Haarlems Dagblad Lifters Truman geeft recept voor het herstel der wereldeconomie Garantie van mensenrechten, uitvoering van Europese werken 64e Jaargang No. 19333 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 30 Augustus 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 4,25, Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <$prctljte ^aariematte Courant (anno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ÏEMAND HEEFT zich onlangs in dit blad per ingezonden"1 stuk tegen „liftende jeugd" gekeerd. Zij schreef: „Liften is bij de hedendaagse jeugd schering en inslag. Jonge mensen worden door hun ouders met liefst zo weinig mogelijk geld naar het bui tenland gestuurd met de bedoeling, daar heen te liften en zo hun doel te bereiken. Volgens mij is dat teren op andermans beurs, dus parasiteren, 'terwijl de ouders vaak de reis zouden kunnen betalen.1' Dit lijkt mij een zwartgallige beschou wing. Zij gaat ook van een verkeerde ver onderstelling uit. Want het initiatief wordt niet door de ouders genomen die als regel minder „sturen" dan de geachte in zendster denkt maar door hun onder nemende zonen. En als een autorijder een lifter opneemt teert die niet op zijn beurs. Het kost de autorijder niets. Als hij ruimte voor een passagier heeft, kan de wagen die mede vervoeren. Menig automobilist zal, gewillig een lifter opnemend, bij zichzelf gedacht hebben: Is dit eigenlijk niet nutti ger dan lege zitplaatsen te transporteren? Is het bovendien niet vriendelijker dan door te rijden? Als het grote afstanden en de jeugd betreft, kan hij ook de sportivi teit en avontuurlijkheid van de onderne ming waarderen, belangstellend vragen waar de reis heengaat, wellicht een paar nuttige tips geven en bij het afscheid zijn goede wensen uiten. Dat is allemaal op wekkend. Nu geef ik de liftende jeugd zelf het woord. Een van haar leden heeft op dat ingezonden stuk geantwoord: dat hij het met verwondering gelezen heeft, dat hij het een eer vindt tot de liftende jeugd gerekend te worden, dat hij dan ook deze zomer over een afstand van 3000 K.M. door heel Frankrijk gelift heeft en het „beslist unfair' acht dat „wij trekkers" zoals hij het mo derne reizigers-gilde aanduidt, waartoe hij behoort als parasieten aangeduid wor den. Hij heeft in Frankrijk steeds de grootst mogelijke medewerking van autorijders ondervonden. Zelfs bood een hunner hem gastvrijheid in zijn huis aan en zei dat zijn zoon ook aan het liften was, onderweg naar een Zwitserse jongen die verleden jaar bij hen terecht was gekomen. „Ziedaar een mooi voorbeeld van het zo belangrijke con tact krijgen met elkaar", schrijft mij de jonge woordvoerder der lifters. „Twee vreemden, behorend tot landen met ver schillende zeden en gewoonten, leren el kaar in vriendschap kennen en begrijpen. Ziehier ook een mooi agendapunt voor de Assemblee in Straatsburg: Liften!" Mijn jonge briefschrijver vergt hier iets teveel van de Straatsburgse Assemblee. Die moet zich, in de éne maand per jaar die haar tot dusver genadiglijk is toegestaan om te ontdekken hoe van een Europese warwinkel eindelijk een eenheid gemaakt kan worden, zozeer verdiepen in grote pro blemen dat zij voor persoonlijke toenade ring, voor de zuiver-menselijke kant van de zaak, geen tijd heeft. Mijn jonge brief schrijver zal trouwens ervaren, als hij ouder wordt, dat ook Assemblées die Jiet hele jaar ter beschikking hebben daar geen aandacht aan besteden. Dat moeten anderen maar -doen. Dé Assemblées (van velerlei aard) vergeten soms dat zij, door ér nooit aan- dacht aan te geVen er ook niet veel van begrijpen en er vaak geen rekening meer mee houden. Met de zuiver-menselijke kan ten aan alle zaken, bedoel ik. Misschien is dit wel een der belangrijkste oorzaken van de noden der samenleving. Als