c 1 IETS NIEUWS „Buoyant Billions" van Bernard Shaw liep op een teleurstelling uit De 9 Muzen Vrijdag 2 September 1949 S TONEELFESTIVAL IN MALVERN Weinig actie en veel schoolmeesferij Wanneer wij de balans gaan opmaken van het Malvern-festival, dan moet ons van het hart dat wij dit met de beste wil van de wereld niet geslaagd kunnen noe men. Commercieel gesproken is het waar schijnlijk een succes. De voorbespreking verliep ver boven de verwachtingen. Bij de aanvang van het festival was de opbrengst van de kaartverkoop al tienduizend gulden hoger dan in het beste vooroorlogse jaar. Maar aan de zakelijke opzet werd artistiek een offer gebracht door de keuze van de stukken en door de samenstelling van het gezelschap. Zoals wij in een vorig artikel reeds ver meldden, is het in Malvern de gewoonte om behalve stukken van Shaw ook werk van andere Britse schrijvers op te voeren. De keuze bij Shaw is zeer groot en verschil lende van zijn oudere stukken zijn al bijna klassiek voor het Europese toneelréper toire. Waarom moest men nu juist een drie tal stukken van hem vertonen, die de mees ter niet al te veel eer aandoen? De reden is gemakkelijk te vinden. De gekozen stuk ken verschenen telkens met een tussentijd Van tien jaren in première, hetgeen uiter mate attractief bleek te zijn voor de publi citeit. Maar „The Applecart" uit 1929 en „In good king Charles's golden days" uit 1939 zijn evenmin als het thans te Malvern ten doop gehouden „Buoyant Billions" als meesterwerken te beschouwen. Al deze stukken paren aan een gemis aan actie een teveel aan gepraat, zij geven de heer Shaw de gelegenheid om al zijn geest ten toon te spreiden, maar zijn geen toneelstukken in de echte zin van het woord. De hoofdschotel van deze toneelmaaltijd was dus „Buoyant Billions" van Shaw, dat zijn Engelse première te Malvern kreeg, nadat de wereldpremière ongeveer een jaar geleden in Ztirich plaats had. Het is een wonderlijk stuk Shaw noemt het zelf een „comedy of no manners" waarvan de intrige ongeveer als volgt verloopt. Het eerste bedrijf, dat omstreeks een kwartier duurt, bestaat louter uit een dialoog tussen een vader en een zoon, waarvan de laatste zegt een wereldverbeteraar te willen wor den en onder dat motief een chèque van papa weet los te krijgen, terwijl zijn eigen lijke beweegreden blijkt te zijn, dat hij een jonge vrouw achterna wil reizen, die hij eenmaal in de opera heeft gezien en die nu in de wildernis nabij het Panama kanaal verblijf houdt. In deze rimboe speelt dan het tweede bedrijf, temidden van ratel slangen en alligators, waar Miss Frances Day, die de hoofdrol in het stuk vervult, al saxofoon blazend spoedig verliefd wordt op de jonge man met de chèque. Het derde be drijf behelst een familieraad, spelend in een soort van Chinese tempel, die de heer Buoyant, de vader van de jonge dame uit het tweede bedrijf, in Londen heeft laten bouwen en waar hij bij monde van zijn rechtskundige raadsman zijn overig nage slacht op de hoogte stelt van zijn toekom stige wilsbeschikking, die hen allen onterft ten gunste van Frances Day, het enige kind uit zijn eerste huwelijk. In het vierde be drijf, spelende in dezelfde Oosterse atmos feer, geeft Vader Buoyant zijn zegen op het aanstaande huwelijk van zijn uit Panema teruggekeerde dochter en haar wereldher vormer, een en ander onder supervisie van een door de toekomstige bruid uit Panama meegebrachte inlander en een Chinese priester in dienst van de heer Buoyant, die gezamenlijk de tempel weer zuiveren van de goddeloze sfeer der „bleekgeziehten", over wier egoïsme, oppervlakkigheid en onrust de bruine en de gele mens het vol komen met elkaar eens zijn. Zo beschreven lijkt het verloop van het stuk wel erge