Haarlems Dagblad cn «Dpredjtc tjaarfcmsrtc «Courant (anno 165*6) De Mens „Ik was spion voor Tito, die Oost- Europese federatie wilde stichten" Dubbele moord te Surhuizum Huurverhoging van 15 procent wordt thans overwogen Weerbericht Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 17 September 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DIE DR. BROCK CHISHOLM, directeur- generaal van de Internationale Gezond heids Organisatie, die de wereld zo duide lijk gewaarschuwd heeft tegen de biologi sche strijdmiddelen, en verzekerd dat een derde wereldoorlog zelfmoord der mensheid jou betekenen, heeft meer raadgevingen geuit. Uit de volledige tekst van zijn rede te St. Cergue (Zwitserland), die de Groene Amsterdammer publiceert, blijkt dat hij ,de studie van de mens" aanbeveelt. Het geen schrijver dezes treft nadat hij op deze plaats enkele dagen geleden onder de titel .Mensenkennis" ongeveer hetzelfde heeft betoogd. Het werd hier in het bijzonder aangevoerd ten aanzien van onderhande lingen, die zó vaak blijven horten of die mislukken tengevolge van gebrek aan in licht in de menselijke natuur. Dr. Broek Chisholm zegt dit: „Gedurende de gehfele historie heeft de mens cle mens bevochten. Tot vrij kort geleden hacl dit weinig te ifiduiden uit het gezichtspunt van de gehele ntnsheid. Niemand kon dreigen met de uitroeiing van de soort „mens",- maar die tijd is nu aangebroken en het vermogen om te doden is zo ontzettend geworden, dat het ons voortbestaan bedreigt. Het is zeker, dat het nu mogelijk is hele bevolkingen uit roeien met de biologische middelen. De belangrijkste bedreiging, de enige be dreiging die nog bestaat voor de veiligheid ?an de mens, is de mens zelf. De tijd is nu iangebroken waarop de mens de mens moet ;aan bestuderen zoals hii de andere bedrei- [ingen van zijn veiligheid bestudeerd heeft, lij zijn studie van dieren en bacteriën lenaderde hij de problemen objectief en ogisch.... Zolang het mogelijk is een raagstuk objectief en vrij van vooroor- elen te beschouwen kan men redelijke maatregelen nemen om het op te lossen. Haar wanneer wij het gedrag van de mens laan bestuderen bevinden wij ons in een jeheel verschillende toestand. Wij vinden llerlei overgeleverde handelingen, die niet ebaseerd zijn op feiten of werkelijkheid, laar op een overtuiging van een onzer oorouders. De gedragslijnen'echter van jnze voorvaders hebben geen succes gehad, /ij moeten ze opnieuw onderzoeken." Ge ziet dat dit een interessant betoog is. )r. Broek Chisholm verwijt ons, dat wij in menselijke zaken de wetenschappelijke lethode afwijzen". Hij wil het onderzoek .aar de mens en zijn gedragingen weten- ehappelijk verbreden op het motief „dit is Ie grote bedreiging van ons bestaan". Het- een op deze plaats enige dagen geleden etoogd werd was minder veelomvattend n bescheidener. Het poogde rekening te ouden met de tijd. die dringt en bepleitte aarom dat men bij benoeming van onder- andelaars rekening zou houden met hun azicht in de menselijke natuur: met hun r mensenkennis. Dat iemand van het aanzien n de invloed van dr. Chisholrrj studie van e mens voorop gaat steïlen bewijst wei ght, dat een algemeen streven in deze ichting ontwakende is. Dat men bijvoor- e eeld dieper wil gaan doordringen in de orzaken van een zo verschrikkelijke ont- arding als die van Hitler en zijn mede- lerlcers en van de reacties daarop van het luitse volk, dat zich in grote meerderheid eclwee liet meeslepen. Zijn er niet velen nder ons, die nog steeds, als zij daaraan enken, van grote verwondering vervuld jorden en zich steeds weer afvragen welke eheimzinnige invloeden toch tot deze ver- aarlij ke excessen kunnen hebben geleid? Zant de algemeenheden, die ter verklaring gegeven, helderen niet werkelijk p. En hoeveel in deze tijd bewijst niet, at dezelfde factoren zich nog in de wereld oen gelden! Dr. Chisholm heeft.in enkele lijnen een ;hels gegeven van de rijpe mens, zoals hij ;ch die in deze tijd voorstelt. Rijpheid is iet alleen een zaak van ervaring, zij hangt ok af van tijd en plaats en het juiste iveau, betoogt hij. „Honderdvijftig jaar eleaen. toen tijd en afstand anders waren an nu, kon men tot rijpheid komen in •zondering. Maar in de huidige wereld ergt rijpheid de geschiktheid om in har- lonie te leven met alle mogelijke mensen alle mogelijke plaatsen. Deze rijpheid indt men zelden onder de leeftijd van 35 40 jaar. Een rijp man moet geestelijk ree generaties vooruit kunnen werken, lij moet altijd bereid zijn het beste van nderen te geloven en hen tegemoet te omen. Hij moet het goede aannemen in de edoelingen van anderen, tot hij het kwade mtrnoetDeze rijpheid verlangt ook averdeelde trouw ten aanzien van het hele lenselijke gezin, onafhankelijk van ras en leur. Dit is een betrekkelijk nieuwe eis, mdat de mensen vroeger deze trouw kon en koesteren ten aanzien van hun ge2in, emeenschap of land, zonder hem uit te reiden tot de rest van de wereld. De moei- jkheid van het ogenblik is, dat cle wereld ich begint te gedragen alsof zulke mensen eschikbaar waren. De Verenigde Volken ;jn een uitdrukking van deze hoop. maar itdat rijpe staatslieden beschikbaar zijn an men niet hopen dat de U.N.O. zijn estemming vervult." De toestand, zegt dr. Chisholm, is met opeloos maar hij is moeilijk, omdat de edreiging van het menselijk ras zo urgent De wereld verandert snel en de wereld- Urger moet zich snel kunnen aanpassen. Ge kunt wensen en voorstellingen als •ze als onbereikbaar zien en zeggen dat mens nu eenmaal niet beter is en dat et toch allemaal niets helpt. Dat doet lenigeen. Het is gemakkelijk. Maar hij ritkomt er niet mee aan het feit, dat een isis in het bestaan der mensheid is in- •treden die tot handelen dwingt en waarin clereen, ook ondanks zichzelf, wordt be rokken omdat de wereld inderdaad snel erandert en de wereldburger zich snel loet kunnen aanpassen. Men behoeft het iet in al zijn uitingen met dr. Chisholm ens te zijn om te erkennen dat zijn betoog rote, onmiskenbare waarheden bevat en >t nadenken stemt. Dit is onze wereld uit e jaren vóór 1940 niet meer. Niet alleen bedreigingen van het mensenbestaan aar ook de mogelijkheden tot nieuwe itwikkeling zijn ontzaglijk toegenomen, 'ieuwe verschieten openen zich. Er is geen nlstand; er is in waarheid een veranöe- iigsproces met ongekende snelheid inge reden. Dit beklemt en ver-ontrust vaak, aar het boeit en wekt hoop tegelijk. R. P. Gedetailleerde bekentenis van Rajk Rajk beschuldigt Selden Chapin, voormalig Amerikaans ambassadeur in Boedapest Een nieuye Lockheed Constellation, PH-TDN, is op Schiphol aangekomen en an cle K.L.M.-vloot toegevoegd. Gezag eerder Rees bracht de machine van de jbrieken in Burbank (Californië) via New 'ork naar Amsterdam. Laszlo Rajk, de 40-jarige Hongaarse oud- minister van Buitenlandse Zaken en eens een der machtigste communistische leiders in Hongarije, heeft gisteren voor het ge recht volmondig bekend, dat hij sinds zijn 22ste jaar een politiespion in de communis tische partij geweest was. In een kalm voorgedragen bekentenis, die vier uur duurde, beschuldigde Rajk her haaldelijk de hoogste Joegoslavische leiders en verklaarde hij te menen, dat de Ameri kaanse geheime dienst bezwarend materiaal over Tito had en hem daarmee dwong tot collaboratie met de Verenigde Staten. Rajk, die zeer hoge posten in de Hon gaarse communistische partij en regering verwierf en achtereenvolgens minister van Binnenlandse en van Buitenlandse Zaken was, staat terecht met zeven anderen. Hij bekende het hem ten laste gelegde tot in de kleinste détails. Hij ging terug tot een dag in 1931, toen hij als jong com munist door de politieke politie van Horthy werd gearresteerd. Hij zou toegestemd heb ben in een voorstel, dat hij zou worden vrijgelaten, indien hij voortaan voor de politie in de communistische partij wilde spionneren. Rajks' eerste opdracht leidde hem