Flinke werkster gevraagd Een deei van het Butlinkamp in Zandvoort in de a.s. zomer gereed? Amsterdamse Beurs yKort en Bondig RADIO Steno-typiste bekwame winkeljuffrouw Sifkstcas LAMPEKAPPENNAAISTERS FILIAALHOUDSTER VERKOOPSTERS C-'peepephopn. Flinke meisjes gevr. Hef noodlottige halssnoer Dinsdag 30 Augustus 1949 Haarlems Dagblad en Opreclite HaarlemscEe Courant Gunstige perspectieven voor de H.O.V. De schetsplannen voor het Butlinkamp in Zandvoort zijn thans gereed. Zij bieden, naar de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema ons verklaarde, een hoogst-aantrekkelijke oplossing van de pro blemen die daarbij aan de orde komen: het scheppen van een voor Nederland uniek hötel-centrum, gevormd door pa viljoens. Er is daarbij op 1500 bedden ge rekend. De plannen worden nu nader uitgewerkt. Verwacht wordt dat in de tweede helft,van September ook de detail-tekeningen klaar zijn, alsmede een perspectief (het kamp in vogelvlucht gezien). Mr. van Fenema zal' dan naar Londen gaan om de plannen alsook de financie ring van het project nader te bespreken. De indertijd gerezen moeilijkheden, wat de beschikbaarstelling van materialen be treft. zijn thans overwonnen. Indien alles verder meeloopt hoopt men in de volgende zomer een gedeelte van het Butlinkamp, thans aangeduid als vacantie- centrum, in gebruik te kunnen nemen. Aan de gang van zaken zal dan het voor deel verbonden zijn, dat de grote organi- satie aanvankelijk slechts op halve kracht behoeft te draaien, waardoor goede erva ringen opgedaan kunnen worden voor de tijd dal alles in volledige exploitatie komt. Bij het vacantie-centrum is gerekend op de bouw van een theater met minstens 1000 plaatsen, waarvan de zaal. ook geschikt is voor het geven van concerten. Dit gebouw zal zo geplaatst worden dat het niet alleen kan dienen voor de gasten die jn het cen trum verblijven, maar ook voor de andere badgasten en de bewoners van Zandvoort. Vlag van Europa ging in Zandvoort in top Op het Zandvoortse autocircuit heeft Zondag de vlag van Europa (groene E op een wit veld) gewapperd. Voor het inter nationale nummer begon vroeg de heer P. Nortier, die tijdens de motorraces het pu bliek op de hoogte hield van de verrich tingen, aandacht voor een plechtigheid. „Wij vragen u vooral, aan uw familie en vrienden te zeggen dat die vlag vandaag hier gehesen is en met hen te spreken over dat grote plan: de stichting van Verenigde Staten van Europa. De kans dat dat plan tot werkelijkheid wordt is nog nooit zo groot geweest als nu. En de noodzaak om het uit te voeren is ook nog nooit zo groot geweest. Men is steeds duidelijker gaan begrijpen dat het moet", aldus werd o.a. ter toelichting meegedeeld. „Om het plan te verwezenlijken zullen de verschillende parlementen en regeringen een deel van hun bevoegdheden aan een bovennationaal parlement, en regering moe ten afstaan. Dat Europese bewind za?ï bij voorbeeld over defensie, over de munteen heid, over het sluiten van buitenlandse verdragen hebben te beslissen. Maar iedere staat zal zijn eigen staatshoofd, eigen regering en eigen parlement behouden voor zijn binnenlands bestuur. Wij zullen er allen een tweede staatsburgerschap bij krijgen: dat van Europa. Wij zullen tot een grote natie gaan behoren al blijven wij Nederlanders, trouw aan onze volksaard. Gij begrijpt dat het een moeilijke en inge wikkelde zaak is zulk een grote verande ring tot stand te brengen. Zij zal van ons allen veel begrip en medewerking vergen. Daarom wordt ook hier een beroep op uw aller belangstelling gedaan. Leest er over, spreekt er met andeven over, zegt uw mening en luistert naar de hunne. Bezoekt de vergaderingen die aan het onderwerp gewijd zijn. Stelt u