De vrijwillig verzekerden bij de Ziekenfondsen Amsterdamse Beurs Alma's dubbele taak Vrijdag 2 September 1949 Door de gemeente Haarlem wordt voor een groot aantal minder-draagkrachtigen de premie betaald Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant Wij hebben al eerder de aandacht; geves tigd op het feit dat zeer veel Haarlemmers bij de ziekenfondsen zijn aangesloten. Dit betreft niet alleeen de afdeling verplicht-, maar ook de groep vrij willig-verzekerden. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, gesteund door instemming van het college van B. en W., heeft aansluiting steeds krachtig bevorderd. Het werd een zaak van groot sociaal belang geacht dat vrijwillig- verzekerden, die zelf niet in staat waren de premie daarvoor te betalen, toch aangeslo ten bleven. Daarom werd indertijd reeds besloten om voor alle door Sociale Zaken gesteunden ingevolge de Armenwet de pre mie te betalen. Er werd ook overwogen een bijslag te geven aan niet-gesteunden met een laag inkomen, omdat die voor dezelfde moei lijkheden stonden. Daartegen werd toen evenwel door Den Plaag bezwaar gemaakt. Vooral toen enige tijd geleden de premie vrij belangrijk verhoogd werd, kwam dit probleem in sterkere mate op de voorgrond. Nieuwe pogingen van het ge- meentebestuur, om alsnog toestemming voor het treffen van een regeling te krijgen, hadden succes. Sociale Zaken betaalt thans voor onge veer 1400 gesteunden via Armenzorg premie. Daaronder vallen niet alleen volledig armlastigen, maar ook degenen die bij-steun krijgen als aanvulling op hun ouderdomsrente. Bovendien is bepaald dat alle ingezete nen, die niet onder de steunregeling vallen, ook aanspraak kunnen maken, op de uitbe taling van de premie voor de Vrijwillige Verzekering door Sociale Zaken als zij een lager of een gelijk inkomen hebben als de steunuitkering van Sociale Zaken voor armlastigen. Ook ingezetenen die geen hoger inkomen hebben dan 200,boven de rijksbijstand-regeling (die ƒ26,voor man en vrouw is, plus eventueel kinder bijslag) kunnen een deel van de premie vergoed krijgen. Op dit ogenblik wordt, niet meegerekend de gesteunden via Armenzorg, aan ruim 50 gezinnen de premie terugbetaald. Er liggen bij Sociale Zaken evenwel nog 600 aan vragen die in behandeling zijn, terwijl het niet uitgesloten moet worden geacht dat er nog meer komen. Een deel der aanvragen moet worden afgewezen, omdat uit het on derzoek blijkt, dat de betrokkenen een in komen hebben dat de grens overschrijdt. Ook zijn onder de aanvragers personen die zelfs kapitaal blijken te bezitten. Toch is wel aan te nemen, dat als een maal alle aanvragen zullen zijn behandeld, Sociale Zaken voor een kleine 2000 onver plicht verzekerden de premie zal betalen. Daarmee is natuurlijk een vrij groot bedrag gemoeid. Wij wezen er reeds op dat hiermede een groot sociaal belang ge moeid is. Vroeger waren zeer veel arm lastigen en niet-gesteunden met kleine in komens bij ziekte aangewezen op dokters hulp via de Geneeskundige Dienst, die dan ook voor de geneesmiddelen zorg'de.Dit aan tal is thans zeer klein geworden, want bij na allen vallen nu onder die vrijwillig ver zekerden. Er zijn nog slechts weinigen over, meestal oudjes die nog nooit ver zekerd zijn geweest, die de dokter van de Geneeskundige Dienst zijn „trouw" ge bleven. Het aantal slinkt evenwel voort durend. „De Reisduif" jubileert Op 3 September zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de vereniging van postduivenliefhèbbers „De Reisduif" werd opgericht. Terstond gaven zich vier en twintig leden op. De vereniging sloot zich aan bij de Algemene Bond van Postduiven verenigingen en een jaar later bij de in middels opgerichte Haarlemse bond. Het aantal leden steeg spoedig tot veertig. De belangstelling voor wedstrijden was groot en vele prijzen werden gewonnen. In 1938 had de vereniging met moeilijkheden te kampen en een aantal leden trad uit. De heer Jansen, een der oprichters, slaagde er in met zijn medebestuursleden de vereni- fing in stand te houden en tot bloei te rengen. In 1940 was er een