Haarlems Dagblad Richard Strauss Kabinet wil wetsontwerp intrekken Sir Stafford Cripps voorspelt een algemene daling van levensstandaard Adenauer in moeilijkheden Zuinigheid bij de politie,lankmoedigheid bij de justitie en lekke gevangenissen Weerbericht 64e Jaargang No. 19343 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn €>prccl)tc X^aarlcmartic «Courant (Jtnno i6$6) Zaterdag 10 September 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE DUITSE COMPONIST Richard Strauss, als 85-jarige te Garmisch- Partenkirchen overleden, heeft in de laat ste periode van zijn lange leven veel fe^le critiek ondervonden vanwege zijn verhou ding tot het Nazi-régime. Dat kwam vooral in de vooroorlogse jaren tot uiting, toen het régime hem blijkbaar als een paradepaard voor het „Deutschtum" bezigde. In later jaren is daarop de verhouding sterk be koeld en Goebbels was niet meer van hem gediend: tenslotte vond hij het veiliger maar naar Zwitserland te gaan. Volledige ophel dering omtrent de houding van een man, die een belangrijk kunstenaar en dus een bijzonder onbelangrijk politicus was, ont breekt feitelijk nog. Men kan qlie trouwens buiten beschouwing laten als men aan zijn «cheppend werk denkt. Zijn grote tijd heeft hij in het eerste, niet in het tweede kwart van deze eeuw beleefd; een nieuwe phase in zijn composities is niet meer ontstaan. Dat hij in de schepping van zijn opera's vooral heeft samengewerkt met vermaarde Joodse tekstdichters Zweig en Hoff- mannsthal heeft er zeker toe bijgedragen dat de Nazi's geen werkelijke sympathie voor hem konden voelen. De trouwe concertbezoeker zal bij de naam Richard Strauss vooral aan zulke werken als Don Quichotte, Till Eulenspie- gel's Lustigen Streiche en Ein Heldenleben denken; de oudere muziekliefhebber daarbij niet minder aan opera's als Salomé, Elektra die in de jaren voor de eerste wereld oorlog een muzikale sensatie verwekte en Der Rosenkavalier, de komische opera die met Hugo von Hoffmannsthal's tekst wellicht het meest oprechte succes van deze groep werken verwierf. Hij heeft een om vangrijk oeuvre nagelaten; vele van zijn talrijke liederen vormen daarin een belang rijk onderdeel. De naam Strauss heeft menige muziek liefhebber verwantschap met de Weense dansencomponisten van dezelfde naam doen veronderstellen. Ten onrechte. Npch naai de geest, noch in familieverwantschap had Richard Strauss iets met hen te maken. Zullen zijn werken op het répertoire blij ven; zullen althans sommige ervan stand houden en opnieuw een zo grote belang stelling verwerven als zij vroeger hebben genoten? Men kan dat nooit voorspellen, maar of men van deze componist houdt of niet, het valt niet te loochenen dat hij tot de belangrijke muzikale figuren'van zijn tijd heeft behoord. Hetgeen niet alleen door de bijzondere knapheid en schittering van orkestratie maar ook door een sterke persoonlijkheid en oorspronkelijkheid ver klaard moet worden. In zijn opera's heeft hij bovendien geloond dat zijn gevoel voor toneel groot was. Al heeft men geen sym pathie voor de breedsprakigheid die in zo menig werk is opgetreden en nog minder voor een brillante schrijfwijze die op me nigeen de indruk van aanmatiging maakt, het is onrechtvaardig als men de werke lijke betekenis van dc figuur poogt te ver kleinen. Dit is een tijd waarin het grote publiek een herlevende belangstelling in de werken der romantici begint te tonen. Het is een verschijnsel dat men als reactie op veel cerebrale kunstuiting gemakkelijk verklaren kan en dat ook na de periode van inzinking en zwart pessimisme, die als vanouds op een grote oorlog is gevolgd, niet kon uitblijven. Wellicht zal het ook een aantal werken van Richard Strauss weer meer op de voorgrond doen komen. Van zijn tijdgenoten, mensen die in de zestiger jaren van de vorige eeuw geboren zijn, leeft de Finse componist Sibelius nog hij is 84 en Pfitzner is pas drie maanden geleden'als tachtigjarige gestorven. Strauss was oorspronkelijk geheel romanticus, hij