Nieuwe handelsovereenkomst met West-Duitsland: een stap Vooruit Amerika vergroot rubber- en tinimport ,/fito-isme" begint veld te winnen bij de Franse communisten Vacantie, dieren en mensen Vrijdag 16 September 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant De Nederlandse uitvoer, op enkele uitzonderingen na, niet meer gebonden In Nederland zowel als in West-Duits and heerst naar men van bevoegde zijde jerzekert voldoening over het tot stand tomen van het nieuwe handelsaccoord tus-1 len beide landen. De bevrijding van het jandelsverkeer tussen twee landen is in jen tijd als deze niet gemakkelijk en zeker liet als dat verkeer tussen die landen niet p evenwicht is. Dat niettemin dit accoord ot stand is gekomen, danken wij voor een klangrijk deel aan de Amerikanen, maar óch evenzeer aan West-Duitsland, dat al ang weer de dwingende noodzaak voelt ian te moeten exporteren. De Duitse in- lustrie produceert reeds veel meer dan de iinnenlandse markt kan opnemen en dat leeft de Duitsers er toe gebracht grote on- jedachte soepelheid bij de onderhandelin- |en met Nederland aan de dag te leggen. De situatie is nu zo dat Nederland, be- loudens bepaalde artikelen, weer vrij naar fest-Duitsland kan uitvoeren zonder daar- dj aan een bepaalde limiet te zijn gebon- |en. Wel geldt als restrictie dat de goede- èn afkomstig moeten zijn uit Nederland uit de overzeese gebiedsdelen. Het ver- frag bevat voorts een clausule, waarin be- eald is dat Nederland per kwartaal 8 mil joen dollar moet besteden voor de aankoop a Duitsland van minder essentiële eïnd- foducten. De verreking geschiedt respec- ievelijk in marken en guldens, waarbij de dark op 80 cent is gesteld. Wordt onze uitvoer verdubbeld? Hoewel er ook aan Nederlandse zijde (atuurlijk vele wensen onvervuld zijn ge- leven (vooral de exporteurs van verse vis jjn zeer teleurgesteld), staat het toch wel last dat dit accoord reden geeft tot opti- pisme. De export naar Duitsland is name- jjk van een aantal knellende banden be- jrijd. De ergste daarvan was wel. de rem, ïelke werd aangelegd door de eindeloze !jj van Amerikaanse instanties. Wij hebben voortaan alleen nog maar te naken met de Duitsers. Zij en wij benoe nen een regeringscommissie en gezamen- ijk zullen deze commissies -hangende pro llemen moeten trachten op te lossen. Onze export naar Duitsland heeft in het igelopen jaar ongeveer 65 millioen dollar (edragen. Als wij in onze verwachtingen (iet teleurgesteld worden zullen wij in het lieuwe jaar (dat loopt van Augustus tot iugustus) een export-totaal bereiken van 30 a 140 millioen dollar, een verdubbeling Die van de Duitsers naar ons land zal jiissehien nog iets hoger worden doordat Fij uit de Marshallhulp, een „trekkings- echt" hebben van zeventien-en-een-half oillioen dollar voor Duitsland. Indien onverhoopt blijken mocht dat men e optimistisch is geweest en het uitvoer- otaal dus aanmerkelijk lager blijft, zullen e regeringscommissies zich te beraden ebben over de vraag, of het bedrag van 8 jillioen dollar per kwartaal, dat wij voor linder essentiële producten moeten beste en. moet worden verlaagd. De bedoelde roducten zijn in groepen verdeeld en elke roep is aan een bepaald maximum gebon- fcn. In de te verwachten verhoging van onze litvoer zal de Nederlandse industrie, naar aen hoopt, een belangrijk aandeel hebben. Ir zijn nieuwe mogelijkheden om zich te triplooien en men is te bevoegder plaatse jenieuwd of de industrie haar kans zal grij- |en. Onzerzijds zullen wij weer tal van (rondstoffen en artikelen uit Duitsland luimen betrekken. Vooral de levering van taal schijnt veel gemakkelijker te worden. Gecontingenteerde artikelen De bij de uitvoer naar Duitsland niet Irijgestelde artikelen zijn: verse groenten, ierse zeevis en haring, consumptie-aard- ippelen, poot-aardappelen, zaden, spiri- ualiën, lampen