bepaling van de bezetters, dat de duiven gedood moesten worden. Ondanks dat zorgden de leden er voor, dat een aantal dieren in leven bleef en na de bevrijding waren er voldoende duiven, om weer aan het werk te gaan. Drie en veertig leden korfden de laatste jaren een groot aantal duiven in. Zaterdagavond zal het jubileum gevierd worden in „Vreeburg" te Bloemendaal. Een gezelschap uit Zwolle verleent mede- verking. Over reclassering Dinsdagavond 6 September wordt in het gebouw „Cultura" (Jansstraat) een bijeen komst belegd door de afdeling Haarlem van „Humanitas". Daar zal de heer F. S. Noordhoff, die, na het eindigen van zijn wethouderschap, weer optreedt als voor zit >r van deze afdeling, een inleiding houden over de „Reclassering", waarbij in het bijzonder de waarde belicht zal worden van een „groep" of „sectie" van „Humani tas", welke onder leiding van de afdeling Haarlem van het Genootschap voor Re classering onder buitenkerkelijke delin- quenten en ex-delinquentén zal gaan wer ken. Zij, die voor dit werk voelen of het reeds doen, zullen speciaal welkom zijn, KONINKLIJKE HA ARDEN F.VSUfcSEK. OH I I V E R S U M.j Neem geen risico Bestel Uw TROUW-AUTO'S, uitsluitend eerste klas 6-persoons, bij BOUCKAERT ZN. ROZENSTRAAT 7-9 Gevestigd sinds 1910 Jeugdwerk Het Jeugdhuis aan de Heren weg wordt vergroot Het jeugdwerk, onder leiding van de Hervormde Jeugdraad te Heemstede, breidt zich zo uit, dat het Jeugdhuis aan de Heren weg 111 te klein is geworden. Er zijn plan nen ontworpen voor het bouwen van een nieuwe zaal, achter het bestaande Jeugd huis voor 250 personen. Vooral Zaterdags avonds wanneer 80-120 jonge mensen daar tezamen komen op de zogenaamde instuif- avonden (waar ieder van harte welkom is en wat open deur werk genoemd wordt) wordt het ruimtetekort sterk gevoeld. Onder leiding van een commissie is men begonnen voor deze uitbreiding te werken. Een architect heeft dit plan in tekening gebracht. De gemeente Heemstede heeft dispensatie gegeven voor de bouw. Er is veel medewerking van alle kanten. Men heeft stenen aangekocht uit de af braak van Zandvoort en deze worden door de jeugd zelf af gebikt. Ieder heeft een kaart waarop het aantal uren, waarop ge werkt is, wordt afgetekend. Hiervoor zijn prijzen beschikbaar gesteld. Het enthousi asme is zeer groot ook bij de ouderen, die zich in tal van acties verdienstelijk maken. Ook zijn er verschillende bekende per sonen, die meehelpen aan de bouw van deze nieuwe zaal, o.a. dr. Euwe, Theo Olof, Piet van Egmond, die allen belangeloos mede werken. Theo v. d. Pas doet dit Vrijdagavond a.s. in een piano-concert in de Wilhelmina- kerk in Heemstede. De bouw begint over enkele weken. Jubileum H.F.C. Zaterdagmiddag zal op het terrein van HFC een gedenkbord worden onthuld ter nagedachtenis van de leden van HFC, die in de oorlogsjaren gevallen zijn. Daarna spelen Schoten en HFC een wed strijd ter gelegenheid van het zeventig jarig bestaan. Des avonds komen de leden bijeen voor een buitengewone algemene vergadering, waarna zij aan een maaltijd aanzitten. Voor Zondag staat op. het programma een tournooi voor junioren. Deelnemende clubs zijn groep A: HBS, Quick, RCH en VOC. Groep B: HVV, Neptunus, Victoria en HFC. Groep C: Blauw Wit, DFC, EDO, Haarlem en ZFC. De groepen spelen een halve competitie en de nummers een en twee komen in de eindstrijden uit. In totaal wor den twee en dertig wedstrijden gespeeld. PHILIPS - ERRES - WALDORP RADIO met prima service J. G. KAASENBROOD... Technisch groot! terwijl het'in de bedoeling ligt zulk een I GR. HOUTSTRAAT 131; SMEDESTRAAT 7 „groep" of „sectie" te vormen. 