r Kleurige dahlia-tentoonstelling in het Krelage-huis geopend Geef het leven een kans LOOSJES heeft 't Agenda voor Haarlem Dr. J. van Konijnenburg 80 jaar Haarlemse Katholieke Arbeidersbeweging viert diamanten feest Sport in het kort Kort en Bondig """«nmiiii m\ifii!i////^ I' m I^rouue/^ HET PARCDL Kleine Houtstraat 1 - Haarlem Vrijdag 9 September 1949 Een feest van warme tinten en schone vormen Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft vanmorgen in aan wezigheid van talloze autoriteiten de grote jaarlijkse dahlia-tentoonstelling in het Krelage-huis geopend. Hij zeide dat deze taak hem veel plezier bereidde omdat hij haar, temidden van deze bloemenpracht, als een voortzetting van jsijn vacantie be schouwde. De gemeente Haarlem voelt zich vereerd deze tentoonstelling en haar - keuring te mogen herbergen. De belang stelling voor liet Krelage-huis van de zijde der gemeente is onlangs tot uiting gekomen in een voorstel tot een lange verbintenis met de Algemene vereniging voor bloem bollencultuur, dat in principe aanvaard is, zo verklaarde mr. Cremers en hij sprak de hoop uit dat tussen de bloemenstad Haar lem en de kwekers een langdurige en har telijke verhouding zou blijven bestaan. Nadat cle burgemeester nog een speciaal woord van bewondering had geuit aan het adres van de volkstuinverenigingen, die in zendingen hadden gedaan, verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Tevoren had dr. A. J. Verhage alle aan wezigen welkom geheten. Daar was de ver tegenwoordiger van de Commissaris dei- Koningin in de provincie Noordholland, jhr. mr. J. W. Roëll, de burgemeester van Hillegom, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, wethouder D. J. A. Geluk, professor Van Slochteren en tal van andere prominente figuren uit overheidskringen, zakenleven en de tuinbouw. Ook de heer J. F. Ch. Dix, voorzitter van de Nederlandse Dahlia-vereniging, hield nog een korte rede waarin hij gewaagde van de liefde voor de dahlia ais volksbloem. De genodigden maakten tenslotte een rondgang over de tentoonstelling die tot en met Zondag open blijft. De expositie De tentoonstelling zelf is waarlijk een feest voor het oog. De hele hal van het Krelage-huis gloeit van de warme tinten dezer herfstbloemen, die er in al haar vele vormen en kleuren pronken. Het diepe rood van de Aristocraat vindt ge er naast de ge dempte Amber Star, het felle en blije geel van de Vitalité naast het smetteloze wit van de Purity. Men ziet er van de kleinste dahlia, de in al zijn grilligheid zo geestige Topmix, tot de reusachtige Ami de Louis Blin met zijn dreigend-donkerrode kleur. De Helios, die al de warmte van de zon schijnt uit te stralen en de witte welige Janine Sawyer. Op een aparte plank slaat een zevental Nederlandse dahlia's die om de hoofdprijs zullen kampen. Zij zijn inderdaad de top producten van de Nederlandse kwekerij. De twee grote favorieten zijn de Aristo craat, een prachtige gedistingeerde en bo vendien buitengewoon taaie dahlia, die vorig jaar een beker voor zijn uithoudings vermogen won, omdat hij het vijf dagen op water uithield en de vriendelijke maar Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 September 1949 GEHUWD: 8 Sept., J. H. C. Muller en H. J. M. van Löben Seis. BEVALLEN van een zoon: 7 Sept., H. DijkersHoveling; C. J. C. Brugmanvan Tilbugh; J. C. de SantyZwetsloot; 8 Sept., E. M. BrouwerDekker. BEVALLEN van een dochter: 6 Sept., B. LeendertsStierman: 7 Sept., J. J. van der HamBoon; H. J. M. VranckenMeijers: 8 Sept., T. C. M. SchoenmakerUijttewaal; M. Dekkervan der Voet. OVERLEDEN: 7 Sept., H. Sikman, 75 j., Marnixplein; I. W. de GoedeBraam. 