Haarlems Dagblad Het pond sterling tegenover de dollar in waarde verminderd met ruim 30 en óptecbtc 'tjaarlctnaclje «Tourant (anno t6?6) Pond en dollar Nederlandse regering besluit tot overleg met Internationale Monetaire Fonds „Devaluatie-besluit was gevallen vóór besprekingen in Washington" Wat gebeurt er met de gulden Raad van het Atlantisch pact stelt defensie-commissie in Weerbericht 64e Jaargang No. 19350 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 19 September 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom GROTE INTERNATIONALE opschud ding is Zondagavond gewekt door de plotselinge mededeling van de Britse rege ring. dat het pond sterling ten opzichte van de dollar met iets meer dan dertig procent is gedevalueerd. De Britse minister van Financiën Chancellor of the Exchequer Sir Stafford Cripps heeft dit in een radio-rede aangekondigd en er enige be schouwingen aan verbonden. Hij had te voren steeds betoogd dat van devaluatie geen sprake kon zijn; dat er niettemin toe is overgegaan bewijst dat hij voor de Ame rikaanse druk is geweken, omdat de nood drong. Het is niet de eerste maal dat ver zekeringen, dat men iets op monetair (of ander gebied) zou nalaten het tegenover gestelde gevolg hebben. Daar is hier on langs nog aan herinnerd en in zoverre kan dus niet van een volkomen verrassing ge sproken worden. Wel ten aanzien van het percentage der waardevermindering van het pond, dat hoger is dan men had kunnen verwachten. Intussen hébben enige landen van het Britse Gemenebest zich reeds bij de Britse devaluatie aangesloten en de andere zullen wel volgen. Denemarken en Noorwegen hebben hetzelfde gedaan; van de andere Wesl-Europese landen met zwakke dollar posities hebben Frankrijk en Nederland nog Ni geen -beslissing genomen. De mededeling, gisteravond door onze regering gedaan, dat zij „eenzelfde of een soortgelijke stap" over weegt doet evenwel voorzien dat tot deva luatie van de gulden besloten zal worden. Het definitieve besluit, vanmiddag door de regering genomen, zal morgen door minister Lieftinck worden medegedeeld. De vraag doet zich dus nu nog voor of het deva- luatie-percentage van de gulden even. hoog als dat van het pond zal zijn.De ministerraad heeft Zondagmiddag vergaderd zonder mi nister Lieftinck, die nog niet uit Amerika was teruggekeerd. Vanmorgen - hij was inmiddels op Schiphol geland zijn de beraadslagingen voortgezet. Belangrijk is de vraag: wat zal Frankrijk doen? en nog belangrijker, met het oog op Benelux, welks economische unie naar verder uitstel schijnt te zullen gaan als België niet devalueert of de Belgen mee zullen gaan. Gebeurt dat niet. wordt de gulden dus gedevalueerd ten opzichte van de dollar maar blijft de Belgische franc dezelfde waarde behouden, dan zal onze invoer uit België duurder wor den en onze uitvoer naar België goedkoper. In Den Haag is ongetwijfeld rekening ge- Ihouden met de mogelijkheid, dat Nederland Igedwongen zal zijn duurdere Belgische artikelen toch te kopen omdat het er econo- jjmisch of Op grond van overeenkomsten niet puiten kan. En devaluatie van de gulden £ou tot een prijsstijging van bepaalde arti kelen in ons land leiden, die wellicht toch Invloed op de prijs van export-artikelen voor België zou hebben. Een en ander leidt lot de logische gevolgtrekking, dat overleg 'ussen Den Haag en Brussel plaats heeft jehad en dat ook Parijs daarin betrokken is. Onze regering zal zich ook, eer zij tot een lefinitief besluit komt, beraden op de ge- 'olgen die een devaluatie van de gulden ip prijzen en lonen zou hebben: of tenge' ■olge van de duurdere aankopen in dollars |en in andere valuta clie onveranderd zou- len blijven) een prijsstijging zou optreden lie tot een