werd later als „moderne" figuur van die tijd, die riskante vernieuwingen ondernam, bij uitstek de schepper van de programma muziek, waarin een poëtische gedachte in klank tot uiting wordt gebracht. „Met een programma geeft de muziek zichzelf een bewijs van onvermogen; zij geeft daardoor zelf toe, dat zij haar natuurlijke grenzen heeft overschreden", heeft A. W. Ambros In zijn werk Die Grenzen der Musik und der Poesie betoogd. Maar de muziekmin naar zal zo gestrenge opvatting niet willen aanvaarden als de muziek hem boeit en denken aan meer programma-muzïek, van gans andere oorsprong en bezieling dan die van Strauss, die hem is blijven boeien. Als hij zo geaard is. Van de geaardheid van Strauss valt zeker niet te ontkennen dat zij tal van typisch-Duitse kenmerken draagt, waarbij de sentimentaliteit niet ontbreekt. Waarbij zoveel niet ontbreekt. Het neemt alles niet weg dat hij in zijn sfeer een groot musicus is geweest. Het werk. dat hij na gelaten heeft, zal zijn blijvende erkenning in de wereld al dan niet bewijzen. R. P. Amerikaanse journaliste op Schiphol Een Skymaster van de K.L.M. bracht Vrijdagavond mrs Dorothy Brandon, cor respondente van de „New York Herald Tri bune" op Schiphol. Mrs Brandon was gelijktijdig met 14 an- iere Amerikaanse journalisten op uitnodi ging van de Nederlandse regering naar Indonesië gegaan, teneinde een inzicht te krijgen in de Indonesische kwestie. Od 12 Juk kwamen 13 van haar collega's bij de noodlottige vlucht van de „Franekei-" dicht bij Bombay om het leven. Mrs Brandon, die niet met de „Franeker" was meegegaan maar naar de Philippijnen vertrok, heeft daarna nog vele en lange reizen in de Oost gemaakt. Zij blijft thans enige dagen in Nederland, waarna ze op 15 September naar New York zal vertrekken. Toen ze moe uit het vliegtuig stapte, dat baar van Batavia naar Nederland had ge bracht. stond ze enige van haar Nederlandse collega's te woord. Het gesprek kwam op de aan haar toegeschreven uitlating dat zii indertijd ..bang was voor sabotage". Mrs Brandon ontkende dit ten stelligste en liet haar paspoort zien, waarop haar reis naar de Philippijnen van te voren reeds was af gestempeld. Lang en veelvuldig heeft zij contact gehad met vooraanstaande Indone sische figuren zoals de sultan van Djokja, Soekarno en anderen. Ook met de bevol king is zij in aanraking geweest, waarbij zij als eerste blanke vrouw vele gebieden heeft betreden, waar sinds de oorlog nog nooit een blanke is geweest. Soekarno vond zij, wanneer zij in staat was alleen met hem te spreken, geheel anders dan wanneer een gezamenlijke bespreking gehouden werd. De interimregeling voor Suriname „Met handhaving geen enkel belang gediend" Heden verscheen de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer op het wets ontwerp, dat betrekking heeft op de Inte rimregeling voor Suriname. De regering zegt hierin onder meer: De loop van zaken heeft de Eerste Kamer voor een moeilijke beslissing ge plaatst. Uit het voorlopig verslag mag worden afgeleid, dat een niet onbe langrijk deel der Kamer geneigd schijnt het wetsontwerp niet in zijn tegenwoor dige redactie te aanvaarden. Nu de voorgestelde regeling door de loop der gebeurtenissen in plaats van de ver hoopte wederzijdse bevrediging voor een der partijen een steen des aanstoots blijkt te zijn geworden, acht ook de regering met de handhaving van het ontwerp geen enkel belang gediend. Dit heeft het kabinet tot de conclusie geleid, aan de Koningin machtiging te vragen, het ontwerp in te trekken. Naar aanleiding van de behandeling door de Tweede Kamer zegt de Memorie nog: De vraag moge worden bèantwoord, of de door minister Van Schaik bij de open bare behandeling van het wetsontwerp ge volgde gedragslijn strookt met hetgeen hij daaromtrent in een vroeger stadium aan de Staten heeft te kennen gegeven. Het is steeds het voornemen van de mi- cister geweest, om het wezen van de inte rimregeling aantastende amendementen op het wetsontwerp onaannemelijk te ver