Haarlems Dagblad en <©jjrcdjte ïlaaricmsrtjc €ourant<3ütno Het Westen Het Westen uiterst gereserveerd ten aanzien van de Balkankwestie Twee nieuwe chemische fabrieken vanmiddag te Pernis geopend Morseseinen verdwijnen van de Nederlandse telegraaflijnen 64e Jaargang No. 19336 u Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Wijdag 2 Sejfléirb'er 1919 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.taricven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peerebooni VAN SPANNING in het Westen tenge volge van het conflict tussen Sovjet- Rusland en Joego-Slavië blijkt nog steeds niets. Het toont geen neiging om in enige vorm militaire waarborgen aan Tito te geven. Het toont ook geen neiging om hem raad te geven: moet hij zijn geschil voor de Veiligheidsraad bren gen of niet Zelf is hij naar lijn hoofdstad, Belgrado, vertrokken. Een bange man is hij zeker niet; welke maat schappij voor levensverzekering zou op het ogenblik bereid zijn hem te aanvaarden? Joego-Slavië moet vol Russische agenten zitten, de hoofdstad in het bijzonder. Een slechter risico dan Tito is>,voor een plichts- I getrouw levensverzekeraar nauwelijks denkbaar. Ik zou mij kunnen voorstellen dat verscheidene directeuren van assuran tie-maatschappijen zijn „ondergedoken" op liet ogenblik, waarop hij in Belgrado terug kwam. Daar moet veel ondergedoken wor den in dergelijke landen. Er zullen talloze schuilplaatsen in de huizen zijn. Ge herin nert u die dingen nog wel, al is het wat moeilijk u voor te stellen, dat verscheidene j volken er nog volop mee zitten te tobben, terwijl zij voor ons tot een nogal onwezen lijk lijkend verleden behoren. Denkt u maar I eens aan de Hongaren, de Tsjecho-Slowa- ken, de Roemeniërs. De grote meerderheid van die volken is niet communistisch, maar zij zit in de klem en loopt vele gevaren. Natuurlijk bezit zij overal verzets-groepen. Maar met welke vooruitzichten? Kans op spoedige verandering in de toestand dient zich niet aan. En wat moet men werkelijk geloven van de talloze geruchten, die er 1 lopen ge herinnert u dat ook wel en die elkaar zo afdoend kunnen tegen spreken? Voor Tito is die meerderheid van anti communisten een extra gevaar. Hij ligt overhoop met Moskou en met een groot deel van zijn eigen volk. Jaren geleden was het al zo gesteld, dat als hij uitreed in Bel grado uitgebreide maatregelen voor zijn veiligheid moesten worden genomen. Ge kunt menen, dat de oppositie in zijn eigen land hem wel ontzien zal nu hij met Mos kou overhoop ligt en de verpersoonlijking is geworden van een scheuring in het com munisme. Maar daar kan hij niet op reke- i nen; wanhopige mensen redeneren niet in koel overleg en maken geen politieke be rekeningen, waartoe de meesten trouwens I niet in staat zijn. Want zij begrijpen te I weinig van de warwinkel. In het Westen verwacht men niet dat de Sovjet-Russische gemechaniseerde divisies, die aan de Joego-Slavische grenzen liggen, I werkelijk het land zullen binnenrukken. Dat er dus een werkelijke oorlog zou uit breken. Die lieden in Moskou zijn niet wanhopig en verkeren zeker niet in opwin- I ding; daar is ook geen aanleiding toe als men met een enorme macht tegenover een I klein volk staat. Zij zitten daar dus wèl I koel te berekenen: wat is het voordeligste j beleid? Een verheffende indruk maakt zo iets nooit: de geweldenaar die staat te schel- den en dreigen tegen het kleine volk. Dus I moet het als iets groots worden voorge- steld: van Russische zijde wordt voorge- j geven dat Joego-Slavië in een legerkamp veranderd is en dat Tito's legioenen 800.000 I man sterk zijn. Wij