Haarlem Zuid-West heeft eindelijk zijn school Kort en Bondig Amsterdamse Beurs Maandag 5 September 1949 Haarlems Hagblad en Oprechte Haarlemscïie Coxïrant Christiaan Huygensschool feestelijk geopend Van alle kanten waren Zaterdagmiddag de belangstellenden naar de gloednieuwe Christiaan Huygensschool gekomen, waar de vlag ter gelegenheid van de feestelijke opening breed-uit woei. Eenmaal in het gebouw geraakte men geestdriftig voor de gezelligheid die er van al dat glimmende hout uitging en vooral voor de tekeningen van het onderwijzend personeel die de kaalheid der schoolborden verdreven en helemaal voor de twee kleu terlokalen met hun kinderstoelen en tafel tjes, het vele, aantrekkelijke en paedagogi- sche lesmateriaal of liever les-speelgoed en de blinkende nikkelen comfoors. Het was allemaal zo prettig-feestelijk, dat wethouder Geluk de zorgen om het af gebrande Coornhertlyceum er een ogenblik om vergat en in zijn openingsrede de vreugde om deze aanwinst voor het Haar lemse onderwijs ruim baan gaf. Nu de school er eenmaal was, was het toch nog" moeilijk gebleken voldoende kin deren te krijgen, omdat de ouders aan de beide andere scholen verknocht waren ge raakt. De school kan echter toch met vier volledig bezette klassen gaan draaien en voor de beide kleuterklassen had zo'n grote belangstelling bestaan, dat er een cir kel getrokken moest worden om toch een maatstaf te hebben wie zijn kinderen naar de kleuterschool kan sturen en wie er bui ten zal vallen. De heer Geluk bracht dank aan allen die tot de totstandkoming van de Christiaan Huygensschool hadden bijge dragen, in het bijzonder aan vele heren van Openbare Werken, maar ook aan de Wijk- vereniging „Zuid-West" die een klok had aangeboden. Hij hoopte dat deze organisa tie de omwonenden zou opwekken tot een beetje toezicht „opdat er niet te veel door de jeugd van de fraaie tuinaanleg om het gebouw vernield zou worden" en hij wenste de beide hoofden van de scholen, de heer N. Kuipers en mejuffrouw J. H. Bouwer, veel pleizier in hun werk toe. Vervolgens bood de heer W. Schoen- makers, inspecteur van het lager onderwijs in dit district zijn gelukwensen aan, waar bij hij opmerkte, dat het tenslotte niet om de gebouwen gaat, maar wel om de geest die daarin heerst, een woord dat de opzien- Ster van het kleuteronderwijs, mejuffrouw Stol, gaarne tot het hare maakte in een speech je waarin zij haar blijdschap uitte over het feit, dat het kleuteronderwijs niet langer het kind van de rekening werd en feelier in Haarlem niet. Opvoeding tot verantwoordelijkheid De heer W. F. Happé lichtte namens „Volksonderwijs" de betekenis van het openbare lager onderwijs toe. De openbare school is er niet alleen om kennis bij te brengen, maar ook om de kinderen te vor men tot mensen met begrip voor de gees telijke en zedelijke waarden die bij alle verscheidenheid van overtuiging ons ge meenschappelijk erfdeel vormen, aldus de heer Happé, die besloot: „Wanneer de heer Kuipers erin slaagt deze taak te vervullen, feullen gemeentebestuur, personeel en ouders de voldoening hebben, dat hier een belangrijk stuk werd bijgedragen tot de Vorming van zich hun verantwoordelijk heid jegens de gemeenschap en zichzelf bewuste mensen. Vervolgens was het de beurt van de heren J. M. Vercruysse namens het School- parlement, J. ICoerts voor de Nederlandse Onderwijzers Vereniging en Verkijk als voorzitter van de Centrale Ouderraad hun beste wensen, al dan niet vergezeld van wijze raad, aan de heer Kuipers mee te geven, Vrome wensen Toen was het ogenblik gekomen waarop üe heer Fruitema namens „Haarlem Zuid- West" de klok kon overdragen, maar na tuurlijk niet zonder een paar wensen van de buurtbewoners zachtjes onder de aan dacht van de wethouder te hebben ge bracht: de overwegmisère van Pijlslaan en Munterslaan, de behoefte aan een speel weide en aan een lokaal, waarin iets aan cultureel werk zoii kunnen worden ge daan. Maar zo'n lokaal bezitten we nu, zei de heer Fruitema, die in de Christiaan Huy gensschool in dat opzicht