Haarlems Dagblad B. en W. „Oplossing der moeilijkheden niet gemakkelijk of snel" Eerste zittingen van West-Duitse Bondsraad en Bondsdag te Bonn „In Straatsburg bleek het bestaan van een Europese saamhorigheid" Weerbericht 64e Jaargang No. 19341 Bureaus: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant, j Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cu «©prstfite tlaariemsrtje Courant (3Cttno 165-6) Don'derdag 8 SeptenilJer 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag by de Administratie. Directie: P. W. Peerebooni en Robert Peereboom IN DE HAAGSE GEMEENTERAAD heeft de waarnemende burgemeester, wethou der Feber, „met geheimzinnige stem", zoals de N.R.C. het aanduidt, mededeling gedaan van „een gebeurtenis, welke met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid in de komende zittingsperiode zal plaatsvinden: binnen vier jaar zal den Haag weer een echte burgemeester krijgen". Er is wel aanleiding voor deze ironische vorm van critiek. Ge zult u herinneren dat indertijd de Haagse burgemeester is afgetreden. Hij heette mr. Visser en was pas twee jaar in functie. Ernstige critiek op zijn persoonlijk beleid leidde tot zijn ontslagaanvrage. Het schijnt dat daarna de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. de Ranitz, die paSj enkele maanden tevoren benoemd was, over de opvolging is gepolst en niet op het aanbod is ingegaan. Sindsdien hoort men er niets meer van. Het moge niet gemakkelijk zijn de ware eerste burger van den Haag te nden, omdat hij behalve over aanmerke lijk bestuurstalent en veel mensenkennis beschikken moet over de gave, met zijn tijd te woekeren en een groot deel daarvan aan zijn representatieve taak te besteden. Zijn vrouw dient voor dit laatste ook bij zondere aanleg en belangstelling te hebben. Dit is van belang bij alle burgemeesters benoemingen in grotere gemeenten: in den Haag is het in bijzondere mate het geval en wordt aanmerkelijke beheersing van vreemde talen zeker vereist. Wij kunnen evenwel niet aannemen dat een over deze dualiteiten beschikkend „burgemeesters- paar" niet te vinden zou zijn; wij nemen 2elfs aan dat verscheidene paren in aan merking komen. Nu is dan ook wel gebleken, dat het on vervuld blijven van de Haagse vacature niet aan gebrek aan candidaten ligt. Andere burgemeesters-vacatures blijven evenzeer onvervuld. Daartoe behoort o.a. Heemstede. Ook Assen is vacant. Middelburg is het iuist geworden, doordat burgemeester Sandberg tot Essenburg plotseling is over leden. Nu zijn dus drie van de elf provin ciale hoofdsteden burgemeester-loos. Het zelfde geldt voor een aantal kleinere ge meenten. De verklaring van het grote aan tal onvervulde vacatures is, dat wij "nu al geruime tijd zonder minister van Binnen landse Zaken zijn. De minister ad interim, mr. J. R. H. van Schaik, stelt zich blijk baar op het standpunt dat hij dergelijke be noemingen op de nieuwe functionaris moet laten wachten. Wij begrijpen niet goed waarom. Maar het is nog minder duidelijk waarom het zo lang duurt eer er een nieuwe minister van Binnenlandse Zaken komt. Vanmorgen deelde onze parlementaire redacteur mede dat „een vermoeden schijnt te bestaan dat in de tweede helft van deze maand de benoeming van een minister zou kunnen loskomen". Hij had dat juist ver nomen. Het is dus nog erg vaag. De slap heid van bewind, ten deze getoond, verdient critiek. Binnenlandse Zaken is een belangrijk departement. En voor de ge meenten is het ongewenst dat de colleges van B. en W. gedurende lange perioden in feite zonder B. zijn en dus alleen maar uit W. bestaande gemeentesecretaris, di> belangrijk deel van uitmaakt, niet tt na gesproken. Men kan alle waardering hebben voor de wijze waarop een wethou der de burgemeesterstaak waarneemt, maar als regel zal hij zelf de eerste zijn om te zeggen, dat het beter voor de gemeente zou zijn als „een echte burgemeester" -- zoals ir. Feber hem in den Haag zelf noemt werd aangesteld. Die kan immers zijn ganse arbeid en aandacht aan de gemeente geven en dat kan zijn waarnemer