Eis van acht jaar en vier maanden in Belgische valse munters-affaire De radio geeft Zaterdag „Jraaaüet" Zwitserse Broderie Vrijdag 9 September 1949 2 Haarlemse rechtbank Zandvoortse assurantie-expert kreeg in België bij verstek 15 jaar dwangarbeid Voor de Haarlemse rechtbank speelde zich gisteren het laatste bedrijf af van een grote valse munters-afafire uit België. De 38-jarige Zandvoortse assurantie-expert G. P. P. was in het monster-proces waarbij destijds in Antwerpen 31 personen zware straffen kregen, bij verstek tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. Men had hem toen uit het voorarrest ontslagen en hoewel hij beloofd zou hebben, dat hij niet zou vluchten, nam hij de benen naar Neder land, toen hij zag welke loop de zaken namen. Zijn eigen land mag hem namelijk niet uitleveren, maar is volgens een Vol- kenbondstractaat van 1932 wel bevoegd hem te straffen. Hem was" ten laste gelegd, dat hij in Bel gië grote hoeveelheden valse biljetten van 500 francs voorhanden had gehad met de bedoeling deze uit te geven of te doen uit geven. Verdachte verklaarde ter zitting dat hij in 1.945 naar België was gegaan om daar een likeurfabriek te beginnen. Hij was daar in contact gekomen met een groep Belgische verzetsmensen, die hem ver zochten na te gaan of er in Nederland een grote partij goud en diamanten te koop zou zijn. Inderdaad wist verdachte in Amster dam verkopers te ontdekken. Toen hij echter vernam dat men v.an zins was de partij met valse francs te betalen, weigerde hij verdere bemiddeling, zo verklaarde hij thans. Hij bleef echter in contact met de groep en kwam op de hoogte van enige van hun manipulaties met vals geld. Arrestatie In April 1949 ontmoette hij in Antwer pen twee leden van de groep, die hij in zijn auto meenam. Eén van hen droeg een klein pakje, dat hij in de wagen liet liggen toen hij uitstapte. Verdachte bracht hem het pakje achterna en werd onmiddellijk daar na door de recherche gearresteerd. In het pakje bevonden zich 5 millioen valse Bel gische francs. P. had echter na zijn arrestatie een ver klaring afgelegd aan de Belgische politie, waarin hij een omstandig relaas gaf van een grote vals geld-transactie waarin hij betrokken zou zijn en die hem een belang rijk aandeel in de winst zou opleveren. Hij trok deze verklaring, die hij zeide te heb ben afgelegd om zijn compagnon van de likeurfabriek, die ook in de zaak betrokken was, te sparen, later weer in, nadat zijn kinderen hem in de gevangenis hadden be zocht. Zware straf De Officier van Justitie, mr. B. van der Burg, vertelde dat het O.M. door kranten berichten op deze zaak attent was gemaakt. Men heeft verdachte toen hier gearresteerd, opdat hij zijn straf niet zou ontlopen In de woning van verdachte vond men plak boeken met krantenknipsels het proces be treffende, die de taak van het O.M. aan merkelijk gemakkelijker maakten. De medewerking van de Belgische autoriteiten was voorbeeldig geweest, zeide de Officier, die ook de twee Belgische rechercheurs, die ter zitting getuigenverklaringen nadden afgelegd, bedankte. Naar de mening van de Officier is ver dachte niet alleen medeplichtig, maar wel degelijk mededader. De algemene preventie moet ook buiten de grenzen werken om de internationale bendes, die .op het continent bijvoorbeeld voor 600 millioen gulden aan valse dollars hebben uitgegeven, het knoeien onmogelijk te maken. Omdat dui zenden mensen door deze practijken bena deeld zijn, achtte de Officier de maximum straf hier op zijn plaats. Hij wilde er de acht maanden voorarrest in Antwerpen af trekken en eiste 8 jaar en 4 maanden ge vangenisstraf. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramo foonmuziek. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Gra mofoonmuziek. 9.25 Hoogmis. 10.45 Gramo foonmuziek. 11.00 Voor de zieken, 11.45 Kamermuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en piano. 12.30 Mededelingen. 12.33 Prome nade-orkest. 12.55 Zonnewijzer.. 13.00 Voor de strijdkrachten. 13.30 Promenade-orkest. 13.50 Film- en toneeloverzicht. 14.10 Resi dentie-orkest en solist. 14.50 Boekennieuws. 15.00 Gramofoonmuziek. 16.00 Luchtvaart causerie. 16.10 Piano en orgel. 16.30 „De schoonheid van het gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.05 Actualiteiten. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 „Katholiek thuisfront overal". 19.25 Amusementsorkest. 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gramofoonmuziek. 20.20 Lichtbaken. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Gramofoon muziek. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 23.20 Reportage. 23.30—, 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon muziek. 8.40 Orgelspel. 9.00 Gramofoon muziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramo foonmuziek. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor dracht. 10.35 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Gramofoon muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Populaire muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalender. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Gramofoonmuziek. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Populaire mu ziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bij bellezing". 19.45 „Passepartout", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Causerie. 20.20 Tango's en rumba's 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.0Q Weense muziek. 22.25 Voordracht. 22.40 Kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Gramofoonmuziek. 23.4024.00 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.00 Salonorkest. 12.32 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Gramofoonmuziek. 14.00 Causerie over bekende woningen. 14,10 Gramofoonmuziek. 15.00 Orkest Ro bert de Kerks. 15.30 Gramofoonmuziek. 16.45 Omroep symphonie-orkest. 17.05 Nieuws. 17.15 Accordeonmuziek. 17.30 Gra mofoonmuziek. 17.40 Accordeonmuziek, 17.55 Economisch overzicht. 18.00 Jazzmu ziek (met commentaar). 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gramofoon muziek. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Omroeporkest en soliste. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Orkest Robert Beelaerts, 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.3024.00 Gramofoon- muzieki Flinke kerel Verdaelites raadsman, mr. J. H Junge, achtte uit de zee van tegenstrijdige, terug getrokken en hernieuwde verklaringen het mededaderschap allerminst bewezen. Wat medeplichtigheid betreft achtte hij de op zet niet bewezen. Hij wees op de figuur van de verdachte en zei het vrijwel onmogelijk te achten dat een flinke kerel als hij, die een belangrijke rol in het verzet heeft ge speeld en officier bij de staf van Prins Bernhard is geweest, meer dan een zeer ondergeschikte en toevallige rol in deze affaire heeft kunnen spelen. De rechtbank zal 22 September uitspraak doen. Slachtoffer van roofoverval verkeert in levensgevaar De toestand van de 82-jarige mej. De Haan, die dezer dagen bij een roofoverval in de Haarlemmermeer ernstig werd ge wond, gaat achteruit, Zij is zeer onrustig en verkeert in levensgevaar. Hoewel in de toestand van haar 78-jarige broer nog