kennen dat soort ver zekeringen, met de eijfers erbij. Wij heb- ben dit soort dingen eerder beleefd. Hitier j en Goebbels hebben de room van de pro- I paganda-taartjes te naarstig opgesnoept. En houdt uw lachen eens als ge verneemt dat in de laatste Russische nota aan Joego-Sla- vie te lezen staat: „De democratie is ge- I grond op het feit dat het principe van zelf beschikking op alle naties, met inbegrip van overwonnen naties, moet worden toe gepast". Met „de democratie" bedoelt Mos- kou hier zijn eigen stelsel en ge herinnert u het Russische beleid inzake Polen wel. In dezelfde nota beschuldigt Moskou Tito I en zijn ministers van leugen, laster, ver- i raad, lafhartigheid en andere verwerpelijke wandaden. Dat biedt geen beeld van com- I munistlsche eendracht en verbondenheid. Als er geen oorlog tussen Sovjet-Rusland en Joego-Slavië uitbreekt hij zou kort duren zal er wellicht een opstand in het kleine land verwekt worden. Poog u eens even voor te stellen dat ge op dit ogenblik in Joego-Slavië woonde en u in uw on- derduik-oord of dicht bij uw schuilplaats op de verschillende mogelijkheden zat te bezinnen, met Russische divisies aan de grenzen, net als de Duitse gemechaniseerde divisies onder generaal Blaskowitz begin 1940 aan onze grenzen lagen. Er zit dus iets in om nu tot het Westen te behoren. Nietwaar? Het is eigenlijk niet zo onbegrijpelijk dat er mensen zijn die zeg- I gen: wij moeten dat Westen tot eenheid en hechtheid zien te brengen. Nietwaar? Als het Westen zich een beetje beter de toe standen poogde in te denken, die in het Oosten heersen zou het misschien wat min der kostbare tijd verknoeien met zijn trage disputen, met koppige zelfingenomenheid tegenover andere Westerse volken en met gezanik over tijden, die niet rijp zijn. De i tijd is nooit rijp voor hem, die bang is voor I verandering en daarom zoekt naar uitstel. Wij in de kleine Lage Landen hebben ons een tijdlang op de borst geslagen vanwege onze Beneluxistische vooruitstrevendheid. I Wij zouden de wereld eens een voorbeeld van economische Unie geven, die naar menigeen volhoudt altijd aan politieke Unie vooraf moet gaan. Welnu, waar blijft het? Op 1 Juli van dit jaar zou een voor- Unie zijn ingegaan. Zij is op verschillende motieven uitgesteld. Het jongste motief is blijkbaar, dat de uitslag van de internatio nale monetaire conferentie, die te Washing ton gehouden wordt, dient te worden af gewacht. En daarna? Dan zijn wij denke lijk wel aan een Belgische regeringscrisis toe, of een andere onvoorziene moeilijkheid doemt op. In elk geval is er wel ergens een nieuwe conferentie in uitzicht. Dat is het Westen, dat zijn persoonlijke vrijheid, maar niet voldoende besluitkracht bezit en dat telkens weer het gevoel wekt: als wij maar niet te laat zijn, als wij ons maar niet de kans laten ontglippen om er bovenop te komen. Als wij maar niet falen i door gebrek aan moed en beperktheid van blik. R. P. Dr. Hirschfeld naar Amerika Ook dr. H. M. Hirschfeld, regeringscom missaris voor het Europees herstelpro gramma, zal zich morgen naar de Verenigde Staten begeven om daar besprekingen te voeren met het bestuur van het Interna tionale Monetaire Fonds. Dr. Hirschfeld zal ook confereren met de autoriteiten van de E.C.A. Cominform moedigt eventuele Joegoslavische „illegal en" luide aan In welingelichte kringen te Belgrado toont men zich sceptisch tegenover de be richten omtrent concentratie van Sovjet- Russische troepen aan de Joegoslavische grens. Men is geneigd de berichten, als zouden vijf tankdivisies de grens naderen en eenheden van twee pantserdivisies en