klaren. Hij heeft van dit voornemen aan de wederpartij doen blijken en daarbij het vertrouwen uitgesproken, dat de regering zich met dit standpunt zou verenigen. Ofschoon nu de beide amendementen tekort deden aan de resultaten van het ge meen overleg waren zij niet te beschouwen als een aantasting van de kern der regeling. Voorts is aan deze Memorie nog ontleend: Geen vertegenwoordigers van Suriname in de Staten-Generaal De regering meent, dat zij op goede gron den niet het voorstel van de Staten heeft overgenomen om gedelegeerden van de Staten in de Staten-Generaal te doen bin nentreden. Het betrekken van vertegenwoordigers van een bepaald onderdeel van het Ko ninkrijk in de huidige Staten-Generaal is een geheel nieuwe figuur, welke haar con sequenties heeft voor de plaats van de Sta ten-Generaal in het Nederlandse staatsbe stel en hun verhouding tot de regering. De vele leden, die het zouden hebben ge waardeerd, indien aan de Staatsraad in buitengewone dienst voor Suriname een effectieve stem in de Raad van State was toegekend, wordt er op gewezen, dat het niet in de bedoeling ligt, dat de Staatsraad in buitengewone dienst voor Suriname geen effectieve stem in de Raad van State zal hebben. „Amendementen maakten inbreuk op resultaten van het overleg" In antwoord op de vraag, of de regering er reeds toe is overgegaan, het overleg met Suriname te heropenen wordt opgemerkt, dat indien blijkt van een voldoende basis voor het plegen van overleg de regering niet zal aarzelen, daartoe over te gaan. De regering heeft er zich rekenschap van gegeven, dat die aanneming van de beide amendementen tot een meer of minder ernstige ontstemming zou leiden, omdat de inhoud in strijd was met hetgeen door de Staten werd gewenst, in de tweede plaats omdat zij indruiste tegen het door minister Van Schaick met de delegatie der Staten van Suriname bereikte compromis. Zij heeft er dan ook bij de Kamer op aange drongen de wijzigingsvoorstellen niet aan te nemen. Dat de Kamer desondanks de be doelde wijzigingen in het ontwerp heeft aangebracht en daardoor inbreuk heeft gemaakt op de verkregen wederzijdse be vredigende resultaten van het overleg, heeft de regering als een betreurenswaardige gang van zaken beschouwd. Het is begrijpelijk, dat het gebeurde de wederpartij enigszins bitter heeft gestemd en dat zij zich in haar verwachtingen teleurgesteld heeft gevoeld. Dat echter de door de Kamer aangenomen amendementen de interimregeling als geheel voor Suri name onaanvaardbaar zouden maken, heeft de regering en kennelijk ook de Tweede Kamer niet verwacht noch voorzien. Ten aanzien van de ih de Tweede Kamer gestelde vraag of Nederland te zijner tijd een eventueel tekort op de Surinaamse begroting zal dekken, antwoordt de rege ring. dat het van zelf spreekt, dat een land, dat zijn eigen autonome aangelegenheden wil behartigen, een permanente deficit huishouding moet voorkomen. Mocht dit onverhoopt Suriname niet gelukken, dan zal nader moeten worden overlegd hoe daarin zal kunnen worden voorzien. De regering is voornemens zo spoedig moglijk overleg over deelgenootschap in de Unie te doen plaats hebben met Suriname en de Nederlandse Antillen. Parachutesprong met haken en ogen De Amerikaanse sergeant James Hendrix. die in Frankrijk en België heeft gevochten tijdens de tweede wereldoorlog, moest tij dens oefeningen boven Fort Benningc (Georgië V. S.) als dertiende man een pa rachutesprong uit een legertransportvlieg- tuig maken van 300 meter hoogte. Doordat de touwen verward raakten in een van zijn schoengespen, ging de parachute niet open. Op 150 meter hoogte trok hij aan het touw van zijn tweede parachute, doch de koorden raakten verward in die van de eerste. Hen drix kwam op de grond terecht, gewikkeld in de touwen van de beide parachutes. Eerst kon hij niet meer lopen, doch door deskun digen in het ziekenhuis, waar hij heen werd gebracht, werd later de mededeling van de sergeant, dat hij „zich best voelde", be vestigd. Koning Abdoellah