naar Spanje met de taak sabotage te plegen in het Hongaarse bataljon van de internatio nale brigade, die in de Spaanse burger oorlog aan de zijde der regering vocht. In Februari 1939 was hij gedeserteerd, aldus verklaarde Rajk en kwam terecht in een Frans interneringskamp, waar hij contacten legde met de Joegoslavische com munisten, „die altijd sterke Trotzkistische neigingen hebben gehad", en later met het Franse „deuxième bureau" (militaire in lichtingendienst), waar hij dikwijls Joego slavische oud-Spanjestrijders zou hebben ontmoet, die evenals hij als verstrekkers van inlichtingen optraden. Aan het eind van de oorlog kwam Rajk naar zijn zeggen in dienst van kolonel Kovacs een vroegere Amerikaanse mili taire attaché te Boedapest, die werd uit gewezen wegens beweerde hulp aan anti communistische vluchtelingen uit Honga rije met wie hij gecomplotteerd zou heb ben om een rechtse regering te Boedapest aan het bewind te brengen. Rajk verklaar de tegenover het hof, dat hij kolonel Kovacs gedetailleerde inlichtingen gaf over alle anti-Russische groepen in Hongarije. Ten slotte zou hij spion voor Tito gewor den zijn. Het Joegoslavische plan zou zijn geweest de Oost-Europese landen van de Sovjet- Unie te scheiden en tot een federatie te maken, die met Amerikaanse steun van Belgrado uit geregeerd zou worden. De Verenigde Staten zouden, als de tijd voor een staatsgreep rijp was, de Sovjet-Unie afleiden, zodat deze niet zou kunnen inter veniëren, aldus Rajk. Rajk zeide, dat hij het plan van Rancovic Tito fantastisch vond, doch dat hij geen andere keuze had dan er aan mee te wer ken. In de zomer van 1948 zou de toestand veel moeilijker geworden zijn omdat door de arrestatie en veroordeling van kardinaal Mindszenty een verzamelpunt van de Hon gaarse oppositie verloren zou zijn gegaan. Op de vraag van de president van het Hof, Peter Jankof, waai-aan hij het weet, dat het plan van Tito is mislukt, zeide Rajk: „omdat de Hongaarse partij en haar leiding de juiste lijn volgen". Hij verklaarde, dat de Joegoslavische propaganda over Sovjet- Russische discriminatie tegen kleine landen, onjuist is. Uit Washington wordt gemeld, dat Selden Chapin, de oud-gezant der Verenigde Sta ten in Hongarije, die genoemd wordt als nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, een verklaring van Rajk, dat deze met hem tegen de Hongaarse regering heeft samengezworen, „volkomen ongegrond" heeft genoemd. Chapin zeide Rajk wel te hebben ontmoet toen deze minister van Binnenlandse Zaken was, doch toen geen besprekingen met hem te hebben gevoerd. De besprekingen, die Chapin onvermijdelijk met Rajk als minister van Buitenlandse Zaken moest voeren," waren steeds van zakelijke aard geweest. Ook George Kovacs, die van begin 1945 tot eind 1946 hoofd is geweest van de Hon gaarse afdeling van de Amerikaanse mili taire missie te Boedapest, heeft met nadruk ontkend, dat hij ooit getracht heeft van Rajk een anti-communistische agent te maken. Kovacs zeide, dat hij Rajk nooit ontmoet had en dat deze bovendien nog geen mi nister. was, toen Kovacs te Boedapest was. Ook Pall'fy bekent Bij de voortzetting van het proces heeft Moordenaar van vrouw doodde ook zichzelf Gisteren omstreeks twaalf uur is aan de Achterweg onder Surhuizum (Fries land) de ongeveer vijftigjarige echtgenote van ae grbndwerker P. G. uit August inusga een moeder van acht kinderen door de liedjeszanger D. T. uit Surhuisterveen vermoord. De dader, die vijftien jaar in de gevan genis heeft doorgebracht wegens moord in een klein kroegje te Drachten, had de laatste tijd getracht een verhouding met de vrouw aan te knopen, hetgeen hem niet gelukte. De vrouw poogde hem steeds weer te ontwijken, daar zij wist, dat hij in het bezit was van een revolver. Toeh zij gister- luitenant-generaal George Palffy, de voor- middag met wasgoed op weg was naar haar malige Hongaarse stafchef en assistent minister van Defensie, hedenmorgen be