42 j.. Kamperlaan: M. F. Schemkes, 54 j., Graaf van Wiedstraat. Heden verschenen! door Lloyd C. Douglas schrijver van „DE MANTEL" In geheel linnen band f 5.90 GROTE HOUTSTRAAT 100 - TEL. 13060 (Adv.) VRIJDAG 9 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Concert HOV, 8 u. Rembrandt: ..Een dubbel leven", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Onder bedrei ging", 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dubbele gelaat", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Vrouwen in de nacht", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De geheime zending". 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „La Traviata", 14 j., 2.30, 7 en 7 en 9.15 uur. 9.15 uur. Krelagehuis, dahliatentoonstelling, 1222 uur. ZATERDAG 1.0 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Bond voor Staats- pensionnering, openbare vergadering, 4 u. Stadsschouwburg: „De modelechtgenoot", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. stellingen. Krelagehuis: dahliatentoonstel- hng 10—22 uur. Een decoratief hoekje bij een waterput op de dahlia-tentoonstelling in het Krelagehuis forse, geel-rose Margaret Rose. De andere doen nauwelijks voor deze kampioenen onder. Ook twee volkstuinverenigingen „Ons Buiten" uit Haarlem en Enschede hebben een inzending gestuurd en wat deze ama teurs wisten te bereiken, zal zeker anderen opwekken om met deze dankbare bloemen te beginnen. Voor de afwisseling zijn er ook inzendin gen die niet uit dahlia's bestaan en zo ziet men er anjers, de prachtige Mexicaanse Tigridia en de haast onwezenlijk mooie Amaryllis Belladonna. De tuinbaas van huize Kareol presenteert een van de laatste collecties warme kas-planten zoals die vroeger van de grote buitens kwamen en deze inzending alleen is voor de liefhebber al haast de moeite waard. Ook de Stads- kweektuin is voortreffelijk uit de bus ge komen. Het is alles bij elkaar een tentoonstelling geworden die een bezoek meer dan waard is. Men zou er met de herfst verzoend raken. De prijzen Grote zilveren medaille van H.M. de Koningin: A. Maarse Dzn. Aalsmeer; Grote zilveren medaille van Prins Bernhard: N. Peters Hillegom; Zilveren wisselbeker voor de beste dahlia van Nederlandse oorsprong: Ludwig en Co. Hillegom. Medaille der ge meente Haarlem: C. S. Weyers Zn. Hille gom; Wisselbeker voor mignon-dahlia's; Bakker en Geerlings te Heemstede; Zilve ren wisselbeker voor beste dahlia van bui tenlandse oorsprong: fa. D. Bruidegom te Baarn. Zilveren wisselbeker voor beste pompon-dahlia: Bakker en Geerlings te Heemstede. Plaquette voor beste kleinbloe- mige dahlia:jH. Carlee te Haarlem. Gouden medaille vóór béste tuinaanleg met dah lia's: Bakker en Geerlings te Heemstede. Zilveren wisselbeker voor decoratieve groep dahlia's van aangesloten vereniging: Ons Buiten te Haarlem. Grote gouden me dailles: Tuinlieden Aerdenhout en omstre ken, tuinbouwstudiegroep Haarlem (met lof), Hout en Plantsoenen Haarlem, anjer kwekerij Het Clooster te Heemstede, Ger- rit Lubbe en Zn. Oegstgeest, S. Pool en Zn. te Haarlem, Van Empelen en Van Dijk te Aerdenhout, huize Kareol (tuinbaas H. Boegschoten) te Aerdenhout, N.V. Gerrlt van Tubergen te Haarlem, K. Maarse Dzn. te Aalsmeer, N. Peters