de liftende jeugd-van-heden daar in de toekomst ver andering in kan brengen, zal zij iets groots bereiken. En waarom niet? Men moet altijd weer hoop hebben op nieuwe genera ties en ik heb die zeker op de huidige. Haar enthousiasme plus een critiek op Nederlandse autorijders spreekt uit het slot van de brief: „Liften is een sport en een heel mooie sport omdat ieder, rijk of arm, nu nog, terwijl hij jong is, de kans heeft een uitstapje naar het buitenland te maken. Maar helaas moet ik vaststellen dat men in Holland deze mening niet deelt om dat men hier bang schijnt, door de sportieve houding in het buitenland gedwongen te zullen worden buitenlandse lifters in zijn auto mee te nemen". Dit is geen gering verwijt. Als algemeen heid gaat het mij te ver. Menige Hollandse automobilist is wèl bereidwillig. Maar de meesten zijn het niet. Daarom ook heb ik deze stem uit de liftende jeugd op deze plaats het woord gegeven. Het geldt trou wens niet alleen haar belang. Ook dat van ouderen, die in dit land in storm en regen op een of andere eindeloze weg kunnen voortzeulen, of bij een of andere halte lang staan wachten zonder dat één enkele der voorbijsuizende automobilisten op de ge dachte komt, te stoppen en een lift aan te bieden. Ja, stel u voor: aan te bieden! Ik heb zowel aan Engeland als aan Frankrijk, beide 11a jarenlang verblijf, die prettige her innering bewaard: aan mij zowel als aan anderen werden in zulke omstandigheden -lifts aangeboden. Dat dit hier niet gebeurt ligt niet alleen aan onze automobilisten, maar doet zich in zo velerlei vorm voor: geen rekening houden met anderen in het gewone dagelijkse leven. Misschien helpt het dit aan de hand van deze lifters-historie, die ik vooral aan auto rijders voorleg, nog eens in het licht te stellen. Het is waar dat een Haarlems medicus indertijd eens in stromende regen stopte bij een niet zeer jeugdige dame, die er bovendien erg verfomfaaid uitzag, haar vriendelijk een lift aanbood en ten ant woord kreeg: „Dassau je wel wille hè?" Maar het risico van zulk een bejegening moet men voor de goede zaak over hebben. Dat had die dokter dan ook. Men kan er bovendien om lachen. Dat deed hij: lang en hartelijk. Tenslotte nog deze aanbeveling van lif ters: Zij korten eenzame autorijders vaak dc reis door hun conversatie. En daarin, jonge briefschrijver, vervult de jeugd eén opwekkende taak. Denk niet dat het alle maal van één kant komt. Menige raan- achter-het-stuur heeft zijn geest aan jullie verhalen verfrist en blijdschap aan jullie gezelschap beleefd. R. P. De schade door Franse bosbranden Na afloop van de kabinetsraad werd vernomen, dat de door de bosbranden in Les Landes veroorzaakte schade op onge veer 5 milliard frank wordt geraamd. Door het nemen van een reeks maatregelen hoopt men echter drie milliard te kunnen terugwinnen, onder meer door het spoedig vellen van beschadigde bomen. Buitenlandse handel is ook voor de Verenigde Staten een levensbelang PHILADELPHIA, 29 Augustus (Reuter), Op de alhier gehouden jaarlijkse bijeen komst van het American Legion heeft pre sident Truman gesproken over economische wereldvraagstukken. Hij zeide onder meer dat de Verenigde Staten de komende finan ciële besprekingen te Washington met Engeland en Canada zouden beschouwen als vriendschappelijke besprekingen over vraagstukken welke allen aangaan. De pre sident noemde vier basisvoorwaarden voor het oplossen van de huidige economische wereldmoeilijkheden, namelijk: een gezon de economie en een zich uitbreidende wereldeconomie; gezonde en voorspoedige betrekkingen tussen de naties berustend op de ruil van goederen en diensten op een zakelijke basis; het onophoudelijke streven der vrije landen naar wederzijdse conces sies en naar samenwerking; de democrati sche