Sm) Tegenstelling tussen ministers Moch en Schuman aan de dag getreden De radio geeft Dinsdag E Uiti iaven Q Wereldnieuws Maandag 5 September 1949 Het Duitse probleem verontrust vele Fransen (Van onze correspondent te Parijs) Het in Duitsland allerwege geconstateerde opbloeiende chauvinisme wordt door de meeste Fransen beschouwd als eemonover- komenlijke hindernis op de weg, die tot een meer intieme samenwerking der West- Europese volken zal moeten leiden. Jules Moch, de minister van Binnen landse Zaken, heeft, wat dit laatste aan gaat, een „persoonlijk woord" tot zijn („so cialistische) partijgenoten gericht, dat ook ver buiten de kring zijner geestverwanten sterk de aandacht heeft getrokken. Moch staat in politieke kringen aangeschreven als een man van de daad, en velen beschou wen hem als de figuur waaraan Frankrijk het te danken heeft dat het communisme hier thans in het defensief is gedrongen. Hij wordt daarom veelvuldig genoemd als pretendent voor het premierschap, ieder maal dat er weer eens een kabinetscrisis dreigt. Misschien waren overwegingen van binnenlandse politieke orde niet helemaal vreemd aan 's ministers ontboezeming, dat neemt niet weg dat Jules Moch uitdruk king heeft gegeven aan gevoelens, die vele Franse met belangstelling voor de gang van internationale zaken, in de allerhoogste mate beroeren. Wat Moch te berde bracht, kan worden omschreven als een zeer ver ontruste waarschuwing, een alarmkreet tegen een vooral Amerikaanse en Engel se overschatting van de democratische betrouwbaarheid van het Duitse volk. De ontwikkeling van Duitsland leidt recht- streeks van Bismarck via Wilhelm II naar huis. (Partij van de Arbeid) heeft nagegaan, meer in Straatsburg door Robert Schuman, de minister van Buitenlandse Zaken, werd geformuleerd. Daarmee zijn dus interne geschillen welke in de boezem van Queuil- les regering bestaan op één punt, althans openlijk aan de dag getreden. Mocht de tendenz-Moch de overhand krijgen op de inzichten van Schuman, die door vele als de „politiek van de blinddoek" worden ge kenschetst, £an heeft men met nieuwe moeilijkheden -in de diplomatieke betrek kingen tussen de West-Europese regeringen en Amerika ernstig rekening te houden. Een principieel verschil van mening, terzake dus van het Duitse probleem, tussen Frank rijk ener- en Engeland en Amerika ander zijds, zal dan publiek zijn gemaakt en ge zien de eensgezindheid, welke de Fransen aan de dag leggen in hun vrees voor een herboren Duitsland, lijkt het verstandig dit risico vooral niet. te onderschatten. Reeds nu hebben alle kranten op dit punt is men het van uiterst links tot uiterst rechts hier roerend eens met duidelijke ontzetting commentaar geleverd op de spoe dige verschijning der vroegere nazi-bladen en terecht of ten onrechte worden de Ame rikanen voor deze misplaatste lankmoedig heid aansprakelijk gesteld. Koopkracht der lonen daalde Eerste Kamerlid vraagt maatregelen Het lid van de Eerste Kamer H. Ooster- Hitler, aldus de Franse minister, en ik zou erg blij zijn wanneer iemand me ervan overtuigen kon dat in 1945 die lijn een wending had genomen. Het zou krankzinnig zijn aldus Móch, Duitsland reeds nu in de Europese Raad als lid op te nemen en dit land zo de gelegenheid te geven, zonder controle, zich eerst te wapenen en vervol gens de geallieerden nogmaals te bedrei gen". Moch, die zich verder op de erva ringen van Thomas Mann beroept, die pas getuigde dat Duitsland van de jongste ervaringen niets heeft geleerd, verklaart zich daarentegen wel bereid enkele West- Duitsers als waarnemers in Straatsburg toe te laten. Een dergelijke waarschuwing tegen het verlenen van een overmaat aan