nonsens en met de hand op het hart moeten wij verklaren, dat er van enige intrige ook wel heel weinig blijkt. Het sterkst komt dit tot uiting in het derde bedrijf, wanneer tijdens de familieraad de acteurs en actrices keurig in een halve cirkel op het toneel zitten en de wijsheden ten beste geven, die de heer Shaw hen in de mond geeft. En welk een serie onder werpen passeert dan de revue: de liefde en het huwelijk, de Engelse kerk en de universiteit van Oxford, maar ook de atoomenergie en het rassenvraagstuk. Na tuurlijk geestig als altijd, daar staat Shaw borg voor, maar tamelijk veel inspanning vergend van de luisteraar en eigenlijk ook een beetje irritant, want 't is de oude brave schoolmeester, die zijn domme klas nu eens precies vertelt, waar het hier in de wereld om gaat. De keuze van de stukken van Shaw was dus geen succes en met te meer verwach ting zagen wij uit naar de premières van de Engelse stukken die ook bij het festival hoorden. Helaas liepen ook deze op een teleurstelling uit. Wij kregen opgedist een stuk van een zekere heer Lewis Wood, dat het probleem behandelt van een jonge man. die ernstige genegenheid opvat voor een meisje, dat naderhand blijkt zijn half zuster te zijn. Op zichzelf is het thema van „The Tressingh ams" misschien niet onge schikt voor een toneelstuk, maar het werd ons voorgezet op een wijze, die ons terug deed denken aan het tijdperk van 1850, waarbij tot overmaat van ramp nog kwam, dat alle gebeurtenissen dusdanig werden voorbereid door de schrijver, dat het, zo als de goede Hollandse uitdrukking zegt, met de klompen was aan te voelen wat er zou gebeuren. De zelfmoord van de jonge man. waarmede het stuk eindigt, zagen wij al met bezorgdheid tegemoet van het begin van het tweede bedrijf af, waarin hem zonder enige aanleiding wordt ver zocht zijn geweer niet overal te laten rond slingeren. „The stars bow down" van Gordon Daviot had tot onderwerp de bijbelse ge schiedenis van Jozef en zijn broeders. Het, stuk was niet meer dan een beeldroman voor Zondagsscholen zonder de minste diepte of karaktertekening. Het enige lichtpunt was nog het stuk „Max" van een jong acteur. Denis Cannon, die deel uitmaakt van het gezelschap te Malvern. Het had althans een zeer veel belovend eerste bedrijf maar later verstrikt de schrijver zich in de veelheid van zijn conflicten. De probleemstelling van de voormalige vijand, die de ouders van een in de oorlog gesneuvelde soldaat over de dood van hun zoon komt inlichten, die hij zelf in de letterlijke zin des woords „op zijn geweten" heeft, is belangwekkend, doch deze intrige wordt vertroebeld door een te groot aantal nevenonderwerpen, zoals de na-oorlogse Duitse ondergrondse beweging, de weigering van een verarmde professor om zijn wetenschap voor dollars te verkopen en de armoede en de excessen in het tegenwoordige Duitsland. Maar niet alleen op de keuze van de stukken was veel aan te merken: een tweede ernstige fout, die aan het festival kleefde, was de samenstelling van het ge zelschap. Men pleegt in Engeland voor der gelijke toneelfestijn een apart gezelschap te bouwen. Het is evenwel, wil men de voordelen van dit systeem volledig uitbui ten, een absolute eis dan ook een gezelschap te vormen en juist dat liet in Malvern nog al wat te wensen. Een paar sterren, waar van Frances Day, brilliant in de revue, sterk uit de toon viel, met daarnaast een groep acteurs en actrices van het tweede plan. Zo is de eindindruk van het Malvern Festival onbevredigend. Dit is heel jam mer, want Malvern is aan zijn reputatie verplicht om de tra.itie van de vroegere jaren te doen herleven en om Shaw de eer te bewijzen die hem toekomt. Moge de revanche reeds de volgende zomer plaats