vliegtuigen in Roemenië bij Timirosa samengetrokken zijn als overdreven te be schouwen; wel is men van mening, dat het aantal troepen, dat deelneemt aan herfst- manoeuvres in Roemenië, groter is dan ge woonlijk. Het Joegoslavische persbureau deelt mede, dat in het gehele land protestverga deringen worden gehouden tegen de Russi sche nota's. In telegrammen aan de rege ring beschuldigde men de Russische rege ring van „verraad aan de beginselen van Lenin". Radio-Praag heeft medegedeeld, dat het te Sofia verschijnende blad van Joegoslavi sche uitgeweken communisten de vorming van een nieuwe Joegoslavische communis tische partij voorstelt, „waarin alle Joego slavische communisten in het buitenland verenigd zullen worden voor de komende strijd tegen de verradersgroep van Tito en de knechten van het imperialisme". Het te Boekarest verschijnende blad van de Kominform verklaart dat de Joegosla vische revolutionnaire emigranten thans over een radiozender beschikken om „de verraderlijke actie van de misdadige bende van Tito-Ranlcowitsj aan de kaak te stellen en de Joegoslavische arbeiders in te lichten over de waarheid". In Joegoslavië zouden reeds talrijke ondergrondse communisti sche organisaties aan het werk zijn. Deze organisaties oefenden zich in de onder grondse strijd en wisten steeds te ontsnap pen. Hun aantal groeit volgens het blad voortdurend. Zij konden steeds rekenen op de hulp van „hun communistische broe ders" en zij zouden zegevieren in de strijd tegen „de fascistische bandieten van Tito en Rankowitsj, die de maat hebben doen overlopen". „Geen invasie" In officiële kringen te Londen is men nog steeds van mening', dat de Sovjet-Russische regering geen militaire invasie van Joego slavië, hetzij met eigen troepen of met Hon gaarse, Bulgaarse of Roemeense strijdkrach ten, voorbereidt. Zowel Washington als Londen houdt het oog gericht op de toestand ontstaan door het vergroten van de pressie op Joegoslavië, aldus Reuter, doch waarnemers geloven niet, dat er op het ogenblik ook maar enigs zins sprake kan zijn van het bepalen van een politiek van militaire garanties voor Tito. Vernomen wordt dat de Amerikaanse en Britse regeringen hebben besloten de Joegoslavische regering niet van advies te dienen bij het nemen van de beslissing, of het geschil tussen de regeringen te Bel grado en te Moskou al dan niet aan de UNO dient te worden voorgelegd. De„C.A.Banck" alleen nog goed voor de sloper De averij-agenten Meyer en De Jong te Rotterdam hebben de A. Banck", zo lang de attractie van het Bloemendaalse strand, te koop aangeboden. Bij het nazien van het schip in het dok van de Amsterdamse Droogdokmaatschap pij is gebleken, dat herstellingen weinig zin hebben. De boot wordt alleen nog goed voor de sloper geacht. Volgens „De Volkskrant" is reeds een bod gedaan en met enkele kooplustigen zijn besprekingen gevoerd. Op een modelvliegtuigen-wedstrijd, de St. Albans Model Aero Club Rally, die dezer dagen op het vliegveld Radlett in Engeland gehouden is, trok vooral dit model met straalmotor aandrijving, dat in staat bleek tot zeer hoge snelhedenveel belangstelling „Toenemende industrialisatie voor ons land een levenskwestie" Minder spanning tussen Joegoslavië en Griekenland Leon Maccaus, leider van de Griekse op positie in het parlement, heeft op een persconferentie te Straatsburg verklaard, dat de oorlog in Griekenland „zo goed als afgelopen" is. „Wij zijn thans bezig met de zuivering van ons gebied", zo zeide hij. Maccaus, die de vergaderingen van de Europese Assemblée bijwoont, verzekerde, dat Griekenland zich nauwgezet aan het Europese