c D mmma Engeland zal aantrekkelijker worden voor Amerikaanse en Canadese toeristen De beurzen in Nederland zijn vandaag en morgen gesloten De radio geeft Dinsdag Belangen van Amsterdam bij IJmuiden Uiteg Wereldnieuws Maandag 19 September 1949 r~ 2 Britse export zal zich nog meer dan tot nu toe naar Amerikaanse en Canadese markten richten Engelse toerisme in Zwitserland krijgt genadeslag LONDEN, 18 September (Reuter). De voornaamste reden voor de devaluatie van het pond sterling, zo schrijft de financiële redacteur van Reuter, is dat men de Britse exporteurs in staat wil stellen goedkoper in het buitenland te verkopen en aldus de ex port naar de dollarlanden te vergroten. Door vermindering van de waarde van het pond sterling hoopt Engeland, dat Amerikaanse en andere kopers met „harde valuta" meer Britse producten zullen kopen omdat zij goedkoper zijn geworden. Een eenvoudig voorbeeld van de werking ■der devaluatie is het geval van een Ame rikaan, die op reis wil gaan, Tot dusverre is hij hiisschien uit Engeland weg gebleven omdat hij gehoord had, dat de Britse hotel kosten en andere prijzen tegen de oude wis selkoers te hoog waren. Thans zal hij meer ponden voor zijn dollars kunnen kopen en zal hij een vacantie in Engeland veel goed koper vinden. Men hoopt, dat aldus veel meer Amerikaanse en Canadese touristen Engeland zullen kiezen. Invoer uit landen met harde valuta zal niet meer dollars kosten dan voorheen, of schoon de dollars meer ponden zullen kos ten. Wanneer .tarwe twee dollar per bushel kost, zal de prijs twee dollar blijven. Het is zelfs mogelijk, dat enkele invoerartikelen uit Noord-Amerika minder dollars zullen kosten, omdat het doel van de devaluatie is, concurrentie op de dollarmarkten te stimu leren, hetgeen in zeker opzicht tot ver laging van de prijzen aldaar zal kunnen leiden. Toen het pond sterling in 1931 devalu eerde was het gehele resultaat, dat de prij- een van met dollars te betalen goederen veeleer daalden, dan dat de prijzen van met ponden te betalen goederen stegen. Ditmaal kan een dergelijk resultaat niet in dezelfde mate verwacht worden, maar men mag wel hopen dat er enkele prijsverlagingen tot stand zullen komen. De voornaamste reden voor de hoop, dat per saldo de devaluatie de Britse dollar- voorraad zal doen toenemen, is het feit, dat van de Britse export meer naar de dollar- markten zal gaan, in plaats van naar lan den met zachte valuta. Wanneer de Britse exportprijzen, in pon den uitgedrukt, alle onveranderd blijven, zullen zij aan een koper in India evenveel rupees kosten als vroeger, maar voor een Amerikaanse koper zullen zij minder dol lars vergen. Dit zal in sterke mate uitvoer uit het sterlinggebied aan landen als. India onttrekken en doen gaan in de richting van landen als de Verenigde Staten. Voor de Britse man in de street en voor alle binnenlandse doeleinden is een pond nog steeds,, een pond. Maar het gevaar be staat, dat de hogere prijs van de invoer uit het dollargebied de kosten van levens onderhoud zou doen stijgen.;Deze stijging zal klein zijn, waarschijnlijk minder dan vijf-procent, en zal minder een~gevolg zijn van de devaluatie .zelf,-dan van cle maat regelen, die genomen 'zijn'omde dèvaluatie veilig te maken. Wanneer de mensen op hogere lonen zouden aandringen, telkens waimeer de prijzen iets stegen, dan zou de devaluatie een inflatiespiraal in beweging kunnen zetten, maar financiële deskundigen in Engeland zijn van mening, dat dit waar schijnlijk niet zal gebeuren. gewisseld, in ernstige moeilijkheden zullen geraken. Op „Lloyds Bank" te Genève werd ver klaard; „Wij verwachten Maandag een grote toeloop van Britse toeristen, die zich genoodzaakt zullen zien