DANSLES i Moquette karpetten; nieuwe THEO v.d. PAS Kwekkeboom ^OGeNBVL Jac. v.d. Noord i.i Lege middenstands woning NAOORLOGSE AUTO Parijs verwacht nieuwe moeilijkheden rond de Saar-kwestie Amsterdamse Beurs ZIJLWEG 49 Spaarne @0 TOUW - WERK SCHOOL Spaarne 60 Patronentiois J. A. Agema-Bertke In centrum Haarlem te koop herenhuis iTAPlJTHUIS H. INEKEi Alma's dubbele taak Vrijdag 9 September ~i949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsefië Courant Zoekt Bevin „diplomatiek wisselgeld"? (Van onze correspondent te Parijs) Voor de Franse minister van Buiten landse Zaken Robert Schuman dezer dagen naar Washington vertrok waar de ko mende maanden vele belangrijke confe renties, zoals de bijeenkomst van de Inter nationale Bank en het monetaire fonds, de vergadering van de vertegenwoordigers der landen van het Atlantisch Pact en de As- semblée der UNO gehouden worden wees hij er tijdens een persconferentie op, dat waarschijnlijk ook het Saar-probleem in Amerika wel opnieuw ter sprake zou komen. Met zijn sonore, wat slepende stem voegde de minister daaraan toe, dat hij voor het moment op dit punt niet verder wenste in te gaan. Een dergelijke opmerking is natuurlijk voortreffelijk geschikt om de nieuwsgierigheid te stimuleren en sinds dien staat het Saarprobleem, dat velen als een opgeloste kwestie beschouwden, dan ook weer in het centrum der belangstelling. Ongetwijfeld baart het Saargebied de Franse regering momenteel zorgen en daar van krijgt in het bijzonder minister Ernest Bevin de schuld. Sommige politieke waar nemers menen zelfs, dat Schuman de over tocht naar Amerika had uitgesteld het oorspronkelijk plan was de reis samen met zijn collega van financiën Petsche te on dernemen, die hem nu enkele dagen voor uit is gereisd omdat de Quai d'Orsay eerst een geruststellende verklaring van Londen verwachtte of zelfs de verzekering, dat Bevin zijn Franse collega aan de over kant niet al te veel in de wielen zou rijden. Men herinnert zich in grote lijnen, wat er de laatste decennia zo al met het Saar gebied is gebeurd. Na de eerste wereld oorlog werd dit belangrijke kolencentrum aan Frankrijk toegekend, dat het vele jaren bezet heeft gehouden. Toen het echter na veel vieren en vijven door Frankrijk ein delijk was „gedemilitariseerd" trok Hitier in 1935 het Saargebied binnen, terwijl Blum de leider van het Volksfront, te zeer met binnenlandse moeilijkheden had te kampen om meer te kunnen presteren dan het .uiten van een platonisch protest. Hiermee had Hitier de weerstandskracht van het Westen gemeten en het binnentrekken van dit ge bied werd de eerste stap op de weg naar de oorlog die Hitier drie jaar later ontketende. Na de bevrijding van het nazi-juk kwam Frankrijk, dat toen met een nijpend gebrek aan steenkolen leed, weer naar voren met haar eisen jegens de Saar, onder meer krachtens het motief dat herstel van de oude toestand een minimale vergoeding mocht heten voor alle schade, welke Duits land het had aangedaan. Maar omdat het overleg tussen de Grote Drie naar het in zicht van Parijs wat al te langzaam vor derde. nam de Franse regering in 1945 het besluit met de geslaagde Russische voor beelden voor ogen als eigen rechter op te treden en zonder incidenten werd het Saargebied, dat in de Franse bezettings zone was gelegen, van Duitsland los ge hakt. Een nieuw statuut werd ontworpen, volgens hetwelk dit gebied in economisch en monetair opzicht met de Franse repu bliek verbonden werd en ofschoon in 1947 het gebied een eigen grondwet ontving, kregen de bewoners in afwachting van de ondertekening van het vredesverdrag met Duitsland, dat ook