c „The Economist" vestigt de aandacht op enkele belangrijke statistieken De radio geeft Zaterdag De strijd tegen de kanker is een zaak van het gehele Nederlandse volk Uit? Q Wereldnieuws J Vri'tlag 2 Septemlier 1949 ENGELAND IS DE ZONDEBOK Critiek weerlegd „The Economist" schrijft: De verandering in de algemene opinie ten opzichte van Engelands economie is plotseling genoeg gekomen om de Britten te verontrusten. Slechts zes maanden ge leden achtten zij een begrotingsevenwicht binnen hun bereik, zowel wat binnenlandse als buitenlandse handel betreft, en maak ten zij vah de gelegenheid gebruik hun lichtzinniger buren zo een beetje de les te lezen over de deugd van spaarzaamheid en geleide economie. Heden ten dage zijn de rollen omgekeerd en is Engeland afge daald tot de laatste plaats op de ranglijst van de Marshall-landen. Op zichzelf is dit nog geen reden tot ernstige bezorgdheid. Vlagen van geïrriteerdheid en critiek heb ben reeds eerder over het Atlantisch deel genootschap gewoed, zonder onherstelbare schade aan te richten. Integendeel, critiek heeft in het verleden vaak op gezonde wijze de natie de weg gewezen, die zij niet moest bewandelen. Er is inderdaad veel in de Engelse regering, dat voor critiek vatbaar mag worden geacht en er zou dus geen grond bestaan zich te beklagen, ware het "piet dat degenen, die critiek uitoefenen, met een zekere standvastigheid de zaak van de verkeerde gezichtshoek uit beoordelen. Zij zeggen (de Amerikanen in het bijzonder) dat de Britse moeilijkheden eenvoudig hun oorzaak vinden, in de socialistische leer stellingen van de Labour-regering. Zij zeg gen (de Europeanen in het bijzonder), dat het Britse volk zich minder inspant om uit zijn moeilijkheden te geraken dan de an dere volken van West-Europa, hetgeen niet alleen onwaar, doch onbillijk en beledigend is. „Welfare State" Het kan echter ook zijn, dat degenen, die critiek uitoefenen, de „welfare state" be doelen als zij over socialisme spreken. In dien dit zo is, heeft hun critiek meer grond. Niet dat er in beginsel iets verkeerds is met de „welfare state". Het is een algemene en prijzenswaardige humanitaire ambitie het individu tegen door economische rampen veroorzaakt leed te beschermen. Iedere mor derne staat is een „welfare state"; zoals mr. Bevin onlangs heeft gezegd, zijn er wei nig" overtuigender voorbeelden aan te wij zen dan de manier waarop de Amerikaanse wetgeving de boeren beschermt tegen moei lijkheden van het economische leven. Wat met recht tegen de Britse „welfare state" kan worden ingebracht, is alleen dat men de verkeerde tijd heeft uitgekozen om der gelijke grote stappen vooruit te doen, Iedere uiting van de „welfare state" ver zwakt noodzakelijkerwijs de schakel tussen de prestatie van de mens en de beloning, die hij. daarvoor ontvangt, zowel door de zegeningen die worden verleend als door de belasting die wordt geheven om daar voor te betalen, en brengt daardoor een terugslag teweeg op de nationale economie. Wat tegen de Britse„welfare state" kan worden ingebracht, is dat het deze "terug slag niet jiust op het ogenblik heeft onder kend, tóen de toestand van het land ver eiste, dat daaraan meer dan gewone aan dacht werd geschonken. De tweede gebruikelijke vorm van cri tiek lijdt evenzeer aan een te lichtvaardig gebruik van woorden als de eerste. Dit is de critiek, welke men met zoveel nadruk naar voren hoort brengen in de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te Parijs en die met zoveel enthousiasme is overgenomen door België, Italië en Frank rijk. Groot Brittannië, zo beweert men, heeft door zijn lage productie, zijn starre controle, zijn