geen definitieve verbetering is ingetreden, is zijn toestand veel minder zorgwekkend. De dader van de overval, de 28-jarige landarbeider G, heeft inmiddels verklaard wat het motief van zijn daad is geweest. Hij wilde gaan trouwen en trachtte op deze manier aan geld te komen om een woon wagen te kopen. Hij heeft verklaard dat hij eerst met een daartoe meegebrachte hamer de man heeft geslagen. De steel brak echter en daarna heeft hij met een stoel en het kachel-deksel zijn misdrijf vol bracht. G. zal morgenochtend voor de officier van justitie te Haarlem worden geleid. Op 1 September is telefoonverkeer geopend tussen Nederland en Gambia, Goudkust, Nigeria en Sierra Leone. De dienst met Gambia is beperkt tot Bathurst, met de Goudkust tot Accra en Takoradi, met Nigeria tot Lagos en met Sierra Leone tot Freetown. In 1949 bezochten ongeveer 300.000 Amerikanen Europa (Speciale berichtgeving) De „Economie Cooperation Administra tion" te Parijs deelt mede dat in Juli meer dan 55.000 toeristen, van wie ongeveer 70 procent Amerikanen waren, van de Ver enigde Staten per schip- of per vliegtuig naar Europa zijn gereisd. Het totaal van de eerste zeven maanden van dit jaar werd daarmede op bijna 253.000 gebracht. In Juni was het bezoek iets groter, maar Juli 1949 overtrof dezelfde maand van het vorige jaar in ieder geval met 12.000. Een stijging van bijna 30 procent! Over de eerste zeven maanden van 1949 is er een-.stijging van 38 procent, verge leken met dezelfde periode van 1948. Min stens 70 procent van deze reizigers waren Amerikaanse burgers. Het is zeker dat dit jaar gemakkelijk het geschatte totaal van 250.000 Amerikaanse toeristen in Europa zal worden bereikt. Men zal zelfs heel dicht bij de driehonderdduizend komen. Het totaal-aantal vreemdelingen uit de Verenigde Staten zal daartoe minstens 400.000 moeten belopen. Juist in verband met het feit dat deze toeristen in hoofd zaak dollars verteren in Europa is hun be zoek van de grootste betekenis. Gereformeerde kerken zoeken contact met afgescheidenen De Generale Synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland heeft in haar zitting van gisteren besloten zich opnieuw te wenden tot de Gereformeerde Kerken onderhoudende artikel 31 K.O. met het dringende verzoek tot een samenspreking, om op deze wijze te komen tot hereniging. De basis voor deze samenspreking wil zij zien-in de Heilige Schrift en de drie formu lieren van Enigheid, terwijl 't aankopings- punt voor deze sapxensprekingen zij de be kende verklaring van de Generale Synode van Utrecht van 11 November 1943. „Zij wil alles bespreken wat de beide kerkengroepen gescheiden heeft en tot nog toe gescheiden houdt en zij gaat de samen spreking tegemoet met de begeerte dat daarbij de enigheid des geloofs op een der gelijke wijze zal blijken dat kerkelijke ge meenschap mogelijk zal zijn,." aldus het besluit. De voorzitter heeft in een: toespraak ge wezen op de grote betekenis van de ge vallen beslissing. Ten slotte werd de Synode toegesproken door prof. dr. Clarence Boufna, namens de „Christian reformed church" in Amerika. Spreker wees op de grote eenheid tussen zijn kerken en de Gereformeerde kerken in Nederland en riep de Gereformeerden hier te lande op een wereldbeleid te voeren voor het Gereformeerde leven. „Wij hebben no dig een gezonde mystiek en een schreiende behoefte aan Calvinistische actie op elk\ levensgebied". Spreker deed een waar schuwend geluid horen tegen eventuele aansluiting bij de Wereldraad van kerken. Zeemanstwist liep uit op steekpartij Zes jaar geëist wegens 'doodslag Voor de Rotterdamse