te Hillegom, C. S. Weyers te Hillegom en D. Bruidegom te Haarlem. Grijsaard stichtte brand Een 82-jarige huisbaas uit Leersum had reeds lang ongenoegen met de bewoners van een van zijn panden. Zelfs had hij al eens gedreigd het huis in brand te steken. Dezer dagen heeft de oude man zijn voor nemen ten uitvoer willen brengen. Een passerende fietser ontdekte 's nachts om half twee dat een tegen de woning staande rietmat in brand stond. Hij waarschuwde de bewoners, zodat ver der onheil kon worden voorkomen. Een politiehond wees de eigenaar als de brandstichter aan. De grijsaard is in hech tenis genomen. Portefeuilleverdeling der Haarlemse wethouders De Haarlemse wethouders hebben de portefeuilles als volgt verdeeld: De heer Geluk blijft Onderwijs. Kunst zaken en Lichamelijke Opvoeding beheren, doch Algemene personeelszaken zal voor taan onder de heer Bakker ressorteren. De heer Angenent behoudt Openbare Werken en Volkshuisvesting (Bouw- en Woningtoezicht), doch het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting valt voortaan onder de heer H a p p De heer Bakker is belast met Finan ciën, Volksgezondheid (inclusief „Nazorg") en Algemene personeelszaken, terwijl de heer Happé Sociale Zaken, het Huisves tingsbureau en alle gemeente bedrijven (Energie, Water, Reiniging, Centraal ver voer, Haven- en Marktwezen, Slachthuis en Incassodienst) voor zijn rekening neemt. De spreekuren zijn: Wethouder Geluk: Donderdag 10-11 uur; wethouder Angenent: Donderdag van 11-12 uur; wethouder Bakker: Dins dag van 10.30-11.30 uur en wethouder Happé: Maandag van 10-12 uur. Morgen zal de heer J. van Konijnenburg, arts en oud-directeur van de G.G. en G.D. te Haarlem, zijn tachtigste verjaardag vieren. Ongetwijfeld zullen velen op die dag blijk willen geven van hun belang stelling. Zijn medische opleiding genoot de heer Van Konijnenburg in zijn geboorteplaats Groningen. Gedu- JÉL''' rende zijn studie jaren was hij enige tijd assistent voor Physiologie en His tologie bij professor Huizinga. In 1894 slaagde hij voor het artsexamen, waarna hij enige jaren as sistent was op de chirurgische en in terne afdeling van het Burgerzieken huis te Amsterdam. Met grote waar dering en dankbaar heid kon hij in latere jaren over zijn leer- J. van Konijnenburg De laatste weken van deze September maand zal het feest zijn in de Haarlemse afdeling van de Katholieke Arbeidersbe weging. Op 27 September is het namelijk zestig jaar geleden dat in de Spaarneslad een door de heer A. J. de Jong in het ge bouw van de Militairenvereniging aan de Zoetestraat de afd. van de Ned. R.K. Volks bond werd opgericht. Dat gebeurde na een propaganda-rede van de stichter van de „moederafdeling" te Amsterdam, de heer W. Pastoors. Zestig persoixen lieten zich als lid inschrijven, een week later waren het er al 128 en na nog een vergadering 300. In die dagen werd iedere week vergaderd in het gebouw Felix Favore, nu Sint Bavo, dat in 1905 het eigendom van de K.A.B. Haarlem werd. Het veld van de te behan delen onderwerpen was schier onbegx-ensd en strekte zich uit van de geschiedenis van Jeanne d'Ax-c tot de „Kullurkampf' van Bismarck en van de gilden tot de sociale wetgeving. Later kwamen de problemen van de organisatie der Volksbond. In de loop der jaren liep het ledental tot 800 op, tal van vak- en onderafdelingen kwamen tot stand en deze bloei leidde ook tot 'de aankoop van het eerste gebouw, een pand aan