Winstsaldo over 1948 slechts f 3700.- Maatregelen in bloembolle nvak gehandhaafd cDe (Doiebaat Q Kort en Bondigj Alma's dubbele taak 15> Vrijdag 16 September 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Jaarverslag Nederlandse Spoorwegen Van de ontvangsten wordt na aftrek der exploitatie kosten 65 millioen voor afschrijving en 11 millioen voor interest gebruikt. In het jaarverslag over 1948 vestigt de directie der Nederlandse Spoorwegen de aandacht op het grote verschil tussen het herstel van het wegverkeer, waarvan de capaciteit die van vóór de oorlog steeds meer overtreft, en het herstel van het spoorwegbedrijf, dat nog lang niet zijn vooroorlogse capaciteit heeft herkregen. Dit verschijnsel doet naar haar mening ern stige vraagstukken rijzen omtrent het toe komstig evenwicht tussen de vervoerstak ken in Nederland en maant haar tot be hoedzaamheid bij haar investeringen. Vol gens de directie zal van doorslaggevende betekenis voor het toekomstig vervoers- beeld de toepassing zijn, welke de regering zal geven aan de bestaande en de ontwor pen vervoerswetgeving. Zij acht het ge wenst, dat op dit gebied zo spoedig moge lijk klaarheid komt, zodat elke vervoers tak weet, waar zij aan toe is. De directie wijst het tot haar gerichte verwijt af, dat de benarde toestand, waarin de binnenscheepvaart verkeert, een gevolg zou zijn van de van de Nederlandse Spoor wegen ondervonden concurrentie. Hoewel, vergeleken met 1938, de omvang van het railvervoer in 1948 groter was, blijkt het aandeel van dit laatste in het gehele ver voer iets te zijn gedaald. Daartegenover moest de binnenvaart een belangrijk deel van het vervoer afstaan aan de vrachtauto. Nog minder grond voor het bovenstaande verwijt bestaat volgens de directie, indien men 1948 met het vorige jaar vergelijkt. Hoewel de totale vervoersomvang in 1948 24 procent groter was dan in 1947, steeg de omvang van het spoorwegvervoer slechts met 12 procent, die van het watervervoer daarentegen met 18 procent en die van het interlocale wegvervoer met niet minder dan 35 procent. Tegenover deze voortgezette snelle ont wikkeling van het wegvervoer acht de N.S. zich nog steeds in een ongunstige positie geplaatst. De lange productieduur van nieuw reizigersmaterieel en de beperkte capaciteit der Nederlandse wagonfabrieken brengen mede, dat de aanvulling van het tekort aan modern materieel slechts lang zaam geschiedt. Slechts indien de N.S. ook in de naaste toekomst over voldoende financiële midde len en materialen kunnen beschikken, zal het mogelijk zijn binnen afzienbare tijd het plan tot definitief herstel, gepaard gaande met een technische verjonging van belang rijke onderdelen van het bedrijf, te vol tooien. Daarbij neemt de electrificatie van de voornaamste verbindingen de voornaam ste plaats in. Weerslag van economische verhoudingen. Uit het verslag blijkt, dat de Nederlandse Spoorwegen in hun inkomsten de weerslag ondervonden van de wijzigingen, die zich in de economische verhoudingen in Neder land voltrokken; De vermeerdering van de bestedingsmo gelijkheden van het inkomen leidde tot een beperking van het reizen voor niet-zake- lijke doeleinden. De totale omvang van het reizigersvervoer bleef vrijwel constant (6.84 milliard reizigerskilometers tegen 6,78 mil liard in 1947). De inkomsten uit dit ver- TaxiT Bei aoöo] H DAG EN NACHT Belgische politie wantrouwt verklaringen van Nederlander Poging tot oplichting van verzekeringsmaatschappij? Enige dagen geleden heeft de Nederlan der P., afkomstig uit Venlo, tegenover de Belgische politie verklaard, dat hij in Juli, dus twee maanden geleden, te Wandre, door twee mannen was overvallen, die hij in zijn auto liet meerijden. Tijdens het ge vecht, dat in de auto ontstond, zou hij er evenwel in geslaagd zijn uit de wagen te springen, welke hierna met de beide man nen in de Maas zou zijn gereden. P. be weerde verder, door de emotie het geheu gen te hebben verloren en zich pas thans dit voorval te herinneren. De politie stelde ter