Oude raad voteert op de valreep twee millioen voor huisvesting KORSTJENS Maison Trieny Alma's dubbele taak De kleine Wereld Donderdag 1 September 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsehe Courant Haarlemse Gemeenteraad Koninklijke onderscheiding voor M. Meijers Gedurende de drie jaren, dat de Haarlemse raad in de samenstelling: die de kiezers hem in Juli 1946 gaven, de gemeente heeft bestuurd, is er vrijwel geen zitting voorbij gegaan of de woningnood kwam in de een of andere vorm ter sprake en ook onder de 35 agenda-gerechten die de vroedschap bij wijze van galgenmaal gisteren werden voor geschoteld, waren er twee uit baksteen en schokbeton samengesteld, overigens met enige financiële confituren gelardeerd. Het had er alle schijn van, dat de 25 ste gang van het menu: de uitgifte in erfpacht aan de E.K. Woningbouwvereniging „Sint Bavo" van 7o00 vierkante meter grond tussen Orionweg, Anthony Fokkerlaan en Nestorstraat ten behoeve van een Katho liek tehuis voor bejaarden en het verlenen van een voorschot vanVuim een half mil lioen aan die vereniging, de heer M e ij e r s (Arbeid) wat zwaar op de maag lag, ook al verklaarde hij aanstonds dat het plan op zichzelf mooi en het voorstel goed doordacht was. Maar hij vroeg zich af of het investeringsbedrag per gezin negen duizend gulden per gezin nog wel ver antwoord genoemd kon worden en datzelfde gold ook voor de bezetting van de ruimte, omdat volgens het ingediende project iedere inwoner van het tehuis 67 vierkante meter ter beschikking krijgt. Het bestuur heeft wel gezegd: te zijner tijd komen er meer bijgebouwen, maar welke waarbor gen hebben B. en W. daarvoor? Voorts vroeg hij B. en W. dringend reke ning te houden met de plannen der andere niet-Katholieke woningbouwverenigingen, zoals Volkshuisvesting, dat met plannen ge reed was, doch te horen kreeg, dat er geen bouwvolume meer beschikbaar was, hoe wel de gemeente voor dit tehuis nu toch nog vijfduizend kubieke meter disponibel bleek te hebben. De heer Spek (AR) gaf te kennen, dat de bouw van dit tehuis voor de gemeente toch enig nut moest afwerpen in de vorm van meer speling in de woonruimte en diende mede namens de heren M e ij e r s en Bakker Schut (Arbeid) een amendement in, er toe strekkende dat in het tehuis alleen Haarlemmers zouden worden opgenomen en dan nog alleen die gevallen, waarin woonruimte zou vrij komen. Wethouder Angenent ontraadde aan neming van dit amendement, in de eerste plaats omdat vele bejaarden reeds ïnwo- nenden hebben die zelf voor een heel huis in aanmerking komen, voorts omdat men de in de oorlog uit Haarlem geëvacueerdcn niet in een nadelige positie mocht brengen en tenslotte omdat hij meende, dat de woonruimtewet reeds voldoende waarbor gen bood. Ook zou het niet de bedoeling zijn het Tehuis uitsluitend voor Katholie ken te bestemmen. Hoewel de heer Spek het amendement na deze uiteenzetting beperkte tot de clau sule dat in het Tehuis alleen onderdak ver schaft mocht worden aan Haarlemmers of eventuele geëvacueerdcn, kon het toch geen genade vinden in de ogen van de wethou der, doch wel in die van de meerderheid van de raad. Ten aanzien van de financiële aspecten van deze materie had de wethouder al steun gekregen van zijn partijgenoten Klein Schiphorst en Hooy. De eerste vond het wel prettig, dat na alle uit gaven voor de jeugdzorg, er nu ook weer eens geld beschikbaar was voor een „hofje" en de tweede vroeg aandacht voor het feit, dat 36 bedden in het nieuwe gesticht in de termen vielen om met een ziekenhuis accommodatie vergeleken te worden. Ook de heer An g e n e n t jongleerde met hele reeksen vergelijkende cijfers, waaruit men eigenlijk zou moeten concluderen, dat het hier een koopje betrof. Ook gaf de wet houder een opsomming van de verdeling van het bouwvolume over de woningbouw verenigingen, waaruit men bezwaarlijk tot een bevoordeling van organisaties van een bepaalde kleur kon concluderen. „De ene vereniging is nu eenmaal actiever dan de andere", zei de wethouder, die overigens toegaf, dat B. en W. dit jaar 5.000 kubieke meter voor „Sint Bavo" hadden gereser veerd om de extra toewijzing van 4.000 