Zwitserland zo spoedig mogelijk te verlaten,' daar al hun onkosten-berekeningen met betrekking tot hun vacantieverblijf in Zwitserland thans teniet zijn gedaan. Wij hopen slechts dat er voldoende treinen zullen zijn om de Britse toeristen in staat te stellen uit Zwitserland te vertrekken." Een kwarteeuw door de lucht naar Batavia Op 1 October is het vijf-en-twintig jaar geleden, dat de eerste poging werd onder nomen om Nederlands-Indië door de lucht te bereiken van Nederland uit. Die poging werd gedaan door de KLM-vlieger Van der Hoop. Sinds die eerste October 1924 zijn tot nu toe ruim 53 millioen kilometer afgelegd op de Indiëroute. Er werden ruim 104.000 pas sagiers vervoerd, 1280 ton vracht en ruim 3000 ton post. NEDERLANDS MOTORSCHIP GEZONKEN Het Nederlandse motorschip „Pinguin" (197 ton), dat op weg was van Antwerpen naar Stockholm; is bij Kiel op het wrak van een lichtschip gevaren en binnen tien- minuten gezonken. Alle leden der bemanning op een na werden gered. Handel in effecten twee dagen verboden Britse exodus uit Zwitserland In Britse bankierskringen te Genève werd Zondagavond verklaard dat de bekendma king" van minister Stafford Cripps betref fende de devaluatie van het Britse pond sterling de definitieve genadeslag zal be tekepen voor het Britse touristenverkeer in Zwitserland. Hieraan werd toegevoegd dat zich thans in Zwitserland bevindende Britse toeristen, die hun reis-chèques ter waarde van vijftig pond sterling nog niet volledig voor Zwitserse francs hebben in- Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Pla ten 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.0Ó Lichtbaken. 9.25 Kamerorkest. 10.00 Voor de kleuter. 10.15 Platen. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Zang en piano. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsorkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Opening van de Saten- Generaal. 14.00 Koor. 14.30 Voor de vrouw 15.00 Lichte muziek. 15.25 Platen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Amusementsmuziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Amusementsorkest. 19.30 „Dit is leven". 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 „Miquel Manara" mysteriespel. (In de pauze: vocaal kwartet. 22.35 Actualiteiten. 22 45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Hersengymnastiek. 9.30 Water standen. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwijding, 10.15 Populair concert. 10.50 Voor cle kin deren. 11.00 Sopraan en piano, 11.30 Voor de zieken. 12.00 Metropole-orkesl. 12.30 Mededelingen. 12.33 Platen. 12.45 Opening Staten-Generaal, 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.25 Causerie over muziek. 16.40 Voor de jeLigd. 17.00 Kinder koor. 17.30 Zuid-Amerikaans orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Dansmuziek, 19.00 „Pari-s vous parle". 19.05 Semi- klassieke muziek. 19.30 Dameskoor 20.00 Nieuws. ?0.05 Actualiteiten. 20.20 Utrechts Stedelijk Orkest. 21.15 Licht programma. 2145 Amusementsmuziek. 22.05 Buiten lands overzicht. 22.20 Frans cabaret. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 322 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Amusementsmuziek.'13.00 Nieuws. 13.15 en 14.0015.00 en 17.00 Platen. 17.05 Niéuws. 17.15 Platen. 17.20 Franse les. 17.40 en 18.00 Platen. 18.25 Duivensport. 18.30 Voor cle soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Hoorspel. 21.45 Orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz-muziek. 22.50 Nieuws. 22.55 Platen. BRUSSEL, 484 M. 12.05 Orkest. 13.15, 13.32, 14.00—15.00, 28.30, 19.00 en 19.40 Platen. 20,00 orkest. 