c J VAN HOUTEN Van „Tin Lizzie" tot V-8 cHEI De radio geeft Vrijdag PANDA EN DE MEESTEÏDUITVINDER Wereldnieuws Donderdag 1 SeptemBer 1949 2 25 jaar Ford in Nederland n Ook de Nederlandse industrie levert haar aandeel in de productie Toen in het jaar 1924 Ford besloot om ook in Nederland aan de slag" te gaan, was, de inschrijving in de registers van de Kamer van Koophandel in Rotterdam de openingszin van een hoofdstuk automobiel historie voor ons land. Het begon overigens bescheiden, want de „service-plant" in de Maasstad had slechts tot taak via de dealers automobielen te verkopen en voor de ser vice zorg te dragen. Maar Nederland was in die tijd een auto-arm land en de „Tin Lizzies" van het terecht beroemde T-Ford model, dat. ondanks zijn hoogbenig uiterlijk een automobiel van de bovenste plank was, vlogen, eenvoudig weg. ZÓ werden de drie loodsen waar 50 man 'personeel werkten' al spoedig te klein en moest de gemeente Rotterdam bijspringen met een houten loods van de Nenijto-ten- toonstelling om het snel groeiende bedrijf 'te huisvesten. Er rezen toen plannen om een montage-fabriek te bouwen en in 1930 was het zover, dat die plannen vaste vorm hadden aangenomen, in Amerika waren goedgekeurd en begonnen werd met de bouw van een grote, moderne en zwaar- gefundeerde fabriekshal. Het was in dat memorabele jaar dat de oude Henry Ford besloot een bezoek te brengen aan zijn Europese ondernemingen en de Neder landse Ford-mensen grepen die kans aan om de grote baas-de eerste steen voor dê nieuwe fabriek te laten leggen. Ford stemde toe en er werd een grote en uiterst officiële plechtigheid op touw gezet, waarvoor tal van prominente figuren werden uitgeno digd. Het zou ook beslist een daverend feest geworden zijn, ware het niet dat Henry 's ochtends het zaakje in eigen persoon was komen bekijken en het hele geval radicaal afkeurde. De fabriek lag namelijk op 500 meter van het water en dat vond hij veel te ver voor een bedrijf, waar zoveel aan- en afgevoerd zou moeten worden. Naar Amsterdam Deze zeer Amerikaanse beslissing heeft het bedrijf inderdaad massa's geld be spaard. Want dank zij het ondernemende bestuur van de gemeeixte Amsterdam, dat prompt met aanbiedingen kwam,, kreeg Ford even buiten de stad een fabrieks-ter- rein om jaloers op te wezen. Het terrein werd opgespoten, er werd een haven ge graven en reeds in 1931 stond de fabriek er, waarin men met de montage van auto mobielen kon beginnen. Het bedrijf bleef groeien en reeds voor de oorlog begon men ook kleinere wagens te maken om aan het zuiniger Europese automobilisme te bieden wal: het hebben wilde. Na de oorlog, waarin weliswaar de fa briek bleef staan, maar de apparatuur werd geroofd, is men met nieuwe moed aan de slag gegaan, om de talloze moeilijkheden te overwinnen. Weer moest de productie hiertoe gedwongen door deviezen- schaarste zich richten op de productie van de kleinere Europese Ford-modellen, waarvan de onderdelen uit zachte-valuta- landen komen. Ook de Nederlandse indus trie levert thans haar aandeel in de pro ductie 'in de' "vorm van schökbrêkers', be kleding, chroom-strips, banden en lampen en men streeft er zoveel mogelijk naar om deze ontwikkeling te stimuleren. Men wil Hans Kindier overleden Bekend cellist en dirigent ïii; Watch Hill'op-Rhode Island (Verenig de Staten) is in zijn woning de bekende cel list en dirigent Hans Kindier overleden. 