bilateralisme en zijn te hoog gewaardeerde sterling, de uitbreiding van de Europese- of wereldhandel onmogelijk gemaakt en het is derhalve in de eerste plaats verantwoordelijk voor het feit, dat de Marshall-landen hun dollar-tekorten niet kunnen overbruggen en dat de duistere schaduw van het dollar-tekort over elke hoop op een verder Europees herstel ligt. Statistische bewijzen Het beste antwoord hierop vormt het ver melden van de feiten, zoals zij bijvoorbeeld in het Economisch Bulletin voor Europa, een publicatie van de Europese Economi sche Commissie der UNO worden ver strekt. De cijfers van de industriële produc tie in de voornaamste Marshall-landen luiden als volgt: Industriële productie over het eerste kwartaal van 1949, in procenten vergeleken bij 1938: België 122, Denemarken 135j Frankrijk 124, Italië 90, Nederland 122, Noorwegen 130, Zweden 147, Engeland 131. Hierbij is niets, waarover Groot Brit tannië zich zou behoeven te schamen. Ziet dit er uit alsof Groot Brittannië te kort schiet? Of misschien is het nog juister te onderzoeken welk percentage van zijn De Britse economische politiek trekt op het ogenblik de aandacht van vele landen. Een hoofdartikel van het onafhankelijke Engelse blad The Eco nomist" van enige tijd geleden zal er toe bijdragen enkele facetten van deze politiek te verduidelijken. Dit artikel heeft opzien gebaard, niet alleen in Groot Brittannië, maar vooral in Ame rika, waar het een. zeer gunstig onthaal heeft gevonden. Het geeft een goed 'begrip van de huidige positie van Groot Brittannië. dollarbehoeften elk land verdient door zijn eigen uitvoer naar dollarmarkten. Men kan natuurlijk niet van elk land verwachten, dat het zijn dollarbehoeften geheel of zelfs maar tot een gelijk percentage zal kunnen dekken. Maar van elk land mag redelijker wijs een toeneming van het percentage, vergeleken bij vóór de ooi'log, worden ver wacht. De laatste kolom van het volgende staatje is daarom de belangrijkste: Handel met Canada en de Ver. Sta ten, April '48-Maart'49 Wijzi ging van '38 tot In millioenen dollars Invoer Uitvoer België-Luxemburg Denemarken Frankrijk Italië Nederland Zweden Zwitserland 355 138 16 125 15 6 594 82 25 595 95 57 355 39 31 120 35 17 160 74 18 231 114 31 1565 559 9 HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Marialiederen. 7.45 Morgengebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Suite voor twee piano's, Rach maninoff. 9.30 Vioolconcert, Mozart. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zie ken, 11.45 Orgel. 12.03 Pianomuziek van Debussy en Ravel. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Lichte muziek. 13.50 Film en toneel. 14.10 Concert, o.m. Pianoconcert, Strategier. 15.05 Boeken nieuws. 15.15 Orgel. 15.30 Koor. 16.00 Toe spraak. 16.10 Piano. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.05 Reportage. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Kampvuren langs de evenaar. 19.30 Platen. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Gewone man. 20.20 Lichtbaken. 20.45 Strauss. 21.00 Taptoe. 22.00 Populair con cert. 22.30 Godsdienstige uitzending. 23.15 Brahms en Bruch. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.18 Platen. 8.40 Orgel. 9.00 Rus sisch symphonieconcert. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld". Spreker: A. J. van Leusen,, arts te Velsen. 10.05 Morgewijding. 10.20 Voordracht, 10.35 Lichte muziek. 11.25 Weekoverzicht. 11.40 Klarinetsonate, Brahms. 12.00 Platen. 12.33 Orgel en zang. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Het Neder landse lied. 14.20 Militaire kapel. 14.50 Westfries programma. 15.15 Schubert, Haydn en GordonJacob. 