crediet aan het „nieuwe Duitsland", waarmee dé Franse minister zich in het bijzonder tegen Churchill richtte, heeft men in Frankrijk natuurlijk sedert de oorlog veelvuldig kun nen vernemen en ook Herriot bijvoorbeeld wëes op dit gevaar toen hij, als voorzitter, de eerste bijeenkomst in Straatsburg opende. Het merwaardige van deze uit latingen is dan ook minder in de inhoud van de woorden gelegen dan. Wél in. de positie van denman, die ze'heeft uitgespro ken. Moch, een der sterkste figuren uit het tegenwoordige kabinet, nam hier. dui delijk stelling tegen de officiële politiek van de Franse regering; gelijk die onder Bejaarde dame slachtoffer van een vergissing Een 72-jarige dame uit Buurse (Twente) wachtte met haar man aan de kant van de straatweg van Hengelo naar Enschedé op een auto, welke hen naar,Enschedé zou brengen; Toen er een auto naderde, stapte de dame de rijweg .op in de veronderstel ling dat het de voor haar bestemde wagen was. Dit was echter niet het .geval. Zij werd aangereden en meegesleurd. Korte tijd later is zij aan de gevolgen bezweken. De bestuurder van de wagen treft geen schuld. Vrachtauto op onbewaakte overweg door trein geramd Op een onbewaakte overweg in Haren karspel aan de spoorlijn AlkmaarDen Helder is Zondagmorgen om half tien een voor personenvervoer ingerichte vracht auto door een trein geramd. De twee in zittenden, een Amsterdamse expediteur en diens echtgenote, hadden juist een gezel schap vissers uit de hoofdstad' afgezet en waren van plan familie in Nieuwe Niedorp te bezoeken. De wagen werd in een brede bermsloot geschoven en hoewel de cabine geheel werd ingedeukt liepen de bestuurder, en zijn vrouw slechts enkele diepe vleeswonden op. Niettemin werd overbrenging naar een Alkmaars ziekenhuis gewenst geacht. De locomotief moest worden weggesleept. Het treinverkeer had enkele uren vertraging. (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20100, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.15 Lichte muziek. 9.00 Lichtbaken. 9.25 Strijkkwartet, Van Beet hoven. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.30 Toespraak. 11.40 Cello-sonate, Fauré. 12.03 Piano. 12.33 Léhar. 13.20 Metropole orkest. 13,50 Klarinetkwintet. Brahms. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Lichte muziek. 16.00 Voor zieleen. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Indonesische scheepstypen. 18.00 Lichte muziek. 18,20 Sport. 18.30 Strijd krachten. 19.15 Lichte muziek. 19.30 Toe spraak. 19.50 Wederopbouwrubriek. 20.05 Gewone man. 20.12 Blaaskwintet. 20.45 Vragen van deze tijd. 21.07 KronLngsmis, Mozart. 22.05 Actualiteiten. 22.15 Trio van Van Beethoven. 22.45 Avondgebed. 23.15 Platen. HILVERSUM H. 414.5 M. 7.00. 8.00, 13,00. 18.00, 20.00, 23.00 uur 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor kleu ters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Voor zieken. 12.00 Orgel. 12.30 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.15 Musette. 14.00 Voor de vrouw. 14 30 Mahler en Strawinsky. 16.25 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17,50 P. 'Brijnen van Houten: Ronde Tafel-conferentie. 18,15 Piano. 18.30 Blaasmuziek. 19.00 Brief uit Parijs. 19.05 Cabaret. 19.30 Dansorkesten. 20.05 Weens programma. 20.45 Luisterspel. 21.20 Piano. 21.40 Weekoverzicht. 21.55 „Concerto pour Martenot", Jolivet. 22.45 Sport. 23.15 Operettes van Johan Strauss. BRUSSEL, 322 M. 7.05 Platen. 12.00 Zang. 12.32 Lichte mu ziek. 14.00 Symphonieconcert. 17.40 Walsen. 18.00 Chopin. 20.00 Luisterspel. 