de Gedempte Oudegracht tussen Zuider- en Dx-ossestraat. Doch de Volksbond kende ook tegen slagen, vooral omtreixt de eeuwwisseling, toen het ledental sterk terugliep. Onder leiding van de heer W. B. Gus- kens kwam de vereniging weer tot leven en het twintigjarig bestaan kon met gi'ote luister worden gevierd. Na 1913 nam de heer Jos. Aug. de Lobel de leiding over, die zich door een krachtig beleid onderscheidde, vooral in de Novem berdagen van 1918. Zelfs zo,, dat de burge meester, blijkbaar rekening houdende met de mogelijkheid van een revolutionnaire bezetting van het raa.dhuis, de Lobel vroeg of de zetel van het gemeentebestuur even tueel, tij del ijk in St. Bavo zou kunnen wor den gevestigd. De Volksbond had kort daarna een belangrijk aandeel in de huide betoging toen H.M. Wilhelmina de stad bezocht. In de periode tussen de beide wereld- oox-logen heeft de Haarlemse afdeling mee gewerkt het lót van de door werkloosheid getroffen leden door tal van maatregelen te verzachten. Het was in die jaren dat de naam van de Nederlandse R.K. Volksbond werd gewijzigd in Rooms-Katholieke Werk liedenvereniging. Na de oorlog herrees de oi-gaixisatie als Katholieke Arbeiders Be weging. In Juni 1941 ging xxien met 2200 leden door de gelijkschakelingsmanoeuvre van de bezetter en zijn trawanten ten on der, in November 1945 was men met twee duizend aangeslotenen weer present. In tussen is het ledental de vierduizend al ge passeerd. De feeslelijkhedeix De f eestelij kheden beginnen op Zaterdag 17 September met een x-eceptie in „St Bavo". op Zondag de 18de is er 's morgens eeix plechtige Hoogmis in alle parochieker ken en 's avonds heeft een feestelijke her denkingsbijeenkomst plaats met medewer- king van het Kathedrale koor. De secx-etaris der K.A.B.de heer Dré de Wolf houdt de feestrede. Van 19 September lot 2 October geeft het Zuidnederlands Toneel onder regie van Pierre Balledux iedere avond een voorstel ling voor de leden en bovendien zijn er nog Kindervooi'stellingen op de Zondagmid dagen 25 September en 2 October. Morgen, Zaterdag 10 September, wordt in Haarlem een collecte voor de Prote stantse kindei'bescherming gehouden. Col lectanten kunnen zich nog aanmelden aan het adres Damstraat 19. PHILIPS ERRES WALDORP RADIO met prima service 3. G. KAASENBROOD... Technisch groot! GR. HOUTSTRAAT 131; SMEDESTRAAT 7 (Adv.) De jubilerende Amsterdamse BrancLweer gaf gisteravond spuüaemonslratics in de Boerenwetering tegenover het Apollopaviljoen, waarbij de indirect verlichte water stralen een fantastisch schouwspel boden. Van de :,Jan van der Heijden" stijgen waaiers van fonkelend water omhoog. Een standaardwerk over grimeerkunst met zesfig karakterkoppen getekend door Herman Moerkerk De naturalistische toneelopvatting, die thans overwonnen heet te zijn, ging er van uit dat alles wat op het toneel geschiedde en te zien was de wei'kelijkheid zo natuur getrouw mogelijk moest benaderen. Een groter wanbegrip omtrent hét wezen van het toneel is nauwelijks denkbaar, immers hiermede wordt uit het oog vexioren dat toneel niet de werkelijkheid zelve, maar een illusie van deze werkelijkheid moet brengen. De voorgaande alinea is overgenomen uit 't dezer dagen (bij W. G. Breughel te Am sterdam) verschenen boekwerk in royaal formaat over „Grimeei'kunst en histo rische kapsels" door H. Michels, de meest vermaarde specialist op dit gebied, in sa menwerking met drs. W. Hofman die de tekst