handvest van de rechten van de mens zou houden, met name ten aanzien van de politieke vrijheid en het recht op tegengestelde opvattingen. De huidige op positie in Griekenland staat op een stand punt, dat niet zo heel veel afwijkt van dat der regering, behalve waar het so ciale en economische kwesties betreft. Maccaus onderschreef de verklaring, die minister Tsaldaris zou hebben afgelegd, waarbij hij aandrong op een verzekering van Albanië om de Griekse grens te eer biedigen en „aggressïeve manoeuvres" achterwege te laten. De enige werkelijke waarborg zou zijn "een verandering van het huidige regiem in Albanië. Maccaus achtte dit geen overwegend bezwaar, „daar in Albanië alles snel geschiedt, men zou haast zeggen als bij toverslag'. Er is een vermin dering in de spanning tussen Griekenland en Joegoslavië ingetreden. In dit verband zeide hij, dat een stilzwijgende overeen komst heel dikwijls meer waard was dan een geschreven overeenkomst. Marshall-hulp nog 150 millioen dollar kleiner Paul Hoffman heeft gisteren te Parijs medegedeeld dat de Marshall-hulp voor 1949-'50 zal worden verminderd met nog 150 millioen dollar, zelfs wanneer het Amerikaanse Congres de toewijzingen goedkeurt. De heer Hoffman verklaarde, dat de organisatie voor Europese Economische samenwerking haar voorstel tot verdeling van de gelden 3.776.500.000 dollar had gebaseerd op het bedrag van 3.788 mil lioen dollar, dat de Amerikaanse Senaat voor het komende jaar heeft goedgekeurd. De toewijzing wordt thans bestudeerd door de conferentie-commissie van de twee hui zen van het Congres. Men moet er echter rekening mee hou den, dat zelfs wanneer het Congres het door de Senaat aanbevolen bedrag goed keurt, het totaal bedrag voor de individue le landen met 150 millioen dollar moet worden verminderd om een fonds op te richten voor speciale doeleinden, welke van het hóógste belang zijn voor het Euro pese herstel, doch welke geen deel uit maken van de individuele programma's van de landen. Deze doeleinden zijn: be vordering van de snelste vermindering van handels- en betalingsbarrières tussen de deelnemende landen, aanmoediging van de verdere ontwikkeling van overzeese gebie den en financiering van investeringspro jecten in West-Europa van speciaal inter nationaal belang. Hedenmiddag' heeft de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, twee nieuwe chemische bedrijven van de Bataafse Petroleum Maatschappij te Pernis in werking gesteld. In zijn rede gaf de bewindsman nogmaals als zijn mening weer, dat toenemende in dustrialisatie voor ons land een levens kwestie is. Op enkele aspecten van deze industriële ontwikkeling ging spreker nader in. In de eerste plaats op het belang van de vesti ging van zogenaamde basisindustrieën. „Men hoort wel eens de stelling verkondi gen, dat wegens de zich snel uitbreidende Nederlandse bevolking de ontwikkeling van de Nederlandse industrie geheel of over wegend moet worden geleid in de richting van de arbeidsintensieve bedrijven. In haar algemeenheid acht ik deze stelling niet juist. Een harmonisch opgebouwde industrie ont staat slechts, indien de arbeids-intensieve verwerkende industrieën kunnen worden opgetrokken op een beperkt aantal basis industrieën." Met het oog hierop wees de minister op het grote belang, dat enkele delfstoffen in onze bodem worden gevon den, die een goede gelegenheid bieden voor de vestiging van deze basisindustrieën. De winning van aardolie, die zich sedert de bevrijding in Nederland snel heeft ontwik keld, evenals de verdere verwerking hier van tot producten, welke andere Neder landse bedrijven