1 (Adv.) Aanrijding Op de hoek van het Plein en de Gasthuis' singel is vanmorgen om halfzes, toen het door de regen nog duister was, de 4.9- jarige typograaf K. B. door een motor aangereden. Hij kwam van de Raamsingel en stak per fiets het Plein over naar de Gasthuissingel. Op het Plein reed in de richting van de Houtbrug een motorrijder, die volgens zijn verklaringen, onverwacht een wielrijder zag. De motorrijder trachtte door uit te wijken een aanrijding te voor komen, doch door de gladheid van de weg slipte hij en reed tegen de typograaf op. Deze kreeg een snijwond bij zijn rechteroog en liep een hersenschudding op. Per zieken auto is hij naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Getuigen van het ongeval worden ver zocht zich in verbinding te stellen met de politie, Smedestraat. Voorstel tot vredesavond De afdeling Haarlem van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde heeft aan het bestuur van de Haarlemse Vredesraad voorgesteld om in Haarlem een grote vredesavond te beleggen. Zij zou deze avond door 'n breed opgezette propaganda campagne met medewerking van de Haar lemse autoriteiten tot een bijzondere vredes- manifestatie willen maken, waar vooral ook de jeugd in groten getale aan mee zou moeten werken. De VIRO is voorts begonnen met een speciale propaganda-campagne die gericht is op bepaalde groepen, zoals advocaten, artsen en ambtenaren om aan het werk van de UNO en aanverwante organisaties grotere bekendheid te geven. Geloof en Wetenschap In de Donderdagavond gehouden verga dering van de vereniging „Geloof en We tenschap" heeft de secretaresse mevrouw Th. VorstmanCoelen verslag uitgebracht over het afgelopen seizoen. Ook deed zij mededelingen over de financiën van de periode tot 1 September 1947. Het saldo is opgevoerd tot 2584. De heer H. Hoomans, lid van de commissie van verificatie, ver klaarde, dat de boeken en bescheiden in orde waren bevonden en maakte van de gelegenheid gebruik hulde en dank te brengen aan het bestuur voor het beleid. Hierna sloot de voorzitter mr. F. Vorst man de bijeenkomst. Was Uw wo! veilig in Ringslang opgehaald Leden van het personeel van de radio- autodienst van. de politie hebben Donder dagmiddag 'n bijzonder karweitje gehad. In de Kloppersingel nabij de Spaarndamseweg bevond zich een ringslang van een meter, welke op het droge werd gebracht. Een be langstellende in 't reddingswerk verschafte de politie een pot, waarin de slang werd gedaan, alvorens het dier bezorgd werd bij een lid van een aquariumvereniging, dat bereid was er zich over te ontfermen. De heer C. Schulz dertig jaar raadslid van Bloemendaal Op 5 September is het dertig jaar gele den, dat dé heer C. Schulz geïnstalleerd werd als lid van de gemeenteraad van Bloemendaal. Hij was de eerste vertegen woordiger van de SDAP in de gemeente raad. Later werd ook de heer Noorman als lid van de raad gekozen en vele jaren vormden beiden de fractie van de SDAP. In September, 1946 benoemde de raad hem tot wethouder en hij werd belast met de portefeuille van sociale zaken. Ook in de nieuwe raad keert de heer Schulz terug. In de loop der jaren heeft het jubilerende raadslid belangstelling getoond voor vele zaken in de gemeente. Hij maakte vroeger deel uit van de commissie van financiën en onderwijs en was lid van het Georgani seerd Overleg. De heer Schulz is vele jaren als ambte naar verbonden geweest aan het Provin ciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Hij was voorzitter van de afdeling Bloemendaal van de Centrale Nederlandse Ambtenarenbond en voorzitter van de vakgroep „verple ging". Heemsteedse Reddingsbrigade dertig jaar Een groepje mensen, dat doordrongen was van de noodzaak om met al de hun ten dienste staande middelen de verdrin kingsdood te bestrijden, besloot op 4 Sep tember 1919 de Heemsteedse Reddingsbri gade op te richten. Het eerste bestuur was als volgt samengesteld: Van Wouw, voor zitter; B. J. Moolenaar, secretaris, thans secretaris-penningmeester van de K.N.Z.B.; Verstraten, L. Kooiman, J. W. Sevenhuisen en B. W. Mulder. Op energieke wijze heeft het bestuur het zwemmend redden aange pakt en de grondslag gelegd voor een Red dingsbrigade, waarop Heemstede trots mag zijn. Spoedig bleek dat niet alleen het zwemmend redden noodzakelijk was, maar ook het verlenen van de eerste hulp bij ongelukken moest worden aangeleerd. In de loop der jaren zijn verscheidene dokto ren voor de brigade als docent werkzaam geweest totdat in 1923 dokter D. Hubert zijn intrede