en radio-onderdelen. Voor deze artikelen zijn maxima vast- [esteld, die soms hoog, soms teleurstellend aag zijn. Onderhandelen is nu eenmaal al- ijd een kwestie van geven en nemen. Aan verse groenten mag voor 15 millioen lollar worden uitgevoerd. (Vruchten zijn frij; de uitvoer daarvan wordt op 9 mil- ioen geraamd.) Dat bedrag van 15 millioen s iets hoger dan dat van het afgelopen Bar. De regeling van de groenten-export is iog niet vastgesteld. Verse zeevis en haring (vis in blik wordt liet genoemd en is dus vrij) bereikte vorig aar een totaal van 4 millioen. Thans is let maximum slechts één millioen. 1 Onze exporteurs zijn daar zeer teleur- {esteld over, maar de Duitse autoriteiten ieweren een overvloed van vis te hebben, i Voor consumptie- en pootaardappelen lleef de situatie onveranderd (respectieve- ijk 3 en 1 millioen dollar)De export van laden daarentegen daalde van 3.3 tot een ialf millioen, aangezien de vele'grote voor- jaden, welke indertijd door de geallieerden [Ün aangevoerd, eerst opgebruikt moeten Porden. Aan spiritualiën uit Nederland zullen de Duitsers niet meer dan een half millioen SCHEEPVAART Aldabi, Buenos AiresRotterdam 15 Sept. •0 mijl Zuid van Recife. Alderamin, Rot- erdamLulea pass. 15 Sept. Holtenau. imstelkerk, AmsterdamWest Afrika 15 >ept. te Antwerpen. Baam, 15 Sept. van Jjnsterdam te Hamburg. Bengkalis. Ma- tassarAmsterdam pass. 15 Sept. Perim. Beverwijk, 15 Sept. van Casablanca te Lon- len. Borneo, New oYrkKarachi 16 Sept. E Port Said. Celebes. 16 Sept. van Sema- Jrig te Batavia. Congostroom, 15 Sept. van joanda naar Novovedondo. Coryda, 15 lept. van Miri te Pladjoe. Delfland. Ham burgBuenos Aires 15 Sept. 150 mijl West faap St. Vincent. Eemland, Amsterdam Buenos Aires 16 Sept. te Santos. Groote Beer, AmsterdamBatavia 15 Sept. van jden. Helena. ParamariboAmsterdam 15 *pt. van Ponta del Gada. Indrapoera. Rot ieraamJava 15 Sept. van Penang. Jobs- iaven, 15 Sept. Freetown. Larenberg, BfaxVlaardingen pass. 15 Sept. Ouessant. Lutterkerk, RotterdamBombay 15 Sept. tan Marseille. Maetsuycker, 15 Sept. van Singapore naar Fremantle. Melampus, Am. SterdamBatavia 15 Sept. van Aden. Mui- flerkerk. West AfrikaAmsterdam 15 Sept. tan Dakar. Oranjefontein, 15 Sept. van Mombassa naar Amsterdam. Poelau Laut, AmsterdamMakassar 15 Septa v. Genua. Roepat, BataviaAmsterdam pass. 15 Sept. Gibraltar. Sibajak, BataviaRotterdam 15 Sept. te Aden. Soestdijk, JavaNew York Pass. 15 Sept. Malta. Stad Alkmaar. New- Port NewsAmsterdam 15 Sept. 150 mijl Zuid van Valencia. Stad Dordrecht, 15 Sept. tan Huelva naar Amsterdam. Stad Leiden, 15 Sept. van Calcutta naar Rotterdam. Stad Maastricht. PhiladelphiaRotterdam pass. 15 Sept. Lands End. Kertosono, JavaRot terdam 15 Sept. van Suez. Utrecht, 14 Sept. Van Bahrein te Karachi. mogen besteden. Zulks tot grote voldoening van de Amerikanen, die willen dat de Duitsers sober leven. De export van lampen en radio-onder delen blijft ongeveer gelijk aan die van verleden jaar. Het handelsaccoord bevat tenslotte een lijstje van artikelen, die van alle uitvoer naar Duitsland zijn uitgesloten, te weten: vetzuren, technische vetten, glycerine, lompen en tin. Men hoopt echter tegen Januari ook voor deze artikelen een nieuwe regeling te kunnen treffen. Het embargo betreft niet alleen Nederland, maar alle landen. De Nederlandse delegatie is er niet in geslaagd ook de kwestie van het verkeer in het accoord te krijgen. De Duitsers bleken daartoe niet bereid. Zij hebben wel toege stemd in een bepaling volgens welke men elkaar zo weinig mogelijk concurrentie zal aandoen. De Duitsers vrezen concurrentie van onze vloot en onze havens. B. E. Ruys Sr. overleden In de ouderdom van 80 jaar is heden te Rotterdam overleden de heer B. E. Ruys Sr. oud-directeur en commissaris