op de hoogte. Want uw aller hulp is nodig om te kunnen slagen. De Europese gedachte moet sterk- levend worden in de volleen zelf. Dus hebben wij de vlag der Europese beweging gehesen en doen wij dit dringend beroep op uw be langstelling. Leve Nederland, leve Europa". Hierna ging de vlag in top. Een jaar voor-poging tot mishandeling De Haarlhrnse rechtbank heeft vanochtend uitspraak gedaan tegen de arbeider A. M., die op 18 Augustus twee jaar tegen zich had horen eisen wegens poging tot zware mishandeling. I-ïet vonnis van de rechtbank luidde vanochtend een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Op de avond van 29 Juni van dit jaar had M., in dronken toestand verkerende, een Haagse vrouw met wie hij een door een aanzienlijk kwantum alcohol opgevrolijkte avond had doorgebracht, in het Frederiks- park te Haarlem met een broodmes ver scheidene steken toegebracht, toen zij ten slotte onenigheid kregen. Jeugdige wielrijder door auto overreden en gedood Maandagmorgen om tien uur is op de Aalsmeerderdijk in de Haarlemmermeer een droevig ongeluk gebeurd, waarvan een vijftienjarige vacantie-ganger het slacht offer is geworden. Twee jongens reden naast elkaar en wilden een groepje van zeven wielrijders passeren. Toen zij dat deden kwam een koffer, welke de vijftien jarige achter op zijn fiets had gebonden, in aanraking met het rijwiel van zijn vriend. Hij viel en op dat ogenblik passeerde een auto, welke over het hoofd van de jongen reed. Deze. was op slag dood. De burgemeester was overtuigd dat hier door ook aan de H.O.V. een gunstig per spectief geboden zal worden. Ongetwijfeld zal dit orkest ingeschakeld worden bij de exploitatie van het vacantie-centrum en moet het mogelijk zijn de H.O.V. een uitgebreide reeks concerten te laten ven, in de geest van de Kurhaus-con- certën in Scheveningen. Dit kan dan bij dragen om de financiële moeilijkheden voor de H.O.V. te verlichten. Het is te verklaren dat Haarlem niet alleen de lasten van een orkest kan dragen. Andere gemeenten in de provincie moeten daarbij helpen. Nu Zandvoort daartoe een gelegenheid krijgt zal het ongetwijfeld daartoe bereid zijn. De Zandvoorters hebben onlangs kennis gemaakt met de H.O.V. Die kennismaking was gunstig en houdt daarom goede be loften voor de toekomst in. Financiering Ziekenhuisbouw Een regeling voor steun der regering voor de bouw van nieuwe inrichtingen In hei stelsel van gebonden prijsvorming is de vaststelling van verpleegtarieven voor ziekenhuizen onderworpen aan goedkeurin; van de overheid. Bij het verlenen van die goedkeuring wordt uitgegaan van het prin cipe, dat bij efficiënt beheer de verpleeg tarieven de kostprijs moeten dekken. Voor nieuwe en uit te breiden inrichtingen doet zich de moeilijkheid voor dat enerzijds de tarieven niet hoger mogen zijn dan over eenstemt met de gestegen kosten van levensonderhoud en dat zij anderzijds een sluitende exploitatie der inrichtingen niet moeten verhinderen. Daar de bouwkosten naar evenredigheid veel meer gestegen zijn dan de'kosten van levensonderhoud is het een met het ander niet te combineren. De minister van Sociale Zaken heeft daarom gezocht naar een mogelijkheid om, bij handhaving van met de kosten van levens onderhoud globaal corresponderende ver pleegtarieven, toch een lonende exploitatie van nieuwe inrichtingen mogelijk te maken. Te dien einde is een regeling ontworpen, die gelegenheid zal bieden van Rijkswege: een garantie te verlenen aan de geld gevers voor door verpleeginrichtingen te sluiten geldleningen ter financiering van het onrendabele gedeelte van de bouw- en inrichtingskosten. Dit onrendabele gedeelte bedraagt naar de gegevens van 1948 onge veer 3/7 van het totaal; jaarlijkse