niet. Ons ge meentelijk bestel is er op ingericht dat de burgemeester dit wèl moet kunnen 'doen. Er zijn, zoals na gemeenteraadsverkie zingen vereist wordt, overal weer wethou- dersverkiezmgen gehouden, met veel voor afgaand partijen-overleg. In verscheidene gemeenten zuilen de kiezers met gemengde [evoelens van de resultaten kennis hebben genomen. Verheffend was de loop van laken in menig geval zeker niet. Jlet is een zaak die toepassing van de democratie be leeft en tekortkomingen scherp in het licht stelt. Er is reden genoeg om er nog eens afzonderlijk op in te gaan. Een geval als in Den Helder, waar één partij over 12 van ie 23 zetels beschikt dus één stem meer derheid en alle drie de wethouders aan- ijst nadat de minderheid van elf leden is Weggewandeld, omdat zij niet één wethou derszetel kan krijgen, maakt een trieste indruk. Het wordt nog triester doordat de >lf weggewandelden weigeren, in de raads- :ommissies te zitten. Zij zijn niet gekozen om zulk een opdracht te weigeren. Het gaat op dergelijke manier niet goed met een gemeente. Het gaat nooit goed als partijen hun eigenbelang boven dat van de jemeenschap stellen. En terugkomend op het eerste onderwerp, dat niet de W. maai de B. betreft, lijkt het nuttig eens te zeggen dat men in Den Haag de gemeenten een slecht voorbeeld geeft door de ministerpost, waarmee zij de nauwste connectie hebben, onbezet te laten en door vacatures in de gemeentelijke leiding maar onvervuld te laten. Dit wekt bij de gemeentebesturen en terecht een sterk gevoel van wrevel. Met maakt de indruk alsof men aan hun vaak zeer toegewijde arbeid niet voldoende sandacht schenkt en hen maar zowat achte loos behandelt. Een psychologische fout. R. P. Lugubere getuigenis tegen Von Manstein In een geschreven getuigenis, dat heden ioor de openbare aanklager in het proces egen de voormalige Duitse veldmaarschalk ron Manstein is voorgelezen, verklaart de 'er dood veroordeelde SS'er Braune, dat Von Manstein bevel gegeven heeft tot het uitmoorden van een stadje op de Krim. Braune getuigde, dat Von Manstein na de herovering door de Duitsers van het plaats je Eupatoria bevel gaf alle mannelijke in- -oners dood te schieten als représaille voor het doden van 40 a 50 gewonde Duitsers ioor Russische partisanen. 1184 Personen verden in tankgrachten neergeschoten. ïeceptie ten paleize voor delega ties der Ronde Tafel-conferentie Koningin Juliana en Prins Bernhard zul len op Maandagmiddag 12 September in het paleis Noordeinde een receptie geven voor de leden van de delegaties der Ronde Tafel-conferentie. Brits-Canadees-Amerikaanse bespreking De brug moet aan beide zijden worden gebouwd, aldus sir Stafford Cripps Woensdag is de Brits-Canadees-Ameri kaanse conferentie over het Britse dollar probleem begonnen. Bevin, sir Stafford Cripps en sir Oliver Franks, de Britse am bassadeur in de Verenigde Staten, Leaster Pearson, de Canadese minister van Buiten landse Zaken, Douglas Abbott, de Canadese minister van Financiën en Hume Wrong, de Canadese ambassadeur te Washington, heb ben des morgens op het departement van Buitenlandse Zaken hun besprekingen met de Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, zijn assistent, William C. Marin, Paul Hoffman en Dean Acheson geopend. Later op de dag had een tweede bijeenkomst plaats. Tijdens een persconferentie deelde mi nister Snyder mede, dat op de inleidende bijeenkomst geen formele agenda werd vastgesteld. Wel zijn de ministers overeen gekomen werkgroepen te vormen, welke in détails de afzonderlijke aspecten van het te behandelen vraagstuk zullen bespreken. Ten aanzien van de duur van de confe rentie .is niets vastgesteld. Men ziet in, aldus minister Snyder, dat het te behandelen vraagstuk grote moeilijkheden met zich brengt, die niet vatbaar zijn voor een ge makkelijke of snelle oplossing. Redevoeringen Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de redevoeringen ge publiceerd, die de leiders van de drie dele gaties Woensdag te Washington hebben gehouden. John Snyder, de Amerikaanse minister