20.45, 21.00, 22.15 en 22.40 Platen. Naar aanleiding van de devaluatie van het pond sterling en de mededeling van de Nederlandse regering, dat zij eenzelfde of een soortgelijke maatregel overweegt, heeft de Nederlandse Bank bekend gemaakt, dat. de in 1945 vastgestelde wisselkoersen met ingang van heden, 19 September, alle zijn ingetrokken. Aan- en verkoop van buiten landse vorderingen, buitenlandse betaal middelen en buitenlandse geldswaardige papieren is tot nader order niet toegestaan. Voor dringende door de deviezenbanken te beoordelen gevallen, bijvoorbeeld voor het reisverkeer, kan hiervan worden afge weken, waarbij de definitieve verrekening in 'guldens pas mag plaats vinden, zodra nieuwe wisselkoersen door de Nederlandse Bank zijn vastgesteld. Voorts heeft de minister van Financiën bepaald, dat de beurzen voor de geld- fondsenhandel vandaag en morgen gesloten zullen zijn. Het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effecten handel) heeft aan haar leden medegedeeld, dat elke handel-in effecten voor.twee dagen is opgeschort. Verbazing in bankkringen te Amsterdam In bankkringen te Amsterdam heerste grote spanning nadat bekend was géwor den, dat Sir Stafford Cl-ipps een belang rijke verklaring zou afleggen. "Zijn" "mede deling van een waardevermindering van 4.03 tot 2.80 dollar in het pond sterling, dus met ruim dertig procent, verwekte ver bazing, aangezien men een verlaging tot drie dollar als het laagste peil had be schouwd. Het communiqué van de Nederlandse regering, waarin zij mededeelde, dat zij zich genoodzaakt zag eenzelfde of soort gelijke stap te overwegen, gaf aanleiding tot de veronderstelling, dat de gulden met eenzelfde percentage als het pond zóu' wof- den gedevalueerd. Anderzijds was men van mening, dat de gulden niet zo drastisch verlaagd behoeft te worden als het pond sterling. Dat de Deense kroon zich ter stond bij de sterlingdevaluatie heeft aan gesloten, achtte men begrijpelijk, gezien de grote export van Denemarken naar Enge land. Instelling van een havenschap Indertijd is wel eens de vraag gesteld of IJmuiden niet bij Amsterdam moet wor den ingelijfd; natuurlijk ging dit uit van de overweging dat de hoofdstad grote be langen heeft bij de kanaal-, sluis- er havenwerken. Daarom is i iet belangstelling kennis ge nomen van de verklaring van de commis sie-Ter Veen, dat van haar geen voorstel komen om IJmuiden bij Amsterdam in te delen. Zij zegt in haar toelichting, dat „zij het onjuist acht IJmuiden bij Amsterdam KAMERLID STELT VRAGEN OVER VERSIERING VAN „TELEGRAAF"- GEBOUW. Het Tweede-Kamerlid de heer Roosjen (A.-R.) heeft aan dé minister van On derwijs, Kunsten en "Wetenschappen ge vraagd. „Is het cle minister bekend, dat de gevel van het gebouw N.-Z. Voorburgwal 225 te Amsterdam, waar „de Volkskrant", „Het Parool" en „Trouw" worden ge drukt en dat behoort tot een boedel, die voor een vierde gedeelte eigendom van de Staat der Nederlanden is en waarover door bewindvoerders, benoemd op grond van de wet Noodvoorziening Perswezen, hét bewind wordt gevoerd, sinds Maandag 12 September gepavoiseerd is ter ere van de her verschijning van „De Telegraaf" en het „Nieuws van de Dag"? Vindt dit be wijs van blijdschap over de herverschij ning van deze bladen plaats met instem ming van de minister en acht de minis ter dit feit in overeenstemming met de door de rëgering meermalen gepubliceerde gedragslijn ten aanzien van cle „Telegraaf kwestie?" zo vraagt de heer Roosjen. Ook in Solo zijn thansovereenkomstig de voorwaarden van de order tot staking van het vurende wegversperringen door militairen van de T.N.I. opgeruimd. Protestbijeenkomst van „Rijkseenheid" inAmsterdam Ongeveer vijfduizend personen bezochten Zaterdagmiddag de „protestbijeenkomst tegen het gevoerde Indië-beleid", die het „Nationaal Comité Handhaving Rijkseen heid" in de Apollohal te Amsterdam had belegd. De vijf sprekers, prof., mr.' P. S. Gerbrandy, de heer Ch. J. I. M. Weiter, generaal b.d. H. G. Winkelman, admiraal b.d. C. E. L. Helfrich en dr. W. K. N. Feuil- letau de Bruyn, hielden" korte redevoe ringen. Op de Apollohal waren twee Nederlandse vlaggen halfstok gehesen. Voor de hal was een zuil met een brandende gasvlam opge richt en boven de ingang hing een groot zwart-wit omrand wapenschild met een kroon. In de hal was een groot wit kruis opgericht, aan de voet waarvan een grote krans en bloemendagen, die na afloop van de bijeenkomst naar het monumént van Generaal Van Heutsz op 'het Olympiaplein werden gebracht. Prof. Gerbrandy zeide onder andere dat de kabinetten Beel en Schermerhorn de oude Grondwet hadden geschonden en dat de tegenwoordige ministers hebben „ge kwanseld" met de nieuwe Grondwet. „Soe- karno heeft de oorlog gewonnen, wij heb ben hem verloren. Wij hebben het recht en de roeping tegen de regering te protestéren. Wij verlangen een rechtsstaat". De heer W e 11 e r zeide: „Wij willen on der alle omstandigheden de Grondwet eer-' biedigen. Onze tegenstanders doen dit niet met het gevolg, dat het nu een chaos is. De regering en de progressieven willen de sou- vereiniteit aan mensen overdragen, die geen waarborgen hebben gegeven dat zij Indië zouden kunnen besturen. De bevolking heeft zich niet kunnen uitspreken over de staatsvorm, die zij wenst. Engeland en Amerika, aldus de heer Weiter, spelen in Indië een spel, waarvan de opzet is: de Hollanders er uit en wij er in">- „Hoewel onze regering heeft verklaard, dat schieten en praten niet samen kunnen gaan, heeft zij de Ronde Tafel-eonferentie geopend" aldus de derde spreker, gene raal Winkelman „Veel goeds heb ben wij van deze conferentie niet te ver wachten. Als men tot overeenstemming komt, zal dit alleen kunnen zijn, omdat Nederland weer alles heeft toegegeven. Er zal dan een blijvende catastrophale toe stand worden geschapen en Nederland zal een onbetekenend staatje van de zoveelste rang worden. Wij mogen niet zwijgen, wil len wij niet medeplichtig worden aan het onrecht, dat aan de Indische volken staat te geschieden". Na zijn rede zong men generaal Winkel man staande het Wilhelmus toe. Admiraal Helfrich zeide onder andere dat het behoud van het koninkrijk boven alles moet gaan, Tijdens een passage in zijn rede. waarin hij eritiek op de regering leverde, riep iemand in de zaal „Weg met die regering". Terstond ging iedereen op staan en applaudisseerde. Dr. Feuilletau de Bruyn sprak over de „vijanden van binnen uit", de posi tie van de Nederlanders in Indonesië en over de minderheden, waarbij hij mede deelde, dat de bevolking van de Noord kust van Nieuw Guinea niet wil samen werken met de Republikeinen. Tenslotte werd op voorstel van prof. Gerbrandy een protesttelegram aan de re gering gezonden, Zitting der Staten-Generaal gesloten De minister van Binnenlandse Zaken ad interim, mr. J. R. H. van Schaik, heeft Zaterdagmiddag, daartoe gemachtigd door de Koningin, de zitting der Staten-Gene raal gesloten. In zijn toespraak zeide ministèr Van 'Schaik onder andere: „Sinds de bevrijding doorleeft ons Ko ninkrijk een rechtsontwikkeling, waarvan omvang erï diepte hun weerga in de ge schiedenis van het Nederlandse volk nau welijks vinden. De dringende staatkundige vraagstukken waarvoor wij binnenslands zijn gesteld, de toekomstige staatsrechte lijke structuur van de gebieden overzee en de nieuwe vormen van samengaan in internationaal verband stellen gezamenlijk de hoogste eisen aan het scheppingsvermo gen en de werkkracht van ons volk. In de thans aflopende zittingsperiode