wel enig perspectief zag. Tenslotte spraken de beide hoofden ieder een dankwoord. De heer N. Kuipers, die de chef van de afdeling Onderwijs ten Stadhuize, de heer Peizeiman, niet vergat en ook het Huis vestingsbureau niet dat hem nog een onder dak moet verschaffen herinnerde eraan, dat hoewel het onderwijs op zijn school een progressief karakter zou dragen, men niet moest ver-wachten, dat er nu ook van Maan dag meteen progressief gewerkt zou wor den. „Wij zullen de kinderen aanvankelijk veel en alle steun moeten geven en eeisi daarna kunnen wij ons geleidelijk terug trekken en het kind zelfstandigheid leren. Opvoeding is een kwestie van liefde, ge duld en wijsheid en alleen waar de eerste bloeit kunnen de laatsten groeien, staat er op de grafsteen van Jan Ligthart. Dit woord willen wij als richtsnoer bij ons werk in gedachten houden", eindigde de heer Kuipers Mejuffrouw Bouwer sloot daarop aan met haar woord, dat de kleuters volgens de nieuwste inzichten zouden worden geleid, zonder angst en zonder dwang opdat zij zich vrijer en blijer zouden kunnen ont plooien. Vervolgens maakten, allen een rondgang door het gebouw. Poging tot omkoping De Haarlemse politie-rechter veroordeelde vanochtend bij verstek een schoenfabrikant uit Amsterdam, die gepoogd had een ambte naar van de Rijkspolitie te water om te kopen. Verdachte had een paaltje op de Rijks weg AmsterdamDen Haag omvergereden en toen de politie-man hem r^jlde bekeuren, had hij getracht deze te overreden om dit na te laten, daarbij verklarende: „Geld speelt geen rol bij mij". De officier van justitie zei dat een boete dus wel weinig zou helpen en eiste een maand hechtenis. De politie-rech ter maakte er een week van. Een café-houder uit Zandvoort, die er van werd beschuldigd een reclame-bord van volkskoffiehuis, dat vlak bij zijn bedrijf stond, uit de grond te hebben gerukt er hebben beschadigd, hoorde wegens vernie ling honderd gulden boete tegen zich eisen. Hij werd veroordeeld tot dertig gulden hoe wel hij verklaarde, dat hij het bord dat ge deeltelijk door de wind zou zijn omgewaaid, slechts had willen bewaren om verdere schade te voorkomen. MEISJE UIT TRAM GEVALLEN Zaterdagavond omstreeks zeven uur is winkelmeisje uit Zandvoort in de Tempe liersstraat van de tram gevallen. Zij had met haar verloofde op het achterbalcon staan stoeien, waardoor waarschijnlijk het hek is open gegaan. Zij viel achterover op straat en liep een gekneusde rib en een paar schaafwonden op. Na ter plaatse te zijn ver bonden, is zij met een taxi naar haar woning gebracht. Het publiek wil weten, wat gij hebt aan te bieden. Laat dus niet na, het dit geregeld te vertellen. Adverteer in Haarlems Dagblad Een speeltuin in Haarlem-Z.W. Onder auspiciën van het Verbond van Haarlemse "Speeltuinverenigingen, maakte een aantal ouders en kinderen, voorop gegaan door muziek. Zaterdagmiddag een rondgang door de straten van de-Wijk Haarlem-Z.W., dat is de Wijk ten Westen van de spoorlijn Haarlem—Leiden. Op het Theemsplein werd de stoet ontbonden met een opwekkend woord aan de bewoners om heden, Maandag avond aanwezig te zijn op een bijeenkomst in het gebouw „De I-Ioge Berg" aan de Pijls laan. De voorzitter van het Verbond van Haarlemse speeltuinverenigingen zal daar spreken over „De jeugd van de straat. De speeltuin is paraat". Het doel is om ten behoeve van deze wijk, die door de spoorweg voor jeugdige kinde ren zo geïsoleerd ligt, te komen tot oprichting yan een speeltuin op het Theemsplein. Daartoe werd reeds een werkcomité opge richt. De ouders in deze wijk worden per circulaire opgewekt hiervoor dan ook offers te willen brengen. Burgerlijke stand van Haarlem I-IAARLEM. 