nieuwe loonronde zou nóod- iken. Onze financiële medewerker merkt zijn beschouwing van de situatie in dit lummer op, dat als de andere „dollar- Ti'me"' landen Engelan'd niet in zijn deva luatie volgden dit de Engelsen bij hun uit roer naar Amerika een grdte voorsprong iou geven. Dit zal iedereen duidelijk zijn; In de concurrentie zouden zij in een te na- lelige positie tegenover de Engelsen komen, levalueren zij wel, dan zullen zij de omvang n hunmitvoer sterk moeten vergroten om duurdere invoer in dollars te vergoeden. )it geldt dus ook (en in hoge mate) voor Ingeland zelf. De toestand der bevolking claar al heel moeilijk; de verhoging van Ie broodprijs met een derde, Zondagavond (oor Cripps aangekondigd, zal reeds som bre verwachtingen verwekt hebben om rent hetgeen volgen gaat. Brood is in En gland niet in dezelfde verhouding als in jns land eerste levensbehoefte; het is niet- imin een voedingsmiddel van groot belang. Inze financiële medewerker verwacht nog heer schaarste aan goederen en een alge- Sene prijsstijging op de Engelse binnen- ndse markt; niet alleen bij financiële des- tndigen moet de opmerking van Cripps, Jat ten aanzien van het pond sterling in let binnenland niets veranderen zou, ver wondering hebben gewekt. Is dit een uiting |an buitengewoon optimisme of slechts een loging tot voorlopige geruststelling? Hel lijkt nuttig hier op te merken dat de eïorming van de broodprijs in Nederland liet van dezelfde factoren als in Engeland [fhankelijk is en dat men dus niet uit de tijging van de Engelse broodprijs moet fleiden dat hetzelfde (bij gelijke devaluatie tan de gulden) in ons land zou moeten leschieden. Dat onze banken voor twee lagen gesloten zijn en de Engelse maar 'oor één moet blijkbaar verklaard worden lit het feit, dat men in Engelse regerings- ïing" eerder wist wat te verwachten Was jan hier; men heeft meer tijd van voor bereiding gehad. De Engelsen zouden als gevolg van de aluatie van het pond hun productie voor 'oer moeten verhogen bij een nog meer berde levensstandaard, om van een van de maatregel te kunnen :en. Of dit zal gelukken is de vraag. Stafford Cripps' aansporingen aan het van zijn rede vormden een onmisken- beroep op de arbeiders-bevolking, irop de Labour-regering reeds het ene p na het andere heeft gedaan. Men :t van monetaire opera lies als deze geen .deren verwachten; wellicht biedt ook slechts een tijdelijke verlichting in de [else dollar-nood zonder in wezen ver- ig in de economische situatie des '«jnds te brengen. Er staat tegenover dat beproevingen zich aankondigen de Britse bevolking, welker vreugde - i de arbeid in de laatste jaren kennelijk '■(verminderd. Wij kunnen deze devaluatie- istorie en haar nog niet te schatten maar Bgetwijfeld niet uitblijvende gevolgen ook jen als een nieuwe aandrang op West- Uropa om, door zijn volken tot aaneenslui- hg te brengen, zijn welvaarts-mogelijk- htden te baat te nemen en tot nieuwe ont- ooiing te brengen. R. P. kl\VEEDE KAMERLED NEEMT ONTSLAG. heer W. Steinmetz te Amsterdam, die de KVP zitting had in de Tweede "tamer, heeft ontslag als lid van dit college jigediend. Zondagavond maakte de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, in zijn aangekondigde radiorede bekend, dat Engeland het pond sterling heeft gedevalueerd van 4.03 dollar per pond tot 2.80 dollar per pond. Hij deelde mede dat de Londense beurs en de banken heden gesloten zuilen zijn, dóch dat de „trustee savings bank" en de postspaarbanken geopend zullen blijven. Sir Stafford Cripps deelde mede, dat de voedselsubsidies niet zullen worden verhoogd, zodat de prijs voor het brood van 4,5 penny tot zes pence zal stijgen binnen ongeveer 14 dagen. Volgens Cripps verwachten deskundigen