plaatse een onder zoek in en vond inderdaad een auto in de Maas. In tegenstelling met hetgeen P. had verklaard, bevond zich echter niemand in de wagen. De Belgische politie, die de zaak verdacht vond, nam P. in hechtenis. Hij wordt er namelijk van verdacht, zijn wagen met opzet in de rivier te hebben gereden, om de verzekeringssom uitbetaald te krijgen. P. had, naar inmiddels is komen vast te staan, bij zijn verzekeringsmaat schappij een verzoek tot schadevergoeding van dertigduizend gulden(!) voor het ver lies van zijn auto ingediend. voer daalden met 8,4 millioen tot 188,9 millioen. Dit verschil tussen omvang en opbrengst, waardoor de opbrengst per rei zigerskilometer iets daalde, was gedeelte lijk een gevolg van de op 1 Januari 1948 op aandrang der regering ingevoerde tarief verlaging voor abonnementen, die een in komstenderving van 3 millioen beteken de. Tevens daalde het aandeel in de totale vervoersomvang van de gewone plaatsbe wijzen met 8,5 procent, dat van de ver schillende soorten abonnementskaarten steeg met 30 procent. Hierdoor daalden de ontvangsten met nog eens 4,5 millioen. Het vervoer in de tweede klasse liep terug, waardoor 750.000 minder werd ontvan gen. De ontvangsten uit het goederenvervoer werden gunstig beïnvloed door de vergrote nationale productie. Het binnenlands ver voer steeg van 13 millioen ton in 1947 tot 14,6 millioen ton in 1948. Het buitenlands vervoer steeg met bijna 0,8 millioen ton tot 3,9 millioen ton. De totale inkomsten uit het goederenvervoer bedroegen 86,5 mil lioen 76,3 millioen in 1947). De stijging der exploitatiekosten van 201.9 millioen tot 213 millioen was vooral een gevolg van de hogere materiaal- prijzen en de verbetering van de sociale positie van het personeel. De totale personeelsuitgaven stegen hier door van 116.9 millioen tot 120.4 milli oen en vormden 57 procent van de exploi tatiekosten. Van de ontvangsten bleef na aftrek der exploitatie-uitgaven een bedrag van 76 millioen beschikbaar, waarvan 65 millioen wordt gebruikt voor afschrijvingen en 11 millioen voor interest. De winst van Vandaag wordt in Chester, Engeland, de traditionele jaarlijkse „tattoo" gehouden, hij welk militaire schouwspel de bezoekers onder meer dit pyramidale staaltje van motor-acrobatiek te zien krijgen. Besteding van tegenwaarde der Marshall-dollars Nieuw Nederlands voorstel aan de V.S. Op 11 Juli is tussen de Nederlandse re gering en de regering van de Verenigde Staten overeenstemming bereikt over de besteding van een bedrag van 240 millioen gulden van de tegenwaarde in Nederlandse guldens der dollarschenkingen in het kader van het Marshall-plan welke op een spe ciale rekening bij de Nederlandse Bank 3.703.62 (vorig jaar 1.407.009.86), is op worden gestort. nieuwe rekening overgeboekt, In het verslagjaar worden de N.S. door de regering belast met de exploitatie van het Nederlandse deel van de lijnen der Internationale Spoorwegmaatschappij Me- chelen-Terneuzen, welke exploitatie een verlies opleverde van rond 450.000. Nog deze week zal de Nederlandse re gering een tweede voorstel aan de Ameri kaanse regering doen inzake de besteding van de tegenwaarde in Nederlandse gul dens der dollarschenkingen.' Dit nieuwe voorstel heeft betrekking op een bedrag van ongeveer 500 millioen gulden. Zoals bekend heeft de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur met grote meerderheid van stemmen zich uitgespro ken voor de afschaffing der saneringsmaat regelen in het Bloembollenvak. Dezer dagen heeft het Bedrijfschap van Sierteeltproducten mededelingen gedaan van een nieuwe teeltregeling voor het sei zoen 1949/1950, hetgeen derhalve automa tisch inhoudt dat de maatregelen worden gehandhaafd. De nieuwe regeling bevat als voornaam ste kenmerken: Een gesplitst teeltrecht voor tulpen en narcissen van dezelfde grootte als het teelt- recht op 31 Juli 1949 (dus na terugboeking van tijdelijke overschrijvingen 1948/1949): een surplusfonds voor tulpen en narcissen met dien verstande, dat voor nader door