van Transjordanië die besprekingen in Londen gevoerd heeft, brengt thans een bezoek van elf dagen aan Spanje. Hier inspecteert hij, in gezelschap van Franco (links van de koning) een Spaanse erewacht bij zijn aankomst in Madrid. Indirecte afwijzing van devaluatie Twee doden door vergiftiging In Enschede zijn kort na elkaar een 32- jarige vrouw en een 28-jarige man over leden. Bij beiden werd als doodsoorzaak vergiftiging vastgesteld. De politie is vaA oordeel, dat de slachtoffers na afloop van een bioscoopbezoek in de stad ondeugdelijk vlees of vis moeten hebben gegeten. Vandaag zal de Londense Theemspolitie het 150-jarig bestaan van haar corfrs vieren met 'n historisch schouwspel, waaraan 100 boten en meer dan 700 mensen deelnemen. Zowel de politie-agenten als de smokke laars en zeerovers" zullen volgens de mode van ongeveer 1S00 gekleed gaan. Twee leden der Theemspolitie tijdens de generale repetitie. In een Vrijdag tot de National Press Club te Washington gehouden toespraak verklaarde de Britse minister van Finan ciën, sir Stafford Cripps, dat het pond ster ling en andere valuta's pas omwisselbaar kunnen worden gemaakt, nadat een nieuw evenwicht in de wereldhandel zal zijn ge vestigd. Cripps zeide, dat hij niets toe te voegen had aan de reeds eerder door hem afge legde verklaringen betreffende de kwestie van de herziening der wisselkoersen. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de enige bevredigende oplossing voor het dollar pro bleem is gelegen in een grotere export naar het dollargebied. Op deze zienswijze legde hij in zijn toespraak herhaaldelijk de na druk en de toespraak werd dan ook door de aanwezige autoriteiten uitgelegd als be tekenende, dat er geen sprake van is, dat Engeland in de naaste toekomst tot deva luatie zou overgaan. Cripps verdedigde geestdriftig de bij drage, die het sterlinggebied als systeem levert tot de wereldhandel en hij zette de gunstige gevolgen uiteen, die een vrijere handel tussen de gebieden van het pond sterling en van de dollar zou opleveren. Naar Agence France Presse meldt wor den thans in het kader van de driemogend- hedenconferentie te Washington vijf maat regelen bestudeerd, die tot gevolg zouden hebben, dat Hét jaarlijkse dollartekort van Groot-Brittannië aanzienlijk werd ver minderd. Deze maatregelen, die reeds door Paul Hoffman en Averell Harriman en door sir Stafford Cripps en Douglas Abbot zouden zijn besproken, zouden bestaan uit: 1) Vermindering van de productie van synthetische rubber in de Verenigde Sta ten met 200.000 a 300.000 ton per jaar, waardoor Engeland in de gelegenheid zou worden gesteld jaarlijks 100 millioen dollar meer te verdienen aan de uitvoer van na tuurrubber naar de Verenide Staten. 2) Groot-Brittannië kan zijn uitvoer naar de Verenigde Staten met minstens 17 millioen dollar per maand of ongeveer 200 millioen dollar per jaar verhogen door Amerikaanse productie- en verkoopmetho den te gebruiken. De Amerikaanse deskun digen wijzen er op, dat de omzet op de binnenlandse markt in de Verenigde Staten jaarlijks een waarde van 258 millioen dol lar heeft. De 200 millioen dollar aan Britse producten zou dus minder dan 1 pro mille van het totale omzetcijfer van de Ameri kaanse markt vertegenwoordigen. 3) Groot-Brittannië kan door een extra inspanning zijn inkomsten uit hoofde van het vreemdelingenverkeer, die thans 75 millioen dollar per jaar belopen, tot 150 millioen dollar of meer opvoeren. 4) Door krachtige maatregelen kan Groot-Brittannië volgens de deskundigen de middelen vinden om de uitvoer van de dominions met minstens 75 millioen dollar per jaar te verhogen. 