van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd. Hij was een kleinzoon van Willem Ruys JDzn, de grondlegger van dit grote scheepvaartbe drijf. De heer B. E. Ruys Sr., die medeoprich ter van de Koninklijke Paketvaart Maat schappij en van de Java-China-Japan-lijn was, heeft tal van nevenfuncties vervul#. Hij was lid van de raad van bestuur van de K.P.M., commissaris van de Java-China- Japan-Lijn, van de stoomvaartmaatschap pij „Zeeland", van de „Compagnie Univer- selle du Canal maritime de Suez", van de Rotterdamse Zoutziederij v.h. Kolff en Vis, van de Nederlandse Maatschappij tot ont ginning van steenkolenvelden, van Smit en Co's internationale sleepdienst, van de Zuidhollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, president-commis saris van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", vice-president van de raad van commissarissen van de Rotterdamse Bank en lid van het „Holland Committee of Lloyd's Register of Shipping". De teraardebestelling geschiedt Maandag om 12 uur op de Ned. Hervormde begraaf plaats te Hillegersberg. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 15 September 1949 GEHUWD: 15 Sent.. L. C. Coppens en M. C. Molenaar: A. W. van Brederode en E. M. van der Zee: G. H. W. Douwes Dekker en K. Barones UexkiillGüldenband; J. H. Le Fevre en M. W. Bos: B. H. M. van Zijl en S. Cop: P. Baas en I. Hessen: H. J. van Keulen en C. M. Steeman; W. Jansen en M. J. Hubregtse; G. H. Kuvener en H. Kok: A. de Boer en F. P. Dane; B. A. Maas en M. S. Spierdijk. BEVALLEN van een zoon: 12 Sept., M. G. PostWijnands: 13 Sept., A. S. van HeesLezer: 14 Sept., C. FielmichVer steeg; M. SmeelsWeijers; A. de Ridder Hofer: W. BoeréeLex; W. C. Zijlstra Abbink. BEVALLEN van een dochter: 14 Sept., H. LegiusWind: I. C. van Kleefvan der Poorte; C. Valkvan Winkel; S. Somer Tijmstra; M. SmeelsWeijers; W. Vrieling Brui.in: 15 Sept., W. FroelingNieuwen- huis; G. KampmanDiekman. OVERLEDEN: 14 Sept., T. de Hees—Kui per, 75 j., Zocherstraat. Ontspanning voor arbeiders in de Noord-Oostpolder De commissie voor de verzorging van de culturele belangen van personeel, werk zaam bij de inpolderingswerken in het IJselmeer, heeft voor de arbeiders, werk zaam bij het in cultuur brengen van de Noord-Oostpolder, ook in de komende win ter weer voor ontspanningsavonden ge zorgd. Aanvankelijk stonden de kampen, waarin de werklieden zijn ondergebracht, aan de rand van de polder, zodat de kamp bewoners contact met de bevolking van plaatsen als Lemmer, Kuinre, Blokzijl en Vollenhove konden onderhouden. Nu het in cultuur brengen van het nieuwe land steeds meer vordert, worden deze randkampen successievelijk opgeheven en komen de nieuwe kampen steeds verder de polder in te staan, zodat vooral tijdens de winter de arbeiders min of meer van de „bewoonde wereld" zijn afgezonderd. Daarom heeft de „culturele commissie", zoals zij wordt ge noemd, tot taak, de kampbewoners op de lange avonden ontwikkeling en ontspan ning te brengen. Zij doet dat in de eerste plaats door het organiseren van toneel-, cabaret- en film voorstellingen. Ieder kamp krijgt eens in de paar weken zo'n ontspanningsavond. Bo vendien zijn er cursussen op velerlei ge bied. Voor zover het de ontspanningsavon den betreft, wordt ook rekening gehouden met de wensen van de vele Friese arbei ders, die in de kampen wonen, zodat Fries sprekende gezelschappen geregeld een tournée door de polder maken. Er is veel belangstelling voor cursussen ter opleiding van het middenstandsdiploma. Voor hen, die al geruime tijd hun lagere schoolopleiding achter de rug hebben, is het een hele opgave om binnen een jaar dit examen te doen, maar de lange winteravon den bieden veel tijd tot leren in de polder en de uitslagen bewijzen, dat het vele pol derjongens gelukt, dit doel te bereiken. Het is opvallend, hoeveel belangstelling er