3 September 1949 ONDERTROUWD: 3 Sept., A. J. de Wit en E. A. Kuijpers. GEHUWD: 3 Sept., J. A. Korteweg en P. C. Veenenbos. BEVALLEN van een zoon: 1 Sept., W. Struikvan Broekhuizen; P. van Wens- veenJansen; 2. Sept., P. Schellvan Elk; H. LammeréePrins: W. van Amelrooij Dijkstra;. M. M. M. C. Kortde Bruin; 3 Sept. M. KoekRuijgvoorn; M. J. ter Voort Nupoort. BEVALLEN van een dochter: 1 Sept.. W. C. MosterdPleging: 2 Sept., J. M. J. Jan senvan Benten: A. J. van HoofBos: H. W. PotMaurik: G. M. MillecamSchouw. Ook de liefde voor de school gaat by de wethouder van Onderwijs door de maag. De heer D. J. A. Geluk toonde Zaterdagmiddag bij de opening van de Christiaan HiLygensschool te Haarlem grote belangste lling voor de geheimen van het miniatuur- keukentje in de lokalen voor de kleuters. Comedia opende het nieuwe seizoen .Goud en Antiek" PHILIPS - ERRES WALDORP RADIO met prima service J. G. KA ASEM BROOD... Technisch groot! GR. HOUTSTRAAT 131; SMEDESTRAAT 7 (Adv.) Agemdsi voor Haarlem MAANDAG 5 SEPTEMBER Phoenixterrein: Circus Strassburger, 8 Uur. Frans Hals: „Vier stappen in de wol ken", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vergeten levens", 18 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Mariandeï", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ,.De lange thuisreis", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Bambi", allé leeft., 11. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,.Het gezag zonder genade", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 6 SEPTEMBER Phoenixterrein: Circus Strassburger, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen, met Wie in de mening verkeert, dat er in het genre toneelstukken over de schijn baar edelmoedige man welke de ene mis daad op de andere stapelt teneinde het gelulc van zijn enig'kind te verzekeren, zo langzamerhand het laatste woord wel is geschreven, die heeft stellig de thriller „Goud en Antiek" van Edward Percy nog niet gezien. Men kan er zich deze maand in het Centraal Theater te Amsterdam van overtuigen dat er voldoende spanning uit gehaald kan worden om twee bedrijven dragelijk en het laatste redelijk goed te maken. Alleen voltrekt de overladen in trige zjch wat traag en gebeurt er nau welijks iets tegen de verwachting in. De schrijver die eigenlijk Edward Percy Smith heet, lid van het Engelse Lagerhuis is niet alleen conservatief in zijn poli tieke opvattingen doch ook, hetgeen ons te dezer plaatse meer ter harte gaat, in de manier waarop hij zijn dramatische si tuaties behandelt. De hoofdpersoon is de uiterlijk respec tabele antiquair Descïus Heiss, een emi grant met een somber verleden, die op treedt als heler van gestolen goud en zil ver, in de macht valt van een chanteur als deze op geniepige wijze zijn geheime smeltkamer achter een verschuifbaar pa neel ontdekt, doch zich vlak voor de pauze door wurging van deze lastpost ontdoet, 1-Iet fatsoenlijke bestaan, dat nu eindelijk voor hem schijnt te zullen aanbreken, mag hij echter niet meer beleven. In Engeland behaalde dit stuk een succes dat twee volle jaren duurde, maar in New York moest het, ondanks de medewerking van nie mand minder dan Boris Karloff, reeds na een week van het répertoire genomen worden. En bij ons? Comedia geeft er onder de zorgvuldige regie van Jan Teulings in een sfeerrijk en uitermate bruikbaar décor van Lucas Wensing een bezienswaardige voor stelling van. Het spel van John Gobau is vaak groot en aangrijpend, vooral tijdens de scènes waarin zijn menselijkheid huive ringwekkend wordt, ook al beluisterde men te dikwijls een opzettelijk effectbejag door middel van rhetorische aanwensels. Onverdeeld valt alleen de bewondering uit voor Fons Rademakers als de verwijfde falsaris met zijn liederlijk onbeschaamde glimlach en pooierachtige houding van het achterwaarts geheven hoofd. Hulde komt voorts toe aan Magda Jans- sens voor haar typering van de aanhanke lijke en zenuwachtig-domme tante, aan Joekie Broedelet voor haar met veel hu mor naar het leven getekende huishoud ster, aan Lous Hensen voor de lieve doch ter en aan Jan Teulings voor de fantasie loze man van de politie. Ellen Vogel en Bob Verstraete konden eigenlijk maar heel weinig aan hun vlakke tekst toevoegen. Henk van Ulsen dit jaar cum laude voor het eindexamen van de Toneelschool geslaagd debuteerde als de inbreker. Hij beschaamde geenszins de