het bestuur van het Bedrijfschap voor Sier teeltproducten te bepalen variëteiten een afzonderlijk kortings- en heffingspercen tage zal. worden vastgesteld. Dit laatste houdt in, dat het surplus van deze nader vast te stellen variëteiten wordt uitbetaald onder aftrek van een kortings percentage, dat nodig is om de overschotten daarvan te financieren. Hiermee wordt beoogd die variëteiten, welke geacht worden hoofdzakelijk het surplus te vormen, administratief in een afzonderlijk fonds over te brengen, dat ge financierd wordt uit kortingen op die variëteiten. Het stelsel van vergoeding' voor niet ver oorzaakt surplus, de z.g. vrijwillige inkrim ping, zal voor dit teelt jaar niet worden toegepast. Ook een verplichte inkrimping zal dit jaar niet worden ingesteld. Er zullen dus voor vroege tulpen, late tulpen en nar cissen twee afzonderlijke surplusfondsen worden ingesteld met afzonderlijke heffin gen en kortingen. Misstanden weggeruimd Al heeft de meerderheid uit het bloem bollenvak niet volkomen haar zin gekre gen, nu de maatregelen gehandhaafd zijn, heeft de minister blijkbaar rekening ge houden met verschillende klachten. Er waren kwekers, die teelden voor het surplusfonds; zij kweekten snelgroeiende soorten, waarvoor onder normale omstan digheden vrijwel geen markt zou zijn, maar waarvoor zij thans via het Surplusfonds een vergoeding kregen. Blijkbaar heeft de minister dit euvel willen wegwerken, door deze variëteiten extra te belasten, zodat een profitabele teelt in hoge mate proble matiek wordt. Ook de opheffing van de z.g. vrijwillige inkrimp betekent wegruiming van een steen des aanstoots. Die vrijwillige inkrimp toch was in vele gevallen een wassen neus, daar men z.g. slapende teeltbewijzen op kocht en dus wel op papier inkromp, maar in werkelijkheid het volle areaal beteelde. Die slapende teeltbewijzen waren in wer kelijkheid effecten die een aardig dividend- je opleverden aan de gelukkige bezitters. Maar thans kan het niet meer. I Erger dan de kwaal In het dorpje Fatick in Senegal bevalen I twee tovenaressen een man, die door I een slang was gebeten, in het midden I van het dorpsplein te gaan liggen. Ze gingen vervolgens naast hem liggen en bevalen de inwoners^van het dorp met I stokken het kwaad eruit te slaan. De I dorpsbewoners volgden het bevel stipt i op en knuppelden er zo duchtig op los, dat de man en één der tovenaressen be- zweken. De andere tovenares, die enkele j ribben gebroken heeft, verkeert in zorg- wekkende toestand. Wegens dit feit is i een twaalftal personen aangehouden. I Een blanke arts, die met de lijkschou- wing van de man werd belast, heeft I geen spoor van slangenbeten ontdekt. Bestrijding pokkengevaar De gemeente Haarlem zet binnenkort de gelegenheid tot in- en herinenting stop In de laatstemaanden zijn er in Haar lem door de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, die daarvoor bepaalde uren zitting hield 199 kinderen ingeënt en 3339 volwas senen heringeënt. Dit aantal is, naar de dienst meent zeer laag, vooral omdat ge bleken is dat ongeveer de helft der vol wassenen reageert, wat bewijst dat de im muniteit der bevolking niet groot is. De laatste dagen nam het aantal perso nen dat kwam nog geregeld af. In de laat ste zeven zittingsdagen kwamen er slechts 209. Twee dagen was het aantal slechts 22. Daarna is besloten deze zittingsuren op te heffen. Er zal nu alleen nog gelegen heid gegeven worden op Dinsdag 20, Don derdag 22, Dinsdag 27 en Donderdag 29 September. Elke dag van 10y2H uur. Er zal dan de gewone gelegenheid blijven bestaan om kinderen te laten inenten, want daartoe wordt als gewoonlijk elke eerste Woensdagmiddag van de maand zitting gehouden. U kijkt naturlijk geregeld de Vraag en Aanbod advertenties in Haarlems Dag blad door. Maar vergeet u vooral niet, dat zij ook u voordeel kunnen brengen als u iets te vragen of aan te bieden hebt. Slachtoffers van roofoverval zijn aan de beterende hand Naar ons hedenochtend uit de Maria- stichting werd meegedeeld, maken