bijdragen te verstrekken tot een maximum van de rente en aflossing van deze gegarandeerde leningen, echter niet hoger dan het nadelig saldo van de exploitatierekening. De garantie is vooralsnog beperkt tot het onrendabele gedeelte van een bedrag van 35 millioen, te verhogen met 20 voor inventariskosten, is totaal "42 millioen, te verwerken aan over 1948, 1949 en 1950 goedgekeurde en nog te beoordelen bouw plannen. Wanneer de nieuwe of .uitgebreide in richtingen in exploitatie génomen worden zal de garantie resulteren in een jaarlijkse bijdrage maximaal ter hoogte van rente en aflossing van het onrendabele gedeelte. Deze bijdragen zullen gedurende ten hoog ste 20 jaar worden verleend. Daarna zul len de verplichtingen van het Rijk door betaling van een uitkering ineens, welke uitkering ten hoogste gelijk zal zijn aan het restant der gegarandeerde hoofdsom, een einde nemen. Dit besluit der regering is ook van be lang voor Haarlem waar het plan om een nieuw ziekenhuis te bouwen de aandacht heeft. Strassburger in aantocht In de nacht van Woensdag op Donderdag zal de extratrein van het circus Strassbur ger uit Scheveningen naar Haarlem komen en dan zal dadelijk met de opbouw begon nen worden. De Nederlandse bouwers van het circus zijn blij, dat ze weer uit Sche veningen weg zijn, waar ze zich langzamer hand begonnen te vervelen. Ze zijn liever in actie en op tournee. Dan klinkt het ,lied der opbouwers" in de vroege morgen over het Phoenixterrein, waar de grote tent zal verrijzen en waar dan temidden van al die circuswagens die typische circus sfeer weer zal hangen. In het nieuwe programma van Strassbur ger zal men voor het eerst de groep in Nederland getemde leeuwen kunnen zien, waarmede de heer Jean Michon werkt, een vroegere bankbediende uit Maastricht, die de vrijheid zocht en daarom dierenoppas- ser werd in het prachtig gelegen dierenpark van de heer Klant te Valkenburg. Daar worden nog meer dierengroepen voor Strassburger gedresseerd, temmers opge leid, zodat Strassburger daar dan geen deviezen meer voor nodig heeft. Het circus bezit een grote dierenverzameling: Tachtig paarden, kamelen, dromedarissen, lama's, watussierrunderen, zeboes, Schotse hoog landrunderen, zebra's en beren. Zeer veel belangstelling trekt het zeeleeuwennum mer; een nummer, dat sedert jaren in ons land niet meer vertoond werd. Ook is zeer spectaculair het nummer der olifanten, waarop charmante berijdsters uit Engeland en uit Eindhoven. Donderdag begint de reeks voorstellin gen, die een week zal duren. Geschil over de productie van de „Arnoud' Arbitrage-commissie moet beslissen Bij vonnis in kort geding voor de presi dent van de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage is voorlopig voor een maand een verbod gehandhaafd tot verdubbeling van de kalkzandsteenproductie van de N.V. Kunstzandsteenindustrie ..Arnoud" te Hil- legom. De ..Arnoud" wilde haar productie door middel van een twee-ploegenstelsel verdubbelen en kreeg hiertoe gelegenheid na overleg met de Stichting voor de Arbeid en het College van rijksbemiddelaars, welke laatste instantie een collectieve arbeids overeenkomst ten behoeve hiervan goed keurde. De regeling zou gaarne verdubbe ling van productie zien. omdat hierdoor het tempo van de wederopbouw zou kunnen worden versneld. De „Arnoud" is echter gebonden door een in 1947 gesloten contract met andere kalk- zandsteenfabrikanten. welk contract de productie van kalkzandsteen voor elk der deelnemers aan bepaalde limieten bindt. Toen dë „Arnoud" alles geregeld had om met twee ploegen te gaan werken, kwam dit v erkoopbureau in het geweer en ver zocht de president van de rechtbank in Den Haag in kort geding een verbod op