Bedrijfs-en zomeravondvoetbal geregeld Veertigjarig bestaan van de Kegelbond Haarlemse korfbaltwaalftallen hadden een zeer slechte start Alma's dubbele taak Maandag 12 September 1949 Voetbalbond vergaderde Op de bondsvergadering van de K.N.V.B., welke Zaterdag in Amsterdam gehouden is, heeft de voorzitter de heer K. J. J. Lotsy mededelingen gedaan over de viering van het zestigjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. Het jubileum zal gevierd worden in de geest van eendracht en vriendschap, zoals die tegenwoordig in Nederlandse voetbalkringen kan worden gevonden. Aan alle verenigingen zal als herinnering aan het jubileum een geschenk worden uitgereikt. In de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam wordt op Zaterdag 3 December een herdenkings plechtigheid gehouden. Daarna volgt een receptie en des avonds zullen 250 gasten aan een diner zitten, waar alle groepen van de voetbalbeweging zullen zijn vertegen woordigd. Voor Zondag 4 December is de jubileumwedstrijd tegen Denemarken vast gesteld. Op de agenda der vergadering stonden vele reglementswijzigingen vermeld, welke in een vlot tempo werden aangenomen. Be langrijke gedaehtenwisselingen ontstonden bij de behandeling van het rapport der commissie voor bedrijfs- en zomeravond voetbal, waarvoor ook een reglement was ontworpen. Het kernpunt van de discussies vormde het probleem of actieve spelers van K.N.V.B.-verenigingen in een elftal van een bedrijfsvereniging zouden mogen uitkomen en of in dit verband niet de moeilijkheid zou rijzen, dat de leiding van bedrijven pressie, zij het van morele aard, zou uit oefenen om spelers van bondsverenigingen te laten overgaan naar bedrijfselftallen. Men erkpnde het sociale belang der be drijfsverenigingen, maar aan de andere kant hield men vast aan de uitspraak van de Stichting van de Arbeid, waarin alle werkgevers- en werknemers-organisaties zijn verenigd, waarbij met klem was be toogd, dat bedrijfsvoetbal nooit schade mag berokkenen aan het verenigingsvoetbal, zoals dat in K.N.V.B.-verband wordt be oefend. Het reglement werd met algemene stemmen aangenomen, zodat voor de toe komst werd vastgelegd, dat K.N.V.B.-spe lers niet meer kunnen spelen voor bedrijfs voetbal. Het amateurisme Ter bespreking kwam voorts een rapport, in aanvullende zin, van de studiecommissie inzake de amateursbepalingen, waarin o.m. geconcludeerd werd, dat zij, die inkomen verkrijgen door het leveren van bijdragen met betrekking tot de voetbalsport aan de pers of door het deelnemen aan radio uitzendingen op voetbalgebied, op de be- roepslijst worden geplaatst. Namens de commissie hield de heer A. J. van Leusen een pleidooi voor het rapport, waarbij hij opmerkte, dat het in de be doeling heeft gelegen door het ontwerpen der nieuwe bepalingen het amateurisme in ons land zo zuiver mogelijk te houden. Met 69 tegen 21 stemmen werd het rapport aan genomen. De degradatie van Stormvogels De heer G. J. Bremerkamp van Storm vogels zou een interpellatie houden over het geval-Ivraak en de daaruit voortgevloeide degradatie van deze club. Wegens ziekte van de heer Bremerkamp viel de heer Jac. Scheeres van V.S.V. voor hem in. Storm vogels had bij het bestuur van de bond het verzoek ingediend om de IJmuider club die door het ongeval met Kraak in de landenwedstrijd NederlandBelgië in Maart van dit jaar, bij de degradatiewed strijden sterk gedupeerd was, dit seizoen de kans te geven, indien Stormvogels al thans tot een der eerste drie plaatsen in de tweede klasse competitie zou komen, in de promotiewedstrijden te laten meespelen. Van de zijde van het bondsbestuur werd herinnerd aan de vérgaande consequenties, welke de inwilliging zou kunnen hebben. Bij de rondvraag bracht de heer M. Kool haas, voorzitter van Ajax, de fusie tussen de R.K. federatie en de Voetbalbond in één organisatie ter sprake. „Staan wij", zo vroeg de heer Koolhaas, „wel eerlijk ten aanzien van de fusie tegenover elkaar?" Ir. Kopster bestreed het