en <%jccdjtc 'igaarlcttisdjc «Dourant (Ifomo Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom H. F. C. Doodstraf gevorderd tegen ex-chef van „Euterpestraat" Belangrijke economische adviezen aan het comité van ministers 64è Jaargang No. 19338 T J T"^ 11 1 Maandag 5 SeptemKer 1949 Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- I IU«l8 ^1 I 1 1^^ I ^"^1 Uitgave var» de Grafische Bedrijven Damiate tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: I I I 1 1 I I I W I I M 1 I 1 I lil li l Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Vfla eL A JL J, JL JL Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. J 1 4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom u- DAT DE OUDSTE VOETBALCLUB van Nederland zeventig jaar bestaat is geen wereld- en ook geen Nederland-schok kend feit. En de viering van het jubileum van een sportvereniging pleegt niet te be horen tot de aangelegenheden, die op deze plaats in de krant behandeld worden. Maar voor H.F.C. moet een uitzondering ge maakt worden. Ook omdat die drie letters meer betekenen dan de langdurige beoefe ning van een balspel. Zij duiden een ver eniging aan, die in de stad Haarlem een erkende en met bijzondere onderscheiding bejegende instelling is geworden. Die dis tinctie heeft zij ook altijd in Nederlandse sportkringen behouden, al liggen de jaren van glorierijk eerste klasser-schap nu al ver achter H.F.C., al speelt het eerste elftal sinds geruime tijd in de derde klasse en 'dienen huidige aspiraties zich dus te be perken tot de herovering van het tweede kiasser-schap. Dat, in vergelijking met vroeger tijden, sterk verminderde wed strijd-succes is een algemeen verschijnsel geworden bij verenigingen wier leden niet tot handen-arbeid maar tot hoofd-arbeid in de samenleving zijn geroepen. Hun levenstaak brengt mee dat de meesten al vroeg, dikwijls dadelijk na hun schooltijd, erop uit trekken in den lande of ver in de wijde wereld. Voor diegenen onder hen, die terugkeren naar de stad van hun jeugd, zijn dan meestal de voetbaljaren voorbij. Er is meer ter verklaring te zeggen, maar het is niet nodig daarover verder uit te weiden. Het is genoeg, door het noemen van die algemene oorzaken, te verduide lijken dat de wezenlijke waarde van H.F.C. niet afhankelijk is van het spelen in een hogere of lagere klasse. In de negentiende eeuwse wording van de sportbeoefening in dit land heeft de toen nog maar zo kleine stad Haarlem zich op velerlei gebied sterk doen gelden. H.F.C. heeft er een belangrijk aandeel in gehad en het heeft daarbij een goed voorbeeld gegeven. Het heeft een stijl in sportman- ship ontwikkeld, een prettige toon aan gegeven wars van snoeverij en zich te allen tijde ervan bewust, dat men de plaats van de sport in de samenleving niet moet overdrijven die blijvende invloed hebben gehad. Het heeft de geestdrift voor het spel gewekt maar die, met heilzame ironie, voor het gevaar van opschroeverij weten te behoeden. Ook is ,,aan de Span jaardslaan" altijd goed begrepen dat al die jongens van hun prettige sportjaren op dat zo prachtig gelegen veld iets moesten mee nemen, dat blijvende waarde in hun leven zou hebben. Samenwerking, vriendschap pelijke geest, een niet gering respect vóór hun club en haar verleden en veel jolijt hebben de jonge H.F.C.'ers altijd geken merkt. En de ouderen, die zo graag terug keren naar de Spanjaardslaan, heeft het steeds Weer gerustgesteld dat bestuursleden •werden gekozen die handhaving van „de H.F.C.