16.00 Schets. 16.15 Lichte muziek. 16.45 Sport. 17.00 Pla ten. 17.30 Voor de jeugd. 18.15 Liedjes en melodietjes. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.39 Lezen in de Bijbel. 20.15 Populair concert. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22,00 Weense muziek, 22.25 Voordracht. 22.40 Accordeon- •atkest. 23.15 Dansmuziek, Men zal moeilijk een triomfantelijker statistisch bewijs voor de commerciële krachtsinspanning van Groot Brittannië kunnen vinden. Wel verre van te „slabak ken" toont Groot Brittannië zich hier het enige Marshall-land, dat een hoger percen tage van zijn dollarbehoeften verdient dan vóór de oorlog. De economische moeilijkheden, waarmee de Atlantische wereld worstelt en die, in dien zij onopgelost blijven, alle politieke en economische consolidatie-arbeid van het eerste Marshall-jaar dreigen te ondermij nen, kunnen niet worden opgelost door een enkel land. Wanneer men een dergelijk spervuur van critiek op Groot-Brittannië richt, kan in regerings- en zakenlcringen in de Verenigde Staten en in Europa de illusie ontstaan, dat men slechts een of ander defect in de Britse politiek behoeft op te heffen om alle stukken van het economi sche schaakbord weer op hun jilaats te krijgen. Niets is minder waar. De verande- dèring in de betrekkingen tussen de oude industriële landen van Europa en de nieuwe industriële reus in de Nieuwe Wereld is al sedert dertig jaar bezig zich te voltrekken. De oorlogen hebben de gang' van zaken geaccentueerd, maar niet ver oorzaakt. Sinds het einde vah het conflict is dit feit gemaskeerd, ten dele door Ame rikaanse edelmoedigheid, ten dele door het verlangen van de wereld om alles te kopen wat beschikbaar was, tegen elke prijs. Nu, in 1949 komt de aan dit alles ten grondslag liggende economische wanverhouding tus sen Europa en Amerika omhoog als een rif, dat tijdelijk onder een springtij verborgen bleef. Wanneer men dit ogenblik, kiest om alle schuld voor een uitgebreide landver schuiving op 's werelds economisch opper vlak te werpen op het doen en laten van een enkel land, geeft men niet alleen blijk van een volkomen verstoord gevoel voor verhoudingen; men geeft er ook mede aan, dat men niet van zins is de juiste oplos singen te aanvaarden. Negen maanden geëist wegens poging tot moord Voor de rechtbank te Rotterdam heeft wegens poging tot moord terecht gestaan de vijf tig-jarige sleepbootkapitein P. van G. uit Rotterdam. Op 25 November 1947 dreigde hij in de Schoonderloostraat te Rotterdam zekere P. van der M. met een revolver, die hij als oud-BS'er nog in zijn bezit had. Het wapen was echter ondeug delijk, zodat geen schot afging. Daarna sloeg hij Van der M. met de kolf op het hoofd, tengevolge waarvan deze ernstig werd gewond. De verdachte verklaarde de revolver te hebben gebruikt om Van der M. schrik aan te jagen. Deze had volgens hem een verhouding met zijn vrouw en dochter, hetgeen de verdachte, die thans in een echtscheidingsprocedure is gewik keld, zich zeer aantrok. Hij beweerde ver volgens dat hij uit zelfverdediging zijn ri vaal met de kolf had geslagen, omdat hij door deze werd aangevallen. Een zoon van verdachte verklaarde, dat de door zijn vader bedoelde verhoudingen inderdaad hadden bestaan. De officier eiste wegens poging tot moord subs, mishandeling negen maanden gevangenisstraf. Terschelling deed gesneuvelde Fransen plechtig uitgeleide Donderdagmorgen zijn de stoffelijke res ten van 23 gesneuvelde Franse militairen, die tijdens de laatste wereldoorlog op Ter schelling aanspoelden en begraven werden, per schip naar I-Iarlingen vervoerd, van waar zij naar hun laatste rustplaatsen zullen