m3 niet mis te lopen. Nadat de spreker nog had verklaard, dat het hier om een proef neming gaat die bij welslagen voor uitbrei- 'Grote sortering: KINDERWAGENS WANDELWAGENS POPPENWAGENS GENERAAL CRONJéSTRAAT 82 TELEFOON 13053 HAARLEM ding vatbaar is, ging de raad met het voor stel van B. en W. accoord. Gecamoufleerde noodwoningen De 150 montagewoningen ten bedrage van 1.747.200,die B. en W. voorstelden in Haarlem-Noord te bouwen, werden door de heer Proper (CPN) als gecamoufleer de noodwoningen betiteld, maar de wet houder ging met die benaming allerminst accoord. Overigens kon hij de communisti sche fractieleider geen bescheid geven op de vraag hoeveel tijd de bouw zou vergen en hoe hoog de huren zouden worden. Politie-luchtkasteel „Is het nu wel juist", zo vroeg de heer Happé (Arbeid), „dat we nu nog vijf tienduizend gulden gaan neertellen voor de verbouwing van twee panden aan de Lange Wijngaardstraat tot een garage voor de politie, als we kans lopen binnen niet al te lange tijd een geheel nieuw bureau te gaan neerzetten?" Bovendien vreesde hij, dat de bestaande garage binnenkort ook aanleiding tot hoge onkosten zal geven. De heer Happé opperde de mogelijkheid de vrijkomende bedrijfsruimte van het gasbedrijf aan de Kruisstraat voorlopig als garage te gebruiken. De heer Schipper (KVP) sloot zich in grote trekken bij dit betoog aan, doch de burgemeester onthulde dat de bouw van een nieuw politiebureau een wankele affaire zou blijven, zolang de financiële verhouding tussen rijk en ge meente voor de kosten van het politie apparaat op zulke losse schroeven blijft balanceren als tot nog toe het geval is ge weest. Maar zelfs als het meevalt, dan nog kan de gemeente aan deze garage in de binnen stad nooit een strop hebben, aldus mr. Cre- mers, die de heer Happé voorts de ver zekering gaf, dat er tussen politie, centraal vervoer en brandweer een uiterst efficiënt overleg omtrent de reparaties aan de auto's bestaat. De heer KleinSchiphorst (K.V.P.) zag bij het voorstel tot de bouw van twee van tevoren gefabriceerde opstallen op het terrein van het Gemeentelijk Enei-giebedrijf tachtig mille op de credietzijde van het stedelijk huishoudboekje zijn nachtmer rie „eigen beheer" voor het laatst in 26 jaar opdoemen, doch het beest werd door wet houder Schreurs fluks verjaagd. IJzige zaak De heer Schippers maakte met; de wethouder nog een rondje over de ijsbaan aan de Kleverlaan, die het College a raison van zeven mille wil doen herleven. Dat wil dus zeggen dat we een gemeentelijke ijs baan gaan exploiteren, meende het oppo nerende lid, dat een hele reeks onvolkomen heden in het plan opsomde. De heer M e ij e r s kon wel iets van de bezwaren van de voi-ige spreker aanvoelen, doch vond anderzijds de ijssport toch ook wel een offer whard en hij vroeg B. en W. de toegangsprijzen binnen zodanige gren zen te houden, dat ook de mensen met de smalle beurzen van de outillage konden profiteren. Daar was de heer G r g o i r e (C.P.N.) het helemaal mee eens. Deze, ook al schei dende afgevaardigde, deed nog de suggestie eventuele déücitten door middel van ijs- hockey-wedstrijden te voorkomen, welk idee wethouder Noordhoff zo gek nog niet vond. Van gemeentelijke exploitatie zou overigens geen sprake zijn, de gemeente stelde slechts de ijsclub in staat weer te functioneren. De heer Schippers kon evenwel niet warm lopen voor de ijsbaan en bleef bij de stemming met zes anderen in de kou staan. Applaus voor Personeelszaken De heer Voor en (C.P.N.) gaf een lange opsomming van dingen die hem in de nieuwe bezoldigingsverordening voor de gemeente-ambtenaren niet bevielen en vroeg uitstel van de behandeling: de heer Van Boekhoven (Arb.) had daaren tegen veel respect voor het voorstel en loofde het prettige contact in het Georga niseerd Overleg: hier was een verordening maakt momenteel de ALLERNIEUWSTE PERMANENT zonder toestel voor 8- compleet Mislukking uitgesloten, geen warmte of zwaarte op 't hoofd. Specialiteit in haarverven en blonderen Grote Houtstraat 26 rood boven Vogelzang Tel. 17856 tot stand gekomen in nauwe samenwerkin; met het personeel, al bleef er natuurlijk nog wel een