deed. Sedert dien, dus meer dan 25 jaar, is dr. Hubert als medisch lei der a'an de brigade, verbonden. De opleiding beperkte zich niet alleen tot de leden der brigade, maar werden ook de brandweer en de politie hierin betrokken. Begonnen werd met 24 leden en de brigade is thans ge groeid tot 160 leden. Na het noemen van de namen van de op richters en van de medische leider dient ook de heer L. C. Band genoemd te worden die vele jaren als yoorzitter zijn kracht heeft gegeven en de veel te vroeg overleden heer B. Dekker, de stille maar harde werker, die altijd een vriend voor alle leden was. Aan de heren L. C. Band en B. W. Mulder is door de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen een onderscheiding uitge reikt voor het verlenen van daadwerkelijke hulp. In het jaar 1939 werd een fusie aan gegaan met de E.H.B.O. Heemstede. Na de oorlog gingen de verenigingen weer zelf standig werken. Met succes is het bestuur overgegaan tot oprichting van een jeugdafdeling en jeug dige leden van 10 tot 14 jaar worden op geleid voor de jeugdvaardigheidsdiploma's om c ,iarna zich vérder te bekwamen voor het brigadewerk. Door de oorlog is aan het vijf en twintig jarig bestaan .geen aandacht geschonken. Daarom wordt het dertigjarig béstaan ge vierd. Met het houden van de kampioen schappen van de N.B.R.D., districtswed strijden en de wedstrijd 500 meter gekleed zwemmen gedurende de zomermaanden is de viering van het jubileum ingezet. Tot besluit zal Zaterdag een feestavond wor den gehouden, waaraan medewerkt het Amusementsgezelschap van de Haarlemse politie. Zondag 4 September van 15 tot 17 uur houdt het bestuur in het Heemsteeds Cafe taria aan de Binnenweg een receptie. Het bestuur der Pleemsteedse Reddings brigade bestaat thans uit de heren H. Hes sels, voorzitter; R. Abrahams, secretaris; C. Roest, penningmeester; mej. Tr. Broers, mej. B. Verschoor en de heren E. Bakker en J. Jacobs', commissarissen. SCHEEPVAART Aalsum, RotterdamCalcutta 1 Sept. v. Colombo. Albireo, AmsterdamBasra 2 Sept. te Muscat. Alchiba, KarachiRotter dam 1 Sept. 350 mijl Oost Aden. Aldera- min, 1 Sept. van Lulea naar Rotterdam. Al-nati,, Buenos AiresRotterdam 1 Sept. van Las Palmas. Alphacca, 2 Sept. van Norfolk te Philadelphia. Alpherat, van Buenos Aires naai- New York. Aludra, 1 Sept. van Glasgow naar Antwerpen. Am- steldiep, JavaAmsterdam pass. 1 Sept. Gibraltar. Arendskerk, RotterdamSydney 2 Sept. te Bombay. Averdijlc, New York Rotterdam 2 Sept. te Antwerpen. Celebes, 1 Sept. van Makassar te Balikpapan. Co-t- tica. ParamariboAmsterdam 1 Sept. van Punta del Gada. Blitar, RotterdamJava 1' Sept. van Singapore. Dordrecht, 1 Sept. van Liverpool naar Matadi. Eemland, Am sterdamBuenos Aires 1 Sept. te Teneriffe. Indrapoera, RotterdamJava pass. 2 Sept. Perim. Japara, New YorkJava 1 Sept. v. Alexandrië. Java, AmsterdamJava 1 Sept. van Colombo. Joh. van Oldenbarnevelt, JavaAmsterdam pass. 1 Sept. Algiers. Kamerlingh Onnes, JavaRotterdam 31 Aug', te Belawan. Kedoe, 31 Aug. van Mo bile naar New Orleans. Kota Baroe, Java Rotterdam pass. 1 Sept. Kaap St. Vin cent. Klipfontein, KaapstadAmsterdam pass. 1 Sept. Finisterre. Laurenskerk, Cal cuttaRotterdam 2 Sept. te Le Havre. Lemsterkerk, CalcuttaRotterdam 2 Sept. -te Antwerpen. Mauskerk, 1 Sept. van Da kar, naar Freetown. Madoera, 2 Sept. van Me-nado te Soerabaja. Melampus, Amster damJava pass. 1 Sept. Gibraltar. Mer- wede, AmsterdamMombassa 1 Sept. van Port Soedan. Murena (t); 1 Sept. van Singapore naai- Port Said. Ridderkerk, SydneyRotterdam 2 Sept. te Suez. Rondo, 1 Sept. van Penang naar Port Swettenham. Slamat, RotterdamJava 1 Sept. 19 uur v. Bona. Sommelsdijk, 30. Aug. van Pladjoe n. Soerabaja, Stad Arnhem, RotterdamGdy nia pass. 1 Sept. Holtenau. Stuyvesant, BarbadosAmsterdam 1 Sept. te Antwer pen. Tabian, JavaAmsterdam 1 Sept. v. Suez. Van der Waals, RotterdamBasra 30 Sept. te Sa vagal Woensdrecht, 2 Sept. van Beaumont te Av-onmouth. Waterman, Ba taviaRotterdam pass. 1 Sept. 19 tuur Malta. Weltevreden, New YorkJava 3 Sept. te Belawan verwacht. Zonnewijk, 1 Sept. van Alexandrië te Genua. Utrecht, 2 Sept. nog 'te Basra. Majoor Flinterman verbeterde hoogterecord met 3j km Naar de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart mededeelt, is thans uit de metingen van het Nationaal Lucht vaartlaboratorium gebleken, dat majoor vlieger J. Ii. 