de twee slachtoffers van de roofoverval in het cafétje in de Haarlemmermeer, mej. N. de Haan en de heer P. de Haan, het thans beter. Zij zijn buiten levensgevaar en men heeft gegronde hoop dat beiden zullen herstellen. WAGENWEG 9 bij Houtplein LUIERMANDUITZETTEN BABY- en KINDERKLEDING Onze specialiteit: VICRO baby- en kinderkleding (Adv.) Bejaarde drenkejing na zijn redding overleden Een 71-jarige Rijswijkenaar, die gisteren in de Oostersingelgracht liep ën wiens levensgeesten na zijn redding eerst nog konden worden opgewekt, is later op de dag in de Mariastichting overleden. Hij was voor zaken naar Haarlem gekomen. Samen met twee andere personen begaf hij zich naar een pakhuis aan de Harmenjans- weg. Nadat zij daar enige tijd waren ge weest, ging de oude heer even alleen naar buiten. Naar aan te nemen valt, heeft zijn slechte gezichtsvermogen hem toen parten gespeeld en is hij in het water gevallen. Een negentienjarige schilder, die op de spoor baan bezig was wist hem weer uit het water te halen en de Ongevallendienst, die snel ter plaatse was, kon hem met behulp van een zuurstof-apparaat weer bij kennis brengen. Hij is nochtans, zoals gezegd, later in het ziekenhuis overleden. De verplichte winkelsluiting voor de boek- en kantoorboekhandel Enige tijd geleden heeft het bestuur van de Haarlemse kring van kantoorboekhan delaren zich tot de gemeenteraad gewend met verzoek de bepaling over de verplich te Dinsdagmidagsluitding voor de boek- en kantoorboekhandel op te heffen. De raad besloot het verzoek aan te houden, om de mening te vernemen van de boekhande laren. Over deze aangelegenheid heeft de af deling Haarlem van de Algemene Bond van Werknemers in Handel-, Bank- en Verzekeringswezen dezer dagen verga derd. De winkelbedienden namen een motie aan, waarin zij met Idem protesteren tegen het voornemen, aangezien hierdoor hun vrije middag in gevaar wordt ge bracht, De vergadering was van mening, dat de door de kring van kantoorboek handelaren naar voren gebrachte concur- •entie-overwegingen geen steek houden, daar de warenhuizen ook een halve dag gesloten zijn. Hoogovens keren negen procent dividend uit Het jaarverslag over 19481949 van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJniuiden vermeldt in het financiële gedeelte, dat er over dit boek jaar in totaal 3.431.500,31 winst werd ge maakt en dat uit de overwinst ad 1.974.028,31 9 dividend op de gewone aandelen kan worden uitgekeerd, 7 V» op de preferente aandelen en 4 op de prio riteitsaandelen. De directie der Hoogovens deelt in haar jaarverslag verder mee, dat dank zij de inspanning van het personeel in alle afde lingen topprestaties werden bereikt, die alle vorige productiecijfers overtreffen. De productie aan ruwijzer steeg bijvoorbeeld van 322.585 ton in 1947—'48 tot 456.615 ton in het afgelopen verslagjaar en de produc' tie van dikke platen liep van 38.930 ton op tot 100.128 ton. Het personeel breidde zich uit tot 6580 man en ten aanzien van de daarmee samenhangende problemen der industriële woningbouw, wordt opgemerkt dat het de directie voorkomt, dat het de taak der overheid is om de mogelijkheid te scheppen, dat kapitaal uit andere dan de industriële bronnen in staat wordt gesteld de bij de industrialisatie behorende woning bouw te financieren, zodat hiervoor geen beslag meer hoeft te worden gelegd op de middelen der industrie. De export wordt zeer bevredigend ge noemd, maar direct daarna maakt het ver slag melding van een reeds begonnen „be langrijke verandering" op de wereldmarkt voor ijzer en staal, waar in het algemeen de schaarste plaats maakt voor een normale bevoorrading. De kopers hebben als gevolg daarvan feen afwachtende houding aange nomen en daardoor is de vraag naar Hoog ovenproducten belangrijk afgenomen en de exportprijs daalde. Men meent echter de ontwikkeling door de ruime voorziening van orders, rustig te kunnen aanzien en spreekt de verwachting uit, dat, zodra de vrij grote voorraden bij de verbruikers weer een normaal niveau