5) Het is mogelijk de investeringen van Amerikaans particulier kapitaal in Groot-Brittannië met meer dan 100 mil lioen dollar te doen toenemen. Vergeet hen niet De bekende zonnebloem-postzegels die onder het motto „Vergeet hen niet" ten bate van het sociale werk in Indonesië worden verkocht op verschillende adres sen, zijn met ingang van Maandag ook ver krijgbaar op het hoofdpostkantoor aan een speciaal verkoopstalletje. Men zal deze postzegels nog tot en met 30 September kunnen'kopen. Vergeet dat niet. Voorbeeld De Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, heeft medegedeeld dat -'hij en zijn collega Bevin het roken heb ben opgegeven, zulks in verband met het Britse tekort aan dollars. Minister Cripps deelde tijdens een door de natio nale persclub te Washington aangeboden noenmaal mede dat Groot-Brittannië, als gevolg van zijn tekort aan dollars minder tabak zal invoeren. Op een persconferentie, gehouden na de bijeenkomst van de National Press Club, zeide sir Stafford Cripps, dat de levens standaard in vele landen in de komende twee jaar waarschijnlijk een daling zal ondergaan, die echter naar hij hoopt slechts van tijdelijke aard zal zijn. Deze daling van de levensstandaard zal volgens Cripps een deel zijn van de prijs, die En geland zal moeten betalen om zijn moei lijkheden te overwinnen, terwijl een blij vende oplossing wordt uitgewerkt. Voorts deelde Cripps mede, dat Engelands pro gramma van kapitaalinvesteringen waar schijnlijk zal moeten worden beperkt. Hij sprak een in de Amerikaanse pers verschenen bericht tegen, volgens hetwelk Amerika zich zou hebben verzet tegen een Brits voorstel om artikel negen van de Brits-Amerikaanse leningsovereenkomst van 1946 buiten werking te stellen. Dit artikel verbiedt discriminerende maatre gelen tegen de invoer uit Amerika ten gunste van de invoer uit het gemenebest en West-Europa. Voorts sprak hij de ge ruchten tegen, volgens welke Engeland zou trachten een lening van 600 millioen dollar van de Reconstruction Finance Corporation te verkrijgen. Romantiek van Karl May dood als Karl zelf is zo Trotse ongenaakbare Sioux zijn keuterboertjes geworden (Van onze correspondent te New York). Daar lees ik in een New Yorks dagblad dat de heer Case, lid van het Huis van Af gevaardigden uit de staat South-Dakota, een wetsvoorstel heeft ingediend om 50 millioen dollar beschikbaar te stellen voor de Sioux-Indianen van Noord- en Zuid- Dakota. Een ogenblik kon ik mijn ogen niet ge loven. „Wat", dacht ik, „vijftig millioen dollar voor die verraderlijke en gehate Sioux, de doodsvijanden van mijn geliefde stam der Apachen en hun onvergetelijke en edele opperhoofd Winnetou?" Hebben dan die Amerikanen Karl May niet gelezen? Weten zij dan niet dat die Sioux heel gemene kerels zijn, die altijd onrust stoken, vredelievende stammen overvallen, scalpen afrukken en vrouwen roven? Het is al een hele tijd geleden en de herinneringen zijn niet zo vers meer, maar de jongens en meisjes van Nederland kun nen mij verbeteren als ik het mis heb. Waren het niet de Sioux die de edele Win netou in de H&ncockberg overvielen en doodden? Was dat niet deel zóveel van de Winnetou- en Old Shatterhand-serie, ge naamd „Winnetou's dood"? En nu zouden diezelfde Sioux 50 millioen dollar gaan incasseren? De tijden zijn veranderd, en ook de Sioux. Van de Sioux, die eens de uitge strekte prairiën op hun wilde paarden be- Het woord is aari.. Emerson: Diepe oprechtheid is de enige grond van talent, evenals van karakter. reden, met beschilderde gezichten en onder het uitstoten van woeste kreten, is niet veel meer overgebleven dan een handjevol tamme arme boertjes cn jagers, wier ge zondheidstoestand niet meer al te best is. Die geen buffels meer doden om de bouten te verorberen, maar die hun vlees in blik thuisgestuurd krijgen door Washington. Die niet meer „Ugh" en „psaw" zeggen en een trek aan een vredespijp doen, maar die nu in hun achterzak een pakje Lucky Strike of Camel hebben. De 50 millioen dollars zijn bestemd om hen in staat te stellen zich te vestigen als kleine boertjes en hoezeer het misschien niet zo edele (dat is als ik Karl May moet geloven) maar dan toch wel trotse ras ver waterd is, blijkt wel uit het feit, dat alleen die Sioux in aanmerking komen voor een bijdrage, die ten minste 25 procent In diaans bloed bezitten. Vaarwel, herinneringen