bestaat voor de cursussen in de Engelse taal. Dit houdt ongetwijfeld verband met de plannen van een tamelijk groot aantal mannen uit de polder om binnenkort naar Australië, Amerika of Canada te emigreren. Ook het beoefenen van huisvlijt staat op het winterprogramma. Vele kampbeheer ders en leiders van het culturele werk heb ben zich op de tentoonstelling „Gouden Handen" te Ede laten voorlichten over de wijze, waarop met weinig middelen en ge reedschap veel kan worden bereikt. Dat zal in de komende winter in de polderkampen in practijk worden gebracht. Evenais het vorig jaar zal aan het eind Van het seizoen een tentoonstelling worden gehouden. Dit jaar zal nog voor St. Nico- laas een aparte expositie worden ge houden van speelgoed dat door de arbei ders in hun vrije tijd is vervaardigd. POST VOOR „DE WATERMAN" Correspondentie, bestemd voor militairen aan boord van het heden uit Rotterdam vertrokken troepenschip „Waterman", wel ke in een der tussenhavens zal worden uit gereikt, moet uiterlijk op 19 September in Nederland ter post worden bezorgd en post bestemd voor de eindhaven uiterlijk op 30 September. De brieven moeten alle worden geadresseerd aan het veldporstkan- toor Batavia met vermelding: „aan boord van het troepenschip „Waterman" De leden van de Vereniging voor Huis houdelijke Voorlichting hebben Donderdag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" te Amsterdam. Voor de Katholieke Vrouwenbeweging afdeling Heemstede zal op Dinsdag 20 Sep tember in het R.K. Verenigingsgebouw een bijeenkomst worden gehouden, waarop Pater Aurelius Vogels O. E. S. A„ leraar aan het Triniteitslyceum te Haarlem zal spréken over „De problemen van onze mo derne jongens van 1220 jaar". Kijk de advertentiepagina's door en gij ziet, hoeveel waarde de grootste zaken aan adverteren hechten. Geen wonder: mede hierdoor zijn zij groot geworden. En zij adverteren in Haarlems Dagblad Goede kansen voor Indonesië Het gemeenschappelijk communiqué, dat kaanse Congres nieuwe gelden zal hebben de ministers van financiën van Engeland.. Canada en de Verenigde Staten Maandag avond hebben uitgegeven over hun finan ciële conferentie, is van dien aard, dat twij fel en speculaties mogelijk blijven over de interpretatie, die gegeven zal worden aan die passage, waarin Amerika en Canada verklaren, dat zij bereid zijn hun voorraad- vorming, in het bijzonder van rubber en tin uit te breiden. Amerika heeft zich boven dien bereid verklaard om het wettelijk voorgeschreven percentage synthetische rubber, dat door de Amerikaanse rubber industrie moet worden verwerkt, te ver lagen en voor natuurrubber nieuwe afzet mogelijkheden te openen. Het feit, dat in het eerste gedeelte van het communiqué gezegd wordt, dat de besprekingen betrek king hadden op de financiële betrekkingen tussen de gebieden van het pond sterling en de dollar, maakte het op zijn minst twijfel achtig, of deze beslissing ook van toepas sing zou zijn op gebieden buiten de sterling- zóne, zoals Indonesië. Een beperkte inter pretatie werd dan ook waarschijnlijker ge acht, hetgeen ook bleek uit een de vol gende dag in de New York Times ver schenen artikel, waarin gesproken werd over de beslissingen, als zouden zij betrek king hebben op het sterlinggebied. Met het oog op het grote belang voor Indonesië zijn de bewoordingen, waarin het communiqué is gesteld, door Nederlandse officiële kringen te Washington aan een zeer zorgvuldig onderzoek onderworpen; deze kringen hebben ook navraag gedaan naar de betekenis, die er aan moet worden gehecht. Over de juiste interpretatie van de betreffende passage in het communiqué heerst echter nog steeds onzekerheid. Officieuze toezegging: Overigens vernam Aneta dat het commu niqué dient te worden uitgelegd als beslist te betekenen dat Indonesië behoort tot de gebieden, waarvan