Kennemerland droogt uit; grondwater blijft zakken Interessante gegevens UW TUIN Programma wekt beste verwachtingen voor het komende muziekseizoen ZaterSag 27 jïügustus 1949 Binnen tien jaar een woestenij, wanneer er niets aan gebeurt" Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclïe Courant „De uitdroging- van de cultuurgronden in Kennemerland heeft zulke ernstige vor men aangenomen, dat wanneer niet wordt ingegrepen Kennemerland binnen tien jaar een woestenij zal zijn, een land zonder aardbeien-cultuur, zonder bloem- bcJlenvelden. zonder welke tuinbouw dan ook. Reeds nu is de toestand op sommige plaatsen catastrofaal. Sommige aardbeien percelen in Beverwijk zijn totaal verdord en ook in Bergen, Egmond, Bakkum en Heemskerk heeft de tuinbouw geweldige klappen gehad. En behoudens één of meer kletsnatte jaren zal dat ieder jaar I ernstiger worden". Ziedaar de profetie van een functionaris van de Stichting voor de Landbouw, afdeling Noordholland, die in al zijn aspecten welhaast huiveringwek kend genoemd kan worden. I Inderdaad zijn de tuinders in Kenne merland bezorgd. Het grondwaterpeil blijft dalen en de grond gaat er aan kapot. De Beverwijken wiens aardbeien juist tijdens de vruchtzetting geen water meer kregen, zag vruchten aan zijn planten die meer op bessen dan op aardbeien leken. En voor de conditie van de meer-jarige plant is de droogte fnuikend. Het zijn de waterleidingen èn de grote industrieën zoals Van Gelders papierfa- briek en de Hoogovens, die er door de i tuinders op aangekeken worden, dat hun grond verdroogt. En hoewel moeilijk vast te stellen zal zijn, in welke mate zij hier debet aan zijn, is het een feit dat zij enor me hoeveelheden water opslokken. De wa terleidingbedrijven die in de Kennemer- landse duinen opereren, halen er een paar jaar 55 milliard liter uit. Van Gelder slorpt er met zijn eigen pompen nog eens j 2 milliard uit en de Hoogovens hebben ook één en ander nodig. Al zijn landbouwkundigen inderdaad |van mening dat het deze water-onttrek king is, de mechanische factor dus die de 'hoofdzaak vormt voor het uitdrogen der gronden, men zal toch rekening moe ten houden met de climatologische factor, in casu de sterk verminderde regenval van dit jaar, die ook in gebieden waar geen water mechanisch onttrokken wordt, grote droogte heeft veroorzaakt. Van de zijde der waterleidingbedrijven wordt voorts [aangevoerd, dat zij op zeer grote diepte pompen en wel in een grondwaterlaag, die onder een ondoordringbare klei en leem- laag zit. Van de ondoordringbaarheid van [deze laag schijnen landbouwkundigen echter minder overtuigd te zijn. Boven dien moet drinkwater nu eenmaal ergens 'vandaan komen, ligt het zelfs in ons natte land nu eenmaal niet voor het grijpen en is een waterleidingbedrijf niet iets dat men zo maar even verplaatst. Niet het klimaat Wat de regenval betreft, hoorden wij een functionaris van het KNMI in De Bilt definitief afrekenen met de theorie dat het Nederlandse klimaat aan het veranderen .is in één met droge zomers en koudere win ters. Weliswaar is er dit jaar heel weinig regen gevallen in De Bilt 430 mm., terwijl 760 mm. daar normaal is maar zulke droge zomers zijn meer voorgeko men. Ook eerverleden jaar was niet bijzonder nat, want over het gehele land viel 593 mm., terwijl 715 nor maal is. Vorig jaar (731 mm.) was echter natter dan normaal en'dat was eveneens het geval met het „weerkundig jaar" j Nov. '45Dec. '46 waarin 809 mm. viel. Natuurlijk moet wat de droogte betreft eveneens rekening gehouden worden met de temperatuur, die in de jaren na de oor log inderdaad iets hoger was dan normaal. De hoeveelheid water die op mechani sche wijze aan de duinen in Kennemerland