'Kindier, die 56 jaar oud was, is ziek ge worden na een tournée, die hij in Juni door Europa maakte. Kindier "werd te Rot terdam geboren, waar hij zijn muzikale op leiding ontving. In 1914 kwam hij naar de Verenigde Staten en werd solo-sellist bij het orkest van Philadelphia. In 1931 richtte hij het symphonie-orkest van Washington op. Nog twee auto-Zondagen Teneinde tegemoet te komen aan de vele Verzoeken die hem hebben bereikt, ver- leent de minister van Verkeer en Water staat ontheffing van het Zondagsrijverbod op de Zondagen 11 September en 2 Octo ber 1949. Een afdoende controle op naleving van het Zondagsrijverbod zal op de overige Zondagen worden gehandhaafd. <Adv.) Tor/or^o3»01:5,?»; 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Slrijkkwar- 't-et, Haydn. 7.45 Mórgengebed."8'15 Platen. 30:00 Voordracht. 10.20 Lichte muziek. 11.00 voor zieken. 11.45 Piano. 12 03 Liederen van Schubert. 12.30 Voor het platteland 13.20 Lichte muziek. 13.50 Toespraak. 14.00 Populair orkestconcert.. 14.30 Cabaret. 15.00 Populair orkestconcert. 15.20 Symphonie In d kl. t., C. Franck. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Boekbespreking 18.00 Lichte muziek. 18.20 Reportage. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Klankbeeld. 19.30 Bene 1 ux-programma19.45 Platen, zu.up Gewone man. 20.12 Nederlandse potpourri. 20.30 Zevende symphonie van Van Beet hoven. 21.15 Charles Trenet. 21.30 Piano muziek. van Ravel. 22.10 Metropole-orkest. 22.45 Avondgebed. 23.15 Moderne kamer muziek. HILVERSUM 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.18 Platen. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Serenades. 10.00 Toespraak. 10 05 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10 45 Debussy. 11.10 Voordracht 11.30 Ac cordeonorkest. .12,00 Orgel. 12.33 Sport. 12.45 Platen. 13.15 Zigeunermuziek. 13.45 Gitaarplaten. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Solisten con eert. 15,00 Gedichten. 15.20 Ca baret, 16.00 Pjano; 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Lichte muziek. 17.20 Discocausene over Bruckner. 18.15 Gelukwensen. 18.45 Piano. 19.00 Schets. 19,.30 Albert Schweit zer over Goethe. 20.05 Albert Schweitzer speelt orgelwerken van Bach. 20.30 Lezing óver Goethe. 21.00 Platen. 21.30 Orgel en tenor. 22:00 Weekoverzicht. 22.15 Jazz. 22.40 ^Toespraak. 22.45 Avondwijding. 23.15 Eerste symphonie van Dvorak, bovendien de productie, die al hoger is dan voor de oorlog, want thans verlaten circa 8000 wagens per jaar de fabriek, tegen 6000 voor de oorlog, opvoeren dooi de gehele fabriek voor de montage te ge bruiken en alle andere afdelingen in een nieuw op te trekken gebouw, onder te brengen. Cijfers Zo gij van cijfers onder de indruk raakt, kunnen wij u vertellen dat er in totaal in Nederland thans 51863 Ford-automobielen lopen, die per jaar ongeveer 1.555.890.000 km. afleggen. Dat is 38.842 maal de om trek van de aarde en met een gemiddelde van 40 km. per uur, zou men er 4440 jaar en ruim 118 dagen voor nodig hebben, om die in zijn eentje te rijden. Er werken thans 750 mensen bij de Ford-fabriek, maar 'o.ij de Dealers komen daar ongeveer 5000 per- sonembij. Zoals men zal begrijpen gaat Ford zijn 25-jarig bestaan luisterrijk vieren en wel op 8 September in de kring van het per soneel en op 9 September in officiële sfeer. Op de eerste dag worden de jubilarissen gehuldigd, de directeur de heer C. G. F. Stenger is één van hen die al 25 jaar bij het bedrijf zijn, en op de tweede dag zullen de ministers Van den Brink èn Spitzen de jubilarësse komen complimenteren. De Ford-dealers-organisatie "biedt op die dag een monument aan. Braat