jav. soldt. 2e kl. inf. Domo af komstig uit Indonesië: Tim. soldt. 2e kl. inf. Djatoe uit Indonesië Suriname krijgt tot 15 December monopolie van de citrus-import Reeds verleden jaar werd bepaald, dat gedurende een zekere tijdsperiode uitslui tend Surinaamse sinaasappelen hier te lande zouden mogen worden geïmporteerd met inachtneming van bepaalde maximum prijzen. Andere citrusvruchten, zoals grapefruit, citroenen en lemmetjes zouden hier te lande vrijelijk tegen een van te voren vastgestelde prijs kunnen worden verkocht. Tijdens het bezoek, dat de heer mr. Chr. M. Pool, directeur voor de buitenlandse agrarische aangelegenheden, aan Suriname bracht, is voor de importen van Surinaams citrusfruit in Nederland in het lopende seizoen een nieuwe regeling getroffen. De voornaamste punten van deze rege ling kunnen als volgt worden samengevat: in de periode van 1 Juli 1949 tot en met 30 Juni 1950 zal Surinaams citrusfruit vrij in Nederland kunnen worden ingevoerd. Voorts is van 1 Juli tot en met 15 Decem ber 1949 aan Suriname het monopolie van de citrus-import in Nederland gegeven, terwijl in Nederland distributie en cen trale import per 1 Juli is afgeschaft. Ook de maximumprijzen vervallen, hetgeen inmiddels is geschied. (De maximumprijs regelingen voor citrusfruit van elders blij ven evenwel van kracht). De transacties zijn voor rekening en risico van de parti culiere handel, waarbij de erkende Ne derlandse importeurs vrij kunnen kopen van de Surinaamse verkopers. Tenslotte is een voorbehoud gemaakt voor het geval zich bij de realisatie van deze overeen komst excessen zouden voordoen. Na 1 December komt het citrusfruit uit Pa lestina. Italië en Spanje aan de Neder landse markt en zal het Surinaamse fruit hiermee dienen te concurreren. FEUILLETON door Gordon Mc Donell 30) Maar zij wilde niet luisteren; zij wilde absoluut niet luisteren. Zij zei: Ik ga Begg opzoeken en je kunt mij niet tegen houden. Ik draaide haar om en kreeg haar armen achter haar rug, terwijl zij om zich heen schopte en zich op het bed te weer stelde. Ik kreeg haar armen bij elkaar en hield die met mijn linkerhand vast, toen zij begon te schreeuwen. Ik haalde snel mijn zakdoek te voorschijn en stopte die met mijn rechterhand net bijtijds in haar mond om haar kreet te smoren. Ik keek rond naar iets om die prop vast te houden. Haar koffertje lag half open naast mij en ik schopte het omver, zodat al de kleren er uit vlogen, rokken, blouses, onderkle ren en datgene, waar ik naar keek: twee paar zijden" kousen. Ik haalde een van de kousen met mijn voet naar mij toe. Toen liet ik de prop een ogenblik los en voor zij nog goed wist, wat ik begon, had ik de kous in mijn hand. Ik wond die zo goed als dat met één hand ging om haar mond en de prop heen en bond die met mijn ene hand en mijn tanden vast. Toen deed ik mijn koppel af en bond die stevig om haar armen heen en daarna om een van de stijlen van het bed, waarna ik de gesp stevig aantrok. Haar enkels bond ik met een anders kous bij elkaar. Ik liet haar zo op het bed liggen en ging de kamer uit. Haar ogen volgden mij en schenen blauw vuur te spuwen. Ik glipte de kamer uit, liep naar de hall en vond de telefooncel. De kleine man hoorde mij en kwam uit zijn hokje te voorschijn. O, bent u het?, zei hij, toen hij mij herkende. Ja, ik ben het, gaf ik ten antwoord. Die politie-luitenant, die met mijnheer Hol- brook meegekomen is waar is die te vinden? Het is dringend. Nu wist hij helemaal niet meer, hoe hij het had. Men kon zien, dat hij niet be greep, hoe Janet en ik hadden kunnen weten, dat die alle twee hier waren. Hij gaf het maar op en zei: Hij logeert in de kamer daar naast. Wijs me die even. Ilc moet hem spreken. Dat kunt u nu niet. Hij is uit. Waar is hij heengegaan? Naar het station. Hij zei, dat hij laat terug zou komen. Hij is al een hele tijd weg! Is mijnheer Holbrook met hem mee gegaan? Neen, die slaapt in zijn eigen kamer. Dank u. Ik liep naar de telefooncel, nam de hoorn op en belde lang door, luisterend naar de telfoniste. Na ongeveer dertig seconden kwam zij aan het toestel. Interlokaal, alstublieft. Een ogenblik. Ik wachtte en hoorde toen een „klik" op de lijn. Interlokaal: Welk nummer? Ik wilde spreken met mijnheer Ste phen Farnum in Santa Barbara, Califor- nië. Stephen Farnum, Santa Barbara. Wie belt er op? Mr. Foraker. Nadat ik het hötel-nummer had opge geven, wachtte ik. Plet duurde slechts kort. Een mannenstem zei: Wat moet dat betekenen, mijnheer Foraker? Mijnheer Ives, bent u dat? Ja. Wat bent u aan het doen? Bent u op het Station? Ja. Ik heb al gebroheerd om u te berei ken. Hebt li ontdekt, op wat voor tijd Sellick aan het station kwam? Om drie uur in de ochtend. Dan heeft hij het niet gedaan, mijn heer Ives. Hij moet dan met de bus van middernacht gekomen zijn, die de stad verlaat voor zij gedood werd. Dat weet ik. Daar is hij ook mee gekomen. Ik heb het juist gecontroleerd. Waarom belt u Farnum op? Om