rechtbank stond Donderdag een 32-jarige stoker M. A. uit Liverpool terecht, die ei'van verdacht werd door middel van messteken zijn medestoker George Lamina van het leven te hebben beroofd. Getuigen verklaarden, dat de verdachte in gezelschap van Lamina 's nachts aan boox-d van het Engelse stoomschip „Algol" Kwam. Even later daarna verlieten zij het schip. Op de kade kregen ze ruzie, waarbij Lamina het onderspit moest delven. Toen Lamina opstond viel hij zijn collega met een mes aan en bracht hem wonden aan het hoofd toe. Deze heeft getracht zich ergens te laten verbinden, maar omdat dit niet gelukte, ging hij terug aan boord van het schip. Hij trad de hut binnen waar Lamina zich bevond, die hem wederom aanviel. De ver dachte ging naar de kombuis en haalde een koksmes, waarmee hij zich wilde verweren tegen heimieuwde aanvallen. Deze bleven niet uit, zodat de stoker van het mes gebx'uik maakte. Het letsel dat hij Lamina toebracht, was echter van dien d, dat zijn slachtoffer korte tijd later ovex-leed. Dr. H. J. H. van Lienden, psychiater te Rotterdam, achtte de verdachte op het mo ment, dat hij zijn collega de steken toe bracht, minder toerekeningsvatbaar. De Officier van Justitie zei in zijn x-equi- sitoir, dat de doodslag bewezen was, doch als verzachtende omstandigheid kon wor den aangevoerd, dat Lamina zich slecht heeft gedragen door het eerst aan te vallen. Hij eiste wegens doodslag een gevangenis straf van 6 jaar met aftrek van de preven tieve hechtenis. De raadsman van verdachte bestreed dat hier van doodslag sprake was, omdat La mina na het toebrengen van de steken nog leefde. De uitspraak werd bepaald op Don derdag 22 Septembei-. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De uiterste datum van ter postbezorging staat achter de naam van het schip vermeld. Voor Indonesië m.s. „Oranje", 19 Sep tember; voor Curacao s.s. „Baarn", 21 Sep tember; voor Suriname s.s. „Cottica" 14 September'. Post, bestemd voor de naar Nederland tex-ugkerende militairen aan boord yan de troepenschepen „Kota Inten" en „Sibajak" welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 15 September in Nederland worden ter post bezorgd. In het adres moet vermeld worden: „Op thuis reis naar Nederland". Zenderpositie blijft zorgelijk Op 1 Maart 1950 moeten, als althans de overeenkomst van Kopenhagen wordt na geleefd, de Eui'opese radiozenders naar hun nieuwe golflengte verhuizen. Men is nog niet zeker, gezien de tegenwoordige ver houding met de Russen, of dit allerwege het geval zal zijn, zodat men de kans loopt dat de chaos in de aether nog groter zal worden dan zij thans is. Nederland zal met ingang van 1 Maart van de veelgeplaagde 415 naar de 407 m. verschuiven, ver genoeg van het thans Rus sische Leipzig, om elkaar niet te-storen. Thans worden de drie hulpzenders in Gro ningen, Twente en Zuid-Limburg gebruikt ter .ondersteuning van de 415 meter. Na die datum hoopt men deze zenders te kunnen benutten voor versterking van Hilversum I als men naar de '285 meter verhuist. Men hoopt, dat op deze wijze ".na 1 Maai-t de beide Hilversumse stations over het gehele land goed hoorbaar zullen zijn. De zender-positie blijft echter een zor genkind en daarom overweegt men het plaatsen van een korte golfzender met fr£r quentie-modulatie, die de programmaks van Hilversum zal relayeren. Dit zal voor velen een aanmérkelijk betere ontvangst bren gen. Het is niet onmogelijk, dat ook de radio- omroep in de komende wintex-maanderx weer een bijdrage zullen moeten leveren tot de besparing van electrische stroom. Dan zullen de uitzendingen niet om 7 uur, doch om 8 uur 's morgens beginnen. Eerst even kijken bij BARTELJOR1SSTHAAT 27 Wollen Ruiten Mantelstof 75 8.' Japonstof 5T5" 140 cm breed Alleenverkoop vanaf 7. 