heeft niet te klagen In de algemene jaarvergadering van aan deelhouders der N.V. constructiewerkplaat- sen en machinefabriek Braat te Rotterdam zijn de jaarstukken over 1948 goedgekeurd en is het dividend bepaald op 9 procent. Het saldo winst bedroeg 268,936, waar van 75.000 aan het reservefonds en 150.000 aan de extra-reserve is toege- het verslagjaar aanzienlijk 'groter dan in- voegd. De productieve activiteit was in 1947. Voor 1949 is de vennootschap nog ruim van orders voorzien, zodat de directie de gang van zaken bevredigend acht. Britse onthullingen over Oost-Duitse Volkspolitie Fabrieken worden geprest „vrijwilligers" af te staan I-Iet Britse militaire bestuur in Duits land heeft dezer dagen een overzicht gepu bliceerd, waarin wordt verklaard, dat de „volkspolitie" in de Sovjet-Russische zóne slechts weinig weg heeft van een organi satie voor vredestijd. „Zij is geheel op mi litaire leest geschoeid", aldus deze ver klaring. De totale sterkte van de „volkspolitie" wordt in het Britse overzicht niet genoemd doch volgens recente schattingen van de Duitse pers ligt deze tussen de tachtig en honderdduizend man. Volgens het Britse overzicht is de mili taire oefening van de „volkspolitie" in Mei van dit jaar begonnen en zal zij- in Januari van het volgende jaar voltooid 'zijn'. Min stens twee der hoogstgeplaatste officieren van deze in de Sovjet-Russische zone ge legerde politie-troepen zijn voormalige ge neraals van het Duitse leger, namelijk de generaals-majoor Wulz en Van Weech. Duitse generaals de leiders? „Op 'twintig Augustus is een aantal Duitse generaals uit Moskou in Berlijn te7. ruggekeerd. Onder hen bevinden zich de generaals Lattmann/Freitag, Ulex en Hei- neman. Men vermoedt, dat deze generaals zich bezig zullen houden met een verdere uitbreiding van het instituut dervolks politie of met het organiseren van propa- ganda-campagnes voor het door de Russen geïnspireerde „nationale front". De eerste eenheden der „volkspolitie" werden in September 1948 gevormd. Dit viel samen met de terugkeer van Duitse krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie, die op 'hun politieke betrouwbaarheid voor de Sovj et-Russische bezettingsautoriteiten werden getest en vervolgens, indien zij daartoe geschikt waren bevonden, bij een „Bereitschaft" de officiële benaming voor een eenheid volkspolitie werden, inge deeld. De sterkte van één „Bereitschaft" is on geveer 250 man. Machinegeweren, auto matische pistolen en geweren vormen hun bewapening. Er zijn onbevestigde berich ten, volgens welke verscheidene dezer „volkpolitie"-eenheden de beschikking hebben over gevechtswagens, terwijl één „Bereitschaft" zelfs in het bezit zou zijn van anti-tank-geschut. De oefening is hoofdzakelijk op militaire Op de Leidse tentoonstelling „De mens en zijn arbeid" is ook deze geestige klei- plastiek te zien, die door zijn maker, Jos. Mens, „Ronde Tafel-conferentie gedoopt is. leest geschoeid. De tijd, uitgetrokken voor het onderrichten der manschappen in de normale taken van de politie-agent-, omvat niet meer dan dertien procent van de to tale opleidingsperiode. Het aanwerven van recruten voor de „volkspolitie" blijft voortgaan. Jonge werklozen worden ingelijfd, indien zij politiek betrouwbaar worden geacht en -voldoen aan de lichamelijke eisen. „Er bestaat echter", aldus besluit het overzicht van het Britse militaire bestuur, ,,een tekort aan vrijwilligers voor de „volkspolitie" en daarom wordt thans van vele fabrieken geëist, dat zij een bepaald aantal leden