als het onmiddellijke gevoig van de devaluatie dat Britse goederen aantrekkelijker worden op de dollarmarkten. De dollargoederen in Engeland zullen duurder worden. Zondagavond om 10 uur verscheen in Den Haag een communiqué van. de Nederlandse regering, als resultaat van een des middags gehouden kabinets zitting. Het communiqué luidde: „Naar aanleiding van de mededeling, door de Britse kanselier van de schatkist, sir Stafford Cripps, hedenavond per radio gedaan inzake de devaluatie van het pond sterling, wordt bekend gemaakt, dat de Nederlandse regering zich hierdoor genoodzaakt ziet een zelfde of soortgelijke stap te overwegen. De beslissing van de regering hieromtrent zal zo spoedig mogelijk worden bekendgemaakt." De Regerings Voorlichtings Dienst deelde heden als vervolg op dit communiqué mede: De Ministerraad heeft vanmorgen zijn standpunt bepaald inzake de devaluatie. Het voorgeschreven overleg met het In ternationale Mónetaire Fonds te Washington za! thans terstond worden geopend. Dins dagmiddag onmiddellijk na de indiening van de Rijksbegroting zal de minister van Financiën in de Tweede Kamer een ver klaring afleggen, Dinsdagavond 20,05 zal minister Lieftinck zich over heide Neder landse zenders met een toespraak tot het Nederlandse volk richten. Tot nog toe zijn de volgende landen eveneens tot devaluatie overgegaan: Australië: 1 pond is 2,24 dollar. De ver houding van 125 Australische tegen 100 Engelse ponden blijft gehandhaafd. Denemarken: 1 dollar is 6.90714 Deense kronen (voorheen 4,81). Het pond ster ling blijft gehandhaafd op 19,36 Deense kronen. Egypte: 1 Egyptisch pond is 2,871 dollar. Eire: 1 pond is 2,8 dollar. India: 1 roepij is 21 dollarcents. Israel: 1 pond is 2,8 dollar (voorheen 3). Nieuw-Zeeland: 1 pond is 2.8 dollar. Noorwegen: 1 dollar is 7,14286 kronen. Het pond sterling blijft 20 Noorse kronen. Zuid-Afrika: 1 pond is 2,80 dollar. De Zweedse regering heeft besloten alle Zweedse betalingen naar het buitenland voorlopig op te schorten. De nieuwe waarde van het Zuid-Afri kaanse pond sterling zal gelijk zijn aan die van 38,4 gram fijn goud. De nieuwe prijs van goud in Australië zal 15,09 shilling 10 pence per ons bedragen. Beurzen en banken in landen binnen het sterlinggebied of die een uitgebreide handel hiermee onderhouden zullen heden geslo ten zijn. De Nederlandse Bank heeft enkele maat regelen inzake de wisselkoersen aangekon digd. In Nederland zullen de beurzen heden en morgen gesloten zijn, in België de ban ken en beurzen op heden. De Franse effectenbeurs zal heden geslo ten zijn. Vandaag zal een buitengewone bijeenkomst van het Franse kabinet plaats hebben. De vrije goudmarkt is tot nader aankondiging in Frankrijk stopgezet. Zwitserland en Italië zullen volgens offi cieuze berichten niet devalueren. De Belgische franc blijft waarschijnlijk ongewijzigd Zondagavond verklaarde men op het ka binet van de Belgische eerste minister dat de koerswijziging van het pond sterling de Belgische regering in genendele heeft ver rast, aangezien zij Zaterdag op de hoogte was gebracht van de komende devaluatie in Groot-Brittannië. De Belgische regering, zo verklaart men verder, volgt de toestand met kalmte. „De kabinetsraad is niet bij eengeroepen zoals in de andere landen welke het voorbeeld van Groot-Brittannië volgen". Naar Reuter nog uit Brussel seint, ver klaarde een autoriteit die in nauw contact staat met de Belgische minister-president tegenover Reuter: „Ik denk niet, dat er sprake zal zijn van devaluatie van de Bel gische franc". Onder Franse leiding? Onze correspondent in Parijs meldt: Hier heerst de mening dat Parijs thans moeite doet de leiding te nemen van de al gemene herwaardering op Europese grond slag. Zulk