hebben, ten bate van de gehele Europese toneel-cultuur. Frances Day en Deiihplm Elliot in het tweede bedrijf van Buoyant Billions" van Shaw, de hoofdschol el van het Malvern- festival van deze zomer. Nieuwe „Ontvoering". Binnenkort zal1 Mozart's Ontvoering uit het Serail, in de vertaling van Jan Engelman, wederom in het speelplan van de Nederlandse Opera worden opgenomen. Het werk is geheel nieuw ingestudeerd en wordt in een ge deeltelijk nieuwe bezetting gegeven. De muzikale leiding is in handen van Paul Pella, de regie is van Abraham van der Vies en de montering van Nico Wijn berg. De hoofdrollen zijn als volgt bezet: Constantia: Louise de Vries; Blondje: Marjo Ingen Soet; Belmonte: Chris Schef- fer: Osmin: Gerard Groot; Pedrillo: Jan Voogt en Bassa: Jan Duiveman. In deze nieuwe vorm zal de Ontvoering voor de eerste maal ten tonele worden ge bracht op Donderdag 8 September in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Verlies. Naar de „Times" meldt, zal Sir Adrian Boult het volgend jaar Juni heengaan als dirigent van het symphonie- orkest der BBC. Het bestuur van de BBC hoopt hem te kunnen overreden om na zijn aftreden nog enkele concerten te dirigeren, speciaal die, welke gegeven zullen worden op het Engelse festival in 1951. Wegens het bereiken van de zestigjarige leeftijd had Sir Adrian al in April willen heengaan. Men wist hem te bewegen om tot Juni 1950 aan te blijven. In 1930 kwam de dirigent bij de BBC als opvolger van Sir Percy Pitt. Vijf trotse leeuwen, bedwongen door Nederlandse ogen: Openingsnummer van Strassburger. Amateurtoneel „Het begon in een gracht" In welke mate het deze zomer geres taureerde Dreefzicht in Haarlem, ondanks de slechts aan zeer beperkte eisen vol doende toneelaccomodatie, voorziet in een klemmende behoefte, blijkt wel sprekend hieruit dat de grote zaal voor de rest van dit jaar reeds iedere avond is besproken. Gisteren werd het podium bespeeld door de dilettantenclub „Onder Vrienden" uit Amsterdam, die de leden van de buurt vereniging „Bosch en Vaart" enkele uren vrolijk bezig hield met een opvoering van de nonsensikale klucht „Het begon in een gracht" door een zekere Wim Dumont, i geregisseerd door Harry Savelsberg. De gehele handeling voltrok zich, door toedoen van de zich om logica weinig be kommerende auteur, in de pensionkamer van een tégen wil en dank tot mensen redder geproclameerde boekhouder, in wiens tevoren onopvallende bestaan door een toevallige samenloop van omstandig heden allerlei schokkende veranderingen optraden. Twaalf voortdurend komende en gaande mensen zorgden vcor het tumult in deze brouwerij van al heel weinig hoog dravende dwaasheid en boden in het al gemeen de medewerkenden gelegenheid tot tamelijk amusante typeringen. Vooral de vertolkers van de leuke marconist, de voortvarende radio-reporter, de minzieke hospita, de grofbesnaarde dienstbode en het ordinaire meisje van de kegelbaan mogen met een zekere voldoening op hun prestaties bogen. De hoofdrolspeler kweet zich voortreffe lijk van de nogal abrupte overgangen in zijn levenshouding, doch schoot een enkele maal bijvoorbeeld in de meer kansen biedende scène van zijn dronkenschap in komische kracht tekort. Wat de on misbare heldin uit het stuk betrof, deze beschikte niet geheel over de aan haar gesuggereerde afkomst beantwoordende persoonlijkheid. De voorstelling verliep evenwel van begin tot einde in een zwierig tempo en liet een indruk achter van slag vaardige regie. Een groot gedeelte van de bezoekers bleef na afloop nog even bijeen om de ge noegens van het nachtelijk bal te smaken. DAVID KONING. MTS gaaf feesten Ter gelegenheid van hel 30-jarig bestaan Acht September aanstaande bestaat de Middelbare Technische