hebben bereikt, de vraag naar de producten der K.N.H.S. aanmerkelijk zal toenemen. De binnenlandse afzet was bevredigend, maar de prijssituatie voor ijzer en staal blijft verward, zolang in de meeste lalden het systeem van verschillende prijzen voor de verkoop in eigen land en in de export blijft voortduren ,-,met name zal hiervoor op onze en de Belgische markt een oplossing moeten worden gevonden, wil de Benelux ter zake van onze producten werkelijkheid worden." Herinnering aan de Slag bij Bergen in 1799 Anderhalve eeuw geleden was ons land de gedwongen bondgenoot van Frankrijk. Op 27 Augustus 1799 landde een Engels leger op de kust van Noordholland tussen Petten en Callantsoog. Later werd nog een Russische troepenmacht ontscheept. Ter herinnering aan de landing der Engelsen en Russen en het gevecht bij Ber gen zal in het tentoonstellingszaaltje van het Kunstenaars Centrum Bergen in „De Rustende Jager" aldaar, een tentoonstellin; worden gehouden. Te bezichtigen zullen zijn gravures, pren ten en aquarellen uit het gemeente museum van Bergen, het gemeente-archief van Alkmaar en uit het Rijks Prentenkabi net te Amsterdam; voorts voorwerpen, zo als geweren, kogels, een trommel en andere uitrustingstukken, afkomstig van de slag bij Bergen. De opening van de tentoonstelling door de burgemeester van Bergen, dr. W. Huij- gens, zal Zaterdagmiddag geschieden, tentoonstelling blijft geopend tot en met Maandag 26 September en wel 's middags van 14.30 tot 17.30 en van 19.30 tot 22 uur. De morgenuren kunnen na overleg met de gemeente-secretarie beschikbaar wor den gesteld voor leerlingen van scholen voor M.O. en U.L.O. en de hoogste klassen van de lagere scholen. BEZOEK VAN BRITSE PARLEMENTS LEDEN Op Maandag 19 September wordt op Schiphol een aantal Britse parlementsleden verwacht, dat een tegenbezoek zal brengen aan Nederland, nadat het vorige jaar enige leden van het Nederlandse parlement En geland bezocht hebben. De Engelse volksvertegenwoordigers zul len Dinsdag de opening van de Staten-Ge- neraal bijwonen. Vrijdag 23 September zal het gezelschap naar Engeland terugkeren. Zeilen Nationale „Na-Brasem" Op Zaterdag en Zondag 24 en 25 Sep tember zal het nationale zeilseizoen geslo ten worden met de „Na-Brasem". De deelneming is opengesteld voor de volgende klassen: draken, regenbogen, val ken, pampussen, sharpies, vrijheidsj achten, Olympiajollen, 16 m2 eenheidsjaohten, twaalf voetsjollen. De Na-Brasem heeft in de loop der jaren een vermaardheid verworven in de zeilers kringen. Het wil daar op het Braassemer- meer nog al eens een stevig sluitstuk zijn, waar de herinnering aan vorige onfortuin lijke wedstrijden tijdens het seizoen word't weggevaagd door een uitstekende race. De heren S. Halberg en Folke Dahl uit Gothéborg (Zweden) die een zeer ver dienstelijke studie hebben gemaakt van de geschiedenis van de Nederlandse kranten, zijn tot commandeur respectievelijk ridder in de Orde van Oranje Nassau benoemd. Een 50-jarige adjudant van politie te Rotterdam is veroordeeld tot f25 boete. Op 21 November maakte hij een ritje met een jeep, zonder dat hij in het bezit was van een rijbewijs. De jeep slipte, schoot het trottoir op, ramde de pui van een huis en drong het souterrain binnen, waarbij een ïhan ernstig werd gewond. De verzameling foto's, portretten, al- 1 bums, schilderijen e. d., welke hebben toe- i behoord aan Nederlanders, die tijdens en na de Japanse bezetting in Indonesië zijn 1 omgekomen, zal nog tot November in het 1 Indisch Instituut te Amsterdam te bezich tigen zijn. Zeer vele foto's en albums kon den reeds aan nabestaanden worden terug gegeven. Naar de mening van de heer Jean Lemouel, directeur-generaal der Franse P. T. T., zullen over enkele jaren de snelste straalvliegtuigen worden gebruikt voor het postvervoer. Dit verklaarde hij in een toe spraak op het I. A. T. A.