van hun-werknemers als „vrij willigers" voor dienstneming afstaan". Het Nederlandse merk met Wereldreputatie IMl i;ii Iffffl I5fi Iffffl Iffffl Rede van B. Blokzijl op congres van de EVC De heer B. Blokzijl, algemeen voorzitter van de Eenheidsvakcentrale, heeft gister avond op de openingsavond van het tweede congres der E.V.C., dat in de' Apollohal te Amsterdam wordt gehóuden, een rede van ruim twee-en-een half uur uitgesproken. „Dit congres heeft tot taak aldus de heer Blokzijl de Eenheidsvakcentrale in 'alle opzichten klaar' te malcen voor de strijd tegen de ernstige 'gevaren van werk loosheid, verlaging van het levenspeil, ont- rechting en oorlogsdreiging, die de komen de tijd in zich bergt". De heer Blokzijl deelde mede, dat het hoofdbestuur een ontwerp-resolutie heeft opgesteld,, die een onderwerp van bespreking is geweest in alle leden-bijeenkomsten. Dit ontwerp ves tigt de aandacht op de huidige econoipische toestand en de toekomstige ontwikkeling. Spreker zeide dat volgens officiële gegevens in ons land op het ogenblik ongeveer, 20.000 personen meer zondet wérk zijn dan een jaar geleden. Op 30 Juni" 1949 was het aantal geregistreerde werklozen ruim 49.000. Voorts dienen niet vergeten te wor den de tienduizenden jonge arbeidskrach ten, die in militaire dienst zijn, de „stille werklozen". De heer Blokzijl betoogde voorts, dat het voornemen tot verlaging van het levens peil hand in hand. gaat met een dreigende waardevermindering van de gulden. Vervolgens behandelde de heer Blokzijl het wetsontwerp tót instelling van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Spre ker betoogde, dat indien de P.B.O. van kracht wordt, de fundamentele vakver enigingsrechten en -vrijheden over boord worden gezet. Na een beschouwing van het Atlantisch pact deed spreker een beroep op de leden van het N.V.V. „die de "tradities van het anti-militarisme in de moderne arbeiders beweging niet vergeten kunnen zijn". Hij vroeg hen zich niet in een aanvalsoorlog te laten drijven tegen, de werkers van de Sovjet-Unie. Na uitvoerig interne aangelegenheden behandeld te hebben, meende spreker, dat het nuttig was aandacht te besteden aan de talrijke en omvangrijke stakingsacties die in dit jaar zijn gevoerd. Deze hadden ten doel het opleggen van loonsverlagingen of het scherper stellen van tarieven tegen te gaan. Andere acties waren gericht op het afdwingen van directe verbeteringen. De heer Blokzijl betoogde dat in een aantal ge vallen de besturen van enige bonden tijdens de staking verzuimd" hadden duidelijke parolen te geven. Spreker besprak vervol gens welke tactiek moet worden gevolgd, wanneer eenmaal tot staking is besloten. Op de bijeenkomst werd medegedeeld, dat vakbondvertegenwoordigers uit Rus land, Tsjechoslowakije, Polen, Oost- en West-Duitsland, die 't E.V.C.-congres had den willen bijwonen, een Nederlands visum geweigerd is. VLIEGBOOT VERONGELUKT. Een vliegboot van de Amerikaanse ma rine is bij San Diego (California) in zee gestort. De gehele bemanning van tien koppen kwam om het leven. Van Dongen in de hoofdstad. In de kunstzaal Leidsestraat 78 te" Amsterdam is een tentoonstelling van werken van de schilder Kees van Dongen geopend. De expositie zal tot 24 September toegankelijk kijn» Synode Gereformeerde Kerken Discussie over de orde van de eredienst In de gisterente 's-Gravenhage voort gezette vergadering van de Generale Sy node der Gereformeerde kerkën kwam een verzoek aan de orde van da classicale sy node van Noordholland om de zaak van het actieve