20.40 Ge- Varieerde concerten, dat het indexcijfer van de kosten van het levensonderhoud in de periode van 15 Sep tember 1948 tot 15 Juni 949 is gestegen van 206 tot 224, dus: met 8 procent, terwijl in dezelfde periode het indexcijfer van de lonen slechts is vooruitgegaan van 186,8 tot 195, of met 41/2 procent, zodat de koop kracht van de lonen met ongeveer 35/£> procent is gedaald. De heer Oosterhuis trekt hieruit de con clusie, dat de loonbijslag van één gulden per week niet voldoende is geweest om de prijsstijging te compenseren. Het is hem in het bijzonder opgevallen, dat de prijzen van de voedingsmiddelen, wao;*. an bec index cijfer met 13 procent is -. mhoog gegaan, sterk zijn gestegen, zcaa: de door de rege ring uitgesproken verwachting, dat bij op- helling van oe prijs voorsrhrif ten de prijzen zouden dalen, geen werkelijkheid is ge worden. Hij heeft zich dan ook met deze feiten en cijfers tot de ministers van Sociale Zaken, van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gewend en. gevraagd of de ministers.niet menen dat hét Sociaal onaanvaardbaar is dat in een periode .van stijgende productie dé koopkracht van de lonen daalt .en of zij bereid, zijn een onderzoek inJe stellen naar de oorzaken, van de prijsstijgingen, in het bijzonder bij. voedingsmiddelen, en, wanneer uit dit onderzoek ongemotiveerde prijsstijging zou blijken, opnieuw prijs- voorschriften- af te kondigen. Tenslotte vraagt het Kamerlid of de ministers andere maatregelen willen, nemen om. de daling .vapde. koopkr§cht,vans d,e lonen op te vangen en, zo ja, welke maat regelen dan genomen zullen, warden? Schilderes Jacoba Surie wordt zeventig jaar Vandaag hoopt Jacoba Surie haar zeven tigste, verjaardag te vieren. Jacoba Surie,- een der „Amsterdamse joffers" werd op 5 September 1879 te Am sterdam geboren en begon reeds heel jong te" schilderen. Na haarschoolopleiding in een pensionaat te Godesberg keerde zij naar Amsterdam terug en behaalde de acte teltenen lager ondérwijs. Daarna stu deerde zij aan de Academie van beeldende kunsten en werkte onder prof. Allebé, Van der Waay en Bake en wijdde zich geheel aan de kunst. In 1913 won zij haar eerste medaille, in 1919 de zilveren medaille te Utrecht en de goüdèn van „Arti" te Am sterdam. In 1940. werd haar de St. Lucas- prijs toegekend. Haar werk is in vele bin nen- en buitenlandse musea vèrtegen- woordigd. Drs. F. P, Huygens opent op Zaterdag middag 10 September een ere-tentóonstel- ling van haar werk in de. kunstzaleh Ben- newitz aan het Noordeinde te Dëri Haag. Nederlands schapen- en lams vlees naar Engeland De Nederlandse regering heeft met de Engelse regering een contract afgesloten voor de levering van vers schapen- en lamsvlees gedurende het tijdvak Septem ber tot en met December 1949. Vrijwel alle in deze maanden aangevoerde schapen en lammeren welke voor export geschikt zijn, kunnen voor dit doel worden geleverd. De afsluiting van het contract betekent de her vatting van een export, die sinds 1926 heeft stil gelegen. Verwacht mag worden, dat ook in de volgende jaren toenemende hoeveelheden schapen- en lamsvlees op de belangrijke Engelse markt kunnen worden afgezet. Onvoorziene omstandigheden voor behouden, zal met de uitvoer tegen 19 September een aanvang kunnen worden gemaakt. Zeeliedenorganisatie blijft Eenheidsvakcentrale trouw Ondanks de ernstige meningsverschillen tussen het hoofdbestuur van' de E.V.C. en het bestuur van de bij de Eenheidsvakcen trale aangesloten Algemene Nederlandse Bond van Zeevarenden, die op het tweede congres van de E.V.C. aan liet licht zijn gekomen, heeft de zeeliedenorganisatie be sloten in de E.V.C. te blijven. Nieuwe Rijksdienst zal ten hoogste uit 266 man bestaan De minister van Verkeer en Waterstaat heeft, nu binnen afzienbare tijd de inwer kingtreding