een initiatief zou in ieder geval in de logische lijn liggen van de Franse internationale politiek van dit moment, die steeds sterker in principieel federatieve richting koerst. In financiële kringen te Parijs geloofde men hedenochtend niet, dat het noodzakelijk zou zijn dat de franc een even diepe duik maakt als het pond. In tegenstelling met Engeland heeft Frankrijk na de oorlog namelijk al een drietal van dergelijke operaties ondergaan. Daarom hoopt men, dat thans een devaluatie van de franc tot ongeveer 17 procent wel voldoen de zal blijken. Ten opzichte van lhat pond, dat met 30 procent devalueert, zal de franc dan aan kracht winnen. De beurs is vandaag gesloten, en het geldverkeer is stopgezet. Hierin moet men een aanwijzing zien, dat het besluit tot devaluatie van de franc vandaag nog vallen zal. Het wachten is, zo deelde men heden- t ochtend op het ministerie van informatie j mede, slechts op minister Petsche, die van- middag per vliegtuig uit Washington zou arriveren. Indonesië zal Nederland volgen Drs. A. Oudt, staatssecretaris van Finan ciën te Batavia, die in de afgelopen nacht een onderhoud heeft gehad met de heer Lovink en leden van de voorlopige federale regering in Indonesië, heeft 'naar aanlei ding van de devaluatie van het pond ster ling verklaard, dat, indien de Nederlandse regering tot devaluatie besluit, de Indone sische gulden zal volgen. Alle'banken in Indonesië zullen heden gesloten zijn. Amerikaanse voldoening De Amerikaanse minister van Finan ciën, John Snyder, heeft Zondagavond verklaard dat de devaluatie van het pond sterling „een spoedige stijging van de Britse hulpbronnen in dollars ten gevolge zal hebben. Hij voegde hieraan toe „De Britse regering heeft een van opbouwende zin getuigende economi sche stap gedaan door het pond ster ling te devalueren. Men mag verwach ten, dat deze Britse maatregel op den duur een gezonde stimulans voor de wereldhandel in het algemeen zal zijn". De Britse minister van financiën Sir Staf ford Cripps heeft Zondagavond voor de B.B.C. de devaluatie van het pond sterling aangekondigd en toegelicht. Sir Stafford, tevreden lachend over het resultaat van de dollarbesprekingen te Washington, ver laat het toestel waarmee hij naar Londen terugkeerde. RADIOREDE VAN SIR STAFFORD CRIPPS Onmiddellijke prijsverhoging van brood en bloem, later van uit geïmporteerde grondstoffen vervaar digde artikelen Sir Stafford Cripps deelde in zijn radio rede van Zondagavond mee, dat het besluit tot devaluatie vóór zijn bezoek aan Was hington door de Engelse regering was ge nomen. „In de lente van dit jaar begonnen be sprekingen over onze valuta-koersen, die de vraag opwierpen of deze niet te hoog waren", aldus de Engelse minister van Fi nanciën. „Toen men eenmaal vermoedde, dat een waardevermindering mogelijk zou zijn, trachtte men op alle mogelijke ma nieren ponden sterling in goud en dollars om te zetten. Het is zeer moeilijk deze gang van zaken een halt toe te roepen en de laatste tijd zijn vele pogingen hiertoe ge daan. Met geringe reserves kunnen wij ons dergelijke verliezen niet veroorloven. Wij moesten enige stappen doen om hier een eind aan te maken. Dit was een reden, die ons overtuigde van de noodzakelijkheid om de wisselkoers van de sterling te verlagen, opdat een eind zou gemaakt worden aan het interen van onze reserves. Het was van belang de nieuwe koers vast te stellen op een niveau, dat wij zouden kunnen handhaven. De regering nam het besluit, en wij stel den onze Amerikaanse en Canadese ambts genoten van dit besluit op de hoogte op de eerste dag van onze aankomst te Washing ton, voor dat de eerste besprekingen of beraadslagingen over verlaging van de wisselkoers van het pond sterling