standpunt van de heer Koolhaas. De fusie is aangegaan op technische grondslag en de katholieken houden zich volkomen aan de fusiebepa lingen, zoals die in 1940 waren vastgelegd en in 1945 bekrachtigd. Voetballers uitgenodigd voor de centrale training Dinsdag 13 September begint op het V.U.C. terrein te Den Haag de centrale training, waarvoor de volgende spelers een uitnodiging hebben ontvangen: Kraak (Stormvogels), Saris (BW), Everse (Nep- tunus), Van Bun (MVV), Schyvenaar (EDO), Van Steenbergen (SVV), Van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta), De Vroet (Feijenoord), Stoffelen (Ajax), Van der Tuyn (Hermes DVS), Schaap ('t Gooi), Van Roessel (Longa), Timmermans (ADO), Clavan (ADO), Lenstra (Heerenveen) en Rijvers (NAC). Receptie, feestavond en wedstrijden in Haarlem Wielrennen Faanhof verslagen De abnormale hitte, die Zaterdagmiddag heerste kon niet verhinderen, dat de ama teurs en de nieuwelingen in de ronde van de Orteliusstraat in Amsterdam-West in een hoog tempo hun rondjes draaiden. Bij de amateurs startte de wereldkam pioen Faanhof. Hij reed een uitstekende wedstrijd, trachtte vele malen weg te lopen, maar -het tempo, dat ruim boven de 40 km lag, speelde ook hem parten, In de laatste ronde slaagden de Amsterdammers De Booy, Witteveen, Petrie, Vlietman en de Zaandammer Timmersmans er in een voorsprong van enkele tientallen meters te nemen. Faanhof, die toen het peloton leidde trachtte op de laatste 300 meter deze achterstand nog in te lopen, maar slaagde niet. De eindsprint werd gewonnen dooi de Amsterdamme De Booy. Faanhof werd zesde. De nieuwelingen reden 40 km. De uitslag werd: 1. Cornelisse (Halfweg) 56 min.; 2. Pafort (Amsterdam); 3. Koreman (Alk maar); 4. Adrie Voortuig (Haarlem); 5. Van der Horst (Amsterdam). Het bestuur van de Nederlandse Kegel bond heeft er goed aan gedaan de organi satie van de viering van het veertigjarig bestaan op te dragen aan de Haarlemse Kegelbond. De receptie en de feestavond, welke Zaterdag zijn gehouden, zijn goed geslaagd en de inleiding van de wedstrij den, welke gedurende veertien dagen op de banen in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond aan de Tempeliersstraat de aan dacht vragen, was van dien aard, dat een vlot verloop te verwachten is. In de grote zaal van het gebouw van de HKB stond Zaterdagmiddag het bestuur van de jubilerende bond opgesteld, om ge lukwensen in ontvangst te nemen. De heer C. F. Pahud de Mortanges voerde het woord namens het Nederlands Olympisch Comité en herinnerde er aan, welke plaats de kegelsport in ons land inneemt. Verder boden gelukwensen aan 'dr. J. Miedema, chef van de afdeling lichamelijke opvoe ding en sport van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, jhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter van de Ne derlandse Biljartbond, de heer J. D. Viruly, namens de Nederlandse Wielren Unie en afgevaardigden van vele kegelbonden. De heer Diepen,' voorz. van de Alkmaarse Kegelbond, voerde het woord namens de zes en twintig aangesloten bonden en over handigde de leden van het bestuur van de NKB een herinneringsbord. De bondsvoorzitter, de heer T. Albronda uit Sappemeer, dankte de afgevaardigden van de bonden voor hun komst en deelde mee, dat het bondsbestuur besloten had de heer Diepen te benoemen tot lid van verdienste.Als herinnering aan het jubi leum bood hij de bonden een jubileumbord aan. Schriftelijke gelukwensen of bloemen waren binnengekomen van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, van de Konink lijke Nederlandse Athletiek Unie, van de Koninklijke Nederlandse Lawntennisbond, van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond, van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond, van het Koninklijk Neder lands Gymnastiekverbond, van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart, van de Nederlandse Honkbalbond, van de Nederlandse Kanobond en van de Stichting 1940-1945. Het revue-gezelschap „De H.K.B.