Amerika en Canada voornemens zijn grotere hoeveelheden rub ber en tin aan te kopen. Volgens deze zegs man, wiens uitlatingen niet in twijfel kun nen worden getrokken, dient uit de be woordingen van het communiqué geen be perking tot het sterlinggebied alleen te wor den gelezen. Men wees er echter op, dat deze beslissing eerst in practijk zal kunnen worden gebracht, wanneer het Ameri- Franse opdracht voor Fokker? Onderhandelingen over licen- tiebouw van de „Instructor" (Van onze luchtvaartmedewerker) Er zijn op het ogenblik onderhandelingen gaande tussen de Franse regering en de bekende Franse vliegtuigfabriek van Louis Bréguet over een eventuele licentie-bouw van de Fokker S-ll in Frankrijk. Deze Fokker-Instructor is een één-motorig trai ningsvliegtuig. Op verzoek van de Franse regering is een S-ll naar Frankrijk gegaan en daar gedurende drie weken duchtig aan de tand gevoeld. Onder andere heeft de Franse minister van luchtvaart er persoon lijk in gevlogen. De Franse regering was zo tevreden over het toestel dat zij de licentie-bouw in Frankrijk zeer zou toejuichen en daartoe de nodige stappen aan het doen is. De be doeling zou zijn de in Frankrijk geprodu ceerde machines als militaire trainers te gebruiken. Deze zouden dan van Franse motoren worden voorzien inplaats van de Amerikaanse Lycoming-motoren die in de Nederlandse S-11's zijn gemonteerd. De S-ll is een zogenaamde side-by-side- trainer, waarin instructeur en leerling dus naast elkaar zitten. Zo nodig kan een twee de leerling als „toehoorder" achterin zitten. De maximum-snelheid van de Instructor is met de 190 pk Lycoming-motor ongeveer 215 km. Van de Instructor die op de Pa- rijse luchtvaarttentoonstelling veel be langstelling trok, is in de Amsterdamse fabriek momenteel een serie van 100 stuks in aanbouw. De Fokker S-ll, die over enige tijd moge lijk in Frankrijk in licentie gebouwd zal worden door Louis Bréguet, in de luclit. Men ziet, hoe instructeur en leerling in dit toestel naast elkaar zitten. Eerst even kijken bij „5xuwaet" BARTELJORISSTRAAT 27 Franse Otteman Moiré lie kleuren Zwitserse Broderie vanaf Alleenverkoop Japonstof 140 cm breed TrotzkydeTv/eedegaatzijn ideeën exporteren (Van onze correspondent te Parijs) uitgetrokken om grotere tin- en rubber aankopen uit Indonesië en andere gebieden- te financieren. De „Journal of Commerce" verneemt te Washington, dat het Amerikaanse Departe ment van Handel waarschijnlijk de hoe veelheid synthetische rubber, die de Ameri kaanse rubberindustrie volgens de huidige wettelijke voorschriften moet verwerken, met circa honderdduizend ton zal vermin deren. ^Gevraagd naar de juistheid van dit bericht, deelden ambtenaren van dit De partement mede, dat hun niets bekend is over de mate, waarin het verplichte ver bruik van synthetische rubber zal worden verminderd. Een en ander verkeert thans nog in het stadium van onderzoek en men verwacht, dat niet eerder dan op het einde van deze maand een bekendmaking zal volgen. Hoewel overal ter wereld nog ijverig ge speculeerd wordt over de mogelijke conse quenties van Tito's breuk met de Comin- form en de Sovjet-pressie op Joegoslavië die daar het antwoord op vormde, geloven weinigen toch meer in ernst, dat Moskou zal proberen de rebel van Belgrado met wapengewled tot de orde te dwingen. Door de mond van Pietro Nenni, leider dei- Italiaanse eenheidspartij, heeft Moskou trouwens laten weten, dat het geschil met Tito niet op gewelddadige wijze „geregeld" zal worden. Tweede Trotzky Het Kremlin beperkt zich er voorshands toe, op de Joegoslavische maarschalk het hele arsenaal van scheldwoorden af te vuren, die de Sovjet-propagandamachine maar fabriceren kan, van „giftige slang" en „fascistische verrader' tot aan „onwelrie kende renegaat" toe, welke laatste betite ling terwille van de gevoelige lezers