van Financiën, verklaarde, dat de V. S. bereid zijn op de daartoe geëigende wijze Engeland te helpen in zijn strijd tegen de moeilijkheden van het dollartekort. „Alle naar voren gebrachte voorstellen zullen in welwillende overweging worden genomen ten einde te trachten de kloof van het dol lartekort in de sterlinggebieden van de handel met de V. S. dat meestal op onge veer 400 millioen pond sterling per jaar geschat Wordt, te dichten," aldus Snyder. „In een geest van wederzijds begrip zijn wij bereid die medewerking te verlenen, die past in het kader van onze. huidige bui tenlandse economische politiek. De regering van de V. S. beschouwt deze conferentie als een gelegenheid, van u het een en ander te horen over de vooruitgang, die gij geboekt hebt, over de moeilijkheden, waar ge mee te kampen hebt, en over de stappen, die ge voornemens zijt te ondernemen in verband met de geringere mate van Amerikaanse financiële bijstand volgens het Europees herstelprogram. Wij hopen als resultaat van deze besprekingen op elke wijze, die ons mogelijk is, de betere uitvoering van onze fundamentele programma's te verge makkelijken," zo besloot Snyder zijn rede. Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, deed een beroep op de V. en Canada om Engelands mogelijkheden om dollars te verdienen uit te breiden. Sir Stafford deelde de conferentie mee, wat Engeland heeft gedaan om het pro bleem van zijn dollartekort op te lossen. Hij zei dat Engeland zijn importbeperkingen zou moeten voortzetten, hoe onaangenaam en ongewenst dit ook is. Hij verklaarde, dat het probleem van overbrugging van Engelands dollartekort niet van Engeland alleen afhangt. „Het hangt ook af van de mogelijkheden, die óns worden geboden door de handelssystemen van andere landen. Wij erkennen, dat er een wijde kloof moet worden overbrugd en wij hopen, dat de brug tegelijkertijd aan beide zijden kan worden gebouwd." Sir Stafford zeide, dat de conferentie wordt gehouden tegen een achtergrond van ernstige bezorgdheid over de toekomst van de Westelijke democratieën. „De moeilijk heid die wij allen ondervinden is het schep pen van evenwicht in onze internationale betalingen. „Ik ben er zeker van, aldus sir Stafford, dat de periode van hulpverlening geacht moet worden ten einde te lopen met het einde van het plan-Marshall in 1952 en dat wij thans enige verbeteringen in onze eco nomieën moeten overwegen, welke de te- jkeer van crises kunnen voorkomen en welke meer beschouwd kunnen worden als stappen in de richting van een permanente oplossing dan als tijdelijke middelen. En at dit betreft zijn wij vastbesloten alles te doen om onze productiekosten te verla gen en onze industrieën in staat te stellen de goederen, die de rest van de wereld nodig heeft, op basis der concurrentie te leveren." Sir Stafford deed een beroep op de V. S. en Canada om Engeland halverwege tege moet te komen, door het verkopen van goederen in Amerika gemakkelijker te maken. ,De politiek van soberheid voor Enge land moet gehandhaafd blijven, opdat dit land zijn begroting in evenwicht kan bren gen," aldus sir Stafford, die er tenslotte de nadruk oplegde, dat Engeland niet vraagt om „hulp op basis van liefdadigheid" of zelfs om speciale directe bijstand. Sir Stafford sprak niet over de kwestie der eventuele devaluatie van het pond sterling. De Canadese minister van Financiën, Douglas Abbott, deed een beroep op de V. S. hun internationale economische poli tiek in overeenstemming te brengen met de huidige toestand, teneinde het dollarte kort van de wereld te helpen oplossen. Hij vroeg de Amerikaanse delegatie te overwegen of de Amerikaanse politiek met betrekking tot de tariefrechten en de in vesteringen in het buitenland „aangepast was aan de huidige internationale toe stand". Voor het oplossen van het dollar- tekort in de wereld zijn wijzigingen nodig zowel in de Amerikaanse als de Canadese politiek, zei Abbott. Hij vroeg zijn toe hoorders te geloven, dat „wij dit probleem realistisch zullen benaderen en-dat-wij niet zullen verlangen