worden overgebracht. Tevoren wa-' ren de overblijfselen van de ,op Vlieland begraven Franse militairen eveneens naar Terschelling vervoerd. Voor het gemeente huis werd een stoet gevormd en werden door vele instanties nog kransen op de kisten gelegd. Onder zeer grote belangstelling trok de stoet vervolgens naar de haven, waar het vlaggeschip van de rederij Doeksen, dat hiertoe welwillend was beschikbaar ge steld, gereed lag' om de droeve last over te nemen. Onder eerbiedige stilte der hon derden aanwezigen voer 't schip om 12 uur de haven van Terschelling uit. Flottille mijnenvegers naar Borkum I-Iet vierde flottille mijnenvegers zal, met' Harer Majesteits „Douwe Aukes" als moe derschip, onder commando van luitenant ter zee eerste klasse P. 't Hart in Septem ber voor enige weken gestationneerd wor den op het Duitse eiland- Borkum voor het uitvoeren van mijnveegoperaties. Dit flottille bestaat uit snelle lichte mij nenvegers, die eens als „R-boten" deel uit maakten van de Duitse oorlogsmarine. Anthoni van Leeuwenhoek-huis heeft dringend financiële steun nodig Kanker is sedert een kwart eeuw de meest gevreesde ziekte, niet alleen in Ne derland, waar zij de tuberculose reeds lang van de eerste plaats in de sterftestatistiek heeft verdrongen, maar in de gehele be schaafde wereld. In Nederland wordt thans een van de zeven sterfgevallen door kanker veroor zaakt. De ziekte wordt niet beïnvloed door de maatschappelijke omstandigheden van de patiënt, zij komt op alle leeftijden voor, maar overwegend op rijpere leeftijd, boven 45 jaar en brengt vaak een langdurig en vreselijk lijden met zich. Toch is kanker niet ongeneeslijk, zoals velen nog denken. Bestrijding op twee manieren Mits vroegtijdig herkend kan kanker door deskundige behandeling in de meeste gevallen genezen worden. In de eerste plaats door met de op heden ter beschikking staande kennis en middelen de kankerpatiënten te behandelen, cLw.z. het aangetaste weefsel té vernietigen. Dit De Bristolse vierling die nu 15 m.aanden oud is, geniet van het zomerzonnetje in de tuin van de ouderlijke woning. Jennifer en Bridget luieren onbezorgd m htm wa gen, terwijl Elizabeth een klein -verschil van mening schijnt te hebben met Frances.- Nieuwe taxi-tarieven Verhoging voor kleine ritter) In de Staatscourant "van 24 Aügüstfas' ft3 opgenomen de prijzenbéschikking; voob vervoer met huurauto's 1949. De'hiëuvyë' regeling, welke vandaag ingaat, behelst voor Haarlem een tariefsverhoging voor dè kleine ritten in de stad. De tarieven voor langere ritten zijn ongeveer gelijk en soms' iets goedkoper. De regeling is als voigt: Vervoer binnen de gemeentegrens (be halve Spaarndam) 1,voor de eerste beladen afgelegde 400 meter of gedeelte" daarvan, te vermeerderen mét tien cent; voor ieder beladen afgelegde of aange vangen 400 meter. Voor het wachten wordt tien cent per twee en een halve minuut gevraagd. De nachttoeslag bedraagt vijftig procent voor ritten tussen een uur 's nachts 'en zes uur des morgens. Alle wagens ko men gratis voor. Voor bagage wordt ge vraagd twintig cent per colli van.meer dan tien kg. Tot gisteren werd voor de eerste aanslag 0,75 gevraagd en een iets hogere prijs voor de verdere afstand. De Haarlemse ondernemers, die Woens dagavond in een vergadering bijeen ge komen zijn, hebben besloten een. regeling te maken voor interlocale. ritten. Zodra de gemeentegrens gepasseerd is wordt de af stand tussen de grens en het doel van de- passagiers dubbel berekend (of heen en terug). Onveranderde dividenden bij Calvé De Nederlandse N.V. Frans-Hollandse oliefabrieken „Nouveaux établissements Calvé Delft" boekte over 1948 een winst saldo van 973.602 (vorig jaar 943.990); waaruit een onveranderd dividend van 6 op de cumulatief preferente en 5 op de gewone aandelen wordt voorgesteld. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum van uiter lijke ter postbezorging staat tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Mataram" (8 Sept.). Curacao: s.s. ,-,Stuyvesant" (7 Sept.). Suriname: s.s. „Cottica" (14 Sept.). Adjudant van politie gleed met jeep souterrain binnen Voorwaardelijke straf geëist Voor de rechtbank te Rotterdam heeft -gisteren een 50-jarige adjudant van politie ..terecht gestaan wegens het veroorzaken t,van lichamelijk letsel door schuld. Op 21 ^November-van het -vorige jaar reed hij des :.a,V9n,ds met. een door hem bestuurde jeep ..4óoiW4ó-iMathenesserlaan te Rotterdam. Óp een gegeven ogenblik reed de auto het trottoirop, vernielde de pui van een huis en kwam in- een souterrain tot stilstand. De bewoner wjerd door de jeep en het om ver geworpen huisraad zo ernstig gewond, dat hij met een zware hersenschudding in een 'ziekenhuis moest worden opgenomen. De verdachte kreeg eveneens ernstig letsel. Vooi' de rechtbank verklaarde hij kalm te hebben rgereden. Het was in zijn oefen tijd voor een rijbewijs en zijn toezichthou der,- .een hoofdagent, zat achterin. Door het miezerige weer was hij geslipt, met het noodlottige gevolg. De Officier van Justitie was van oor deel dat verdachte bij dit slechte weer niet had mogen rij den en eiste een maand hechtenis voorwaardelijk, met twee jaar proeftijd. De verdediger meende dat van schuld niet kon worden gesproken en vroeg vrij spraak. Uitspraak op 15 September. Oud-politieke gevangenen Te Haarlem is een Werk-Comité ge vormd van oud-politieke gevangenen uit de bezettingstijd. Dit comité stelt zich. ten doel de oprichting voor te bereiden van een organisatie, te vormen uit hen, die daad werkelijk aan het verzet hebben deelge nomen en hen, die daardoor in gevangen schap zijn gekomen. Plet streven zal ge richt zijn op de behartiging van de sociale belangen der leden, het organiseren van de strijd tegen herlevend fascisme en ac tieve deelneming aan het ijveren voor het behoud van de vrede. - POST VOOR DE „GROOTE BEER" Post, gericht aan militairen aan boord van het troepenschip „Groote Beer" dient, teneinde in de tussenhavens te kunnen wor den uitgereikt, uiterlijk op 4 September ter post te worden bezorgd. Post, hestemd voor de eindhaven, moet uiterlijk op 18 September worden bezorgd. PANDA EN DE MEESTERXJITVINDER 26. Alleen door opzij te springen met die tegenwoordigheid van geest, die een uit vinder kenmerkt, ivist Klapper een gru welijk lot onder de stampende hoeven van zijn blikken paard te ontgaan. Na alles wat er gebeurd ivas stuurde Panda namelijk niet zo nauwkeurig als wel gewenst zou zijn. Woest stormde hij nu met zijn rijdier door de stille stratenachtervolgd door de wakkere Klapper. „Rem! Pampa! Rem!" greep zich vast aan de wapperende staart. kreet deze. „Ja-ha-ha-lia, ba-ba-ba-baas, riep de gehotste Panda terug. „Ma-ma-ma maar hoe-hoe?" Wat Klapper antwoordde kon hij niet verstaan. Wel hield Ernest er flink de pas in, maar zijn paard kon hij lang niet bijhouden. Om beter te kunnen luisteren keerde Panda zich dus om, wat in volle galop heel moeilijk was. Hij dreig de dan ook zijn evenwicht te verliezen en „Klik," zei de staart toen Panda er aan trok en.meteen bleef het dier staan. Pal. Zó snel ging dat, dat de dravende uit vinder onzacht tegen het achtereinde van zijn vinding aan botste. Panda werd om hoog gesmeten, maar dat kon hem niet veel schelen. „Een staart-rem!" riep hij vrolijk. „Ik begin het al aardig te leren!" kan hetzij