'Elinterman op 15 Augustus een hoogte bereikte van 14.821 meter. De di recte afloEing van de hoogtemeter in de cockpit gaf indertijd als uitkomst 14.569. Majoor Flinterman kwam 3.467 m hoger dan de vlieger PI. Leegstra, die op 3 Sep tember 1938 boven Schiphol met een Fok ker D XXI een hoogte bereikte van 11.354 m, Leegstra bleef indertijd 1 uur 25 minu ten in de lucht, Flinterman landde op Leeuwarden reeds na 45 minuten. De groot ste hoogte werd thans bereikt na 39 minu ten, bij de vlucht in 1938 na 46 minuten. De Metor IV was na twaalf minuten reeds op de hoogte, die de D XXI indertijd be reikte. Het wereld-hoogterecord bedraagt 18.133 meter. Het werd behaald door John Cun ningham in een voor dit doel speciaal uit geruste en verbouwde De Havilland „Vam pire" straaljager op 23 Maart 1948 te Hat field (Engeland). Voor zesduizend gulden aan juwelen gestolen Donderdagavond hebben inbrekers ge bruik gemaakt van de afwezigheid van de bewoners van een huis aan de Stadion- weg in Amsterdam om daar voor een waarde van zes duizend gulden juwelen en tweeduizend gulden baar geld te stelen. Zeer vermoedelijk, hebben de ongewenste gasten gebruik gemaakt van een valse of misschien zelfs wel echte sleutel. Er zijn althans geen sporen van inklimming of braak gevonden. Van de voordeur van het huis zijn vele sleutels in omloop, daar het de laatste jaren door allerlei instanties is bewoond. De politie vreest, dat een van de sleutels in verkeerde handen is gevallen en dat men rustig gewacht heeft op een ogenblik, dat er niemand was, om de slag te slaan. Soehardjo naar Borneo met wapenstilstandsbevel BATAVIA, 2 September (Aneta). - Donderdagmorgen is de generaal-majoor van de TNI Soehardjo naar Kandangan vertrokken voor een ontmoeting met dè commandant van de vierde divisie der A.L.R.I. (de republikeinse zeemacht) Has san Basri. Het contact was daags tevoren tot stand gekomen via een koerier van Basri en de kapitein Zainal Abidin, te Boeangan, 20 kilometer ten Noorden van Bandjer- masin. De generaal-majoor Soehardjo was vergezeld door de Australische militaire waarnemer kolonel Neals, de assistent-resi dent Mans namens de resident en de overste Muller namens de troepen- De getuige-deslcundige, ir. Spuibroek, acht- commandant van Zuid-Borneo, alsmede door een speciale contactcommissie uit de dagelijkse besturen van de Bandjarraad en de grote Dajak-raad. Te Kandangan zal Soehardjo uitvoering geven aan de door de legercommandant Soerdirman gegeven op dracht, om Hassan Basri het bevel over te brengen de vijandelijkheden te staken. De heer Soehardjo wordt spoedig te Bandjer- masin terug verwacht. Uit het district Hoeloe Soengai wordt ge meld, dat in de nacht van 30 op 31 Augus tus aldaar een militair kampement werd aangevallen door een bende van ongeveer 300 man, gewapend met geweren en auto matische wapens. De aanval werd Woens dagochtend voortgezet. Er zijn twee huizen verbrand en een Indonesische verpleegster werd ontvoerd. De aanval werd zonder ver liezen afgeslagen. In de stad Bandjermasin is het uiterlijk rustig, er hebben zich geen incidenten voor gedaan. De staking onder de Indonesische werkers, die op 30 Augustus begon, be heerst nog steeds het stadsbeeld. Gebotteld goud Naar vernomen wordt, zal tegen Kerst mis in de winkels te New York ongeraf fineerd goud beschikbaar zijn. Het goud zal verpakt zijn in kleine geschenkflesjes en vergezeld gaan van een certificaat waarin de kwaliteit en het gewicht wordt vernield. De belangstelling voor dit onge raffineerde goud is de laatste tijd toege nomen als geldbelegging tegen inflatie. REEMERS ijs heeft vele „smaken", Maar elk ijsje smaakt naar meer BINNENLAND Een soldaat van de Geneeskundige Troepen was de 25.000ste belangstellende die de „Meesterwerken uit de