wordt onttrokken, staat ongeveer gelijk met een regenval van 187 mm. over ge heel Kennemerland, dat is eën vierde van de totale regenval. Houdt men rekening met het feit dat ongeveer twee-derde van het regenwater weer door de planten wordt verdampt (al zal dat in de duinen wat minder zijn) dan is het te begrijpen, dat de mechanische onttrekking inderdaad ten koste van de grondwater-reserves moet gaan. Een oplossing Het belangrijkste is natuurlijk de wijze waarop men het probleem zal proberen op te lossen. Het kan niet genoeg onder streept v/orden, dat zulks op korte termijn zal moeten geschieden. Het Provinciaal Bestuur van Noordholland heeft enige tijd geleden een commissie ingesteld om dit probleem te^ onderzoeken en in dezé com missie is thans een groot plan in wording om de moeilijkheden op te lossen. Men overweegt namelijk de mogelijkheid om water uit het IJselmeer in de duinen te brengen en daarmee zowel land- en tuin bouw als drinkwatervoorziening te helpen. De laatste zal op de lange duur toch ook wel in'moeilijkheden komen. Dit plan zal echter niet één-twee-drie kunnen worden uitgevoerd en men noemt al een tijdsduur van acht jaar. Een andere mogelijkheid zou nog het brengen van water uit het Alkmaardermeer naar de getroffen gebieden zijn. Dit water is wel iswaar voor consumptie ongeschikt, maar kan wel voor irrigatie gebruikt worden. Inmiddels zijn de tuinders zelf begonnen met pompen te slaan en dat voldoet heel goed. Deze pompen zijn echter kostbaar, circa 3000, en bovendien zal deze me thode, wanneer zij op grote schaal wordt toegepast, het probleem slechts verergeren. Hedenmiddag 3 uur starten in geheel Nederland meer dan 4.000 luchtbal lons. Tal van deze ballons voeren een paar schoenen met zich mee. Ook U kunt er een paar vinden. Ook de Bata-filialen te HAARLEM: Gr. Houtstraat 34, Gen. Cronjéstraat 45, Amsterdamstraat 54. Te HEEM STEDE: Binnenweg 74-76 doen mee! Opgelet! Uit het materiaal der Haarlemse volkstelling c bevalt U niet Praat eens met Tuinbouwbedrijf afl v. Empelen HEEMSTEDE -TEL.2-80-80 Diaconessenhuis kreeg huis-radioinstallatie Men weet bij ervaring dat iemand die langdurig aan bed en ziekenkamer gebon den is, met name als hij herstellende is, be hoefte heeft aan verpozing en een prettige afleiding. Daarom werd ook in het Diaco nessenhuis te Haarlem reeds enige jaren uitgezien naar een installatie, die wat mu ziek en een gesproken woord in alle zalen en kamers kan brengen, hetzij van de radio-omroep, hetzij van de Kapel uit per microfoon. Reeds waren enkele kerkcollecten en andere giften voor dit doel verzameld en toen, onder voorwaarde van dadelijk-begin- nen, een belangrijke handreiking binnen kwam, heeft het bestuur besloten de instal latie te doen aanbrengen, in de hoop dat nog meer giften voor dit goede doel zullen geschonken worden. Er zijn ruim 70 kleine luidsprekers aan gebracht. in de grote zalen telkens twee, die één voor één kunnen geregeld worden, zodat een bescheiden en toch duidelijk ge luid wordt vernomen. Op een centrale plaats vindt de bediening plaats, van waar uit een paar keren per dag wordt uit- of doorgezonden. Met een korte toespraak en koorzang van een groepje zusters is door ds. Voors, de huispredikant, in tegenwoordigheid van de voorzitter van de Kerkeraad en het bestuur van het Diaconessenhuis de installatie in gewijd. NACHTDIENST APOTHEKEN HAARLEM: Firma Duym en Keur, Kei zerstraat 6, telefoon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruis weg 30, telefoon 10043. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. HEEMSTEDE: Apotheek Scholsman, Binnenweg 206208. telefoon 28320. BLOEMENDAAL: Bloemendaalse apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal. Ter vermijding van misverstand delen wij mede, dat de initialen van de poelier J. P., waarvan wij gisteren berichtten dat hij er van verdacht wordt betrokken te zijn bij de bonnenfraude bij de firma Enschedé, geen betrekking hebben op de poelier J. Paesie in Haarlem-Noord. Wij hebben al heel wat gegevens geput uit hel materiaal dat de (op 31 Mei 1947 gehouden) Volkstelling te Haarlem op leverde. Er zijn evenwel nog meer interessante dingen uit die zee van cijfers op te diepen. Het scholen-tekort Voorspeld is reeds dat het tekort aan schoolgebouwen in de jaren 1952 en 1953 nijpend zal worden omdat het geboorte cijfer na de oorlog plotseling zeer sterk ge stegen is. De Volkstelling-eijfers demon streren dit nu zeer duidelijk. Op 31 Mei 1947 waren in Haarlem ge boren: 1764, in 1946: 4271, in 1945: 2526, in 1944: 3035, in 1943: 2849, in 1942: 2852 kinderen. De kinderen in 1942 en 1943 geboren, be volken thans de eerste klassen der lagere scholen. In het nieuwe cursusjaar, dat over enige dagen begint, komen de „jaargangen" 1943 en 1944 aan de beurt om naar school te gaan. Dit aantal toont al enige stijging want in' 1944 was het geboortecijfer im mers wat opgelopen. Het schooljaar 1950- 1951 zal geen extra moeilijkheden geven, want 1945 kenmerkte zich door een laag geboortecijfer. Maar dan komen de school jaren 1952/1953 en 1953/1954, waarbij ge rekend moet worden op een zeer sterke toe neming van het aantal leerlingen in de eerste klasse. Het verschil tussen de ge boortejaren 1945 en 1946 is niet minder dan 1745. Dat wil zeggen dat voor die 1745 kinderen meer dan 40 klassen extra nodig zijn. Voor het schooljaar 1952/1953 komt nog slechts een deel van die extra kinder- stroom op school, maar in 1953/1954 moet rekening gehouden worden met de volle dige toeneming, omdat er ook een zeer groot aantal kinderen in 1947 geboren is. De eerste vijf maanden van dat jaar zagen reeds 1764 kinderen het levenslïcht.'waar- uit is af te leiden dat het cijfer over het gehele jaar vrijwel gelijk zal zijn aan dat van 1946. Zoals het in Haarlem is, is het in ons ge hele land. Er is tot heden nog altijd geen oplossing voor de komende moeilijkheden gevonden, want het aantal nieuwe scholen dat gebouwd wordt is nog steeds klein en SLEUTEL WEG' DE „SLEUTELSPECIALIST" TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 Verfrissing bij de HOV Vele solisten van internationale vermaardheid ■p aiBii'HjiUina SCHEEPVAART Abbedijk, Buenos AiresNew York 26 Uig. van Santos. Albireo. Amsterdam ïasra 27 Aug. te Aden. Alwaki, 26 Aug. y. Philadelphia naar New York. Amsteldijk. fapanRotterdam 26 Aug. te Suez. Am- telkerk, FreetownAmsterdam pass. 26 tug. Dungeness. Amstelland, Buenos Aires -Amsterdam pass. 26 Aug. Finisterre. An- lijk, RotterdamNew York pass. 26 Aug. Jtartpoint. Beverwijk, 27 Aug. van Ham- te Tanger. Boissevain, 27 Aug. van naar Tamatave. Bonaire, Amster- Barbados 26 Aug. van Madeira. Java, Java pass. 26 Aug. GuardafuL BarryFreetown pass. 26 Aug. Palmas. Joh. van Oldenbarnevelt, Ba- aviaAmsterdam 26 Aug. te Suez. Bloem- ontein, AmsterdamKaapstad pass. 26 Kaap Blanco, Friesland, New York 26 Aug. van Alexandrië. Japara, New- Java pass. 26 Aug. Gibraltar, 26 Aug. v. Batavia te Rotterdam, RotterdamBrisbane pass. 26 Kaap Leeuwin. Lombok, 27 Aug. van tangoon naar Makassar. Merwede, Amster- lamOost Afrika 26 Aug. te Port Said, ïigerstroom, 26 Aug. van Monrovia naar 'ort Bouet. Pr. Fred. Hendrik, Montreal tntwerpen 26 Aug. 600 mijl West van. de icillies. Reyniersz, 26 Aug. van Batavia n. iingapore. Rondo, 26 Aug. van Colombo n. lelawan. Rotti, BombayAntwerpen pass. !6 Aug. Perim. Ruys, PenangBatavia tass. 26 Aug. Singapore. Soestdijk, 26 Aug. 