kend sedert 1945 te .zijn opgetreden als agent van het regiem van Tito. Palffy verklaarde dat er" plannen waren gemaakt voor een staatsgreep tegen de Hongaarse regering per einde Mei of begin Juni van dit jaar. moeder, ontmoette zij hem echter. Na een korte woordenwisseling' schoot hij haar in de borst, waarna hij de zwaar gewonde vrouw opnam om haar weg te dragen. Met een tweede schot maakte hij een einde aan haar leven. Vervolgens maakte hij een einde aan zichzelf. Drie Britse en een Amerikaanse soldaat zagen kans om uit een Russische gevangenis in Oost-Berlijn te ontkomennadat zij een Russische wachtpost overmeesterd hadden. Onze gevangenbewaarders waren verre van „mild" vertelde de Engelsman Maurice Sullivan en zijn landgenoot Taylor (rechts) kon deze uitlating met enige sterke staaltjes bevestigen. De vier vluchtelingen moesten naar een Engels hospitaal worden overgebracht. Verlaging van de loonbelasting en verhoging van de kinderbijslag als compensatie De mogelijkheid tot verhoging van huren vormt een belangrijk punt bij het overleg tussen de interdepartementale commissie voor loon- en prijspolitiek en de Stichting van de Arbeid. Dit overleg is enkele dagen geleden begonnen en zal nog wel enige tijd in beslag nemen. Ter tafel zou zijn gekomen het voorstel een huurverhoging van 15 procent toe te staan. Tevens zou het in het voornemen liggen om de Omzetbelasting van 3 op 3 V2 procent te brengen, zulks met het oog op de tot standkoming van de economische unie met De „Waterman" naar Indonesië De vorige week liep het s.s. „Water man" met een groot aantal demobliseren- de militairen uit Indonesië de haven van Rotterdam binnen. In één week tijd moest het schip van top tot teen schoongemaakt worden, want Vrijdagmiddag vertrok het met aflossingsdetachementen van de Ko ninklijke Landmacht en het K.N.I.L. naar Indonesië. Op de kade speelde de kapel van het regiment Stoottroepen marsmuziek. Er is voor ontspanning aan boord h ruime mate gezorgd. Meer dan dertig films zullen gedurende de reis vertoond kunnen worden. Tevens maakt een Niwin- gezelschap de reis mee. Ook dat zal ver schillende programma's verzorgen. In Engeland wonen twee vaardige knutselaars van welke de een zich specialiseert in het vervaardigen van miniatuur-circussen, terwijl de ander sinds twee jaar bouwt aan een poppendorp dat reeds een kerk, een bioscoop, waterleiding en automatische straatverlichting bezit. In de couranten lazen zij over eikaars hobby en nu is de spullenbaas met zijn circus naar het dorpshoofd gekomen om eens fijn samen te kunnen spelen België, welke een nivellering van de be lastingdruk tussen België en Nederland noodzakelijk maakt. In het kader van deze Benelux-plannen zal het tevens noodzakelijk zijn de sub sidies op het voedselpakket wederom te verlagen. Deze werden in 1948 terugge bracht van 600 op 320 millioen. Thans zal een verlaging tot 70 millioen nodig zijn. Het subsidie op varkensvlees zou geheel verdwijnen. De prijs van consumptiemelk zou met 1 cent worden verlaagd, waardoor de subsidies op kaas en boter zouden kun nen verdwijnen. Ook zou een verhoging der personele be lasting overwogen worden. Bij het over wegen van de maatregelen, welke tot com pensatie kunnen leiden van de uit ge noemde verhogingen voortvloeiende stij ging van de kosten van het levensonder houd staat de regering op het standpunt dat de huidige economische toestand niet toe- Iciat tot loonsverhoging over te gaan. Hier van zou stijging der productiekosten, ver laging van de export en werkloosheid het gevolg zijn. Het is juist van het allergroot ste belang tot daling van productiekosten te komen, teneinde voor de Nederlandse producten op de wereldmarkt grotere con currentiemogelijkheden te scheppen. Ge dacht wordt aan een verlaging der loon belasting, in die zin. dat de categorie met de laagste lonen hiervan het meest profi teert. Ook een verlaging van de Inkomstenbe lasting wordt overwogen