landen moeten zich i®et bemoeien met elkanders binnenlandse politiek. Kort na de oorlog, aldus Truman, bleek, dat het economische leven der wereld ern stiger verstoord was dan men had ver wacht. Nieuwe moeilijkheden op de weg naar herstel ontstonden door de aggressieve buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie. ongerustheid en vrees kwamen het herstel belemmeren. De president waarschuwde de Amerika nen er, tegen niet terug te vallen in het economisch isolationisme en verklaarde, dat alle pogingen in het werk moeten woe den gesteld, om evenals in het eigen land ook in andere landen meer handel, markt- uitbreiding en economische ontwikkeling tot stand te brengen. Zonder buitenlandse handel, aldus Truman, zouden vele Ame rikaanse idustrieën er minder goed voor staan en zou het moeilijk en misschien zelfs onmogelijk zijn "voor de Verenigde Staten om de atoom-energie te ontwikkelen. De Amerikaanse welvaart zou ernstig schade oplopen indien de uitvoer van Amerikaanse producten werd afgesneden. Als plannen op korte en lange termijn ter overwinning van de economische moeilijkheden noemde hij: Voortzetting van het Europese Herstel programma, teneinde in de eerstkomende drie jaar in dringende behoeften te voor zien. Aanmoediging van Amerikaanse bedrij ven om in stijgende omvang productieve investering in het buitenland te verrichten, Hulp vóór de bevolking in nog niet-eco- nomisch ontwikkelde gebieden ter uitbrei ding van de productie door moderne indu striële en landbouwmethodes; Burgeroorlog in Bolivia Beslissend gevecht verwacht in Cochabamba Men verwacht een beslissende slag tus sen de regeringstroepen en de opstande lingen nabij Cochabamba, op een na de grootste stad van Bolivia en het voornaam ste bolwerk, dat de revolutionnaire bewe ging in bezit heeft. Als antwoord op de bedreiging van de opstandelingen, dat zij La Paz zouden bom» barderen, hebben vliegtuigen van de re gering een tweede aanval op het vliegveld van Cochabamba uitgevoerd. Naar verluidt hebben de opstandelingen te Cochabamba het beleg geslagen voor de kazerne, waar het regeringsgetrouwe gar nizoen zich heeft gebarriceerd. Regerings troepen trekken thans van twee zijden op de stad aan. Officieel wordt medegedeeld, dat gelijk tijdige opstanden in vier andere steden door de garnizoenen met behulp van de bevolking zijn onderdrukt. De revolutionnaire beweging, die de steun genoot van de legerofficieren, trok zich terrug na de val van haar bewind in Juli 1946, toen haar leider, president Villa- roei door een woedende menigte te La Paz aan een lantaarnpaal was opgehangen. De tegenwoordige leider, Victor Paz Estensoro, bevindt zich thans in Uruguay. St. Pieterskerk te Rome ontwijd Een jonge man is Maandag in de St. Pieterskerk te Rome van een hoogte van vijftig meter naar beneden gesprongen en te pletter gevallen op de marmeren vloer. De St. Pieterskerk werd onmiddellijk na dit voorval gesloten. Zij is thans ontwijd en het gebouw zal niet eerder voor het publiek worden opengesteld, voordat het wederom is gewijd. Zes maanden geleden heeft zich in de St. Pieter een zelfde voorwal afgespeeld. West-Duitse socialisten in vergadering Voorbereiding tot oppositie Maandag is te Bad Dürkheim een verga dering van het partijbestuur van de West- Duitse sociaal-democratische partij begon nen, waarop de door de partij in het nieuwe West-Duitse federale parlement te volgen politiek zal worden uitgestippeld. De leiders der partij schijnen het er over eens te zijn, dat de socialistische partij geen coalitie kan aangaan met de onder leiding an Konrad Adenauer staande christen democratische partij, aangezien zij met be trekking tot haar economische programma van geen compromis wil weten. De economische politiek van de socialis tische