-congres in Den Haag. HAARLEM EN OMGEVING Bij Droste's cacao- en chocoladefabrie ken zullen weer twee zilveren jubilea gevierd worden. Op 18 September is de heer H. Bok, emballeur en op 22 September de heer L. Silvis, monteur, 25 jaar in dienst In het Bloemendaalse Openluchtthea ter wordt Zaterdagavond een demonstratie Jiu-Jitsu en Judo gegeven onder leiding van de heer Nauwelaerts d' Agé. Dertig personen werken hieraan mee. Na de pauze zijn er Judo-wedstrijden tussen Haarlem mers en Amsterdammers. Voor het genootschap Nederland— Engeland zal Michael Barsley op Woens dagavond 28 September in Brinkmann een. lezing houden over Engelse humor. „Het clubhuis naast d' Appelaar" houdt op Woensdag 21 September een ba zar in het clubhuis, Damstraat 19. 's Avonds wordt in aansluiting hierop een kienpartij georganiseerd, alles ten bate van het „Massa-jeugdwerk". Ds. A. R. de Jong houdt gedurende acht Maandagavonden in het gebouw der O. R. G. aan het Westerhoutpark 1 a een cursus over wereld-geestesleven. Hij zal het tijdperk Mozes tot de profeten behandelen. Een vierjarig jongetje dat gisteren zonder uit te kijken de Harmenjansweg overstak, werd daarbij door een vrachtauto aangereden. Het kereltje liep schaafwon den aan het hoofd en een kaakfractuur op. De heer Joh. M. Schmidt zal op 1 October het Sportfondsenbad als bedrijfs leider verlaten. Op Zaterdag 24 September zal hij nog één maal een familie-kinder feest leiden. Motorsport Internationale zesdaagse Volgens officieuze berichten van het K. N.V.M.-jurylid heeft de Nederlandse A- ploeg op de vierde dag der. internationale zesdaagse in Wales vijf strafpunten opge lopen, doordat Flinterman te veel tijd ver speelde met verschillende kleine reparaties. Hoewel hij aanvankelijk alle verloren tijd inhaalde, kreeg hij kort voor de finish wederom pech, welke juist te veel. tijd vergde. De C Z-ploeg heeft geen kans meer op een prijs, omdat merkenteams geen strafpunten mogen hebben. Van Dinter had er al tien opgelopen en kreeg ook de vierde dag weer moeilijkheden. Haaker heeft waarschijnlijk zijn eerste strafpunt geïncasseerd. Jansema zou er dertien bij hebben gekregen, zodat hij in totaal zes en twintig strafpunten heeft opgelopen. Lich- tenbeld had wel de meeste pech op deze dag. Aanvankelijk kreeg hij een lekke band, die echter snel werd gerepareerd, maar daarop volgde een aaneenschakeling van alle mogelijke bougie-narigheden, welke niet konden worden opgelost. Hij zag on-' danks dit alles nog kans, lopende de finish te bereiken, doch het een en ander leverde hem 37 strafpunten op. Herman Zuur moest geheel buiten zijn schuld de strijd staken. Zijn Matchless- machine had hem al van de eerste dag af heel wat hoofdbrekens gekost. De rest van de Nederlanders bleef ook deze dag zonder strafpunten. De route was ontzettend zwaar, waarvan vaak kilometers lang over schier onbegaanbare wegen moest worden gereden. Bovendien was dit parcours niet voor het gewone verkeer af gesloten. Door kleine herstellingen wordt het vaak een strijd tegen het horloge, want iedere vertraging bij een tijdcontröle be tekent strafpunten en één strafpunt kan in deze strijd beslissend zijn. Nederland staat er. ondanks zijn vijf punten nog zeer goed voor, want elk ogenblik kan de stand van de vaas-teams volkomen veranderen. Voor de trophee leiden Engeland en Tsjechoslowakije met 0 strafpunten. Italië heeft er 30. Het rijden van de Engelsen gaat met een verbluffend gemak. Zij ken nen deze wegen goed en schijnen het woord „pech" niet te kennen. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels Richard bleef doodkalm, zoals te ver wachten was. Maar Pansy, die al halver wege de trap was op weg naar bed en deze gelegenheid aangreep om terug te komen en het naar bed-gaan nog enige tijd uit te stellen, putte zich uit in harte lijke felicitatietoespraken en enthousiasme- betuigingen. Maak je er een Januari-bruiloft van? vroeg ze. Januari is altijd de vreselijkste maand van het jaar, met Kerstmis net achter de rug en niets om naar uit te kijken tot Pasen. Een bruiloft midden in Januari zou reusachtig zijn! Dat zou best kunnen, merkte Gregory op. We dachten over