Haarlems Dagblad Het Westen overweegt om Moskou te waarschuwen Verdeling der Marshall-dollars Smirnoff heeft de K.L.M. na 27 jaar verlaten (64e Jaargang No. 19335 Eureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bij'kant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Donderdag 1 September 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <®ptcttye Haaricmscbe «Courant <3üttto i6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Zenuwenoorlog op de Balkan Russische druk op UNO-lid een bedreiging van de vrede LONDEN, 31 Augustus (United Press). In diplomatieke krffigen werd van daag bekend gemaakt dat de Westelijke mogendheden overwegen maatregelen te nemen om de vrede in de Balkan, die be dreigd wordt door het zich toespitsend conflict tussen de Sovjets en maarschalk Tito, te handhaven. Gezegd werd dat Groot-Briitannië, Frankrijk en de Ver enigde Stalen van plan zijn de Sovjet- Unie een waarschuwing te doen toeko men om zich niet te bemoeien met de bin nenlandse aangelegenheden van Joego slavië. Naar verluidt zijn de Westelijke diplo maten van mening dat een dergelijke stap gauw ondernomen moet worden, om te voorkomen dat de toestand nog ernstiger I wordt op de Balkan. Er werd de nadruk op gelegd dat er echter nog niets defini- tiefs besloten was door de grote mogend heden van het Westen. In Britse regeringskringen zei men dat de houding van de Sovjet-Unie een be dreiging voor de vrede in Europa betekent I en bovendien de onafhankelijkheid van een kleine natie bedenkelijk in gevaar wordt gebracht. Joegoslavië is niet aangesloten bij de Westelijke alliantie of bij het Atlantisch I pact, maar het is wel lid van de UNO en heeft uit dien hoofde recht op bescher- 1 mïng van haar onafhankelijkheid. De kwestie zal in Washington ter sprake Worden gebracht, wanneer Bevin en Ache- I son elkaar de volgende week ontmoeten. I Schuman zal van het verloop der bespre kingen op de hoogte gehouden worden en hij zal geconsulteerd worden aleer defini tieve stappen ondernomen worden. Troepenverplaatsingen De Russische, ten dele uit tankdivisies bestaande, strijdmacht die zich tèn Noorden van Joegoslavië heeft samengetrokken, zal binnenkort beginnen met manoeuvres op grote schaal die kennelijk zijn bedoeld als verscherping van de tegen het Tito-regiem gerichte zenuwenoorlog van Moskou, zeiden zegslieden van de Joegoslavische militaire inlichtingendienst vanavond. In September houden de Russische strijd krachten gewoonlijk in Oost-Europa grootscheepse oefeningen. Zij - zullen dit jaar toevallig samenvallen met de Russi sche campagne tegen Joegoslavië, welke, naar in Belgrado algemeen wordt aange- nomenj beoogt te verhinderen dat het Westen Tito economische bijstand zal ver lenen. Tot dusverre zijn er nog geen blijken van Joegoslavische troepenverplaatsingen ge weest en de Joegoslaven volharden nog steeds in hun koelbloedige maar voorzich tige houding, welke er op gëricht is elk incident of voortijdig alarm te vermijden. De regeringsvoorlichtingsdienst heeft een 'dementi uitgegeven van een bericht van Associated Press over beweerde troe penconcentraties in Macedonië en van een Tassbericht over de staat van beleg die zou zijn afgekondigd in de haven Fiume naar aanleiding van sabotage. Hongkong bereidt zich voor op de verdediging Meer dan twintigduizend man staan klaar Op het ogenblik staan in Hongkong meer dan twintigduizend man gereed om de kroonkolonie te verdedigen tegen een aanval van de oprukkende rode legers. Luitenant-generaal Francis Festing kon- j digde aan dat een nieuw gevormde divisie morgen gereed zal zijn en dat naar j verwacht wordt tegen het einde van Sep tember de verdedigingswerken die de I Britse kolonie moeten besehermen, ge reed zullen zijn. Festing