r Internationale vluchtelingenorganisatie deed ook m ons land nuttig werk Radio IHoors Australië biedt deel van onze landbouwende bevolking een toekomst Kort en Bondig J) Zaterdag 27 ïugushis 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Steun aan haar protégé's dient ook na de opheffing der IRO voortgezet te worden Een dezer dagen gedane publicatie van de gedelegeerde voor Nederland van de Inter nationale Vluchtelingen-organisatie dei UNO, de I.R.O., heeft nog eens in herinne ring gebracht, dat de ondersteuningswerk- zaamheden dezer organisatie op 30 Juni 1950 een einde nemen. In ons land woonachtige personen, die menen recht te hebben op bescherming van deze organisatie (vluchtelingen en „ver plaatste personen", die zich nog niet eerder hebben aangemeld) zullen zich vóór 1 Sep tember 1949 schriftelijk moeten laten regi streren bij het bureau van de gedelegeerde voor ons land, 't Hoenstraat 1, te 's-Gra- venhage. Naar de I.R.O.-gedelegeerde voor Neder land, mr. H. M. L. H. Sark, ons mededeel de, heeft de I.R.O. sinds 1 Juli 1947 505.000 personen naar hun bestemming gebracht. Naar schatting zijn er thans nog 650.000 personen over, waarvan men verwacht, het grootste deel in de loop van het volgend jaar naar zijn definitieve bestemming ge bracht te hebben. Dit is mogelijk door de z.g. „resettlement schemes", volgens welke bijvoorbeeld de Verenigde Staten 200.000, Canada 100.000 en Australië eveneens 100.000 personen zul len opnemen. Deze plannen zijn op het ogenblik reeds in een vergevorderd stadium van uitvoering. Per maand worden onge veer 30.000 tot 35.000 personen over zee vervoerd. Men begrijpt, dat hiervoor een enorme organisatie nodig is. Voor een dei- grootste problemen dér emigratie, het ver voer, heeft de I.R.O. een oplossing gevon den door zelf schepen in de vaart te nemen. In totaal varen er op het ogenblik 33 sche pen voor de I.R.O. Ook al komen de meeste personen uit de bezettingszones van Duits land, toch heeft ook het Nederlandse bureau van de I.R.O. daarmee bij het transito-ver voer veel werk, terwijl bovendien geregeld nog réfugées onder het mandaat van de I.R.O. uit Nederland naar overzeese landen emigreren. Terug naar Duitsland Deze „resettlement-schemes", die het grote vraagstuk van de verplaatste perso nen en vluchtelingen sneller tot een oplos sing zuUen brengen, veroorzaken echter ook moeilijkheden. Velen, die met name in ons land een bestemming hebben gevonden, willen weer terug naar Duitsland, in de hoop een kans te krijgen van daar alsnog naar de Verenigde Staten, Canada of Australië overgebracht te worden. (De se lectie-commissies zijn namelijk uitsluitend in Duitsland werkzaam.) Doch het is dui delijk, dat de I.R.O. niet aan het verplaat sen en telkens verschuiven van de daar voor in aanmerking komende personen kan beginnen. Als de „resettlement-schemes" zijn uit gevoerd, zullen er, naar de I.R.O. taxeert, nog wel een 150.000 personen overblijven, voor wie vooralsnog geen nieuwe bestem ming te vinden is. Dat noemt men de „har de kern" van het vluchtelingenprobleem en in haar rijen vindt men vooral de ouden van dagen en zieken. Zij zijn verspreid over verschillende landen, maar de meesten vindt men in Duitsland, Italië en Oosten rijk. De enige oplossing voor deze mensen zal zijn, hen door de nationale ondersteu ningsorganen te laten verzorgen. Wel hoopt men, als de werkzaamheden van de I.R.O. op 30 Juni 1950 een einde genomen heb ben, via de UNO een internationaal orgaan te hebben geschapen dat de vluchtelingen en verplaatste personen onder zijn bescher ming kan nemen, aan welk instituut de I.R.O. de wetteLijke bescherming der ont heemden (paspoorten, consulaire bemoeiin gen, e.d.) zou kunnen overdragen. In ons land Het is moeilijk te zeggen