vrouwenkiesrecht in de kerk nader te laten bestuderen dooreen commissie. De conclusies werden geamendeerd aan genomen en de Synode besloot vijf depu- taten te benoemen om deze kwestie in stu die te nemen. Een voorstel van de kerkeraad van Er- melo, om de Synode voortaan in plaats van om de drie om de twee jaar te laten ver gaderen, werd op verschillende gronden afgewezen. Evenzo een verzoek van de- classis Groningen om in de godsdienst oefeningen een verkort Heilig Avondmaal- formulier te mogen gebruiken: Een brede discussie ontstond in de Sy node o.ver een voorstel van de kerkeraad van Ermel'o om de orde voor de eredienst, door de Synode van Middelburg in 1933 vastgesteld, bij vernieuwing bij de kerken aan te bevelen. Aan de discussie namen •onder meer deel prof. dr. K. Dijk uit Kam pen. ds. C. B. Bavinck uit Brussel, dr. J. Hoek uit 's-Gravenhage-West, prof. dr. G. C. Aalders uit Heemstede en prof. dr. D. Nauta uit. Amsterdam. Ds. Bavinck diende tijdens de discussie een voorstel in, dat be helsde, dat de Synode vijf deputaten zou benoemen om de zaak van de orde van de eredienst opnieuw in studie te nemen. Dit voorstel werd geamendeerd door een ou derling uit Veenendaal, die voorstelde dat de kerken in afwachting van het rapport dezer commissie in de liturgie geen wijzi gingen meer zullen aanbrengen. De Synode hield de beslissing over deze zaak nog aan. Voorts heeft de Synode verschillende zendingszaken afgedaan. Twee meisjes bij het baden in de Westerschelde verdronken Gistermiddag om drie uur waren ter hoogte vari' de Thómaspolder. onder de ge meente Biervliet in Zeeuws-Vlaanderen vier meisjes in de Westerschelde aan het baden. Plotseling yerden de nichtjes Buysse, wonende te Biervliet en IJzendijke, door de sterke stroom gegrepen en mee gesleurd. De beide kinderen, 11 en 13 jaar oud, verdronken vóór de ogen van een aan tal mensen op de wal, waarbij zich ook een broer van een der meisjes en diens vriend bevonden. Een onderwijzer, de heer H. Dupuy, die zich onmiddellijk te water be gaf moest zijn reddingspogingen gchter op geven door de sterke stroom. Twee andere meisjes, die hun vriendinnetjes zagen weg drijven, wilden ze achterna gaan, doch door hun met geweld uit het water te trekken kon worden voorkomen, dat dit tragische ongeval nog twee slachtoffers zou hebben gemaakt. Sergeant door vallende projectielhuls getroffen Tijdens een gisteren in de omgeving van het Utrechtse stadion gehouden militaire demonstratie is een toeschouwer door een vallende projectiehuls dodelijk gewond. Het slachtoffer, de sergeant Koster uit Hengelo, die gelegerd was in de Kromhout kazerne te Utrecht", bevond zich onder het1 publiek, dat een demonstratie gadesloeg, waarbij een denkbeeldige mitrailleur opstelling werd vernietigd. De huls van het afgeschoten projectiel viel van vrij grote hoogte op het hoofd van de sergeant, en de kracht van de klap was zodanig, dat zijn schedel brak. Hevig bloedende werd bet slachtoffer naar het militaire hospitaal vervoerd, waar onmiddellijk tot een hersenoperatie werd besloten. Deze heeft echter niet meer mogen baten. Toen de ouders, die per auto uit Hengelo waren opgehaald aankwamen, was hun zoon reeds overleden. Voethal T.Y.B.B. bestaat dertig jaar Zaterdagmiddag houdt het bestuur van de R.K. Sportvereniging „The Yellow Black Boys" in restaurant Brinkmann een recep tie ter gelegenheid van het dertigjarig be staan en dan zal blijken, dat de vereniging een zeer geziene club is in Haarlem en om geving. Na tot 1940 in