tegenover de dollar begonnen". Sir Safford Cripps vervolgde: „Een an dere reden van dit besluit was de noodzaak onze mogelijkheid tot het verdienen van dollars te vergroten. Dat is de enige blij vende oplossing voor onze moeilijkheden: meer dollars verdienen. Wij moeten of meer dollars verdienen of minder dollars uit geven om evenwicht te verkrijgen. Alleen onze uitgaven verminderen, niets doen om onze inkomsten te verhogen, is een wan- hoopspolitiek die wij niet kunnen volgen. Wij zouden op grote schaal van belangrijke voedingsmiddelen en grondstoffen beroofd worden en zo een verlaging van onze le vensstandaard te weeg brengen". „Neen, wij moeten een betere weg kie zen. Wij moeten meer goederen en diensten voor dollars verkopen. Dat is nu in het bij zonder van belang, voordat in 1952 het plan-Marshall eindigt. Dan moeten wij in De Hongaarse oud-minister van buiten landse zaken Laszlo Rajk in de beklaag denbank tijdens het te Boedapest tegen hem gevoerde proces wegens spionnage ten gunste van Tito". Rajk heeft, zoals Zaterdag gemeld is, inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. deze dollarkwestie op eigen benen staan en 1 genoeg dollars verdienen, want anders is lagere levensstandaard en werkloosheid "T grote schaal het gevolg". De verkeerde methode „In vroeger jaren zou prijsdaling ge welddadig tot stand gebracht zijn door het scheppen van werkloosheid en bankroet. De werklozen zouden geen geïmporteerde grondstoffen meer nodig gehad hebben, omdat zij geen werk hadden, noch zouden zij veel voedsel kunnen kopen, omdat zij geen loon kregen. Dat zou de uitgaven over zee verminderd hebben. Wanneer genoeg mensen werkloos waren, zou het op grond van vrees en ellende mogelijk geweest zijn. het algemene loonpeil te verlagen en bank roet zou een vermindering van andere kos ten in de industrie noodzakelijk hebben gemaakt. Zo zouden onze goederen goed koper geworden zijn met ais uiteindelijk gevolg meer verkoop. Er kan echter geen sprake "van zijn, dat de regering deze poli tiek volgt. Onze innigste overtuiging is, dat de productiekracht van het gehele volk ten volle gebruikt moet worden en dat ar moede temidden van overvloed nooit meer op mag treden indien wij dat op enigerlei wijze kunnen verhinderen". Prijsverhogingen „De devaluatie heeft alleen, invloed op de kosten Van ons levensonderhoud", aldus Cripps, „in de gevallen, dat wij meer pon den sterling voor dezelfde hoeveelheid dol largoederen moeten betalen. Het belang rijkste voorbeeld is de tarwe en bloem, die wij uit Noord-Amerilca importeren en waarvan een groot deel van ons brood wordt vervaardigd. Het bedrag van 465 millioen pond sterling subsidie per jaar op ons voedsel kan niet verhoogd worden, zodat de prijs van brood en bloem hoger moet worden. Afgezien van deze prijsver hoging zullen andere prijzen in de detail handel niet noemenswaard verhoogd wor den, althans op het ogenblik niet", aldus Cripps. ..In de komende paar maanden kan er een rechtvaardige reden zijn voor prijs verhoging van een paar artikelen, die voor namelijk van geïmporteerde met. dollars gekochte grondstoffen vervaardigd worden, indien de dollarprïjzen tenminste niet dalen". „Het belangrijke feit, dat ik u allen be wust wil doen worden, is, fiat er geen en kele reden bestaat voor een onmiddellijke prijsverhoging in de winkels, uitgezon derd voor brood, en dat wij niet zullen dulden dat iemand uit eigen belang voor deel trekt van de toestand". Cripps deed een ernstig beroep op fa brikanten en exporteurs, hun pogingen tot •het verkopen van hun goederen op dollar- markten te vergroten. „De stap. die ik heb aangekondigd, is de ernstigste die de regering kon doen en wij doen deze, omdat onze huidige moei