heeft de volksvertegenwoordiging haar belangrijke bijdrage tot die rechtsontwikkeling gele verd. Niet steeds is het mogelijk geweest, het overleg tussen regering en parlement te doen geschieden op een wijze, die ten volle kon beantwoorden aan bepaalde leerstel lige opvattingen daaromtrent en tevens aan hetgeen in feite werd verwacht. Echter is gebleken, dat 'zowel de Staten-Genex-aal zelf als ons constitutioneel recht ruimte we ten te geven aan een constitutionele prak tijk die door de dringende omstandigheden van het ogenblik geboden is. Het strekt tot verheugenis, dat de zich opnieuw in de beide Kamers geopenbaard hebbende zin voor samenwerking en opbouwende werk zaamheid tot zovele vruchtbare resultaten heeft geleid". De verkoop van de inventaris van het voormalige kamp Vught heeft ongeveer een derde meer opgebracht dan de raming, welke f 80.000 bedroeg. Inwoner van Hoofddorp maakte goede sier met geld van zijn broer Het trolc de aandacht, dat inleen café te 'Arnhem eenjongeman, die beweerde jarig te zijn, handen vol 'geld uitgaf. De politie werd gewaarschuwd en deze kon nog" juist de man aanhouden, voordat hij met een taxi naar Rotterdam wilde vertrekken. Hij bleek in het bezit te zijn van een bedrag van 1500,en beweerde uit Sittard te komen, waar hij bij een broer had gelo geerd. Dit laatste bleek na onderzoek door de Sittardse politie, juist te zijn. Op de vraag, of de broer geld miste kon deze geen antwoord geven omdat hij de sleutel van de brandkast niét kon vinden. In Arn hem werd daarna de „jarige" broer nog eens aan een verhoor onderworpen. Hij bekende tenslotte zich over de sleutel van de brandkast en over ongeveer 1700, te hebben ontfermd. Hij had zich in Nij megen in nieuwe kleren gestoken en de oude plunje in de Waal geworpen. Hij was juist van plan het verdere kapitaal te li quideren, toen de Arnhemse politie daar een stokje voor stak. De man, P. de H. uit Hoofddorp, is ter beschikking van de politie in Sittard ge steld. Een dode en een ernstig gewonde bij ongeluk op Haagse kermis Zaterdagavond omstreeks acht uur is op de kermis op het Malieveld In Den Haag, die :s middags was geopend, een ernstig ongeluk gebeurd. Personeel van de z.g. „Zig-zag-wolkenkrabber" was bezig met het proberen van de schuitjes, waarmee men van een 20 meter hoge stellage langs een spiraalvormige baan naar beneden kan glijden. Toen een zoon en een dochter van de exploitant een proefrit je maakten op de voor het publiek nog niet in gebruik genomen baan kantelde het schuitje en viel van een hoogte van ongeveer 18 meter naar beneden. De 32-jarige zoon werd op slag gedood, de 15-jarige dochter kreeg een schedelbreuk. Hoewel de consternatie groot was gingen de andere vermakelijkheden op de kermis door. te voegen, omdat die haven een uitgebrei der achterland heeft dan Amsterdam al leen. Voorts heeft het geen aangrenzend gebied van Amsterdam en ook daarom zou de commissie gemeentelijke samenwerking" van I-Jmuiden met Amsterdam verwerpen". Maar uit deze conclusie mag niet afge leid worden dat de commissie niet inziet, dat het wenselijk is een andere vorm te vinden om Amsterdam invloed te geven bij het regelen van de dingen die betrekking hebben op de kanaal-, haven- en sluiswer- ken in IJmuiden. De gedachte(is naar voren gekomen om een „Havenschap" in te stel len. Daarbij heeft voor ogen gestaan het „Strandschap", waarbij aan de gemeen ten Haarlem en Amsterdam medezeggen schap is gegeven wat de exploitatie van het strand in Zandvoort betreft. Bij de kanaal-, haven en sluiswerken in IJmuiden heeft behalve de gemeenten Vel- sen en Amsterdam ook het rijk grote be langen. Dit zou dus ook een stem in het Havenschap moéten hebben. Bovendien