nog iets verzacht vertaald is. Overigens kan men zich indenken, dat de mannen van het Kremlin en hun geest verwanten elders het gevaar van Tito's ver zet allerminst onderschatten. Het gevaar schuilt echter niet zozeer in Tito's spec taculaire rebellie zelf, maar veel meer in het feit dat zijn voorbeeld de eenheid der communistische internationale bedreigt. Tegenover Stalin staat Tito in een positie die sterk herinnert aan Trotzky's houding jegens Lenin. Juist als Trotzky voelt ook Tito zich een zuiver navolger van de com munistische leer en erfgenaam van de ideeën van Engels en Marx. Slechts in hun inzichten omtrent de functie van het Kremlin als centrum der communistische wereldpolitiek verschilden zij met Stalin, respectievelijk Lenin van mening. Tito verlangt grotere vrijheid voor de verschillende communistische partijen buiten Rusland, welker nationaal zelf respect volgens Stalin gebrek aan disci pline zich- verzet tegen de straffe dicta tuur van Moskou. Iedereen, die iets afweet van de mee dogenloze strijd, die het Kremlin vroeger tegen het Trotzkisme heeft gevoerd buiten Stafford Cripps, de Britse kanselier van de schatkist(rechts)legt voor de Amerikaanse pers een verklaring af betreffende de overeenkomst van zeven punten, welke tijdens de Anglo-Amerikaans-Canadese monetaire conferentie te Washington bereikt iverd. Van links naar rechts: Douglas C. Abbott, Canadees minister van Financiën; Ernest Benin, Brits minister van Buitenlandse Zaken; minister Dean Acheson; de Amerikaanse minister van Financiën John W, Snijder en Sir Stafford Cripps. en binnen Rusland men denke aan de grote Moskouse processen van 1936 zal zonder meer begrijpen, dat Stalin en de zijnen zich momenteel over Tito niet hele maal rustig voelen. Te minder, waar de maarschalk blijk geeft zijn lessen op de Russische kaderschool maar al te goed ge leerd te hebben. Naar het voorbeeld zijner vroegere leermeesters zendt namelijk ook hij thans veelvuldig invitaties naar ver lichte „progressieve" kunstenaars en intel lectuelen in het buitenland om zich van Joegoslavië's vordering op de weg naar de communistische heilstaat op de hoogte te komen stellen. Volgens „Der Abend", een krant die in de Amerikaanse bezettingszone van Duits land verschijnt, moet in de buurt van Bel grado zelfs al een kaderschool met 4000 leerlingen functionneren, waar toekom stige buitenlandse agitators in de „Titoïs- tische" leer worden opgeleid. Toast op Tito Deze ideologische „schoolvorming" in het binnenland gaat gepaard met een propa ganda-offensief op buitenlandse ex treem-linkse politici en intellectuelen, die men „voor infectie gevoelig" acht. Zo heeft, gelijk men weet, het afvallige Labour-lid Zilliacus, bekend onder meer door zijn op treden tijdens het Parijse Kravchenko- proces, onlangs Tito's land bezocht en uit Frankrijk zijn sedertdien achtereenvolgens de schrijver Jean Cassou en de hoofdredac teur Claude Bourdet van „Combat" (een krant, die onder linkse intellectuelen een grote en welverdiende faam geniet) ook in Belgrado te gast geweest. Bourdet is nog niet in Parijs teruggekeerd en heeft nog niets van zich doen horen, maar wat Cas sou in Belgrado te berde bracht, heeft de Franse communisten veel koude rillingen bezorgd. Hij heeft, terug in Parijs, daar tijdens een banket royaal op Tito getoast en daarbij gesproken van „de leider en de grote kameraad, die het menselijk geweten vertegenwoordigt." Die verklaringen hebben in Parijs onder de communisten een pijnlijke indruk ge maakt, vooral omdat Cassou beschouwd werd als een der zorgvuldigst-gedresseerde paradepaarden uit de communistische manége. Hij was voorzitter van de Natio nale Unie van (communistische) Intellec tuelen en directeur van het (communisti sche) maandblad „Europe" (dat vroeger door Romain Rolland werd geleid). De