lijkheden met het sterling-dollar-vraagstuk naar onze mening op geen andere wijze op gelost kunnen worden. Ónze Amerikaanse en Canadese vrienden, die ons reeds zoveel tijdelijke hulp hebben verleend, hebben uitdrukking gegeven aan hun bereidheid, met ons samen te werken voor de blijvende versterking en stabilisatie van de sterling, die zij erkennen als een hoogst belangrijke internationale handelsmunt. Zij zijn even eens bereid hun bijdrage te leveren voor de verhoging van onze dollarinkomsten, die de eigenlijke basis vormen voor een hoog handelsniveau tussen de sterling- en dol- largebieden. Dit vormt een grote aanmoe diging voor ons en voor alle vrije demo cratieën ter wereld. Het geeft ons de hoop en de overtuiging, dat wij door onze eigen, op deze wijze doelmatig geworden krachts inspanning, tenslotte met goed gevolg uit onze na-oorlogse economische moeilijk heden zullen geraken", zo besloot sir Staf ford Cripps zijn rede. (Van onze financiële medewerker) Nu in het gehele Engelse gemenebest de Ponden-devaluatie gevolgd is (Zuid-Afrika, Nieuw Zeeland, India) of zal volgen (Australië en Ceylon) kunnen ook de andere West-Europese dollar-arme landen hun wisselkoersen niet handhaven. Zij zouden dan aan Engeland bij de export naar Amerika een grote voorsprong geven. België, Zwitserland en Italië houden stand, maar Noorwegen verhoogde de dol larkoers reeds van 4.96 op 7.14 kronen, Denemarken >van 4.81 op 6.92 kronen. Frankrijk nam nog geen beslissing en ook Nederland niet. Maar de regering heeft wel reeds meegedeeld, dat zij een „dergelijke of soortgelijke -maatregel" als Engeland nam, zal moeten overwegen. Volgt zij het percentage van Engeland (30 procent) dan wil dat zeggen, dat de Amerikaanse dollar voortaan niet meer 2.65 maar ongeveer 3.80 waard zal zijn en dat wij onze Amerikaanse invoer met ongeveer 43 procent meer zullen moeten betalen. Een Amerikaanse auto van 2000 dollar zal met 7600,in plaats van met 5300,moeten worden betaald. Onze invoer uit Amerika bedroeg in 1948 ongeveer 325 millioen dollar, die wij met rond 860 millioen gulden moesten betalen. Dit zou ons nu ongeveer 1235 millioen gul den gaan kosten. Onze export van 1948 ad 27 millioen dollar 73,5 millioen gulden) zou bij een koers van 3.30 voor de dollar ongeveer 100 millioen gulden opbrengen. Voor Nederland geldt dus evenals voor Engeland, dat onze export zeer belangrijk zal moeten stijgen, wil de devaluatie van Pond en gulden aan haar doel beantwoor- den. De door minister Van den Brink aan gekondigde export-actie kr-ijgt door de devaluatie van het Engelse Pond dan ook een bijzonder accent. MINISTER EYSKENS: „Devaluatie van de gulden za! Benelux-probleem wijzigen" De Belgische eerste minister Eyskens heeft hedenmorgen verklaard, dat op 15 October te Luxemburg een vergadering zal worden gehouden van ministers der Beneluxlanden. Dit betekent, aldus Gaston Eyskens, dat de voor-unie op 1 November van kracht zal worden. België heeft het initiatief genomen tot deze bijeenkomst. In antwoord op de vraag of een devalua tie van de gulden invloed zal hebben op de lijst van goederen, welke in het kader van de voor-unie is opgesteld, verklaarde de Belgische eerste minister: Indien de gul den devalueert verandert het gehele vraag stuk en zelfs de handelsstroming tussen Nederland en België van aspect. Ook de moeilijkheden, die thans worden ondervon den bij de vorming van de Benelux, zouden dan een wijziging ondergaan. De concur rentiekracht van Nederland zou toenemen. Tot nu toe had Nederland een tekort op zijn handels- cn betalingsbalans ten aan zien van België, doch deze positie zou een ingrijpende wijziging ondergaan en de pro blemen ten aanzien van de vorming van een economische