Ingezonden stukken Maandag 39 September 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemscbe Courant „De Jonge Toonkunstenaars" in de Renaissancezaal De activiteit van het in ons opschrift ge noemde instituut om afgestudeerde jonge toonkunstenaars een kans van optreden te geven, wordt voortgezet. Verleden jaar heeft het tot enkele opmerkelijke ontdek kingen geleid. Vooraf is het effect van een dergelijk debuut echter doorgaans moeilijk te schatten, zelfs niet wanneer de jeug dige concertgever een schitterend examen heeft afgelegd, want dit verzekert nog lang niet de nodige podium-vastheid, die meestal slechts door ervaring te verwerven is. Ook een auditie met minder bevredigend resul taat kan evenwel zeer nuttig zijn voor de debutant, alleen reeds omdat die hem de gelegenheid geeft tot een confrontatie met het publiek. In ieder geval hebben deze concerten in de intieme en smaakvolle ruimte van de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum een zeer sympathieke kant en zij dienen een zeer te waarderen doel. De solist die Zaterdagavond optrad, was de pas op het Haagse Conservatorium af gestudeerde pianist Paul Kurpershoek. In het eerste deel van zijn recital was hij niet bepaald gelukkig. De Impromptu in As (op. 90 no. 4) van Schubert was niet alleen onevenwichtig van klank, maar ook rhyth- misch vrij slordig. De Sonate in A van Mozart was al niet veel beter, alleen het Menuet klonk meer beheerst en liet een muzikale gevoeligheid doorschemeren. In twee études uit op. 25 van Chopin sprak ook een lyrische natuur een sympathiek woordje mee, zodat men er met welge vallen naar luisteren kon. Onbeheerstheid trad echter weer sterk naar voren in de Chopin-étude op. 10 no. 8, die al te wild in de ruimte geslingerd werd. Maar op verrassingen op deze debutan tenavonden mag men altijd voorbereid zijn. En na de pauze kwam Kurpershoek ons werkelijk verrassen, eerst met een nieuwe sonate van Voormolen, een stuk dat in zijn aanvangsdeel een opmerkelijke verdieping en versobering van deze componist aan duidt, en verder met een reeks préludes en „l'Ily joyeuse" van Debussy. De ons onbekende sonate van Voormolen klonk doorzichtig en muzikaal zeer aan nemelijk en in de techniek en de sfeer van Debussy's werk bleek de concertgever op zeer vertrouwd terrein te wezen. Zo hield dit debuut-concert dan tenslotte toch nog een goede belofte in. JOS. PE KLE$K. De Haarlemse Montessorischool Uitbreiding is nodig B. en W. hadden het voornemen om voor het schooljaar 1949—1950 aan de Haarlemse Montessorischool 2 leslokalen ter beschik king te geven in het in aanbouw zijnde ge bouwencomplex van het Coornhertlvceum. Door de brand in het lyceumgebouw is dit met meer mogelijk. De beste oplossing voor de Montessorischool is thans, op een in de omgeving liggend terrein der gemeente twee hulplokalen te laten bouwen. De kosten, de grond inbegrepen, worden op f 62.000 ge schat. Bovendien is liet nodig in de school een brandtrap te maken, die f 6000 zal kosten. Bevestiging en intrede van Dr. J. A. Rasker Dr. J. A. Rasker, overgekomen uit Gro ningen, is Zondagmorgen in de Grote of St. Bavo-Kerk te Haarlem door ds. F. R. A. Henkels uit Heemstede bevestigd als predikant bij de Ned, Hervormde Ge meente te Haarlem. Ds. Henkels hield een predicatie over Psalm 127 vers 1 en 2. Des avonds deed dr. J. A. Rasker in de- Zelfde kerk onder grote belangstelling zijn intrede. Spreker had tot tekst gekozen Hebr. 10 vers 23: „Laat ons de onwankel bare belijdenis der hope vasthouden". De nieuwe predikant deed uitkomen, dat ondanks de woeling der tijden er een hope blijft op God, zowel voor de toekomst als voor het heden. God heeft in alle dingen het laatste woord! Verder stelde spreker in het licht, dat de taak van de kerk in deze wereld is, het vasthouden aan