ter tegemoetko ming aan de nïet-loontrekkers, zoals de kleine zelfstandigen. Voorts zou het in voornemen liggen, de kinderbijslag van het derde kind af met 36 cent per week te verhogen. Poolse vluchtelingen bedwon gen piloot van Dakota Vijf jonge Polen hebben de piloot van een Dakota van de Poolse luchtvaartmaat schappij „L.O.T." gedwongen inplaats van naar Kattowitz naar Zweden te vliegen. Het toestel landde Vrijdagmorgen op Soe- dermanlands een vliegveld bij Stockholm. De piloot was bedreigd met twee ouder wetse revolvers, de overige leden van de bemanning en zeven andere passagiers waren in bedwang gehouden met speel- goedpistooltjes. De vijf Polen verklaarden aan de Zweed se ambtenaren, dat zij door de Poolse ge heime politie werden gezocht en naar Amerika wensten door te reizen. De vreem delingendienst heeft hun verzoek om visa in beraad genomen. De bemanning en de zeven andere passagiers hebben toestem ming gekregen naar Polen terug te keren, zodra de machine in orde is. De Poolse legatie heeft verzocht om een onderhoud met passagiers en bemanning. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geantwoord, dat een bijeen komst gearrangeerd zal worden ha be ëindiging van de verhoren en wanneer een der Polen dit wenst. Voorunie van de Benelux spoedig een feit? Naar het A.N.P. uit betrouwbare bron verneemt bestaat er grote kans, dat de Benelux voorunie op zeer korte termijn tot stand zal komen. Als de onderhandelingen, die nu in Den Haag gaande zijn. met succes worden be kroond, zou het zelfs mogelijk zijn dat de voorunie nog op 1 October zal ingaan. Engelse deserteurs ontsnapt uit Russische gevangenschap BERLIJN. 16 September (UniTéd Press). Een Amerikaanse en drie Britse soldaten zijn Vrijdagochtend.vroeg uit een Russische gevangenis ontsnapt na een gewapende wacht overweldigd te hebben. De soldaten vertelden aan de geallieer de autoriteiten dat zij op hongerrantsoenen hadden moeten leven, afgeranseld waren wegens overtreding van bepalingen en de „heet en koud water-behandeling" hadden ondergaan. De Amerikaan bevond zich ruim tien maanden in Russische gevangenschap. Een der Britten was sedert Augustus 1948 ge vangen en de beide andere Engelsen sedert Maart van dat jaar. Een der Engelse soldaten, Sullivan ge naamd, was er in geslaagd een gat in de muur van zijn cel te maken. Hij kon zijn arm door het gat steken en het slot van zijn cel openen. Daarna bevrijdde hij de ande ren. Na hun vlucht uit de gevangenis be reikten zij de Franse sector waar zij zich onder bescherming van de West-Duitse politie stelden die de Westelijke autoriteiten op de hoogte stelde. De Amerikaan vertelde dat hij sedert zijn arrestatie in vijf Russische gevangenissen was geweest. De soldaten waren vervuild,-bedekt met beten van ongedierte en leden aan onder voeding. De Britten waren gekleed in tot op de draad versleten uniformen. De soldaten vertelden dat zij slaag kre gen om kleine overtredingen van de ge- vangenisregels. De Amerikaanse soldaat, Sienkiewicz ge naamd, was in November 1948 door een Russische patrouille in een spoorwegsta tion in de Russische sector opgepikt. De Amerikanen hebben verscheidene malen schriftelijk om zijn vrijlating verzocht, na dat onofficieel vernomen was dat hij zich in Russisch arrest bevond. De Russen gaven dit toe, doch zeiden dat Sienkiewicz een Pool en geen Amerikaan was. Een Britse woordvoerder heeft verklaard dat de drie Britse soldaten deserteurs wa ren, die door .de Sovjet-Russische autori teiten gevangen waren genomen wegens beweerde deelneming aan de activiteit van een Duitse mïsdadigersbende in de Sovjet sector van Berlijn. „Zij zijn thans in mili taire bewaring en zij zullen er van worden beschuldigd afwezig te zijn geweest zonder verlof te hebben gekregen", zo voegde hij er aan toe. Twee namen voor India Uit New Delhi wordt vernomen, dat de constituerende vergadering binnenkort twee benamingen voor het land zal