zou het „Havenschap" ook zijn bemoeiingen moeten uitstrekken over de Zaan en het gehele Noordzeekanaal, omdat hier immers ook gemeenschappelijke be langen zijn. De havenwerken van Amster dam breiden zich gedurig uit in de rich ting van Zaandam, terwijl het moeilijk is door een gemeentelijke grensindeling de belangen van elke gemeente voldoende te waarborgen. Het Noordzeekanaal loopt door verschil lende gemeenten. Ook dit maakt het wen selijk een lichaam in het leven te roepen, waarin de belanghebbenden geregeld sa menkomen om'de gemeenschappelijke be langen te bespreken. Wetsontwerp inzake belastingherziening Vele Tweede Kamerleden zijn zeer teleurgesteld In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp Belasting herziening 1949 verklaren zeer vele leden ernstig teleurgesteld te zijn over de in houd van dit wetsvoorstel. 'Het voldoet naar hun mening wel in zeer geringe mate aan hetgeen mede op grond van de fiscale paragraaf van de Troonrede van 1948 en de bij de algemene beschouwingen over de rijksbegroting voor het jaar 1949 door cle minister van Financiën gehouden rede voeringen had mogen worden verwacht. Behalve de afschaffing van de grondslag bedrijfskapitaal van de Ondernemings belasting is geen vermindering van lasten voorgesteld, doch slechts een uitstel. Bo vendien wordt het euvel van het belasten van schijnwinsten slechts onvoldoende verholpen. Deze leden zijn van mening, dat de hui dige belastingdruk niet gehandhaafd kan noch mag worden. Vele andere leden zijn het met deze zienswijze niet eens. Voor zover de voorstellen van de mi- pistér er toe strekken tot een redelijke winstvaststelling in de ruime zin des woords te geraken, kunnen deze leden zich daarmede verenigen. Voor zover de voor stellen daar evenwel boven uitgaan hier 'doélden zij vooral op de door hen ge wraakte terugwerkende kracht en be ogen de particuliere kapitaalvorming te versterken ten koste van de gemeenschap, achten zij die voorstellen ondoeltreffend en wegens hun psychologische werking zelfs gevaarlijk. Nagenoeg algemeen was men sterk ge kant tegen de in het wetsontwerp voorge stelde terugwerkende kracht. Deze is vooral ten aanzien van wijzigingen in de belastingwetgeving uitermate bezwaarlijk wegens de vertraging, die daarvan het ge volg is. Vele leden verwonderden zich er over, dat de Memorie van Toelichting geen cij fers bevat omtrent de financiële conse quenties van de voorgestelde wijzigingen. Van de voorgestelde herwaardering van bedrijfsmiddelen zullen volgens zeer vele leden de handel, dus voornamelijk de middenstand, de agrarische bedrijven en het bankwezen vrijwel niet kunnen profi teren. Tevens is het de vraag, of zee- en binnenscheepvaart van deze re geling profijt zouden hebben. Ook voor de industrie be tekent de tegemoetkoming weinig. Zij be treurden het, dat gebouwen van deze al gemene herwaarderingsregeling zijn uit gesloten, dat de onbelaste reserve wordt afgeschaft en dat geen aandacht is ge schonken aan de financiering van voorra den, welke zowel voor de industrie als voor de handel noodzakelijk verlicht dient te worden. i icuwe iaven Dr. C. Menseh: Zwitserland, Har monie der contrasten J. A. Boon en Zoon, Meppel. De Zwitsers leven waarschijnlijk mee: dan enig ander volk van nature in eet democratisch verband. Hun stabiliteit daar- bij geeft een indruk van zelfgenoegzami burgerlijkheid waar veel buitenlanders, on welke reden -dan ook, niet mee ingenomer zijn. „Maar wij oordelen onjuist, het pa troon is goed, wij kijken alleen aan di verkeerde kant", zegt dr. Mensch naar aan leiding van iets anders, namelijk de indrul van broddelwerk, die het staatkundig levei volgens hem op velen maakt. De uitspraal kan