verwachtin gen en gaf zelfs ondanks een wat jeugdig temperament met indrukwekkende beheer sing een boeiende vertolking van deze moeilijke rol. Wie niet meer verwacht dan een preten tieloze avond met een niet geringe dosis opwinding, zal van een bezoek aan deze vertoning geen spijt hebben. Molnars geraffineerde sieraad van smalle toneelschrijfkunst (in de bewerking van P. G. Wodehouse) onder oovenstaande titel heeft Zaterdag en Zondag het publiek in de Haarlemse schouwburg in die staat van geestelijke dronkenschap gebracht, welke moderne blijspelen nog maar zelden vermogen op te wekken. Aan mijn recensie in enthousiaste toonaai'd van de Amster damse première heb ik weinig anders toe te voegen dan een aanmaning om deze leuke opvoering van een brillante come- die vooral niet te missen. Slechts het op treden van Edy de Boer in de enige vrou wenrol bleek niet tegen het weerzien be stand» DAVID KONING. Uitbreiding Rijkskweekschool te Haarlem Samenwerking met de gemeen ten Haarlem en Heemstede Om aan de yele verzoeken tot toelating te kunnen voldoen is aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen aan de Leidse Vaart te Haarlem een afzonderlijke derde klasse ingericht voor hen,, die in het bezit zijn van het einddiploma van een HBS, Lyceum of Gymnasium en een tweejarige op leiding voor "net onderwijzersambt zullen ont vangen. Dit is een verheugend teken, daar in 1951 en volgende jaren een groot tekort aan leerkrachten dreigt te ontstaan. Aangezien de Rijksleerschool de practische vorming van 70 derde en vierde klassers niet alleen kan verzorgen, is in overleg met de wethouders van Haarlem en Heemstede en de Rijksinspecteurs van het L.O. een groot aantal scholen in beide gemeenten aange zocht de kwekelingen als hospitanten te ont vangen. Door deze samenwerking wordt het misschien mogelijk het gesignaleerde gevaar grotendeels te vermijden. Het zal noodzakelijk zijn in 1950 opnieuw een parallelklas te vormen, aangezien ook de lagere klassen geheel bezet zijn. Opmerke lijk groot is het getal leerlingen met over gang van klasse III naar IV van een Middel bare School, dat een volledige vierjarige op leiding heeft gekozen door plaatsing in de eerste klasse van de Rijkskweekschool. Misverstand kostte monteur het leven Zaterdagmiddag was een twintigjarige monteur aan een garage te Schalkwijk (Utrecht) bezig met een reparatie aan eén autobus. Door een misverstand tussen hem en de chauffeur kwam de bus in beweging, waardoor de monteur, die onder de wagen lag, ernstig werd gewond. Tijdens het ver voer naar het ziekenhuis is hij overleden: Orgelbespeling Er wordt een orgelconcert gegeven in de St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdag 6 September 1949 des avonds van 89 uur door George Robert. Het progTamma luidt: 1. „Vom Himmel hoch, da komm ich her", Joh. Pachelbel 2. Dorische Toccata en Fuga, J. S. Bach 3. Concert A gr. t. (Largo, Allegro. Menuet, Fuga), G. F. Handel 4. Choral, A. Honegger 5. Prélude pastoral, Cor Kint 6. Toccata, Marius Monnikendam John Gobau. Magda Janssens en Henk van Ulsen in het tweede bedrijf van „The Shop at Sly Corner" van Edward Percy, door Comedia thans in Amsterdam onder de titel „Goud en Antiek" vertoond. Tentoonstelling van werken van Theo Groeneveld geopend Er waren heel wat Zandvoorters Zaterdag middag naar het Huis van Looij gekomen om de opening van de expositie van werken van hun plaatsgenoot Theo Groeneveld bij te wonen. Ook de burgemeester, mr. lï. M. van Fenema. en zijn echtgenote gaven van hun belangstelling blijk. Wethouder Geluk - net van een soortge lijke ceremonie in de Christiaan Huygens school aangekomen - sprak het openings woord. De tentoonstelling van Groeneveld - wiens werk hij als blijmoedig karakteriseer de - wijdt het Huis van Looij als expositie ruimte in en de wethouder bracht in het kort de gecompliceerde voorgeschiedenis van de totstandkoming van dit musevim in her innering. Evenzo roerde hij even de bezwaren aan die sommige kunstenaars in Haarlem ge meend hadden