-ers" verzorgde des avonds het programma op de feestelijke bijeenkomst. Een revue was samengesteld door Gé de Roode, de mu ziek was geschreven door Bas Meegdes, het ballet stond onder leiding van To Venema en de algemene leiding had Bas Engelen berg. De voorzitter van de "Nederlandse Kegelbond bracht de Haarlemmers dank voor hun medewerking. Een bal, onder lei ding van Roel van den Berg, besloot het feest. Kegelconcours Zondagmorgen waren velen weer bijeen, om tegenwoordig te zijn bij de officiële opening van het kegelconcours, dat tot en met Zondag 25 September duurt. De heer T. Albronda heette allen welkom en sprak zijn dank uit over het feit, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard prijzen hadden beschikbaar gesteld. Ook dankte hij het gemeentebestuur en Haarlems Bloei, die prijzen hebben geschonken. De voorzitter deelde mee, dat de belangstelling voor het concours bevredigend is. Driehonderd vijf en zeventig drie- en vijftallen hebben in geschreven. Dan wordt een grote deelname voor de vrije banen verwacht. Nadat de heer Albronda nog mededelingen had ge daan over de banen, welke in orde waren bevonden, begaf het gezelschap zich naar de kegelzaal. Negen dames en heren waren uitgenodigd de eerste worp te doen. Enke len gooiden een poedel doch mevrouw Groos, secretaresse van de Rotterdamse Kegelbond, slaagde er in alle negen kegels om te gooien. Hierna namen de wedstrijden een aan vang. Ondanks de hitte was de animo op de eerste dag groot. Tennis Van Swol door Krijt verslagen Tot verbazing van iedereen behalve van Krijt zelf, die zich dagenlang op de strijd gespitst had, dolf de nationale kampioen Van Swol in de halve finale van het op het tennispark De Nieuwe Meer te Amsterdam geëindigde nationale tournooi in twee sets het onderspit in zijn wedstrijd tegen Krijt. Met een 61, 75 overwinning plaatste deze zich in de finale, waarin hij op zijn beurt geslagen werd door Hughan met 9—7, 3—6, 6—4. De overige uitslagen luiden: Heren dubbelspel, halve finales: Van Swol en Rinkel slaan Coolce en Hughan 75, 62; Wilton en Borren slaan Krijt en Volkmaars 6—3, 63. Finalei Van Swol en Rinkel slaan Wilton en Borren 64, 97, 62. Dames enkelspel finale: mevrouw Schmier slaat mevrouw Van Loon 64, 7—5. Dames dubbelspel finale: mevrouw Van Loon en mej. Hevel slaan mevrouw Schmier en mej. Lim 62, 36, 64. Gemengd dubbelspel finale: heer en me vrouw Hughan slaan mejuffrouw Lim en Karamoy 75, 60. De eerste wedstrijd van Oosterkwartier is wel uitermate slecht geweest; een 5-2 nederlaag tegen het pas gepromoveerde Luto bewijst, dat het twaalftal een zeer moeilijk seizoen tegemoet gaat. Nu troffen de Haarlemmers het niet, dat met een drie tal invallers (sters) voor Kuvener, en de dames Luilcel en T. v. Oyen moest worden gespeeld. Allen werden onvoldoende ver vangen. Luto begon in een geweldig tempo, overspeelde totaal de Haarlemse ploeg en binnen zeven minuten had het dan ook een voorsprong van 3-0 verkregen door goede doelpunten van Gildemeester, Munnikes en een handig balletje van C. Borst. Eerst hierna kwamen de Haarlemmers er beter in en vooral D. Starink, die op goede wijze door Roelofs werd verdedigd, had geen succes met enkele fraaie schoten. C. Borst kon nog voor de rust de voorsprong tot 4-0 vergroten. Na de hervatting waren de Haarlemmers in de meerderheid; het derde aanvalsvak van „Luto" kreeg maar weinig kansen. P. Bakker bracht de stand op 4-1. Daarna miste Oosterkwartier een strafworp, doch dit was uitstel van executie, want 30 mi nuten voor het einde kon mej. Kloos met een prachtig doelpunt de achterstand tot 4-2 verkleinen. Alles was nog mogelijk, doch een onverwachte treffer maakte aan alle illusies een einde, zodat „Luto" een verdiende 5-2 zege behaalde. Oosterkwartier 2 deed het veel beter en won mt 6-0 van „Amsterdam-Zuid 2". Stam en mevrouw Plooyer-Zandstra openden de score (2-0); daarna doelpuntten J. Drogtrop en B. Poelgeest ieder tweemaal. Ook Sport Vereent begon de competitie met een