partij, die voorziet in nationalisatie van de Duitse sleutel-industrieën en in het door de staat opstellen van plannen ter re geling van het economische leven, staat in volstrekte tegenstelling tot die der christen democraten. Zeker is, dat de Duitse sociaal-democra tische partij in het parlement opnieuw de eis zal stellen, dat Berlijn als twaalfde staat tot de West-Duitse federatie zal worden toegelaten. Deze bepaling werd opgenomen in het ontwerp voor de grondwet, zoals dat door de grondwetgevende vergadering te Bonn werd goedgekeurd, doch de ver tegenwoordigers der Westelijke mogend heden hebben verklaard, dat dit punt niet him goedkeuring kon wegdragen, waarop het is geschrapt. Aanmoediging van nauwere regionale banden tussen de landen ter verlaging van handelsbarrières en verhoging der produc tie. Tenslotte verklaarde Truman, dat de Ver enigde Staten de politiek van onderhande len over economische overeenkomsten moe ten voortzetten ter vermindering van de internationale handelsbelemmeringen en hun aankopen in het buitenland moeten vergroten om de wereldhandelsbalans in evenwicht te brengen. Engeland bereidt zich voor op besprekingen te Washington Men meent te weten aal tijdens de En gelse kabinetsraad, die Woensdagnamiddag op Downïngstreet 10 te Londen is gehou den, volkomen overeenstemming is bereikt over de kwestie van de toekomst van het pond sterling. Wat de inhoud der verschil lende voorstellen tot oplossing van de dol larcrisis betreft, welke Maandag werden goedgekeurd, wordt in financiële en poli tieke kringen als zeker beschouwd, dat zij hoofdzakelijk het opvoeren van de export uit Groot-Brittannië en de andere landen van de sterlingzöne naar dollarmarkien beogen. Anderzijds zou de tegenwoordigheid der voornaamste militaire leiders aldaar in of ficiële kringen worden verklaard door het feit dat de ministers andere problemen dan die bij de onderhandelingen te Washington ter sprake zullen komen, hebben bestu deerd. Vorderingen in het commissiewerk te Straatsburg Europese radio- en televisiestations, Kanaal- en bergtunnels voorgesteld STRAATSBURG, 29 Aug. (United Press) De Europese Assemblée kwam vandaag weer een stapje dichter bij een garantie dei- menselijke rechten in West-Europa; de ju ridische commissie aanvaardde namelijk de eerste vier punten van een lijst van fun damentele vrijheden die door de Franse gedelegeerde Teitgen voorgesteld werden. De vier principes die vandaag aanvaard werden berustten op de verklaring van de UNO betx-effende de menselijke rechten, De punten waren: 1. Recht op veiligheid van pei'soon, waar onder recht op het leven, op de vrijheid en op immuniteit voor pijnigingen of wrede behandeling. 2. Het recht van immuniteit voor wille keurige arrestatie, ontvoering, ballingschap of andere willekeurige maatregelen. 3. Het recht zich te onttrekken aan alle slavernij. 4. Het recht van immuniteit voor wille keurige inmenging in het privéleven, huis, correspondentie of gezin. Enkele gedelegeerden waren het niet Ook in Duinkerken, dat bij de terugtocht van het Britse expeditieleger uit Frankrijk in 1940 ernstige schade geleden heeft van de oorlogshandelingen, vordert het herstel. Een kijkje op een der kaden waar dank zij de Marshall-hulp en de daarmee verkregen moderne outillage de bedrijvigheid weer nagenoeg op vooroorlogs peil gekomen is. eens met het laatste ai'tikel daar zij meen den dat dat teveel inmenging zou beteke nen in nationale kwesties. Het voorstel werd echter met zestien tegen drie stem men aangenomen. De voorzitter weigerde mee te delen welke afgevaardigden zich tegen het punt verzet hadden. De commissie zal in volgende vergade ringen de nog resterende punten na gaan en bespreken, namelijk: 5. Recht van vrije meningsuiting. 6. Vrijheid van godsdienst. 