redigeerde. Zonder voorbehoud mag dit een slandaardwex-k worden genoemd, dat stellig zal kunnen rekenen op de be langstelling van alle acteurs, die hun be roep of hun liefhebberij ernstig nemen. Het grimeren vormt namelijk heden ten dage een niet gei'ing te schatten onderdeel van de theaterkunst ter versterking van de illusie. Alle in de praclijk vooi'komende problemen van de grime passeren over zichtelijk de revue. Voorts treft men er een tabellarische indeling van de voornaamste materialen aan. Hét schminken van jong tot oud en omgekeerd, het vervaardigen van baarden en knevels, het vormen van neuzen en het cacheren van wenkbrauwen en de beginselen der vlakverdeling van het menselijk gelaat vormen slechts enige van de tientallen onderwerpen. Ook aan de spe ciale eisen, gesteld door het optreden voor de film. inballet en pantomime of onder ab normale belichting, is de nodige aandacht geschonken. Een serie boeiende en verba zingwekkende foto's, waarvoor enige be kende toneelspelers poseerden, completeert de uiteenzetting. Vijftien hoofdstukken waarvan de lezenswaardigheid nog wordt vex-gx-oot door vele toepasselijke anecdotes zijn gewijd aan de geschiedenis van pruiken en haar dracht van de Egyptische oudheid tot heden. Jan Teulings maakte ter illustratie van het betoog ongeveer tweehonderd scherpe tekeningen. Bijzondere waarde ontleent het boek verder aan de daarin opgenomen zestig kax-aktei-koppen in zwart en wit, benevens twee ixx kleuren-reproductie, door Herman Moex'kerk. die helaas de verschijning niet meer heeft mogen beleven. Twee proeven daarvan verluchten dit artikel. Al deze prenten zijn in de kleedkamers ol' tussen de coulissen vervaaixiigd, de meeste in de schouwburg te Haarlem of bij openluchtspelen te dezer stede. Moer kerk nam tussen de talrijke kunstenaars, die op dit terrein hun inspiratie of hun mo dellen zochten, een aparte plaats in. Het was hem namelijk als een zeldzame gave geschonken om reeds na kortstondige aan schouwing het wezenlijkste van een figuur in markante tx-ekken te kunnen vastleggen. Wat zijn bijdragen dan ook de grootste be tekenis schenkt, is de wel heel gelukkige omstandigheid, dat het hier geen serie van min of meer statische portretten betreft, doch veeleer de uitbeeldingen van de ge kozen karakters in actie. Niet slechts voor de studie der grime, ook voor die der ge laatsmimiek zal men met vrucht deze col lectie raadplegen. DAVID KONING.- meestérs de Groningse internist professor Kooyer en de Amstex'damse chirurg Schilf- gaax-de spreken, van wie hij menige prac- tische x-aadgeving had ontvangen. Na een reis als scheepsarts naar Indië vestigde hij zich als huisai-ts in Amsterdam, waar hij zich weldxa in een bloeiende praktijk mocht verheugen. Vooral in zijn sterke persoonlijkheid en de invloed, die daai-van uitging, maakte hem bij vele per sonen tot een ware vriend des huizes. Ge- durende een gedeelte van zijn Amsterdamse txjd was hij stadschirurg, een niet zeer be langrijke functie, die aanvankelijk gehono reerd werd met slechts 50,per jaar. Na zijn huwelijk zag hij uit naar een werkkring, waardoor hij niet zo gebonden zou zijn als door zijn particuliex-e praktijk. Zo verliet hij 1 Augustus 1918 niet zonder weemoed het hem zo dierbaar geworden Amsterdam om de taak van directeur van de nieuw opgerichte G.G.D. te Haarlem te aanvaarden. In Haarlem heeft hij het niet gemakkelijk gehad. Tegen vee! vooroordeel, vooral