'an Singapore naar Port Swettenham. Ter- late, 27 Aug. van Durban te Lorenzo Mar- verwacht. Weltevreden. New York pass. 26 Aug. Guardafui. IJsel, 26 Aug. Port of Spain naar Fort Liberté. RotterdamJava 26 Aug. van Slamat, RotterdamBatavia 26 Aug. Southampton, Paul Baumgartner, Lola Bobesco, Gaspar Cassado, Johanna Martzy, Lélia Gousseau. Eliane Richepin, Edmund Kurtz, dat zijn zo enkele van de „grote namen" die affiches voor de concerten van de Haarlemse Orkest Vereniging in het komende seizoen zullen sieren. De H.O.V. heeft zich de medewerking weten te verzekeren van tal van solisten die tot de prominenten der internationale concertzalen behoren. Behalve de in de aanhef genoemde beroemdheden vermeldt het aantrekkelijke vouwblad dat de Haar lemmers en de bewoners van de randge meenten dezer dagen in de bus krijgen na men van de zangeres Greet Koeman, de pianisten Itossana Bottai, Janine Dacosta, Jan Odé, Iskar Aribo, Luctor Ponse en Lia Palla, de violisten Wim Noske, Herman Krebbers, Theo Olof, Jan Hesmerg en Dick de Reus, de cellist Eduard Biele, de harpiste Margot Broeders en de beroemde Deense saxofonist Sigurd Rascher. De concerten van de H.O.V. zijn zoals gewoonlijk verdeeld in drie series, A, B en C, doch in de onderlinge verhouding van deze reeksen heeft men enige wijziging gebracht. De serie A omvat weer zes uitvoeringen op Dinsdagavond, de serie B eveneens zes (vroeger tien) concerten en de serie C ten slotte, de Volksconcerten, tien concerten op Vrijdagavond. De Volksconcerten hebben dus niet lan ger plaats op Dinsdagavond, dit om de concurrentie van het gevarieerde program ma op één van de Nederlandse zenders te ontgaan en ook omdat de Vrijdagavond ten aanzien van de kaspositie van een groot deel van het muziekminnend publiek gun stiger is. Daarbij komt, dat de toegangsprijs tot deze volksconcerten, die met zestig cent toch al spotgoedkoop waren, nu nog verder verlaagd is door de invoering van een abon nement voor 4.50 Aanzienlijke tariefsverlaging Maar dat is niet het enige offer dat de H.O.V. voor de Haarlemse muziekliefheb bers brengt: de abonnementsprijs voor de reeksen A en B, evenals de prijs der passe partouts, is met ongeveer 25 verlaagd. De serie B is dus iets ingekrompen, daal de ervaringen met deze reeks, wat de pu blieke belangstelling betreft, niet best zijn Lola Bobesco geweest. Ten onrechte, want artistiek doen deze uitvoeringen niet voor die van de Dinsdagavondcyclus onder, noch wat de faam der solisten aangaat, noch wat de programmakeuze betreft. Zij die wel eens beweerd hebben, dat de volksconcerten stiefmoederlijk bedeeld worden, zullen in het vervolg dat argument niet meer te berde brengen: onderstaand overzicht toont duidelijk aan. dat de prominenten wij denken bijvoorbeeld aan de Amerikaanse cellist Kurtz, niet alleen voor de „dure' avonden worden gereserveerd. Residentie-orkest komt twee keer Twee concerten een in serie A, een ander in B worden verzorgd door het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo. Nu een verbetering van het peil van de H.O.V. in de lijn der verwach tingen ligt, zal men in de toekomst in min dere mate een beroep behoeven te doen op de orkesten van Amsterdam en Den Haag. Met het Concertgebouworkest heeft men in zoverre bovendien een teleurstellende ervaring gehad, dat het in Haarlem niet die werken bracht, die de leemte in het répertoire van de H.O.V. die door zijn kleinere bezetting bepaalde werken die een pompeuze bezetting eisen niet kan uitvoe ren hadden kunnen opvullen. Het Resi dentie-orkest doet dat wel: op 17 Januari staan de Mouvements symphoniques van Guillaume Landré op het programma, op 25 November de