de verwachting van Jezus Christus. Dan zal de kerk een wegwijzer Zijn tot het enige ware behoud! Een blik in het verleden werpend, me moreerde dr. Rasker, dat hij tien jaar in Indonesië heeft mogen getuigen in een niet Christelijke wereld. De kerk moet, zo zeide spreker, als een gezondene in deze wereld telkens opnieuw de boodschap van Chris tus naar buiten brengen. In zijn persoonlijk woord sprak dr. Ras ker de wens uit, dat hij in vriendschap en broederlijke gezindheid met alle leden der kerk moge samen werken. Hij besefte dat God hen samen gebracht heeft! Na dank gebracht te hebben aan de verschillende kerkelijke collega's, ambtsbroeders en al len, die een bijzondere taak in de kerk te vervullen hebben, voor de sympathieke ontvangst, richtte spreker zich in het bij zonder o.m. tot de vertegenwoordigers van de Zending in Oegstgeest en de Protestantse Kerken in Indonesië, waar dr. Rasker Rector van de Theologische Hogeschool te Batavia is geweest en een belangrijk aandeel heeft gehad bij het zelfstandig worden der verschillenden kerken in de Archipel. Daarbij de zendingstaak van de kerk besprekende, wenste hij, dat de zendings- arbeid der kerk moge medewerken tot op bouw van de kerk in Azië en Indonesië. Want de opbouw van de burgerlijke orde in Indonesië is alleen mogelijk in Jezus 'Christus. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op vertegenwoordigers der Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, dr. Emmen, secre taris der Algemene Synode der Ned. Her vormde Kerk en verscheidene predikanten der Ned. Hervormde Gemeente van Haar lem. PHILIPS ERRES WALDORP RADIO met prima service J. G. KAASENBROOD... Technisch groot! Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 17 September. GEHUWD: 17 Sept.: C. Riemersma en E. P. A. Jeurissen: J. Rorije en S. van Welt. BEVALLEN van een zoon: 16 Sept. E. R. Hemmes-Oosterhuis. BEVALLEN van een dochter: 16 Sept. Post-van Dansik; 17 G. Bouma-Ram- seier. OVERLEDEN: 15 Sept. J. J. M. Haak- ïneester, 71 j., Kamperlaan; 16 Sept. G. P. de Jong, 5 u., Kamperlaan; W. Lange- *eld, 60 j., van Riebeeklaan. KAB-afdeling Haarlem vierde diamanten feest Voorzitter A. J. M. Angenent onderscheiden Zondagavond werd het zestigjarig be staan van de afdeling Haarlem der Katho lieke Arbeiders-Beweging feestelijk her dacht in de gerestaureerde zaal van het gebouw St. Bavo aan de Smedestraal. De voorzitter, wethouder Ant. J. M. Angenent, heette de talrijke aanwezigen, in de eerste plaats de heer J. J. A. Kuilman en burge meester mr. P. O. F. M. Cremers, hartelijk welkom en sprak verder breedvoerig over het tot .stand komen van de nieuwe St. Bavo-zaal, die ter gelegenheid van dit ju bileum in gebruik werd genomen. Het her stel der zaal was dringend nodig, vooral voor de culturele ontplooiing in eigen kring maar ook ten bate van andere medeburgers. Nu de restauratie haar beslag heeft gekre gen is in de zalennood in onze stad een belangrijke verbetering ingetreden, te meer daar men er op bedacht geweest is, de zaal voor verschillende doeleinden in te richten. Spreker bracht ten slotte hulde aan de architect Stevens en aan allen die diens plannen uitvoerden. Een lange feestrede werd gehouden dooi de heer Dré de Wolf uit Utrecht. Deze bezon zich op verleden, heden en toekomst der K.A.B. Hij schetste eerst het grauwe beeld van de arbeider en de tijd dat dagen van 12 tot 16 werkuren hem alle mense lijke waardigheid ontnamen en hij een ver lengstuk van de machine was. De Bisschop van Haarlem reikt aan wet houder A. J. M. Angenent, voorzitter der K.A.B. afdeling Haarlem, de Pauselijke onderscheiding uit. Toen klonk de stem uit Rome, de Ency cliek Rerum Novarum en de nog jonge arbeiders-beweging had nu een vast pro gramma en kwam tot ontwikkeling. Nu is dit instituut van katholieke