kan worden verwacht van de Wegenverkeerswet en van het Wegen verkeersreglement een dienst ingesteld voor de afgifte van kentekenbewijzen voor mo torvoertuigen en aanhangwagens, aan wel ke dienst mede zal worden opgedragen de keuring van autobussen en huurauto's. Deze dienst zal de naam dragen van Rijksdienst voor het wegverkeer. Hij wordt gesteld onder de bevelen van de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat. De taak van de dienst zal onder meer omvatten: het afgeven van de kenteken-, bewijzen voor motorrijtuigen, het afgeven van de keuringsbewijzen voor autobussen, het afgeven van de keuringsbewijzen voor huurauto's en het keuren van motorvoer tuigen en aanhangwagens en van onder delen daarvan. Bij de dienst zijn ten hóógste werkzaam: in vaste dienst: een directeur, vijf hoofd-' inspecteurs, tien inspecteurs, vijftig tech- nisch-ambtenaren en technisch-hool'dambr tenaren, tien opzichters, tien techniseh- controleurs, twintig administratieve amb tenaren en hoofdambtenaren, dertig schrij vers en tien ambtenaren in andere rangen. In tijdelijke dienst zijn ten hoogste werk zaam: twintig ambtenaren in verschillende rangen en op arbeidsovereenkomst: lion- derd personen. Alleeruverkoop voor Nederland. E. Q. 'BQUV^EIJ' Handelsvereepigincjj Amslerdam-Z (Adv.) Tuinbouwonderwijs in Kennemerland De tuinbouw-onderwijscommissie „Ken nemerland" deelt mede, dat voor de alge mene wintercursüs het hoofdvak „Bloe misterij" 20 aangiften zijn ingekomen, bovendien zijn er nog vijf aanmeldingen voor groente en bloembollen. Voor de volwassenen komen er cursussen in bloemisterij en ziektebestrijding. Voor fruit kan dit misschien ook nog. De speciaal-cursussen zijn minder goed bedacht. Bloemsierkunst zal vermoedelijk doorgaan. Die voor aanleg en onderhoud van tuinen met kennis van plantenmate- riaal, waarvan de commissie zich nogal iets had voorgesteld, bleek slechts vijf aan meldingen te hebben. Concours van padvindersbands Met vliegende vaandels en slaande trom trokken Zaterdagmiddag negen tamboers- en pijperscorpsen, samengesteld uit pad vinders, het Olympische Stadion te Am sterdam binnen. In het kader van de ten toonstelling „Jeugd van Nederland" werd een nationaal concours voor padvinders bands gehouden, met welwillende mede werking van^de drumband van de Konink lijke Militaire Kapel. De uit 76 man bestaande Haagse dis trictsband kreeg de ereprijs. Hij roffelde 221 punten bij elkaar. De N.P.V, districtsband Haarlem kreeg met 195,5 punten een derde, de N.P.G.- band van het district Haarlem met 191 een vijfde "en de Haarlemse Sint Jorisband met ;4'89,5: punten .een zesde prijs. In het Olympisch Stadion-te Amsterdam werd'Zaterdagmiddag een nationaal concours voor padvindershands gehoiiden, vj aar aan tamboers- en pijperscorpsèn uit het gehele land deelnamen. Padvinders-tamboers in actie. Minister Rutten zal kunstenaars congres openen De officiële opening van het Kunste naarscongres 1949, dat op 6, 7 en 8 Octo ber - in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage georganiseerd wordt door de Nederlandse Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars in samen werking met verschillende andere vereni gingen, zal officieel worden geopend door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten. Op het congres zullen het woord voeren: Prof. dr. G. v. d. Leeuw, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met een inleidend referaat; J. Henrick Mulder, directeur van het Prins Bernhard- fonds over: sociografische verkenningen van de cultuurfinanciering; mr. G. Lan- dré, componist, secretaris van de Voor lopige Raacl voor de Kunst over: de so ciale positie van