en ander te wensen. De heer Spek kreeg van wethouder Noordhoff de toezegging, dat ook voor het personeel van de woningbouwverenigingen aan een bevredigende regeling zal worden gewerkt. Nadat de voordracht zonder hoofdelijke stemming was aangenomen de heer Proper vertelde, dat er toch weer zoveel verbeteringen in de regeling waren opgeno men, dat zijn politieke vrienden en hij dan maar over hun bezwaren heenstapten sprak mr. Cremers een woord van waar dering jegens de afdeling personeelszaken pn 'haar chef. de heer Van Egmond, die op de publieke tribune een spontaan applaus voor de omvangrijke door hem zijn medewerkers verrichte arbeid had te incasseren. Ook het College van B. en W. kreeg lof toegezwaaid door de heer Alb recht (Arb.) die in zijn nopjes was met de keurij opgestelde gemeenterekenïng over 1947 en door de heer Vliegen (Arb.) die zijn dankbaai'heid uitsprak over de vorming van een Nazorg-streekdistrict. Naar aanleiding: hiervan deelde wethou der Noordhoff mede. dat het tweede paviljoen op de werkinrichting van „Na zorg" aan de Schalkwijkerweg spoedig ge plaatst zal worden. Vragen Aangaande de vragen van de heren Proper en Voren respectievelijk over de beschikbaarstelling van stembussen aan de Wereldfederalistenbeweging en over de „gasbrand" aan het Spaarne, noteerden wij cl at de burgemeester op het standpunt staat, dat de W.F.B. geen politieke organisatie is in engere zin, welke opvatting uitei-aard niet door de communisten wordt gedeeld en dat wethouder Schreurs meedeelde, dat het ongeluk aan de Catherijnebrug te wijten is aan gi-ove navigatiefouten van een der opvarenden van het teerschip. De ge meente had dan ook het schip aan de ket ting laten leggen tot er een bankgarantie van tien mille de geraamde totale scha de was gesteld. Over de schadevergoe ding zou wellicht een proces gevoerd moe ten worden, daarom trad de wethouder verder liever niet in détails. - Afscheid Daarmee was dan het laatste woord over het laatste punt van cle laatste agenda van cle laatste vergadering van. deze vroedschap gesproken. M. Meijers Mr. Cremers gaf in een hartelijke speech uiting aan. zijn waardering voor de toewij ding en de lust, waarmee de dames en heren steeds de belangen der gemeente hadden behartigd en loofde de verantwoor delijkheid waarmee zij hun dubbele taak: die van het besluitnemende orgaan en van de spreekbuis te zijn der gemeentenaren en in die functie het levende geweten van en W., hadden verricht. De burgemeester hei-dacht de heren Frenay en Van der Wall en verzekérde de veertien scheidende leden, dat hun voor beeld hoe bij alle verschil van opvatting de belangen van Haarlem toch democra tisch gediend kunnen worden, door de 25 blijvende afgevaardigden doorgegeven zal worden aan hen die hun plaatsen zullen innemen. De burgemeester wilde slechts de twee nestors bij name noemen, de heren Klein Schiphorst, oudste in jaren, de heer Meijers oudste in anciënniteit. ..De heer Klein Schiphorst ontpopte zich reeds in 1923 als een dynamische figuur, hij is strijdbaar gebleven tot vanmiddag aan toe. Maar hoe vurig ook in het debat, hij kwetste nimmer. Dat bereikte hij door zijn zin voor humor en zijn zelfspot." „De heer Meijers, in 1917 lid van de raad van Spaarndam, in 1927 nolens en mis schien ook volens lid van die van Haarlem, blonk uit door een bezadigd oordeel en een helder verstand. Het doet mij daarom zeer veel genoegen, zo vervolgde de burgemeester, u te kunnen mededelen, dat de heer Meijers bij Konink lijk Besluit van 26 Augustus 1949 is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Onder geestdriftig applaus der raads leden spelde mr. Th. A. Wesstra, de ge meentesecretaris, de gex-idderde vervolgens de versierselen op de borst. De beide nestors brachten daarna met enkele woorden dank aan het College, de gemeente-ambtenax-en, de stenografen en overige functionax'issen, waarmee zij zo lange jaren hadden samengewerkt. Zonder slag of stoot Zonder slag of stoot kregen B. en W. van de raad gedaan, dat voor het kleuterhuis „Margriet" een subsidie van vijftien mille wordt uitgetrokken, dat de speeltuin „Wil len is Kunnen" driehonderd gulden