School te Haarlem 30 jaar. Aangezien gedurende de oorlog de viering van het 25-jarig bestaan niet kon doorgaan, heeft men het 30-jarig bestaan van deze belangrijke onderwijsinrichting niet onopgemerkt voorbij willen laten gaan. De herdenking zal plaats vinden op 9 en 10 September. Negen September heeft een sportdag voor de leerlingen plaats. Op 10 September zal een groot aantal reünisten te Haarlem samenkomen. De afgestudeer den zullen 's morgens worden ontvangen ten stadhuize door de burgemeester van Haarlem. In de namiddag zal in het school gebouw aan het bestuur van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs een geschenk worden aangeboden, waarna men in op tocht met muziek naar Brinkmann op de Grote Markt trekt. Het bestuur zal daar van 17 tot 18 uur recipiëren. Daarna zal een gemeenschappelijk diner plaats vinden, waaraan behalve de burgemeester en an dere officiële personen ook leraren en ander personeel, afgestudeerden en leer lingen van het vierde studiejaar zullen aanzitten. De dag zal worden besloten met een bal, afgewisseld door klein toneel. Een groot aantal Haarlemmers zal direct of indirect betrokken zijn bij dit feest. De N.Z.H. Vervoer Maatschappij zal bussen voor de reünisten ter beschikking stellen en alle bussen zullen die dag vlaggen. Aan de Nederlandse vertegenwoordi ger in Israel, dr. J. A. Nederbragt, is de persoonlijke titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister verleend. Meer zitplaatsen in Haarlems schouwburg Als Zaterdagavond de deuren van de Stadsschouwburg weer open - gaan en de eerste voorstelling in het nieuwe seizoen gegeven wordt, zullen er, als de zaal uit verkocht is, vijftig bezoekers meer zijn dan vorig seizoen bij een geheel bezette zaal. Het middenpad is verdwenen en in plaats daarvan zijn zitplaatsen gemaakt. In een tijd van vier wekerfis de wijziging tot stand gekomen. Van de gelegenheid om de nieuwe stoelen te plaatsen werd tevens gebruik gemaakt om de rangschikking van alle stoelen te veranderen. Zij zijn nu steens- gewijs geplaatst, waardoor overal een beter gezicht op het toneel bereikt is. De zaal lijkt door de wijziging breder ge worden en minder lang. Aan de zijkanten zijn de stoelen zodanig gezet dat men ge makkelijk passeren kan. De verhogingen achter in de zaal zijn ook afgebroken en de vloer is daar nu hoger gemaakt. Verder zijn verbeteringen aangebracht in de kleedkamers, waarover de artisten zich zullen verheugen. Zaterdag en Zondag geeft „Comedia" voorstellingen van „Nacht-repetitie". Voor Donderdagavond staat een volksvoorstelling van „Eva Bonheur" door het Nederlands Volkstoneel op het programma. Dit gezel schap zal in de loop van het seizoen nog een aantal voorstellingen tegen gereduceer de prijs geven. In de Stadsschouwburg zullen weer als andere seizoenen de bekende Nederlandse gezelschappen optreden, zowel in abonne mentsvoorstellingen als in gewone. De be langstelling voor de abonnementen is bij zonder groot. Er komen twee gewone en twee, mogelijk drie, voor bedrijven. Deze voorstellingen wordèn op dagen in de week gegeven. Het publiek kan er rekening mee houden, dat er iedere Zaterdag en Zondag openbare voorstellingen worden gegeven. Op die dagen wordt de schouwburg niet aan amateurverenigingen verhuurd. Spinoza. De beroemde Spinoza-biblio- theek van de bekende philosoof prof. dr. A. Wolf is in het bezit gekomen van het Inter nationaal Antiquariaat (Menno Hertzber ger) te Amsterdam. Deze bibliotheek bevat ongeveer 1900 werken, waarvan 1600 voornamelijk handelende over Spinoza, 145 uitgaven van Spinoza's werken, waarbij o.a. de eerste vier drukken van het Trac- tatus theologico politicus. Strassburger: Paardenspel in kleurige omlijsting