nederlaag op eigen veld tegen Rohda. Reeds na een kwartier had J. Bley aan Rohda een 2-0 voorsprong bezorgd, het geen ook de stand bij rust betekende. Na de hervatting verkleinde mej. H. Ausma de achterstand tot 1-2. Doch toen Rohda de stand op 3-1 bracht, was de nederlaag van „Sport Vereent" een feit. Ook „Sport Vereent" 2 begon slecht; het verloor met 11-2 van Blauw Wit 3. Het gelijke spel van Aurora tegen Vogel uit Utrecht is enigszins een teleurstelling. Wel had „Aurora" door K. v. Dijk een 1-0 voorsprong gekregen, doch nog voor rust liep Vogel niet alleen deze achterstand in, doch nam zelfs een 2-1 voorsprong. Ook na rust had „Vogel" de beste kansen op een overwinning, toen de voorsprong tot 3-1 werd vergroot. „Aurora" zette alles op alles om tenminste nog een gelijk spel uit het vuur te slepen, hetgeen dank zij W. v. Maren en G. Deen gelukte. Aurora 2 begon in Zaandam tegen ZKV 2 uitmuntend, want bij rust leidde het met 2-1 door doelpunten van J. Sibrandi en J. Wikke. In de tweede helft hadden de ZKV- ers meer uithoudingsvermogen en wonnen met 4-2. Animo Ready verloor met 4-2 van ZKC. Deze ploeg nam een voorsprong van 2-0, maar nog voor rust werd het door mej. Bok 2-1 en 5 minuten voor het einde scoorde F. Kruyff de gelijkmaker. Ook nu waren de Haarlemmers in de laatste mi nuten niet tegen hun tegenstanders opge wassen, want ZKC kon tenslotte nog een 4-2 zege boeken. Ook Watervliet begon met een overwin ning en wel van 4-2 op De Giraffes te Baarn. Velthuys had de score voor Water vliet geopend, doch Giraffes maakte ge- Hockey Op de Heme Hill-baan in Engeland zijn Zaterdag internationale wielerwedstrijden gehouden. Een van de voornaamste attrac ties was de strijd om de veteranen-trofee die verreden werd op velocipedes uit grootvaders tijd. Hier suist de 67-jarige ex-kampioen J. Miller met wapperende baardharen in het razende tempo van om streeks vijftien kilometer per uur over de baan. Alleen-verkoop voor Nederland E, G BOUWER's Handelsvereenlging Amsterdam-Z. (Adv.) B.M.H.C. plaatste zich iri eindstrijd hockeydag In verschillende steden zijn Zondag voorronden gehouden van de jaarlijkse hockeydag. In Bloemendaal waren de uit slagen: Eerste ronde voor eerste klassers en clubs uit de overgangsklasse: AdelborstenAm sterdam 01; HBSPinoké 01; AMVJ BMHC i 20; Amsterdam 2Alkmaar 22 (Amsterdam wint door doelschoten); StrawberiesBMHC 05; IjsvogelsVVV 0—1. Tweede ronde: Amsterdam 2BMHC 07: AmsterdamPinoké 21. Derde ronde: AmsterdamAMVJ 10; BMHC—VW 5—0. Finale: AmsterdamBMHC 03. BMHC komt in de eindronde van de hockeydag, welke in Amsterdam wordt ge speeld. Tweede klasse, eerste ronde: DEM Hoorn 12; ZandvoortKraaien 11 (Kraaien wint door doelschoten); Fit Hurley 00 (Hurley wint door doelscho ten) Tweede ronde: HoornKraaien 22 (Hoorn wint door doelschoten). Finale: HoornHurley 02. Hurley speelt in de eindronde. Van de groep eerste en overgangsklasse plaatsten zich in 's-Gravenhage Togo en Delftse Studenten, in Amersfoort SCHC, in Deventer Union en in Eindhoven HTCC en Venlo en in Groningen LHC. lijk. M. v. d. Brink bezorgde Watervliet wederom een voorsprong, doch na 30 minu ten spelen maakte Giraffes gelijk (2-2), Deze stand bleef tot vijf minuten voor het einde ongewijzigd. Tenslotte maakte Möhl- man twee doelpunten, waardoor de over winning van „Watervliet" vaststond. De overige uitslagen waren: Eerste klasse: Koog ZaandijkWester kwartier 3-7; Rohda—SVK 13-8; DTV Archipel 3-8. Tweede klasse A: Victoria Allen Weerbaar 2-7; Swift—rOlympia 14-5; ZKVExcelsior 3-1. Tweede klasse B: DEDLandlust 11-6; Groen-GeelA'dam Zuid 6-1; KCNSamos 3-8. Derde klasse A: KCO—KVH 2-2; Meo—OKV 8-1; Togo- Amum 4-2. Derde Klasse B: KVD—SKV 9-1; DSVIndo 3-4, Derde klasse C: For- tunaOosterpark 2-7; AltiusDDV 6-5, Res, le klasse: DTV 2Rohda 2 12-5; SVK 2—W'kwartier 2 3-5; KZ 2—Swift 2 3-4. Res. 2e klasse: Rohda 3W'kwartier 3 2-7. Res. 3e klasse: Amum 2Groen- Geel 2 0-9; DED 2—KZ 36-3; Landlust 2— Luto 2 2-4. Automobilisme