95 wasecht Vriendschapstrein komt op 29 September in Haarlem De Intergeallieerde Vriendschapstrein, die, zoals gemeld, op 17 September naar Nederland komt, is door de Belgische Spoorwegdirectie ter beschikking gesteld van de „Association Interalliée des Ré- sistants du Rail". Deze vereniging, waarin vele spoorwegverzetsorganisaties uit Euro pa zijn bijeengebracht, heeft zich tot taak gesteld hulp te verlenen aan de spoorweg gezinnen, waarvan de vader tijdens spoor wegverzetsacties het leven verloor. Zij richtte de trein in met het doel daarmede gelden in te zamelen- voor deze hulpver lening. De trein startte zijn loop door West- Europa in Luxemburg, verbleef geruime tijd in Frankrijk en België en zal thans, met ingang van de vijfde herdenkingsdag van de spoorwegstaking op 17 September enkele maanden op zestien stations in Ne derland spoórmanrien .en -vrouwen en-bui tenstaanders de gelegenheid geven kennis te nemen van de symbolische uitbeelding van het verzetswerk in spoorwegkringen gedurende de afgelopen ooi-log. De Iritergeallieerde Vx-iendschapstrein bestaat uit vier - rijtuigen, ".-.drie-tentoon- stellingsrijtuigen en eén. als bioscoop inge richt rijtuig, In.het eerste tentoonstellings rijtuig zijn tegen fraaie décors de voor werpen neergelegd, die bij het verzet een grote rol hebben'gespeeld. Het schemerige licht, dat in dit "rijtuig heèrgt, symboli seert de sfeer, waarin dè verzetslieden tijdens de oorlog him- gevaarvolle werk zaamheden verrichtten. In het tweede rij tuig wordt met een aantal schilderijen van de Belgische schilder Jo Conrardy de lijdensweg van een door de Duitsers ge- gx-epen ondergrondse werker in beeld ge- bx-acht. De toeschouwer volgt diens levens loop van zijn arrestatie tot zijn dood in een van de beruchte concentratiekampen in Duitsland. Ook hier treft men weer de stemmige sfeer, die de expositie vereist. In het derde rijtuig zullen films worden-ver toond, die het verzet of de wederopbouw tot onderwerp hebben, o.a. de Belgische verzetsfilm Breendonk. Het vierde tentoonstellingsrijtuig is een Nederlands rijtuig, voor de helft ingericht door de N. S. en voor de helft door de Stichting 19401945,.welke laatste instan tie een complete, in de oox-log gebruikte vervalsingscentrale exposeert. Het door N. S. ingex-ichte gedeelte plaatst de toe schouwer in de sfeer van het na-oorlogse Nederland. Tientallen foto's brengen de periode van wederopbouw en herstel van de vernielingen in beeld. De Vriendschapstrein komt op 29 en 30 September en op 1 October in Haarlem. De opbrengst komt geheel ten goede aan de „Stichting 1940—1945". Monument van oud-minister ds. A. S. Talma gerestaureerd Het monument op het graf van oud- minister ds. A. S. Talma op het kerkhof te Bennebroek is door de zorgen van de ver eniging „Patrimonium" en het Christelijk Nationaal Vakverbond gerestaureerd. Het zal met een korte plechtigheid op 24 Sep tember aan de familie worden overgedra gen. De voorzitter van het C.N.V., de heer Ruppert, zal een toespraak houden. Vernuftige nieuwigheden op de Jaarbeurs Voor millioenen guldens aan materiaal en toegepast vernuft vindt men in de ge- bouwen en op de uitgestrekte terx'einen vaxx de Utrechtse Jaax-beurs. In een pavil joen aan het Vreeburg vindt men een maquette van een radar-installatie, een prachtig stuk speelgoed 'van Philips-NSF, die een indruk geeft van de grote betekenis van deze vinding voor de scheepvaart. In