arbei- ders-solidariteit uitgegroeid, in talloze ver takkingen, tot een massa van meer dan 300.000 leden. En veel is er bereikt, nage noeg het hele programma van de encycliek van Leo XIII. In de naaste toekomst zal ook de publiekrechtelijke orde, die hij in zijn programma voorzag, dienen te worden verwezenlijkt. Maar ook staat men voor de strijd tussen goed en kwaad en ieder lid van de K.A.B. zal daarin zijn verantwoor delijke taak moeten aanvaarden. De gloedvolle rede van de heer Wolf werd geestdriftig toegejuicht. Ter opluistering van de avond werkte mede het Kathedrale Koor van knapen en mannen, onder leiding vèn dr. A. J. M. Kat. Het zong een reeks klassieke motetten, een stemmige volksliederen en oude Italiaanse koorliederen. De opstelling op het toneel in een doeken-décor was voor het koor een gevaarlijk experiment. Het ensemble, ingesteld op de dankbare, maar niet pre cies te controleren klankeffecten in de grote baziliek, moest zich hier manifesteren in een „droge" acoustische ruimte, die niet alleen slecht klonk, maar ook de onvolko menheden van sternvorming en klankeven- wicht om alleen deze maar te noemen - duidelijk deed uitkomen. Wil de werkelijk fraai gerestaureerde zaal behalve voor vergaderingen, toneel uitvoeringen, bals en bioscoopvoorstellin gen ook bruikbaar zijn voor muziek- en zanguitvoeringen, dan zal het onzes inziens nodig zijn een vrij brede avant-scène aan te .brengen, groot genoeg om vóór het ge sloten doek en met een ijzeren gordijn als achtergrond, ruimte te bieden voor de uit voerders. De zaal zelf zal het wel „doen". JOS DE KLERK. Receptie Zaterdagavond hield het jubilerende af delingsbestuur in de dezelfde zaal een re ceptie, waarbij het bijna bedolven leek te worden onder de bloemstukken. De voorzitter van de feestcommissie, de heer N. A. Schouw, bracht namens de vak- en onder-afdelingen de gelukwensen over en bood het bestuur een 25-tal reproducties aan, bestemd voor de versiering van de verschillende zalen in het Bavo-gebouw. Tevens werd het eerste tafereel van een muurschildering onthuld, ontworpen door L. Tollenaar. De bedoeling is dat er mettertijd meer dere aanvullingen "op deze muurschildering komen, die tezamen een geheel zullen vor men. De Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, feliciteerde in zijn toespraak de katholieke arbeidersbeweging, hij prees de houding van de katholieke arbeiders in de bezettingsjaren en sprak zijn vreugde uit over de stijging van het ledental. Namens de Paus reikte de Bisschop de onderschei ding „Pro Ecclesia et Pontifice" over aan de voorzitter van de Haarlemse K.A.B. af deling, de heer A. J. M. Angenent. Wethouder Bakker bracht de gelukwen sen van het gemeentebestuur over, waarna nog gesproken werd door mgr. T. B. J. M. Tilbry van de kathedrale kerk, deken J. J. A. Kuilman, rector Kraakman, diocesaan adviseur van de K.A.B., afgevaardigden van de K.A.B. afdeling Amsterdam, van de Haarlemse Bestuurdersbond, de heer Hovy namens de katholieke raadsfractie en de heer Warmer namens de R.K. Midden standsvereniging en vele anderen. Een groot aantal geestelijken kwam eveneens gelukwensen aanbieden. De voorzitter beantwoordde de verschil lende sprekers en bracht allen dank voor hun belangstelling en goede wensen. Tiny Donker terug in IDmuiden Zondagavond omstreeks 9 uur kwam „De Albatros" (IJm. 277) de vissershaven van IJmuiden binnen. Aan boord bevond zich de 18-jarige Zaanse zwemster Tiny Jonker, die een poging had gedaan het Kanaal over te zwemmen doch reeds 10 mijl uit de Engelse kust moest opgeven. Tiny Jonker is onmiddellijk door gereisd naar Zaandam, j Arbeider in staalfabriek door stroom gedood Zaterdagmiddag is de 25-jarige hulp bankwerker E. Blaak uit Bloemendaal op slag gedood, toen hij in de Staalfabriek der IJmuidense Ploogovens