hoeveel vreem delingen zich in ons land bevinden, die me nen recht te hebben op bescherming van de I.R.O. Men schat hun aantal op ongeveer 20.000. Van dezen krijgen alleen diegenen steun van de I.R.O., die in uiterst zorgelijke omstandigheden verkeren en de nodige hulp niet van andere instanties ontvangen. Het aantal personen, dat in ons land financieel door de I.R.O. gesteund wordt, is in de loop van de laatste drie jaar terug gebracht van zes a zevenhonderd tot onge veer 160. In totaal verblijven er hier 42 ouden van dagen, die blijvend gesteund zullen moe ten worden en door de I.R.O. wördt nu ge tracht, een regeling te treffen, waardoor de belangen van deze lieden worden veilig gesteld. Voor de andere gevallen, met name voor zieken, invaliden en weduwen met kleine kinderen wordt nog naar een oplossing ge zocht, waarbij dan de medewerking van de Nederlandse autoriteiten onontbeerlijk zal zijn. De ondersteuning geschiedt op het ogen blik nog door de bestaande Joodse. Katho lieke en Protestantse organisaties voor hulpverlening. Deze ontvangen het geld van de I.R.O.bij welke zij haar declaraties indienen. De I.R.O. heeft ook zestig naar ons land uitgeweken buitenlandse studenten onder haar bescherming genomen. Er worden po gingen in het werk gesteld, nog een veertig tal voor hun laatste studiejaar hier toe te laten, waarna de dan afgestudeerden hier een werkkring kunnen vinden. Ook daaraan geeft de I.R.O. haar finan ciële steun. Tengevolge van het afnemen van de on- Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem Burgerlijke sfand van Haarlem HAARLEM, 26 Augustus 1949 BEVALLEN van een zoon: 24 Aug., T. N. SmedingThiö; 25 Aug., A. Wakker de Wijs; N. M. Rotvan der Schrier; C. M. van SehieAlders; W. P. van RaaijVer- W-- neren: ?.T J. B. van DamBos; 26 Aug. E -vali Heerde; M. Witjesvan der M '1'. RolVernie. BEVALLEN van een dochter: 25 Aug., E. SchoutenKeusgen; 26 Aug., J. L. Hen- drikxHuikmans. OVERLEDEN: 23 Aug., H. Sabelis, 78 j.. Raamgracht; H. A. J. M. Moerkerk. 70 j„ Wilhelminapark; 24 Aug., G. GoosBouma, 65 j.. Jan Luijckenstraat; F. A. van der A, 5 j., Kamperlaan; 25 Aug., A. R. de Vries Appelman, 77 j„ Santpoorterstraat; A. BouwBiister. 63 jC. Schoonstraat; P. Stijnman, 70 j., M. v. Heemskerkstraat. dersteuningsgevallen en het verminderde aantal personen, dat wil emigreren, is bij de I.R.O.-missie hier te lande het accent meer komen te liggen op bemiddelings- en interventie-werkzaamheden ten behoeve van „verplaatste personen" en vluchtelin gen, veelal staatlozen of personen, die in de onmogelijkheid verkeren zich tot de consulaire vertegenwoordigers van het land hunner herkomst te wenden. Deze beschermings-werkzaamheden die nen in ruime zin te worden opgevat, daar niet alleen getracht wordt in alle soorten moeilijkheden bemiddeling en hulp te ver lenen, maar ook voortdurend met de rege ring wordt onderhandeld teneinde zoveel mogelijk rechtsgelijkheid voor réfugées met Nederlanders te bereiken. Als de I.R.O. in ons land op 30 Juni 1950 haar werkzaamheden beëindigt, die slechts een tijdelijk karakter konden hebben, hoopt men dat veel réfugées, die in ons land ver toeven, hier een definitieve bestemming gevonden hebben. Voor die gevallen, waar in zulks noodzakelijk is, wil men dan ook een afdoende regeling getroffen hebben voor financiële steun. De bescherming zal echter moeten voortduren. Herman Moerkerk ter aarde besteld Op de R.K. Begraafplaats Valkenburg in Heemstede is hedenmorgen het stoffe lijke overschot van de 70-jarige Haarlemse schilder en kunstcriticus Herman Moer kerk ter aarde besteld. Nadat in de Kathedrale Basiliek St. Bavo de H. Uitvaartdiensten waren gehouden de heer H. de Greeve droeg de Requiem mis op bereikte de stoet om half twaalf de begraafplaats