-geest" waarborgden. Men zegt het is een oud woord dat de man die vol verwachting terugkeert naar het oord van zijn jeugd altijd teleurgesteld wordt, niet omdat het oord veranderd is maar hijzelf. Hij zoekt zijn jeugd, die voorbij is. Evenals andere algemeenheden is ook deze niet altijd waar. Misschien kunnen de ouderen H.F.C. geen groter erkenning be wijzen dan deze: dat de terugkeer nooit heeft teleurgesteld, dat de vreugde in de schone omgeving en de sfeer van de oude club er altijd weer was, dat zij zich weer jong voelden en blijde stemming hen ver vulde. Zo is het ook nu, bij dit zeventigjarig be staan. In de feest-vergadering, waarin Zaterdag Van Eeghen, Jongeneel senior en mr. H. van den Berg tot eerelid werden be noemd en Jongeneel junior tot lid van ver dienste sprak voorzitter P. C. van Houten daarbij de kenmerkende taal van H.F.C. Jong en oud hoorden hem met voldoening aan. Aan het diner werd dat bevestigd onder de leiding van de tafelpresident dr. C. Spoelder en H.F.C. voelde er zich ver heugd bij de toespraken van zulke mannen als zijn oprichter Pim Muiier, van Karei Lotsy, van die voortreffelijke back uit ver verleden, A. v. Waveren. Sterk is het in de steun van zulk een secretaris als Mollerus. Het was als altijd verheugd Jan de Breuk, Ben Verwey, dr. Wamsteker, Heybroek in zijn midden te zienallen mensen, wier welslagen in hun levenstaak hen de oude club niet heeft doen vergeten. Want zij hebben er veel aan gehad en zijn zich daar wel van bewust. Zij zijn H.F.C. dankbaar en hun belangstelling is groot voor hetgeen jong H.F.C. doet. Het heeft Zondag in een jeugd-tournooi overwonnen. Dat is een goed voorteken. Het maakt met volharding en frisse energie, zeker kans om naar de tweede klasse terug te keren. Als iedere wedstrijd, ook tegen "nummer laatst, maar gespeeld wordt alsof het de beslissing is. Wie het initiatief loslaat geeft het aan de tegenpartij over. Aan energie bij de jonge aanvoerder van het eerste elftal zal het niet mankeren. H.F.C. is en blijft van bijzondere waarde in de Nederlandse sport. Dat zijn geest is blijven leven en zich in nieuwe generaties weer doet gelden is van werkelijk belang. Als het de oude vereniging ook in wed- strijdsucces wel gaat wordt dat overal in sportkringen steeds met genoegen ver nomen. Zij telt alom vrienden, ook onder haar tegenstanders op het sportveld. Wij wensen haar geluk. R. P. Het brandt weer bi| Bordeaux Zondag zijn in de streek van Bordeaux wederom bosbranden uitgebroken. De be volking van Saumejan is voor het nade rende vuur op de vlucht gegaan. Het vuur woedt met grote snelheid voort in de rich ting van de kust. De Franse militairen die aanwezig waren bij de internationale ath- letiek-kampioenschapswedstrijden, welke Zondag te Bordeaux werden gehouden, moesten zich terstond naar het bedreigde gebied begeven om het vuur te bestrijden. Eerste proefvlucht van 's werelds grootste landvliegtuig Het 130 ton wegende Britse reuzen-vlieg tuig de „Brabazon I", dat het grootste landvliegtuig ter wereld is, dat bij de bur gerluchtvaart in gebruik is, heeft gisteren zijn eerste proefvlucht boven Engeland ge maakt, die 27 minuten duurde De invlieger Pegg zeide na afloop van de proefvlucht dat het vliegtuig kaar zijn mening slechts vijf honderd meter nodig heeft gehad om los te komen. De vlucht Was geheel volgens de verwachting ver lopen en er had zich ijiets bijzonders voor gedaan, „De naam Lages zal te eeuwigen dage een vloek zijn in Nederland" Vanmorgen om half tien heeft het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof het pro ces tegen de 48-jarige „Kriminalrat" Willy Lages. voormalig chef van de Sicherheits- polizei en Sicherheitsdienst te Amsterdam, voortgezet met het requisitoir van de advo caat-fiscaal, mr. C. van Rii. Mr. Van Rij begon zijn requisitoir met een lange reeks