te leg gen krachtens de gesloten overeenkomst. Men voerde onder meer aan, dat een extra productie van 120 tot 150 millioen stenen door de „Arnoud" een prijsbedervend over schot zou opleveren. Naar de mening van eiseres zou het opvoeren van 48 tot 55 werkuren in de kalkzandsteenindustrie aan de vraag kunnen voldoen. Voor de „Arnoud" werd aangevoerd, dat op aandrang van overheidszijde tot verdub beling van productie in haar bedrijf zou moeten worden overgegaan, omdat het tempo van de wederopbouw sinds 1947 aan zienlijk is versneld. Mr. W. Borgerhof Mulder, president van de rechtbank, legde aan het verkoopbureau op oip binnen een maand deze kwestie aan een arbitragecommissie voor te leggen. Doet zij dit niet, dan zal de „Arnoud" aan de slag kunnen gaan. In Mei 1950 zal dit bedrijf in elk geval niet meer gebonden zijn, want dan loopt het contract af. Pastoor De Vlieger met emeritaat Pastoor J. de Vlieger, wie emeritaat is verleend, heeft afscheid genomen als pastoor van de parochie van O. L. Vrouw en H. Dominicanicus. In zijn predicatie onder de mis heeft hij zich in het bijzonder tot de jeugd gericht. Tijdens de receptie heeft de heer J. J. A. Kuilman, deken van Haarlem, hem dank gezegd voor zijn arbeid in de parochie. Dr. Th. Koot overhandigde namens de parochianen een geschenk on der envelop. Mevrouw M. C. Overmeer Verwer sprak namens de parochiële dames- verenjgingen en P. Burger namens de jeugdverenigingen. Tennisspelers(sters) uit Haarlem brachten bezoek aan het Oosten. Zaterdag en Zondag waren tennisploe- gen uit Haarlem, Bloemendaal en Heem stede ter gelegenheid van de viering van het vijftig-jarig bestaan van de KNLTB te gast bij het Hengelose team op de banen van het Stadion Veldwijk. Viermaal acht partijen werden afgewerkt, waarvan ver schillende een zeer spannend karakter droegen. Alle-partijen werden gespeeld in de geest, zoals de kringvoorzitter, de heer A. Mantel dit Zaterdag in zijn openings rede uitdrukte: „Niet de einduitslag is doorslaggevend maar wel het doel, ver steviging van de band tussen clubs uit ver schillende districten, waardoor het spelpeil verbeterd wordt". Zaterdag werd de uitwisseling besloten met een maaltijd in hotel „De Waarbeek" waarna een gezellige dansavond volgde, Zondagmorgen werd de rest van de par tijen afgewerkt. De totaaluitslag werd 19-13 in het voor deel van Hengelo. Gedetailleerd: Bloemendaal veteranen Hengelo veteranen 5-3; Heemstede B-spe lersHengelo B-spelers 2-6; Heemstede C-spelers—Hengelo C-spelers 1-7: Haar lem junioresHengelo juniores 5-3. Als dank voor het gastvrije verblijf bo den de bezoekers bij hun afscheid een partij bloembollen aan, die naar gehoopt wordt, volgend voorjaar het tennispark zullen opsieren. Andere ploegen uit Haarlem en om geving hebben ook plaatsen in Overijsel bezocht. Algemene vergadering Boeke en Huidekoper In de gisteren te Haarlem gehouden alge mene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Handelmaatschappij v/h. Boeke en Huidekoper N.V. werden de balans en ae verlies- en winstrekening over 1948 goedgekeurd. Als dividend werd vastgesteld 12 procent op de aandelen, genummerd 1 t.m. 1600 en 2 procent op de nummers 1601 t.m. 3200. De aan de beurt van aftreden zijnde com missaris, mr. F. van der Goot, werd her kozen. Vertegenwoordigd waren 465 aandelen, recht gevend op 465 stemmen. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 328 326 Unilever 268 267% Philips 248% 248% A. K. U. 187% 187% Fokker 153 Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 300 v. Berkel's Patent 123% Scheepvaart- Unie 167% 165 Holl.Amerika Lijn 167 Deli Maatschappij 150% 149% H. V. A 162% 160% A'dam Rubber 140% 139 Ned. Handel Mij. 156 N.