waar reeds velen aan wezig waren om afscheid te nemen van de begaafde en beminde kunstenaar. Onder hen bevonden zich o.a. de huidi ge en vroegere directeur van'het Frans Halsmuseum, de heer G. D. Gratama en de heer H. P. Baard, verder bestuurs- en ge wone leden van „Kunst zij ons Doel" en vele kunstbroeders van de overledene. De beaardingsplechtigheid stond even eens onder leiding van de heer Henri de Greeve. Metaalbeschermingsmaatschappij te Haarlem opgericht Met als doel de groothandel, zowel in Nederland als elders, in roestwerende be- schermings- en afdichtingsartikelen voor alle materialen, is opgericht de „IMBjEMA" (Internationale Metaal Beschermings Maat schappij) N.V. te Haarlem. Het kapitaal bedraagt 100.000, verdeeld in 100 aan delen van duizend gulden. Vijfentwintig aandelen zijn geplaast en volgestort, te weten twaalf door J. J. Trachet en dertien door J. Bloemers, die tevens directeur is Vrouwelijke gedelegeerden uit India, die het achtste internationale Montessori Congres, dat op het ogenblik te San Remo gehouden wordt, bijwonen, brengen hulde aan dr. Maria Montessori. Regering wil tegemoet komen in de vervoerkosten Drs. G. de Groot, vertegenwordiger van de Centrale Stichting Landbouw-emigratie, heeft een studiereis van drie maanden door Australië gemaakt, teneinde zich een beeld te vormen van de agrarische omstandigheden in dat land, zulks met het oog op de emigra tie van Nederlandse boeren en landarbeiders. Hij reisde over een afstand van 7000 mijlen door vijf Australische staten, sprak met officiële personen, met boeren, landarbeiders en vakverenigingsleiders, zowel als met vele Nederlandse landbouwers, die reeds sinds de oorlog naar Australië emigreerden. Na de ondertekening van een overeenkomst tussen de Australische regering en de Neder landse Stichting voor Landverhuizing zijn er reeds driehonderd krachten uit het land bouwbedrijf in Australië aangekomen en er zijn nog meer onderweg. De Nederlandse officiële vertegenwoordigers in Melbourne hebben hun komst voorbereid door het onderzoeken van de landbouwbe drijven, waar men werkkrachten wilde op nemen. teneinde zich te overtuigen, dat de omstandigheden voor de Nederlandse emi granten geschikt waren. Zij bleven met de emigranten in contact, nadat deze hun werk zaamheden waren begonnen en hielpen hen zich in Australië te vestigen. Gematigd klimaat, Drs. de Groot zei, dat de meeste nieuw aangekomenen zich gevestigd hebben in de staat Victoria aan de Zuid-Oost punt van het vasteland. Dit is een gebied met een ge matigd klimaat en het is ook het belang- ■ijkste zuivelgebied in Australië. „Victoria en Tasmanië, verder in het Zuiden, bieden mo gelijkheden, welke meer gelijk zijn aan die, waarmee Nederlanders vertrouwd zijn". Over zijn ervaringen vertelde hij verder: „Voor Nederlandse landarbeiders en zonen van landbouwers, die thuis niet konden ho pen nog eens een zelfstandig bedrijf te heb ben, bestaat er een goede gelegenheid op zijn minst nog eens deelgenoot te worden in een landbouwbedrijf en mogelijk een eigen bedrijt te vestigen. Het zijn goede landbouwers en zij zijn zeer welkom in Australië, waar het tekort aan werkkrachten een acuut pro bleem is. Na betaald te hebben voor voeding en ver blijf kunnen zy geld sparen en dat is iets dat zij in het eigen land niet kunnen doen. Hoge reiskosten obstakel. e grootste moeilijkheid voor de Neder landse krachten, die willen emigreren, is ge legen in de hoge reiskosten en in het tekort aan woongelegenheid voor echtparen en ge zinnen. Australië is één der landen waar men zich met succes op de veeteelt kan toeleggen. De ideale klimatologische omstandigheden maken het mogelijk het vee het gehele jaar door in het open veld te laten, dat prachtig mals voedsel geeft. Door