dat iemand anders verder zal gaan wat betreft het aanbrengen van wijzigingen dan waartoe wij zelf aan Ca nadese zyde bereid zijn." De acht-en-twintigjarige Amir (prins) Mansur een van de 32 zoons van de 69-jarige koning Ibn Saoed van Saoedi- Arabië is gistermiddag op het Britse vliegveld Northolt aangekomen. Prins Man sur is minister van Defensie in Saoedi- Arabië en hij komt in Engeland een studie maken van de militaire opleiding voor leger- en luchtmachtpersoneel. Nederlandse troepen blijven in Midden-Java 's-GRAVENHAGE, 7 September. Naar aanleiding van enkele berichten, die de laatste dagen hebben gecirculeerd over plannen tot terugtrekken van de Neder landse troepen uit enkele delen van Mid den-Java en in het bijzonder uit Soera- karta, deelt een woordvoerder van het ministerie van Overzeese gebiedsdelen ANP mee, dat de Nederlandse regering zich strikt zal houden aan de bepalingen van de gesloten overeenkomsten, zodat van een dergelijke terugtrekking van Neder landse troepen geen sprake kan zijn. Nederlandse gedemobiliseer- den naar Australië BATAVIA, 8 September (Reuter). Een aanhoudende stroom Nederlandse militai ren, die spoedig gedemobiliseerd zullen worden, vervoegt zich dagelijks aan het consulaat voor het verkrijgen van visa voor vestiging in Australië, aldus heeft de Australische consul-generaal in Indonesië, Charles Eaton, heden verklaard. Hij zeide, dat ongeveer 30 Nederlandse gedemobili- seerden iedere maand naar Sydney vertrok ken, op basis van het vestigingsplan van de regering van hel gemenebest voor geal lieerde demobilisanten. „Het zijn uitsteken de mensen, die goede burgers zullen zijn.' zo zeide hij en voegde er aan toe, dat hij de komst van autoriteiten uit Nederland verwachtte voor de bespreking van een nieuw plan, dat, naar men verwacht, de vestiging van 50.000 gedemobiliseerden uit Batavia in Australië zou omvatten. Een vooraanstaand ambtenaar van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde heden: „Australië bete kent voor vele honderden, mischien voor vele duizenden Nederlanders, die een nieuw leven wensen te beginnen in een land, vrij van oorlogsbedreiging, een land van be lofte. Voorts wensen velen zich te vestigen in Nieuw-Zeeland, welke naam voor ons een bekende klank heeft." Na wapenstilstand op Java en Sumatra nog negentien doden Naar United Press meldt is het aantal doden bij de Nederlandse strijdkrachten op Java en Sumatra sinds het van kracht wor den van de order staakt het vuren tot 1 September opgelopen tot negentien: 55 militairen werden in die periode gewond en twee vermist. Voor het bevel bedroeg het aantal slachtoffers gemiddeld dertig per week. United Press maakt voorts melding van verslechtering in de toestand op Bor neo, waar de algemene stakingen zich uit breiden en een aantal leden van het bin nenlands bestuur is afgetreden. Een republikeins comité is gevormd dat de resident van Zuid-Borneo verzocht heeft het bestuur te mogen overnemen. Ook het plaatselijk bestuur van Bandjer- masin is afgetreden. Generaal-majoor Soehardjo, die Borneo bezocht heeft voor het overbrengen van het bevel tot wapenstilstand aan de republi keinse strijdkrachten, heeft bij zijn terug keer in Djokja verklaard dat de bevolking van Borneo trouw blijft aan de republiek Dr. Arnold tot voorzitter van de Bondsraad gekozen Motorrijder in volle vaart tegen lantaarn geslingerd Wiel van zijspan raakte los Een 38-jarige motorrijder uit de Colum- busstraat in Den Haag is gisteravond van zijn motor tegen een lantaarnpaal geslin gerd. Zijn borstkas werd ingedrukt; de man bezweek tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Het ongeluk ontstond toen de motorrij der met een vaart van tachtig kilometer over het viaduct over de Schenkweg reed en een wiel van het zijspan losraakte. Protesten van links tegen de ontmanteling BONN. 7 September. De Lander- en volksvertegenwoordigingen van de nieuwe bondsstaat West-Duitsland zijn heden in Bonn bijeengekomen in eerste vergadering. Des morgens vergaderde de Bondsraad, waarin de vertegen