aan avonden van intens genot met mijn Karl May. Vaarwel, herinneringen aan grootse daden van Win netou en zijn bleke broeder Old Shatter- hand; waar eens de paarden dronken aan de bron staat nu een Ford aan een benzine pomp tanken. Waar de bont gekleurde tenten van de zonen der prairie de boskant omzoomden, wonen nu kantoorbedienden in witgeverfde huisjes met een tuintje. En nu 50 millioen dollar om boeren te maken van Sioux. Waar is de romantiek gebleven? Moet keuze van president op kleine rechtse meerderheid berusten De leider der Christen-Democratische Partij, dr. Konrad Adenauer, heeft gisteren een ontmoeting gehad met dr. Karl Arnold, minister-president van Noord-Rijnland- Westfalen (links-Katholiek), met het doel besprekingen te voeren over een moeilijk heid, welke zich heeft voorgedaan bij de pogingen der partijleiders orrt tot de vor ming van een West-Duitse, op de rechtse partijen steunende, coalitie-regering te komen. Deze moeilijkheid werd veroorzaakt, doordat dr. Arnold Woensdag geheel onver wachts tot voorzitter van de Bondsraad (overeenkomende met onze Eerste Kamer) werd gekozen. Deze beslissing van de Bondsraad wordt beschouwd als een uit daging van de rechtse meerderheid in de Bondsdag (Tweede Kamer). De acht en veertigjarige dr. Karl Arnold is leider van het gedeelte der Christen democratische partij, dat steunt op de ka tholieke vakverenigingen. Hij staat bekend als een krachtig tegenstander van de door Adenauer gevolgde conservatieve koers. De eveneens candidaat gestelde premier van Beieren, dr. Hans Ehard, wiens candi- datuur werd gesteund door de Christen democratische volgelingen van Adenauer en door de vertegenwoordigers der Christe- lijk-sociale unie, werd thans niet gekozen, hetgeen de verontwaardiging van zijn aan hangers gaande maakte. Deze eisen thans belangrijke functies in de regering, die Adenauer tracht te vormen. Dit heeft weer tot gevolg gehad dat de voorlopig tijdens de besprekingen tussen de fractie-leiders bereikte overeenstem ming over de verdeling der portefeuilles in de te vormen regering geheel teniet is gedaan. Ontevredenen Voorts werd vernomen, dat de ontevre den Christen-democratische afgevaardig den bereid zijn ter gelegenheid van de Maandag a.s. te houden verkiezingen voor een president van het federale West- Duitsland wederom met de vertegenwoor digers der sociaal-democratische partij samen te werken. Zij zijn namelijk van me ning dat de keuze van het hoofd van de staat niet mag worden gebaseerd op de kleine meerderheid, waarover een even tueel te vormen coalitieregering der recht se partijen zou kunnen beschikken, doch dat deze gegrondvest dient te worden op een samenwerking op brede basis van alle democratische afgevaardigden, de socialis tische inbegrepen. De onderhandelingen van dr. Adenauer Parijs een nieuw Chicago (Van onze correspondent te Parijs) Na alle rumoer rond de sensationele ju welenroof op Aga Khan en zijn begum schijnt de stilte weer wat over de activiteit van het Franse gangsterdom te zijn geval len. Daaruit dient men echter niet op te maken, dat de heren thans op hun lauweren rusten. Het is eerder zo, dat er elke dag door heel Frankrijk zoveel postkantoren nigte inlichtingen verkreeg en aan het werk kon tijgen. Weliswaar bleken de meeste informaties niets op te leveren, maar er was althans wat leven in de brou werij gekomen. Bovendien wordt de justitie aangewre ven, dat zij wat te coulant zou zijn en de heren gangsters, die voor het merendeel gewoonte-misdadigers zijn, na veel te korte met succes worden overvallen en bejaarde straffen weer op vrije voeten stelt. Voor kapitaalkrachtige weduwen worden roofd, dat de krantenredacties ervan af hebben moeten zien aan al deze gevallen ruchtbaarheid te geven. Als regel geldt thans dat aan een overval met een op brengst van minder dan tien millioen francs (100.000 gulden) geen publiciteit meer wordt verleend. Slechts werkelijke „prestaties" komen nog in de krant. Intussen krijgt men sterk