verzameling D. G. van Beuningen", op het ogenblik in museum Boymans te Rotterdam geëxpo seerd, bezocht. Donderdagmorgen bezocht Wissah Sono, de Indonesische minister van land bouw ad interim de landbouwtentoonstel ling te Eindhoven. Ir. H. C. Wesseling heeft na een werkzaamheid van dertig jaar afscheid ge nomen als directeur van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. HAARLEM EN OMGEVING Het Verbond van Haarlemse Speel tuinverenigingen organiseert op 3 Septem ber een propagandatoch-t door het Theems- kwartier. Medewerking wordt verleend door het trommelcorps „Het Oosterkwar tier". Na een rondgang door het Theems- kwartier zal de jeugd onthaald worden op een poppenkastvoorstelling op het Theems- plein. De tocht zal aanvangen te 3.30 uur op het Ruyterplei-n. De wethouder voor de Publieke Wer ken van de gemeente Bloemendaal, de heer A. van Geluk, zal in de maand September geen spreekuur houden. Het eerstvolgende spreekuur is op 8 October van 8.30 tot 9.30 uur. De Haarlemse Kunstgemeenschap houdt Zondag 18 September* een excursie naar de tentoonstelling van Europese beeld houwkunst in het park Sonsbeek en naar „De Hoge Veluwe" waar het jachtslot St. Hubertus en het museum Kröller—Muller bezichtigd zullen worden. Donderdagmiddag ontsnapte op de Raamvest een stier, die naar het Openbaar Slachthuis werd gebracht, aan zijn bewa king en liep de' Raamsingel in. Het dier zwom tweehonderd meter en kwam bij de steiger bij de Houtbrug weer op het droge. De stier was door het bad tot kalmte geko men en liep rustig mee naar het Slachthuis. In een tuin achter een perceel aan de Delistraat is gistermiddag een timmerman bij het maken van een kolenhok van een trapje gevallen en op een schutting' terecht gekomen. Enige ribben werden gekneusd. Bloemendaal Burgerlijke stand ONDERTROUWD: F. J. C. Kerstens en W. E. M. F eriks. R. E. Wier en E. Flo- risson; J. Oskam eïi A. Tibbesma. GETROUWD: C. Sisselaar en E. P. v. d. Heijden; M. J. Born en D. Boonstra; F. E. Sens en Y. de Witt; J. S. Ypma en- M. A. E. Post; L. F. Souisa en W. Hooft. GEBOORTEN: W. G. M. Bazuin-Odink, z.; H. M. Jurgens-Paul, z.; J. M. T. Alders- Blom, z.; B. A. B. Babeliowslcy-Spaans, d.; M. F. B. Geheniau-Haclcenitz z.; P. v. d. Raad-Brouwer, d. OVERLEDEN: Wed. H. C. v. d. Ploeg- Kölhier, 81 j.; M. Tschech, 71 j.; H. D. v. Voorthuijsen, 74 j.; E. B. Reijnders-Bras- ser, 50 j.; M. v. Dee, 68 j.; Wed. H. Bak ker-Gort 73 j.; J. H. S. Vernède, 75 j.; A. V. Donkelaar, 39 j. Heemstede Derde concert op het Raadhuisplein Bij het derde feestconcert, dat Donder dagavond ter ere van de veertigjarige ,St. Michael" op het Raadhuisplein werd gegeven, had de Harmonie „Eensgezind heid" onder leiding van de heer Adr. Nieman in de muziektent plaats genomen. Deze Heemsteedse vereniging voerde een met zorg samengesteld programma uit. Na afloop dankte de voorzitter van St. Mi- chaël de heerW. Luiten voor de mede werking. Hedenavond geeft het Heemsteeds Fan farecorps „Excelsior" een concert ónder leiding van de heer J. Beekhoven. Zaterdagavond speelt de R.-K. Harmonie .,St. Caecilia" uit Voorhout en Zondag avond besluit de feestvierende vereniging de reeks concerten waaraan medewerking verleent het Katholiek Gemengd koor on der leiding van de heer Evert Haak. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 321% 323)4 262 263% 244)4 187% 187)4 154% Nederlandse Ford 283 Nederlandse KabeJ 293 v. Berkel's Patent 123%' Scheepvaart- Unie 163)4 1641/a HolLAmerika Lijn 166 Deli Maatschappij 144 142%' H. V. A 156%' 156)4 A'dam Rubber 1351/a 134% Ned. Handel Mij. 156% N.