is commandant leger, vloot enluchtmacht en vertelde dat er een net van luchtafweer om de stad was getrokken dat in kracht gelijk stond aan dat wat om Londen was getrokken tijdens de oorlog. De troepen die thans in de stad aan wezig zijn, zullen nog versterkt worden met twee regimenten artillerie, een regi ment luchtafweer en twee bataljons in- fanterïe die reeds op weg zijn naar Hong kong. Met de genie en medische troepen in begrepen zal de sterkte van de troepen na aankomst dezer versterkingen ruim dertigduizend man bedragen. Dit betekent dat er in deze kleine kroonkolonie meer troepen aanwezig zijn dan in de hele bezettingszone van Duitsland of op Ma- lakka. Festing zeide dat ook de vloot en de luchtmacht binnen zeer korte tijd ver sterkt zouden worden. De generaal deelde mede dat er in de directe omgeving van de stad 36 barak kenkampen in aanbouw waren om alle troepen onderdak te verlenen. Eén van de grootste problemen waar mee het bestuur van de stad te kampen Zal krijgen, zijn de nationalisten en de I vluchtelingen die allen zullen trachten een heenkomen te vinden op het Britse gebied, wanneer de communisten naderen. De Britse troepen in Hongkong houden inmiddels dagelijks hun oefeningen. Er worden landingsoefeningen gehouden, er j Wordt .voedsel uitgeworpen en er worden patrouilles gehouden in samenwerking met de plaatselijke politie. Festing gaf toe dat Hongkong een ge vaarlijke plaats is enerzijds omdat er een groot aantal voorraden op een klein gebied is opgeslagen, mar dat het anderzijds makkelijker zal zijn om de stad te ver dedigen. omdat over het betrekkelijk kleine oppervlak het spervuur zo intensief kan "iin dat er geen sterveling doorheen zal kunnen komen. (U. P.) In een artikel in het communistische dagblad „Borba" geeft Joegoslavië ant woord op de laatste Sovjet-Russische nota. In dit artikel wordt de beschuldiging uitge sproken, dat de Sovjet-regering haar hou ding inzake Joegoslavië's aanspraken op Sloweens Karintbië uit .valse motieven" heeft gewijzigd. De Sovjet-Unie heeft Joego slavië beschuldigd van „verraad" van Slo weens Karinthië, omdat zij zelf „rekent op dollars en soortgelijke voordelen". De Sovjet-Unie tracht „vat te krijgen op ons socialistisch land teneinde het in een posi tie van ongelijkheid en onderwerping te drijven", aldus het artikel. De Sovjet-regering beseft blijkbaai:, dat haar afwijken van beginselen, die zij jaren lang met het woord verdedigde, buitenge woon onpopulair wordt in de progressieve publieke opinie, zegt Borba. Grens gesloten In kringen die in contact staan met het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken, werd gisteren verklaard dat Tsje- choslowaakse grenswachten de grens tussen Tsjechoslowakije en Oostenrijk hebben ge sloten. Lake Success wacht Functionarissen van de UNO en de lei ders der delegaties te Lake Success hebben nog geen aanwijzing ontvangen, dat Joego slavië van plan is bij de Veiligheidsraad een klacht tegen de Sovjet-Unie in te die nen, doch men acht een dergelijke stap wel waarschijnlijk, aldus meldt Reuter uit Lake Success. Nederland krijgt waarschijnlijk 160.000.000 minder dan in 1948 In een late avondzitting heeft de raad van de Organisatie voor Europese Econo- misehe Samenwerking uiteindelijk over eenstemming bereikt over de bedragen, die elk der landen van het Plan Marshall zal ontvangen bij de volgende toewijzing be houdens goedkeuring van het Amerikaanse Congres. Het rapport wordt thans aan de Marshall-administratie voorgelegd met een begeleidend schrijven, waarin de raad zijn standpunt uiteenzet. Naar verluidt zijn de volgende bedragen in millioenen dollars voorgesteld (tussen haakjes het bedrag, dat elk land verleden jaar ontving): België en Luxemburg312 