het uitschakelen van de stallen voor de winter wordt gespaard op de productiekosten en op werkkrachten." Drs. de Groot zei, dat het moeilijk is een ergelijking te maken met de veeteelt in Nederland, wegens de fundamentele verschil len in de omstandigheden van de beide landen. Zo zijn de landbouwbedrijven in Australië bijvoorbeeld zeven of acht keer groter dan die in Nederland, maar de eigendommen zijn er veel minder onderverdeeld. Dit maakt het mogelyk de veeteelt meer te concentreren. Het resultaat daarvan is onder meer. dat melkmachines er in veel grotere mate ge bruikt worden. Een millioen i r landverhuizers Naar wij vernemen overweegt de rege ring voor 1949 alsnog gelden op de begro ting te brengen ter tegemoetkoming in de kosten van transport van emigranten, die deze kosten niet zelf kunnen betalen. Deze tegemoetkoming zou voorlopig emigratie naar Australië en Nieuw Zeeland betreffen. De grootte van de tegemoetkoming is nog niet vastgesteld, doch het zou de bedoeling zijn bij suppletoire begroting een totaalbe drag van een millioen gulden aan te vra gen. EEN Groentje in Haarlems Dagblad is een dienstverrichting die sneller en zekerder werkt, dan welke andere ook. Koelbloedige slager dwong aanranders tof de aftocht Vrijdagavond omstreeks tien uur hebben twee gemaskerde mannen een mislukte overval gepleegd op een huis aan de Vel- serweg te Amsterdam. Omstreeks dat tijd stip werd er nogal hard op de deur gebonsd en toen de bewoner van het huis, dat tame lijk afgelegen staat, de deur opende, stond hij tegenover twee gemaskerde mannen, waarvan de een gewapend was met een geweer en de ander met een pistool. De bedreigde slager Sybrand ging echter zelf tot de aanval over. De verraste aanranders waren een ogenblik beteuterd, maar zagen toch kans om het geweer tussen de deur te stoppen, zodat de slager deze niet kon sluiten. De beide gemaskerde mannen zijn na een hevige worsteling tenslotte wegge vlucht, waarbij een van hen het pistool heeft verloren. De politie werd onmiddellijk door de slager gewaarschuwd, maar was te Iaat ter plaatse om de mannen nog te ach terhalen. Tuberculosebestrijding „Draagt elkanders lasten" vraagt een bijdrage Het fonds „Draagt elkanders lasten", aan gesloten bij het Christelijk Nationaal Vak verbond, heeft in de 30 jaar van zijn be staan zeer veel gedaan voor de bestrijding der tuberculose. In de periode 19191940 werden 6400 patiënten verpleegd. Helaas werd ook dit fonds door de Duit sers in 1941 geliquideerd. Alle gelden wer den in beslag genomen, zodat bij de bevrij ding in 1945 dit werk moest beginnen zon der dat er één cent in kas was. Langzamer hand kwamen de contributies binnen en het bedrag dat daaruit aan het fonds ten goede kwam, steeg naarmate het ledental groter werd. Over 1948 was dit bedrag opgelopen tot 180.000. Allemaal door de leden bijeen gebracht. Maar de ontstellende toename der t.b.c. leidde er toe, dat in datzelfde jaar 353.000 moest worden uitgekeerd. Dank zij de ac tiviteit der leden, die op allerlei plaatsen inzamelingen hielden, werd het tekort van ruim 170.000 gedekt. Het staat nu reeds vast, dat het bedrag in 1949 benodigd tot over de 400.000 gaan zal. De leden der Christelijke vakbeweging zullen in de weken van 517 September een beroep doen op de ingezetenen. Zij gaven zelf reeds een groot bedrag. Zij vra gen u slechts een klein bedrag naast het hunne te geven om daarmede de volksziekte die tuberculose heet, krachtig te kunnen bestrijden. Te Haarlem wordt deze collecte gehou den op Zaterdag 3 September. De plaatse lijke commissie te Haarlem vraagt voor deze collecte nog vele collectanten (trices). Voor de laatstgenoemden is een aardig souvenir beschikbaar gesteld. Eventuele collectanten kunnen zich opgeven bij het