aan nemen: „India" voor het buitenland en „Bahrat", oude benaming van India, da terend uit de Hindoe-periode, voor bin nenlands gebruik. Vader en zoon Reimann leggen verklaringen af Joseph Reimann, de zoon van de West- Duitse communistische leider Max Rei mann, is na zijn vlucht uit de Sovjet-zóne, waar hij in dienst was bij de politie, te Ahlen in Noordrijn-Westfalen aangekomen. Hij verklaarde daar aan een correspondent van Reuter, dat hij „genoeg had van de Sovjet-Unie" en dat alle Duitsers, die in Sovjet-Russische krijgsgevangenschap wa ren geweest, van hetzelfde gevoelen wa ren. Hij was absoluut niet van plan in de politiek te gaan. Ook daarvan had hij zijn bekomst, aldus zeide hij. De politie in de Russische zóne was volgens hem een pseudo-militaire organisatie „waarvan het doel geheel duidelijk is". Het belangrijkste gedeelte van de opleiding aan de politie school te Torgau. welke hij had meege maakt, was politieke vorming, „dat wil zeggen, de vorming der mannen tot goede communisten". De dienst bij de politie was verder geheel op militaire leest geschoeid. Joseph zeide verder er in het geheel niet naar te verlangen met zijn vader te gaan praten. Hij had zijn vader slechts zeiden gezien. Zijn vader had hem „ondanks zijn verschrikkelijke ondervindingen in Sov jet-Russische krijgsgevangenschap" voor gehouden, dat het communisme de enige redding voor Duitsland was. Doch na enkele dagen bij de politie in de Russische zóne te zijn geweest was het hem duidelijk geworden, dat het communisme in zijn huidige vorm geen kans meer had op ver breiding en het winnen van aanhangers. Voor hem betekende het communisme niets meer, aldus zeide Reimann junior. Max Reimann, de communistische leider in de Westelijke zones van Duitsland, heeft in een verklaring te Frankfort gezegd, dat hij zijn zoon Joseph sedert 1930. toen deze drie jaar was, niet heeft gezien. „Ik kan niet begrijpen", aldus Reimann, „hoe men kan trachten eèn politieke kwestie van deze vlucht te maken en zelfs deze zaak te ge bruiken tegen de communistische partij en tegen mij, haar voorzitter". Hij verklaarde, dat kort nadat hij zijn zoon voor het laatst had gezien, de jongen „geheel onder de invloed van de nazi-opvoeding, de Hitler- üigend en de militaire opvoeding" was ge komen. „Ik vind het een schande een derge lijke zaak in de politieke strijd te gebrui ken. daar het bekend is, dat wegens mijn strijd tegen Hitler en de lange periode, die ik in de gevangenis heb doorgebracht, ik in het geheel geen invloed op de ontwik keling van mijn kind had", zo verklaarde Reimann. Strooibiljetten van „Rijkseenheid" in Den Haag in beslag qenomen De loco-burgemeester van Den Haag liet Vrijdag door de' politie enige duizenden strooibiljetten in beslag nemen, die namens „Rijkseenheid" door een zevental propa gandisten werden verspreid. Dit geschiedde op grond van een bepaling in de politie verordening, die verspreiders van biljetten verplicht, deze terstond van het wegdek te verwijderen als zij door het publiek zijn weggeworpen. Het woord is aan.... Comtesse Diane: Het overbodige is de tivccde nood zakelijkheid. Albanese beschuldigingen „Grieken en loegoslaven willen Albanië verdelen", aldus Hodza Naar radio-Tirana meldt, heeft generaal Hodza. de Albanese premier, i*i een rede te Skoetari maarschalk Tito er van be schuldigd. de verdeling van Albanië en de vernietiging van het Albanese volk te wensen. t Hodza zeide: „Koning" Tito volgt vast besloten stap voor stap de weg, die koning Alexander in 1924 ging, toen hij met de Grieken een overeenkomst sloot voor de verdeling van Albanië. Maar Albanië is niet geïsoleerd. Het zal in staat zijn alle invasieplannen tegen te gaan. De Griekse monarcho-fascisten bereiden een invasie voor onder het voorwendsel van achtervol ging der Griekse democraten, die een toe vlucht op Albanees gebied hebben gezocht. Wij zullen ons land verdedigen". Tevoren had Hodza het woord gevoerd