woordigers der Lander zitting hebben. Dr. Arnold, minister-president van Noordrijn-Westfalen, werd tot voorzit ter van dit college gekozen. Des mid dags kwam de Bondsdag bijeen onder presidium van de 73-jarige Paul Löbe, Berlijns afgevaardigde zonder stem recht, die voor het Hitler-bewind vele jaren president van de Rijksdag was. De vergadering koos de christen-demo craat Erich Kohier tot voorzitter, die daarop de functie van Löbe overnam. De vergadering van de Bondsraad werd bijgewoond door de vier Hoge Com missarissen der bezettingsmogendheden welke later ook een deel van de zitting van de Bondsdag bijwoonden. Dr. Karl Arnold zeide in zijn openings rede, dat zijn verkiezing tot voorzitter van de Bondsraad een eer betekende voor Noordrijn-Westfalen, „een van de staten, die het meest getroffen worden door de eenzijdige beperking van onze souvereini- teit, welke, naar ik hoop, spoedig voorbij zal zijn." Herinnerend aan de fatale kwestie van het Ruhrgebied en de problemen van een juiste on humane oplossing ten aanzien van de toekomst van de uit het Oosten ver drevenen, richtte dr. Arnold een aansporing tot de partijen tot samenwerking op het gebied van de buitenlandse politiek. Na do verkiezing van de vice-voorzitters werd de plechtigheid besloten met uitvoe ring van muziek van Mozart. De Bondsdag kwam enige uren na de inauguratie van de Bondsraad bijeen. De 73-jarige Paul Löbe, voorzitter van de rijksdag in de eerste republiek, sprak de openingsrede uit. Hij hield een pleidooi voor het herstel van de eenheid met Ber lijn en met de Oostelijke zóne en voor de integratie van Duitsland in Europa als ge lijkgerechtigde. Na zijn dank betuigd te hebben voor de geallieerde hulp aan Ber lijn en West-Duitsland, deed Löbe een be roep op de openbare mening de Duitse de mocraten recht te doen wedervaren voor hun opofferingen in de strijd tegen de nazi's. Löbe zeide, dat het Duitse volk van het werk van dit parlement „een stabiele regering, een gezonde economie, een nieuwe sociale orde en veiligheid voor het particu liere leven" verwachtte ondanks „de bijna onoverkomelijke hinderpalen". „Wij kunnen dit niet op eigen kracht al leen presteren", aldus Löbe. „Wij zullen nog lange tijd buitenlandse steun nodig heb ben". De nieuw-gekozen voorzitter Kohier her innerde aan Duitslands rechten en plichten als een natie en verwees naar de 20 mil lioen Duitsers in het Oosten, „voor wie het lidmaatschap van deze bondsrepubliek de facto en de jure nog openstaat, opdat het West-Duitse parlement vroeg of laat een parlement voor geheel Duitsland worde. Kohier betuigde tenslotte „in dit historische uur onze gehechtheid aan Europa en de wereld, niet alleen met ons verstand maar ook met ons hart". Het Duitse volk wenst niets liever dan de vrede. Kohier sprak de hoop uit, dat uit een nieuw Europa een nieuw Duitsland van recht en rechtvaar digheid zou mogen verrijzen. Het laatste deel van Beethoven vijfde symphonie klonk na Köhlers laatste woorden. Toen Kohier op het punt stond de zitting te slui ten, stond het communistische lid Heinz Renner op voor het indienen van een motie tegen de ontmanteling. Onder rumoer zeide Kohier, dat deze te gelegener tijd in be handeling genomen zou worden. Erich Ol- lenhauer, plaatsvervangend fractieleider van de sociaal-democraten, slaagde er in een socialistische motie tegen de ontman- teling voor te lezen, niettegenstaande inter rupties van rechts. Hij diende deze met twee andere moties in voor plaatsing op de agenda van de volgende zitting. Hierop sloot Kohier de eerste zitting-van de Bonds dag. Koffietafel-conferentie in Den Haag De Ronde Tafel-conferentie, die beoogt in de komende maanden een regering te geven aan een staat van 70 millioen inwo ners, zou men eigenlijk de nieuwe naam van „koffietafel-conferentie" moeten ge ven, aldus Daniel Schorr in het vooraan staande Amerikaanse blad Christian Science Monitor. In het artikel wordt ge zegd: „De enorme ovale tafel in de Middel eeuwse Ridderzaal, waar 150 vertegen woordigers van Nederland, Indonesië