de Saarkwestie zal moeten regelen Franse paspoorten uit gedeeld. Hoe men verder over het Franse initiatief denkt, erkend dient te worden, dat het moment met veel psychologisch in zicht was gekozen. De Grote Drie hadden op dat ogenblik andere varkentjes te was sen en alleen Moskou weigerde Rusland stond moreel dan ook wel erg sterk het Franse „fait accompli" te erkennen. Amerika en Engeland bleken zich bij de Franse besluiten wel neer te willen leggen en in de recente grondwet van Bonn, die onder auspiciën van de Westelijke demo- cratiën werd opgesteld, wordt het Saarge bied dan ook niet meer onder de Duitse „Lander" gerekend. Niettemin hangt, volkenrechtelijk gespro ken, de Saar nog altijd wat in de lucht. Frankrijk stelt zich echter op het stand punt, dat zeker tachtig procent van de Saar- bevolking niets voelt voor een terugkeer tot de „Heimat" en dat er daarom geen enkele reden meer is, deze nieuwe staat niet reeds nu een stem te geven in het Europese concert. Parijs wenst met name dat de Saar een plaats in de Europese raad wordt ingeruimd. Wanneer mettertijd ook Duitsland haar entree in Straatsburg zou doen, dan zal de Saar-delegatie, meent men, de brug kunnen vormen tussen dit land en Frankrijk. Nieuw bot voor de neo-nazi's Bevin voelt daar echter niets voor en zijn afwijzende houding is de laatste tijd door de Engelse pers tamelijk luidruchtig onderstreept. Zo gaf bijvoorbeeld de „Sun day Times" onlangs een heftig artikel, waarin Frankrijk ervan beschuldigd werd, de Saar te willen annexeren. In Parijs zou voor dat doel volgens het blad reeds nu in het geheim een plebisciet voorbereid wor den. Minister Schuman heeft het niet nodig geoordeeld deze aantijgingen te weerleggen. „Onze bedoelingen zijn zuiver", was zijn enige repliek. Daarentegen is Parijs wel van oordeel, dat Engeland haar vroegere vriendschappelijke standpunt ten aanzien van Frankrijk heeft verlaten om zich wat „diplomatiek wisselgeld" te verschaffen met het oog op de toekomstige bnderhan- delingen. Engeland zal zich, zo meent men hier, tenslotte niet kunnen verzetten tegen de Franse wensen ten aanzien van het Saargebied, omdat die wensen voor een te groot deel al in daden zijn vastgelegd en de wijzers van de klok nu niet meer terug te zetten zijn. Maar haar accoord'zou Lon den kunnen verzilveren tegen Franse con cessies op ander gebied en men denkt daarbij aan het Nabije Oosten of aan de kwestie der Italiaanse koloniën. Hoe dat zij, officiële Franse kringen achten het zacht gezegd een wat ongebruikelijke procedure, dat Londen nu knibbelt op punten, die in de practijk tot voldoening der belangheb bende partijen al lang zijn geregeld. En bovendien blaast Engeland daarmee de Duitse nationalisten een welgevallige wind in de zeilen, want ook in het Saargebied schijnt het nazisme het afzichtelijke hoofd weer opgestoken te hebben. Hitler's vol gelingen werpen zich als straathonden op een been op ieder meningsverschil, dat tussen de Westelijke geallieerden ont staat, en men kan er nu al wel zeker van zijn, dat in de herleefde nazi-pers vooral dit been met wellust tot op de bot zal wor den afgekloven. Vliegtuigwrakken in Uselmeer worden opgeruimd Tengevolge van oorlogshandelingen zijn indertijd tal van vliegtuigen in het IJsel- meer gestort. Een onderzoek heeft uitge wezen dat het aantal van die wrakken nog op ongeveer zeventig moet worden gesteld. Omdat men de juiste positie der vliegtuig wrakken niet kende, is men al niet veel eerder tot volledige opruiming kunnen overgaan. Thans vernemen wij echter dat men er inmiddels in is geslaagd die positie te bepalen, zodat tot berging kan