-I. Handelsbank 106 Billiton Mij. II 330 SCHEEPVAART Albireo, AmsterdamMuscat 29 Aug. v. Aden: Alcyone, AmsterdamBasra 30 Aug. te Port Said. Alnati, Buenos AiresRotter dam pass. 29 Aug. Kaap Verdische eilan den. Amsteldijk, JapanRotterdam 29 Aug. van Alexandrië. Amstelveen. Rotterdam Calcutta 30 Aug. te Genua. Blitar. Rotter damJava 30 Aug. te Singapore. Eemland. AmsterdamBuenos Aires pass. 29 Aug. Finisterre. Slamat, RotterdamBatavia pass. 29 Aug. 18 uur Gibraltar. Waterman. 29 Aug. van Port Said wordt 9 Sept. 7 uur te Rotterdam verwacht. Weltevreden, New YorkBatavia pass. 29 Aug. Minicoy. In- drapoeva, RotterdamJava 28 Aug. te Port Said. Klipfontein. KaapstadAmsterdam 29 Aug. te Teneriffe. Kota Inten. 31 Aug. van Rotterdam te Batavia verwacht. Manoerar., PhilippijnenLos Angeles pass. 29 Aug. Midway. Melampus, AmsterdamBatavia pass. 29 Ouessant. Met ingang van 1 November 1949 is aan de bureauchef der P.T.T. de heer J. Nieland te Haarlem (telefoondistrictsbu- reel) op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. Heemstede Pluimveevereniging „De Eendracht" De Pluimveevereniging „De Eendracht" hield Maandagavond een ledenvergadering waaraan een tafelkeuring voor konijnen was verbonden. Als keurmeester trad op de heer L. Hamaker. De voorzitter, de heer H. Koch, deelde mee, dat een uitnodiging van een Haar lemse vereniging is ontvangen om deel te nemen aan een tentoonstelling, welke in November zal worden gehouden in gebouw St. Bavo te Haarlem. Van het gemeentebe stuur van Heemstede was een brief inge komen, waarin dank werd gebracht voor het ten geschenke ontvangen van twee sierduiven. Het gemeentebestuur zal voor de tentoonstelling, welke in December ge houden zal worden, een zilveren medaille beschikbaar stellen. Feestconcert op het Raadhuisplein Maandagavond gaf de R.K. Harmonie „St. Caecilia" uit Haarlem-Noord een feest concert ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Heemsteedse zustervereni ging „St. Michaél". De heer J. Noom is ook van deze vereniging dirigent. Het vrij zware programma werd over het algemeen goed uitgevoerd, waarbij vooral de marsen een goede vertolking genoten. Met de Feestmars van Sam Vlessir.g, waarin het „Lang zal hij leven" was ver werkt, werd dit geslaagde concert besloten. Kruideniers voorlopig nog op Donderdagmiddag gesloten Ons bericht in het nummer van gisteren omtrent de sluiting der Heemsteedse krui- deniersbedrijven dient als volgt te worden gelezen: Tot het raadsbesluit dienaangaan de bekrachtigd is, zullen in Heemstede alle kruidenierswinkels op Donderdagmiddag gesloten zijn. Op Dinsdag zijn zij nog de gehele dag geopend. HAARLEM EN OMGEVING Voor het toelatingsexamen aan de Rijkslandbouwtuinschool te Boskoop slaag den: P. P. H. M.v. Deursen, W. K. H. Glaser, P. Mudde. J. Peper, J. Stulen, R. v. d. Wa teren en A. Q, van Zon te Haarlem, E. R. Leffelaar te Heemstede, J. L. Paul te Hil- legom. De lieer A. Larsson, emballeur bij Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken fe Haarlem zal 1 September 25 jaar in dienst zijn. De a.s. jubilaris is al vele jaren pen ningmeester van Droste's Sportvereniging. Ds. J. Knoppersen. Geref. pred. te Aalsmeer heeft om gezondheidsredenen emeritaat aangevraagd. Op het solistcnconcours te Pijnacker behaalden verschillende leden van het Mu ziekcorps „Harmonie Crescendo" prijzen. G. A. Vos, clarinet le prijs met 104 pnt.; A. H. Bijster, bariton, le prijs 100 pnt.; G. Boumeester, piston 2e prijs 90 pnt.: G. de Haan, piston 3e prijs 74 pnt. en J. Officier, piston 3e prijs met 72 pnt. De heer J. Cival zal op 1 September 25 jaar in dienst zijn als expeditieknecht bij de kleermakerij G. A. v. d. Steur. Hij is thans ook concierge van het