247,9) Denemarken 91 109,1) Duitsland (drie Westelijke zones) 348 509,8) Engeland 962 (1239 Frankrijk704 980,9) Griekenland 163 144,8) Ierland 47 78,3) Italië407 555,5) Nederland 309 469,6) Noorwegen 94 83,3) Oostenrijk 174 215,2) Portugal 33 niets Triëst 17 17,8) Turkije61 39,7) IJsland 7 5,2) Zweden 48 46,6) Volgens deze aanbevelingen krijgen zeven landen meer dollars dan het vorig jaar, namelijk België, Luxemburg, Grie kenland, Noorwegen, Turkije, IJsland en Zweden. Het totaal dezer bedragen is 3.777 mil- lioen dollar, welk bedrag de Amerikaanse Senaat wil toewijzen. Spanning aan de Noordelijke grenzen van Joegoslavië Parachutisten naar Sicilië om Giuliano te vangen Over enkele weken offensief der politie Dezer dagen stuurde de leiding der Ita- liaahse politie een eenheid parachutisten naar Palermo, ter versterking van de reeds aanwezige politiemacht die tot taak heeft gekregen de koning-bandiet van Sicilië dood of levend te vangen. De parachutisten, allen vrijwilligers, zul len ingedeeld worden bij het commando dat de nieuwe campagne ten uitvoer zal brengen. Er werd niet bekend gemaakt of de com mandant van de actie kolonel Luca de para chutisten zal gebruiken voor aanvallen van vliegtuigen uit of dat hij hen gewoon als landtroepen zal uitsturen. Onder versterking, die gedurende het weekeinde in Palermo aankwam, bevindt zich ook een eenheid van de politie van Rome die speciaal getraind is voor relletjes. Luca maakte, om de bandieten te laten zien dat hij hen niet vreesde een rijtoer door het bandietengebied in een open jeep. De kolo nel inspecteerde de stellingen die door de carabinieri en de politie aangelegd waren en leek tevreden over het resultaat. Om de tijd die nog rest voor het offen sief een aanvang neemt het wordt bin nen twee weken verwacht productief te maken is Luca begonnen met een soort vijf de colonne binnen de muren van Palermo op te ruimen. Naar verluidt heeft Giuliano een aantal spionnen in Palermo die hem nauwkeurig op de hoogte houden van het doen en laten van de politie. Dezer dagen publiceerde de politie voor de eerste maal een gedeelte van een brief van Giuliano gericht aan de regering waarin hij een nieuwe bedreiging uit: ,Ik zal niet de eerste zijn die schiet, maar ik zweer dat bij ieder verdachte be weging die door de carabinieri gemaakt wordt, er een dode te betreuren zal zijn in hun gelederen". Inmiddels wordt meegedeeld dat een bloedverwant van Franco Restivo, presi dent van de regionale regering van Sicilië, door de bandietenkoning is ontvoerd en in gijzeling wordt gehouden tot voor hem de losprijs zal worden betaald. De bloedverwant kreeg permissie een brief te schrijven waarin hij mededeelde dat Giuliano vijftig millioen lire eiste als losprijs. Later werd dit verminderd tot 25 millioen lire, zo schreef de gijzelaar. Er werd niet bekend gemaakt of zijn familie de losprijs zou betalen. (United Press). Leider van Boliviaanse opstand pleegt zelfmoord De Boliviaanse regerïngsstrijdkrachten hebben posities van de opstandelingen te Santa Cruz en Potosi aangevallen, zo is officieel in de hoofdstad La Paz meege deeld. Het laatste verzet in Cochabamba is gebroken, zo zegt de regering. Woensdag ochtend kwamen regeringstroepen Cocha bamba binnen en tegen de middag hadden zij het vliegveld overgenomen. Een gerucht dat generaal Pena y Lillo, de leider van de opstand, zelfmoord had ge pleegd, is door de autoriteiten te La Paz bevestigd. Het was niet bekend, waarheen de andere leiders van de opstand waren gevlucht. Gemeld wordt, dat Santa Cruz zich vast in handen van de opstandelingen bevindt. Brits officier mishandeld door Duitse arbeiders Een Brits officier, werkzaam bij de ont manteling van Duitse fabrieken, werd Woensdag met zijn Duitse