worden overgegaan. Het is nog niet zeker of dit werk zal worden verricht door de marine dan wel door de hulpverleningsdienst. Een centraal onderwijsinstituut voor psychologie opgericht Te Amsterdam is het „Het centraal in stituut voor psychologie-onderwijs" opge richt. Dit nieuwe instituut heeft tot doel het buiten-univisitair psychologie-onder wijs te centraliseren onder leiding van be voegde docenten. De instelling zal voor lichting geven aan hen die belangstelling hebben voor de psychologie in het alge meen en aan hen die uit hoofde van hun beroep behoefte gevoelen aan de kennis van bepaalde onderdelen der psychologie. Het centraal instituut v. psychologieon- derwijs staat onder bestuur v. prof. dr. H. C. J. Duyker, hoogleraar in de psychologie aan de universiteit van Amsterdam, prof. mr. dr. G. H. A. Feber, hoogleraar ih de criminologie aan de gemeentelijke univer siteit, dr. T. T. ten Have, privaatdocent in de karakterkunde eveneens te Amsterdam, mr. E A. Hof, directeur van de psycholo gische instituten te Den Haag en Leiden en dr. J. Lubsen, arts en bedrijfspsycholoog te Amsterdam. Het instituut geeft de ko mende wintermaanden te. Amsterdam en Den Haag avondcolleges voor verschillen de groepen: voor juristen, artsen, officie ren en hogere politie-ambtenaren, voor leidinggevend personeel van bedrijven en instellingen, voor onderwijzend, sociaal werkend, verplegend personeel en tevens een speciale cursus voor hen die zich in het algemeen interesseren voor de bestu dering der psychologie en zich op dit ge bied wensen te oriënteren. Drie millioen Zwitserse francs voor Mederiandse toeristen De A.N.W.B. verneemt uit Zwitserland, dat tussen Nederland en Zwitserland een overeenkomst is aangegaan waarbij in to taal drie millioen Zwitserse francs voor reis- en verblijfkosten be'schikbaar zal worden gesteld voor de periode October 1949—Maart 1950. Nederlandse toeristen zullen voor de maanden October en November 1949 frs. 40 pér dag mogen besteden met een maximum van 400 frs. Voor de maanden December, Januari, Februari en Maart zullen zij per dag over vijftig Zwitserse francs mogen beschikken met een maximum van frs. 500. De A.N.W.B. vermoedt dat loting tussen de gegadigden nog noodzakelijk zal zijn. School voor maatschappelijk werk bestaat een halve eeuw De oudste school voor maatschappelijk werk, die te Amsterdam, bestaat een halve eeuw. De eerste school werd een jaar eer der in New York opgericht, maar gaf toen alleen zomer-cursussen. De pioniex-s, die tot de oprichting van de school in de hoofd stad besloten aanvankelijk onder de naam „opleidingsinrichting voor sociale arbeid" waren: mevrouw M. S. Muller- Lulofs, A. Kerdijk, dr.-C. W. Janssen, Hé- lène Mercier, prof. mr. M. W. F. Treub en Louise Went. Tegenwoordig zijn er 400 scholen voor maatschappelijk werk in de wereld, waarvan Nederland er tien heeft. De opleiding aan de Amsterdamse school, waar onder de tegenwoordige directeur dr. J. F. de Jongh 250 leerlingen studeren, duurt drie en een half jaar. Een der wensen bij het gouden- j ubileum geuit is, dat in de naaste toekomst de wettelijke bescherming van de titel maatschappelijk werker zal worden verkregen. Amerika, België en Frankrijk zijn Nederland op 'dit punt ver vooruit. De deskundige beoefening van het maatschappelijk werk zal door die er kenning in ons land worden bevorderd. Bij het publiek zal het beroep van de maat schappelijke werker in aanzien stijgen, waarmede gepaard kan gaan een verbete ring van zijn sociale en juridische positie. De niet altijd gunstige salariëring wordt de voornaamste reden geacht dat zo weinig mannen, waaraan