door röntgen- of radiumbestra- ling, hetzij door operatie, in welke gevallen algehele genezing zeer vaak bereikt wordt. Gelukt dit niet volledig, dan kan veelal de woekering vertraagd of tot stilstand ge bracht en het lijden belangrijk verlicht worden. Ten tweede door het op grote schaal verstrekken van voorlichting aan het pu bliek hoe kanker te voorkomen is, hoe de ziekte vroegtijdig te onderkennen en hoe deze behandeld kan worden. Deze twee wijzen van bestrijding zijn nog verre van volmaakt en allerwegen wordt gezocht naar middelen ter verbete ring. Hiertoe dient het zogenaamde „re search" werk, het zoeken van bekwame wetenschappelijke mensen naar het ant woord op vragen als: wat is kanker eigen lijk, waardoor wordt deze ziekte veroor zaakt, waardoor ontstaat zij, hoe is de ziekte te voorkomen, hoe kunnen wij onze behandelingsmethoden verbeteren? Dit zoeken kan slechts daar met kans op succes geschieden, waar grote, van de mo dernste hulpmiddelen voorziene laboratoria ter beschikking staan. De wetenschap, houdt zich reeds lang met het lcankervraagstuk bezig. In de Ver enigde Statenhijvoorbeeld wordt aan de bestrijding van geen ziekte zoveel tijd en geld. besteed als aan die, van kanker. Ook de practische bestrijding heeft daar tijdens en na de oorlog een hoge graad van ont wikkeling bereikt. Overal zijn speciale kankerklinieken en op vele plaatsen is een organisatie in het leven geroepen om ieder een in de gelegenheid te stellen zich perio diek op kanker te laten onderzoeken. Het Nederlands Kankerinstituut Voor de oorlog stond ook Nederland in het voorste gelid der volken die de strijd tegen de kanker wetenschappelijk gefun deerd, met toepassing van de nieuwste hulpmiddelen hadden aangebonden. In 1913 werd de vereniging „Het Neder lands Kankerinstituut" opgericht, dat zich ten doel stelde kanker en aanverwante ziekten te onderzoeken. Dertig jaren ge leden opende het Nederlands Kankerinsti tuut het Anthoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam, dat zich in de loop der jaren een wereldfaam verwierf op het gebied van de kankerbestrijding. Vooraanstaande geleerden zijn hier werk zaam en ook bevat het Anthoni van Leeu wenhoekhuis een ziekenhuis, geheel op de bestrijding van kanker gespecialiseerd en voorzien van krachtige röntgen-apparaten en een moderne toerusting met radium, voor alle toepassingen gesorteerd. Ook op het gebied, der behandeling met radioactieve isotopen behoefde het Antoni van Leeuwenhoekhuis niet achter te blij ven, daar het door Amerikaanse en Neder landse instanties in de gelegenheid werd gesteld over deze zeldzame en kostbare middelen te kunnen beschikken. Financiering een probleem Plet moeilijke probleem, waarvóór het Nederlands Kankerinstituut staat', is, dit werk te blijven financieren en het'Op het hoge niveau te handhaven, dat het zowel van nationaal als van internationaal stand punt gezien, inneemt. De kosten der wetenschappelijke labo ratoria, waar geen eigen inkomsten tegem over staan, zijn" sterk toegenomen. Maar ook de ziekenhuis-exploitatie toont een niet onbelangrijk deficit. De stijging van prijzen en lonen is niet gecompenseerd door een evenredige verhoging van de tarieven. In 1948 bedroeg het tekort op de exploi tatie 150.000. Bij dergelijke tekorten kan van het reserveren van fondsen voor nieuwe aanschaffingen geen sprake zijn. En toch zijn deze noodzakelijk, wil de kan kerpatiënt ook in Nederland geholpen kunnen worden met de steeds verbeterde apparaten, die wetenschap en techniek ten dienste stellen. Over het vormen van een bouwfonds durft men niet spreken; toch is dat nodig, omdat de huidige inrichting geen gelegenheid