bij de werkzaam heden op een kraan in aanraking kwam met de stroomrail. Op deze rail staat een spanning van 380 volt. Blaak was pas ge huwd en laat geen kinderen na. Jubilarissen gehuldigd Zaterdagavond werd in Dreefzicht een jubileumavond van de N.V. voorheen Carels' Electrische Luxe Broodfabrieken gehouden, waar de heren W. A. Arnaud dè Callavon en G. Hogeslag. die 25 jaar bij het bedrijf werkzaam zijn, respectievelijk als boekhou der en als banketbakker, gehuldigd werden. Namens de directie der firma Hus dankte de heer Taaie beide jubilarissen voor hun ar beid en overhandigde hun een diploma en medaille als blijvende herinneringen aan deze dag. De bedrijfsleider te Haarlem, de heer Wanders, dankte de heer Arnaud de Calla von voor de steun, die hij gedurende vele jaren van hem had ondervonden en roemde inzonderheid diens optimisme in donkere tijden. Hij sprak zijn blijdschap erover uit, dat de heer Hogeslag, die door gedwongen verblijf in Duitsland in zijn gezondheid ge schokt is geweest, sinds het laatste half jaar weer hersteld is, Beiden ontvingen een ge schenk in enveloppe. De heer Geerlings, 'sprekende als bestuurs lid van het jubileumfonds, bood namens het gezamenlijk personeel een bedrag aan res pectievelijk bestemd voor een boekenkast en een radio. Vervolgens sprak de heer Dijk- mans nog namens het personeel van het hoofdkantoor in Den Haag en overhandigde bloemen. Later op de avond overhandigde mejuffrouw Does. onder het voorlezen van een rijm, namens het kantoorpersoneel der bakkerij te Haarlem een boek aan de heer Arnaud de Callavon. Het verdere deel van de avond werd ver zorgd door de Wyo's in de non-stop-revue „Me? een vrolijke lach". F Orgelbespeling %etn orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdag 20 September 1949 des avonds van 89 uur door Dolf Hendrikse, organist van de Nieuwe Kerk. Het programma luidt: 1. a. Praeludium et Fuga D dur b. Orgelkoraal „Vater unser im Him- melreich", 3 strophen c. Magnificat Primi Toni m ,r Dietrich Buxtehude 2. a. Two Verses in G b. Prelude and a voluntary for a cor- nett stop in a (Ter herdenking van Blow's 300e geb.jaar). John Blow (In leven, hof componist en organist in Londen). 1 3. a. Praeludium et Fuga C Dur b. Orgelkoraal: ,/Wachet auf ruft uns die Stimme" e. Toccata F Dur, Joh. Seb. Bach „Humanitas" De afdeling Haarlem van de Stichting voor Maatschappelijk Werk op Humanis tische Grondslag „Humanitas" heeft beslo ten, in navolging van de landelijke stich ting, de stichtingsvorm te verlaten en de verenigïngsvorm te aanvaarden, zodat alle contribuerenden nu gewone „leden" zijn met volle medezeggenschap in de gang van zaken, waardoor zij hun bestuur kunnen kiezen. Gekozen werden dezelfde personen, die daarvóór het bestuur vormden. Voor zitter bleef de heer F. S. Noordhof f; secre taris: de heer F. H. W. Vliegen. Als eerste penningmeester treedt op de heer M. J. Goedée Sr. in de plaats van de heer G. Brouwer, omdat deze om gezondheidsrede nen een andere bestuursfunctie ambieerde. Daarna gaf de secretaris een korte terug blik op wat de afdeling gedaan heeft, sprak over de stand van zaken nu en over de naaste toekomstplannen, welke vooral ge richt zijn op het organisatorisch opbouwen en uitbouwen der secties. Hij wekte de leden op als vrijwillige medewerk(st)ers hieraan hun krachten te geven; er moet ook een stevige ledenactie komen. Er is, zo zei hij, direct zeer nuttig en nodig werk ie doen door mede te werken aan de voorbereiding van de collecte op 10 tot en met 15 October. Mevrouw J. Dekker-Bongers, Linschoten- straat 87 rd. heeft de leiding en zij, zowel als het bestuur verwachten, dat allen zich bij haar zullen opgeven als collectant(e) met de lijsten en op Zaterdag 15 October op straat. Auto's voor de politie B. en W. van Haarlem vragen