juist een grote behoefte bestaat, dit beroep kiezen. Woningwet-woningen nu voor iedereen te koop Begin 1948 heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting uitsluitend voor oorlogsslachtoffers de mogelijkheid opengesteld om de door hen bewoonde woningwet-woningen, die na de bevrijding gesticht zijn, in eigendom te verwerven. Nu aangenomen mag worden, dat deze cate gorie in dit opzicht zo goed mogelijk is ge holpen, heeft de minister bepaald, dat deze regeling in het vervolg ook voor niet- oorlogsslachtoffers zal gelden. Bewoners van woningwet-woningen kun nen dus de door hen bewoonde woning kopen, indien het geen semi-permanente woning is. Uit verstrekte inlichtingen moet op redelijke gronden vast komen te staan, dat de adspirant-koper de woning in de toekomst behoorlijk zal onderhouden en bewonen. Ter tegemoetkoming in de niet-rendabele exploitatiekosten kan de koper een bij drage op grond van de financieringsrege ling „Woningbouw 1948" ter beschikking worden gesteld. Bij de overdracht zal het registratierecht slechts over het rendabele deel van de koopsom verschuldigd zijn. Wanneer het gevaar aanwezig is, dat ver koop van enkele woningen uit een groot complex tot waardevermindering van het overblijvende gedeelte zal leiden, zal een verzoek om overdracht niet worden inge willigd. De verzoeken moeten bij het gemeente bestuur worden ingediend. Mr. J. Vink directeur voor het Nationale plan Met ingang van 1 October is tot direc teur van het Bureau van de Rijksdienst voor het Nationale plan benoemd mr. J. Vink uit Utrecht. MEER DIESELS HOLLAND—ZEELAND Als de nieuwe dienstregeling der Neder-' landse Spoorwegen van kracht wordt," zul len van en naar Zeeland vijf dieselverbin dingen worden onderhouden in plaats van drie zoals op het ogenblik. Deze dieseltreinen rijden alleen van Maandag tot en met Vrijdag. Heemstede „School- en Werktuinen" vragen de aandacht „Laat de bloemen bloeien, laat de bo men groeien", is het motto van de ver eniging van School- en Werktuinen te Heemstede aan de Herenweg. De 240 tuinierders en tuiniersters, die hier elk een stukje grond van 4 bij 5 meter hebben, is het ernst met het ver wezenlijken van deze spreuk. Van alles is er te vinden in de schooltuintjes: bloe men, groenten, struiken doen het best en onder leiding van ondexwijzers worden gunstige resultaten bereikt. Gistermiddag maakten belangstellenden een rondgang door de tuintjes en de jeug dige tuin-enthousiasten waren juist bezig met boerenkool te planten. Sommigen gin gen met een glunder gezicht naar huis met enorme struiken andijvie. „Zelf ge kweekt", las men uit hun trotse lach. Er zijn ook enkele bijenkasten op het terrein, die worden verzorgd door Broeder Willibrord. Deze gaf gisteren een demon stratie „honingraat-slingeren". Drie raten werden in een driehoek opgesteld in rek ken, die door een slinger in de rondte kunnen worden bewogen. Met grote vaart wordt dan de honing uit de raten geslin gerd en opgevangen in een blik. De uitge- slingerde honing behoeft dan geen verdere bewerking. Wat de tuinen betreft is dus alles in ordè. De gebouwtjes echter zijn op zijn zachtst uitgedrukt bouwvallig. Daarom heeft het bestuur van de vereniging bouw- kaarten aan de kinderen meegegeven. Die kaarten moeten vei'kocht worden en de opbrengst is bestemd voor de kas. Nieuwe gebouwen moeten gezet worden en een afrastering worden gemaakt. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. G. M. Bergei'voet en A. J. van Vliet; J. Rusman en E. Schoone. GETROUWD: A. R. van Wijngaarden en T. H. Mees; W. Houwing en J. van de Velde. GEBOREN: Geertruida Hendrika Eliza beth Martina, d. van A. G. N. Coblens en P. Jansen; Johanna Wilhelmina, d. van A. C. Hildebran-d en W. de Vries; Fra-ncina Johanna, d. van F. J. Veenings en C. E. Scvholten; Adrianus Johannes Maria, z. van W. Prins en G. J. Willemse. Op de buitenplaats „Kennemerduin" aan de Herenweg te Heemstede, waar ge vestigd is de Stichting „Unicum" voor her stellende en verpleegde soldaten, gaf giste renavond de R.K. Amusements-vereniging „Animato" een uitvoering. Medewerking verleende het Amusementsorkest onder leiding van Chris Mouter, de Zingende Salon wordt van 17 September tot en met 2 goochelaar en Harry Moors met voor drachten. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart- Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 322% 260% 247% 188% 291 293 123% 164y2 166%- 143% 157 134% 157% 105 315 Openings koersen 321% 259% 248y4 189 165% 144% 156% 134 BONTMANTELS NAAR MAAT, Zilvervossen en Colliers. Betaling kunt u regelen. Br. Wegens omstandigheden te koop een in prima st. zijnde Radio Pick-op installatie best. uit grote salonkast met platenwisselaar en inge bouwde Philips Radio. Geen opkopers, v. 't Hoffstraat 151 H'lem, ïr. kantoorbediende gevr. op midd. gr. ass, kant. Vlot kunn. typen en steno. Leeft, boven 23 j. Bi'ieven met opg. v. verl. salaris no. 3957. Gevraagd: flinke halfwas of jongen Slagerij W. F. Kroeze, Bloe- mendaalseweg 230, Overveen GEP. HEER Wij zoeken voor ons midd. groot ass. kantoor een gep. Heei% die adm. goed onder legd is en vlot kan typen. Br. met opg. v. verl. salaris on der no. 3956. Machinefabriek „Spaarne" Bakenessergracht 43, vraagt: twee bekwame bankwerkers alsmede bekwaam metaaldraaier Gevraagd door Koperslagerij en Plaatwerkerij te Haailem enige prima koperslager- Brieven no. 3954. Gevraagd: net dagmeisje van half 9 tot 5. Hoge Duin en Daalseweg 9 a, Bl'daal, BI Voor direct hulp i. d. huish. gevraagd In Marine-officiers gezin m. 2 kindertjes, in Am sterdam, Voor hele dagen of d. e. n., v. g. g. v. De Ridder, 's Gravesandeplein 8 hs., tel. no. 56974 Moeders ATTENTIE! De beslissing over een prettige werkkring voor Uw dochter ligt toch in Uw hand? Wij leren haar aan ons groot textielbedrijf een nuttig en bij uitstek vrouwe lijk vak. Gehuwden (in Haarlem woonachtig) kunnen zelfs een gedeele van de dag bij ons werkzaam zijn. Meisjes vanaf 14 jaar, neemt gerust je Moeder mede voor bespreking bij Mevr. Lindeman, Sanptoorterstraat 18, Kleverpark, Haarlem, iedere middag tussen 3 en 6 uur. Concertbureau Alphenaar Gem. Concertzaal. Woensdag 14 Sept. 8 uur: Populaire CHOPIN-AVOND (ter herdenking van zijn 100ste sterfdag) Piano. Entrée f 0.90 (bel, inbegr.) Kaartvei'koop en plaats bespreken bij Concertbu reau Alphenaar, Kruis- weg 49. English conversation lessons Miss Harold, Courbetstr. 19, Amsterdam, visits Haarlem and environs; also club les sons. GR. HOUTSTR. 162, H'LEM FRANS ENGELS DUITS Opl. alle prakt, examens KLIPP's TALENSCHOOL Kleverparkweg 142 Tel. 131)40 Vraagt prospectus!! Sluit U spoedig aan bij één onzer gezéllige danslessen. Privé-les op elk gew. uur. „s« Accordeons Het neusje van de zalm op accordeongebied. De nieuwste modellen vindt u bij het officiële Scan- da31i-agentschap v. Haar lem: I Inuziekinstrumekten OUDE GROENMARKT 28 Haarlems Oudste Muziekzaak! Tel. 16084. alle soorten. Staaldraad. Takelblokken. Vlaggen en Stokken. Schorten. Olieldeding. Rubberlaarzen. Dekkleden. Tassen. Fietstassen. Waszakken. Plunjezakken. 