krijgt voor een nieuwe zandbak, dat voor de ver- nieuwing en uitbreiding van de leermid delen, het meubilair en andere onmisbare onderdelen van vier scholen in totaal een kleine zesduizend gulden beschikbaar wordt gesteld en dat de proef met de verlenging van de cursusduur van de gemeentelijke ambachtsavondschool ook in het komende leerjaar wordt voortgezet. Het voorstel de kantooi-boekhandelaren van de verplichte Dinsdagmiddagsluiting te bevrijden, zal pas in de volgende ver gadering aan de ox-de komen, daar nog een bij de regeling betrokken oi-ganisatie gehoord moet worden. Personalia Aan mejuffrouw C. E. C. Smits werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Monterssorischool. Mejuffrouw C. Dees wordt hoofd van de negende kleuterschool en mej. G. J. Vrie- sen onderwijzeres aan de Cornelis Hout- manschool. Aan de H.B.S. voor meisjes werd tot lerares benoemd mej. dr. K. Akkerman en lijdelijk mevr. dr. Ph. H. J. Brouwer-Knie- rim, nxej. E. Th. van Eek, mej. M. C. Plomp, mevr. T. Schröder-Sorgdrager en D. Schef- fener. Aan de H.B.S. A werden tijdelijk H. Sand- jer, A. Bakker, L. A. Bronswijk, R. A. G. Davidson, H. W. Fris, W. J. de Jongh, A. Klimenko en G. P. de Ridder benoemd: en aan H.B.S. B: P. C. de Jongh, mevr. A. Ha- zevoet-Tijm, ir. W. C. Jesse, S. Oudhuizen, G. J. Schrijner en H. Vernout. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels Voldaan over het feit, dat alles in ox-de was, nam Alma een verstelmand mee naar de zonnige zitkamei", waar ze ging zitten en haar aandacht begon te bepalen bij de uitermate hopeloze toestand, waarin Pan sy's kleren regelmatig schenen te ver keren. Het dadelijks leven zonder oom Theo door om op te steunen in alle grotere be slissingen, zou vreemd zijn, bedacht ze ernstig. Hij had nooit veel drukte gemaakt ii£ de familiekring, maar hij was er altijd gfwéést. En als het erop aan kwam, was hfj toch als het hoofd van de familie be schouwd. Nu zou die positie zeker aan Moeder toekomen. Maar het was moeilijk zich Moeder voor te stellen bij het nemen van een besluit. Eindeloos erover praten, ja dat kon ze wèl, met veel plezier en allerlei mogelijkheden aansnijdend. Maar besluiten nemen, neen.... Da betekende, dat iemand anders, waar schijnlijk de beslissing in diverse zaken zou hebben te nemen. Eva was natuurijk de oudste en wist, zoals ze het zelf altijd uidrukte, „wat er op de wereld te koop was". Maar het was moeilijk in te denken, dat Eva het voor en tegen van een situatie jxxet belangstelling zou overwegen, als niet De Haarlemmers gaan meer lezen Cijfers van de Stadsbiblio theek bewijzen dit De Stads-Bibliotheek leende in het eerste halfjaar van 1949 (het hoofdgebouw op het Prinsenhof en het filiaal in het Huis ter Zaanen in Haax-lem-Noord tezamen geteld) 97.602 boeken uit. De cijfers over de volledige jaren 1947 en 1948 waren respectievelijk 163.336 en 188.214. 1948 gaf dus bij 1947 vex-geleken reeds een sterke vooruitgang te zien. Nu is het cijfer over het le halfjaar van 1949 op nieuw hoger. Ook het aantal bezoeken aan de lees zalen steeg: le halfjaar 1949: 31.129; 1947: 51.098 en 1948: 60.944. Ook daarin zit dus een climax! De cijfers tonen aan dat de opening van de openbare leeszaal en bibliotheek in Heemstede geen nadelige invloed op Haar lem heeft gehad. Houdt in de stad uw hond aan de lijn Het toenemende verkeer op de weg doet haast onvex-mijdelijk ook het aantal los lopende honden, die overreden worden, stijgen. Dat getal is wellicht hoger dan u denkt: per week worden vier a zeven over reden Fikkie's en Caesars het asyl van de Vex-eniging tegen het Mishandelen van Dieren in de Ridderstraat binnengebracht. Hetgeen dus wel zeggen, dat bijna elke dag ex-gens in Haarlem een trouwe viex-voeter onder de wielen raakt, en meestal met fatale afloop. Op de grote verkeersaders en vooral waar zij door de binnenstad lopen, worden uiteraard de meeste honden het slachtoffer van het drukke verkeer en dikwijls van de nalatigheid of onverschilligheid hunner bazen. Veel eigenaren blijven namelijk nogal eens in gebreke, hun hond in de binnenstad en op of bij de gx*ote wegen stevig aan de lijn te houden, hetgeen