een andere stand ontmoet men een uitvin der, die wat. beduusd staat tegenover het succes, dat hij reeds op de eerste beurs- dagen boekte. Hij heeft het a b c op het ge bied van tafelpoten gevonden. „Ik kan mijn oude tafels niet meer kwijt", zei hij. „De handel overstroomt me met aanvragen, maar uitsluitend voor de nieuwe patent tafel, die er als alle andere uitziet, maar afneembare poten heeft". Een firma uit Waddinxveen exposeert een tweede (ronde) tafelnieuwtje: een rond salontafeltje (63 cm hoog en 90 cm diameter), dat na enige manipulaties uit dijt tot een tafel van 90 bij 220 cm, geschikt voor tien personen en muurvast op de grond. Op stoelengebied is er ook iets nieuws. Geïnspireerd door het „laminating- process",- dat wordt toegepast op houtlagen, die in bepaalde vormen gebogen, met kunstharsen gehard en vormvast gemaakt worden, zijn enkele Nederlandse bedrijven begonnen dit systeem nu ook voor meu belen toe te passen en de resultaten daai-- van tx-ekken op de beurs veel aandacht, want niet alleen kan men door toepassen van diverse houtsoorten bijzondere vormen en effecten bereiken, doch bovendien is het aldus bewerkte hout bestendig tegen (tro pen) hitte en vocht. Na dit schokkend nieuws een andere trilling uit een nieuwe anodebatterij van Herberhold (Utrecht), die een draagbare radio bijna driehonderd uur zorgeloos kan laten spelen. Dit blijkt een vooruitgang te zijn. Natuurlijk doen ook de plasticartikelen weer opgeld. Men kan nu zijn huishouden desgewenst zeker voor de helft met plastic artikelen inrichten. Maar de epige werke lijke nouveauté is plasticpapier, dat door boekbinders en andere papierverwex-kers met belangstelling zal worden ontvangen. Tenslotte kondigt een stand van een fir ma uit Stadskanaal aan dat men voor anderhalve cent per nacht kan slapen. Het blijkt, dat hiermee de exploitatiekosten van een electrisch vex-wax-mde en verende matras bedoeld zijn. De stroomtoevoer in bed houdt automatisch op, als de af gestelde temperatuur overschreden wordt ën schakelt weer in als de warmtegraad te zeer daalt. Het hoofdeinde wordt niet ver warmd, het ruggedeelte matig en het voe teneinde hét meest. En mocht een storing optreden, dan schakelt de matras zichzelf automatisch uit. Een electromonteur op bellen doet ze dan echter nog niet. De schrijver en politicus Theodor Heuss, die een goede kans maakt om tot president van West Duitsland gekozen te worden, nu behalve zijn eigen (de vrije democra tische) partij ook de C.D.U. besloten heeft, zijn candidatuur te steunen. Jubileum van H.F.C. Op 11 September wordt als tussenwed- strijd ter gelegenheid van het jubileum- tournooi van HFC, waaraan deelnemen HBS, RCH, HVV en HFC, een wedstrijd ge. speeld tussen oud-eerste elftalspelers var HBS en HFC. De Hagenaars kornen in de navolgende opstelling in het veld: Doel: H. Baas. Achter: ir. W. Koek en C. van 't Oever. Midden: J. van 't Oever, F. Smeets en jlhr. A. Graafland. Voor: J. Maas, H. G. van Kesteren, W. Zijlstra en ir. H. B. Denis en F. Wunder. De opstelling van HFC luidt als volgt: Doel: A. van der Togt. Achter: Th. A. van Baasbank en C. G. van Houten. Midden: H. A. G. de la Max-, W. Kruïjer, C. Lamp. Voor: R. Kammeijer, J. H, C. ten Have, A. van Beekum, P. C. Hagenaar, C. J. J. ten Have. Voor Zaterdagmiddag staat een tournooi voor adspiranten op het programma. PANDA EN DE MEESTERXJITVINDBR (^WereUnieuws^^ 32. Je weet het dus eerst kwam Panda op het paard, en dan kwam er een poos niets en dan kwam Ernest Klapper in zijn taxi. Zo stoven ze in adembenemende vaart haar de renbaan. Maar vóórdat ze