00 Tel. 16084. Wij vestigen Uw aandacht op onze speciale collectie Kinderman,tels van 1-14 jaar, die wij voor het a.s. sei zoen vervaardigd hebben. Dames die zelf de mantels of jurken voor hun kinde ren willen maken, kunnen deze modellen bij ons pas sen. De patronen daarvoor worden direct afgeleverd. Gratis advies! Speciale aanbieding dames vilt-vesten zonder punten f 7.95. Stofknopen, coi'donneren en maken van knoopsgaten, in één dag gereed! Stoffen per meter en nouveautés. JULIANAPARK 22, TEL. 20872 - DOLFIJNSTRAAT 6 bev. 14 kamers, centr. verw., alle kamers voorzien van prima vloerbedekking, trappen rubber. Binnenkort leeg te aanvaarden. Koopsom f 45.000. Serieuze reflectanten wenden zich tot A. J. J. Burdorf, Dreef 18, Haarlem, tel. 17166. direct te aanv, Kleverpark. Koopsom f 17000.Na 5' uur Billitonstraat 20, H.-N. Te koop gevraagd een Brieven Postbox No. 246. IBijzonéere verkoop! I H Aangekocht een grote fabriekspartij PRIMA U in voorooi'logse kwaliteit en zeer fraaie patronen. j|j jj| Dit ideale karpet kost slechts in de maat: E 140 x 180 f 38.— 180 x 270 f 91.50 S 190 X 300 f 110.— H 240 x 340 f 139.— ,|j Verkoop slechts één dag Alléén a.s. Zaterdag van 10-12 en 2-5 uur ES SCHERMERSTRAAT 26 g| (b« de Zylweg), Haarlem Prachtreclame KOEKJES Zaterdag 10 Sept. bij aankoop van 25 cents Zo uit de ovens en heerlijk vers imit. Boterzandwafel- tje van 48 voor 39 cents per pond. Advocaalrollen (een fijn stuk eierg-ebak met advocaat- smaak en marsepein) van 90 voor 65 cent per stuk. Fijn gekruide lichte speculaas (16 in 1 ons) 40 cents per pond. U weet toch dat v. d. Graaf een prima kop koffie schenkt voor 12 CENTS in de lunchrooms Gr. Houtstraat 167, Grote Marlet 6 en aan de koffietoonbank Ged. Oude Gracht 39. Prima waar Lage prijzen Geen fooien Onze lunchrooms zijn geopend tot 12 uur 's avonds. v.d. GRAAF'S BROOD- EN BANKETBAKKERIJEN GED. OUDE GRACHT 39 - TEL. 16459 GROTE HOUTSTRAAT 167 - TEL. 11566 GROTE MARKT 6 - TEL. 15755 GEN. CRONJéSTRAAT 35 - TEL. 15430 heeft de A N E G A N G 33-37 Haarlem - Tel. 10251 FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 0) Juffrouw Thorner is degene, die de sollicitanten voor de secretaresse-vacature te woord staat, zei de liftbediende, als wilde hij haar een tip geven. Ik kom niet om te solliciteren, ant woordde Alma hem, zich opeens reali serend, dat er natuurlijk tengevolge van Eva's ontslag hier momenteel een vacature was te vervullen. De lift was intussen op de eerste étage aangeland en de man trok zich terug, nadat hij haar de kamer, waar ze zich ver voegen moest, had aangewezen. Het was duidelijk, dat hij teleurgesteld was, zo wei nig uit haar gekregen te hebben. Alma moest er om lachen en had de neiging om te zeggen: Kijk maar niet zo, ik weet zelf evenmin als jij, waarom ik hier eigen lijk moet komen, maar ze hield zich in en opende de deur, waarop een bordje was bevestigd met „Farraday Zn. Binnen zonder kloppen". Ze betrad een grote, lichte kantoor ruimte, waar een zestal meisjes achter een lange, glanzende balie aan het typen was. Eén van de meisjes trad onmiddelijk ach ter de balie naar voren en vroeg haar, wat ze wenste. Ik heb een afspraak met meneer Farraday om half drie. Mijn naam is juf frouw Bi'endall, zei Alma, zich enigszins verlegen voelend, omdat dit meisje van zelfsprekend Eva gekend moest hebben en waarschijnlijk met haar gewerkt had. Juist. Wilt u even met mij meekomen? Het meisje leidde Alma naar een deur aan de andere kant van de grote kamer, en terwijl Alma haar volgde, voelde ze of was het slechts verbeelding? hoe aller ogen vol interesse en medeleven op haar gericht waren. Of een en ander ver oorzaakt werd door het feit, dat ze Eva's zusje was of dat ze de tyrannieke baas van het bedrijf kwam opzoeken, zou ze niet hebben kunnen zeggen. Toen de