het hele boek begeleiden, dat van he economische, sociale en politieke leven eei patroon tekent, dat inderdaad aantrekke lijk is. Een grote verscheidenheid vai richtingen van denken en geloven geeft dr Mensch plaats in het harmonisch wei'ken- de organisme. Het komt voor dat hij, on de harmonie als een grotere verrassing t< doen uitkomen, de contrasten 1 te s'cher] gaat maken: principes en evidente waar den wil signaleren, waar de verschijnselen zelf eigenlijk pas in de harmonie karaktei hebben. Zo op het eind, wanneer de in stemming van een grote meerderheid van het volk met de neutraliteitspolitiek als teken wordt opgevat van een levendigs belangstelling voor buitenlandse zaken bij de mensen. Maar dergelijke pluimen kan iedere lezer zelf de Zwitsers van de hoed nemen, als hij minder geïnteresseerd is in de verdienstelijkheid van hun volksaard dan in de werking ervan; wat in vormen vastgelegd is, behandelt dr. Mensch mei grote kennis van zaken en een ruim inzicht. S. M. NIEUWE TSJECHOSLOWAAKSE GEZANT In. Nederland is aangekomen de nieuwe Tsjechoslowaakse gezant, dr. J. Martinic. Dr. J. Martinic is geboren in de Moravische stad Kyjov. Na de middelbare school door lopen te hebben, studeerde hij rechten te Praag en' aan het „Institut des Hautes Etudes Internationales" te Parijs. Na zijn studie was hij enige tijd als advocaat werkzaam. Daarna bekleedde hij een func tie bij de rechterlijke macht in Praag. PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER 40. Héél, héél in de verte verstierf het gedaver van de hoeven van al die edele renpaarden. Ze lagen nu al in de bocht van de grote renbaan, en ik verzeker je, dat er gerend werd! Het waren de beste paarden van het land, die daar tegen el kaar streden en de jockeys dat zijn de berijderszoals men weet haalden er uit wat er in zat. Maar Tsjoeketsjoek tripte nu bevallig en traag op de tenen van zijn voorpoten, terwijl hij zijn achterpoten een beetje achteloos boven zijn neus liet slin geren. Panda wist natuurlijk al lang niet meer wat boven en onder wasterwijl hij uit alle macht worstelde om te blijven zitten.maar toen kwam hij, al glijdend over het gladde ijzer, plotseling een knop tegen. Het was zo-maar eens een knopdie hij nog niet eerder had opgemerkt. En daar drukte hij toen maar eens op. „Je kunt nooit weten," dacht hij, „en erger dan dit kan niet." 'Nu het resultaat was gewel dig! Nauwelijks had Panda de knop aan geraakt, of Tsjoeketsjoek zwiepte weer in zijn model, en meteen begon hij te draven! Dat ging zo snel, dat Panda er bijna af ge slingerd werd en zich nog maar nét aan het staartpuntje vast kon grijpen.... zó snel, dat het harde gelach op de tribune ineens verstierf om plaats te maken voor een kreet van bewondering.... En daar ghig Panda met Tsjoeketsjoek! Zo mooi, zo gelijkmatig, zo snel, had hij nog nooit gelopen! Met de snelheid van een bliksem- Irein zoefde hij langs de tribunes. Hoeden vlogen af, haren wapperden in de wind! „Een.een atoom-dingesstootte men verschrikt uit of „een meteoor". en een kenner merkte op: Flinter-snel Opleidingsschip voor de koopvaardij Rotterdamse Lloyd brengt de „Albatros" in de vaart Enige jaren geleden wei-d door enkele rederijen het plan opgevat gezamenlijk een opleidingsschip voor de koopvaardij ten behoeve van stuurmansleerlingen en ma trozen in de vaart te brengen. Wegens de hoge kosten, 'die hieraan waren verbonden en de onzekere toekomst liet de ene na de andere maatschappij verstek gaan, zodat tenslotte de Rotterdamse Lloyd als enige deelnemer aan dit plan overbleef. Deze heeft het experiment om de opleiding in eigen hand te nemen toch voortgezet, Vaandag heeft het schip zee gekozen-, Omstreeks 19.21 werd de „Albatros" ge bouwd als Nederlandse zeilloodsschoener, doch toen de loodsdienst overging op stoomboten werd het schip aan Duitsland verkocht, waar het dienst deed bij de marine. Na de oorlog heeft men het schip van Duitsland teruggekocht met de bedoe ling het in dienst te stellen-.'als opleidings schip voor de koopvaardij. Daartoe werd het verbouwd. Het schip kan een zeskop- pige bemanning en twaalf leerlingen her bergen. Als regel zullen de stuurmansleer lingen een maand aan boord blijven, waar^ na zij op de schepen van de Lloyd worden geplaatst om hun jaar vaartijd, vereist voor het behalen van de derde stuurmansrang, vol te maken..De stuurmansleerlingen en de n-.atrozen zullen naar verwachting meer bevaren en „scheepswijs" aan bo;orcl van de schepen komen dan tot nu toe: meestal het geval is. Verder zijn de opvarenden van dit kleine zeilschip vrijwel geheel op elkaar aangewezen, hetgeen de karaktervorming en het. gemeenschapsgevoel ten goede zal komen. Kapitein P. K. de Goede heeft reeds eeni proefvaart gemaakt naai* Engeland. Hier heeft men ook het schip laten demagneti-l seren. De afmetingen van de „Albatros" "zijn: lengte 35 meter, breedte 6,34 meter, hoogte 2,98 meter. Het schip, dat 93 bruto register] ton meet, heeft naast zijn zeilvérmögen van; 260 vierkante meter .de beschikking overj een 100 pk motor en hulpmotoren voor de] verlichting en de radiotelefonie-installatie. N E S T, (Adv.) Zwarte paniek. De verwachting, dat; Sir Stafford Cripps 's avonds de devaluatie 'van. het pond sterling bekend zou ma ken, heeft gisteren een paniek op de Brusselse zwarte valutamarkt veroor zaakt. Het was heden onmogelijk een pondbiljet in Brussel te wisselen. De geldwisselaars schudden bij het zien van een pond-biljet het hoofd" en zeiden: „Eerst wachten tot Cripps gesproken heeft". Plan liep niet gesmeerd. De Argentijnse autoriteiten hebben een uitgebreid plan tot sabotage van de Argentijnse petro- leumproductie ontdekt. Verscheidene buitenlanders zijn hierbij betrokken en zes opruiers zouden aangehouden zijn. j Het plan zou beogen de petroleumpro- ductie te verlammen door sociale ge schillen uit te lokken. Gasten. Twee van generaal Franco's offi cieren, generaal Rodrigues Diaz de Lecia, commandant van de luchtmacht in Zuid-Span je, en generaal Martinez Campos, militair gouverneur van Al- geciras, hebben als gast de plechtig heden ter herdenking van de slag om j Engeland, die door de Britse luchtmacht te Gibraltar werden gehouden, bij ge- j woond. Ongelukken. Een bommenwerper en een opleidingsvliegtuig, die deelnamen aan een demonstratie van de R.A.F, ter her- denking van de slag om Engeland, zijn j neergestort. Acht personen kwamen om het leven. Een éénpersoons-watervlieg tuig met straalaandrijving, dat op proef vlucht was, stortte neer in zee. Weer wat nieuws. Te "Washington is het i bestaan bekend gemaakt van een nieuwe driemotorige straalbommenwerper voor de tactische luchtmacht, de Martin XB- j 51. Twee motoren van de XB-51 zijn onder de cockpit gemonteerd en de derde zit in de staart. De voorkant van de vleugels maakt een hoek van 35 graden met de romp. De vleugels heb- j ben een spanwijdte van 18 meter. Konniform. Radio-Moskouheeft een arti- j kei uit de „Prawda" uitgezonden, waar in het partijloze Brise parlementslid j Konni Zilliacus, vroege links-Labour, „Tito's pleitbezorger in Europa" wordt genoemd. De verklaringen van Ziiliacus over zijn bezoek aan Joego-Slavië, aldus de Prawda, „zijn door alle ware demo craten in Europa met verontwaardiging ontvangen". Zilliacus is onlangs uit de Labour-party geroyeerd. In 1947 werd hij door Moiotof te Moskou ontvangen»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2