bij die renbaan aankwamen moesten ze over een spooroverweg. Klapper had daar niet zo'n erg in. Die voelde zich weer bést, nu hij in zijn taxi zat. „Snel!" riep hij. „De Grote Knol Ren begint direct! Sneller! Dat gaat goed zo!" „Dat gaat helemaal niet goed!" riep Panda, die hem hoorde brullen. Want Panda stoof nu recht op de overweg af en zag, hoe de boom zich traag sloot. Pats! zei de boom. De overweg was dicht, net voordat Panda er aan kwam. Maar Panda kon zljty paard niet remmen en het stomme dier draafde dus dwars door de spoorboom heen! Het gaf een erge schok, de splinters vlogen her en deren Panda sloeg de handen voor zijn ogen om het ongeluk niet te hoeven zien dat nu zou volgen. Het had nog geen ongeluk hoeven worden wanneer dat beest nu maar meteen dóór was gehold maar door die schok raakte het mechanisme weer een beetje in de war, en dus bleef het dier pal tussen de rails ineens staan, Tsjoeketsjoek. zei het aar zelend, Panda 'keek tussen zijn vingers door en gaf een gil, ivant.... van beide kanten naderde op dat moment met grote snelheid een trein! „Terug! Vooruit! Doe iets!" gilde Klapper. Maar het paard deed niets en Panda deed niets,.,,. „Internationale stedenbond' gaat m Genève confererer Actuele problemen op de agendt Van 12 tot en met 17 September zal ii Genève een conferentie worden gehoixdei van de „Internationale Stedenbond". Reeds vóór de laatste oox-log bestonden e bijzondere banden tussen ons land en d „Iixternationale Stedenbond". Het was d' stad Amsterdam, die in 1924 het eerste na oorlogse congres bijeen xdep van deze ver eniging, die in 1913 tijdens een internatio naai stedencongres in Gent opgex-icht, ten gevolge van de eerste wereldoorlog geei begin had kunnen maken met haar werk za-amheden. Dr. F. M. Wibaut, die toen tertijd wethouder van Amsterdam, was ei bestuurslid van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, presideerde het congre en werd tot eerste voorzitter der „Union! gekozen. Hij bekleedde deze functie, tot ziji ovex-lijden in 1936. Nedex-land heeft doo het lidmaatschap der Vereniging van Ne- dex-landse Gemeenten steeds actief deel genomen aan de wex-kzaamheden van di „Internationale Stedenbond". Thans vervult ons land wederom een bij zondere rol in deze ixiternationale organ! satie. In September. 1948 werd besloten he secretariaat, dat sinds de opx-ichting ii Brussel gevestigd was, over te brengei naar het bureau der Vereniging van Neder landse Gemeenten te- Den Haag. De hee: N. Ark erna, hoofddirecteur en mejuffrouv mr. H. J. D. Revers, adjunct-directrice de: Vereniging van Nedex-landse Gemeentel werden benoemd tot secretaris-generaal directeur, respectievelijk adjunct- secreta resse-generaal der „Union Internationale" Tijdens dezelfde bestuursvergadering waax- in deze besluiten werden genomen, were de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J Oud, die voorzitter is der Vereniging vai Nederlandse Gemeenten, tot president de: Stedenbond benoemd als opvolger van di Engelsman Montagu Harris, die voorzitte: was geweest sedert 1936. De eerste taak waarvoor het nieuw< secretax-iaat zich geplaatst zag was d( voorbereiding der conferentie te Genève waar een aantal onderwerpen van algemeex belang voor de gemeenten der verschillend! landen zullen worden besproken. Boven dien nam het secretariaat de uitgave tei hand van een internationaal gemeentelijl tijdschrift. Voor de beide hoofdonderwex-pen dei Geneefse conferentie, „De gemeenten ei het woningprobleem" en „De vporkominj van verkeersongevallen", werd een groo aantal nationale x-apporten uitgebrach welke