Aan het Phoenixterrein in Haarlem is weer de bonte stad van tenten en woonwa gens verrezen, die de belangstelling van jong en oud nog evenzeer weet te trekken als honderd jaar geleden, toen de komst van een circus in stad en dorp een van de weinige afwisselingen betekende die men in de samenleving van destijds kon beleven. Sinsdien heeft het aantal vermaaksinrich- tingen zich vermenigvuldigd en de moderne eisen hebben ook het aloude paardenspel niet onaangetast gelaten. Doch wanneer men na een bezoek aan circus Strassburger dat gisteravond zijn openingsvoorstelling gaf de kwaliteiten van het programma wil formuleren, komt men toch tot de con clusie dat Strassburger althans de karakte ristieke kenmerken van dat oude paarden spel heeft weten te bewaren en bovendien dat hij die kenmerken heeft weten te sie ren met moderne artisticiteit, zodat een op de vaart en het raffinement van modern vermaak ingesteld publiek krijgt wat het wenst. Dit paardenspel is gevat in een lijst van circusattracties die stuk voor stuk van uit stekende kwaliteit zijn sommige zelfs van de hoogste kwaliteit. Deze laatste kre gen gisteravond van het talrijke publiek verdiende ovaties. Het paardenmateriaal vormt Strassbur- ger's trots en terecht: Wanneer men de ge disciplineerde dieren in de arena ziet, soms 45 tegelijk, kan men slechts bewondering hebben voor zulk een sierlijk en impone rend schouwspel, dat paardenkenners weten het maar al te goed alleen ten koste van eindeloos geduld en volhardende liefde voor het paard kan worden bereikt. De vakkennis en de bedrevenheid die bovendien nog voor nodig zijn, kan een leek moeilijk naar waarde schatten, maai de familie Strassburger heeft sinds jaren bewezen dat zij deze in hoge mate bezit. Zowel de voltigeer- als de hogeschool- dressuur werden in de verschillende num mers zonder een zweem van aarzeling in hoog tempo voorgebracht, waarbij Karei, Regina en Elly Strassburger het zichzelf niet gemakkelijk maakten door de traditio nele proeven uit te breiden met nieuwe, verbluffende staaltjes. De nagenoeg alle op Nederlandse bodem geboren en getrainde paarden geven de voorstelling van Strassburger een uniek cachet. Een van de grootste succesnummers van het overige programma vormt zeker wel de Zwitserse jongleur Béla Kremo, die onge twijfeld het toppunt heeft bereikt in zijn toch zo vele mogelijkheden biedende kunst. Wat hij doet met hoge hoeden, bal len en sigarenkistjes is een wonder: Hij lacht de zwaartekracht in haar gezicht uit en hij heeft het labiele evenwicht als een hondje gedresseerd. Het publiek gaf hem een geestdriftige en minutenlange ovatie. Het programma opende met het optreden van de Nederlandse leeuwendresseur Jean Michon. die zijn vijf grijnzende roofdieren danig onder de knie heeft en mettertijd nog slechts zal moeten leren om zijn uit stekend nummer wat vlotter te „verkopen". Na het optreden van een deftig gezel schap uit de woestijn, bestaande uit kame len, lama's en zebra's, die zich ook al ge willig onder de heerschappij van de mens bleken te hebben gesteld, was de beurt aan een veelzijdig en talentvol stel Spaanse komiekelingen die later als de traditionele clowns en als trapéze-artisten nog herhaal delijk in het programma optraden en met mimiek en muziek grote vrolijkheid wisten te verwekken. Men kan overigens nog genieten van merkwaardige evenementen: Voetbalspe- lende honden, jonglerende en musicerende zeeleeuwen, dansende olifanten (wier grijze massiviteit aardig contrasteert met de luch tige figuren hunner vrouwelijke kornaks), Chinese hofkunstenaars met koelbloedige en vaardige bezigheden, Nederlandse acro baten die hun mannetje weten te staan, acrobatiek op galopperende paarden en ten slotte