roomsch-katholiek verband te hebben gespeeld, kwam TYBB na de fusie in de zomer van dat jaar in de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. De club, welke vroeger een goede naam had, heeft die in de nieuwe omgeving behou den. Daartoe heeft ook de arbeid van de heer II. W. van Turnhout meegewerkt, die van 1940 af vice-voorzitter van de afdeling Haarlem van de KNVB is en grote belang stelling toont voor het voetbal in Haarlem. De heer Van Turnhout heeft grote ver diensten voor de jubilerende club, waar aan hij dertig jaar zijn krachten heeft ge geven. Op de oprichtingsvergadering werd hij gekozen tot secretaris, welke functie hij tot voor enkele maanden heeft vervuld. Het vorig jaar werd hij tijdelijk met het voor zitterschap belast en dit jaar werd hij tot voorzitter gekozen. In de derde klas van de KNVB heeft TYBB tweemaal het kampioenschap be haald, doch in de promotiewedstrijden was het elftal minder gelukkig. Ook dit seizoen komt het elftal weer in de derde klas uit. De club heeft op verscheidene terreinen in Heemstede en Haarlem gespeeld. Gedu rende enkele jaren wordt het terrein aan de Muiderslotweg bespeeld, doch TYBB hoopt zijn bestemming te krijgen, als de terreinen aan de Schalkwijkerweg in ge bruik genomen kunnen worden. Dat duurt nog enige tijd, maar in October kan reeds in de omgeving, namelijk op het vroegere terrein van „Ripperda", gespeeld worden. TYBB groeide in de loop der jaren bij zonder. Ook sloten zich honkballers en handbalsters bij de vereniging aan. NederlandDenemarken (militair) Nederland, Denemarken, België, Luxem burg, Frankrijk en Turkije nemen deel aan het internationale militaire voetbaltoumooi dat in -September en- October wordt gehou den. Op.21 September speelt het Nederlands militair elftal een wedstrijd tegen Dene marken in het Olympisch Stadion te Am sterdam bij kunstlicht. België speelt tegen Luxemburg; Frankrijk en Turkije zijn vrij geloot. Op 5 October worden te Rijssel de halve eindstrijden gespeeld en drie dagen later volgt- de finale in Parijs. Wielrennen H.S.V. „De Kampioen" Woensdagavond hield de HSV De Kam pioen haar laatste avondwedstrijd. De amateurs reden een wedstrijd over ongeveer 35 km. G. Gerritsen zegevierde in een tijd van 59 min. 44 sec. Bij de nieuwelingen won A. v. 't Hof op nieuw maar het rijden van G. v. Roon dient zeker genoemd te worden. Zij reden ongeveer 30 km in een handicapr'ace; de tijd was 50 min. 45 sec. Amateurs: 1. G. Gerritsen; 2. P. Pieters; 3. W. Snijders, 4. F. Corneïissen, beiden Bataaf; 5. H. Droog; 6. T. Peters. Nieuwelingen: 1. A. v. 't Hof; 2. G. van Roon; 3. P. de Vries; 4. J. Steenbakker; 5, W. Rusmain; 6. H. de Vries. Kaatsen Wedstrijd van „Frisia" De kaatsclub Frisia heeft een „door- elkaarlootpartij" gehouden, waaraan kaat sers uit Zaandam, Amsterdam, Utrecht, Alkmaar en Haarlem deelnamen. Er waren achttien parturen gevormd. De strijd in vele partijen was spannend. Het kwam vaak voor, dat pas op 5 spel gelijk en 6 gelijk de beslissing viel. Het resultaat was, dat J. Veenstra, Amsterdam, A. Visser en A. Smit, beiden Haarlem de eerste prijs behaalden; Y. Zijlstra, Haarlem, Th. de Jong, Amsterdam en C. Bouma, Zaanstreek de tweede én S. Postma, Alkmaar, C. An- di'inga, Amsterdam en R. Hibma, Haarlem de derde. Zondag houdt „Frisia" tot besluit van het seizoen een ledenwedstrijd op het terrein aan de Kleverlaan, „Actief Wit" het nieuwe huishoudwoord Opzienbarende vinding grijpt, om zich heen. In het algemeen interesseert de vrouw zich weinig voor wetenschappelijke