hen hier nog eens met klem wordt gevraagd. Stortings- en ophaaldienst Aantal aangeslotenen iets teruggelopen Het aantal aangeslotenen bij de Stor tings- en Ophaaldienst der gemeente Haar lem was op 1 Januari van dit jaar 9934. Op 1 -Juli was dit aantal iets gezakt, na melijk lot 9845. Het eigenaardige is dat ex- steeds een schommeling is, die veelal ver band houdt met moeilijkheden die de mensen met de betaling van belasting hebben. In 1947 werd door deze dienst opge haald en ontvangen bij storting 3.872.260. In 1948 was dit ƒ4.237.369. Daaruit blijkt dat er toen een vrij belangrijke vooruit gang was. In het eerst halfjaar van 1949 werd in totaal ontvangen 2.071.558. Dit was dus slechts iets onder het gemiddelde van het recordjaar 1948. Bovendien doet zich het eigenaardige vei-schijnsel voor dat het tweede halfjaar in de x-egel hoger is dan het eerste. In de eerste 6 maanden vail 1948 werd ontvangen ƒ2.053.571 en in de vol gende 6 maanden 2.183.798. Feitelijk was de ontvangst in 6 maanden van 1949 nog iets hoger dan over hetzelfde tijdvak van 1948. Op 1 Juli van dit jaar was het bedrag der gelden bij de dienst in deposito ge stort 459.485. Op 1 Jan. van dit jaar be liep het 550.023 en op 1 Jan. 1947 zelfs 1.047.039. Koninklijke Militaire Kapel concerteerde In de stilte van een prachtige zomer avond onder ideale weex-somstandigheden heeft de Koninklijke Militaire Kapel gis- leren in het Bloemendaalse Openlucht theater een concert gegeven, dat door de keuze der vertolkte werken veelal een aan trekkelijk populair karakter verkreeg en dat herinneringen opriep aan zovele feest- concerten op de 31ste Augustus van ver vlogen jaren. En vooral door de grote tap toe, die de gehele tweede helft van de avond in beslag nam, werd deze muziek uitvoering meer dan alleen een herinne ring aan het koninklijke feest op de laatste dag van Augustus. Kapitein Rocus van Yperen leidde ter in leiding de vlotte uitvoering van de Max-s Locarne van H. Henssen. Met de volgende vertolking van de Ouverture voor „Wil helm Tell" van G. Rossini kwam weer be langrijke muziek, die voor de bekwame instrumentalisten van de kapel evenwel geen moeilijkheden biedt. Het voortreffe lijke resultaat, dat verkregen werd, maakte de bewerking van deze symphonische com positie voor harmonie-bezetting volkomen aanvaardbaar, ondanks de onvermijdelijke klankkleurwijziging, die een arrangement met zich meebrengt. Een zelfde beoordeling kan gegeven worden ten aanzien van de uitvoering van de Ax-lésienne-Suite No. 1 van Bizet, muziek, die niettegenstaande de geluiddempende acoustische voorwaarden van het openlucht-theater, uitstekend kon voldoen. Want Bizets muziek voor het toneelspel „L'Arlésienne" van A. Daudet, is in wezen intiem en verfijnd van aard, doorzichtig door het prachtige melodische lijnenspel. Opineuw kwam hierna toneelmuziek: de Balletmuziek voor de opera „Faust" van Gounod, als een prettige ontmoeting met een oude bekende. Met „The Dover Coach" van G. Vinter moest de kapel een totaal andere muzikale route nemen. Het traject werd voorspoedig afgelegd, waarbij zich drie solo-trompet tisten buitengewoon konden onderscheiden. Na deze rit werd de „Jamaican Rumba" een bijzondere rhythmische tractatie, die met de Sabeldans van A. Chatchatoerian een passende voortzetting verkreeg. De max-s „Stars and sti-ipes" van J. P. Sousa besloot het concertgedeeltè voor de pauze. Bij de reeds genoemde grote Taptoe ston den de leden van de kapel en de toege voegde drumband naast elkaar op het ga zon van het theater opgesteld. Beschenen door tal Van schijnwerpers kweten de tamboers en trompetters zich mei veel technische beheersing van hun taak, twee trompetsolisten waren zelfs van een ver bluffende virtuositeit. Dit optreden werd afgewisseld door het spel van de kapel, welke met koralen en marsen een uit stekende indruk wist te maken. Het „Wilhelmus" besloot deze militair- muzikale demonstratie. Herhaaldelijk hebben de vrij talrijke toehoorders met warme bijval hun ingeno menheid getoond, een waardering, die zich in de eerste plaats richtte tot kapitein Rocus van Yperen, maar ook tot de kapel en de