argumenten, waarmede hij de bevoegdheid van het Hof in deze zaak wilde aantonen. Hij noemde dit het proces van de Sipo en de S.D. voorzover die in Noordholland en Utrecht hadden geope reerd. Voor wat betreft de acties tegen de Nederlandse en buitenlandse Joden werden die grenzen zelfs overschreden. In een overzicht van de aan verdachte ten laste gelegde misdrijven zei de advo caat-fiscaal: „Wij zullen goed moeten vast houden aan de overtuiging, dat elk op zettelijk en dikwijls met voorbedachte rade doden zonder rechterlijk vonnis en niet uit geoorloofde zelfverdediging doodslag of moord is of blijft.'» Het zijn en blijven moordpartijen en of al die brandstichtingen, plunderingen, ge mene Silbertanne-acties, de uitroeiing van onze Joodse landgenoten, de systematisch toegepaste mishandelingen nu het werk zijn geweest van een uit de band gespron gen groep of dat ze bevolen waren door een gewetenloze, door zijn minderwaardig heidscomplex geplaagde en in krankzinnig heid wegglijdende Führer, dat maakt voor Lages' verantwoordelijkheid geen verschil". Volgens mr. Van Rij ging het beroep op een gegeven bevel niet op, „omdat iedere bende een leider heeft". Himmler, Kalten- brunner, Rauter, Schöngarth en Lages hadden zich dienen te beraden wat recht en wet ook de Duitse wet in zulke ge vallen van hen eisen. Zij deden dat niet en het gevolg was gangster-optreden in groot verband, volgens nauwkeurig gegeven richtlijnen en voor bepaalde doeleinden. Gangster-optreden Het was en bleef gangster-optreden, omdat de verdachte zelf er niet aan dacht zich door de regels van het fatsoen te la ten leiden. Daar lag voor mr. Van Rij de kern van de zaak. Vervolgens wijdde de advocaat-fiscaal enige woorden van dankbaarheid aan hel onverwrikbare verzet der Noordhollanders, zoals dat een keer in het moedige gedrag van een jonge vrouw tegen de beulen van haar dierbaren en haar dorpsgenoten tot uiting kwam en waarvan zo vele stukken in het dossier-Lages getuigen. Hij toonde voorts bewondering voor de Amsterdammers, „die een eerbied inboe zemende beheersing en een prachtig besef hebben getoond van wat het recht eiste, teen zij verdachte en zijn beulsknechten niet onmiddellijk na de bevrijding hebben gedood, doch overgelaten aan het oordeel van de rechter". Marchanderen Lages heeft in die tijd nog getracht met zijn leven te marchanderen. Hij hield mr. H. A. v. Namen, bekend uit het verzet van „Vrij Nederland", na de Duitse capitulatie als enige gevangene vast, omdat hij hem als uitwisselingsobject voor zich persoon lijk wilde gebruiken en zo zijn leven wilde redden. „Toen was er dus van een fiere houding geen sprake, toen dacht hij alleen aan zijn eigen miserabele leven", riep mr. Van Rij uit. „En pas toen van Nederlandse zijde telefonisch werd medegedeeld, dat hij gedood zou worden, als hij mr. Van Namen niet vrijliet, is hij daartoe overgegaan". „De wraak van een kleine ziel" De sleutel tot het karakter van Lages vond mr. Van Rij in de fusillade der vijf tien verzetslieden in de duinen bij Over- veen, waar de ongelukkigen een voor een in een van te voren gereed gemaakt mas sagraf moesten gaan liggen en dan met esn nekschot werden afgemaakt. „Dit is de wraak van een kleine ziel, die niet har monisch genoeg was gebouwd om de grote macht, hem toegekend, uit te oefenen in overeenstemming met regels van fatsoen en met respect voor zijn gevangen vijan den". Mr. Van Rij roemde de vaderlands liefde van Hannie Schaft, die op bevel van Lages in de allerlaatste dagen van de oorlog nog werd doodgeschoten, hoewel er reeds van Duitse zijde een order was be kend gemaakt, waarbij alle fusillades wer den verboden. „Wat een dapper