dichter Aragon, voormalig hoofdman der surrealistische beweging en thans direc teur van het grote avondblad „Ce Soir", heeft aanstonds een spoedvergadering van de Nationale Unie van Intellectuelen bij eengeroepen, om zich over de houding van haar voorzitter te beraden. Cassou had in Belgrado namelijk ook verteld, dat ontel bare Franse communisten over Tito precies zo dachten als hij. Voorlopig manifesteert zich nochtans het Franse Titoïsme uitsluitend in de hogere partij-regionen onder de intellectuelen, en daarom is het zeker voorbarig reeds thans van een dreigende scheuring in de Franse communistische gelederen te spreken. Wel kan men echter zeggen, dat de voedings bodem voor zo'n scheuring gunstig is. Tij dens de herfstagïtaties van '45, '46 en '47 hebben de Franse arbeiders aan den lijve ondervonden dat politieke stakingen hun geen geld opbrachten. Zou toen een orga nisatie hebben bestaan, die aan de Titoïs- tische principes vorm had gegeven, dan was ongetwijfeld het morele verlies ook dui delijker in de communistische ledenlijsten tot uiting gekomen. Een der grootste krach ten van het internationale communisme zetelt ongetwijfeld in het feit, dat zijn leiders de arbeiders op een voorbeeld kun nen wijzen:* de Sovjet-Unie, een land, dat Archibaldus zijn kennissen zeggen veelal Arkje tegen hem en zijn nichtje- Agatha die ook wel Taatje genoemd wordt mag ik, sinds ik box en kinder stoel verlaten heb, tot mijn vrienden reke nen. Waar Arkje vertoeft, treft men Taatje aan en mij meestal ook. Toen de vacantie eindelijk aangebroken was. lag het dan ook voor de hand dat wij, de goede traditie ge trouw, deze meestal regenachtige periode gedrieën zouden doorbrengen. Arkjes lijf arts was van mening dat de vacantie in volmaakte rust diende te verlopen. Die van Taatje dacht er ook zo over en de mijne stelde zich eveneens op dit lofwaardige standpunt. Eigenlijk is het heel normaal dat wij dezelfde adviezen kregen, vermits wij doorgaans dezelfde geneesheer raad plegen. Omdat wij het gewoon zijn obs naar de wijze raadgevingen van onze heelmeester te voegen, togen wij spoorslags op zoek naar een zogenaamd rusthuis. Deze nuttige gebouwen bleken echter overal van naar rust hunkerende vacantiegangers uit te puilen en voor ons bleek helaas nergens meer een plaatsje vrij te zijn. Arkje verreweg de intelligentste van ons clubje, kwam echter op het lumineuze idee om onze toevlucht tot tante Leida te nemen. Tante Leida is een achter-oud-tanle van Arkje, woont in het Gelderse en verheugt zich in het bezit van een flinke hoeveelheid neven en nichten, een groot aantal klein- en gewone kinderen, een riant huis en veel geld. Tante Leida leek Arkje en daarom ook Taatje en ondergetekende, de reddende engel. Wij schreven haar een erg beleefde brief, waarin we belangstellend naar heur uitgebreide collectie honden, katten en kanariepieten informeerden en lieten ze langs onze welgevormde neuzen weg uit komen dat we voor enkele weken onderdak zochten. Tante Leida begreep. Ze hapte tenminste. Wij waren ieder uur van de dag en iedere dag van de week van harte welkom, schreef ze. Taatje bakte toen onmiddellijk een cake, omdat je toch niet met lege handen kon aankomen, Arkje pakte de koffers en ik zei dat Taatje goed bakte en Arkje goed pakte. Toen dat allemaal gedaan en gezegd was gingen we eerst in een tram, vervolgens in een trein en tenslotte in een bus hangen. En toen waren we waar we wezen moesten. Tante Leida stond temidden van het on kruid dat haar tuintje-rond-het-huis „siert" op ons te wachten. „Hè-hè", zuchtte ze, „eindelijk". „Hè-hè", zuchtten ook wij, „eindelijk". „Ik zit al drie dagen op jullie te wachten," mopperde tante van haar brandnetels uit. „Dan zult u wel moe zijn." veronderstelde Taatje en toen zei tante boos dat we niet zo hard moesten praten, want