door de rapporteurs-generaal in eei algemeen rapport werden verwerkt. Verdei zal een aantal korte inleidingen gehouder worden over „De centrale stadsverwar ming" door de Engelsman J. Rawlinson er de Zwitser P. Meystre. Ir. A. J. Mijnlieff president-directeur van het provinciaal er gemeentelijk Utrechts stroomleveringsbe- drijf (PEGUS) zal vóórts een inleiding hou den over hetgeen op dit gebied in Neder land reeds tot stand is gebracht. Ongeveer 250 personen uit de navolgende landen hebben zich voor de conferentie op gegeven: België, Canada, Denemarken Duitsland, Engeland, Finland, Frankrijk India, Israel, Italië, Luxemburg, Neder land, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Tsj^ choslowakije, Turkije, Verenigde Staten Zweden en Zwitserland. Richard Strauss overleden De componist Richard Strauss is Don derdagmiddag op 85-jarige leeftijd te Garmisch-Partenkirchen overleden. Strauss was reeds veertien dagen ern stig ziek aan een hart- en nierkwaal. Richard Strauss- trad in Duitsland niel alleen op de voorgrond als componist, doch ook als dirigent. Hij heeft achtex-eenvolgens voor de orkesten van Meiningen, Mün- chen, Weimar, Berlijn en Wenen gestaan. In 1933 werd hij president van d€ „Reichsmusikkammer", doch wegens wrij vingen met het „Kulturministerium" legde hij deze functie neer. Van zijn werken noemen wij de sympho- nische - gedichten „Don Juan", „Tod und Verklarung", „Tijl Uilenspiegels vrolijke streken", „Aldixs sprak Zarathoestra", „Don Quichotte" en „Een Heldenleven", de Al- pensymphonie, de Burleske voor piano en orkest, en de opera's „Salomé", „Electra". „Der Rosenkavelier", „Ariadne op Naxos" en „Arabella". Zijn laatste werk was „Metamorphosen". variaties voor strijkorkest die hij in de win ter van 1944 op 1945 voltooide. De meningen over de wezenlijke beteke nis van zijn muziek lopen nogal uiteen. Geen visum voor pauselijk vertegenwoordiger in Praag PRAAG, 8 Sept. (Reuter). In kerke lijke kringen te Praag wordt gemeld, dat de Tsjechoslowaakse regering heeft geweigei'd een visum te verstrekken aan mgr. Pavel Bertolini, die sinds eind Juli hierop wacht om als zaakgelastigde naar de pauselijke nuntiatuur te Praag te vertrekken. Mgr. Bei-tolini is door het Vaticaan be noemd tot opvolger van mgr. Verolino, die in Juli is teruggeroepen, nadat hij bij een bezoek aan Slowakije door de politie was gearresteerd. Record Volgens het Amerikaanse bureau voor de statistiek daalde het aantal werklozen in de Verenigde Staten in Augustus met ruim 400.000 tot 3.689.000 en steeg het aantal aan het arbeidsproces deelnemende personen tot het record cijfer voor 1949 van 59.947.000. Ach. Volgens radio Moskou is de Ameri kaanse expeditie, die op zoek is naar de overblijfselen van de ax-k van Noach op de berg Ararat bij de Sovjet-Russisch- Turkse grens, „druk doende met spion- nage". Geen nood. De Griekse premier Alexander Diomedes heeft Donderdagavond bekend gemaakt, dat de Griekse regering van plan is de staat van beleg en andere noodmaatregelen, die tijdens de strijd in Griekenland werden afgekondigd, op te heffen. De maatregelen zouden geleide lijk, gebied voor gebied, ongedaan ge maakt worden. Diplomatiek. Diplomatieke functionaris- sen te Washington verklaarden Donder dag aan te nemen, dat de Amerikaanse export-importbank een lening van onge veer 20 millioen dollar aan Joegoslavië heeft toegestaan. Dit crediet zal vo'br- namelijk worden gebruikt vóór de aan koop van machinerieën en andere uit rusting voor de Joegoslavische koper-, lood- en zinkmijneü.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2