Ascari wint Grote Prijs van Europa Zondagmiddag" zijn 24 coureurs gestart voor deGrote Prijs van Europa die in tegenwoordigheid van een geweldige menigte verreden werd op het circuit van Monza over 80 ronden (504 kilometer). Na de eerste ronde gingen Ascari, Villoresi, Farina en Sommer aan kop. Na 15 ronden was de positie aan de kop weinig ver anderd. De volgorde was Ascari (gemid delde snelheid van 174.033 km per uur), Villoresi, Farina, Campos en Prins Bira. Farina gaf daarna op, en toen 20 ronden waren gereden had Ascari nog steeds de leiding. In de 27 e ronde viel ook Villoresi uit, waarna Campos, die totdusver een af wachtende houding had aangenomen, naar voren kwam en de tweede plaats bezette. Ook Etancelin kwam met zyn Talbot sterk opzetten, passeerde een hele reeks con currenten en bedreigde Campos. In de 55e ronde stopte Ascari om te tanken. Dit vorderde niet meer dan 43 se conden en hij behield de leiding alhoewel Campos het tempo opvoerde om zijn ach terstand te verkleinen. De Argentijn moest in de 57e ronde opgeven. Van de 57e tot de laatste ronde gebeurde er niets bijzonders. Ascari bleef aan kop egelmatig zijn ronden draaien en werd niet meer bedreigd, Etancelin probeerde wel op hem in te lopen, maar dit lukte niet en zelf moest hij zich voortdurend tegen de aanvallen van Prins Bira ver dedigen. Het eindklassement luidde: 1. Ascari (Italië) met Ferrani, 504 km in 2.58.53,6, gem. snelheid 169.039 km. 2. Etancelin (Frankrijk) met Talbot, 3.00.35,2 (79 ronden). 3. Prins Bira (Siam), met Maserati, 3.01.12 (77 ronden). Athletiek Cor Lamoree werd kampioen tienkamp Cor Lamoree heeft Zaterdag en Zondag' tijdens de Nederlandse tienkamp-kampf oenschappen in Utrecht niet alleen be wezen de beste polsstokhoogspringer te zijn, maar ook Nederlands beste all-round athleet. Op uitstekende wijze slaagde hij er in met een totaal van 5762 punten het tienkamp-kampioenschap van Nederland op zijn naam te brengen, waarmede hij zijn persoonlijk record met 214 punten ver beterde. Als tweede eindigde de jeugdige Fikkert (Sisu) met 5563 punten. Aanvan kelijk had het er niet naar uitgezien, dat deze athleet nog zo'n grote rol zou gaan spelen, want op de eerste dag stond hij op de zevende plaats. Dank zij zijn prestaties op speer- en discuswerpen werkte hij zich echter omhoog en ongetwijfeld was het jammer, dat hij bij het polsstok hoog springen een blessure opliep, die hem wel niet noodzaakte uit te vallen, maar waar van hij toch zeer zeker hinder onder vonden moet hebben bij het afwerken van de laatste drie nummers. Op de derde plaats kwam de Nederlandse hordenkam- pioen v. d. Hoeven, die zijn concurrent op de 110 meter horden Jan Zwaan versloeg, waarbij opgemerkt dient te worden dat Zwaan zich op de tweede dag door een oude knie-blessure niet geheel kon geven. Ook de andere Haarlemse deelnemer, Wernik, plaatste zich bij de eerste tien dooi de negende plaats te bezetten met 4714 pnt. De prestaties van Lamoree waren: 100 m. 11.7, .vérspringen 6.20 m., kogel stoten 11.32 m., hoogspringen 1.69 m., 400 m. 56.3, 110 m. horden 17.4, discuswerpen 35.26 m., polshoog 3.70 m., speerwerpen 41.74 m„ 1500 m. 5.21.7. Waterpolo Nederland zegevierde in Europees tournooi Hongarije en Zweden verslagen Door Zondagavond een overwinning van 41 op Zweden in de laatste wedstrijd van het Europees waterpolo-tournooi te beha len, heeft Nederland de „Coppa d'Italia" gewonnen zonder ook maar een verliespunt te hebben geboekt. De resultaten van de Zaterdagavond te Genua gespeelde wedstrijden van het Europees tournooi luiden: Nederland Hongarije 53 (30); BelgiëZweden 12 (01); ItaliëFrankrijk 73 (31). Nederland heeft van Hongarije gewon nen door veel te zwemmen en een hoog tempo te ontwikkelen. Door Bijlsma, Braa- sem, Smol en Cabout werden telkens mooie open aanvallen opgezet. In laatste instan tie ging de bal dan naar Van Feggelen, die er wel raad mee wist. Door deze tactiek i werden de Hongaren in de eerste helft over speeld