een vrolijke ezelcomedie, waarbij een degelijk echtpaar in de loge gisteravond de ruzie van zijn leven kreeg. Dat alles wordt omspoeld door een op gewekte muziek, waarvan de vrolijke klan ken de finishing touch leveren voor de al tijd weer bekoorlijke sfeer van het goede, oude paardenspel. L. Geen rijksbijdrage meer voor grote woningen Minister beantwoordt vragen Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Andriessen (KVP) naar aanleiding van de wijziging van de „Financierings regeling woningbouw 1948", heeft de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisves ting onder meer geantwoord: De beschikking van 10 Augustus j.l. (waarmee de minister wijziging bracht in de ..Financieringsregeling Woningbouw 1948" Red.) is genomen, met de over weging dat het belang van een zeer spoe dige verbetering in de woontoestanden medebrengt, dat voorlopig in hoofdzaak kleine woningen worden gebouwd, waar door het met een beperkt bouwvolume voor woningen mogelijk is meer gezinnen te helpen. De minister is van oordeel, dat dit belang zo zwaar weegt, dat over de door de vragensteller vermelde bezwaren moet worden heengestapt. Groepen van de be volking, die in normale tijden grotere wo ningen plegen te hebben, zullen zich in deze tijd, nu tienduizenden gezinnen nog wonen in de meest kommervolle omstandigheden, moeten behelpen, indien zij voor rijkssteun ingevolge de Financieringsregeling in aan merking willen komen. Overwogen wordt een regeling, waardoor het mogelijk is van woningen met. bedrijven het woongedeelte te financieren op de voet van woningen zonder bedrijven. De huren van woningen met een inhoud groter dan 325 kubieke meter, die na 1 Sep tember 1949 gebouwd zullen worden, wor den vrijgelaten. Huurpolitiek wordt niet doorkruist De zware lasten, die op de schatkist wor den gelegd, maken het noodzakelijk de fi nanciële steun van de overheid daar aan te wenden waar deze in de eerste plaats nodig is. De door de regering gevolgde huurpolitiek wordt naar de mening van de minister niet doorkruist, wanneer voor de grotere nieuwe woningen de huren zijn af gestemd op de bouwkosten. Het Huurprijs- besluit nieuwbouw 1944 heeft steeds de mogelijkheid opengelaten de huren van nieuwe woningen, gebouwd zonder finan ciële bijdrage van het rijk, op kostprijs basis te bepalen. De minister heeft ernstig overwogen, of hij de wijzigingen in de financieringsrege ling 1948 gelijk met de datum van de be schikking van kracht zou moeten verkla ren, dan wel nog korte tijd de gelegenheid zou kunnen openen de ongewijzigde rege ling toe te passen om diegenen, die reeds veel voorbereidend werk hadden gedaan voor de bouw van grote woningen niet te duperen. Hij heeft in het belang van deze groep tensiotte besloten de datum van 1 September 1949 te kiezen, daarbij het risico lopende, dat in deze weken getracht zou worden nog zoveel mogelijk plannen volgens de oude regeling in te dienen. Daarom is de minister niet bereid het in werking treden van de beschikking van 10 Augustus op te schorten totdat met de volksvertegenwoordiging overleg is ge pleegd. Raphael Kubelik niet terug naar Tsjechoslowakije Raphael Kubelik, dirigent van het Praags Philharmonisch orkest en zoon van Jan Kubelik, de bekende violist, heeft besloten niet naar Tsjechoslowakije terug te keren van zijn huidige tournee, aldus heeft giste ren de „Raad van vrij Tsjechoslowakije" verklaard. Kubelik is voor het laatst in Juli 1948 in zijn land geweest en woont thans met zijn vrouw, eveneens bekend als violiste, en zijn zoon in Londen. In verband met de mededeling van de raad heeft Kubelik verklaard tot ver in 1951 contracten te hebben lopen voor Enge land, Nederland en Amerika „waardoor al mijn