onderzoekin gen en benamingen. Een enkele keer echter grijpt een uit de wetenschap, geglipt woord om zich heen en wordt gemeengoed. Wij heb ben dat gezien met hel woord „vitamine", eens onbekend en nu door iedereen gebezigd. Een gelijksoortig geval is zich nu aan het voltrekken. Duizenden 'vrouwen beginnen te spreken over „actief wit"', alsof zij dat haar leven lang hadden gekend. Wat is „actief wit"? „Actief Wit" is een op zienbarende nieuwe stof, die werd toegevoegd aan „Castella" Zelfwerkend Wasmiddel. De was wordt daardoor vele malen helderder en zachter. De resultaten zijn werkelijk verbluf fend. Waarop dit berust? Wetenschappelijk gezien, op de methode van „optisch bleken", die samen met reeds bekende chemische mid delen en met het wasproces alle textielstof- fen veel helderder en zachter MOET malcen. Natuurlijk maken de vrouwen zich over deze wetenschappelijke verklaring niet erg druk. Zij zien alleen haar was, - en het woord „actief wit" gaat met verbazingwekkende snelheid van mond tot mond. (Adv. Ing. Med.) 25. Ja dat ziet er hier op de tekening angstwekkend uit! Het was trouwens ook angstwekkend. Panda zouwanneer hij mocht kiezen, veel liever in een vliegtuig zitten, want dit paard kon wel springen, maar niet vliegen. Het is dus begrijpelijk dat Panda zich ongerust afvroeg, waar hij te land zou komen. Intussen was Ernest Klapper de straat op gerend. De geplaagde -man kwam net op tijd om zijn uitvinding met Panda er bovenop, als een meteoor over de daken te zien schieten. „Kom te rugKom onmiddellijk hier!" riep hij. Dat wilde Panda welmaar die vloog op hetzelfde moment met een oorverdovend gekraak door het dak van buurman's huis. „Hoor je me niet?" kreet Ernest Klapper, en hij voegde er aan toe: „Nee hij hoort me nietGekweld wankelde hij, terug naar zijn verlaten laboratorium.maar inmiddels Had het mechanische ros allerlei vreemde wendingen gemaakt door een aan tal zolderruimten en woonkamers heen en nu kwam het, mét Panda, onverwacht weer te voorschijn schieten. „Ja, hier ben ik weer, baas," zei Panda benauwd. „Rijd me niet over!" kreet Klapper. Dat scheel de ook maar een haartje. Dammen Competitie-indeling Aan de competitie eerste klasse van het district Kennemerland zullen de volgende tientallen deelnemen: Haarlemse Damclub H; Verenigde Katholieke Dammers; Damclub „Haarlem"; R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" I (Heemstede); Damclub „HiMegom"; Damclub „Stabiel" (Santpoort); Beverwijkse Damclub II; „Halfweg"; „IJmuiden" II en „E.M.S." I (Bennebroek) De indeling van de tweede klasse luidt: Haarlemse Damclub III, „D.O.S.", „Haar lem" II, „Kijk Uit" I, „Oosterkwartier" II Verenigde Katholieke Dammers II, „Het Noorden" (allen te Haarlem); R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" II (Heemstede); Beverwijkse Damclub III; Hoofddorpse Damclub I; „Hillegom" II. en „Cruquius" Haarlemmermeer) Kwartetwedstrijden van „Kijk Uit" De jaarlijkse kwartetwedstrijden van de Damclub „Kijk Uit" eindigden ook dit jaar met een zege voor de Haarlemse Damclub. De eindstand luidt: Haarl. Damclub 5 4 1 0 25—15 9 D. O. S. 5,2 3 0 24—16 7 Stabiel, Santp. 