en de voorsprong van 30 gaf de verhouding zeer juist weer. Na rust gingen de Nederlanders over tot een verdedigende tactiek, niet met een vooropgezette bedoeling maar omdat zij eenvoudig geen kans kregen om te zwem men. De Hongaren lieten geen speler meer vrij. In de tweede minuut kreeg Hongarije een directe vrije worp op doel doordat Stam te veel hinderde. Szivos doelpuntte (31). Een minuut later was het 41 door toedoen van Van Feggelen, eveneens uit een vrije worp. Aangemoedigd door het publiek, dat op een Hongaars succes hoop te, kwamen de Hongaren opzetten. Een schitterende aanval met opzwemmende achterspelers werd door Bijlsma onder schept, maar in de vierde minuut beging Stam weer een overtreding en Szivos scoorde uit de directe vrije worp (42). De Hongaren bleven fanatiek aanvallen. Nederland verdedigde met man en macht, alleen Van Feggelen en Smol lagen voor. De gevaarlijke Szivos bracht de achter stand met een achterwaartse bal terug tot 43. Na vijf minuten werd de bal uit de achterhoede naar Smol gespeeld. Deze gaf hem door naar Van Feggelen, die geen fout maakte (5—3). Faire strijd tegen Zweden De ontmoeting tussen Nederland en Zwe den is in faire stijl gespeeld, terwijl er in hoog tempo werd gezwommen. Ongetwij feld was het de beste wedstrijd van de Zweden in dit tournooi. Dezen begonnen overdonderend en door een fout van Braa- sem doelpuntte Johansson in de eerste mi nuut. Een verre pass van Braasem be landde bij Van Feggelen, die met een om haal de gelijkmaker scoorde (11). In de vijfde minuut werd een schot van Smol door Van Feggelen doorgeslagen (21). Na de rust ontwikkelde zich hetzelfde spel. De Nederlanders speelden toen echter min der nerveus. Een vrije bal van Van Fegge len belandde bij Smol, die het derde doel punt scoorde en later maakte hij er 41 van, waardoor hij zijn totaal aantal doel punten tot 15 (van de 21) wist op te voeren. Een paar doorbraken van de Zweden lever den geen succes op, aangezien Rohner zijn doel goed verdedigde en het schieten van Zweden zeer slecht was. Beide ploegen be wezen in deze ontmoeting, dat onder de oude spelregels een uitstekende partij waterpolo kan worden gespeeld. Hongarije speelde een veel tactischer partij dan Frankrijk en won met flinke cijfers (62). Het Belgisch zevental was er in de laat ste wedstrijd tegen Italië volkomen uit en verloor met 53. De eindstand luidt: Nederland 5 5 0 Italië 5 4 0 Hongarije 5 3 0 België 5 1 0 Zweden 5 1 0 Frankrijk 5 1 0 0 21-7 10 1 21-12 8 2 17-14 6 4 11-16 2 4 7-16 2 4 9-21 2 Zwemmen Spoorwegen en posterijen te water In het zwembad aan de Mauritskade te Den Haag is Zondagmiddag een zwemtwee- kamp gehouden tussen de Bond van Spoor weg Sportverenigingen (B.S.S.) en het N.V.P.T.T., het Nederlands Verbond van P.T.T. Sport-, Ontwikkelings- en Ontspan ningsverenigingen. In deze krachtmeting, waarin de spoor- mensen zich de sterksten toonden door met een verschil van 83.1 punten de uitgeloofde beker te winnen, boekten ook enkele deel neemsters uit Haarlem fraaie successen. Mevrouw Hendriks-Turkenburg (B.S.S.) zegevierde op de 50 meter schoolslag dames in 43 sec. en mej. Wensing (B.S.S.) tikte na 36 sec. als eerste aan op de 50 meter vrije slag dames en werd in 42.4 sec. tweede op de 50 meter rugslag dames. Ook in de beide polowedstrijden zege vierde de B.S.S. De dames klopten de P.T.T. ploeg met 8-1; de heren wonnen na een heel wat spannender strijd met 7-4. Het ligt in de bedoeling om voortaan jaarlijks deze krachtmeting te houden. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels li) Alma bedacht, dat dit waarschijnlijk de meest wonderlijke manier was om een juffrouw-van-gezelschap-tevens - secreta resse aan te stellen. Niemand had haar, nog naar haar capaciteiten gevraagd, en het feit, dat mevrouw Farraday haar er aardig uit vond zien, kon toch zeker niet van doorslaand belang zijn. U weet nog niet wat mijn bekwaam heden zijn, mevrouw Farraday, vond Alma nodig haar onder 't oog te brengen. Murray heeft me een en ander verteld. Alma herinnerde zich de kwaliteiten, die hij zo onuitputtelijk had opgesomd, en op nieuw kwam er een ondeugend lachje op haar gezicht. Maar hij lton u onmogelijk véél ver tellen, aangezien hij niet veel weet. Ver telde hij u, dat ik alleen maar kan tikken met twee vingers, en dat ik helemaal geen steno ken? Nee. Mevrouw Farraday glimlachte thans op haar beurt en haar mooie, witte tanden werden zichtbaar Maar het doet er niet veel toe. Ik houd niet van het ge luid van een schrijfmachine en ik vind het prettiger als mijn brieven met de hand geschreven worden. Er zijn niet zo heel veel brieven.... tegenwoordig. Ik neem aan, dat u leesbaar schrijft en behoorlijk kunt spellen? O ja, dat kan ik zeker, antwoordde Alma, era zich de zwijgende tegenwoordig heid van Murray Farraday bij dit onder houd duidelijk bewust was, ook al stond hij niet meer vlak naast hen. Hij was de kamer doorgelopen en stond thans met een arm op de schoorsteenmantel geleund hen gade te slaan. Murray, denk om dat Venetiaanse beeldje! Mevrouw Farraday zei dit, zonder in zijn richting te kijken, maar Alma merk te, dat de zo zeer gevreesde meneer Farra day onmiddellijk rechtop ging staan, al scheen er wel iets van ergernis waarneem baar te zijn in zijn stilzwijgen. Nu, juffrouw Brendall, zoudt u voor mij willen kómen werken?, herhaalde mevrouw Farraday. Ze had een trage, wat hese stem, die toch zeer charmant was. De meeste tijd zou ik u alleen maar 's mid dags nodig hebben. („Dat komt goed uit, wat moeder betreft", dacht Alma onmid dellijk). En alleen zo nu en dan zou ik u moeten vragen ook 's avonds nog even te blijven. Het was ongetwijfeld een pracht oplos sing voor iedereen, Ze zou vrij zijn om ook een groot deel van haar huishoudelijke taak thuis te blijven vervullen. Daarbij kwam, dat Alma geïntrigeerd werd door de mensen, die in dit prachtige huis woon-, den, en ze voelde zich bovenmatig aange trokken tot deze betrekking, die haar in staat zou stellen meer over hen te weten te komen, ofschoon ze als het ware bij instinct besefte, dat alles wat ze over hen te weten zou komen, niet altijd even aangenaam zou zijn. Ja, mevrouw Farraday, ik zal heel graag hier voor u komen werken, zei ze vastberaden. Hoewel ik nooit zo'n soort- betrekking heb gehadeigenlijk heb ik nog nooit een échte baan gehad, voegde ze er waarheidsgetrouw aan toe. Ik doe alleen maar thuis het huishouden. U zult misschien ontdekken, dat ik niet alles weet, wat u wenst, maar ik zal héél erg mijn best doen. Mevrouw Farraday glimlachte en haar glimlach geleek iets op die van haar zoon, alhoewel er verder nauwelijks enige uiter lijke gelijkenis tussen hen bestond. Praat jij met haar over haar salaris, Murray?, vroeg ze. Ze is het eerste meisje, dat ik ken, dat een betrekking aanneemt, zonder naar het salaris te vragen. Alma beet zich op haar lippen en bloos de. Ze hoopte, dat geen van beiden zou begrijpen, dat haar nalatigheid enkel en alleen een gevolg was van haar onerva renheid in dit soort zaken, en niets te maken had mét edelheid van karakter of onverschilligheid betreffende geldzaken. Eraan denkend, hoe weinig'ze het zich kon veroorloven, juist in geldzaken niet adrem te zijn, hoopte ze maai-, dat ze haar reeds gedane toezegging gestand zou kunnen doen en dat het geen financiële teleurstel ling zou zijn, zodat ze zich alsnog terug zou moeten trekken, hoezeer het werk haar aanlokte. Maar voordat ze hier verder over kon piekeren, sprak Murray Farraday tot haar met zijn gewone kortaangebonden zakelijkheid. Uw salaris zal vier pond per week bedragen. Stemt u daarmee in, juffrouw Brendall? Juffrouw Brendall vond dit zó fantas tisch, "dat ze even met open mond naar hem opkeek. Zelfs de weinig ervaren Alma j was het wel duidelijk, dat een salaris van I vier pond per week voor het lichte werk I in de middaguren, dat ze hier te doen I zou krijgen, zéér royaal was. O ja.dat is prachtig, wist ze uit te brengen en ze weerhield