land is ze geweest", zeide mr. Van Rij, „een dapper kind tot haar dood toe. Ze heeft meer op drachten uitgevoerd dan de vijf, waarover ze met Rühl sprak en ze wist, toen ze naar de duinen werd gebracht, wat haar te wachten stond al was het alleen maar om het fijne trekje van „Deutsche Kui- tur", dat de auto, die haar vervoerde, in Haarlem stopte om een soldaat met een spade op te nemen, die haar graf zou gra ven". Mr. van Rij zocht de verklaring van deze misdaad in de persoonlijke wraakzucht van Lages, gecombineerd met het verlangen van de politieman een vrouw, die hij als misdadigster zag, niet te laten lopen. Over de Silbertanne-acties merkte de advocaat-fiscaal op, dat Lages en zijn mannen op de lafhartigste wijze gingen moorden, hoewel ze alle middelen tegen over het verzet aan hun zijde hadden. Hij behandelde vervolgens de vergassing des zes millioen Joden .en noemde dit „een der gruwelijkste misdaden uit alle tijden, de ergerlijkste zonde-uitbarsting van het nationaal-socialisme, waaraan Rauter even schuldig staat als Lages". Bittere critiek Op dit punt in zijn requisitoir oefende mr. Van Rij critiek uit op het tegen de voormalige „Befehlshaber der Sicherheits- polizei" (dr. Harster) gevelde vonnis van twaalf jaar. „Het vonnis tegen dr. Harster", aldus mr. Van Rij, „is mij ten enenmale onbegrijpelijk, het is een bittere vergissing. Meer dan 100.000 vernietigde mensen levens, vernietigd door de Dienststelle, die Harster leidde. Zulk een aantal boet men niet. met een gevangenisstraf. Aan de ene zijde zien we hier een belofte van de Neder landse regering en aan de andere kant een gehavend, mishandeld, kapotgeslagen volk, dat in vertrouwen op deze belofte zich weer tot de rechtstaat wendt. Maar dat dan ook recht verwachten mag en geen zoetsappig heden. Meer wil ik er niet over zeggen". Sprekende over de Jodenvervolgingen meende mr. Van Rij er goed aan te doen er op te wijzen, dat elke maatregel om Joden op te sluiten en te deporteren, alleen omdat een krankzinnige Führer dat wilde, reeds onrechtmatig was. Hij stelde dit juist daarom met nadruk vast, omdat het be denkelijk is, dat men onder ons volle soms uitingen hoort, zodanig beïnvloed door de Duitse tactiek, dat men deze landgenoten inderdaad in een uitzondéringstoesland gaat zien. „Alles wat Hitier op dit gebied als argument aanvoerdewas klinklare nonsens en wie op die nonsens misda den gaat bouwen, die moet de gevolgen dan ook ten volle dragen. Alles kan ik deze man gemakkelijker vergeven, dan die gru welijke volksmoord op kleine kinderen, zieken en in grijsheid gebogenen. Alleen omdat zij van een ander ras waren". Daarna kwamen de mishandelingen ter sprake. Mr. van Rij achtte het uitgesloten, dat Lages hiervan niet zou hebben gewe ten. Heel Amsterdam wist het, waarom Lages dan niet?" Het woord is aan.... AlexandreDumasFils: Wanneer de mensen zullen tnzien, dat de haat tot niets leidt, zullen zij terugkeren tot de liefde, welke Is de grondslag, het middel en het loei. Roemenië heeft Zaterdag de vijfde verjaardag van „de bevrijding des lands van het juk der imperialisten door het glorierijke Russische leger' gevierd met 'n grote parade in Boekarest, waarbij de Russische maarschalk Worosjiloff als gast aanwezig was. Na de parade onderhield de Russische maarschalk (in het midden) zich met de Roemeense veteranen van 1877. Adenauers kabinet Naar men verwacht, zal de nieuwe West- Duitse republiek een rechtse regering krij gen, die in de „Bundestag" een meerderheid van 14 zetels zal hebben. Duidelijk blijkt dat de vrije democraten en de Duitse partij de enige partijen zijn, waarmede de chris ten-democraat Adenauer onderhandelt