drumband met zijn nietgenoemde aan voerder. P. ZWAANSWIJK Om de Wallerbeker Het tournooi om de Wallerbeker, dat jaarlijks door de BVC „Bloemendaal" wordt gehouden, staat Zondag op het programma, De houder van de beker. Schoten, is ver hinderd de prijs te verdedigen. Het programma luidt: Zandvoortmeeu- wenDIO cn BloemendaalAllen Weer baar. Daarna de verliezers- en winnaax-s- finales. speciaal haar eigen belangen op het spel stonden. Alma's gezichtje betrok een weinig en ze zuchtte, terwijl ze ex-nstig een blousje van Pansy bekeek, waaraan geen knoop meer bleek te zitten. Misschien zou haar leven, nu oom Theodoor gestox-ven was,- veel ernstiger en moeilijker worden. Het geluid van het tuinhek, gevolgd door Eva's lichte stappen in de hall, leidden haar aandacht van de toekomst af. Alma keek even verbaasd op de klok. Het was zeker anderhalf uux; vóór de tijd, dat Eva op werkdagen thuis kwam. Maar voordat ze zich hierover verder kon verbazen, kwam haar zuster de kamer binnen. Hallo, waar is moeder? Eva gooide een donkerrood jasje neer, waaronder ze een grijze jurk met korte mouwen droeg, die eruit zag, alsof deze speciaal voor haar was ontwox-pen, doch die in werkelijkheid eigenhandig door haar was vervaardigd. Ze is naar de stad, naar notaris Pulier, om over het testament te pralen. Ze is executrxce, weet je, en ze moet natuurlijk horen, hoe de zaken staan, legde Alma uit. Natuurlijk. Eva ging in een luie stoel zitten en haalde haar vingers door haar krullen. Ik hoop maar dat ze, wat ons be treft, er goed voor zullen staan, merkte ze nonchalant op. Alma zei niets. Eva fronste even haar wenkbrauwen. Ik neem aan, dat alles in orde is. Ik bedoel, oom Theodoor moet toch be- hoox-lijk wat geld hebben gehad, geloof je ook niet? Ja, ik vermoed van wel. Alma keek niet op. Ze wenste diep in haar hart, dat Eva evenals trouwens haar moeder oom Theodoor niet enkel en alleen uit de materiële gezichtshoek bekeek, alsof zijn geld de enige rechtvaar diging voor zijn aardse bestaan was ge weest en alsof de voornaamste reden voor het verdriet bij zijn dood de twijfel was, of hij wel voldoende had nagelaten. Je moet dergelijke dingen nu een maal realistisch zien, merkte Eva op, aan voelend wat er achter het zwijgen van haar zusje stak. Maar je hoeft het daarom nog niet zo ongevoelig te laten klinken. Stel je niet aan, lachte Eva en haar lachje klonk geïrriteerd. Ik bedoel er hele maal niet mee, dat ik oom Theodoor niet in ere houd. Maar het leven gaat door en de toekomst behoort de levenden. En.... die toekomst zou er wel eens heel onaan- 1 genaam uit kunnen zien, als oom Theodoor ons niét voldoende had nagelaten Alma legde haar vex-stelwerk neer en overwoog dit even. Het zou betekenen, dat we allerlei I dingen anders aan zouden moeten pakken 1 en reox-ganïseren, gaf ze toe. Het zou betekenen, dat het leven nauwelijks meer de moeite waard zou zyn, verbetei-de Eva haar. Richard moet nog j studeren en Pansy moet helemaal nog be ginnen, haar laatste rapport was verre van fraai. Alma lachte toegeeflijk. Pansy was zeker geen uitblinker, dat zou niemand kumien beweren, maar ze was op een originele wijze wel héél dierbaar. Natuurlijk zou ik, als we er werke lijk slecht voor zouden komen te staan, j ook een baantje nemen, en dan kan moe- j der het huishouden doen, opperde ze. Jij bent momenteel de enige van de familie, Eva, die een behoorlijk salaris verdient. Eva stond op uit haar stoel en de kamer doorlopend, ging ze voor het raam staan, met haar rug naar Alma toe. Ik verdien geen goed salaris, zei ze na enig stilzwijgen op een zo onverschillig mogelijke toon. Ik ben mijn baan kwijt. Ik heb vanmiddag m'n ontslag gekregen, om het precies te zeggen. Eva, dat kan niet waar zijn! Je hoeft niet zo tragisch te doen. Eva haalde ongeduldig haar schouders op. Er zijn nog plenty andere baantjes voor iemand met mijn capaciteiten. Dat weet ik. Maarwat is er ge beurd? Alma probeerde haar ontsteltenis te verbergen en kalm te spreken. O, we hebben natuurlijk weer eens ruzie gehad. Eva sprak luchtig, maar toen ze zich naar Alma omdraaide, zag deze, dat ze op haar lippen beet en de wenk brauwen