Enigma-variaties van El- gar. Daartegenover staat dat het bestuur van de H.O.V. geen middel onbeproefd heeft gelaten het peil van het orkest te verhogen. Wanneer het orkest op 4 October zijn ren- trée maakt, zal er niet alleen een andere dirigent aan de lessenaar staan, maar zul len ook verscheidene nieuwe gezichten achter de partituren kunnen worden opge merkt. Speciaal in de blazersgroep zijn en kele uitstekende krachten aangesteld. En natuurlijk heeft ook het engageren van al die befaamde buitenlandse solisten grote eisen aan de schatkist van Het orkest gesteld. Het répertoire Het nieuwe seizoen is verdeeld in twee helften, gescheiden door de jaarwisseling. Toon Verheij heeft het voornemen te ken nen gegeven in het eerste gedeelte zich te bepalen tot het bekende répertoire, omdat dit hem de beste gelegenheid biedt zich volkomen in te werken en de mogelijkheden van het orkest te leren kennen. In de tweede helft zal hij dan ook aan dacht gaan schenken aan de uitbreiding van het répertoire, met name aan de moderne componisten, waarbij Verheij evenwel de opvatting is toegedaan, dat slechts weinig partituren uit de hedendaagse muziekpro- ductie een lang leven beschoren zal zijn, zodat het de grote kunst is die werken op te sporen die niet alleen ter wille van de noviteit, doch ook om hun wezenlijke kwa liteiten een plaats op het programma ver dienen. Zo zal bijvoorbeeld de derde symphonie van Roussel in studie worden genomen en Margot Broeders zal het harpconcert van Henri Zag wijn bij het Haarlemse publiek introduceren. Ook de solisten zullen zich, althans in de eerste helft, tot bekende en geliefde num mers bepalen: De Zwitserse pianist Baum gartner, die op 4 October het seizoen opent, zal Van Beethoven's vijfde concert uitvoe ren; Lola Bobesco speelt op 8 November een vioolconcert van Mozart; Cassado het cello-concert van Dvorak; Johanna Martzy 't vioolconcert van) Tsjaikowski, van welke meester Iskar Aribo op een volksconcert op 28 October het pianoconcert zal vertol ken. Edmund Kurtz, ook op een volkscon cert, brengt het celloconcert van Saint Saëns en Lélia Gousseau zal van de com ponist van de Danse macabre het charmante vierde pianoconcert spelen. De Franse componisten komen er trou wens niet slecht af in de eerste helft van het seizoen over-de tweede valt nog niets te zeggen want Eliane Richepin, eerste prijswinnares van het Parijse conservato rium, zal Ravel's pianoconcert uitvoeren en Luctor Ponse brengt de Fantaisie voor piano en orkest van Debussy en de Ballade op. 19 van Fauré op een op 2 December te geven volksconcert. De plannen van de H.O.V. zien er dus in alle opzichten aantrekkelijk uit en geven goede hoop, dat het orkest in de komende maanden weer het peil zal bereiken, waar op de Haarlemse muziekvrienden het zo graag horen. Omgekeerd heeft de H.O.V. dan ook recht op de daadwerkelijke, warme belangstelling van het publiek in Zuid- Kennemerland. alleen berekend op de tegenwoordige be hoefte. Hoeveel kinderen ontvangen voortgezet onderwijs? Het blijkt dat er 16088 jongens en 16058 meisjes waren van 14-20 jaar. Van die volgden 3830 jongens en 2759 meisjes dagonderwijs. Daaronder valt natuurlijk alles: centrale scholen voor voortgezet lager onderwijs, m.u.l.o.