tijd in beslag genomen is en het vraagstuk van een spoedige terugkeer naar mijn vaderland thans niet aan de orde is". Hij had de raad niet gemachtigd deze ver klaring af te leggen. Onlangs heeft de Tsjechoslowaakse re gering hem verzocht terug te keren. Vol gens de „Daily Mail" heeft de dirigent inderdaad medegedeeld niet van plan te zijn om terug te keren. Kubelik had de raad niet tot bovenstaande mededeling gemach tigd, doch had de juistheid van de inhoud bevestigd. Voorts voegde hij er aan toe, aldus het blad. dat zijn redenen niet van politieke aard waren. Het werk Man het weggedeelte van de Delftlaan naar de Rijksstraatweg vordert goed. Thans is men begonnen met de asfaltering van het wegdek. Haarlemse infanteristen winnen schietwedstrijd Op de schietwedstrijden die gisteren voor diverse infanterie-onderdelen in de Hars kamp werden gehouden, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van dit infanterie- schietkamp, heeft een afdeling van het tweede Territoriaal Bataljon uit Haarlem de eerste prijs gewonnen. De tien mannen uit de Koudehornkazeme moesten het opnemen legen tien andere afdelingen bij het geveehtsschieten met het geweer, maar wonnen glansrijk en kregen daarvoor een mooie zilveren beker. Automobilisme Grote Prijs van Nederland De internationale sportcommissie van de Fédération Internationale des Automobiles heeft in grote lijnen de internationale sport kalender opgesteld voor 1950. Voor de Grand Prix van Nederland is de datum 23 Juli vastgesteld. In October wordt het kalender-congres gehouden waarop de data van andere wedstrijden worden vastgesteld. Aantal voetballers in Haarlem verdubbeld In het jaarverslag van de afdeling Haar lem van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond herinnert de heer P. C. Langeveld er aan, dat het laatste jaarverslag, dat in druk is verschenen, de jaartallen 1938 1939 draagt. In dat verslag werd met vreugde gewag gemaakt van het veertig jarig bestaan van de Haarlemse Voetbal bond. Intussen zijn tien jaren voorbij. Een bewogen tiental, dat de zwartste bladzijden omsluit van het leven en de sportbeweging, maar ook een periode van herstel. Thans is het verslag weer in druk verschenen en dit feit valt samen met de viering van het vijftigjarig bestaan. Het aantal sport beoefenaars is in de loop der jaren ver dubbeld. Die uitbreiding zet het jubileum veel luister bij. Een bond, die stationnair blijft, komt op de helling. Stilstand bete kent immers achteruitgang. Doch de bond blijft zich ontwikkelen, ofschoon deze ont wikkeling ook consequenties heeft. De taak der commissies werd verzwaard. Alle func tionarissen hebben niet opofferingsgezind heid en grote toewijding de steeds groeien de organisatie gediend. Er is daardoor alle aanleiding het gouden feest met alle on- gewektheid te vieren. De heer Langeveld merkt op, dat het seizoen verlopen is op een wijze, zoals elk competitieleider het steeds wensen zou. Weinig regen, geen langdurige vorst- of. sneeuwperioóe. derhalve weinig afgekeurde velden. EDO 3 en Schoten 2 werden kam pioenen van de eerste klassen en gaan over naar de KNVB. In totaal werden 4419 wed strijden gespeeld (vorig seizoen 3754 en het seizoen daarvoor 3149). Er namen 515 elf tallen deel (1947. '48 453; 1946/'47 374; 1943/'44 254: 1938/'39 298). De heer J. A. van Gemerden merkt in het verslag van de terreincommissie op, dat de algemene toestand der terreinen met guns tig genoemd kan worden. De commissie heeft in het afgelopen seizoen dc keuringen intensiever verricht dan daarvoor en al mogen de resultaten van de keuringen be vredigend worden genoemd, toch dient te worden opgemerkt, dat niet alle vereni gingen het uiterste hebben gedaan om hun velden in