secretariaat Brouwersplein 14, te Haarlem. Nico van Suchtelen overleden Te Ermelo overleed in de afgelopen nacht op bijna 71-jarige leeftijd de letterkundige Jhr. Nico van Suchtelen, oud-directeur van de Wereldbibliotheek. Jhr. dr. Nico van Suchtelen werd 25 Oc tober 1878 te Amsterdam geboren. In 1890 gingen zijn ouders naar Hannover, waar zijn vader eigenaar van een kalkfabriek werd. In deze omgeving ontwaakte van Suchtelens liefde voor de natuur en kwa men zijn literaire gaven tot uiting in de bewerking van allerlei sprookjes voor pop- pentoneel. Nadat zijn vader de onderneming had geliquideerd vervolgde hij zijn middel bare studie op de H.B.S. te Haarlem. In 1897 deed hij zijn eindexamen en stu deerde daarna voor het staatsexamen, dat hij'een jaar later aflegde. Van Suchtelen liet zich als student in de wis- en natuurkunde aan de Amsterdamse Universiteit inschrijven, maar zijn liefde voor de letteren verging niet. In 1905 ging hij naar Zürich, waar hij student werd in.de filosofie, de psychologie en de staatswetenschappen. Een jaar latei- publiceerde hij zijn roman „Quia Absur- dum". Hij promoveerde in 1909 in de staatswetenschappen op een proefschrift ,De waarde als psychisch verschijnsel". In 1913 wei-d hij redactiesecretaris van de Wereldbibliotheek; in 1917 volgde zijn be noeming tot onder-directeur en in 1925 tot die van directeur. In deze functie vertaalde hij vele werken uit de wereldliteratuur en verschillende boeken over sociologie en psychologie. Van zijn eigen werk noemen wij „De tuin der droomen", „De stille lach", „Tot het al- eene" en „Oorlog". Deel van gestolen Nederlandse muntbiljetten achterhaald? Een deel van de Nederlandse muntbiljet ten ter waarde van 300.000 gulden, die vijf jaar geleden verdwenen van een steiger in de Hudson, is gisteravond te New York achterhaald. Naar de politie meedeelde, had een hoge functionaris van de „Aereo Interameri- cano" vrachtdienst", voor een waarde van 18.000 gulden van deze muntbiljetten in zijn bezit. Hij zou getracht hebben deze voor een tiende van de waarde aan de man te brengen. Deze man is gearresteerd. Begin 1944 heeft de toenmalige Neder landse regering in ballingschap voor 300.000 gulden aan muntbiljetten in cou pures van één en vijf gulden besteld bij de „American bank note company". Het geld zou worden gebruikt voor betaling van T derlandse troepen in Australië en ook voor de financiering van ondergrondse activiteit op Java en Sumatra. De biljetten werden in vijf houten kist jes verpakt en afgeleverd bij een steiger de Hudson. Volgens de Amerikaanse justi tie werden de kistjes gestolen, doch er werd geen aangifte gedaan. Onlangs kreeg men een tip dat boven genoemde functionaris guldens, die 30 dol larcents waard zijn, wilde verkopen voor 4 cents. Detectives traden met hem in contact en deden of zij adspirantkopers waren. De vrouw van de verdachte overhandigde hen een valies met muntbiljetten ter waarde van 18.000 gulden. Noch bij het ministerie van Financiën te 's-Gravenhage, noch bij de Nederlandse Bank kon dit bericht bevestigd worden. Een admiraal staat voor hete vuren". Glimlachend ondergaat vlootadmiraal Sir Algernon Willis, opperbevelhebber van het marine-district Portsmouth, het „kruis vuur" van een batterijfototoestellen, op hem gericht door een aantal vrouwelijke zeeverkenners tijdens zijn bezoek aan het oude opleidingsschip „Foudroyant" te Portsmouth. Aan boord van dit schip krijgen vrouwelijke zeeverkenners uit alle delen van Engeland een vractische opleiding, welke onder meer roeienzeilen en zwemmen omvat. „Meedogenloos" (Frans Hals). Zo af en toe maakt Hollywood een cowboy film, die het als „sensationeel" qualificeert omdat de geruite hemden beter-betaalde sterren omhullen en het geheel bovendien in