-scholen, middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, ambachts scholen en huishoudscholen. Van de 32146 kinderen van 14-20 jaar kregen er dus 6589 nog onderwijs. Dit komt neer op 20 V2 Verdeling van functies Het aantal werkende Haarlemmers was 41.222 mannen en 15.685 vrouwen, totaal dus 56917. De verdeling over verschillende functies was: mannen vr. Gerepatrieerde militairen vragen werk Gratis advertenties in ons blad De grote zorg voor de jongens, die hun militaire plicht in Indonesië of de West vervuld hebben, en nu afzwaaien, is: zullen zij in het vaderland werk voor mij hebben? En in het vaderland is men zich van deze zorg welbewust. Comités, arbeidsbureaux, werkgeversverenigingen spannen zich er voor om hun zo spoedig mogelijk passend werk te bezorgen en dat deze inspanning met volledig succes bekroond wordt is niet alleen de vervulling van een plicht jegens hen, maar tevens van het grootste belang voor ons maatschappelijk bestel. Daarom mag geen middel onbeproefd worden ge laten om dit doel te bereiken. Vacantieverbiijf Naar Uw vacantieverblijf met G pers. Chevrolet auto's. Speciaal tarief voor buitenritten. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1.2.3.4-5. Plannen voor openstelling der ijsbaan aan de Kleverlaan Het bestuur van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken heeft zich tot het college van B. en W. gewend met het verzoek er toe mee te werken om zijn voormalig terrein aan de Kleverlaan, zolang dit nog niet wordt ingericht voor zijn defenitieve be stemming. weer voor de beoefening van de ijssport geschikt te maken.*B. en W. schrij ven aan de gemeenteraad, dat het zeer te betreuren is. dat er in Haarlem geen ruime gelegenheid is. waar de jeugd zonder levensgevaar kan leren schaatsenrijden. Ook bij de ouderen doet zich het gemis aan een goede baan gevoelen. Uit een door B. en W. ingesteld onderzoek is gebleken, dat het terrein als ijsbaan nog bruikbaar te maken is. De IJsclub beschikt nog over materialen welke bij openstelling te gebruiken zijn. Tevens heeft het bestuur aangeboden, be hulpzaam te zijn bij de organisatie en exploitatie van de baan en het wil op alle wijzen van advies dienen. De aan het openstellen verbonden kosten worden geraamd op f 7000. De ontvangsten zijn moeilijk te schatten. Voor het bevorde ren en veilig beoefenen van de ijssport achten B. en W. de uitgave van f7000 alleszins verantwoord en zij stellen de ge meenteraad voor het bedrag ter beschikking te stellen. Zelfstandige bedrijfshoofden 6.405 Kleine zelfstandigen 1.468 Medewerkende echtgenoten 1.360 Direct, v. N.V., Coöp. enz. 262 Bedrijfsleiders 1.246 Arbeiders 20.356 Medewerkende kinderen 666 Employés 10.796 Voorts genoten 1223 mannen ei vrouwen wachtgeld. Tijdelijk in militaire I dienst waren 2738 mannen en 41 vrouwen. Gevangen of gedetineerd waren 622 man- nen en 19 vrouwen. De forensen Wij deelden reeds mede dat er in Haar- i lem 10528 forensen zijn (9000 mannen en 1528 vrouwen). Daarentegen werkten in de woongemeen- ten 32199 mannen en 14152 vrouwen, teza men 46351. Het aantal forensen op de werkende stadgenoten is dus 18 li procent. Het groot ste aantal der forensen reisde per trein of tram, namelijk 5632 of 53 y2 procent. De percentages voor andere vervoermiddelen waren: auto VA, autobus S'/u motorrijwiel 0,5, fiets 9,5. - Een klein percentage had geen enkel vervoermiddel; dit kon het dus blijkbaar te voet af. Bovendien was er een groep van 2421 mannen en 164 vrouwen (samen 2585) die niet elke dag uit de woon- naar de werkgemeente trok. Voedings- en genotmiddelen- bedrijven Over vacantie en arbeidswet Dezer dagen werd een gecombineerde bestuursvergadering gehouden van de Af delingsunie voor Voedings- en Genotmid- delenbedrijven te Haarlem, welke bijeen komst onder leiding stond van de heer Geerlings, voorzitter van de Nederl. Alg. Bond voor Voedings- en Genotmiddelenbe- drijven, afd. Haarlem. Als eerste punt werd behandeld het vraagstuk van de Vakgroep Chocolade- en Suikerbewerkers wat betreft de uitwerking der sociale voorzieningen. Algemeen was men van óórdeel dat in één en ander ten spoedigste