5 2 1 2 2119 5 Het Noorden 5 1 3 1 2020 5 Kijk Uit 5 113 15—25 3 V. K. Damm. 5 0 1 4 15—25 1 Clubkampioenschap „Haarlem" De wedstrijden om het clubkampioen schap 1948/1949 van Damclub „Haarlem" zijn thans geëindigd. Het kampioenschap werd behaald door Ohr. F. Visse; de 2de prijs door H. J. Rozijn en de 3de prijs door G. P. Heek. Sport in 't kort FRANKLIN BLIJFT BIJ STOKE. Na onderhandelingen, dde vijf weken duurden heeft Neil Franklin van Stoke City op nieuw getekend voor Stoke City. Franklin zal door bemiddeling van zijn club een huis krijgen in de omstreken van Stoke. Verder zal hij optreden als vertegen woordiger van een Londen-se wijnhandel. Geheim. De eigenaar van een nachtclub te Washington vond drie weken geleden een luchtfoto van Washington in het gebouw van zijn club, die hij zo mooi vond, dat hij haar liet vergroten en aan de muur hing bij andere foto's van de stad.' Nu heeft de Amerikaanse marine ont dekt, dat het een strikt geheime lucht foto van de vloot is, waarop alle mili taire installaties van Washington duide lijk te zien zijn. De foto is genomen met een geheim type camera uit een ge vechtsvliegtuig van de vloot. Laatste groet. De 31-jarige Italiaanse'graaf Cini is gisteren voor de ogen van zijn verloofde, de filmster Merle Oberon, te pletter gevallen. Ooggetuigen vertellen dat zijn tweemotorige Cesna kort na de start van het vliegveld Saint-Cassien bij Cannes laag over het vliegveld scheerde, blijkbaar bij wijze van groet aan de filmactrice. Plotseling raakte een der vleugels de grond, het toestel sloeg over de kop en vloog in brand. De piloot van het toestel kwam, evenals Cini, om het leven. Echtelieden. Naar „The Times" meldt, is een besluit van het Argentijnse congres om 70 milüoen peso uit te trekken voor mevrouw Peróns sociale-hulp-organisa- tie door president Perón met zijn veto getroffen. De president legde de nadruk op het belang van zuinigheid bij het re geringsbeleid en verklaarde, dat de uit gave van de 70 millioen pesos ten koste van belangrijke openbare werken zou moeten geschieden. Moordenaar. Een vroegere Duitse SS-kor- poraal is door een Duits gerechtshof te München tien maal tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens moor den op gevangenen van het concentra tiekamp Janowska. De rechter betreurde het, dat de West-Duitse grondwet hem niet toestond verdachte de doodstraf te geven. Staat. Negen Poolse schooljongens, die „een complot hadden gesmeed om de Poolse staat door geweld omver te werpen", zijn gisteren door een militair gerechts hof te Szczecin tot gevangenisstraffen, variërende van twee tot vijf jaar ver oordeeld. Zonder grond. De Tsjëchoslowaakse presi dent, Gottwald, heeft een delegatie van Slowaakse boeren verzekerd, dat het „domme laster" was te beweren, dat de staat de boeren hun grond zou willen ontnemen en „hen als bedelaars zou willen uitdrijven". Hij voegde er aan toe: „De grond is en zal blijven in han den van hen, die hem bewerken". Meegevallen. De 34-jarige arbeider Mala- chy Coalter te Toronto in Canada leefde nog na een val van de tiende verdieping van een in aanbouw zijnd gebouw. Hij had echter enkele breuken opgelopen. Coalter raakte de hoogspanningsdraden ter hoogte van de 2e verdieping, veerde ongeveer een meter terug en kwam toen terecht op een houten rand, die uit stak boven het trottoir. Goedkoop. Amerikaanse geleerden zouden een middel hebben ontdekt om de dieren immuun te maken tegen de atoomstra- len. Het nationaal laboratorium: van Argonne, dat deze' ontdekking heeft' be kend gemaakt, voegt er aan' toe, dat 70 a 80% der muizen die door middel van een product, „cysteine" genaamd, im muun' waren 'gemaakt een atoombe straling welke normaal de dood had moeten veroorzaken, hebben overleefd. „Cysteine" is een tamelijk goedkoop product en wordt getrokken uit wol eq paardenhaar

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2