een verloving van een maand of zes, nietwaar Alma? .Alma wilde hem er op dit moment niet op attent maken, dat ze afgesproken hadden over zes maanden de situatie op nieuw te bekijken. Ze glimlachte dus enkel en vroeg, of Januari niet een weinig ge schikte maand was om er op je best als stralend bruidje uit te zien. Je kunt wit fluweel nemen voor je bruidsjurk, zei Pansy snel. En als ik bruidsmeisje wordt, mam, mag ik dan m'n bril afzetten? Januari is veel te koud, je zou dood ziek worden van zo'n trouwpartij, merkte Richard onverwacht op, zonder op te kijken van zijn schoolwerk. Maar Pansy keek boos in zijn richting en riep: O moeder, hoe vindt u hèm nou! We zullen het allemaal wel zien, liefje, stelde haar moeder haar gerust. Mevrouw Brendall liep in gedachten al de verschil lende data na, die haar het beste zouden schikken. Het zou eenvoudig idioot zijn voor een bruidsmeisje om een bril te dragen, zeurde Pansy halsstarrig door. Amy Bathurst had ook haar bril op, toen ze bruidsmeisje was bij haar nichtje, en ze zag er zo be spottelijk uit, dat het eigenlijk de hele bruiloft bedierf. Gebrilde bruidsmeisjes kunnen de bruiloftsceremonieën onmogelijk verstoren, verzekerde Richard haar nadrukkelijk. Op dit punt vond Alma het nodig tus senbeide te komen met de opmerking, dat het nog veel te vroeg was om nu al aller lei bruiloftsplannen te maken. Moest Pan sy al niet lang in bed liggen? Pansy, die zich heel langzaam begon terug te trekken in de richting van de deur, eindigde met de vraag, wat voor verlovingsring Alma zou krijgen. Hetgeen Gregory eraan herinnerde, dat deze inder daad zo spoedig mogelijk gekocht moest worden. Ze spraken af de volgende morgen erop uit te gaan. Kan het niet morgenmiddag?, vroeg Alma eerst nog. De twee beste zaken zijn Zaterdag middags gesloten, herinnerde Gregory haar. Bovendien moet je zoiets geen secon de uitstellen. "lik heb de neiging om op de drempel te staan, op het moment dat Saun ders morgenochtend, z'n zaak open doet. Alma glimlachte. Ze wilde niet zeggen, dat Zaterdagmorgen haar drukste morgen was, en dat deze Zaterdag extra druk zou zijn in verband met alles wat ze voor de volgende week, als ze bij mevrouw Farra- day zou gaan werken, in orde moest ma ken. Maar zelfs het meest plichtsgetrouwe pas verloofde meisje mag zich toch wel vrijmaken voor het kopen van een verlo vingsring, wees ze zichzelf terecht. En dus beloofde ze Gregory, morgenochtend dade lijk met hem mee te zullen gaan. Iedereen was zeer tevreden en iedereen vond het normaal, dat Alma alles weer zo geregeld had, dat inderdaad iedereen het ermee eens kon zijn. Alma stond de volgende morgen alleen maai" een uurtje eerder op, om alles klaar te krijgen, en al voelde ze zich, toen Gre gory haar kwam halen, wat gehaast en jachtig, toch liet ze niemand hiervan iets merken en liep alles vlot en normaal als altijd. Het was natuurlijk een zeer ontroerend moment, toen Gregory de prachtige dia manten ring aan haar vinger schoof. En Alma vergat even haar bestaan als moe- der's„huismusje" en zelfs haar aanstaande betrekking bij mevrouw Farraday, waarin ze nog zoveel zou moeten leren. Geduren de enkele minuten was ze enkel en alleen Gregory's verloofde, het gelukkigste meisje van Midchester. Het weekend vloog voorbij en Alma wenste diep in haar hart, dat het niet juist deze week was, dat ze haar nieuwe leventje moest beginnen. Het zou zo heerlijk zijn geweest een beetje tijd te hebben die ze bij de haar vertrouwde werkzaamheden thuis zeker overhield om over haar geluk na te denken en allerlei feiten en herinne ringen óp te halen. Maar zoals de zaken er nu voorstonden, moest ze zich van dat alles losmaken en zich volkomen concentreren, om van haar eerste middag op Benham Lodge een suc ces te maken. Toen ze er die eerste Maandagmiddag aankwam, was er niemand, die haar entree gemakkelijk maakte, zoals Murray dat gedaan had. De correcte huisknecht, die Alma opendeed, stelde haar niet op haar gemak en ze voelde zich kleintjes en onbeduidend. De