fronste. Met meneer Farraday? Ja, natuurlijk, met wie anders? O, liefje, had je je niet in kunnen houden? Moest je tot het uiterste van ontslag-name gaan? Ik nam geen ontslag. Alma verwerkte dit even en slikte. Je bedoelt toch niet, datvroeg ze ontsteld. O Alma, wees alsjeblieft niet zo melo dramatisch! Ja, het is waar, ik werd eruit gegooid, ik kreeg ontslag. Daar hoef je heus niet van te schrikken. Het is massa's mensen met zeer behoorlijke hersens en capaciteiten overkomen, als iemand het speciaal op hen gemunt had. Ik werd dus ontslagen, herhaalde Eva, als wilde ze door het woord maar veel uit te spreken, de betekenis ex-van verkleinen. Maar Eva, waarom Eva haalde haar schouders op. Ik vermoed, dat hij me niet meer kon zien. Precies zoals ik hem niet langer kon ver dragen. Als hij niet het eerst begonnen was over ontslag, dan had ik het zelf ge daan, verklaarde Eva, hetgeen Alma niet geheel kon accepteren als de volle waar heid. Het hindert allemaal niet, Alma. Ik krijg wel een ander baantje, dat even goed, of misschien beter is. Alma antwoordde niet. Eva moest even goed als zij weten, dat het feit, dat ze door Murray Farraday was ontslagen, geen aan beveling zou betekenen bij het verwerven van een andere werkkring. Maar hel had geen zin om daar op dit moment speciaal de aandacht op te vestigen. Geen van beiden sprak gedux-ende enkele minuten. Het onbehaaglijk zwijgen werd verroken door het geluid van de voordeur, die open en dichtsloeg, waarna het neer smijten van een tas in de gang aankon- digede, dat Pansy uit school thuis was ge komen. - Hallo allemaal, begroette ze haar zusjes, terwijl ze met een weinig gracieus gebaar haar linkerkous vasthield. Heeft iemand een veiligheidsspeld voor mij? Een van mijn jarretels heeft het op gegeven. Ze draaide zich met grote lenig heid in een bocht, om de achterkant van haar benen te bekijken. Jasses, er zit ook een ladder in mijn kous. Wanneer kan die er nu ingekomen zijn? Toen je op weg naar huis over dat muurtje bent gekopen, denk ik, merkte Eva scherp op. Ik zag je bezig, toen ik langs kwam met de bus. Waarom kx-open Atomen Toen ge nog een meiske waart van drie turven hoog. met witte pijpekrullen en een ï'ode strik als een brutale vlinder op uw hoofd, hebt ge in een hoekje van de kamer uw dikke sprookjesboek zitten stuklezen lot de bladen er uitfladderden en ge hebt met rode wangen zitten zuchten van ver langen om gx-oot te zijn, om uw i-ol in het sprookje van uw leven te kunnen spelen. En nu ge gx-oot zijt. zit ge te zuchten van verlangen om weer klein te wezen. Ge zit daar nu met uw jeugd nog als een stralenkrans om u heen en ge laat uw bi-uine ogen vertellen da: ge uw sprookje niet gevonden hebt. Kijk. dat is een treurig geval, dat ge nu geen kleuren meer ziet in het boek van uw verder leven. Dat kan aan u zelve liggen, het kan zijn dat ga de kunst van sprookjes-lezen niet meer verstaat. Toentertijd, met uw pijpekrullen en uw rode vlinder, hebt ge ixet heel wat beter aan de steel gestoken. Hoe hebt ge dat kunnen afleren? Ik zal u een modern sprookje vertellen. Dat staat met duizenden andere in uw eigen boek als ge het maar lezen wilt en lezen kunt. Ik zal het u vertellen omdat ik de heldex-e kleuren van het leven in uw ogen wil weerspiegeld zien. Want zy zijn te schoon en te jong om niet meer te glin steren. Er is een man die plotseling van het leven zijn bekomst krijgt, hij gruwt van wat hij ziet en hoort en leest. Hij droomt van bommen en verderf, van moord en terreur, hij rilt in zijn bed van de ver schrikkingen die gebeuren en gebeuren kunnen. Hij zegt: Nu weet ik dat er een hel bestaat, de hel is het leven zelf. Maar een goede fee heeft medelijden met hem. zo gaat dat in sprookjes, ge weet nooit waar al die goede feeën hun hotel hebben, maar plotseling zijn ze waar zij wezen moeten. Die goede fee geeft de bib berende nxan een middel om over zijn af grijzen heen te komen. Zij geeft hem de macht om duidelijk en klaar ieder ogen blik van de dag alle dingen des levens te zien zoals zij werkelijk zijn. Zij zegt hem: Gij zelf en alles om u heen, het dode en het levende, het schone en het afschuwe