assistent en zijn chauffeur uit zijn auto gehaald en ernstig mishandeld door een groep arbeiders te Oberhausen. De officier arriveerde bij de ingang van een grote fabriek voor synthetische benzine te Oberhausen, die gedeeltelijk ontmanteld zou worden. Er waren ongeveer tachtig ar beiders aanwézig die de ontmanteling onder zijn leiding ten uitvoer zouden brengen. Het incident duurde slechts een paar minu ten en de achthonderd arbeiders van de fa briek trokken zich ijlings op het fabrieks terrein terug toen de Britse militaire poli tie op kwam dagen, met Duitse versterking. Zuid-Korea voelt gevaar ^Syngman Rhee, dë president van Zuid- Korea, heeft bij monde van zijn ambassa deur in Washington een beroep gedaan op president Truman om Zuid-Korea militaire steun te verlenen tegen een mogelijke aan val van het door de communisten beheerste Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse ambassa deur verklaarde na afloop van het korte onderhoud met Truman, dat Zuid-Korea snelle actie van de Verenigde Staten be hoeft. „Wij hebben het gevoel, dat er wel licht onmiddellijk gevaar voor een aanval uit het Noorden bestaat waarop wij voor bereid dienen te zijn. Wij wensen snelle actie van de V. S. in de vorm van maximale wapenleveranties aan ons." De ambassa deur zeide tenslotte, dat men in Zuid-Korea van gevoelen was, dat president Truman al het mogelijke deed om aan het verzoek tegemoet te komen. Minister Lieftinck naar de Verenigde Staten Ter bijwoning van de aanstaande bijeen komst van het bestuur van het internatio nale monetaire fonds te Washington zal de Nederlandse minister van Financiën prof. mr. P. Lieftinck aan het einde van de vol gende week naar de Verenigde Staten ver trekken. Hij zal echter weer tijdig naar Nederland terugkeren voor het indienen van de millioenennota. Deserties van Duitse en Russische grenswachten Personen, die de grens der Sovjet-Russi sche zone op onwettige wijze zijn overge stoken, verklaarden bij aankomst te Ham burg dat de waakzaamheid der Russen op verscheidene punten van de Brits-Sovjet- Russische zónegrens is afgenomen. Volgens sommigen van hen zijn alle Sovjet-Russi sche grenswachten langs de grens van Mecklenburg, dat in het zone-grensgebied is gelegen, teruggetrokken, met uitzonde ring van kleine politie-eenheden. Volgens de uitgewekenen moet de reden voor dit terugtrekken worden gezocht in het grote aantal deserties van Sovjet-Rus sische en Duitse grenswachten, die posten innamen langs de Brits-Russische zone- grens. Jeugdige toehoorders bij proces Von Manstein Luitenant-generaal sir Frank Simpson, president van de Britse militaire recht bank te Hamburg, waarvoor de gewezen Duitse veldmaarschalk Von Manstein op het ogenblik terechtstaat, heeft Woensdag de in de zaal aanwezige Engelse moeders verzocht haar kinderen naar buiten te brengen. De president zeide, dat hij ver scheidene kinderen in de rechtszaal had opgemerkt. De ouders dezer kinderen dien den zich af te vragen of het wel verant woord was, dat hun kinderen in de rechts zaal bleven, daar er stukken zouden wor den voorgelezen over de Russische veld tocht, die verschrikkelijke dingen aan het licht kunnen brengen. Hierop verlieten verschillende kinderen de zaal. Een uur nadat de president zijn tact volle vermaning had doen horen, kwamen twee andere Engelse vrouwen de zaal bin nen met een jongetje van nauwelijks vijf jaar oud. Waarschijnlijk werd hij door zijn kleine gestalte niet door de president opge merkt, wel echter door Von Manstein, die afkeurend het hoofd schudde. Het knaapje zette een koptelefoon op en luisterde zeer eigenwijs naar de behandeling. Typhoon teistert Tokio Een typhoon die met een snelheid van 128 km per uur gisteren over Tokio raasde, heeft de