van oudere collegae ten aanzien van de ge neeskundige controle moest hij optornen. (Medische politie heette dat destijds, een benaming, diewei geschikt was om de men sen kopschuw te maken). Ook van over heidswege ontving hij niet steeds die mede- wei-king, waarop hij meende recht te heb ben. De bezuinigingswoede, vooral ten tijde van de grote malaise, was oorzaak dat be huizing en outillage welhaast een carica- tuur van een geneeskundige dienst werden. Zijn gehele diensttijd is één grote strijd ge weest. Zijn aangeboren strijdersnatuur en zijn Groningse afkomst kwamen hem daar bij goed te pas. Moeilijkheden ontweek hij niet; hij vatte ieder probleem energiek aan en liet niet los voordat hij bereikt had. wat hij zich ten doel had gesteld. Zijn groot gevoel voor humor maakte het hem moge lijk zich te schikken in de onwaai'dige om geving en men moet bewondering hebben voor het vele dat hij ondanks alle handicaps tot stand heeft gebracht: Controle over gemeentepersoneel en op nemingen in de ziekenhuizen, behandeling van ai-mlastigen, laboi'atorium-, schoolart sen- en schooltandartsendienst alsmede vac cinatie kwamen onder zijn beheer in één hand. Tal van i-egelingen werden op zijn voorstel getroffen: het voornaamste is wel de Gemeentelijke Ziekenhuisverzekering, welke zo'n gi'oot succes is geworden en in andere gemeenten bewondering en navol ging heeft gevonden. Maar een nieuw gebouw heeft hij tijdens zijn directeurschap niet kunnen krijgen, dat was voor zijn opvolger weggelegd, die heeft kunnen voortbouwen op de grond slagen, die Van Konijnenburg had gelegd. Wel werden herhaaldelijk plannen ge maakt, maar dokter Van Konijnenburg wilde iets goed gedaan hebben, of niet en weigerde zijn zegel aan wat hij noemde „halve" verbeteringen. Buiten zijn eigenlijke functie van direc teur van de G.G.D. (later G.G. en G.D.) was hij enige tijd voorzitter van de Witte Kruis-afdeling Haarlem. Hij had zitting in het college van regenten van de strafge vangenis, was ere-voorzitter van „Snel- verband" en secretaris van de Haarlemse Schoolvereniging. Voor zijn personeel was hij lang niet altijd gemakkelijk, maar hij was rechtvaardig en volkomen eerlijk en zag er niet tegenop, tegenover onderge schikten een fout te erkennen. Het perso neel droeg hem op de handen, hetgeen on miskenbaar bleek uit de wijze waarop het op 15 September 1934 afscheid van hem nam.'Ook thans is men hem nog niet ver geten. Na zijn pensionnering vertrok hij weer naar zijn geliefd Amsterdam. Nog eenmaal keerde hij voor korte tijd naar Haarlem terug, maar Amsterdam liet hem niet los en sedei't enige tijd woont hij weer aldaar in de Tesselschadestraat no. 13. Hij mag zich weer in een goede gezond heid verheugen en is nog vol belangstelling voor de grote problemen van zijn vak en van de samenleving als geheel. Zijn oude gevoel voor humor, ja zelfs zijn zij het door de jaren getemperde opstandig heid heeft hij nog niet verloren. Sportwedstrijden leerlingen M.T.S. Op de Middelbare Technische School wordt grote aandacht besteed aan sport en daarom was het te begrijpen, dat bij de viering van het dertigjarig bestaan van de school wedstrijden op het programnia ston den. Er is zelfs een gehele dag voor dit onderdeel uitgetrokken. Vanmorgen kregen de zwemmers een beurt en vanmiddag worden voetballers en athleten in het Heemsteedse "Sportpark verwacht. Voor het zwemmen in het Sportfondsenbad bestond grote