de honden deden net hun middagdutje en de poesen sliepen ook nog. Na deze stand- jesachtige mededeling wilden we stilzwij gend over het knerpende grint naar de achterkant van het huis knersen. Wij wer den in deze edele pogingen echter plotse ling wreed gestoord. Een viertal honden van niet geringe afmetingen, sprongen wild tegen ons op en getuigden luidkeels van hun misnoegen over onze aanwezigheid. Tante Leida lispelde enige onverslaanbare woorden tegen het gedierte en de mormels dropen af. „Let maar niet op hen, ze be doelen het niet zo kwaad", vergoelijkte tante het brute optreden van haar inwo ning. „Ze wennen wel aan jullie." Toen Taatje met twee ladders in haar nieuwe nylons, Arkje met maar één broekspijp, ik met een winkelhaak in miji» sportjasje en tante Leida, slordig als altijd, maar toch ongedeerd, de huiskamer binnenkwamen, zaten de keffers al met een niet veel goed? belovende vernielzucht in de ogen, op ons te wachten. Ieder op een stoel. Op de tafel lagen drie katten en in een kooitje, dat ergens aan het plafond bengelde, hielden zich nog enige geelachtige vogeltjes op. Voorzichtig gingen we op de divan zitten. Tante Leida schonk lauwe thee, de honden blaften, de poesen mauwden en de vogels „zongen". Niemand verstond dat Arkje zei dat hij het echt gezellig vond bij tante. „Kunnen wij niet wat in de tuin gaan zitten?" probeerde Taatje over het lawaai heen voor te stellen. „Houden jullie je mond eens, lieve kinderen", zei tante, „ik versta niet wat Taatje zegt." ..Wij zeggen niets", zeiden wij en toen keek tante ons vernietigend aan en zei boos: ..Ga maar eens kijken of de kippen al gelegd hebben." „Daar zit iets in", juichte Archibaldus en we gingen. De koffers namen we mee. L. v. B. Journalist weigert naam van zijn zegsman te noemen Boete en voorwaardelijke gevangenisstraf geëist In een brochure heeft de journalist H. A. Lunshof te kennen gegeven, dat hij over ambtelijke stukken beschikte, waarin de heren mr. G. J. van Heuven Goedhart en F. Goedhart van enige ernstige feiten wer den beschuldigd. Voor de rechtercommissaris gehoord over de vraag van wie hij deze documenten had ontvangen, weigerde de heer Lunshof de naam te noemen van degene die hem deze stukken had verschaft. De heer Lunshof beriep zich op het recht van de journalist, de naam van zijn zegsman geheim te hou den. Donderdag had hij zich deswege voor de Amsterdamse rechtbank te verantwoorden. Ook ter zitting bleef de heer Lunshof bij zijn weigering volharden. In zijn requisi toir laakte de officier van justitie, mr. H. Kist, deze houding waardoor ambtenaren kunnen worden aangemoedigd tot het schenden van geheimen en het laten ver dwijnen van stukken uit officiële dossiers. Hij eiste tegen de heer Lunshof een geld boete van 200 of 20 dagen en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr S. Gerbrandy, voerde aan dat zijn cliënt bij zijn streven het algemeen belang te dienen in een noodtoe stand kwam te verkeren toen hij merkte dat de justitie niet reageerde op zijn be schuldigingen. De uitspraak volgt op 29 September. De staatssecretaris van Economische Zaken, mr. W. C. L. van der Grinten, heeft de vaste commissie van de economische raad voor het algemeen vei'bindend en on verbindend verklaren van bedrijfsregelen en verwante onderwerpen geïnstalleerd. een zesde van de wereld bestrijkt en waar het „socialisme heeft gezegevierd". Deze kracht heeft Trotzky altijd moeten ont beren, Daarom bleef hij een eenzame revo- lutionnair, een roepende in de woestijn, die op de arbeiders nimmer vat heeft kunnen krijgen. Tito, de nieuwe Trotzkv, kan daar entegen op feiten en resultaten wijzen, het geen hij blijkens zijn invitaties clan ook ijverig doet. En daarin schuilt het voor naamste gevaar voor de Stalinisten.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7