stroomvoorziening gestoord en electrische treinen tot stilstand, gebracht. Van honderden 'huizen zijn - de daken af gerukt. De typhoon ging gepaard met slagregens. De politie maakt melding van grote ver woestingen in het kustgebied van de stad. Tengevolge van de typhoon, die Tokio gisteren geteisterd heeft, zijn ten minste 9 personen gedood en 54 gewond. In de haven van Yokohama zonken twee sche pen. Van de bemanning van één hiervan zijn 42 personen spoorloos verdwenen. Zes tien schepen in de haven sloegen los. Minister Bevin en sir Stafford Cripps zijn gisteren met de Mauritanianaar de Ver enigde Staten vertrokken voor financiële en economische besprekingen, die volgens hun eigen woorden over het wel en wee van Engeland zullen beslissen. De beide Britse ministers kort voor hun vertrek aan boord van de oceaanstomer. Straatsburgs commissiewerk Geen advies inzake Duitsland De commissie voor algemene (politieke) zaken van de te Straatsburg vergaderende Assemblée van de Raad van Europa heeft haar rapport voltooid. Er werd geen be sluit genomen betreffende het door Win ston Churchill ingediende voorstel, strek kende tot het uitschrijven van een speciale zitting van de Assemblée voor Januari, waarbij ook Duitsland vertegenwoordigd zou moeten zijn. De voorzitter van dë commissie, de voor malige Franse minister van Buitenlandse Zaken Georges Bidault, deelde tijdens een persconferentie mede dat het thema Duits land niet tijdens de besprekingen van de commissie ter sprake was gekomen. Hij verklaarde verder dat het vraagstuk van het toetreden van nieuwe leden tot de Raad van Europa door het comité van ministers van Buitenlandse Zaken voor de aanvang van de volgende bijeenkomst van de Raad moest worden besproken. „Tijdens onze in algemene termen gehou den besprekingen van dit punt is geen enkel land met name genoemd", aldus Bi dault. De uit 23 leden bestaande economi sche commissie van de Europese Assem blée heeft een beroep gedaan op de Vere nigde Staten om de invoerrechten te ver lagen en heeft een waarschuwing gericht tot de bevolking van Europa, dat zij het gevaar van een economische débacle loopt. Dit beroep wordt gedaan in de pream bule van het door de genoemde commissie uitgebrachte rapport, dat Vrijdag in de Assemblée behandeld zal worden. Indien het rapport zal worden goedgekeurd zal het aan dé ministers van Buitenlandse Za ken worden overgedragen, die tot verdere actie zullen moeten overgaan. Het woord is aan.... George Eliot: Onze gedachten zijn vaak slechter dan wij zijn. De directie van de K.L.M. heeft Iwan W. Smirnoff per 1 September op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie bij de Hoofdinspectie Bedrijfsuitvoering van de maatschappij, Smirnoff sloot een jaar geleden zijn carrière als piloot af. Hij had er toen 30.000 vlieguren bij de K.L.M. opzitten, waaronder die van de beroemde Kerstvlucht in 1934 met „De Pelikaan". Hij maakte in 1915 voor het eerst met de luchtvaart kennis, toen hij als soldaat in het Russische leger Iwan Smirnoff werd in 1,895 te Wladimïr geboren opgeleid werd tot piloot. Binnen een jaar werd hem het brevet ter hand gesteld en werd hij inge deeld bij een jachteskader, dat bij zijn tegenstanders al spoedig werd gevreesd. Bij het uitbreken van de Russische revo lutie volgde een periode van veel omzwer vingen en avonturen tot hij in 1922 als ver keersvlieger werd aangesteld bij de K.L.M. Aanvankelijk noemden zijn collega's hem ,De Turk", maar een jaar later voegden zij daar een nieuwe bijnaam aan toe, namelijk „Graaf van de Goodwins", wegens een prachtige noodlanding op de Goodwïn- zandbanken in het Kanaal. Hij wiedthij veegt, hij graaftChicago bezit een locomotief, die veel goede eigenschappen heeft. Met een vaart van acht