tegen'deze tentoonstellings ruimte te moeten ontwikkelen. De heer Geluk was ervan overtuigd dat de wijze waarop de schilderijen en tekeningen van de heer Groeneveld door de vele mogelijk heden die de ruimteveröeling in het Huis van Looij - in tegenstelling tot die in de expositiezaal van het Frans Halsmuseum - biedt tot hun recht zijn gekomen, c-ventuële tegenstanders van het nieuwe cultuurcen trum van hun ongelijk zou overtuigen. Tenslotte had de wethouder het nog over het belang van de ontwikkeling van de goede smaak bij het grote publiek; hij hoop te dat de tentoonstelling van Groeneveld daartoe veel zou bijdragen. Heemsteedse Reddingsbrigade De Heemsteedse Reddingsbrigade heeft het dertigjarig bestaan Zaterdagavond ge vierd in het Sportparkrestaurant. De heer H. Hessels opende de bijeenkomst en gaf een historisch overzicht van de vereniging. Hij herdacht in het bijzonder de overleden voorzitter, de heer B. Dekker. Vervolgens huldigde hij een der jongste leden van de vereniging. Ton Driessen, een lid van de jeugdgroep, die in de afgelopen zomer een klein meisje uit het water heeft gehaald. Hij overhandigde de jeugdige redder een diploma en een geschenk. Het verdere deel van het programma werd op goede wijze door het amusements orkest van de Haarlemse Politie Muziek vereniging verzorgd. Zondagmiddag hield het bestuur een receptie welke druk werd bezocht. Onder de aanwezigen waren de loco-burgemeester van Heemstede, de heer E. J. van Lent, de heer J. J. v. Goor namens het bestuur van de Heemsteedse zwemvijvers, de heer J. J. Borgers namens de E.H.B.O. te Heemstede, de heer A. v. d. Berg, bestuurslid van de Nederlandse Bond tot het redden van dren kelingen, het aistrictsbestuur van deze organisatie, bestuur van H. P. C., de heer L. Kooyman. één der oprichters van de vereniging en vele anderen. Intrede ds. D. 3. Spaling 3zn. te Hoogersmilde Zondagmorgen werd Ds. D. J, Spaling Jzn. uit Heemstede door Ds. J. van Winters wijk uit Grijpskerke (Z.) bevestigd als pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Hoo gersmilde (Dr.) Als tekst was gekozen 1 Ko ningen 6 vers 7. Zondagmiddag half drie deed Ds. Spaling aldaar onder zeer grote belangstelling zijn intrede. Onder de aanwezigen waren B. en W. en enige predikanten. Ds. Spaling sprak naar aanleiding van Joh. 3 vers 27: „Geen mens kan iets aannemen, tenzij het hem uit de hemel geschonken zij." Aan het einde van de preek richtte hij woorden van dank tot allen, die door hun tegenwoordigheid een blijk van belangstelling hadden gegeven. Vriendelijke woorden werden daarna ge sproken door ouderling A. Dijksterhuis, door de heer G. van Dijk, namens het „Col legium theologicum c.s. Ja we Nissi" te Lei den en door Ds. Stap als consulent namens de Ring, SCHEEPVAART Akkrumdijk, 4 Sept. van Rotterdam te Bremen. Albireo, 5 Sept. van Dubai te Bahrein. Alcinous, LiverpoolJava 4 Sept. van Singapore. Alderamin, 3 Sept. nog te Lulea. Aludra, 4 Sept. van Glasgow te Ant werpen. Alwaki, 2 Sept. van New York n. Antwerpen. Andijk, RotterdamVera Cruz 3 Sept. te New York. Blitar, Rotterdam Batavia 4 Sept. te Tanajongpandang. Bois- sevain, Buenos AiresYokohama 4 Sept. van Rofrigues naar Penang. Breda. Am sterdamValparaiso 4 Sept. te Callao. Congostroom, 4 Sept. van Loanda naar Lo- bito. Delftdijk, VancouverRotterdam 3 Sept. te Londen. Grootekerk, Zanzibar- Amsterdam 4 Sept. v. Port Soedan. Japara, New YorkJava 3 Sept. van Suez. Joh. v. Oldenbarnevelt, JavaAmsterdam pass. 4 Sept. Finisterre. Kamerlingh Onnes, Java Rotterdam 3 Sept. van Belawan. Klip- fontein, KaapstadAmsterdam 4 Sept. te Antwerpen. Berkel, 3 Sept. van Archangel naar Nederland. Indrapoera, Rotterdam Java pass. 3 Sept. Guardat'ui. Kedoe. 3 Sept. van Nederland naar Kaapstad. Kota Agoeng, BataviaRotterdam pass. 4 Sept. Finisterre. Kota Baroe, 5 Sept. van Batavia te Rotterdam. Limburg. 