de kunstenaar; Bernard Verhoeven, letterkundige over: kunstcri- tiek; dr. J. Hulsker, letterkundige, refe rendaris voor kunstzaken der gemeente 's-Gravenhage over: kunst en onderwijs; Victor E. van Vriesland, letterkundige, die het slotreferaat in de Ridderzaal zal houden. Op Woensdagavond 5 October zal het gemeentebestuur van Den Haag de con gressisten in het gemeentemuseum ont vangen. Op 6 October biedt de Manifestatie Nederlandse Toonkunst het congres een concert aan in het Kurhaus van heden daagse Nederlandse muziek. Dit concert wordt uitgevoerd door het Residentie orkest onder directie van Willem van Otterlo. Op 7 October is er een toneel voorstelling in de Koninklijke Schouw burg. Het congres zal op Zaterdag 8 October worden besloten met een feestelijke maal tijd en ontmoetingsbijeenkomst in het ge meente-museum. Gedurende October speciale postzegels van 10 en 20 cent Van 1 tot en met 31 October 1949 zullen .ter. gelegenheid van het 75-jarig bestaan der wereldpostvereniging bijzondere fran keerzegels in de waarden van tien en twintig cent worden uitgegeven. Deze zegels zullen als voorstelling dra gen een wereldbol, waarop ineengestren gelde posthoorns zijn afgebeeld. :Zij zijn vervaardigd naar een ontwerp van de heer M. C. Escher en uitgevoerd in rotogravure, onderscheidenlijk in de lcleu- rén ..bruinrood en donkerblauw. Op de. z'egels zullen de bepalingen van toepassing zijn, welk'è gelden voor de ge wone frankeerzegels, behoudens, dat de geldigheidstermijn-eindigt met 31 Decem ber 1950. De zegels, :;welke na de termijn vanverkrijgbaarste.iiihg |óp.; de kantoren niet zijn verkocht, zullen worden vernie tigd. 'N, MIJN JONGEN, wat moet je wor den als je groot bent Dat is een vraag die alle suikertantes ter wereld ongetwijfeld eens - gesteld hebben aan haar opgroeiende neefjes, en hoeveel van die suikertantes de hele wereldhistorie door al niet met afgrijzen vervuld werden door het antwoord van neeflief, valt niet bij benadering te schatten. Want talloze neefjes hebben sinds onheuglijke tijden vastberaden te kennen gegeven dat zij, vol wassen zijnde, deel wensten uit te maken van een rondreizend circus. Dat onschuldige, leuke ventje met zijn krullen en zijn oprechte blauwe kijkers eèn. circusartist! De tantes konden niet anders, dan met huiver denken aan die ruwe, wufte samenleving in tenten en woonwagens, eèn samenleving waarin geen enkel mens déü- gen kan-en waar degené die deugen wil niet eens getolereerd wordt. Voor de tantes die wèl graag eens op -de tweede rang van de circustent zitten en met veel plezier naar dat bonte gedoe in de arena kijken betekent het fluwelen gordijn, dat de 'in gang naar de piste afsluit waar paarden en clowns en acrobaten door verschijnen èn verdwijnen, de' grens tussen fatsoen 'en onfatsoen, de drempel tussen de ordénte lijke, nette wereld en de gemeenschap der lichtzinnige desperados. Het is prettig die tantes te kunnen ver tellen dat zij er naast zijn. Het is niet minder prettig haar te kunnen verzekeren dat haar neefje wel van een zeer speciaal hardwerkend en sober levend ras moet wezen wanneer hij in het circusleven sla gen wil. En het is bovendien een aange name bezigheid alle tantes en neefjes tege-r lijk te vertellen dat de circusmensen in hun enge, nauwverbonden gemeenschap hun uiterste best doen om hun leventje zo normaal en zo ordelijk als hun werk dat toelaat te leven.. Het fluwelen gordijn verbergt geen 'wereldje van klatergoud en oppervlakkig gedoe. Het sluit een bedrijf af van zijn etalage, een bedrijf waar ernstig en naar stig gewerkt moet worden en waar orde, stiptheid en soberheid eerste vereisten zijn. Dit wereldje achter het