km per uur rijdt hij over de spoorbaan, haalt daarbij het onkruid tussen en naast de rails weg, veegt het terzijde en graaft en passant nog een greppel voor de afwatering. In de winter kan hij ook worden gebruikt om sneeuw te ruimen. Het Amerikaanse Jumbo-tje van alles" in actie. Een jaar voor hij Nederlands staatsbur ger werd, maakte hij de eerste vlucht van Amsterdam naar Batavia mee. Dat was in 1928. Veertig keer zou hij in de daarop volgende jaren tussen Nederland en Indo nesië heen en weer vliegen tot in 1940 de oorlog hem onderweg overviel. Gedurende de oorlogsjaren heeft hij voor de K.NJ.L.M. op Australië gevlogen en ook was hij gedurende korte tijd in de Ver enigde Staten gestationneerd. Na de oorlog is hij nog een paar jaar gezagvoerder bij de K.L.M. geweest tot hij een jaar geleden vond dat anderen zijn werk moesten voort zetten. Over zijn plannen is nog niets definitiefs mee te delen. Mr. SOESANTO: Trek troepen nu reeds terug DJOKJAKARTA, 31 Aug. (Aneta). De voorzitter van de republikeinse delega tie, mr. Soesanto Tirtoprodjo, heeft in een in het Chinese dagblad „Keng Po" gepu bliceerd interview verklaard, dat volgens hem de Nederlanders zich krachtens de Van RoyenRoem overeenkomst bereid hebben verklaard de republiek te herstellen in de status, welke zij ten tijde van de Renville-overeenkomst had, hetgeen zou geschieden op het tijdstip, waarop de Re- poeblik Indonesia Serikat zou worden ge vormd. „Het zou echter uit een oogpunt van goodwill zeer wenselijk zijn en blijk geven van de wil tot oprechte samenwer king, indien de Nederlanders reeds thans geleidelijk de republikeinse gebieden aan ons teruggeven door de evacuatie van hun strijdkrachten, zodat de republikeinse regering volop gelegenheid öeeft om haar taak vrijelijk te vervullen", aldus mr. Soe santo. die hieraan toevoegde, dat, indien het terugtrekken van de Nederlandse strijdkrachten pas zou geschieden na het tot stand komen van de R.I.S., de Indone siërs een verkeerde indruk zouden krijgen van de Nederlandse bedoelingen. Tenslotte deelde mr. Soesanto mede, dat over de kwestie van de politieke gevange nen een informeel contact tot stand is ge bracht met het departement van Justitie van de voorlopige federale regering. SCHOENFABRIEK UITGEBRAND In een geheel uit hout opgetrokken schoen fabriek te Kaatsheuvel brak Dinsdagavond brand uit. Hoewel de gemeentelijke brand weer het vuur krachtig bestreed, kon niet voorkomen worden dat het dertig meter lange gebouw geheel uitbrandde. De aan wezige voorraden gingen in vlammen op; de meeste machines werden zwaar bescha digd. De schade wordt geschat op tachtig mille en wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. De marine in Indonesië Mededelingen van schout bij-nacht Moorman 's-GRAVENHAGE, 31 Augustus (ANP). „De Nederlandse marine is gaarne bereid naar vermogen de federale marine van de Repoeblik Indonesia Serikat (R.I.S.) te helpen" aldus verklaarde de Nederlandse staatssecretaris van Marine, schout-bij- nacht Moorman tegenover het A.N.P. „doch daarbij moet in aanmerking worden geno men, dat de Nederlandse marine in het kader van het Atlantisch pact zeer be paalde verplichtingen heeft." Schout-bij-nacht Moorman antwoordde hierbij op vragen gesteld naar aanleiding van artikel 6 uit het hoofdstuk betreffende de veiligheid van de resultaten van de inter-Indonesische conferentie. Hierin wordt gezegd, dat de regering van de R.I.S, besprekingen zal houden met de Neder landse regering over de mogelijkheid om een gedeelte van de Koninklijke Marine voorlopig ter beschikking van de regering van de R.I.S. te stellen. Moorman voegde hieraan toe, dat „mari tieme hulp insluit het bezitten van militaire steunpunten in welke vorm dan ook". Op vragen