aan de raad een crediet van f 7500 omdat de politie twee auto's moet kopen die nodig zijn voor de surveillance. Commissie inzake de Woonruimtewet B. en W. stellen aan de raad voor te be noemen tot 1 October 1950 tot leden van de Commissie van advies als bedoeld in art. 8 der ..Woonruimtewet 1947" de heer A. van Driel, Schotersingel no. 125. tevens voor zitter: de heer J- Bakker, Judith Leyster- straat no. 1; Mej. M. H. G. Bijl, Koningin neweg no. 12 rood; de heer Th. A. J. M. van Eyck. Ramplaan no. 2; Mej. G. Hoos. Beste vaerstraat no. 15; de heren G. K. Janssen. Jan Haringstraat no. 11: A. Rood. Bastiaansstraat no. 2; D. J. van Rijn. Zaanenlaan no. 31 en J. C. C. Voorvelt, Rijksstraatweg no. 149. SCHEEPVAART Alcor, RotterdamPorto Alegre. pass. 18 Sept. Ouessant. Baarn, 17 Sept. van Ham burg naar Amsterdam. Jaarstroom. 18 Sept. van Amsterdam te Duala. Kamerlingh Onnes, JavaRotterdam 18 Sept. van Aden. Kota Inten, JavaRotterdam 16 Sept. van Aden. Mataram, RotterdamJava pass. 16 Sept. Pantellaria. Sibajak, BataviaRot terdam 16 Sept. van Aden. Waterman, Rot terdam—Batavia 13 Sept. Finisterre. 21 Sept. te Bizerte verwacht. Zuiderkruis, 16 Sept. van Batavia naar Rotterdam. Polydo- rus, MakassarAmsterdam 17 Sept. te Londen. Rempang, BataviaAmsterdam 17 Sept. van Aden. Salland, Amsterdam Buenos Aires 17 Sept. van Santos. Sloter- dijk, New YorkSavena pass. 16 Sept. IJey West. Sommelsdijk, 18 Sept. van Batavia te Singapore. Stad Dordrecht, HuelvaAm sterdam pass. 17 Sept. Finisterre. Tarakan, New YorkJava pass.' 17 Sept. Azoren. Tawali, AmsterdamJava 18 Sept. van Southampton, Slamat, RotterdamJava 18 Sept. van Colombo. Utrecht, 18 Sept. v. Karachi te Bombay. Westerdam. New York Rotterdam pass. 18 Sept. Bishop Rocks. Willem Ruys, RotterdamJava 19 Sept. te Singapore. Abbekerk, RotterdamSydney 18 Sept. van Genua. Alchiba, BasraRot terdam 18 Sept. te Genua. Algorab. Porto AlegreRotterdam 16 Sept. van St. Vin cent. Almkerk, BrisbaneRotterdam 18 Sept. te Melbourne. Bloemfontein, Amster damBeira 17 Sept. van Durban. Boisse- vain, 18 Sept. van Singapore naar Batavia. Delfshaven, 18 Sept. van Rotterdam te Phi ladelphia. Delft, ValparaisoAmsterdam 18 Sept. te Trinidad. Drente, JavaNew York 17 Sept. te Karachi. Duivendijk, Rot terdamVancouver 18 Sept. van Ant werpen. Groote Beer, Amsterdam—Java 18 Sept. op 2744 mijl van Batavia. Langkoeas, 17 Sept. van Batavia naar Rotterdam. Lek- kerkerk, CalcuttaRotterdam 17 Sept. te Genua. Madoera, JavaAmsterdam 18 Sept. van Belawan. Merwede, Amsterdam Beira 17 Sept. rede Mombassa. Nigerstroom, AmsterdamWest Afrika 17 Sept. te Ma- ta-di. Noordam, 18 Sept. van Rotterdam le New York. Oranjeföntein, Mombassa Amsterdam pass. 19 Sept. Kaap Guardafui, Het vraagstuk der industrialisatie (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) VERHOGING DER SROORABONNEMEN TEN EN DE WONINGNOOD Terecht zijn protesten geuit over verho ging der abonnementen bij de Nederlandse Spoorwegen. Ook mijn gezin ondervindt moeilijkheden. Mijn man reist sedert drie en een half jaar iedere ochtend naar Rot terdam en keert 's avonds terug. Hij werkt op der grootste Scheepvaart maatschappijen in Rotterdam, welke hem zijn reiskosten niet vergoedt. Het is on mogelijk voor ons gezin een woning te Rot terdam te vinden en ik neem aan dat dit het geval is bij véle andere gezinnen in Nederland. De Nederlandse Spoorwegen varen en wèl bij, gezien het zeer grote aan tal reizigers die als forensen reizen. MEVROUW C. Bonn wordt enclave De drie geallieerde hoge commissarissen hebben besloten dat Bonn. de zetel van de nieuwe West-Duitse federale regering, een enclave buiten de bezette zones zal wor den, aldus is heden te Bonn meegedeeld. Een_ commissie is ingesteld om de juiste vorm van ae geallieerde bestuursbevoegd heid over Bonn