belangstelling. Schoolslag-, rugslag en borstcrawlnummers stonden op het pro- gi-amma voor de leerlingen. Ook de leraren bonden ondei-ling de strijd aan en zwommen 25 meter borstcrawl. De sportcommissie zorgde voor een vlotte afwerking van het programma. Er werd vei-der nog een wa- terpolowedstrijd gespeeld tussen de leraren en leei'lingen. Gemeenteraad van Bloemendaal Donderdag 15 September veigadert de gemeenteraad van Bloemendaal. Aan de orde zal komen een voor-stel van B. en W.. tot het instellen van een welstandscom missie, die aan B. en W. advies zal uit brengen op verzoeken om een bouwver gunning en over bouwplannen. Als leden der commissie worden aanbevolen de he- ren ir. J.' Leupen, ir. R. Dufour, K. J. Aanstoot, A. P. Smits en H. W. van Kem pen. De leden genieten een vergoeding voor het bijwonen van een vergadering. Twee nieuwe organisaties voor beroepsgoederenvervoerders De beroepsgoederenvervoerders kunnen voortaan uit vier in plaats van uit twee bonden kiezen om zich te organiseren. Tot nu toe bestonden als vrije organisa ties van beroepsgoedeienvervoerders slechts de algemene organisaties N.O.B. wegtrans port en de B.B.N. Daarnaast is thans op gericht de Nederlandse bond van pro- testants-chi'islelijke bei-oepsgoederen ver voerders en is in oprichting een Nederland se Katholieke Bond voor het beroepsgoede- renvervoer. EIREFINLAND 30. In een voor- wedstrijd van het voetbaltoumooi om de wereldbeker (de coupe Jules Rimet) heeft Eire met 30 van Finland gewonnen. De i-uststand was 20. SOFTBALLWEDSTRIJD. De beslis singswedstrijd om het kampioenschap van Nedei-land wordt Zaterdagmiddag om vier uur gespeeld op een der velden van het Heemsteedse Sportpark. Gymnasion uit Heemstede, dat met zes punten voorsj rong ongeslagen kampioen van het Westen werd, krijgt dan de jonge, enthousiaste kam- pxoensploeg van de afdeling Utrecht Gooi op bezoek. IJS van REEMERS is heet 2 anders, f A Het is extra, extra fijn; r Als '1 niet extra, extra fijn was, Zou "t geen ijs van REEMERS 2 zijn. a Cilngc Doorenbos f J UITSLUITEND ROOMIJS BINNENLAND De Negende Internationale „Focus" wordt van 17 September tot en met 2 October in „Arti et Amicitiae" te Amster dam gehouden. Deze salon biedt de moge lijkheid kennis te nemen van de ontwikke ling der kunstzinnige fotografie in het biutenland. Op Dinsdag- en Zaterdag avonden vindt tevens projectie van buitenlandse kleurenfoto's plaats. De „Vereniging van electroteclmischc ambtenaren der telegrafie en telefonie" be staat 10 September vijftig jaar. Ter gele genheid van dit jubileum verscheen een jubileumnummer van „Telegraaf en Tele foon", het ox-gaan der vereniging. Het bevat bijdi'agen van minister Spitzen, van de directeur-generaal der PTT de heer L. Neher, oud-dirccleur-generaal dr. ir M. H. Damme, de oud-dii-ecteur-generaal de heer T. van Houwelingen en vele anderen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de aannemer J. Hellingman is het bouw*v- yan een inrichting voor massage er. neilgymnastiek aan de Pleiadenstraat m Haarlem-Noord gegund. De architect is de heer H. Tuninga. Op het goederenstation aan de Wcs- lergracht waren Donderdagmiddag om half drie twee arbeidei'S werkzaam wagons te lossen, welke op vc^ehillende sporen ston den. Twee wagons waren met een vlonder met elkaar verbonden. Een van de arbei- dei's, de zes en twintigjarige D. T. gleed van de vlonder en trok een wagentje met kisten azijn