als grondstoffen nodig hebben, vormt een belangrijke bijdrage tot de economische ontwikkeling van ons land. Een tweede aspect van de industrialisatie waarop prof. Van den Brink inging, is het grote belang, dat voor onze industriële ont wikkeling gelegen is in het wetenschappe lijk onderzoek. Juist het bedrijf van de B. P.M., getuigend van de grote vlucht, die de petroleum-industrie en de daarop gebaseer de chemische industrie na de ooi-log heb ben genomen, laat zien, hoe belangrijk een intensief technisch wetenschappelijk onder zoek is voor een krachtige ontplooiing van de industrie. Slechts door onvermoeide en diepgaande wetenschappelijke onderzoekin gen is het mogelijk geweest bedrijven als deze tot stand te brengen. „De winning van olie uit eigen bodem be tekent voor Nederland een aanzienlijke deviezenbesparing," zo vervolgde de minis ter. „Ongeveer 25 procent van onze be hoefte aan aardolieproducten wordt mo menteel door productie uit eigen bodem gedekt." De productie van de Westeuropese lan den heeft reeds in aanzienlijke mate het vooroorlogse niveau overschreden. Men behoeft waarlijk geen vérziende blik te hebben om tot de overtuiging te geraken, dat de concurrentie in de toekomst scher per zal zijn dan deze voor de oorlog was. Slechts landen, die goederen kunnen aan bieden tegen lage prijs en van een uitste kende kwaliteit zullen in staat zijn hun levensstandaard te handhaven en mogelijk Radio-Peking meldt verdere communistische successen Door het onder communistische controle staande omroepstation van radio Peking werd heden beweerd dat de communis tische troepen de hoofdstad van de pro vincie Foekien, Foetsjou, benevens twee marine-bases en negen steden in deze pro vincie hebben veroverd. Tijdens de ge vechten in Foekien zouden 50.000 man na tionalistische troepen zijn gedood, gewond of gevangen genomen. Voorts zouden der tien nationalistische generaals zijn ge vangen genomen, terwijl veel oorlogsbuit werd gemaakt. Ook zou de „Tsjien Koeo" van de nationalistische vloot tot zinken zijn gebracht, Verder zouden de nationalistische troe pen. volgens deze radio, bij de strijd om Lantsjou in Noord-West Chi meer dan 23.000 man hebben verloren. in de toekomst op een hoger niveau te bren gen. Belangrijke grondstoffen voor Nederlandse industrie De bedrijven, welke nu in werking wor den gesteld, aldus de minister, betekenen een nieuwe stap naar het herstel van Ne derlands materiële welvaart. Hun produc ten zullen belangrijke grondstoffen vormen voor vele Nederlandse industrieën. De was middelen zullen hun bestemming onder meer vinden in de zeep-, textiel-, metaal-, papier-, zuivel-, leder-, rubber- en cos metische industrie, de producten van het tweede bedrijf zullen in de electro-techni- sche-, de textiel-, de kleefstoffen- en de plastic-industrie worden verwerkt. Na opgemerkt te hebben, dat de Bataaf se Petroleum Maatschappij met de bouw van de beide fabrieken een belangrijke stoot heeft gegeven aan de ontwikkeling van de op petroleumderivaten gebaseerde chemische industrie, uitte hij zijn bewon dering voor hetgeen te Pernis gedurende de moeilijke na-oorlogse periode is verricht. Ir. H\ H.'Buss, directeur van de installa ties der Bataafse Petroleum Maatschappij te Pernis, is ter gelegenheid van het in werking stellen van de nieuwe bedrijven, benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nasau. Na het uitspreken van zijn rede, vulde de minister het eerste vat met het te Per nis vervaardigde wasmiddel. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de nieuwe plasticfabriek, waar de minister de pyro- lise-oven ontstak. Burgemeester van Zaandam komt bi] Kantonrechter op het matje Woensdag 7 September zal de burge meester van Zaandam, de heer W. Thomas sen, zich voor de Haarlemse kantonrechter moeten verantwoorden wegens overtreding van het zwemverbod op het strand te Heemskerk. Naar men zich zal herinneren, begaf de burgemeester zich daar enige tijd geleden met opzet in zee, omdat hij zich met dit zwemverbod niet kon verenigen en een proces wilde uitlokken. Het Heemslcerkse strand trekt 's zomers heel wat Zaankanters. Centrum van Enschede door explosie opgeschrikt Stuiptrekking van Duits kanon Gistermiddag omstreeks vier uur werd Enschede opgeschrikt door een zware ont ploffing. In het centrum van de stad op een open plaats aan de Atsdeedsestraat waren de 58-jarige smidspatroon "F. Arens en diens dertigjarige zoon bezig met behulp van een acetyleenbrander een oud Duits kanon in stukken te snijden. Een groot ge deelte van de loop. ter lengte van ongeveer cfrïe meter, alsmede een deel van de affuit waren reeds verwijderd, toen plotseling het overblijvende gedeelte met een geweldige slag. die in geheel Enschede werd gehoord, in de lucht vloog. Beide mannen werden weggeslingerd en bleven ernstig gewond op straat liggen. De linker pols van Arens werd verbrijzeld, terwijl de zoon door een stuk staal zeer ernstig aan beide benen werd gewond. Waarschijnlijk zal de linker voet geamputeerd moeten worden. De ontploffing veroorzaakte in verschei dene huizen in de omgeving vrij ernstige schade. Een stuk staal van ongeveer 75 kilo kwam door het dak van een huis op een leeg kinderledikant, dat geheel werd ver nield. Elders werd het dak van een woning, waar juist een verjaardag werd gevierd, geheel vernield. Van talrijke woningen en winkels werden de ruiten verbrijzeld. De smeden wisten, dat er zich iets in de loop van het kanon moest bevinden, maar zij hadden het niet kunnen ontdekken on danks verscheidene metingen. Kort na een van die metingen, toen zij weer aan het werk waren gegaan, deed de explosie zich voor. Regering gat uitdrukking aan haar sympathie voor Israel (Van onze parlementaire redacteur). Gistermiddag hebben dr. Amir. de ver tegenwoordiger van Israel in Nederland, en zijn echtgenote ter gelegenheid van het in gebruik nemen van de kanselarij in Den Haag een geslaagde ontvangst gegeven. Tot de gasten behoorden zeer vele Neder landse overheidspersonen en voorts ook vertegenwoordigers zowel op kerkelijk als op maatschappelijk gebied van Joodse ge meenten in Nederland. Onder de aanwezigen bevonden zich on der meer de minister-president dr. W. Drees, de onder-voorzitter van de minister raad mr. J. R, H. van Schaik, de vice-pre sident van de Raad van State jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de president van de Hoge Raad mr. dr. J. Donner, de com missaris van de Koningin van Zuidhol land, mr. L. A. Kesper, de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam en de waar nemend burgemeester van Den Plaag, dr. J. H. van Royen, onze ambassadeur in Ca nada, tevens onder meer lid van de Ne derlandse delegatie ter vergadering van de Verenigde Naties, de plaatsvervangende chef dier delegaties mr. G. J. van I-Ieu- ven Goedhart, alsmede een reeks hoge functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het woord is aan.... Abraham Lincoln: Tact is de bekwaamheid, mensen te beschrijven zoals zzichzelf zien. Indrukken van de Ronde Tafel-conferentie (Van onze parlementaire redacteur) Sinds nu tien dagen geleden de Ronde Tafel-conferentie werd geopend is er al heel wat werk door de deelnemers verzet. Tot dusver