verandering gebracht dient te worden. Hiertoe zullen in het aanstaande najaar de werkers uit deze bedrijven op een vergadering bijeen worden geroepen. Daarna werd door de voorzitter de va- cantieregeling in de verschillende vakgroe pen besproken. Hij was verheugd dat de vacantie voor de bakkers over het alge meen vlot verloopt, hetgeen hij niet kon zeggen van de vakgroep slagers. In hel slagersbedrijf schijnt men nog steeds niet te beseffen de betekenis van een bindende arbeidsovereenkomst. In deze overeenkomst is bepaald dat de slagerspatroons worden verplicht hun personeel zes aaneengeslo ten vacantiedagen te geven plus zes snip perdagen, waaraan helaas nog steeds niet wordt voldaan. Het laatste woord is hier echter nog niet over gesproken, dit zal zo verklaarde de voorzitter worden gedaan door de direc teur-generaal van de Arbeid te Den Haag. De vakgroep slagers verzoekt tevens het publiek op te wekken haar inkopen, indien dit niet op Vrijdag kan geschieden, dit dan 's Zaterdags zo vroeg mogelijk te doen, opdat ook de bedienden bijtijds naar hun gezin kunnen gaan. Dit kan natuurlijk niet als men om zes uur de winkel binnenstapt voor een boodschap, die men zeker vroe ger in de middag had kunnen doen. Breedvoerig werden dan de overtredin gen der Arbeidswet besproken. Niettegen staande de strenge controle en hoge boeten, gaat men steeds zo werd op de verga dering opgemerkt maar door de Ar beidswet te saboteren. Een der aanwezige bestuurders bracht hulde en dank aan het hoofd van de Ar beidsinspectie en zijn staf van medewer kers voor de buitengewone samenwerking tussen werkgevers- en werknemersorgani saties in het bakkers- en slagersbedrijf, in het welbegrepen belang van het gehele bedrijf en tot handhaving van de Arbeids wet. Na nog enige huishoudelijke aangelegen heden te hebben behandeld, besloot de voorzitter met te wijzen op de prettige onderlinge samenwerking tussen de drie erkende organisaties en de Afdelingsunie en sprak de wens uit dat dit zo in de toe komst moge blijven. Zouden zij werk voor mij hebben? Haarlems Dagblad wil hierin zijn bijdrage leveren, door elke gerepatriëerde militair in de gelegenheid te stellen, ten hoogste driemaal een advertentie geheel gratis en tot een maximum van vijf regels op 1 kolom breedte in ons blad te plaatsen. De inhoud der advertentie mag alleen betrekking hebben op het vragen van werk en moet aan onze adressen Grote Houtstraat 93 of Soendaplein 37 worden aangeboden onder overlegging van enig bewijs dat de be- gerepatriëerd militair is en niet langer dan drie maanden geleden is gerepatrieerd. Plaatsing zal geschieden in een afzon derlijke rubriek op door ons te bepalen dag of dagen. Voorlopig zal deze rubriek een maal per week worden opgenomen. De drie advertenties kunnen desgewenst te gelijk voor achtereenvolgende plaatsing worden opgegeven, maar kunnen ook met tussenpozen worden aangeboden. De tekst kan, met handhaving van het eerder ge noemde voorbehoud, telkens verschillend zijn. De rubriek zal een tijdelijk karakter dragen. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Enorme korenbrand tussen Exloo en Odoorn Gisteravond brak brand uit in een der korenmiiten, staande tussen de Drentse dorpen Exlo en Odoorn. De vlammen sloe gen weldra over naar de andere mijten, met hei gevolg, dat binnen enkele minuten niet minder dan ongeveer 30 mijten in brand stonden. De regionale brandweer uit Emmen was spoedig aanwezig met een autospuit en een tankwagen. Men kon ech ter weinig uitrichten, daar alles reeds in lichterlaaie stond. Het vuur ontwikkelde zo'n enorme hitte, dat het tot op 30 meter afstand niet te benaderen viel. De brand weer moest zich hoofdzakelijk beperken