3 Sept. 13 uur van Trinidad naar Kaapstad. Linge, 3 Sept. van Gefle te Yxpilla. Sibajak, 3 Sept. van Ba tavia naar Rotterdam. Slamat. Rotterdam Makassar 4 Sept. van Genua. Tosari, 5 Sept. van Cheribon te Semarang verwacht. IJsel, 4 Sept. van St. Marc te New Orleans. Wa terman. RotterdamJava pass. 4 Sept. Gibraltar. Weltevreden. 4 Sept. te Penang. Willem Ruys, Rotterdam—Java pass. 4 Sept. 18 uur Gibraltar. Zeeland (KRL), 3 Sept. van New York te Bahrein. Zuider kruis, RotterdamJava, 4 Sept. van Co lombo. Kota Inten, 3 Sept. van Batavia n. Rotterdam. Leopoldskerk, CalcuttaRot terdam 5 Sept. te Aden. Maaskerk, 4 Sept. v. Monrovia naar Port Bouet Huurders vierden feest met hun huisbaas Driehonderd lege (maar compleet gemeu bileerde) woningen in Haarlem-Oost en geen sterveling op de verlaten straten! Dat was het trieste beeld, dat ganse woonwijken in Haarlem-Oost Zaterdagavond te zien gaven en het is maar goed dat noch de Volkshuisvesting noch het inbrekersgilde hier de lucht van gekregen hadden, anders hadden zij beide hier een slag kunnen slaan van waarlijk unieke proporties. De aanlei ding tot deze ongewone situatie was een groot feest dat in het Concertgebouw ge geven werd en waarheen de Haarlem- Oosterlingen buurtsgewijze en met mede neming van al hun in- en samenwoners opgetrokken waren. Dal feest betrof de viering van de dertigste verjaardag van hun collectieve huisbaas, de woningbouw vereniging „Onze Woning", die deswege met haar huurders eens danig de bloeme tjes buiten is gaan z'etten. En dat daaraan niets ontbroken heeft, bewees reeds het feit dat de gezamenlijke huurdersschaar al na de eerste liedjes voldoende ontdooid was om luidkeels mede te werken aan de totstandkoming van Marietje die niet op d'r. nagels moet bijten (u kent haar toch?), om nog maar te zwijgen van de smeltwater- val die de Klok van Arnemuiden ontke tende op de voorhoofden der feestelingen. Een niet gering aandeel in het slagen van de avond hadden de vlotte conférencier Joop van Deysel, de imitator Huib van Meurs (vooral zijn Buziau-creatie ver wekte heel wat vrolijkheid) en de veel zijdige Damarie's, die met hun liedjes, dansen en muzikale intermezzi veel succes hadden. Ook Pietro Nakaro's mysterie show mocht er wezen, maar de clou van de avond waren naar onze smaak de char mante liedjes van de radio-cabarettiere Beppy Murray, wier goedgekozen en uit stekend voorgedragen wijsjes uit de oude doos bij de bedaagdere „huurlingen" dan ook stormen van geestdrift ontketenden. Aan het begin van de avond had de heer P. Coerts als voorzitter van de feestcom missie in een kort woord de historie van de bouwvereniging en haar belangrijkste medewerkers herdacht. Het feest werd be sloten met een geanimeerd (en warm) bal dat tot diep in de nacht voortduurde. De heer H. van Meurs nam hierbij de honneurs waar, de Moonlight Serenaders zorgden onafgebroken voor veel, zéér veel muziek. Twaalf meisjes verdronken in verraderlijke vijver KEULEN, 3 September (Reuter). Twaalf schoolmeisjes van de leeftijd van twaalf tot veertien jaar zijn bij het baden in een vijver bij Kaiserau (zestig kilometer ten Oosten van Keulen) verdronken. De kinderen maakten deel uit van een klasse van een meisjesschool te Gimborn. die met de onderwijzeres was gaan baden. De vijver die is aangelegd voor industriële doeleinden, is ondiep aan de kant, doch deze ondiepte gaat zonder verloop over in een diepte van ongeveer vier meter. De bodem is bedekt met waterplanten. Toen de kinderen hand in hand het water inliepen, verloren enke len hun evenwicht op de glibberige bodem, gleden af in de diepte en trokken de ande ren mee. De onderwijzeres kon nog vier van de zestien kinderen, die in het diepe water geraakt waren, terughalen, de andere twaalf echter verdronken. De onderwijzeres die geheel overstuur was, werd door de politie in verzekerde bewaring genomen. De lijken der verdron ken kinderen werden naar de school te Gimborn overgebracht. Nederlandse militairen door strijdgroep bij Malang ontvoerd Malang (Aneta). Op 2 September is in een kampong ongeveer 30 kilometer ten Oosten van Malang een kleine Nederlandse patrouille overvallen door een strijdgroep. Er werden