unie zouden heel anders komen te liggen. Het woord is aan.... Het is geen kunst oud te worden; het is een kunst het te verdragen. Tweehonderd doden bij scheepsbrand in Canada In de liaven van Toronto (Canada) is in de nacht van Vrijdag: op Zaterdag: brand uitgebroken op het 6905 ton metende stoomschip „Noronic", toebehorende aan de „Canada Steamship Lines". Dë brand, die om kwart voor drie ont dekt werd, nam binnen korte tijd een ge weldige omvang aan. Na luttele minuten stond het schip van voor tot achter in vuur en vlam. Ongeveer 200 mensen zijn bij de ramp om het leven gekomen. De „Noronic" was een luxe passagiers schip voor de vaart op de grote meren. Aan boord bevonden zich 690 personen, met inbegrip van de bemanning. De passagiers waren hoofdzakelijk Amerikaanse vacan- tiegangers uit Detroit en Cleveland. Onmiddellijk na het ontdekken van de brand werd groot alarm gemaakt. Onder de passagiers, die in hun slaap werden ver rast, ontstond een paniek. Mensen in nacht gewaad liepen gillende over de dekken. Sommigen sprongen zo van het schip op de kade, anderen lieten zich in het water vallen. Kapitein William Taylor bleef zo lang hem dit mogelijk was op het voorschip, waar hij passagiers behulpzaam was bij het verlaten van het brandende vaartuig. De ladder, waarmee hij zelf aan land werd gebracht, brak en hij viel te water, waar uit hij werd gered. Tevoren had hij de deu ren van een aantal hutten ingetrapt en ra deloze vrouwen naar het dek gebracht. Intussen hadden 18 brandweerauto's en. 2 drijvende spuiten de hopeloze strijd met het vuur aangebonden. Zo groot was de hitte, dat de brandweermannen pas na vijf uur aan boord konden gaan. Volgens de laatste berichten zijn ten minste 197 mensen omgekomen. De ziekenhuizen en de eersle-hulpposten in twee hotels tellen 189 gewonden, van wie zestien ernstig. Het schip is geheel uitgebrand. De brand ontstond in het achterschip. De president directeur van de ..Canada Steamship Lines", Marshall, heeft verklaard dat de brand schijnt te zijn ontstaan in een van de statiehutten. Hij achtte het niet onmogelijk, dat een brandende sigaret of sigaar de oor zaak is. De Millioenen-nota Op een persconferentie op het departe ment van Financiën is vanmorgen mede gedeeld dat in de Millioenen-nota, die morgen aan de Kamer wordt verstrekt, met eventuele nieuwe monetaire maat regelen geen rekening is gehouden. Prins Bernhard heeft een maaga.andoening Prins Bernhard moet wegens een maag aandoening enige dagen het bed houden. De behandelende geneesheer heeft toege staan. dat de Prins zijn ofl'iciele verplich tingen zoveel mogelijk nakomt, doch ove rigens dient de Prins rust te nemen. De Raad van het Atlantisch pact heeft na afloop van zijn eerste zitting te Wash ington een communiqué uitgegeven, waarin hij zijn taak omschrijft en de instelling van een commissie van defensie bekend maakt. De taak van de Raad is, aldus het com muniqué, de partijen behulpzaam te zijn bij de ten uitvoerlegging van het Atlan tisch pact en in het bijzonder bij het be reiken van het voornaamste doel er van: het behoud van internationale vrede en veiligheid. De organisatie, die voor het Atlantisch pact wordt opgebouwd, behoort zo soepel mogelijk te werken en van tijd tot tijd te worden herzien. De instelling van dit ap paraat sluit het gebruik van andere mid delen voor raadpleging en samenwerking niet uit. De Raad zal als regel zijn samengesteld uit de ministers van Buitenlandse Zaken der aangesloten landen, doch hun plaats mag ook worden ingenomen door gevol machtigde vertegenwoordigers, waartoe de diplomatieke vertegenwoordigers der aan gesloten landen te Washington zullen wor den aangewezen. De Raad zal jaarlijks in gewone zitting