fluwelen gordijn heeft niet minder zorgen en niet meer romantiek dan de meeste daarbuiten. Zijn zorgen zowel als zijn romantiek echter zijn origineel^en ongewoon genoeg om er wat mèèr oyèr te weten. De voorstelling bij Strassburger is in volle gang. Iedereen kijkt naar die kleine, he)-ve.rlichtecirkel in het midden, waar een gezelschap deftige, zwaarmoedige oli fanten rondstapt. Er is niemand die op ons let. Dat is een goede gelegenheid om door de spleet van het fluwelen gordijn te glip pen en wat rond te neuzen in de donkerte daarachter, Wat een rust! Wie verwachten zou dat daar „achter de coulissen" een koortsachtige bedrijvigheid heerst, wordt danig teleurgesteld. In de stille zomeravond rammelen links en rechts •wat halsterkettingen langs voederbakken, er zit een murmelende familie voor de deur van een woonwagen thee te drinken, maar verder is er niets te bespeuren. Geen hol lende en schreeuwende stalknechts, geen nerveus ijsberende artisten die op hun beurt wachten, geen vloekende organisa toren of inspecterende regisseurs. Er is slechts de weldadige rust van een gesta dige, kalme bezigheid: De motor loopt zo soepel dat men hem nagenoeg niet meer hoort. Vlak achter het gordijn wachten twee „nummers". Steeds wanneer in de piste een programmapunt wordt afgewerkt, staan de twee volgende groepen gereed om alle stagnatie te vermijden en het onont beerlijke tempo geen seconde te onder breken. Intussen worden in de stallen de paarden „aangekleed" voor hun optreden, of verzorgd voor de nacht na hun dage lijkse arbeid. Zij staan tevreden en glan zend op hun schone strobed in de luchtige tent-stallen, bewaakt door de scherpe ogen van de stalknechten, die dit tamelijk een tonige en in ieder geval toewijding ver- 28. „Ziezo! Ha, ha! Dat is dat!" sprak Ernest Klapper. Gelukkigdat ik er bij tijds aan dacht dat de Grote Knol Race vandaag gereden wordt. Daar gaan wij dan nu onmiddellijk heen!" De grote man voel de zich nu weer geheel vol zelfvertrouwen. Het paard stond er rustig bijen het ivas duidelijk, dat Panda nu ook geleerd had hoe hij er mee om moest gaan. Panda had niet veel zin om er weer. op te klimmen maar dat was nu eenmaal zijn betrekking,, en dus besteeg hij het ros maar' weer. „Volg mij!" sprak Ernest Klapper ernstig. „Ik zal je voorgaan naar de renbaan. Wét zullen wij een opzien verwekken. Iedereen zal aan iedereen vragen: „Wie gaat daar? Is dat niet de geleerde Ernest Klapper?" En dan zal men met bewondering kijken, naar dit vurigestalen ros, dat mij zo veer krachtig volgtTerwijl hij zo praatte zakken.. liep hij 'flink door te stappen maar nu hoorde hij Panda aahter zich roepen: „Wacht- even baas.wacht even. Wat is er nu weer?" vroeg Ernest. „Hij. lüj doet het niet meer, baas," zei Panda. „Hij heeft geen kracht meer. Misschien is de veer afgelopen.En ja hoor. de. ijzeren draver liet zwakjes de kop han gen en scheen slap door de knieën te willen eisende werk met een merkwaardige ver slaafdheid doen. Het is-een verschijnsel dat men in - de goede oude tijd eveneehs kón waarnemen in de kazernes der bereden wapens, waar sommige dienstplichtige s daten, die hun hart aan de paarden hadden verpand, dag en nacht in de stallen te vin den waren. En jaren later werden zij nog op een mysterieuzewijze "gëgrep'en door de lucht van een paardenstal„Het saai genoeg om die sikken dagen in en tegen hun staarten te kijken, maar wat doe je derén als je het niet kunt laten?" Des morgens fietst een jongeman (aan wie in geen enkel opzicht iets bijzonders, te zien is) met een helblond meisje (dat wél iets bijzonders aan hem schijnt te zien) door de duinen. Zij hebben het zwaar van elkander te pakken en