tot bescherming van de overige stapels, die in de omgeving waren opgesteld en waarheen telkens een vonkenregen over waaide. Tot vanmorgen vroeg was de brandweer met de nablussing in touw. Voor twee kleine boeren betekent deze brand een grote schadepost daar slechts een gedeelte verzekerd was. De schade be draagt in totaal ongeveer 20.000. Ver moedelijk hebben voorbijgangers achteloos een brandende sigarettenpeuk weggegooid. De Haarlemse raad vergadert Woens dag 31 Augustus te 2 uur, voor de behande ling van een agenda van 32 punten. Gedem. Marinier uit Indonesië z.z.g.g. in Transport of Expe ditiebedrijf. Br. .no. 3839. Gedemob. militair, 29 j., z. z. g. gepl. als CHAUFFEUR onversch. waai', ruime motorkennis aanw. Ook gen. ander werk te verrichten. Br, no 3855 Ex-O.V.W.-er, 5 j. H.B.S. B prakt. dipl. boekh. 3 j. werkz. geweest op radiotechn. gebied, zoekt hem pass. werk- kring. Br. rio 3837. JONGEMAN oud-O.V.W. K.M. zag zich gaarne geplaatst in levensmiddelenzaak, waar in de toekomst gelegenheid is om op conditiën de zaak over r. no. 3848. Een huis te kt voor vijftig cent (Van onze correspondent te New York). Mijnheer en mevrouw Birnbaum te New York hebben bekend gemaakt dat zij bereid zijn een nieuw huis (zes kamers), compleet gemeubileerd en een waarde vertegenwoor digende van vijftienduizend dollar, op staande voet voor 50 cent te verkopen. Aan dit wat ongebruikelijke aanbod is de voor waarde verbonden dat zij na de verkoop van alle lasten af zijn, welke voor hen met het bezit van het huis gepaard zijn gegaan. De dertigjarige Alfred Birnbaum en zijn vrouw, Edna, zijn een ogenblik buiten zich- zelve van vreugde geweest toen zij drie weken geleden bericht kregen dat zij in een soort loterij, verbonden aan een propagan- da-actie ten behoeve van Israel, als prijs een gemeubileerd huis hadden gewonnen waarvan de waarde, met het bijbehorende meubilair, op 15.000 dollar moest worden gesteld. Maar reeds diezelfde dag begonnen ook de zorgen. Want de woning is er een van het pre-fabricated type, dié tijdelijk ergens is opgetrokken tegen een vergoeding van 50 dollar per dag, ingaande op de zes de dag na de eigendomsoverdracht. Edna en Alfred hebben niet zoveel geld dat zij die vijftig dollar kunnen opbrengen. Zij weten geen geschikte plaats waar zij de woning opnieuw zouden kunnen laten optrekken en zij hebben bovendien geen mogelijkheden om de daaraan verbonden kosten te betalen. Een bekende onderne ming heeft aangeboden voor het transport te zorgen. Zij wil daarbij echter het huis geheel intact laten. Maar in de eerste plaats is voor een dergelijk vervoer de toestem ming van een eindeloze reeks van autori teiten nodig (en elke dag langer kost weer vijftig dollar), doch daarenboven moet dat transport toch ook nog altijd achttienhon derd dollar kosten. Omdat als dat alles voor elkaar zou kunnen komen de Birnbaums niet de minste kans zien om de belasting te vol doen, die met een dergelijke, plotseling verkregen, rijkdom nu eenmaal gepaard gaat, hebben zij bekend gemaakt dat het huis met alle lusten en vooral met alle lasten, direct voor 50 cent (de prijs van het lot) kan worden overgenomen. Beverwijkse bioscoop-exploitanten overwegen sluiting der bedrijven De exploitanten van de drie bioscopen die in Beverwijk zijn gevestigd, hebben een dringend verzoek gericht tot het gemeente bestuur om de vermakelijkheidsbelasting te verlagen. Zij hebben hun balansen van de eerste zes maanden van 1949 overgelegd, waaruit moet blijken, dat gedurende deze periode voortdurend met verlies is ge werkt. Wanneer de belasting niet wordt verlaagd, overwegen zij hun theaters te sluiten.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7