bijeen komen en voorts, wanneer dit dooi de meerderheid van de aangesloten landen noodzakelijk wordt geacht in buitenge wone zittingen die door elke partij bijeen geroepen kunnen worden. De Raad heeft een commissie van defen sie ingesteld, die onmiddellijk de nodige stappen zal nemen om een gemeenschap pelijk verdedigingsplan voor het Atlanti sche gebied op te stellen. De commissie van defensie, waarvan als ■egel de ministers van Defensie der aan gesloten landen deel uitmaken, zal elk jaar in gewone zitting bijeen komen. De Raad van het Atlantisch pact of de meerderheid der commissieleden kunnen om vèïdere zittingen verzoeken. De Raad heeft de commissie van defen sie algemene richtlijnen gegeven voor de instelling van ondergeschikte militaire lichamen, die de commissie behulpzaam zullen zijn. Het communiqué zegt dat de commissie van defensie een militaire commissie moet instellen, waarin de stafchefs der aange sloten landen of hun plaatsvervangers zit ting hebben. De militaire commissie moet zijn perma nente groep richtlijnen voor het algemene militaire beleid geven en de commissie van defensie en eventueel andere lichamen van advies over militaire aangelegenheden dienen. Voorts moet zij de commissie van verdediging militaire maatregelen voor de gemeenschappelijke verdediging van het Atlantische gebied aanbevelen. Als sub-commissie van de commissie van verdediging zal een „permanente groep" worden ingesteld, die zal bestaan uit ver tegenwoordigers s van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. De permanente groep, die haar zetel te Washington zal hebben, zal voortdurend in functie zijn. De primaire verantwoordelijkheid voor de voorbereiding van verdedigingsplannen voor de afzonderlijke gebieden, waaruit het Atlantische gebied is opgebouwd, ligt bij de regionale organisatiegroepen. Hierbij moet in het oog worden gehou den, dat voor een regionale organisatie- groep overgaat tot het doen van aanbeve lingen, die het gebruik va.i strijdkrachten, faciliteiten of hulpmiddelen meebrengen van landen, die geen lid van deze groep zijn, deze landen het recht hebben aan de groep deel te nemen. Iedere groep, die van mening is, dat een niet tot de groep behorend land tot de ver dedigingsorganisatie van haar gebied kan bijdragen, kan op dit land een beroep doen om aan de organisatie van de regionale verdediging deel te nemen. Regionale groepen De vijf regionale groepen van het pact bestaan uit de volgende landen: Voor het Noord-Europese gebied: Enge land, Denemarken en Noorwegen. Voor het West-Europese gebied: Nederland, België, Frankrijk, Luxemburg en Engeland. Ca nada heeft, toegestemd om aan de opstel ling der verdedigingsplannen moe te wer ken. terwijl Denemarken en Italic eveneens in deze groep zullen meewerken. Voor het Zuid-Europese gebied: Engeland, Frankrijk en Italic. De vierde groep is het gebied van Canada en de Verenigde Staten, terwijl aan de vijfde groep, die het gebied van de Noord- Atlantische Oceaan omvat, België, Dene marken, Frankrijk,. IJsland, Nederland, Noorwegen, Portugal, Engeland en de Ver enigde Staten zullen deelnemen. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Vannacht weinig wind en plaatselijk mist. overigens veranderlijke bewol king en overwegend droog weer. Mor gen overdag zwakke of matige wind uil Noordelijke richtingen. Weinig verandering in iemperatuur. 20 September: Zon op 6-22 uur. onder 18.45 uur Maan op... 2.57 uur, onder 18 20 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 19 September: Hoog water: 0.44 en 13.23 uur. Laag water: 8.34 en 21.05 uur. Dinsdag 20 September: Hoog water: 1.47 en 14.16 uur. Laag water: 9.49 en 22.11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1