huisknecht verstond zijn plichten echter goed en wees haar, waar ze haar hoed en jas op kon hangen, en daarna geleidde hij haar naar de kamer, waar ze al eens eerder geweest was. Mevrouw Far raday lag op dezelfde plaats bij het raam en was opnieuw met haar borduurwerk bezig. Ze keek op.en zei, alsof Alma al weken iedere dag kwam:'O, bent u daar, juf frouw Brendall. Wilt u zo goed zijn me die brieven op dat tafeltje daar even aan te reiken? Ik heb ze nog niet opengemaakt, maar ik geloof, dat het allemaal rekeningen e.d. zijn. Alma haalde de brieven en trok een stoel bij'1 de rustbank. Toen ze mevrouw Farra- day's borduurwerk van dichtbij zag, kon ze een uitroep van bewondering niet on derdrukken. Ja, het is wel aardig, stemde deze toe, terwijl ze het ophield en zonder veel en thousiasme bekeek. U moet wel èrg dol zijn op dit soort werk, als u het zo mooi doet, zei Alma j vriendelijk. Nee, antwoordde mevrouw Farraday, ik haat het, ik haat elk soort werk, dat je zittend of liggend moet doen. Maar sinds ik niets anders meer kan, stel ik er een eer in het zo goed mogelijk te doen. Ik haat alles wat niet 100 procent gedaan wordt. Alma keek naar de volmaaktheid van haar uiterlijk, haar verzorgde make-up en haar dure, eenvoudige kleren, en be greep, wat ze zeggen wilde. Maar aan dé weerbarstige trek om haar mond zag Alma ook, dat het belangrijkste van mevrouw Farraday's opmerking haar toespeling op haar gedwongen positie was geweest, U moet veel rusten, nietwaar, pro beerde Alma voorzichtig. Ja. En ik haat het. Eneen plotseling, haast schelms lachje verander de mevrouw Farraday's gezicht volkomen ik houd me er niet altijd zo braaf aan. Maar dat mag u niet aan Murray of aan mijn man vertellen. Wilt u nu die brieven Openmaken. Daar ligt .een briefopener. Alma deed wat haar gezegd werd. Er waren zes brieven. Wilt u, dat ik u de inhoud voorlees, mevrouw Farraday? Of leest u ze zelf? O, leest u maar. Ze zijn zeker getypt? Ja, allemaal. Dan zal er wel niets persoonlijks bij zijn, zei mevrouw Farraday. Ze vergiste zich echter. De laatste brief, die Alma uit een enveloppe haal.de, was niet al te best getypt, en de brief begon zéér persoonlijk: „Liefste Sonja. Kun je die zoon van jou niet eens in de steek laten en naar Londen komen om wat plezier te maken?" Alrna hield op met lezen. Ze keek op en zei: Ik geloof dat dit een zeer persoon lijke brief is, mevrouw Farraday. Wilt u die' niet liever zelf lezen? Mevrouw Farraday stak verveeld een hand uit en nam de brief aan. Maar, nadat ze de eerste regels gelezen had, begon de uitdrukking van haar gezicht te veranderen. Ze lachte niet alleen op een min of meer opgewonden manier, maar er kwam ook iets stralends over haar, alsof er binnen in haar iets van licht begon te branden, dat door haar tere broosheid en verveeldheid heen scheen. Terwijl ze voortlas, slaakte ze zo nu en dan een kreet van plezier. Alma probeerde te doen, alsof ze volkomen verdiept was in de diverse rekeningen, die inderdaad uit de andere enveloppen waren gekomen. Na een poosje keek mevrouw Farraday op. Deze brief is van een oude kennis van me, die ik in geen tijden heb gezien, legde ze wat vaag uit. En Alma kreeg op eens de stellige overtuiging, dat deze ken nis géén vrouw was, maar een man. Mevrouw Farraday's volgende opmer king bevestigde deze pvertuiging echter niet. Ze vraagt me, wanneer ik eens in Londen kan komen. Maar dat hebt u mis schien zelf wel gelezen? Deze vraag werd terloops gesteld, maar Alma voelde opeens duidelijk, dat er me vrouw Farraday veel aan gelegen was te Weten, om welke reden dan ook hoe veel Alma van deze brief had gelezen, voor dat ze hem aan haar overhandigde. Ik heb alleen de eerste zin gelezen, zei Alma, maar ik zag daaruit inderdaad, dat uw vriendin graag wilde, dat u kwam. O, wat zou ik ervoor geven om te kunnen gaan! Mevrouw Farraday had haar borduur werk opzij geschoven en speelde met haar lange, fijne handen met de brief. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6