omschrijven. „De derde man" werd de eerste Een Engelse film heeft beslag gelegd op de grote prijs van het internationaal film festival te Cannes; het was de film „The Third Man". Taxi! Bei liOöo' iMC ES ?:*CKT „Dag der persvrijheid". Negen-en-veertig journalisten uit Europa, onder ivie vijf uit. Nederland, hebben een veertiendaags bezoek aan de Verenigde Staten gebracht. Ter afsluiting van dit bezoek werden zij in New York ontvangen. De burgemeester van New YorkWilliam O'Dwyer, proclameerde de dag van hun bezoek tot de „Dag der Persvrijheid" en bood de journalisten op hel Stadhuis „de sleutels van de stad" aan, nadat op Broadway een grootse parade gehouden was, die door de journalisten en vele autoriteiten werd gadegeslagen. Een overzicht van de optocht. Minister Van den Brink installeert commissie De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft heden de Hoofdcommissie voor Industriali satie geïnstalleerd. Ter installatie van deze hoofdcommissie sprak de minister een rede uit, waarin hij de snel toenemende beroeps bevolking als eerste van de factoren noem de, welke het vraagstuk der industrialisatie stempelen tot een integrerend onderdeel van het economisch beleid. Deze stijgt jaar lijks met ongeveer veertigduizend personen, waarvoor werkgelegenheid dient te wor den geschapen. Slechts een aanzienlijke uitbreiding van het industriële productie-apparaat kan een oplossing brengen voor het vraagstuk der werkverruiming. Als tweede factor noemde de minister het tekort op de betalingsbalans. In overleg met de minister van Financiën, aldus minister Van den Brink, worden maatregelen beraamd om de transforma tie van het risico-mijdende kapitaal in risi co-dragend kapitaal in voldoende' mate te doen geschieden. Ten aanzien van het uiterst gewichtige vraagstuk der industrie financiering mag de overheid niet slechts een passieve rol spelen. In het bijzonder met betrekking tot de vestiging van de, voor een voortgaande industrialisatie zo belangrijke, basisindu strieën mag de regering niet aarzelen, in dien de mogelijkheden in de particuliere sfeer te kort schieten of andere overwe gingen dit gewenst maken, rechtstreeks aan de industriële ontwikkeling deel te nemen. Naast de genoemde vraagstukken zijn er nog vele andere, die door overheid en be drijfsleven in gemeenschappelijk overleg dienen te worden opgelost, zoals bijvoor beeld de scholing van arbeiders en bevor dering van technische en economische research. En meer in het algemeen: het treffen van die maatregelen, welke voor de ontplooiing van het ondernemers-initia tief en het scheppen van een gunstig indu strieel klimaat noodzakelijk zijn. De hoofdcommissie zal aldus de mi nister een belangrijke bijdrage kunnen leveren voor een gecoördineerde behande ling van vraagstukken, welke op onderling verschillende sectoren van het zo uitge strekte economisch geheel betrekking heb ben. De minister hoopte, dat de commissie zich niet zal beperken tot het adviseren over de haar voorgelegde aangelegenheden, doch ook zelfstandig advies zal willen uit brengen over die industrialisatie-onderwer pen, waarvan nader onderzoek of bespre king haar goed voorkomt. Ernstig motorongeluk te Valkenswaard Gistermiddag heeft zich in Valkenswaard een ongeval voorgedaan, dat aan twee per sonen het leven heeft gekost. Ondanks het feit, dat hij niet kon rijden ging de 20-jari- ge J. in gezelschap van de 18-jarige B. een motor'halen, die zij elders hadden gekocht. Toen ze al bijna thuis waren, reed B. tegen een boom. De beide jongens werden op slag gedood. Vriendschapstrein begon Nederlandse tournée Zaterdag te omstreeks twaalf uur is de intergeallieerde vriendschapstrein, die zijn tocht door West-Europa in Luxemburg be gon en geruime tijd in Frankrijk en België erbleef, officieel overgedragen aan de