zes Nederlandse militairen ont voerd. Volgens andere berichten worden deze zes militairen thans gevangen ge houden in het kamp van deze strijdgroep. Doctoraat honoris causa voor Prinses Wilhelmina Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Northampton (Massachusetts) dat Prinses Wilhelmina en mevrouw E. Roosevelt voor komen onder de personen, wie de doctorale graad honoris causa zal worden toegekend gedurende de jaarlijkse bijeenkomst van Smithcollege, welke op 20 December zal worden gehouden. De Nederlandse ambas sadeur te Washington, mr. E. N. van Klef- fens, zal uit naam van Prinses Wilhelmina de bul in ontvangst nemen. Er mag meer hout voor woning bouw worden gebruikt Naar wij vernemen heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting thans besloten tot opheffing van de laatste be perkende bepalingen voor het gebruik van hout bij de woningbouw, waardoor de aan zienlijk verbeterde houtpositie in ons land ten goede komt aan de volkshuisvesting. In plaats van de totnutoe verwerkte tien kubieke meter per woning, mag voortaan evenals vóór de oorlog het geval was, weer veertien kubieke meter hout gebezigd wor den, hetgeen niet alleen een besparing van andere en duurdere bouwmaterialen be tekent, doch tevens een verminderde kost prijs per woning. Bü Zaandam is het lijkje uit de Zaan opgehaald van een negenjarig knaapje, dat sinds Vrijdag werd vermist. Vermoedelijk is het kind bij het spelen te water geraakt en verdronken. Een 37-jarige betonarbeider uit Hoogc- veen is in een betonfabriek aldaar in aan raking gekomen met een onder stroom staande draad. De man, die een vrouw en vier kleine kinderen achterlaat, was onmid dellijk dood. Prof. dr. L. J. M. Beel heeft gisteren bij de herdenking van Brabants gevallenen een rede uitgesproken. De schrijver An toon Coolen hield vervolgens nominaal appèl van de 662 gesneuvelde Brabanders. HAARLEM EN OMGEVING De bisschop van Haarlem der Oud- katholieke kerk heeft kapelaan D. N. de Rijk van IJmuiden benoemd tot pastoor te Egmond aan Zee als opvolger van pastoor J. A. J. van Zanten. De Heemsteedse Vereniging voor School- en Werktuinen heeft een tuinmid- dag georganiseerd op de schooltuin aan de Herenweg, tegenover de Kerklaan, op Don derdag 8 September, Het doel is een idee te geven van de practische tuinarbeid. die door de jeugd wordt verricht, terwijl tevens gedemonstreerd zal worden met het levende materiaal, zoals bijen en zijderupsen. PLAATS een Groentje in Haarlems Dagblad. Dat doen tienduizenden elk i jaar weer. Beter bewijs dat het voordelig en ver- standig is, valt toch niet te leveren. De feestconcerten De reeks feestconcerten, die ter gelegen heid van het jubileum van „St. Michael zijn gegeven, werd nadat Vrijdagavond een goed geslaagd concert van het Heemsteedse Fanfarecorps „Excelsior" onder leiding van de heer J. Beekhoven gegeven was Zater dagavond voortgezet door de R.K. Harmonie „St. Caecilia" uit Voorhout, onder leiding van de heer F. de Zwart. Ook dit feestcon- cert slaagde in alle opzichten uitstekend, al was het te merken, dat de leden door bim werkzaamheden in het bloemboilenbedrijf geen voldoende tijd hadden kunnen vinden voor studie. Zondagavond was ten slotte de beurt aan de feestvierende vereniging zelf tot het ge ven van een sluitingsconcert. Zij had zich daarvoor de medewerking verzekerd van het Katholiek Gemengd Koor. onder leiding van de heer Evert Haak. Wat „St. Michael" ten gehore heeft gebracht, was tot nog toe het beste van alle concerten en niet alleen de marsen, maar ook een stuk werk als „Or- phée aux Enfers" uit de gelijknamige opera van Offenbach, genoot een uitstekende ver tolking. De pistonsolo in „Tolle Streichen" van Waldteufel werd zeer beschaafd voorgedra gen door de heer A, Gozeling en de dirigent van „St. Michael" heeft zich weer eens doen kenmerken als een uitstekend leider. Bij het Katholiek Gemengd Koor bleken de heren partijen te zwak te zyn. wat van invloed was op de zang. Een stevige propaganda tot uitbreiding van het aantal leden