biedt voor verdere nood zakelijke uitbreiding. Leden-werving Daarom heeft het bestuur van het Ne derlands Kankerinstituut besloten tot een grootscheepse actie tot werving van leden en begunstigers der vereniging. Een ge- illustreerde folder die aan het Instituut en zijn noden bekendheid geeft, zal aan tien duizenden Nederlanders verzonden worden. Mogen zij een voorbeeld nemen aan Dene marken, waar de nationale vereniging voor kankerbestrijding meer dan 200.000 leden telt 5% van de bevolking met een jaarlijkse contributie van 850.000 kronen, een bedrag dat door de opbrengst van col lecten, giften en legaten nog verre over troffen wordt. Wil Nederland deze funeste kwaal terug dringen, dan zal het door geldelijke steun de ontwikkeling van het werk in het An toni van Leeuwenhoekhuis mogelijk moe ten maken. Het gironummer is 529.000. Zeelieden willen organisatie los van partijpolitiek Het tweede congres der Eenheids Vak centrale te Amsterdam werd voortgezet met discussies over de rede, die de keer B. Blokzijl Woensdag hield. Een vertegenwoordiger van de bij de Eenheids Vakcentrale aangesloten Alge mene Nederlandse Bond van Zeevarenden zei onder meer: Het is ons niet gelukt de brede massa van koopvaardij- en visserijpersoneel te overtuigen, dat wij losstaan van ieders partijpolitiek. Geen argumenten van de E.V.C. of A.N.B.Z. kunnen hierin wijzi ging brengen. Het gebrek aan vertrouwen van de.zeelieden in de P.v.d.A.-bestuurders geldt eveneens voor C.P.N.-bestuurders. Geef de zeelieden een zelfstandige organi satie, vrij van iedere partijpolitiek en zij zelf zullen het bewijs geven, dat niets hun liever is dan te strijden voor een beter be staan en samen te werken met alle progres sieve organisaties in en buiten Nederland". Een andere spreker stelde dejfenen in de A.N.B.Z., die deze opvattingen huldigen, op één lijn met „scheurmakers, die in feite betaalde knechten van het grootkapitaal zijn". Bekroond „Gas". De Nederlandse film ,Gas" van de „Cesima film" heeft op het festival te Venetië de hoofdprijs in klasse B, (industrie- en werkfilms) gekregen. Regisseur van deze rolprent is Umberto •Polzi, Het eiland in de Stille Zuidzee, door Joh an Daisne, Uitgeversmij A. Manteau N.V., Brussel. Tekens aan de Wand, door Erich Schön- lank, ocxrspr. titel: Gestem, Heute, Morgen; Ned. vert. Rosey E. Pool, uiig. Andries Blitz, Amsterdam. Janet, door Daphne du Maurier, oorspr. titel: The Loving Spirit, vert. A. E. de Grootd' Ailly, Uitg. De Boekerij, Baarn. Tchifoeng Dorp in Augustus, door T'jert Tjun, oorspr. titel: Village in August, vert. door B. Andreas, no. 8 in de Pegasus- reeks, uitg. Pegasus Amsterdam. Vijf kleine biggetjes, door Agatiha Christie, vert. L. J. Verver, oorspr. titel: Five little Pigs, Uitgeversmij A. W. Sijthoff N.V., Leiden. Dood van een danseres, door Agatiha Christie, oorspr. titel: The body in the library, vert. H. Tromp, Uitg.mij A. W. Sijthoff N.V., Leiden. Amerika en de strijd voor de vrijheid, door Pearl S. Buck, oorspr. titel: What America means to me, vert. J. F. Kliphuis,. Uitg. A. W. Br una Zoon, UtrechtAnt werpen. Kinderjaren, door Maxim Gorki, oorspr. titel: Djetstwo, Ned. bewerking: J. A. Sand- fort, Uitg. Republiek der Letteren, Am sterdam. Eeuwige Machten boven Lage Luchten, door C. J. OomsVin okers, Uitg. La Rivière Voorhoeve, Zwolle. De Wetenschappelijke Grondslagen der Grafologie, Een populair-wetenschappelijk exposé, door S. V. Margadant, Nederland- sche Uitgevers-Mij, Leiden. De Samuels-Thêrapie, Weerlegging van het RapportBrutel, door dr. Jules Sa muels, Uitgave Heldert Co. N.V., Am sterdam. Onraad op het Wad, door Harold van Wijk Jr., voor