pand in de Kruisstraat. Op de hoek KruistochtstraatSlacht- huïsstraat te Haarlem kwam het tot een botsing tussen een personenauto en een motorrijder, die veroorzaakt werd doordat de automobilist in gebreke bleef voorrang te verlenen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor; de motorfiets werd ernstig beschadigd. ERRES en PHILIPS BETALING IN OVERLEG KAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 29 Augustus 1949 ONDERTROUWD: 29 Aug., C. G. Beren- dregt en G. C. Teunissen. GEHUWD: 29 Aug., B. Erdtsieck en B. G. van Eerden; G. Eeninkwinkel en J. H. A. Heijberg. BEVALLEN van een zoon: 26 Aug., A. A. HuijgenKol; 28 Aug., T. Vogel—Faas; A. P. M. van de CampDieben; F. Groe- nendaalPan; M. GeurtsSmits; M. van der Boonvan Gooi. BEVALLEN van een dochter: 26 Aug., L. H. JankenPubben; 27 Aug., C. Weijers Vlaming: E. GerritsenTimmerman: R. AdmiraalWatson; H. G. Engelgeer Broekman; 28 Aug., A. J. M. LokScholte; W. S. Scholtevan den Broek; C. S. D. de VriesVastenburg; 29 Aug., J. van GelderBlom; A. van OsJager; E. SchaafDelissen; G. A. DijkmanComajta. OVERLEDEN. 27 Aug., A. H. Verzand- voortvan Soest, 74 j.. Rijksstraatweg; 28 Aug., J. ValentBreuring, 64 j., Nagtzaam. straat. JONGEDAME goed kunnende typen, 1 jaar kantoorervaring, wenst van betrekking te veranderen. Brieven no. 3869. Gevraagd wegens huwelijk der tegenw. met 1 Oct. net meisje v. d. en n. kl. gezin (3 pers.) Leeuwin, Vrijburglaan 62, Overveen. ZWEDEN. Gevr.: MEISJE pl.m. 18-20 j., zacht karakter, goede om gangsvormen en enige alg. ontwilde, voor lichte huish. werkzaamh. en als gezelsch. bij jong gezin te Gotenburg. Wanneer aan .het bovenst, niet kan worden voldaan on nodig te schrijven. Brieven no. 3871. Gevr. 1 Oct. in gezin met 3 kinderen nette juffrouw voor i Meerdere hulp aanwezig. Br. no. 3874. Heemsteeds Kledingbedrijf machinestiksters en Wilhelminaplein 12, H'stede. Gevraagd: aankomende Bakkersbediende of halfwas bij J. Bruinooge, Santpoort (Station). Handelskantoor te Amsterdam vraagt „FRANKEN" vraagt voor direct Aanmelden tussen 10 en 12 uur Hoofdkantoor Lange Mar- garethastraat 28. Gevraagd per 1 Oct. PRIMA VERKOOPSTER N.V. STOFFENHANDEL v/h Leopold Mundheim Co., Barteljorisstraat 14, Haarlem. Metaalwaren, en Verlichtingsorna- mentenfabriek te Haarlem vraagt voor spoedige indiensttreding op de afdeling ATELIER Bekwame en aankomende Aanmelden Anthoniestraat 12A van 94 uur. GEVRAAGD VOOR BANKETBAKKERIJ - CHOCOLATERIE In het bezit van de vereiste diploma's, f 300.borg kunnende storten. Brieven onder no. 3875 bureau van dit blad. IN RUTECK'S CAFETARIA'S te Haarlem en Leiden kunnen worden geplaatst BESCHAAFDE voor de buffetten. Melden Woensdag en Vrijdag a.s. van 10—6 uur in Ruteck's Cafetaria te Haarlem Kruisweg 22 en Donderdag a.s. van 10—6 uur in CAFETARIA te Leiden, Stationsweg 1117 Grote Maatschappij van levensverzekeringen vraagt voor buiten-rayon Haarlem actief PERSOON als agent-inensseerder in vast dienstverband, leeftijd tot 40 jaar. Alleen zij, die borg kunnen stellen van f 500.en ambitieus willen werken, gelieven üitv. te schrijven onder No. 143.741 aan Bolrek, Kon,plein 1, Amsterdam. 5 Ofl 1 7.30—12.30, loon f 20.per week. Aanm. Bakkerijen J. SMIT EN ZN., Smedestraat 43-45. Smederij en conslructiefabriek J. VOLWATER, Oostvest 90-92 Haarlem, vraagt voor direct Bekwame Smid, Bank- en Constructie werkers Geheel zelfstandig kunnende werken. Prettige werkkring. GEVRAAGD BUFFETBED1ENDE van 1825 jaar, van goede get. voorzien. Café-Rest. GEBR. BRINKMANN, Grote Markt. GEVRAAGD KLEERMAKER voor het betere genre Damesmantels. Aanm.: dagelijks na 18 uur Friezenstraat 34. lUassePÜ "Cnem.UJassery vraagt flinke MANGELSTERS en STRIJKSTERS Aanmelden Blekersvaartweg 39, Heemstede De N.V. NEDERLANDSCH-INDISCHE STEEN KOLEN HANDELMAATSCHAPPIJ vraagt voor haar bedrijf in Indonesië EEN BEKWAAM ELECTROTECHNISCH MONTEUR leeftijd niet ouder dan 35 jaar, volkomen bekend met de montage, het onderhoud en reparaties van het electrisch gedeelte van hefwerktuigen. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties te richten tot de Directie, Sarphatikade 2, Amsterdam-C. voor alle afdelingen. Aanmelden EERSTE HAARL. STOOMWASSERIJ N.V. Kampersingel 5056, Haarlem. FEUILLETON door Gordon Mc Donell 32) Maar Begg Holbrook zag ik nergens en evenmin iemand anders. Ik rende de heuvel af, terwijl ik tegelijk mijn ogen overal rond liet gaan, maar ik kon hem niet ontdekken. Ik kon nu een kamp zien met de twee paarden, die dicht bij een kleine, eenzame tent vastgebonden waren daar aan de andere kant van het meer. En toen, terwijl ik nog naar voren rende, hoorde ik een geweerschot. Onmiddellijk keek ik naar Sellick om te zien, of hij getroffen was. Ik zag de reflex van de kogel in het water, ongeveer drie of vier voet van hem af en ik zag hem zich omkeren en kijken in de richting, vanwaar het schot gekomen was. Ik hoorde hem schreeuwen en zijn woorden klonken duidelijk over de oppervlakte van het water. Idioot, waarop denk je, dat je aan het schieten bent? Er kwam geen antwoord, maar ik kon de dader nu zien. Begg Holbrook lag op de oever naast een rotsblok en ik zag, dat hij opnieuw rustig op zijn menselijke schijf aanlegde, die zich op ongeveer tweehon derd meter van hem af bevond. Ik wist, dat hij hem met een paar volgende scho ten zeker raken moest; misschien wel bij het eerste. Ik had mijn geweer klaar, bracht het aan mijn schouder en vuurde een fractie van een seconde voor hij zijn tweede schot op Sellick loste. Ik zag mijn kogel op on geveer zes voet van hem het stof doen opvliegen; te hoog en naar links gericht. Ik keek naar Sellick. Eerst dacht ik, dat hij ditmaal geraakt was. Hij had zijn hen gel laten vallen en zat nu neergehurkt in het water. Toen zag ik wat hij deed. Hij had zijn linkerarm voor zich gebogen en trok met zijn rechter een revolver, die hij voor een fantastisch schot op zijn linker arm steunde. Hij was te ver af voor een behoorlijk revolverschot en het enige, waar hij op hopen kon, was om Holbrook's goed richten te bederven. Mijn eigen schot was daar al gedeelte lijk in geslaagd. Voor een ogenblik keerde Begg Holbrook-zijn hoofd om om te zien, Chemische wasserij en ververij N.V. „DE ZWITSERSCHE" vraagt voor direct enige nette actieve colporteur-bestellers Leeftijd 2045 jaar. Aanmelden filiaal Barrevoetestvaat 23. Gevraagd voor direct voor de afd. fabricage: AANK. SCHILDER AANK. MACH. HOUTBEWERKERS AANK. TIMMERLIEDEN JONGENS voor de afd. kantoor: AANK. FACTURISTE (moet dipl. typen bezitten) HEMI SPORT STORES, Bakenessergracht 71, Haarlem. wie er op hem schoot. Inmiddels richtte ik voor mijn tweede schot en Janet was daar halfweg tussen ons in en bijna in mijn vuurlinie. Sellick 6 vuurde en miste. Ik was een ogenblik bang, dat zijn revolver kogel Janet zou raken, maar zij liep nog altijd door. Juist voor zij mijn vuurlinie bereikte, haal de ik diep adem, hield mij zo strak als ik nog nooit gedaan heb, drukte op de trek ker en vuurde. Begg Holbrook vloog met een ruk om hoog en viel terug, terwijl hij zijn geweer liet vallen. Ditmaal had ik niet gemist. Op hetzelfde ogenblik, dat ik opstond, zag ik, dat Janet hem bereikte en naast hem neerknielde. Ik had nog maar net bijtijds gevuurd. Ik hoorde voetstappen, die achter mij kwamen aanrennen en opkijkend zag ik Ives. Hoe hij het in die tijd ldaar gespeeld heeft, weet ik niet, maar hij was er, hij gend en wel en