is dit in hoofdzaak gebeurd achter de coulissen, in de afzonderlijke delegaties en in onderlinge informele be sprekingen, maar thans zijn ook enige commissies en ondercommissies aan de slag gegaan. Van meer dan een gedelegeerde vernam ik dat op het ogenblik de algemene poli tieke sfeer ter conferentie gunstig mag heten. Een van de Nederlandse hoofdpersonen voegde hieraan toe, dat in zijn oog verre weg het belangrijkste de kwestie zal zijn hoe men nu in Indonesië het „Staakt het vuren" zal nakomen. Naar gelang men zich daar nauwkeurig aan deze overeenkomst houdt zal daarvan een gunstiger invloed uitgaan op de mogelijkheid om ter Ronde Tafel-conferentie overeenslemming te be reiken, hoe zeer er natuurlijk nog verschil lende moeilijkheden te overwinnen vallen. Jammer genoeg moet ik besluiten met te vermelden dat er. in hoofdzaak ten ge volge van gebrek aan begrip bij een of meer kopstukken van de Nederlandse delegatie omtient een juiste manier van voorlichting van de pers, in verschillende kringen ernstige ontevredenheid bestaat over de wijze, waarop men tot nu toe van Nederlandse kant in dit opzicht optreedt. Men begrijpt volkomen in de kringen van de journalisten dat er heel wat is dat op het ogenblik zeker niet voor publicatie vat baar is, maai' de klacht luidt in het bijzon der, dat kennelijk speciaal dc voorzitter van de Nederlandse delegatie geen flauw denkbeeld heeft van de waarde en de be tekenis van voorlichting van de pers om trent de achtergrond van wat er gaande is. Gelukkig zijn er andere gedelegeerden die clit wel beseffen. Te hopen valt dat men nu eindelijk op dit gebied een beter beleid zal kunnen gaan waarnemen. Truman over „soorten oorlogen" Gevraagd om een commentaar op de tiende verjaardag van het uitbreken van de tweede wereldoorlog, zeide Truman op een persconferentie, te hopen dat de „ze nuwoorlog" tussen de communistische en democratische regeringen der wereld zou eindigen in de capitulatie van de commu nistische regeringen en dat de wereldge neraties lang in vrede zou kunnen leven. De president verklaarde gelukkig te zijn, dat de daadwerkelijke oorlog was afgelo pen, doch hij was teleurgesteld, dat de zenuwoorlog de laatste jaren was voortge zet. Truman voegde hieraan toe, dat de koude oorlog in hevigheid verminderd is. Ter nagedachtenis aan de slachtoffers van Pulten zal Koningin Juliana aldaar op 1 October een monument onthullen dat een treurende weduwe voorstelt en dat door de Haarlemse beeldhouwer M. Andricssen vervaardigd werd. Dezer dagen is het hier afgebeeldeuit Franse kalksteen gehouwen beeld gereed gekomen. Binnenlands telegraafverkeer wordf geautomatiseerd In de toekomst zal het morse-stelsel uit het Nederlandse telegraafverkeer verdwijnen, De morse-toestellen zullen plaats maken voor moderne „teletype"-toestellen of verre-schrijvers. Dit hangt samen met het besluit om het telegraafverkeer in ons land te automatiseren. Om te zien hoe de vindingen van Neder landse PTT-technici op dit gebied in de praktijk voldoen, is men ruim een half jaar geleden te Amsterdam begonnen met de bouw van een proefautomaat. Zij is voor 'n deel vervaardigd uit materiaal, dat uit een legerdump afkomstig is. Zij maakt het thans reeds mogelijk, dat telegrammen, aange boden op een van de enkele thans op de proefautomaat aangesloten telegraafkan toren, geheel langs automatische weg van de plaats van verzending naar de plaats van bestemming gaan. Dit vernamen we tijdens een onderhoud met de heer J. Veen, adjunct-directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam. Bij het telegraafverkeer in Nederland