-I. Handelsbank 104 Billiton Mij. II 321% FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels Alma keek haar waarschuwend aan en schudde haar hoofd om haar te beduiden, dat het onderwerp hiermee afgehandeld was. Ik heb ruzie gehad met meneer Far- raday en ik ga er niet meer heen, legde Eva onbewogen uit. Dat is alles, wat jij ervan behoeft te weten. Maar het is erg belangrijk.begon Pansy. Alma, die wist, hóe hardnekkig Pansy kon zijn, onderbrak haar kordaat: La ten we nu eersfr thee gaan drinken, voor we verder praten. Help je me even Pansy? Kan Mary dat niet doen?, stribbelde Pansy tegen, maar volgde dan toch gedwee haar zuster. Nee, lVIary heeft haar vrije middag, omdat ze Woensdag geen vrij heeft ge had door de begrafenis en al het extra werk. Pansy betrad met Alma de grote keuken met het erkerraam. Zeg Alma, is het werkelijk waar van Eva? Het is erg jammer, maar Was het haar schuld? Ik weet het werkelijk niet, bekende Alma. Maar ze is er natuurlijk over van streek. Méér dan ze bekennen wil, geloof ik. Praat er dus momenteel niet verder over. Pansy keek, alsof dit te veel van iemands zelfbeheersing zou vergen. Zelfs niet met jou?, vroeg ze teleurgesteld. Alma glimlachte. Het heeft weinig zin er met mij over te praten, zei ze. Ik weet er weinig meer van dan jij, Pansy. Hoe dan ook, we moeten afwachten en zien wat er verder gebeurt. Alma stapelde een en ander op een blad en Parsy sloeg haar gade, terwijl ze zo nu en dan ook iets aandroeg, hoe wel ze er niet met haar volle aandacht bij scheen te zijn. Weet moeder het al? Nee, nog niet. En laat Eva het vooral zélf aan moeder vertellen, waarschuwde Alma snel. Natuurlijk, beloofde Pansy braaf. En aangezien er geen sensatie meer te halen scheen uit het onderwerp, liet ze het plot seling varen en riep uit: Allemensen, wat heb ik een honger. Jij ook? Alma had geen bijzondere trek. De minder aangename gang van zaken betref fende Eva had haar volkomen van haar eetlust beroofd. Maar ze glimlachte vrien delijk en haastte zich met het klaarmaken van alles wat bij een welverzorgde thee- drinkerij behoorde. Wachten we niet op moeder?, vroeg Eva, toen Alma met de theepot binnen kwam. Nee, ze zei dat het misschien laat zou worden, legde Alma uit. Ik denk, dat notaris Pulier heel wat met haar te bespre ken zal hebben. Bedoel je, dat daar uitgemaakt wordt, of we arm of rijk zullen zijn?, vroeg Pansy opgewekt. Eva fronste haar wenkbrauwen, maar Ik geloof niet, dat het daarover gaat, Pansy. Opeens hoorden ze het hek van de tuin dichtklappen en Eva en Pansy zeiden tege lijkertijd: Daar is moeder. Eva keek een beetje bezorgd. Niemand vond het ooit een pretje met slecht nieuws bij moeder aan te komen. Ze deed er altijd erg dramatisch over. Eva was echter niet iemand, die aarzelde, als er moeilijkheden te overwinnen waren, en ze zette zich schrap, toen haar moeder binnenkwam. Ze was erop voorbereid het middelpunt van een zeer onaangename scène te worden in het eerstvolgend moment. Maar het was plotseling iedereen duidelijk, dat moeder, en niemand anders dan moeder zélf, het middelpunt van een scène zou worden. Ze betrad de kamer met een trek van tragische gelatenheid op haar gezicht, ter wijl haar handen zenuwachtig en beteke nisvol met een klein zakdoekje speelden. Allemensen, Mam, riep Pansy uit, en op hetzelfde moment sprong Alma op en zei: Maar moeder, wat is ei' gebeurd? Mevrouw Brendall maakte een indruk wekkend gebaar en liet zich in de ge makkelijkste stoel van het vertrek neer zinken. Mijn lieve kinderen, we zijn straatarm, legde ze uit met een tragisch pathos, dat een toneelspeelster haar be nijd zou hebben. Noch Eva, noch Alma konden een woord uitbrengen, voelend dat op een dergelijke mededeling geen di rect conmmentaar mogelijk was. Maar Pansy hield haar adem in van sensatie. Maar dat is geweldig opwindend, barst ee ze toen uit. Eva gaf haar een duw om haar te be duidén niet door te gaan met een derge-' lijk soort reactie. En mevrouw Brendall vervolgde, zonder aandacht te schenken aan de schaamteloze sensatielust van haar jongste spruit: Oom Theodoor heeft ons praktisch geen cent nagelaten. Zijn salaris hield natuurlijk op bij zijn dood. En notaris Puller heeft me verteld, dat alles wat er van zijn kapitaal over was, bijna geheel in het laatste jaar van zijn leven door ge waagde speculaties verloren ging. Ik kan het haast niet geloven. Theodoor was hele maal geen ondoordacht, roekeloos mens. In gedachten zagen ze allen de ernstige, zwijgzame oom Theodoor voor zich, en„ inderdaad, niemand