aangezien dat her haaldelijk voorkomt op deze leeftijd is dat al evenmin iets bijzonders. Des avonds staat de jongeman voor tweeduizend men sen in een ijzeren kooi leeuwen op stan; te jagen en later dartelt het blonde meisje op de rug van een olifant de arena binnen. Dat is nu weer wél iets bijzonders. Twee jonge mensen die werken in het zelfde bedrijf, gaan buiten werktijd pro beren om de dagelijkse bekommernissen af te schudden en weer wat nieuwe levens kracht te scheppen uit die onuitputtelijke bron waar bijna ieder mens eens vroeg of laat wat verfrissing komt halen: de liefde. Hun bedrijf is een circus, maar dat is ook het enige wat hun romance onderscheidt van alle andere romances. Die leeuwendompteur is waarschijnlijk het kleine jongetje geweest dat zijn suiker tante indertijd de stuipen op het lijf heeft gejaagd toen zij vroeg wat hij worden wil de. Hij is het, ondanks haar stuipen, gewor den en hij vindt het een prettig, gezellig vak. Wie hem de meeste gezelligheid be zorgt, de leeuwen of het blondje, hebben wij hem niet gevraagd, Maar daar achter liet fluwelen gordijn vindt hij het een best leven. In de halve duisternis achter het gordijn helpt een man voorkomend en charmant zijn vrouw te paard. Hij schikt haar paarse rijkleed, inspecteert tuig en riemen, geeft haar een bemoedigende handdruk en zegt: „succes!" Karei Strassburger en zijn vrouw Regina hebben hun leven tussen en op de paarden gesleten. Zij weten dat een dier grillen heeft en dat een paard speciaal nukkig kan zijn zonder enig voorteken. De nukken van een paard voor een duizendkoppig publiek kunnen funest zijn iedere voorstelb'ng opnieuw is het een echtelijke gelukwens, die als een amulet wordt meegedragen in de arena. Opdat het werk goed gedaan worde. Zo gaat dat tussen echtgenoten. Niet in het circus alleen in alle ambachten en carrières is het de steun en de zegen van de vrouw, die de man tot grote en goede daden brengt. Bij de Strassburgers is het wederzijds daar doen man an vrouw samen het werk en wensen zij elkander succes op het moment dat het fluwelen gordijn vaneen splijt en de duizenden ogen zich richten op de enktling, die móet kun- nen tonen wat men verwacht. „Succes!" En het glanzende paardenlijf glijdt de arena binnen, achtervolgd en ge grepen door de onverbiddelijke lichtstraal, die geen fout verhuld laat. Als straks een daverende storm van applaudisserende handen vertelt dat het werk weer gedaan is, en goed gedaan ook, krijgt alleen het p&ard een suikerklontje. Doch zoeter nog smaakt de twee mensen die hem, voor en achter het gordijn, leidden, de overtuiging opnieuw gepresteerd te heb ben wat zij van elkander verwachtten. L. De Bijbel behandeld voor jonge mensen, d'oor Wolf Meesters met platen van J. H. Isinigs, aflevering 7 en 8, Uitg. Mij J. H. Kok N.V., Kampen en J. B. Wolters Uitg.Mij N.V., Groningen, Batavia'. Camera Studies of European Sculpture and craftsmanship, by Th. H. Lunsingh Scheurleer, Uitg. J. M. Meulenhoff, Am sterdam. Hoe bereidt men vluig een gezonde maal tijd? Met ruim 400 recepten, Naar de Zwitserse uitgave van Mme F. Nietlispach voor Nederland bewerkt door M. J. Krabbe, N.V. Uitg. Mij Kosmos, Amsterdam.Ant werpen. Rondom de Familie-dis, naar de Zwitserse uitgave van Erna Nietlispach voor Neder land bewerkt door M. J. Krabbe, N.V. Uitg. Mij Kosmos, AmsterdamAntwerpen. Emile maakt een verre Reis, tekst Riek GoudappelBos, Illustr. Nans van Leeu wen, 5 deeltjes, Uitg. BoomRuygrok N.V., Haarlem. Heringa Wuthrich ELECTRISCHE INSTALLATIES GROND VERWARMING HAARLEM (Adv.) Efficiency-onderzoek bij het ministerie van Oorlog Naar wij vernemen heeft de minister van Oorlog een bureau ingesteld