te trachten te weten te komen, waarom hij Holbrook een alibi geeft. Als het Sellick niet geweest is, moet het Hol brook zijn. Accoord. Ik heb ook enkele dingen ontdekt. U maakt aardige vorderingen, majoor, maar ik wilde, dat u zich met mij in verbinding stelde, voor u op eigen ge legenheid handelt, zoals nu! Zal ik die oproep intrekken? Die is nooit doorgegaan. Ik heb juist even tevoren Farnum opgebeld en ik heb hem laten praten, dat kan ik u verzeke ren. Inderdaad? Wat is er gebeurd? Holbrook was inderdaad daar. Far num en hij probeerden wat nieuwe Zuid- Amerikaanse likeur, die Holbrook meege bracht had. Er moet een verdovend middel in gezeten hebben, omdat ze allebei van half twee tot half zes buiten westen wa ren, op welk ogenblik Farnum bijkwam en ook Holbrook weer bijbracht. De ouwe heer is er nogal beschaamd over. Mijnheer Ives, ik heb het! Wat? Dat was chloral hydraat, geen methyl-alcohol. Chloral hydraat? Holbrook's vrouw vond die avond een half gebruikt flesje van dat spul in zijn zak. Hij moet Farnum een beetje van dat goedje te slikken hebben gegeven, daarna zijn Cadillac hebben genomen, naar Chanley Heights en terug zijn gereden en toen moet hij zichzelf een kleine dosis hebben toegediend, zodat hij nog buiten westen zou zijn, als Farnum bijkwam. Hij wist, dat Farnum er niet over praten zou. En het scheelde maar weinig, of hij had het werkelijk met dat alibi voor elkaar gekregen. Zo zit het dus. Luister, ik kom on middellijk terug. Slaapt hij nog? Ja. Zorg er voor, dat hij niet wegkomt, voor ik terug ben. Je kunt er van op aan, dat hij achter Sellick aangaat, zodra de mist op het pad opgetrokken is. Ik zal hem in de gaten houden. Ives hing de hoorn op. Ik verbrak even eens de verbinding en liep de hall in om mijn revolver uit het handschoenenvakje in de wagen te krijgen. De kleine man was niet te zien en moest dus naar zijn hokje teruggegaan zijn. Ik ging door de gang, die naar Janet's kamer leidde en er straalde licht uit een van de kamers over de gang, aangezien iemand zijn kamerdeur open gelaten had met de lich ten op. Ik liep de gang af. Het was Janet's kamer. De kamer was leeg. En haar schoenen, die ik haar uitgetrokken had en naast het bed had gezet, waren weg. Ik rende naar Begg Holbrook's kamer aan de andere zijde van het hotel. Num mer vijf. Ik had het in het register gezien, toen ik dit tekendé. De nummers liepen: 15, 13 11, 9, 7, 5. De deur was dicht. Ik draaide zo snel en zo stil als ik kon de knop om en de deur zwaaide open. De kamer was donker. Ik knipte het licht aan en er was niemand te zien. Het bed was beslapen en de dekens lagen door elkaar geworpen er op. Er was een hand- koffer en een tas, die open op de grond 1 lagen met wat kleren er in; stadskleren, waarin hij waarschijnlijk hierheen geko- men was. En eveneens lag er op de vloer een pas geopende doos geweerpatronen, 3030, met stalen mantel, hel soort, dat men gebruikt voor het schieten van herten. De kleine man stond in de deuropening, jWat verbeeldt u zich eigenlijk, dat u mag doen?, vroeg hij. Ik greep hem bij de arm en ik kon mij nauwelijks er van weerhouden hem heen en weer te schudden. Vlugwat is er met mevrouw Holbrook gebeurd? Heeft zij hem gezien? Toen hij mij even aankeek, voegde ik hem toe: Kijk eens. dit is een zeer ern stige kwestie politiewerk. Er zit een moord achter. En als je niet heel gauw begint te praten, is er alle kans, dat er nog een gebeurt, misschien wel twee. I Hij zei langzaam: Wel, u ziet er be trouwbaar genoeg uit. Misschien kan ik het u beter vertellen. Mijnheer Holbrook ging hier weg, terwijl u aan het telefo neren was. Hij had een geweer bij zich en zei, dat hij op het pad naar het meer herten ging jagen. Even nadat hij weg was, kwam zij om hem te spreken. Zij vroeg mij, waar hij heen gegaan was en ik vertelde het haar. Ik denk, dat zij hem gevolgd is; ik heb haar gezegd in welke richting het pad lag, maar ik weet niet, of zij er een van beiden reeds langs kunnen gaan. Als de mist opgetrokken is wel, maar anders zullen zij nog moeten wachten. Dank u; heeft u een geweer? Wel, ik.... Vlug man, waar is het? Hij keek mij aan. Ik zal het voor u halen. Hij ging op zijn gewone sloffende ma nier de hall door en ik dacht dat hij er zo nooit zou komen. Toen hij halfweg was, begon hij zijn hoofd te schudden. Ik weet niet, waarom ik dit eigenlijk doen zou, zei hij. Ik weet helemaal niet, waarom ik dit doen zou. Hij keek mij na denkend aan. Hoe weet ik, dat u ge rechtigd bent om te doen, wat u doen wilt? j Missschien doe ik er beter aan te wachten tot de inspecteur weer terug is. Ik kan me uw standpunt heel goed begrijpen. Als ik in uw schoenen stond, deed ik het waarschijnlijk ook. Het is aan u om een beslissing te nemen. Ik kan u niet dwingen. Maar er is één ding, dat u vergeten heeft. En dat is? Waarom denkt u, dat de inspecteur hier is, als het geen politiekwestie is? (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6