zou kunnen zeggen, dat hij een roekeloos karakter had gehad. Ik denk, dat hijzijn kapitaal wilde vermeerderen, opperde Alma ten slotte. En dat betekent, dat hij over óns zat te piekeren en ónze toekomst, want voor zichzelf behoefde hij niet meer geld te hebben. Hij had een goed salaris en een pensioen tot aan zijn dood, O, had ik er maar iets van geweten. We hadden hem niet alléén zo'n last van verantwoordelijk heid en zorgen mogen laten dragen! Ik had toch een baan kunnen zoeken en. Iemand moet het huishouden doen, kindje, herinnerde haar moeder haar zachtjes. Je hoeft je geen verwijten te maken. Je goede oom had eraan moe ten denken, dat het beter is zeker te zijn van een klein beetje, dan alles te riskeren voor een onzeker groot fortuin. Ik ben ervan overtuigd, dat hij het met de beste bedoelingen en voor óns deed, zei Alma snel. Hoe erg is het?, vroeg Eva prak tisch. Ze leende haar moeder voldoende, om uitdrukkingen, als „straatarm" en „zonder een cent" niet al te letterlijk op te nemen. Is het huis ons eigendom? Ja, we hebben tenminste een dak boven ons hoofd, zuchtte mevrouw Bren dall theatraal, zonder notitie te nemen van Pansy's mompelend „en muren om ons heen". Maar dan is het niet zo héél erg, zei Alma opgelucht, want ze had even een be nauwende angst gehad, dat ze Barrow- mead zouden moeten verlaten. Lieve kind, remde haar moeder elk opkomend en ongelegen optimisme, maak je geen illusies. De zaken konden er wer kelijk niet slechter voor staan. Er staat niet meer dan enkele honderden ponden op de bank, dat is alles. Letterlijk ons hele bezit. Maar je kunt heel wat doen met honderd pond, vond Pansy, daarbij den kend aan allerlei heerlijkheden, die zij persoonlijk met een dergelijke som tot stand zou kunnen brengen. Mevrouw Brendall glimlachte toegeef lijk bij zoveel onverstand van haar jong ste. Niét als het kapitaal is, liefje. Ais.' het op is, is het op. Begrijp je, we hebben geen inkomsten meer. We hebben alleen Eva's salaris, dat regelmatig binnenkomt, Er heerste een pijnlijk stilzwijgen, en Pansy's mond ging hoorbaar open en dicht. Alma en Eva wisselden een blik van ver standhouding, die zei „beter op dit mo ment niets te zeggen, het zou te veel zijn". Gelukkig kwam op dat ogenblik Richard van school thuis, waardoor de spanning werd gebroken. Pansy begon onmiddellijk opgewonden het sensationele nieuws aan hem te vertellen. Er is geen cent en we zijn practisch straatarm, maar het huis is gelukkig van ons, zodat we niet op straat komen te staan. Dat is prachtig, was Richard's rus tige commentaar. Hij was een zeer zwijg zame, kalme jongen. Is er thee? Mevrouw Brendall beduidde met een mat handgebaar, dat ze graag nog wat zou drinken, en Pansy trachtte opnieuw haar laconieke broer te doordringen van de feiten: Begrijp je het niet? We zijn héél arm opeens! Ik neem aan, dat we toch nog wèl een vers kopje thee kunnen drinken, hoor de Alma Richard onbewogen opmerken, terwijl ze naar de keuken verdween, en ze glimlachte. Richard was op een leeftijd, dat het goed stond je door niets van je stuk te laten brengen, en zeker niet door verhalen van een jonger' zusje. Maar bo vendien miste hij over het algemeen vol komen iedere dramatische inslag en hierin zat iets aantrekkelijks, vooral als in een familiekring al figuren als mevrouw Bren dall en Pansy voorkwamen. Terwijl Alma stond te wachten tot het water kookte, trachtte ze de nieuwe situatie met kalmte te overzien. Het zou allemaal gaan, zoals Eva en zij het, voordat moeder thuiskwam, besproken hadden, toen ze alles nog slechts als eventualiteit hadden bekeken. Eva zou zo spoedig mogelijk een nieuwe baan moeten vinden en het zou goed zijn moeder niets te vertellen, tot die nieuwe baan inderdaad gevonden was en ook zijzelf zou een betaalde baan moéten zoeken en zo bijdragen tot het familiebudget. Het is helemaal niet erg, verzekerde Alma zichzelf ernstig. Je hebt nu al jaren kunnen doen wat je het pret tigst vond, en daarmee heb je zeer geboftj (Wordt vervolgdA"

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6