jongens van ft)14 jaar, Uitg. BoomRuygrok N.V., Haarlem. Veel plezier onder de warme zomerzon, door Mango van Gelre, voor meisjes van 913 jaar, Uitg. BoomRuygrok N.V., Haarlem. Zonnekind, door Nietha den Hartogh, III. Guus Inckel, voor meisjes van 913 jaar, Uitg. Boom—Ruygrok N.V., Haarlem. TEGEN aambeien ei? andere anale aandoeningen '~V ZWITSAl^f abrlBken ,.»aA BiJjd-O? r ttf^ (Adv.) Vruchteloze vrucht (De fruithandel verkeert in grote moeilijkheden; teler, groothande- delaar en winkelier klagen om het hardst). Met het fruit is 't dezer dagen In elk opzicht narigheid, Zelfs de bomen die het dragen Hadden nooit zo'n.... zware tijd. D' oogst is extra groot natuurlijk, 1 Maar de teler, arme man, Plukt er> letterlijk en figuurlijk Helemaal geen vruchten van. De groothandlaar wil wel komen Op de veiling, maar dat hij In de veiling wordt genomen, Hoort er, naar hij meent, niet bij. En de detaillist slaakt zuchten, Zo kan hij ook niet bestaan, Daalt" maar steeds de prijs der vruchten Dan loopt hij er achteraan." Zo zit ieder met de peren, - Die zelfs niet gebakken zijn, Vruchten die het lichtst verteren Doen in vele buiken pijn. Door een zure appel bijten Is altijd een kwaje hap, Vruchteloos je vruchten slijten Is met recht geen appelpap Met de vruchtenoogst op 't hoogste Stijgt de jammer mee ten -top, Bij hen die het meeste oogsten Treedt juist appelflauwte op. Er zijn vele vreemde zaken, Geen zo vreemd als die in fruit, Om meer vruchtgenot te smaken Vraagt men om een kloek besluit. Overbodig' op te merken: 't Wordt toch wel een rare pan Als men, om met vrucht te werken, Niet met vrucht meer werken kan. P. GASUS. Brug in het water. De droogte in midden- Frankrijk heeft geleid tot de ontdek king van dè overblijfselen van een Ro meinse brug, welke tot dusverre door het water van de rivier de Vienne wer den overspoeld. De brug, die nu zichtbaar is op 15 kilo meter van Limoges, maakte vroeger deel uit van de Romeinse weg, die Clermont Ferrand met Saintes verbond. Ontheven. Dimitri Canev, de Bulgaarse minister van Buitenlandse Handel, heeft de directeuren van de afdelingen han del, export, staatstabakmonopolie en chemie van hun'functie ontheven, aldus maakt het officiële Bulgaarse nieuws bureau bekend. Overeenstemming. Reuter meldt dat de plaatsvervangers der ministers van Bui tenlandse Zaken in hun laatste te Wenen gehouden zitting van de besprekingen om te komen tot het opstellen van een ontwerp-vredesverdrag met Oostenrijk, niet tot overeenstemming konden komen over een Amerikaans voorstel, strek kende tot hervatting vah de zittingen op 22 September in de Verenigde Sta ten, Zaterdagavond zal een extra zitting worden gehouden, waarop men zal pogen tot overeenstemming te ko men omtrent het verslag van de meningsverschillen. Old man River. Ten gevolge van de over stromingen in het gebied van Kempsey (Nieuw-Zuid-Wales, Australië) zijn meer dan 15.000 stuks vee verdronken. De overgebleven dieren komen van honger en zwakheid om het leven, aldus de boeren in deze streek. De programmaleider van radio-Kempsey heeft 10.000 gramofoonplaten moeten afdraaien en sorteren, waarvan de eti ketten door het water waren wegge spoeld. „Old man river" en „When the rain tumbled down" had hij kapot ge gooid Herfst. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger te Heidelberg heeft bekend gemaakt, dat 110.000 soldaten, zeelieden en manschappen van de luchtmacht deel zullen nemen aan de najaarsoefeningen, welke van zes tot zeventien September tussen Neurenberg en München gehou den zullen worden, zo deelt het Duitsg nieuwsbureau mede.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2