betreffende de opleiding van Indonesiërs tot marine-officieren in Den Helder zeide Moorman, dat „als belangrijk begin twintig Indonesiërs een opleiding zullen ontvangen als onderdeel van de steun bij de opbouw van een federale marine", en verklaarde, dat natuurlijk de regering van de R.I.S. zal hebben uit te maken of hiermede zal worden voortgegaan en in welke omvang. Voorts roerde schout-bij-nacht Moorman de mogelijkheid aan, dat voor zeer gespe cialiseerd technisch marinepersoneel be neden de rang van officier en eventueel voor het comptabele personeel opleiding in Nederland mogelijk is, terwijl de marine bereid is ook in Indonesië een opleiding te organiseren voor het lagere personeel. Droogte en veldmuizen teisteren de Betuwe De aanhoudende droogte berokkent fruit teelt-, landbouw- en veeteeltbedrijven grote schade. Vooral de fruitbomen hebben zeer te lijden van de droogte. De boomwortels kunnen niet voldoende vocht opnemen om de vruchten tot algehele ontwikkeling te brengen. Het grondwaterpeil is namelijk ongekend laag. Het gevolg is, dat veel fruit onrijp van de bomen valt en dat de rest te klein blijft. Het fruit „onder de maat" kan veelal de minimum-prijs van vijf cent per kilo ter veiling aangevoerd, niet opbrengen. Dit fruit wordt nu door de veilingen (spe ciaal Geldermalsen) in grote hoeveelheden aan de handel onttrokken en „doorge draaid". Het komt op de vuilnisbelt terecht of dient in het gunstigste geval als „bij voeding" voor de koeien in de droge wei den. Had de droogte al veel schade berok kend aan de veestapel, de veldmuizenplaag vooral in de Westbet.uwe en de Bomme- Ierwaard heeft de velden veranderd in een„ dorre, bruin-gele vlakte. De meeste polders zijn bovendien nog verstoken van drinkwater voor het vee de sloten zijn reeds lang uitgedroogd en de kikkers verdwenen omdat de boezem van dit gedeelte der lage landen, de Linge, nog steeds niet voldoende in conditie is om de hoger gelegen gronden van water te kunnen voorzien. Door rijk, provincie en. waterschappen wordt echter hard gewerkt aan de voorbereidende plannen tot ver betering van de Linge. Nieuw Duits persbureau D.P.A. De raad van commissarissen van het nieuwe Duitse persbureau „Deutsche Fresse Agentur" („D.P.A.") heeft medegedeeld, dat D.P.A. „objectief nieuws" zal versprei den. „D.P.A. zal onafhankelijk van enige regeringsinstantie, politieke partij of econo mische groep werken", aldus de verklaring van de raad van commissarissen. D.P.A. dat ontstaan is door samen smelting van de drie Duitse persbureaux in de Britse, Amerikaanse en Franse zones, D.P.D., Dena en Südena zal zijn werk zaamheden heden aanvangen. Eerste bijeenkomst van de raad van Atlantisch pact Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de raad van het Atlantisch verdrag op 17 Septem ber voor de eerste maal te Washington zal bijeenkomen. Men verwacht, dat de minis ters van Buitenlandse Zaken van alle sta- ten-ondertekenaren van het verdrag de bijeenkomst zullen bijwonen. In artikel negen van het Atlantisch pact wordt bepaald dat de raad zal worden in gesteld, „ter bespreking van de wijze, waarop het verdrag zal worden toegepast". PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Doa» derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien, maar morgen overdag ook nu en dan zonneschijn. Aanvankelijk weinig wind, later meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Nog weinig verandering van temperatuur. 2 September: Zon op 5.52 uur, onder 19.26 uur Maan op 17.55 uur. onder uur Hoogwatertyden: Donderdag 1 Sept.: 10.02 en 22.43 uur. Vrijdag 2 Sept.: 11.33 uur. Laagwaterttfden: Donderdag Sept.: 5.16 en 17.46 uur. Vrijdag 2 Sept.: 6.37 en 19.18 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1