over de vorming van een coalitiekabinet. Op deze basis zou de coalitie over 208 van de 402 zetels in de ..Bundestag" be schikken. De Beierse partij, die 17 zetels heeft, heeft voorwaardelijke steun beloofd, maar elke directe deelneming in de rege ring afgewezen. Op de vraag, of er reeds gemeenschappe lijke voorstellen aan de coalitiepartijen waren voorgelegd antwoordde Adenauer, dat de bijzonderheden nog moesten worden uitgewerkt. „Verdachte klemde zich vast aan zijn carrière. Hij stelde die, ook hier in Neder land, niet in de waagschaal door zich het ongenoegen van zijn chefs op de halfs te halen, maar gehoorzaamde. Deze stille, af gesloten, stipte dienaar der wet, die hij volgens de in de stukken liggende beoor- lingen was vóór 1933, miste in zijn karak ter het evenwicht, dat juist voor zijn hoge functie noodig was: het afwegen van ge vallen en normen. Hij groeide uit tot de brute bloedige heerser van de Euterpe straat, die het Nederlandse volk vertrapte". Zich direct tot de verdachte wendende, riep mr. Van Rij uit: „Ge hebt een diepe vore van bloed en leed en tranen in Nederland getrokken, verdachte, zo diep. dat de vroeger in Brunswijk zo eerzame naam Lages ten eeuwigendage een vloek zal zijn in Nederland. Als mens zullen wij moeten leren u te vergeven maar als volk het vergeten, dat zullen wij nooit". Daar is een belofte gedaan aan ons volk van Londen en Moskou uit. De Neder landers hebben vertrouwd op een gestrenge handhaving van recht en gerechtigheid. Ik sta hier voor hen, voor de gevallenen en voor de overgeblevenen. Ik kan slechts één straf vorderen. Ware dit anders, dan zou ik de eis van doodstraf vijf maal laten weerklinken: voor het doodschieten van arrestanten, voor de Sil- bertannemoorden, voor de Jodenvervol gingen, voor de razzia's en voor de mis handelingen. Nu vat ik al Lages' ten hemelschreiende misdrijven, waarvoor liij de verantwoorde lijkheid draagt, samen onder deze ene eis en vorder ik. dat uw Hof hem zal veroor delen tot de doodstraf". Lages, die gedurende het meer dan drie uur durende requisitoir aandachtig had zitten luisteren, vertrok bij het uitspreken van de eis geen spier van zijn gelaat. De zitting werd tot twee uur geschorst, waarna de verdediger, mr. O. G. Feenstra, zijn pleidooi zal houden. Zes nieuwe divisies „volks politie" in de Russische zone Volgens Berlijnse kringen, die in nauw contact staan met het Sovjet Russisch hoofdkwartier, heeft het Sovjet Russisch militaire bestuur in Duitsland bevel gege ven lot het schoeien op militaire leest van zes divisies volkspolitie in de Russische zóne, aldus meldt Reuter. Deze divisies, waarvan er twee gemotoriseerd zouden worden, zouden worden uitgerust met auto matische wapenen en lichte artillerie en onder commando komen van voormalige Wehrmacht-generaals, die in Moskou een speciale opleiding hebben genoten. Elke divisie zou vijftienduizend man tellen. In totaal zouden dus een negentig duizend mannen tussen achttien en 35 jaar in de komende maanden gerecruteerd moe ten worden. Training en uitrusting van de zes divi sies zouden per April 1950 voltooid moeten zijn. De divisies zouden geen gewone poli tiedienst moeten verrichten, doch ter be schikking van een te vormen Oost-Duitse regering gesteld worden. De totale sterkte van de volkspolitie in de Russische zóne wordt geschat op 150.000 a 200.000 man, waarvan tenminste het hal ve aantal „Bereitschaften" zou vormen, „Wie doet het beter?" heeft de kunstschild er Charles Eyck gevraagd toen de critieken op zijn in opdracht van de regering vervaardigd schilderij van de kroning van Koningin Juliana niet bijzonder tot zijn genoegen waren. En hij loofde