zal geen kwaad kunnen. Van de gezongeu nummers vielen de Oud-Nederlandse liederen in de bewerking van Sem Dresden wel het meest in de smaak. Er was bij dit sluitingsconcert een zeer groot aantal belangstellenden, hetwelk even wel niet wil zeggen, dat er veel luisteraars waren. In tegenstelling met vorige avonden was het publiek zeer onrustig en eerst na het optreden van het Katholiek Gemengd' Koor werd het iets minder. Een woord van dank aan „St. Michael" voor het genomen initiatief is zeker wel verdiend. Grole drukte tijdens week-end in Zandvoort Een goed na-seizoen voor de badplaats De stralende zon heeft gedurende het eer ste week-end in September in Zandvoort aan strand en zee een toevloed van gasten gebracht, dat elk mid-zomer week-end zo niet overtrof, dan toch zeker evenaarde, Dui zenden en duizenden mensen, die de warmte van de steden ontvluchtten, kwamen verpo zing zoeken aan 't strand, waar 't echter door de warme Zuid-Oostelijke land-wind, die geen verkoeling bracht, niet veel minder warm was. Slechts de heerlijke tempera tuur van het zeewater bracht deze afkoeling wel, doch de zon schroeide in deze late zo merse dagen nog menige blanke rug rood. Zou er deze Zondag geen rijverbod voor auto's hebben bestaan, dan zou Zandvoort zeker één der allerdrukste dagen van het gehele jaar hebben gehad. Door het aanhoudende mooie zomerse weer, is het daarbij nog een opmerkelijk ver schijnsel, dat vele badgasten, zowel bij par ticulieren als in de pensions en hotels heb ben bijgetekend voor één of twee weken en dat de afloop van het seizoen thans ook lang zo duidelijk nog niet merkbaar is, als dit in andere jaren het geval was. Zandvoort pro fiteert thans van een na-seizoen, dat door zijn buitengewone stabiliteit en zomerse warmte nog véél goedmaakt ten opzichte van een slecht begonnen hoog-seizoen in Juni en Juli. Bloemendaal Heemstede Oud-HeemstedeBennebroek Als gevolg van de met zoveel succes ge houden excursies heeft de vereniging „Oud Heemstede-Bennebroek" het plan opgevat op 17 September wederom een excursie te organiseren, welke ditmaal als doel de stad Edam zal hebben. Het is de bedoeling, dat uitstapje wederom per touringcar te maken. Examens Bij het eindexamen van de Rijksschool voor Hogere Politie Ambtenaren te Hilver sum, slaagden voor Officier van Rijkspolitie de heren Wijnstroom A. J., te Bloemendaal en Buitendijk, J. W, te Overveen. die tevens tijdens de opleiding het H. L. O., het N. O. C. en zwemmend-redden diploma behaalden. Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 324% 322 263 262% Philips 244% 244% A. K U 187% 188 154 Nederlandse Ford 286 Nederlandse Kabel 292% v. Berkei's Patent 124 Scheepvaart- Unie 165% 165 Holl.Amerika Lijn 166 Deli Maatschappij 143% 141% H. V. A. 156% 155 A'dam Rubber 135J4 131% Ned. Handel Mij. 156% N.-I. Handelsbank 104 Billiton Mij II 320 Thea Witkamp Pianolerares (Staatsdiploma) OLIESLAGERSLAAN 1 (b. d. Koninginneweg) heeft haar piano- en theorie lessen hervat. WOXINGRUTL \angeb. op Herengracht Am sterdam Eerste Etage met badkamer en telef. in ruil voor woning in omstr, van I-Iaarlem met minstens 4 a 5 kamers, liefst heel of bene denhuis. Brieven ho. 3922. De Raad van Toezicht der N.V. Militex, gevestigd te Heemstede, roept aandeel houders dezer N.V. op tot een buitengewone algemene aandeelhoudersvergadering op Maandag 12 September 1949 's avonds 9 uur in een der zalen var. Hotel Café Restaurant Lion d'Or te Haarlem. De agenda ligt uitsluitend voor aandeelhouders gedu rende 5 dagen aan de verga dering voorafgaande ter in zage ten kantore van de ven nootschap» De curator in het faillisse ment van CHR. GROEBE, bouwondernemer, wonende te Zandvoort. heeft op 3 Sep tember 1949 ter griffie der Arrondissements-Rechtbank nedergelegd de enige uitae- lingslijst in bedoeld faillis sement, welke aldaar gedu rende 10 dagen kosteloos voor de schuldeisers ter in zage zal liggen. De curator: Mr. W. G. J, Veenhoven Haarlem, Kenaupark 30,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3