zijn de per- scneelkosten thans te hoog, zo vertelde de heer Veen. Men is gaan zoeken op welke wijze die kosten verminderd konden wor den. Door een vermindering zou men tevens de telegramkosten laag kunnen hou den, hetgeen, als men zou doorgaan met de thans in gebruik zijnde manier van het ver werken van telegrammen, in de toekomst vermoedelijk niet zou zijn vol te houden. Op grond van deze onderzoekingen is besloten het telegraafverkeer te automatiseren. In Amsterdam, en ver moedelijk in Den Haag. Rotterdam, Zwolle en 's Hertogenbosch zullen telegraafautoraaten komen. Een be slissing over het aantal dezer centrales is nog niet genomen. Het belang van het besluit tot automatise ring wordt duidelijk, wanneer men weet. hoe men tot dusverre door het gebruik van de telegraaftoestellen was gedwongen te werken. Voor het bedienen dier toestellen waren allereerst speciaal opgeleide ambte naren nodig, zowel voor het verzenden als voor het in ontvangst nemen van telegram men. Meestal was bovendien nog hand kracht nodig daar op de zgn. concentratie- posten de doorverbindingen werden tot stand gebracht. Slechts enkele handelingen Dit alles wordt in de toekomst overbodig. Een PTT-ambtenaar in Delfzijl zal over enige jaren slechts enkele handelingen be hoeven te verrichten om een telegram te verzenden naar Maastricht. Hij slaat dan op de toetsen van zijn teletype-toestel het nummer van het telegraafkantoor te Maas tricht aan en via de centrales te Zwolle en l 's Hertogenbosch wordt deze verbinding i dan langs automatische weg tot stand ge bracht. De man in Delfzijl drukt op een toets en de teletype in Maastricht geeft automatisch antwoord, dat zij gereed is, het telegram te ontvangen. Het telegram wordt dan in Delfzijl getypt en komt op hetzelfde ogenblik in Maastricht aan. Wan neer het telegram is doorgegeven, meldt Delfzijl het einde, drukt nogmaals op de „met-wie-toets", Maastricht, meldt nog maals automatisch zijn naam als teken, dat ook aan het einde van het telegram alles nog in orde is en nadat Delfzijl dan op een knop heeft gedrukt, valt de verbinding automatisch weg. De lijn is dan vrij voor andere verbindingen. Wanneer het kantoor Maastricht op het ogenblik, dat Delfzijl een telegram wil Ver zenden reeds bezig zou zijn met het ont vangen, waardoor het ontvangende toestel in Maastricht „in gesprek" zou zijn, zal het telegram automatisch in 's Hertogenbosch op een teletype worden opgenomen. Het wordt naar Maastricht gestuurd zodra men daar terecht kan. Er worden natuurlijk maatregelen genomen om de kans op in gesprek zijnde toestellen zo klein mogelijk te maken. Elk kantoor zal daarom een vol doende aantal verbindingen krijgen. De levering van de definitieve automaat is opgedragen aan een buitenlandse maat schappij. Zij zal het apparaat bouwen vol gens aanwijzingen van het staatsbedrijf der PTT. Bi.i de bouw worden de vindingen van de Nederlandse PTT-technici toege past. Een leveringstijd van ongeveer vier a vijf jaar werd vastgesteld. Zij zal, voor zover bekend, de enige ter wereld zijn. OPNIEUW ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen opnieuw enige regen, morgen overdag gevolgd door enkele opklaringen. Meest matige. later iets afnemende wind hoofdzakelijk tussen Zuidoost en Zuidwest. Enige verdere daling van temperatuur. 3 September: 5.54 uur. onder 19.24 uur 18.29 uur. onder 0.35 uur Hoogwatertüden: Vrijdag 2 Sept.: 11.33 uur. Zaterdag 3 Sept.: 0.14 en 12.59 uur. Laagwatertyden: Vrijdag 2 Sept.: 6.37 en 19.18 uur. Zaterdag 3 Sept.: 8.12 en 20.47 uur. Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1