mee. Hij liep een wond bij de kin op. T. is naar het Diaconessenhuis ver voerd. waar de wond gehecht is. Daarna kon hij huiswaarts keren. De Plaatselijke Commissie te Haarlem van het Fonds tot Bestrijding der Tubercu lose en ter Bevoi'dering van de Volks gezondheid „Draagt Elkanders Lasten" heeft een collecte gehouden welke opge bracht heeft f 4201. Hierdoor is de commissie in staat gesteld, zij het in bescheiden mate, de nood in vele gezinnen te helpen lenigen. Zondagmiddag 11 September zendings samenkomst. uitgaande van de Zondags school de „Zaaier" in de Oosterkerk van 34 uur aan de Zomerkade. Spreker ds. K. A. Bot uit Schiedam. Zendingsverhaal. In het hoofdbestuur van de Neder landse Aannemers- en Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland (N.A.P.B.), die te Den Bosch zijn jaarvergadei-ing hield, werd de heer P. H. van Essen uit. Halfweg gekozen, De Harmonie van Tuindorp-Oostzaan geeft Zondag 11 September een concert met tot slot een taptoe in het Openluchttheater te Bloemendaal. De Stadsschouwburg te Haarlem orga niseert weer series abonnementsvooi\stel- lingen. Tevens zijn weer couponboekjes verkrijgbaar. Op Zaterdag en Zondag 10 en 11 Sep tember wordt de Stadsschouwburg be speeld door het toneelgezelschap „De Komedianten", dat voorstellingen geeft van het succes-blijspel „De Model-echtgenoot" van Avery Hopwood, met Johan Kaart in de hoofdrol. Verder treden o.a. op Jose phine van Gasteren en Matthleu van Eysden. De amateurtoneelvereniging „De Ver enigde Spelers" geeft Zondagavond in hotel De Leeuwerik een uitvoering van de thriller in drie 'bedx-ijven: „Het monster van Glenn- cliff Manor", van John Willard. HEREN!! Voor een „gladgeschoren-gezicht" Cs: en een „goederaad". is dagelijks i de grote PHILlSHAVE-speciallst bij r £5 ons te consulteren! Nijmeegse predikanten spreken in Haarlem Zondag zullen enige predikanten van de Nederlands Hervormde Gemeente van Nij megen voorgaan in kerkdiensten in Haar lem. Ook Nijmeegse organisten komen naar Haarlem. Reeds hebben de Hervorm den uit Haarlem en omgeving gelden bijeen gebx-acht voor het herstel van kerken in Nijmegen, doch de actie wordt voortgezet. In de Gx-ote Kerk spreekt ds. J. B. Oskamp, waarbij Arie Peters als organist optreedt, in de Noorderkerk ds. L. Alons om negen uur en om kwart voor elf ds. J. van Dijk, in de Oostex-kerk ds. J. A. van Selms. in de kapel Bethesda Sarepta ds. F H. Janssen en in het gebouw van de Vereniging voor Vrijzinnig Hervormden ds. L. Alons. Bijkantoor Haarlem Van Maandag 12 September a.s. af is het bij kantoor van „Het Parool" te Haarlem tijde lijk gevestigd: Anegang. (Adv.) (Reisbureau Lindbergh) tegenove De „Waterman" aangekomen Terwijl het trompetter- en muziekkorps van de huzaren van Boreel speelde, wevden hedenmorgen onderdelen van de Land macht, Marine en het KNIL ontscheept, die met de „Waterman" uit Indonesië zijn ge repatrieerd. Alvorens de ontscheping aan ving werd door luitenant-kolonel jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst een bood schap voorgelezen van de Koningin, waarin zy de wens uitsprak, dat allen een voor spoedige thuiskomst mogen hebben. Namens de regering sprak mr. W Focke- rna Andrea, staatssecretaris van Ooi-log. Kolonel C. F. Pahud de Moi-tanges ver tegenwoordigde Prins Bernhard. Gedurende de ontscheping werd de „Wa terman" bezocht door generaal mr. H. J. Kruis.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5