vierduizend gulden uit voor degeen die het hem onder dezelfde voorwaarden zou verbetere\. Tot nu toe zijn er slechts twee reacties gekomen, maar niet van de critici. In Amerika heeft een vroegere leerlinge van Eyck, mejuffrouw Cock van Gent, de handschoen opgenomen en intussen is ook de Hilversummer Gerard van Wijland met een inhuldigingsschilderij begonnen. Hierboven ziet men hiervan een reproductie van de eerste opzet. Eyck. is echter niet tevreden: „Waar blijven de heren critici?" heeft hij nogmaals nadrukkelijk gevraagd. „De vier mille blijvetviot 30 December disponibel Dr. Baruch terug in de Verenigde Staten „Nederlanders maken prachtig gebruik van iedere Marshall dollar" NEW YORK, 5 September (ANP-Aneta-) Dr. Herman Baruch, de voormalige Ame rikaanse ambassadeur in Nederland, die Zaterdag aan boord van de „Nieuw Am sterdam" in New York is aangekomen, heeft Nederland hulde gebracht voor zijn herstel. Dr. Baruch, die door zijn broeder Bernard werd begroet, verklaarde tegen over journalisten: „Toen ik in April 1947 voor het eerst in Nederland aankwam, was de stemming er nog zeer gedrukt en er waren vele sporen van de bezetting. Met een prachtige inspanning van krachten en met hun eigen hulpmiddelen herstelden de Nederlanders vele van deze verwoes tingen in het eerste jaar en begonnen zij terug te keren tot een normale toestand toen het plan-Marshall voor hulp aan Europa bekend werd gemaakt, was dat voor Nederland een geweldige opwekking. Baruch zei verder, dat het plan-Marshall West-Europa „veilig voor de democratie en veilig tegen de communisten" heeft ge maakt. Hij verklaarde, dat „de Nederlan ders een prachtig gebruik maken van iedere dollar". Harold Burton, rechter van het Ameri kaanse oppergerechtshof, die op een tocht door Europa ook een bezoek aan Neder land bracht, steunde Baruch's verklaring. Hij zei: „Nederland toonde duidelijke teke nen van herstel". Duizend doden bij brand in Tsjoenking Als gevolg van de grote brand te Tsjoeng- king (Centraal China) hebben ongeveer duizend inwoners der stad het leven ver loren, terwijl honderdduizend anderen dakloos werden. De brand brak, volgens het officiële persbureau Central News Agency, Vrijdag uit een woedde Zaterdag ochtend onafgebroken door. Tienduizend gebouwen, gelegen in een driehoekig ge bied, ingesloten door de Jangtse en Tsjia- ling rivieren, zijn door het vuur vernietigd of beschadigd. Het vuur werd aangewak kerd door een felle wind. De vlammen baanden zich een weg door de achterbuur ten en sloegen vervolgens over naar het stadsgedeelte, waar zich de bedrijven en banken bevinden. Dit gehele district kwam in lichter laaie te staan. Mannen, vrouwen en kinderen werden op de oevers van de rivieren vertrapt, toen een ondoordringbare muur van vlammen zich in him richting bewoog. Sommigen slaagden erin zich in boten in veiligheid le brengen, anderen vluchtten voor de vlammen, door in de rivier te springen, doch zij verdronken in de stroomversnel lingen. Honderden stierven tengevolge van de verzengende hitte of werden vertrapt Europese Assemblée gaat haar laatste week in Geen tweede zitting voor Maart 1950 STRAATSBURG (Reuter). De Euro pese Raadgevende Vergadering heeft Za terdag tijdens een plenaire vergadering het eerste belangrijke besluit genomen. Zij stemde voor het doen van „alle practische stappen" voor het herstel der onderlinge omwisselbaarheid der Europese valuta's. Dit besluit, aldus Reuter, vormt het eerste concrete succes na de besprekingen, die thans drie weken duren. Bij het debat, dat bijna twee uur duurde, drongen verschil lende sprekers aan op een meer nadrukke lijke bewoording van het besluit, dat uit eindelijk