deur voor haar open ging, ver zamelde ze al haar moed, verwachtende onmiddellijk tegenover Murray Farraday te zullen staan. Maar de kamer, waarin ze kwam, was klaarblijkelijk slechts een wachtkamer, al merkte ze op, dat het een zeer indrukwekkend soort wachtkamer was. Meneer Farraday zal dadelijk wel komen, deelde het meisje haar mee. En opeens veranderde de uitdrukking van haar gezichtje van onpei'soonlijk tot vriendelijk belangstellend en ze voegde er aan toe: U bent Eva Brendall's zuster, niet waar? Trekt u zich maar niet al te veel aan van wat meneer Farraday zegt. Hij blaft meer dan hij bijt. Alma glimlachte even tegen het meisje, maar ze had op haar lippen om te zeggen, dat ze, al mocht deze opmerking waarheid bevatten, toch niet van plan was zich door hem te laten afblaffen. Ze beheerste zich echter en mompelde een weinig zeggende opmex'king. Het meisje verliet het vertrek en Alma was alleen. Een blik in de spiegel, die boven de schoorsteen hing, stelde haar in zoverre gerust, dat ze kon constateren, dat ze er zeer goed uitzag, en ze zei tot zichzelf, dat er niet de minste reden was zich ergens zenuwachtig over te maken. Alma ging in een van de diepe leren stoelen zitten en wachtte. Er was niets in de kamer, dat haar bijzondere aandacht trok en dei-halve keer den haar gedachten steeds weer terug naar de vraag, die haar bezig hield: wat kon Murray Farraday aan haar te zeggen heb ben? Hij had nooit de minste belangstelling getoond in Eva's familieleden, en het kon daarom niet voor iets anders zijn dan Eva, dat ze hier nu ontboden was, meende Alma. Maar als dat zo was, waarom was zij, Alma, dan gevraagd hier te komen, in plaats van Eva zélf? Waarom zou hij er om heen draaien inplaats van deze zaak met de persoon in kwestie direct te be handelen? En als de vacature van Eva al vervuld was, wat viel er dan verder nog met betrekking tot Eva te bespreken? Enigszins onder de -indruk van de doodse stilte en de grootse omgeving, be gon Alma in haar verbeelding steeds fan tastischer mogelijkheden onder ogen te zien. Was zijn ontstemming over Eva's op treden misschien veroorzaakt door iets veel ergers dan impertinentie? Alma zag zich zelf al in vurige verdediging van Eva's eerlijkheid en onkreukbaarheid, toen op eens de deur van het vertrek geopend werd en Murray Farx'aday binnenkwam. Goedenmiddag, juffrouw Brendall. Hij drukte haar hand en Alma, die won derlijk gevoelig was voor de diverse manie ren, waarop mensen handen schudden, deed zijn handdruk van lange, sterke vin gers om de hare prettig en sympathiek aan. Gaat u mee naar mijn kamer? Hij hield de deur voor haar open en Alma liep voor hem uit de grote, rijkgemeubi- leerde, maar ietwat sombere kamer, die Eva haar zo vaak had beschreven, binnen. Het dikke tapijt, het zware mahoniehou ten meubilair, de grote leren fauteuils kwamen haar zelfs min of meer bekend voor. Ze herinnerde zich ook, dat Eva had verteld, dat het bureau van meneer Farra day zo was neergezet, dat hij met zijn rug naar het licht zat en het volle licht op degene, die een onderhoud met hem had, viel. In dat felle, meedogenloze licht zou zij nu komen te zitten, besefte ze, toen hij een van de diepe leren stoelen voor haar aan schoof, terwijl hij zelf achter zijn bureau plaats nam. Ze was echter vastbesloten hem niets van haar zenuwachtigheid te laten merken. En dus hief ze vol dapper heid haar kin omhoog en terwijl ze haar blauwe ogen op Murray Farraday vestig de, vroeg ze: Wilde u me over Eva spreken? Over uw zuster? Nee, zeker niet! Ik heb over uw zuster verder niets te zeggen, verzekerde hij haar kortaf. Ik wilde met u over