en de UNO. op 23 Augustus bijeenkwamen voor de plechtige opening, werd direct af getakeld voor een receptie en is nog niet opnieuw opgesteld. Wanneer zij weer op gesteld wordt, zal het slechts zijn om reeds bereikte resultaten formeel vast te leggen. Drie dagen van de week, Woensdag, Za terdag en Zondag, zijn aangeduid als „vrije dagen" en het is soms moeilijk hen te on derscheiden van „werkdagen". En toch ge beurt er iets niet om de ronde tafel, doch om de koffietafel. In het Palacehótel en elders in Den Haag ziet men kleine groe pen mensen, schijnbaar verdiept in een on belangrijke conversatie. Soms schijnt het onderhoud onsamenhangend met tussen pozen van rustig nadenken of met losse opmerkingen. Soms zijn de hoofden diep gebogen en hoort men een ernstig gefluis ter. Doch er is niets, dat op een conferentie lijkt. Deze groepen zijn verschillend van samenstelling. Soms ziet men republikei nen met federalisten praten. Dan weer ontmoeten Indonesiërs vertegenwoordigers van verschillende politieke partijen. Een andere keer ziet men een Nederlands mi nister met een Indonesische autoriteit. Zo nu en dan bestaat een groep uit deskundi gen op een bepaald gebied, bijvoorbeeld ecenomisch of militair. Voor de Indonesiërs worden excursies door het land georgani seerd. Toch maakt dit alles de conferentie Het woord is aan.... Paul Bourget: De ide'e der inspanning hepht zich in gevoelige zielen te licht aan de idee van verdienste: zij zijn altijd geneigd zich te minachten wegens hetgeen zij gaarne doen en te achten wegens hetgeen hun zelf overwinning kost. uit. Langzamerhand beginnen de Neder landers en Indonesiërs elkander te begrij pen. Verscheidene Indonesiërs vertelden mij reeds, dat zij de Nederlanders „een goed volk vonden, dat men in het geheel niet kan beoordelen volgens de Neder landse functionarissen, die wij op Java kenden". „Dit is de enig mogelijke manier", zo zeide de secretaris van een der beide In donesische delegaties. „Het conferentie apparaat zelf is te omslachtig om iets te bei-eiken. De politieke commissie heeft 70 leden hetgeen te veel is voor moeilijke onderhandelingen ten tijde van een ge schilpunt. De onderhandelingen hierover moeten door deze koffietafel-besprekingen goed voorbereid zijn en een ander zal dan snel verlopen." Mr. Roem deelde mij mede „ons standpunt loopt uiteen en wij doen weinig schijnaanvallen. Dit gaat een tijd door en dan komen wij plotseling vooruit en be merkt men, dat alles gereed is. Zo ging het met de overeenkomst tot het staken der vijandelijkheden. De besprekingen duurden weken voort. Toen kwamen wij bijeen voor een conferentie en alles was in vier dagen gereed". De voorzichtige gevoe lens, die ontstaan uit het proces, dat zich thans ontwikkelt, is het beste bewijs, dat men aan alle zijden vastbesloten is. deze conferentie te doen slagen", aldus Daniel Schorr. Drie meningen, één conclusie: Nederlandse afgevaardigden bemoedigd door de resultaten STRAATSBURG, 7 September (Van de speciale correspondent van het ANP). De eerste Europese Raadgevende Vergade ring heeft naar de mening van de Neder landse gedelègeerden een verloop gehad, dat, wanneer men in aanmerking neemt de beperkingen die nog aan de Assemblée zijn opgelegd, reden tot voldoening geeft. Drie der Nederlandse gedelegeerden hebben in het kort hun mening over de resultaten van de morgen eindigende zit ting weergegeven. De heer Van de Kieft (Partij van de Ar beid) vestigde er de aandacht op, dat men bij de beoordeling niet uit het oog mag verliezen, dat de macht van het eerste Europese „parlement" nog gering is. „Wij kunnen niet veel meer doen dan het comité van ministers bepaalde maatregelen overweging geven en binnen de grenzen van deze bevoegdheden heeft de Assemblée niet slecht gewerkt." De heer Van de Kieft, die deel uitmaakte van de economische commissie, zeide ons voorts: „Het economische rapport bevat stellig zeer belangrijke aanbevelingen. Men vindt er niet veel nieuws in, dat is waar. Het is allemaal al wel eens eerder gezegd, ongetwijfeld. Maar