7. Vrijheid van vergadering. 8. Vrijheid van vereniging'. 9. Vrijheid zich aaneen te sluiten in vak- vei-enigingen.. 10. Het recht om te huwen en een eigen gezin te vormen. Europese openbare werken Wanneer .de Raad. van Europa mocht ko men tot hetopstellen van een omvangrijk pi-ogi-amma van, openbare werken, dan zul len hierin volgens welingelichte kringen te Sti-aatsburg. plannen voor de aanleg van grote internationale verkeerswegen waar schijnlijk van grote betekenis zijn. Tot de projecten, die bij een dergelijk programma' voorrang zouden hebben, zullen vermoede lijk ook het herstel van de door de ooi-logs- handelingen beschadigde en vernielde ri vier- en kanaalverbindingen behoren en de reorganisatie en herverdeling van de in Europa beschikbare waterkracht. Van Italiaanse zijde wordt het denk beeld om de Raad van Europa te maken tot het instrument ter bevordering van de totstandkoming van een internationaal programma van openbare werken het krachtigst bepleit. Onder de 16 afgevaar digden, die de oorspronkelijke motie teken den, waarbij voorgesteld werd een pro gramma op te stellen van belangrijke open bare werken, welke dan collectief door de aangesloten landen zouden moeten worden uitgevoerd, bevonden zich negen Italianen, Italië, dat 1% millioen werklozen heeft, waai-onder zich vele bouwtechnici bevin den, hoopt, dat de commissie voor econo mische aangelegenheden spoedig zal stem men over dit voorstel, zo deelde een der Italiaanse afgevaardigden aan een ver tegenwoordiger van Reuter mede. Frankrijk heeft voorgesteld een Europese radio-omroep op te richten om „de stem van Europa" over de gehele wereld te doen horen, alsmede een televisiestation voor West-Europese - programma's. De commissie voor economische aange legenheden zal waarschijnlijk ook de plan nen bestuderen voor de aanleg van een tunnel tussen Frankrijk en Engeland onder het Kanaal en voor de aanleg van een tun nel onder de Mont Ceiiis tussen Frankrijk en Italië. Roekeloze chauffeur rijdt twee kinderen dood Een veertigjarige kolenhandelaar heeft op de Rijksweg van Beek naar Nijmegen met zijn vrachtauto vier personen aange reden, van wie er twee aan de gevolgen overleden en een derde ernstig werd ge wond. Hij nam een bocht te wijd en ramde eerst twee wielrijders, waarvan er een, een jongeman, ernstig gewond naar een zie kenhuis moest worden vervoerd. Daarna zwaaide de chauffeur plotseling naar rechts, waardoor een veertienjarig meisje, dat een broertje van anderhalf jaar achter op haar fiets had, omver werd geworpen. Beide kinderen overleden kort daarop. De man heeft zich van het ongeluk niets aangetrokken en is doorgereden naar Nij megen, waar hij door de politie werd ge arresteerd. Men neemt aan, dat hij dron ken is geweest. Nieuw-Guinea roert zich Groepen van ingezetenen van het Neder landse gedeelte van Nieuw-Guinea hebben petities, handelend over de toekomstige status van hun gebied, bij de Nederlandse en Indonesische autoriteiten ingediend. De president van Oost-Indonesië Soeka- wati gaf heden te kennen dat hij verwacht dat Oost-Indonesië na afloop der Ronde Tafel-conferentie het gezag over Neder lands Nieuw-Guinea zal uitoefenen. Een groep intellectuelen uit Nieuw- Guinea, die onder leiding staat van de in- invloedrijke inwoner van het eiland Johan Ariks, heeft een petitie ingediend bij Ko ningin Juliana, waarin erop wordt aange drongen, dat Nedei-Iands Nieuw-Guinea een onafhankelijke staat zal worden, die recht streeks onder de Nederlandse Kroon staat. Volgens berichten uit de republikeinse hoofdstad Djokjakarta zou pi-esident Soe- karno een petitie uit Nieuw-Guinea hebben ontvangen, waai-in het tegengestelde wordt betoogd van hetgeen er in de petitie van Ariks en de zijnen wordt aangevoerd. Heden vertrekt een