de indruk dat de misdaad, evenals indertijd te Chicago, de politie hier over het hoofd is gegroeid. Men heeft blijkbaar een misplaatste zui nigheid betracht want zowel de 15 auto's, waarover de 900 Parijse politie-inspecteurs beschikken, als de honderd gulden per maand, die ze uit mogen trekken als hono rarium voor particuliere informateurs, staan in een wel wat scheve verhouding tot de omvang van het kwaad, dat ermee bestreden moet worden. Het was dan ook wel opmerkelijk, dat eerst toen Aga Khan's assurantiemaatschappij enkele millioenen liet ritselen, de politie plotseling een me- zover ze tenminste voortijdig zelf al niet een eind aan hun hechtenis hebben ge maakt, want een Franse gevangenis, zo schreef dezer dagen een Parijse krant, ver laat je even gemakkelijk als een pension. Tenslotte schijnen nogal wat zware jongens met succes krankzinnigheid te kunnen simuleren en wanneer ze eenmaal in een gesticht zitten opgeborgen, plegen ze daar evenmin erg lang te blijven. Het opvallende is voorts, dat de politie voorgeeft zeer goed van de omvang en de macht van het gangsterdom op de hoogte te zijn. Zo heeft ze zelfs gegevens verstrekt waaruit blijkt dat alleen in Parijs al 50.000 „misdadigers van betekenis" staan gere gistreerd waarvan er een 1500 zeer bedre ven zijn in het manipuleren met vuur- en andere wapens en tevens bereid zijn zich bij de kleinste tegenslag van hun bedreven heid te bedienen. Het wordt tijd, zo mom pelen vele Fransen, dat er eens iemand opstaat, die met energie de bezem haalt door de Augiusstal van dit nieuwe Chicago. I zijn Vrijdagavond tijdelijk vastgelopen. Zowel de Beierse regering als de vrije democratische partij, hebben hem meege deeld, dat naar hun mening de keuze van de federale president moet zijn bepaald, voordat de coalitiebesprekingen voortgezet kunnen worden. Bredere basis In de Christelijk-democratische kringen dringt steeds meer de overtuiging door, dat een poging moet worden gedaan, een bredere basis dan een rechtse coalitie voor de keuze van de president te nemen. De vrije democraten hebben een soort gelijk standpunt ingenomen, deels omdat hun leider professor Theodor Heuss zélf er niet op gesteld is door een kleine rechtse meerderheid tot president gekozen te wor den. Adenauer heeft bekend gemaakt, dat hij tot zijn voornaamste tegenstander, de socia listische leider dr. Kurt Schumacher, een verzoek heeft gericht om een spoedige be spreking óver de presidentskwestie. Het stadje Atnal/i by Napels is sinds jaar dag het centrum van de Italiaanse spaghetti-, macaroni- en vermicelli-indus- trie waarbij bijna de gehele bevolking op een of andere manier werkzaam is. Hier hangt het spaghctli-deegdat tegenwoordig machinaal gekneed en gevormd wordt, op houten rekken langs de kust te drogen. Verdovende slag. Op de Nederlands-Duit se grens nabij Meppen heeft de Duitse politie een der grootste smokkelarijen in verdovende middelen, die in de laat ste jaren aan het licht zijn gekomen, ontdekt. Grote hoeveelheden morphine zijn in beslag genomen en drie mannen zijn gearresteerd. »<»»aüujuL»juijoooooocooooooori03ocoojroooocooooo'300°^ WEINIG BEWOLKING. Verwachting medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Tamelijk heldere cn koele nacht met weinig wind en plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag over het alge meen zonnig en droog weer met een zwakke wind hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Zuid-West en iets hogere temperatuur dan vandaag. 11 September: 6.07 uur. onder 19.06 uur 20.11 uur. onder 10.36 uur 12 September: 6.08 uur. onder 19.03 uur 20.25 uur. onder 11.40 uur Zon op Maan op Zon op Maan op Hoog- en laag water in IJmuiden Zaterdag 10 September: Hoog water: 5.24 en 17.41 uur. Laag water: 1.18 en 13.25 uur. Zondag 11 September: Hoog water: 5.51 en 18 08 uur. Laag water: 1.48 en 13.53 uur. Maandag 12 September: Hoog water: 6.20 en 18.36 uur. Laag water: 2.12 en 14.17 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1