er zich met j moeite van, hem uit te leggen, dat haar werk een dergelijk salaris waarschijnlijk niet waard zou zijn. Wel, het is nu vandaag Vrijdag. Zou u Maandag kunnen beginnen? Ja, zei Alma, maar op hetzelfde mo ment riep mevrouw Farraday enigszins ongeduldig uit: Waarom morgen niet? In het algemeen zal ik haar op Zaterdagen niet nodig hebben. Maar er is nu zóveel in orde te maken. Juffrouw Brendall zal privé wel een j en ander te regelen hebben, antwoordde j haar zoon met de koele gereserveerdheid, I waarmee de Farradays tot elkaar schenen j te spreken. Ilc zou inderdaad liever Maandag be- ginnen, mevrouw Farraday, als u het niet al te bezwaarlijk vindt, zei Alma vriende lijk. j En zo werd dus algesproken. Murray Farraday bracht haar naar de stad terug, nadat ze zijn aanbod om haar thuis te brengen had afgeslagen. U wilt waarschijnlijk zo gauw mo gelijk terug naar kantoor, zei Alma, en ik moet bovendien nog enkele boodschap- pen doen. Op de hem eigen zakelijke, onpersoon lijke wijze, wees hij haar, waar ze voortaan de bus zou kunnen nemen, waarbij hij l haar de vertrektijden opgaf. Mijn moeder verwacht u dus a.s. I Maandagmiddag om 2 uur, zei hij tenslotte, terwijl hij zijn auto stil liet houden op het Marktplein. Ik zal er zijn, beloofde Alma. Opeens had ze het gevoel, dat ze hem haar erken telijkheid moest betuigen voor het feit, dat hij heel wat zorgen van haar af had geno men, en ze voegde eraan toe: Ik dank u heel erg, meneer Farraday, voor.uw vriendelijkheid. Hij keek geamuseerd, maar drukte enkel haar hand ten afscheid. Er is geen sprake vail vriendelijkheid, juffrouw Brendall, verzekerde hij haar. U komt ons toevallig goed van pas, dat is alles. Het was toch erg aardig van u, mij deze kans te geven en aan mij te denken, terwijl u zo weinig van mij weet, zei Alma. Ze stapte uit de auto en zonder verder een blik op haar te werpen, reed hij weg. Met moeite bracht Alma haar gedachten terug op de boodschappen, die ze voor het huishouden moest doen.^n terwijl ze haar boodschappennet te voorschijn haalde uit haar keurige handtas, had ze het gevoel alsof ze hierdoor veranderde van „de an dere 'juffrouw Brendall", die op het punt stond een zeer aantrekkelijke en bijzon dere werkkring te aanvaarden, in de Alma Brendall, die moeder haar „huismusje" noemde. Pas toen ze al haar boodschappen had gedaan en in de bus naar huis zat, ver oorloofde Alma zichzelf eens rustig na te denken over alles, wat er die middag was voorgevallen. Het was niet in te denken, dat er in zo korte tijd zo'n radicale ver andering in haar leven was gekomen. Dat ze werkelijk iedere dag naar Benham Lodge zou gaan en daar voor de mooie maar lang niet gemakkelijke mevrouw Farraday zou gaan werken, leek al te fantastisch. Maar ik heb het écht afgesproken, verzekerde Alma zichzelf met een haast prettig soort gevoel van nerveuze span ning. Het zal een geregeld inkomen bete kenen, en dat is in de toekomst zeer be langrijk. Hoé belangrijk, dat werd Alma op on dubbelzinnige wijze duidelijk gemaakt, toen ze terugkwam op Barrowmead. Eva was een half uur eerder thuis gekomen en had aan haar moeder meegedeeld, dat ze bij Farraday was ontslagen. Weliswaar kon ze erbij vertellen, dat ze al een andere baan had gevonden bij een belangrijke groot handel in de stad maar haar salaris was een pond minder dan het bij Farraday ge weest was. Lieve kind, ik wil niet schraperig klin ken en je veroordelen, hoorde Alma toen ze binnenkwam, mevrouw Brendall zeg gen, maar werkelijk iedere cent zal in de naaste toekomst voor ons meetellen. Ja, dat weet ik, antwoorddde Eva kortaf. O, Almawendde mevrouw Brendall zich tot haar tweede dochter, toen ze deze in het oog kreeg, heb je het al gehoord van Eva? Ze is haar baan bij Farraday kwijt. - Maar ik heb al een andere baan ge vonden, onderbrak Eva haar, ongeduldig en als om zich te verdedigen. Bij Birchingtons. De vooruitzichten zijn heel behoorlijk. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6