hier is toch een voor meer dan honderd gedelegeerden uit twaalf landen aanvaardbaar program opgesteld, dat aan. de regeringen van Europa kan worden aanbevolen." De heer Van de Kieft beschouwde het echter als hoofdzaak, dat Straatsburg de mogelijkheid en bestaanbaarheid van een Europees parlement buiten twijfel heeft Ontvoerders gearresteerd te Berlijn Een officier van de „Volkspolitie" uit de Russische zóne van Duitsland en zijn chauf feur, die gisteren te Berlijn de gehele dag een zakenman uit Saksen schaduwden, werden door de West-Berlijnse politie zelf gearresteerd, op het ogenblik dat zij de zakenman naar de Russische sector wilden slepen. De zakenman, die verklaarde uit Saksen te zijn gevlucht nadat zijn firma ge sloten en geconfiskeerd was, kon zijn ach tervolgers tenslotte lang genoeg ontlopen om telefonisch hulp te vragen. Een West- Berlijnse politie-auto arriveerde op het juiste ogenblik. gesteld, „Deze Assemblée van twaalf na ties heeft getoond tot werken in staat te zijn. Zij zal niet meer kunnen verdwijnen en zal in de toekomst haar eigen stijl en vorm vinden." De heer Serrarens, een der beide ver tegenwoordigers van de Katholieke Volkspartij, die door zijn voorzitter schap van de sociale commissie een vooraanstaande rol in de Assemblée heeft gespeeld, was zeer voldaan over de saamhorigheid onder de gedelegeer den. „Wij staan voor het historische feit, dat Europa zich bewust is van zijn bestaan, zijn taak en zijn roeping", verklaarde hij. „Wij vergeten hier nog niet, dat wij Engelsman of Turk zijn, maar wij beginnen toch te begrijpen, dat wij allen samen Europeanen zijn, dat Europa een gemeenschappelijke grondslag heeft en op deze grondslag zich als nieuwe grootheid wil orga niseren." „Het is merkwaardig hoe sterk de saam horigheid is gebleken", vervolgde öe heer Serrarens. „De stemmingen over resoluties, die telkens weer een bijna eenstemmige aanvaarding betekenden, zijn het meest kenmerkend. Hier werkten geen nationale delegaties maar individuele leden van een vergadering, die een parlement in wording is. De Assemblée heeft blijken gegeven van grote wijsheid en matiging. Zij heeft ge toond niet alles opnieuw en zelf te willen doen, doch gebruik te willen maken van hetgeen reeds bestaat". Ook de christelijk-historische vertegen woordiger mr. Sehmal sprak zijn voldoe ning uit over de bereikte resultaten. Hij gaf onomwonden te kennen, dat hij met geringe verwachtingen naar Straatsburg was gekomen. „Wat mij evenwel getroffen heeft", zo zeide hij, „is dat van het begin af van alle zijden een zo grote mate van bereidheid tot onderlinge samenwerking aan de dag werd gelegd. Goede wil als eerste ver eiste voor het welslagen van het te ver richten werk is zeker aanwezig". Overigens vestigde mr. Schmal de aan dacht op de wenselijkheid van een perma nent overleg van geestverwanten uit ver schillende landen, een wenselijkheid die volgens hem in katholieke en socialistische kringen reeds duidelijk wordt ingezien. De organisatie van het werk der Assem blée en haar secretariaat achtte de christe lijk-historische vertegenwoordiger nog voor veel verbetering vatbaar, doch hij wilde niet vergeten, dat kinderziekten onver mijdelijk zijn. De gisteren in Utrecht door het Jaarbeursinslituut georganiseerde Agrarische E.C.A.- dag" werd geopend met een optocht van tractoren en landbouwwerktuigen, die door vele autoriteiten, onder wie zich ook het hoofd der E.C.A.-missie in Nederland de heer Clarence Hunter, bevondwerd gadegeslagen. Een détail van de optocht. DROOG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag droog weer en gedeeltelijk bewolkt met een matige wind tussen West en Zuid- West. Weinig verandering in tempe ratuur. 9 September: Zon op 6.04 uur. onder 19.10 uur Maan op 19.50 uur. onder 8.05 uur Hoog- en laag water In IJmniden Donderdag 8 September: Hoog water: 4.21 en 16.43 uur. Laag water: 0 12 en 12.27 uur. Vrydag 9 September: Hoog water: 4.53 en 17.13 uur. Laag water: 0.46 en 12.58 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1