in Tirana, waar hij Tito had gekenschetst als „een gouwleider van het Amerikaanse imperialisme". „Tito. Tsaldaris en Franco zijn drie sloten op één deur", aldus Hodza. Het „strijdcomité van Noord-Epirus", gevormd door Grieken uit Zuïd-Albanië die thans in Griekenland wonen, heeft verklaard, dat generaal Enver Hodza. de Albanese premier, het gebied van Noord- Epirus aan de Griekse opstandelingen heeft afgestaan. Dit gebied ligt bij de Al banees-Griekse grens. Een „democratische regering" onder de Griekse communistische leider Nicholas Zachariades zou in Koritza, in het „afgestane gebied", zetelen. De adjunct-minister van Buitenlandse Zaken van Albanië heeft in een schrij ven aan de secretaris-generaal van de UNO Trygve Lie kennis gegeven van 71 gevallen van „gewapende provocatie door de regering van Athene tegen de territoriale onschendbaarheid en de souvereiniteit van de Albanese volksrepubliek", die tussen 6 en 26 Juni 1949 zouden zijn geconstateerd. In de mededeling wordt gezegd, dat „dergelijke - schendingen steeds talrijker voorkomen" en ..een meer en meer aggres- sief karakter aannemen, waardoor de we reldvrede en de veiligheid ernstig bedreigd worden". Ook de Bulgaarse minister van Buiten landse Zaken heeft bij de secretaris-gene raal der UNO protest aangetekend tegen de „flagrante en stelselmatige provocaties van de Griekse regering tegen Bulgarije". De Joegoslavische permanente vertegen woordiger bij de UNO. Vilfan, heeft bij Trygve Lie melding gemaal van twaalf gevallen, waarbij de Joegosravische grens en het luchtruim door Griekse regerings strijdkrachten geschonden zouden zijn. Nederlandse straaljagers naar Engeland Uit de haven van Den Helder vertrok de luchtverdedigingskruiser „Heemskerck" met 150 man grondpersoneel van de Ne derlandse luchtstrijdkrachten aan boord, die op de vliegbasis van de R.A.F., Thor- ney Island, de aankomst zulen voorberei den van de twee Nederlandse eskaders, die aan de luchtoefening „Bulldog" zullen deelnemen. De Nederlandse toestellen, achttien Me- tcor-straaljagers, zullen Dinsdag onder bevel van de majoors Flinterman en Focquin de Grave naar Engeland vliegen. Britse scheepsbouwers eisen loonsverhoging Vertegenwoordigers van 2.500.000 werk tuigkundigen en" arbeiders, werkzaam in de Britse scheepsbouwindustrie, hebben besloten een loonsverhoging te eisen van een pond sterling per week. Inwilliging van deze cis zou een jaarlijkse extra-uit gave van 130 millioen pond sterling vergen. Tijdens een in de afgelopen weck door leiders van de Britse vakverenigingen ge houden congres is besloten de politiek der socialistische regering, om geen loonsver hogingen toe te staan, te steunen. Centrale commissie in Namen De centrale commissie van de Ronde Tafel-conferentie is Vrijdag onverwacht naar Namen in België vertrokken, waar zij tot Zondagavond in het „Chateau de Namür" vergadert. De pers was niet inge licht over deze „retraite", het is niet bekend welke onderwerpen in Namen aan de orde komen. Maandag zal een communiqué over het besprokene worden gepubliceerd. In waar nemerskringen verwacht men belangrijke beslissingen gedurende deze besloten ver gadering. AFNEMEND BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt le 10 uur: Wisselende bewolking met vooral aan vankelijk plaatselijk nog enkele buiën. Morgen afnemend buiïg. Meest matige Westelijke wind. Dezelfde of iets ho gere temperatuur dan vandaag. 18 September: Zor. op 6.13 uur. onder 18.49 uur Maan op 0.00 uur. onder 17.39 uur 19 September: Zon op 6.20 uur. onder 18.47 uur Maan op 1.26 uur. onder 18.02 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Zaterdag 17 September: Hoog water: 10.25 en 23.11 uur. Laag water: 5.25 en 18.00 uur. Zondag 18 September: Hoog water: 12.07 en 00.00 uur. Laag water: 6.59 en 19.42 uur. Maandag 19 September: Hoog water: 0.44 en 13.23 uur. Laag water: 8.34 en 21.05 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1