voor rationa lisatie en mechanisatie van de administra tie en reorganisatie van de arbeid van het ministerie van oorlog en alle onder het mi nisterie ressorterende onderdelen, diensten en instellingen. Schepelingen van „De Wafer- man" niet in quarantaine Van militaire zijde vernemen wij, dat voorshands geen aanleiding bestaat de op varenden van het troepentransportschip „Waterman", waarvan twee pokkengevallen te Aden werden ontscheept, bij aankomst in Nederland in quarantaine te houden. De „Waterman" zal normaal worden gede- barkeerd. Arnhem heef! zestigjarig orkest De Arnhemse Orkest Vereniging, sinds kort Het Gelders orkest, bestaat 1 October zestig jaar. In Arnhem en in de provincie Gelder land zijn 'n ere-comitè en een werk-comité gevormd, die zich ten doel stellen het or kest op zijn jubileumdag een geschenk aan te bieden in de vorm van een harp, een instrument dat het orkest ten zeerste be hoeft en dat naar schatting zesduizend gulden zal kosten. Het orkest zal zijn jubileum vieren met drie bijzondere concerten. Rooms-Katholieken en onkerke- lijken namen in aantal toe De bij de twaalfde volkstelling, die op 31 Mei 1947 werd gehouden, verzamelde ge gevens zijn thans uitgewerkt voor wat de verdeling der Nederlanders naar kerke lijke gezindte aangaat. Daaruit-blijkt dat de Rooms-Katholieken sedert de volkstelling- van 1930 in -percen tage zijn vooruitgegaan, evenals de onker- kelijken. De Nederlands-Hervormden zijn daarentegen achteruitgegaan. Het percen tage Israëlieten is na de Duitse terreur ver dwijnend klein geworden. Hieronder volgen de vergelijkende cij fers: 1947 1930 Room-Katholiek 38,50 (36,42) Ned. Hervormd 31,03 (34,50) Geref. Kerken 7,01 8,04) Geref. Kerken, Art. 31 K.O. 0,92 Chr. Geref. Kerk 0,72 0,63) Geref. gemeenten 0,92 0,53) Oud Geref. gemeenten 0,16 0,14) Evang Luthers 0,62 0,99) Doopsgezind 0,70 0,78) Remonstrant 0,42 0,38) Israëliet 0,15 1,41) Overige 1,81 1,75) Geen 17,04 (14,43) Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I Zuivert de poriën, doet de I jeuk bedaren, verfrist en I sterkt de huidweefselé. I Dokken. Aan 65.000 dokwerkers, werk zaam in Oost-Amerikaanse havens, is medegedeeld dat hun lonen met dertien dollarcents per uur zullen worden ver laagd. De voorzitter van hun vakver eniging, Joseph Ryan, heeft thans medè- gedeeld dat de dokwerkers bij hand having der aangezegde loonsverlaging op 30 September in staking zullen gaan. Sovjetvolksstorm. Radio Moskou heeft be kend gemaakt, dat iedere Sovjet-Russi sche burger boven de 16 jaar verkies baar is voor toetreding tot een vrijwil lige organisatie tot steun van het Rus sische leger. De leden zouden worden geoefend in het schieten, chaufferen, paardrijden en de radio-communicatie, aldus de radio. Oude kruipers. De Russische „Tswestia" meldt dat geraamten van kruipende die ren, die ongeveer 200 millioen jaar oud zijn, door een expeditie van het Mos- kouse paleontologisch instituut op de rechteroever van de rivier Viatka, ten Zuidwesten van Kirov, blootgelegd zijn. Don Adolf Juan. De Münchense „Abend- zeitung" meldde dat de vroegere Beierse minister van Economische Zaken Her mann Esser, die „twee" als nummer van zijn lidmaatschapskaart der voor malige nationaal-socialistische partij had, zijn gedenkschriften heeft vol tooid, die hij onder de titel „Hitier, de grote minnaar" het licht wil laten zien. De mémoires van Esser zullen in het eerstvolgend nummer van een ge ïllustreerd blad worden gepubliceerd. Esser zelf, die door een zuiveringshof te München bij verstek tot vijf jaar dwang arbeid is veroordeeld, is nog steeds „voortvluchtig".

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2