aanvaard werd in de vorm van een verzoek aan het comité van ministers. De vorm van het voorstel is opgesteld door de economische commissie van de Assem blée. De Europese Assemblée heeft zich Zater dag ook uitgesproken voor het zenden van een delegatie naar de Verenigde Staten voor besprekingen over de economische positie van Europa. De Britse Labourleden spraken zich tegen het voorstel uit. De delegatie, die benoemd moet worden door het comité van ministers, zou moeten pogen wijzigingen te verkrijgen in de be palingen van bestaande verdragen en ver mindering van de Amerikaanse douane tarieven. Het laatste werk De Europese raadgevende vergadering zal, nu zij haar economisch werk voltooid heeft, de laatste week van haar zitting be ginnen met het definitief formuleren van haar aanbeveling om een permanente al gemene commissie met 23 leden onder Spaaks leiding in het leven "te roepen. Het zal eventueel, zo heeft de commissie voor algemene zaken voorgesteld, aan deze commissie worden overgelaten, aan het comité der ministers om een speciale zit ting van de Assemblée te verzoeken. Zulk een speciale zitting werd in de al gemene commissie onvermijdelijk geacht met het oog op de vele vraagstukken, die om snelle afdoening vragen. Men heeft zich nochtans niet op een be paald tijdstip willen vastleggen en in krin gen der Assemblée wordt niet meer met de mogelijkheid van een Januari-zittïng als door Churchill voorgesteld rekening gehou den. Het feit dat de politieke commissie heeft gerapporteerd dat zij niet voor eind April gereed zal kunnen zijn met de aan haar opgedragen studies inzake Europa's politieke constellatie kan worden be schouwd als een aanduiding, dat door de Assemblée voor die datum geen zitting zal worden gevraagd. Spaak heeft zojuist ver klaard, dat in elk geval voor Maart geen zitting te verwachten is. Duitsland niet meer in het geding Er is geen aanwijzing, dat de kwestie van Duitslands toelating nog tot het hoogte punt van het debat zal worden. Toevoeging van een kwestie aan de agenda is volgens Spaaks mededeling thans niet meer moge lijk. Hoogstens kan zij in het politieke debat of aan het slot der zitting nog worden aan geroerd. Deze kwestie sfaat sinds Churchill's ver trek uit de Assemblée veel minder in het brandpunt van de belangstelling en men kan aannemen, dat de vergadering de raad van haar commissie zal volgen, zonder meer aan de ministers te verzoeken de kwestie van toelating van nieuwe leden te over wegen voor de volgende zitting. De Assemblée krijgt vandaag het voor stel op tafel om een eventuele permanente commissie te belasten met de studie van diverse voorstellen, die gaan in de richting van de vorming van een soort Europees Bulgarije interneert 893 Griekse guerilla's De Bulgaarse autoriteiten hebben 893 Griekse guerillastrijders, onder wie een aantal gewonden, die op 31 Augustus en 1 September over de grens Bulgarije zijn bin nengekomen, doen ontwapenen en verder het land in gezonden, aldus is medege deeld. Het Bulgaarse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de secretaris-gene raal van de UNO hiervan op de hoogte ge steld. De Griekse generale staf heeft heden medegedeeld dat officieren van het Griekse leger in de grensstad Koula een ontmoeting hebben gehad met Bulgaarse officieren, waarbij een verklaring is getekend waarin wordt bevestigd dat de Bulgaarse regering 893 Griekse guerillastrijders, die met mede neming van hun wapens over de Bulgaarse grens waren gevlucht, heeft doen inter-' Twen F kabinet. Hiertegen zijn in eerste instantie reeds vele waarschuwingen geuit en ver wacht wordt dat de gereserveerde vleugel der Assemblée deze zal