uzelf praten. Over.... eh.... mijzèlf? Alma's niet al te hechte zelfverzekerd heid begon aanzienlijk minder te worden. Ja, Toen u gisteravond met mij sprak, vertelde u iets over minder aangename veranderingen, die uw familiefinanciën hadden ondergaan. Betekent dit misschien, dat u zelf ook naar een baan uitkijkt? Ik? vroeg Alma onthutst. O, maar ik kan onmogelijk als uw secretaresse optre den! Ik kan niet eens. Ik ben helemaal niet van plan u een secretaresse-betrekking bij mij aan te bie- I den, verzekerde hij haar met een geamu seerd glimlachje. Ik heb niet de gewoonte j^en privé-secretaresse aan te stellen in een T plotselinge opwelling en zonder naar haar capaciteiten te informeren. Alma bloosde en voelde zich ei'g jong en onhandig. Het spijt me. Ze sloeg haar ogen neer; het was haar niet mogelijk hem met de zelfverzekerdheid, waarmee ze begomxen was, aan te blijven kijken. Wat bedoelt u dan eigenlijk precies? Wel,juffrouw Brendall, begon hij, achterover wippend met zijn stoel, als wil de hij de formaliteit van het onderhoud enigszins breken en haar wat' op haar ge mak stellen, ik kan u zeggen, dat mijn moeder momenteel een juffrouw van gezel schap nodig heeft, die tevens lichte werkelijk zéér lichte secretaresse-wei'k- zaamheden zou kunnen verrichten. Ze vraagt helemaal niet de snelheid en effi- ciëncy, die ik eis. Alma voelde hoe hij gea museerd lachte, maar ze durfde nog niet op te kijken. Ook zal ze zo iemand niet de hele dag nodig hebben. Ik had 't idee, dat u, wanneer u er iets voor zoudt voelen, misschien eens met haar een en ander zoudt kunnen bespreken. Wat' vindt u daar van? Wat ze daarvan vond?! Het eerste mo ment was Alma sprakeloos, zowel van vei'bazing over het aanbod, als opluchting over het feit, dat Eva niet verder beschul digd werd, en verwarring over haar eigen verkeerde ideeën. En van meer belang dan dit alles was vervolgens de vraag, waarom hij juist haar had uitgezocht. Hij wist niets van haar, behalve dat hij veronderstelde, dat ze een baantje goed kon gebruiken. En hij had toch gezegd. Opeens keek Alma op en met een bijna ondeugend lachje zei ze: Meneer Far raday, ik meen, dat u me gisteravond ver telde, dat u nooit mensen aannam naar aanleiding van pei'soonlijke omstandig heden. Dat doe ik ook niet, juffrouw Bren dall. Zijn hai'de, blauwe ogen keken haar op zo'n directe openhartige manier aan, dat ze zich weer verlegen voelde worden, maar er was iets van een glimlach in te zien. Waarom biedt u deze baan dan juist aan mij aan? Omdat ik geloof, dat u over kwalitei ten beschikt, waar mijn moeder van houdt. Maar u kent me nauwelijks, riep Alma verwonderd uit. O ja zeker wel. Hij lachte nu. Hoe zo? Wie vertelde u iets over mij? Niemand. Ik heb mijn eigen opmer kingsvermogen. Alma's ogen werden groot van verba zing. Maar wat bent u in zo korte tijd wat mij betreft dan te weten gekomen?, Wilt u het graag horen? Ja, alstublieft. Nu dan, ik heb geconstateerd, dat U moedig bent, anders was u gisteravond niet naar mij toegekomen; dat u loyaal bent, anders had u gisteren niet uw zusje ver dedigd, van wie u wist dat ze verkeerd had gehandeld; verder dat u een zacht karakter hebt, anders zoudt u een ander soort mond hebben. Daarbij komt, dat u er aardig uitziet en een zeer aangename stem hebt. Dit alles bij elkaar zijn eigen schappen, die mijn moeder uitstekend zou den bevallen Als u daarnaast nog over de geringe capaciteiten beschikt, die nodig zijn om op te treden als haar gezelschaps dame-secretaresse, dan zou alles schitte-i rend voor elkaar zijn. Wat zégt u hierop?! (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6