delegatie naar Den Haag, wier vier leden, die politieke elemen ten van Nieuw-Guinea vertegenwooi-digen, wensen dat er een krachtige band zal blijven bestaan tussen de Nederlandse Kroon en Nederlands-Nieuw-Guinea. Volgens Aneta heeft het Australische blad „Sydney Sun" een telegram gepubli ceerd van haar Haagse cox-respondent, waarin gezegd wordt, dat „waarnemers van de conferéntie in Den Haag een kans zien voor Austx-alië om te dingen naar het be- heerschap over Nederlands Nieuw-Guinea. Wanneer de Nederlanders en Indonesiërs er niet in slagen een overeenkomt te be reiken over de toekomst van Nieuw-Guinea, dan zou het kunnen, dat Australië zich in deze zaak zal mengen en er op aan zal dringen, belast te worden met het beheer- schap over dit gebied. Australië zou als argument kunnen aanvoeren, dat het de rest van het eiland succesrijk bestuurt en dat het dus logisch is dat Australië het ge hele eiland bestuurt", aldus de Haagse cor respondent van de „Sydney Sun". Verscheidene reisbureaux weigeren thans Engels geld Naar ons is gebleken hebben verschei dene reisbureaux besloten met het oog op de wisselende koers van het Engelse pond voorlopig geen „tx-aveller cheques" te ver zilveren en ook geen Engels baargeld aan te nemen. Engelse reizigers worden daartoe naar de banken verwezen, die de aangeboden waarden tegen de dagkoers uitbetalen. Daar ook de Nedeiiandse Bank onder dc huidige omstandigheden geen prijs stelt op een groot pondensaldo heeft zij uit Engeland komende Nedei-landse x-eizigers ontheffing verleend van de verplichting de Engelse valuta die zij nog in bezit hebben binnen drie dagen in te wisselen tegen Ne- dex-lands geld. De in- en uitgevoerde waarden worden echter wel genoteerd, zodat men de kans loopt, dat na de stabilisatie der wisselkoers de Nederlandse Bank het tegoed alsnog zal opeisen. Het woord is aan.... Santayana: De mensen zijn er gewoonlijk vaster van overtuigd dat hun me ningen veel waarde hebben dan dat zij waar zijn. Indrukken van de Ronde Tafel-conferentie Morgen viert Prinses Wilhelmina baar eerste verjaardag na haar troonsafstand. Zij heeft reeds kenbaar gemaakt, dat zij hem uitsluitend in de beslotenheid der familiekx-ing wenst te gedenken en zo zal, voor het eerst wellicht sedert meer dan vijftig jaar de uitei-lijke feestviering op de 31ste Augustus beperkt blijven tot het uit steken der vlaggen, een nationaal program ma van de omroep en hier en daar een kinderfeest. Maar er zal wel geen Nederlander zijn, of zijn gedachten zullen een ogenblik uit gaan naar haar, die ons land een halve eeuw lang met zo'n grote wijsheid en liefde regeerde. Wellicht zullen er onder ons zijn die niet beter menen te kunnen doen dan een van de vele uitstekende boeken, eexx jaar ge leden ter gelegenheid van het regerings jubileum verschenen, ter hand te" nemen, waarin haar en onze geschiedenis, die zo innig met elkaar verweven zijn, staan op getekend. Hier schuilt echter een gevaax\ Men loopt dan zo gemakkelijk de kans alleen de Koningin te zien van een land, dat, om trent haar geboorte opgestoten in de vaart der volken na enige decennia van slapheid en versuffing, tot de grote worsteling van 1940 ondanks langdurige en funeste econo mische inzinkingen zich ontwikkeld heeft branden in Drente. de windhoos in de Achtei-hoek, de veen- verdiept in de jaren dat ons volksbestaan werd bedreigd, ons eex-gevoel werd ge kwetst, onze menselijke waardigheid tel kens beledigd. Maar voor duizenden is het het voorbeeld van .hun Koningin ge weest, die nooit aarzelde, nooit verslagen- heid toonde, nooit marchandeerde, dat hun geschraagd heeft, in de gevangenis, het con centratiekamp of zelfs voor het vuurpelo ton. En wat er na de bevrijding in ons ge schokt moge zijn, omdat te velen in ons volk toch