kleuren is vervaardigd. Voor de rest onderscheiden zij zich gemeenlijk niet van de gewone „Wild and woolly Westerns" en dat is ook helemaal niet erg, omdat het gegeven niet bijster veel variatie toelaat en het er toch altijd op uitdraait dat de brave held overwint en de snode schurk in het zand bijt. Dat is een gang van zaken die in het alledaagse leven maar weinig voorkomt en daarom op het witte doek wel te appreciëren valt. Ditmaal is het Robert Young, die de hete aardappel in zijn keel heeft moeten steken om het Texaanse accent te produceren en na de gebruikelijke verlegenheid, die evenzeer als de zesschots-revolver en de bronco een essentieel ingrediënt van de cowboy-cock tail is, te hebben overwonnen, krijgt hij Het Meisje, in dit geval Marguerite Chap man. Voor het zover is, moet er echter geducht gepaft en gegaloppeerd worden en als de dagelijks fietstocht over het asfalt van de Grote Houtstraat u wat prozaisch voorkomt, zult ge aan deze rolprent wel plezier beleven. W. L. B. „Voor nu en altijd". (Rembrandt). Esther Williams heeft min of meer naam gemaakt in „Bathing Beauty" die indertijd door Hollywood werd vervaardigd spe ciaal voor de front-theaters en daarom het karakter kreeg van een prentenboek van pin-up girls. De soldaten hadden luchtige en opwekkende films nodiy: Luchtig in de dubbele betekenis van' het woord. Esther Williams, wier physieke schilderachtigheid in een kleurenfilm en bovendien nog in een badcostuum hogelijk kan worden uit gebuit, heeft ook in deze nieuwe film vol op gelegenheid te laten zien hoe zij is en wat zij kan. Wat zij kan: Dat is figuur- zwemmen en duiken ert wanneer men be denkt wat Hollywood voor moois weet te maken van een zwembad, dan kan men zich voorstellen dat deze showfilm geen gebrek aan kleurig' décor vertoont. He melsblauw water, gele en rode badpakken en bruine armen en benen accentueren de verrichtingen van de welgevormde Esther, die ook nog een rol speelt in een volgens het aloude recept ingevlochten liefdesver haaltje. Het is een film voor de zomeravond, waarin geen serieus motiefje te ont,dekken valt of het moest de humor van de „huisvriend" zijn, die in wezen tragischer is dan de regisseur waarschijnlijk zelf ver moed heeft. In het voorprogramma een ernstiger aangelegenheid: Ronde Tafel. J. L. „De strijd des doods" (Spaarne). Het bezitten van een goudmijn in de verre stre ken van het wilde -westen kan minder pret tige gevolgen hebben. Dat ondervindt ie mand, die in een bar het geheim vertelt, dat hij eigenaar van een mijn is. Kort daarop wordt hij uit de weg geruimd, maar een jonge vrouw, die op de hoogte is van het geheim en nu denkt haar slag te kun nen slaan. Integendeel, er volgen vele avonturen en achtervolgingen en tenslotte vindt de film haar hoogtepunt in vecht partijen in dezelfde bar, waar de geschie denis begon. William Boyd, Russel Hayderi en Evelyn Brent vervullen hoofdrollen. De Amerikanen laten in de tweede film Hitier en Mussolini herrijzen in „De as-man komt". Hitier wil een tropisch land bezet ten en daarbij trekt hij er met Mussolini op uit. Zij krijgen natuurlijk de kous op de kop, hetgeen uit deze film, waarin Billy Watson Hitler uitbeeldt, Joe Devlin Mus solini en Charles Rogers GÖbbels, op over tuigende wijze blijkt. A. O. inema Palace prolongeert de Weense filmpraline „Mariandel". Danny Kaye laat in Luxor, dat „Het verbor gen leven van Walter Mitty" op het pro gramma heeft staan, nogmaals zien dat hij heel wat meer in zijn mars heeft dan de vaardigheden van een gearriveerd komiek en in City kunnen jong en oud de die- renfantasieën van Walt Disney's tekenstift in de geschiedenis van het hert Bambi bewonderen. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. zijn van mening, dat de belo- ning, welke wordt betaald aan ambtenaren! op weekloon voor het verrichten van hun; arbeid in ploegendienst, tot moeilijkheden kan leiden. Zij hebben een nieuwe regeling, voorgesteld welke aan de gemeenteraad is aangeboden. Daaruit blijkt, dat voorgesteld wordt het weekloon voor elk uur arbeid anders dan wegens overwerk verricht in de zogenaamde avond- nacht- of Zondags- arbeid te verhogen met onderscheidenlijk 10, 20 en 45 cent. Mej. C. E. C. Smits heeft eervol ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de Montes sorischool te Haarlem. Voor de benoeming van tijdelijk leraar aan de HBS A worden door B. en W. aan bevolen: A. Bakker, R. A. G. Davidson, H. W. Fris en W. J. de Jongh te Haarlem, L. A. Bronswijk te Driehuis, A. Klimenko te 's Gravenhage en G. P. de Ridder te Am sterdam, B. en W. stellen de gemeenteraad voor een crediet van f 80.000 ter beschikking te stellen voor het bouwen en inrichten van twee geprefabriceerde éénverdiepings- gebouwen op het terrein van het Gemeen telijk Energiebedrijf aan de Harmenjans- weg. Het gebouw Kruisstraat 45 zal y°or het gasbedrijf worden opgeheven en de in dit gebouw gestationneerde klachtendienst kan zonder bezwaar worden ondergebracht in de toonzaal aan de Grote'Houtstraat. Een betrouwbaar advies Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor f 4.60 per maand, reparaties gratis. Ga dan naar: De Stofzuigereentrale HAGEMAN Ged. Oude Gracht 53 t/o de Kerb - Tel. 12762 (Adv.) Sport in 't kort NEDERLAND—BELGIë TE ROTTERDAM De interlandwedstrijd Nederland-België zal plaats vinden op 6 November in het Feijenoordstad'ion te Rotterdam. De Kappersschool te Haarlem van de Stichting Nederlandse Vakscholen voor kappers zal 5 September geopend worden met een bijeenkomst in gebouw „Cultura". Lisse Geslaagden Voor het Middenstands diploma slaagden de dames M. v. Graas, A. de Groot, J. v. Noort, H. v. Noort en A, Slootbeek en de heren H. Bakker, P. Clemens. P. Duiven voorde, W. v. Nobelen, Jac. Hogervorst N. v. Hal. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Deze wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. Hootsman. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hermanus, z. van F. Doorne bal en J. R. Galjaard; Cornelia, d. van J. v. d. Laan en J. Swijneburg; Annetje Ma rijke, d. van H. C. v. Ginhoven en M. Kui pers: Peter, z. van J. Zonneveld en D. Luit. ONDERTROUWD: C. J. Zuidhoek en M. E. v. d. Meer; C. Dolieslager en A. Hulsbos; C. Koning en G. B. J. Huis. GEHUWD: G. J. Klein en P. W. v. Stein; J. A. Slootbeek en R. A. v. d. Slot; A. Tel- tero en C. de Vos; C. J. de Jong en M. den Butter. Heemstede Concert op het Raadhuisplein Maandag geeft de R.K. Harmonie „St. Caecilia" uit Haarlem-Noord, ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van „St. Michael", een feesteoncert. In aansluiting op onze mededelingen over de reeks concerten op het Raadhuisplein kan nog worden bericht, dat op Woensdag 31 Augustus de R.K. Harmonie „Euphonia" uit Overveen een concert zal geven. Boven dien zal aan het sluitingsconcert, dat door de feestvierende vereniging zelf wordt verzorgd, medewerking worden verleend door het Katholiek Gemengd Koor, onder leiding van de heer- Evert Haak. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. G. S. Nout, Camp- laan 20, tel. 28763: dr. J. G. M. v. Walsem, Bro-nsteeweg 32, tel. 28377. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Ca-mp- laa-n 17. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206, tel. 28320. Bennebroek ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waar* genomen door dr. G. Manschot, Rijksstraat weg, tel. KJJ502—430. Zandvoort Twee nieuwe tribunes voor Zandvoortse circuit Volgend jaar zal het circuit van Zand voort inplaats van één, drie stenen tribu nes hebben. Het gemeentebestuur heeft voor het doen bouwen van twee nieuwe stenen tribunes bericht van goedkeuring van Gedeputeerde Staten ontvangen. Men hoopt met dit werk nog in het ko mende najaar te beginnen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Lex, z. van L. van Smeerdijk en E. C. A. Martens; Gerardus, z. van H. J, Bluijs en A. M. M. Grol: Donald Jail Adrianus, z. van J. L. Kalff en M. A. P. Koomen. ONDERTROUWD: P. Rensen en G. C. Hollenberg, Avontuur op een gracht Een veer tien jarige Amsterdammer, die eergisteren het aan een der grachten gelegen kantoor waar hij werkzaam is, om twee minuten over vijf verlaten wilde, vond het gebouw leeg en alle deuren gesloten. De brandweer moest hem met behulp van een ma-girusladder in vrijheid stellen. Stel, het is Donderdagmiddag 25 Augus tus 1949 en gij gijt veertien jaar oud. Stel verder, dat de kantoorkruk die ge u reeds veroverd hebt, uitzicht geeft op dat liefe lijkste en vredigste aller panorama's: een Amsterdamse gracht op zulk een zonnige zomevachtermiddag en veronderstel ten slotte dat het tegen vijven loopt, wanneer de boekhoud-, schrijf- en stencilmachines om u heen alreeds tot zwijgen gebracht zijn, zodat alles serene rust en weldadige stilte ademt. Hoe gemakkelijk wil het oog dan wegdwalen van uw facturen en pape rassen, om zich, éven nog, te verlustigen de bekoorlijke pastorale van uw stille gracht met zijn zondoorzeefde bomen en zijn roerloze waterspiegel. Misschien komt er juist zo'n gezellig motorbootje langs dob beren, of alleen maar een oude, halfvergane rode kool, gedeserteerd van de een of an dere groenteschuit en dan peinst ge daarbij in uw veertienjarige dagdromen, dat ge best die rode kool zoudt willen zijn, u ook zo onbezorgd weg te laten drij ven naar Onbekende Verten en rond te kunnen buitelen in het koele water hoe wel liefst geen grachtwater, nu ge er goed over nadenkt. Hoewelwaar zou die rode kool tenslotte terecht komen: in het IJ. in de zee misschien? De zee! Zandvoort! gos, daar moet het heerlijk zijn met deze warmte, daar moest ge Zaterdag maar weer eens naar toe gaan, direct na kantoor tijd Na kantoortijd.jee, dat is waar ook: hoe laat is 't nou al? Twee minuten over vijf en het hele kantoor leeg?! Gauw uw tas pakken en naar huis. Wat, is die deur al op slot? Ja, geen verwikken of verwegen aan: hebben ze u waarachtig ingesloten op deze bovenste kantoorverdieping en de werksters komen pas 's morgens vroeg! j Daar springen de tranen u haast bij in de i ogen als ge pas veertien zijt: want de hele nacht zult ge opgesloten moeten zitten met niets om te eten en in 't stikkedonker, want de stroom wordt immers 's avonds ook afgezet? Maar dan schiet u iets te binnen, een telefoonnummer, pas gelezen in de krant: 88888 - het alarmnummer van de Amster damse politie. Die moet vreselijk hard lachen als ze uw bibberig verhaal begrepen heeft, maar zij gaat toch aan het werk, want binnen weinige minuten komt er zowaar een brandweerauto de gracht opstuiven en even later kunt ge dan via het raam en langs de Magirusladder naar de vrijheid terugkeren. Dat had een triomfale gebeur tenis kunnen worden als die ladderwagen niet zoveel bekijks getrokken had. Want ineens staat uw daarnet nog zo stille gracht nu vol rasechte stadgenoten, die u hun spreekwoordelijk geworden humor niet sparen. Zodat ge met de meest mogelijke spoed en een hoofd, nog roder dan uw rode kool, in de anonymiteit moet onderduiken. Maar een wijze levensles hebt ge althans geleerd: dat ge u dient te spiegelen aan de accuratesse uwer collega's, en nimmer meer pogingen moet aanwenden, hoe goed bedoeld of onschuldig ook, om te twee minuten na vijven nog op kantoor te ver wijlen. H. C.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8