herhalen. Economisch rapport De ministers zullen van de Assemblée een economisch rapport krijgen, dat ver laagde tariefmuren in Noord-Amerika en economische vereniging van Europa als uit weg wijst. Deze economische vereniging zal restric ties moeten opheffen, industrie en land bouw moeten coördineren, een ruimere markt voor massaproductie moeten schep pen en moeten leiden tot herstel der con- vertabiliteit van Europese valuta's. Er waren economen, waaronder de Zweedse professor Ohlin, die meteen ook een aanbeveling voor een algemene Euro pese devaluatie had willen opnemen, aan gezien zij hierin de enige sleutel tot op lossing van Europa's dollarprobleem zagen. Doch de discussie hierover werd door Britse en Franse socialisten onverantwoordelijk geacht op het ogenblik, dat te Washington besprekingen voor de deur staan, De Assemblée vond het dan ook raad zamer dit dominerende punt in haar aan beveling stilzwijgend voorbij te gaan. Wanneer de Assemblée zich door de aan bevelingen op het politieke gebied zal heb ben heengewerkt, resten haar nog slechts sociale, culturele en juridische rapporten, die bij de enkele tegenstellingen, die bij de eerste besprekingen zijn gebleken, weinig tijd meer zullen eisen. Men kan dan ook verwachten, dat de Assemblée in de resterende week gemak kelijk haar programma zal kunnen afwer ken. Men hoopt zelfs reeds Donderdag de slot zitting te kunnen houden. Het comité der ministers, dat na de eerste week van de Assemblée vertrokken is, zal bij wijze van hoffelijk gebaar in de laatste dagen hier door zijn huidige president Van Zeeland vertegenwoordigd zijn. Kanselboodschap van aartsbisschop Beran In de rooms-katholieke kerken te Praag is Zondagmiddag een boodschap van aartsbisschop Josef Beran voorgelezen. Dit is de eerste boodschap van de aarts bisschop aan de gelovigen sinds de rege ring hem in Juni het zwijgen oplegde. In de door de priesters voorgelezen bood schap doet aartsbisschop Beran een beroep op alle gelovigen „vast in het geloof" te zijn en op het gehele volk, pal te staan voor behoud van het christendom en de christelijke samenleving. Mammouth-vliegtuig groet Nederlandse steden Aangelokt door het stralende weer heb ben duizenden Zondag een bezoek aan Schiphol gebracht om de Boeing strato- cruiser „Europe" van de American Over seas Airways te bezichtigen. Er hadden de gehele ochtend al honderden in de buurt van deze reus geduldig staan wachten om een kijkje in de machine te nemen. Om streeks drie uur verzamelden alle bezoekers zich bij de plek waar het toestel stond ge- stationneerd. Toen zou het opstijgen om een groet aan vier Nederlandse steden te brengen. Voor deze vlucht had men vele Nederlandse autoriteiten uitgenodigd, on der wie de minister van Verkeer en Water staat, mr. D. G. W. Spitzen. Het toestel zette eerst koers naar Amster dam, waar het door enkele malen te cirke len de eerste groet bracht. Langs de Noord zeekust ging het naar de Residentie, waar eveneens een groet werd gebracht. Rotter dam en Utrecht waren de twee andere steden waar de luchtreus enige malen een rondje vloog. De genodigden hadden intus sen gelegenheid genoeg het toestel van on der tot boven te bezichtigen. NIET ZO WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Meer bewolking met hier en daar een regen- of onweersbui. Matige wind uit Zuidelijke richtingen. Lagere tem peraturen vooral in de kustgebieden. 6 September: Zon op 5.59 uur, onder 19.17 uur Maan op 19.22 uur, onder 4.23 uur Hoogwatertyden: Maandag 5 Sept.: 2.28 en 14.56 uur. Laagwatertyden: Maandag 5 Sept.: 10.29 en 22.49 uur. COOOCOOOOOCCQCOCD^

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1