niet die lessen uit de verdruk king hadden geput die tot de handhaving van de toen mogelijk gebleken eendracht hadden kunnen bijdragen, onaangetast bleef de aanhankelijkheid aan de vorstin, die met ter begroeting uitgestoken hand haar volk tegemoet trad, om het even of die hand door autoriteiten of door een Lim- bui-gse mijnwerker zou wox-den gedrukt. Dat dit alles geen pose is, geen houding die werd aangenomen omdat de vorstelijke plichten dit nu eenmaal meebrengen, werd ook bewezen in het achter ons liggende jaar. Koningin Wilhelmina werd Prinses Wil helmina. Al gaf zij het vorstelijk hermelijn over aan haar dochter, het medeleven met. de toewijding aan. de genegenheid voor hen die eens haar onderdanen wax-en bleef bestaan. Maar het algemene contact werd een persoonlijk contact en zo kon men haar zien gaan naar de kunstenaars of naar een eenzame oud-illegale werker, die door de in de strijd opgelopen ziekte van dit leven niets meer te verwachten heeft. En er was nog een contact dat Prinses tot een gebied, waar handel en ambacht, Wie de foto's bekijkt van die gebeurte- W^elinixia met oDgaf Zii hift TÏ3 kunst en wetenschap in al hun verschei- nissen - de voortreffelijke, in 1948 gepu- Sst van de denheid tot heil dei- bevolking bloeiden en bliceerde collectie van dr. Jane de Jongh ten erop te wijzen dat het de dingen waar een bevolking leefde en streefde die, en drs. M. Kohnstamm bevat kostelijke van dit leven maar die van h^t fopkïmfn al bleef er veel te wensen, in vergelijking opnamen in dat opzicht - zal steeds weer de zijn die hJ? zwaarst voo^ met vele andere naties een vrij grote maat- getroffen worden door het in haar gelaats- wegen.'ln haar jongste Pinksterrad? heeft er nogmaals op gewezen, dat de gene- schappelijke zekerheid had bereikt. Dan uitdrukking zichtbaar geworden medeleven zij- zou men echter de belangi-ijkste eigenschap met de slachtoffers. Haar wezen was en ir van Koningin Wilhelmina haar menselijkheid. is zing van deze zieke wereld slechts te be- vei-waarlozen: evenwel zo afkerig van alle luide ophef, reiken is door de overgave aan'dë wetten r at Z1J aeze bezoeken nooit heeft aangegre- van Hem wiens rijk niet van deze aarde is de sla& van ,1940 k°n men die Pen om een gemakkelijke populariteit te Welk een liefde voor de medemens heeft zii' waarnemen wanneer de vorstin van haar forceren. immer getoond e 1 ZlJ Ons volk droeg er haar niet minder Laten wjj op deze 69ste verjaardag van lens om toe. onze Prinses Wilhelmina dat in dankbaar- ievoelens werden bevestigd en heid beseffen. belangstelling blijk gaf bij de grote ram- pen die ons- troffen, zoals de oversti-o- wax-me gevoelens om toe. mingen en watersnoden van 1916 en 1926, Die Iets over de werkmethode (Van onze parlementaire redacteur). Gisterenochtend hielden elk van de dele gaties eigen bijeenkomsten, waarna 's mid dags alleen de kopstukken der financieel- economische commissie vergaderden. Toch moet men niet denken, dat er met betrek king tot de conferentie nog maar steeds weinig arbeid wordt verricht. De werk methode is, dat eerst de verschillende afvaaidigingen omtrent een reeks van aangelegenheden ontwerp-plannen opstel len om die bij de betreffende commissies in te dienen. De afzonderlijke delegatie samenkomsten zijn juist aan besprekingen over die ontwerpplannen gewijd. Pas wan neer deze vanwege de deelnemende afvaar digingen bij de betreffende commissies zijn ingekomen, kunnen deze in een vergadex-ing nagaan of er, telkens op elk van de des betreffende punten, voldoende gemeen schappelijke gi-ondslagen in de ontwerp plannen te bespeuren vallen, om die ontwerpen toe te zenden aan de Centrale Commissie, opdat men daar dan met elkaar aan de hand van de opgestelde stukken zal gaan zitten beraadslagen. Blijken de „working-papers" (de ontwerp-plannen) nog te zeer uiteen te lopen om een vruchtbare gedachtenwisseling in een com missievergadering tussen de leden van de drie delegaties waarschijnlijk te achten, dan zullen vermoedelijk de delegaties haar huiswerk, met bijbehorende kanttekeningen weer toegestuurd krijgen om eerst te pro beren aan de hand daarvan wijzigingen aan te brengen, die een gemeenschappelijke grondslag meer nabij doen komen. Met andere woorden, in het algemeen zal de Centrale Commissie pas aan de slag gaan, nadat te voren het nodige is voorbereid en de nodige burggenbouw is ondernomen. Eerste voorwaarde is echter, dat men vol doende gereed is gekomen met de opstelling van ontwerp-plannen en dat scheen giste ren nog niet het geval te zijn. Tenslotte moge worden opgemerkt dat de Nedei-landse vooi-lichting aan de journalis ten ter Ronde Tafel-conferentie zeer on voldoende is; er schijnt echter aan gewerkt te worden om hierin verbetering te brengen. Militaii-e problemen Nu ook de militaire deskundigen van de republikeinse delegatie in Den Haag zijn aangekomen, kan een begin worden ge maakt met besprekingen over aangelegen heden van militaire aard. Dr. Leimena, de voorzitter van de republikeinse sectie in de militaire commissie, zal heden tezamen met kolonel Simatoepang een korte oriënteren de bespreking hebben met kolonel Thomp son en de militaire deskundigen van de BFO, Sultan Hamid en kolonel Sugondo en de beide staatssecretarissen Fockema An- dreae en Moorman. Joegoslavië vraagt officieel Amerikaanse lening Joegoslavië heeft de Amerikaanse ex- port-importbank officieel om een lening verzocht, zo is door regeringsfunctiona rissen te Washington meegedeeld. Dit is het eerste rechtstreekse verzoek om financiële hulp van Tito sedert zijn breuk met Moskou, bijna 15 maanden ge leden. Naar gemeld wordt, steunt de minister can Buitenlandse Zaken, Acheson, het Joegoslavisch verzoek. De lening moet Tito helpen de economische blokkade te ovei-- winnen, die door Rusland en zijn satellieten is opgelegd. Ambtenaren verklaren, dat Joegoslavië ongeveer 25 millioen dollar wenst voor de aankoop van Amerikaanse machinerieën en uitrusting voor de lood-, koper- en zink- mijnen. Joegoslavië heeft voorgesteld de lening af te lossen door levei-antie van metalen, zoals de drie genoemde. Een missie van de intei'nationale bank bevindt zich thans in Joegoslavië om de projecten te onderzoe ken, waarvoor de lening gevraagd wordt. Handig. De Duitse ex-veldmaarschalk Von Rundstedt, 'die zich thans in een zieken huis te Hannover bevindt, verklaarde tegenover verslaggevers dat hij alleen verantwoordelijk is voor al hetgeen tijdens de Duitse veldtocht in Polen is geschied en niet Von Manstein, die thans voor een Brits gerechtshof te Hamburg terecht staat. Von Rundstedt heeft de verdedigers van Von Manstein materiaal doen toekomen, dat ontlastend is voor zijn vroegere ondei'geschikte. Zoals ge meld, is Von Rundstedt op 26 Mei oo vrije voeten gesteld, nadat de tegen hem aanhangig gemaakte strafvervolging wegens oorlogsmisdaden was gesepo neerd. PLAATSELIJK ENIGE REGEN*. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te tien uur: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen, voornamelijk in de Noordelijke helft van het land. Zwakke, later matige en langs de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. In het binnenland vannacht iets minder koud. Overigens weinig verandering van temperatuur. 31 Augustus: Zon op 5.49 uur, onder 19.31 uur Maan op 15.58 uur, onder 22.34 uur Hoogwatertüden: Dinsdag 30 Augustus: 7.50 en 19.29 uur Woensdag 31 Aug.: 8.48 en 21.20 uur! Laagwatcrt(jden: Dinsdag 30 Aug.: 3.37 en 15.51 uur Woensdag 31 Aug.: 4.21 en 18.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1