bijna in elkaar zakkend van vermoeienis. Hij zei: Dat was een fantastisch goed schot, mijnheer Foraker, maar ik vrees, dat u er geen lauweren voor zult plukken. Geef mij dat geweer. Wat bedoelt u? Ik krijg de loftuitingen voor dat schot, u niet. Pet is yoor mij alleen maar een onderdeel van mijn plicht en voor u niet; dus behoeven we er niet langer over te praten. Ik haalde mijn schouders op en gaf hem het geweer. Daarop keek ik eens, wat de anderen eigenlijk deden. Sellick kwam juist uit het meer en begaf zich op weg om te zien, wat er eigenlijk aan de hand was. Janet knielde nog steeds naast Hol brook, die erg stil lag. Ik vroeg mij af, of hij alleen maar gewond was, of dood. Ives en ik renden naar voren. Ives met het geweer. Janet keek op en zag ons, toen wij op haar toekwamen. Zij zag er uit, alsof zij ieder ogenblik in elkaar zou zak ken, zoals zij daar neerknielde, met haar armen om haar man heen geslagen. Toen ik naar Begg Holbrook keek, zag ik onmiddellijk, dat hij dood was, Ik denk, dat hij een ogenblik te voren in haar armen gestorven moest zijn. Ives zei: Het doet mij leed, dat het zo moest zijn, mevrouw Holbrook, maar ik heb ontdekt, dat hijdat hij Ik weet het, zei zij. Hij vertelde het mij voor hij stierf. Toen viel zij voorover. Ik sprong toe en nam haar in mijn armen. Zij was flauw gevallen. Zorg voor haar, terwijl ik hem tege moet ga, zei Ivest Ik knikte en hij liep door, Sellick tege moet, maar ik lette niet meer op hem. Ik had het veel te druk om te zien, wat ik voor haar kon doen. Ik trok mijn jas uit en sloeg die om haar heen. Haar handen waren als ijs en ditmaal had ik geen alco hol of wat ook. Ik begon haar handen en voeten te wrijven. Haar voeten waren lelijk geschaafd en haar schoenen waren in zeer slechte toestand. Ze waren dan ook niet gemaakt voor een tocht, als ze zo juist had afgelegd. Het zonlicht begon nu over de heuvel te komen en het meer te berei ken en ik wist, dat zij na korte tijd in de zon zou liggen. Toen Ives en Sellick terug kwamen, was zij nog steeds bewusteloos. Ik keek op naar George Sellick. Hij zag er nog precies zo uit als vroeger, behalve dan dat hij wat ouder was. Hij glimlachte flauwtjes tegen mij en zei: Hallo, Foraker, mijnheer Ives heeft me al het een en ander verte/a. Ik glimlachte tegen hem en zei: Hal lo, George. Heb je soms een beetje bran dewijn? Hij keek neer op Janet's gezichtje en ik zag zijn gelaatsspieren zich even samen trekken. Hij nam een fles uit de diepe zak van zijn vissersjas, overhandigde die aan mij en zei, nog steeds naar Janet kijkend: Ik zou bet nooit geloofd hebben; ik zou het nooit geloofd hebben. Letty had mij natuurlijk over haar verteld, maar Hij haalde even de schouders op, toen hij mij de fles toereikte. Hij keek mij aan en zei toen: Ik geloof, dat ik die j#u maar zal achterlaten. Laten we dit een afscheidscadeautje noemen, hè? Ik geloof niet, dat ik er op gesteld ben, om hier te zijn, als zij Ik nam de fles van hem aan en zei: - Ik begrijp het. Misschien had ik je nooit om dat halssnoer moeten vragen, zei hij. Ik ge loof, dat een ieder maar beter zijn eigen hanssnoer gebruiken kan. Hij stak mij de hand toe en ik drukte die, waarop hij zei: Adieu, Foraker. Ik heb nog heel wat te vissen. Adieu, George, zei ik. Hij keerde zich om en liep terug langs de oever van het meer, dezelfde weg, die hij gekomen was. Ik opende de fles, goot een klein beetje in de dop van de fles en hield die zachtjes tegen haar lippen, zoals zij daar lag met haar hoofd op mijn arm. Ik wist, dat nu ieder ogenblik, als de zon haar bereikte, zij haar ogen zou openen en ze naar mij zou kijken en weer tot leven komen, EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3