betere conditie te brengen. De balans sluit met een bedrag van f 13.473 en de verlies- en winstrekening met een bedrag van f 10.183. Het verlies bedraagt f 80,42. Waterpolo Nederlandse ploeg voor Italië De Nederlandse waterpoloploeg, welke Zaterdag naar Italië vertrekt om van 6 tot en met 11 September aan het Europees waterpolotournooi te Milaan en Genua deel te nemen, bestaat definitief uit de volgen de spelers: Rohner (Robben), Van Gelder (HZPC), Braasem (Zian). Stam (HZPC), Bijlsma (Haarlem), Van Feggclen (Meeu wen), Smol (iZan), Bout (GZC). Smael (SVH) en Vis (GZC).. Keetelaar (Robben) die aanvankelijk ook was uitgenodigd de tour mede te maken, is door militaire dienst verhinderd. Ruitersport Concours in Rotterdam Het grote internationale concours-hip- pique in Rotterdam is gisterochtend begon nen met de dressuurproef van de samenge stelde wedstrijd. De winnaar van vorig jaar, de Zweedse ritmeester H. baron von Blixen-Finecke was ook ditmaal weer heer cn meester. Hij haalde met Master Rufus 321.17 punten. Achter hem kwam A. J. Pot uit Hilversum op Mesbuachalla met 276.38 punten. De cross-country van de military was zeer zwaar. Over het 3600 meter lange par cours over de weilanden van IJsselmonde konden slechts negen deelnemers het bol werken en de rest moest worden gedisqua- lificeerd. Weer was 't de Zweedse ritmeester Von Blixen-Finecke die onbedreigd één werd en daarmee een veilige voorsprong in het klassement kreeg. Op de tweede plaats hierin komt A. J. Pot en op de derde F. B. M. Deurvorst uit Terborg met Lady Knox. 's Middags werd een dressuurproef L, de Prijs van de Rijbaan verreden. Hier won de jonge Haarlemse amazone mej. T. Eys- vogel met Crimee. met minimaal verschil voor ritmeester W. F. Q Bischoff van Heemskerk op Gris-Gris. Drie werd mej. T. v. d. Meer eveneens uit Haarlem op Irish Beauty. Mej. I. Wallage uit Heem stede werd zesde met Sans Souci. Sport in 't kort ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de Donderdag gespeelde wedstrijden voor de Engelse league luiden: tweede divisie: Hull CityBlackburn Rovers 31; Swansea Town—Sheffield United 10. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 1 September 1949 GEHUWD: 1 Sept., H. Fiks en J. Slebe: S. A. van den Broeke en A. F. H. de Groot; J. G. Groeneveld on W. H. Jansen; P. van der Knijff cn H. Heuver. BEVALLEN van een zoon: 31 Aug., E. de Haanvan Zanten: E. G. van Hamels- veldIpenburg: F. J. RavesteinClow- ting; 1 Sept.. A- H. Bosmanvan Gennip. BEVALLEN van een dochter: 30 Aug., J. Kruijervan Ommen: A. C. Verdam Roskam; A. C. PuntTromp; 31 Aug. G. BlokGodvliet: M. G. J. van Marselis HartsinckLinnebank: M. P. Cobelens— Bergman; 1 Setp., S. H. EekhoutKoelemij; C. H. M. Spijkers—Valk. OVERLEDEN: 31 Aug., G. G. Fieseler, 47 j„ Verspronckweg: J. J. RibbcnsBiene- felt, 74 j„ Garenkokerskade; G. Dubbel dam, 58 j., Schoterweg. Trainingspakken voor kinderen van 1 tot 4 jaar in twee kleuren, prachtige kwaliteit. -TmlVeefvb VOOR DE BABy Agenda voor Haarlem VRIJDAG 2 SEPTEMBER Phoenixterrein: Circus Strassburger, 8 uur. Frans Hals: „Vier stappen in de wol ken", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Vergeten levens", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mariandel", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Luxor: „De lange thuisreis", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Bambi". alle leeft., 11, 2,15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het gezag zonder genade", 14 j., 2,30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 3 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Nachtrepetitie". 8 u. Phoenixterrein: Circus Strassburger. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5