lijke, alles wat ge ziet, het is één en het zelfde: Niets anders dan een verzameling atomen. Kijk, daar heeft die man met zijn angsten en zijn afschuw goede baat bij. Hij ziet geen boom en geen huis en geen auto en geen wolken meer, hij ziet alleen maar verzamelingen atomen. Een vex-zameling atomen op twee benen ziet hij in de spiegel, dat is hij zelf, en hij lacht: Wat kan mij nog ovei'konxen. Hij leest in een verzame ling atomen, die krant heet, dat duizend verzamelingen atomen in China verdron ken zijn toen een verzameling atomen waarop zy voeren, omsloeg. Het deert hem niet. Hij hoort dat er ooi-log komen zal. Millï- oenen verzamelingen atomen zullen milli- oenen andere verzamelingen misschien met atoombommen tot aparte atomen proberen te gooien. Het kan zijn, maar hij maakt er zich niet druk om. Een atoom is een atoom, zegt hij, apart of in een vex-zameling, het is om het even. Hij krijgt een grote erfenis van een oude tante, die haar laatste atomen vredig en kalm heeft uitgeblazen. Het interesseert hem niet. Wat moet ik aanvangen met al die atomen van bankpapier en goud, zegt hij, er liggen links en rechts atomen voor het oprapen a!s ik ze hebben wil. En hij geeft hel geld met volle handen aan de armen, die niet kunnen zien dat het maar collecties atomen zijn en er hard mee weg lopen. Hij krijgt een paar ziektes die hem ach terover op zijn bed smakken als een lege aax-dappelenzak, maar hij lacht: Ik kan dood gaan, zegt hij, maar mijn atomen kan niets gebeuren, die zullen hun weg wel vinden zonder mij. De ziektes geven het op, zij kunnen er niet tegen als hun slachtoffer hen uitlacht. En onze man vreest niets of niemand meer. Want hij ziet het leven zoals het is, zonder franje of goochelarij, naakt en onge kleurd. Een grillig bouwsel van alsmaar dezelfde atomen. Op een dag. daar komt hij kleintjes en bedrukt bij zijn goede fee op visite, hij had haar adres gekregen voor onvoorziene ge vallen. Er is een onvoorzien geval, zegt hij, ge zult er een eind aan moeten maken. Want, mejuffrouw de fee, ik heb een meisje ont moet. Zij is de schoonste verzameling ato men die ik ben tegengekomen, maar als ik haar in mijn armen nemen wil dan knijp ik in de atomen. Ge moet er een eind aan fabriceren, ik wil geen rijtjes atomen kussen, maar echte lippen. En de fee lacht even wijs en slim als alle feeën van alle tijden gedaan hebben. En zij zwaait met haai- staf, zij geeft het sprookje, dat het leven is, terug aan de man die met de werkelijkheid op stap is geweest. Zie, meiske, daar kunt ge uw voordeel mee doen. Ge hebt teveel naar de atomen gekeken. Blader nog eens in uw boek en beschouw de kleurige platen en laat het leven lachen in uw ogen. Dan zijt ge de schoonste vex-zameling atomen die ik ken. J. L. jullie, jij en dat kind Evans, over die muur, in plaats van als normale mensen op de gewone weg te wandelen? - O, heb je ons gezien? Pansy leek eer der gevleid dan ontsteld. We demonstreer den de rupsband, omdat Wendy Carter zei, dat ze niet begreep wat Juffrouw Burton vertelde. Die was ook werkelijk niet over duidelijk. Had je Wendy Carter niet op min der grondige wijze kunnen inlichten? vroeg Alma gelaten. Maar Pansy scheen dit een overbodige vraag te vinden, want in plaats van hierop te antwoorden, vroeg ze haar oudste zus ter: Hoe kom jij zo vroeg thuis? Ben je ontslagen of zo? De griezeleige accuraatheid van deze op merking, die als een grapje bedoeld was, sloeg dc beide oudere zusjes met stomheid. Pansy, die nog steeds haar kous bekeek, viel dit stilzwijgen eerst niet op, maar toen het voortduurde, drong het zonder linge ervan tot haar door, en zich oprich tend uit haar gekromde houding, keek ze opeens de andere twee met ogen, die glommen van belangstelling, aan. Wat is er gebeurd?, vroeg ze met de directheid van iemand, voor wie tact een volkomen onbkend begrip is. Je veronderstelling is juist, dat is alles, antwoordde Eva kortaf. Ik heb mijn baan bij Murray Farraday vanmiddag ver laten. Verlaten! Bedoel je dal jij weg gegaan bent of dat ze je weggestuurd hebben?, vroeg Pansy met onaangename nauwge zetheid. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5