Nederlandse Spoorwegen. Deze overdracht geschiedde door de president van de „As sociation Interalliée des Resistants du Rail", Jules Wynand uit Brussel, in tegenwoor digheid van de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, de direc tie van de Nederlandse Spoorwegen en de oud-president van de N.S., dr. ir. W. Hup- kes; de directeur-generaal van de Belgische spoorwegen, De Lory en een groot aantal andere autoriteiten. Ruim 160 pakketten, door de trein uit België medegebracht, werden uitgereikt aan de wezen en de half-wezen van vijf tot veertien jaar van Nederlandse oorlogs slachtoffers onder het spoorwegpersoneel. De vriendschapstrein, bestaande uit drie tentoonstellingsrij tuigen en een rijtuig, waarin o.a. de Belgische verzetsfilm „Breendonk" (het Belgische Vught) wordt vertoond, zal tot begin November een tour née door ons land maken. Berucht inbreker gepakt Een inwoner van Assendelft, die Vrij dagnacht aan de ramen van zijn huis hoorde morrelen, waarschuwde onmiddel lijk telefonisch de politie, en dank zij deze snelle alarmering kon de Rijkspolitie te Westzaan reeds enkele uren later in de wachtkamer van het station Krommenie een berucht inbreker, de 30-jarige H. S., arresteren. De groepscommandant heeft met deze arestatie een goede vangst ge daan, want S. heeft reeds zeventien in braken bekend, waarvan zes in de afgelo pen week te Assendelft en Wormerveer. Doch ook elders in het land, o.a. in Wa- geningen, Ede en Oosterbeek heeft S. ge opereerd, en verscheidene politiechefs hebben nog een appeltje met hem te schil len. De jeugdige inbreker was 18 Augus tus jl. weer uit de gevangenis ontslagen, waar hij totaal reeds negen jaar voor diefstallen heeft uitgezeten. Een vertegenwoordiger van het hoofd bestuur in Nederland der „Groter Neder land-actie", dr. W. Feuilletau de Bruyn, een vertegenwoordigster van de Nieuw- Guinea vrouwenbond, mevrouw S. Mathes Cornelius, en de voorzitter van de afdeling Bandoeng der „Groter Nederland-Actie". J. Thiessen jr. zijn op paleis Soestdijk dooi de Koningin ontvangen. Zij hebben aan de Koningin twee smeekschriften van Indi sche Nederlanders overhandigd en de ver langens der Indische Nederlanders toege licht. De procureur-fiscaal bij het Bijzon dere Gerechtshof te Amsterdam, mr. B. J. Besier. heeft de doodstraf geëist tegen de 53-jarige voormalige commandant van het „SS-Wachbataljon Nor.-West", P. A. H. uit München. Hij werd er van beschuldigd in het laatste oorlogsjaar in de provincies Utrecht en Gelderland opdracht te hebben gegeven aan zijn manschappen om oerso- nen te arresteren en deze naar het „PólizeL Durchgangslager" in Amersfoort te sturen, gevangenen te mishandelen en woningen te plunderen. „Sorghvliet" het oude huis van Jacob Cats aan de Oude Scheveningse Weg in Den Haag, is gerestaureerd. Ook de fraaie tuin en parkaanleg is naar historische gegevens hersteld. Met het m.s. „Helena" kan zeepost naar Suriname worden verzonden. Deze moet uiterlijk op 28 September gepost zijn. Mislukte roofoverval in de hoofdstad Twee mannen hebben Zaterdagavond gepoogd een 74-jarige Amsterdamse krui denier in zijn winkel in de Rustenburger- straat te overvallen, Om kwart voor tien belden zij aan en vroegen de kruidenier, die de deur op een kier open deed, of hij een biljet van tien gulden kon wisselen. Toen de winkelier zijn portemonnaie te voorschijn haalde riep een der mannen „handen omhoog" en poogde tegelijkertijd, geholpen door de tweede man, de deur open te duwen. De kruidenier slaagde er echter in deze poging te verijdelen, waarna de beide mannen het hazenpad kozen. Centrale commissie uit Namen in Nederland terug De centrale commissie van de Ronde Tafel-conferentie keerde Zaterdagavond in Nederland terug na de „retraite" in Namen. Naar een speciale correspondent van het ANP verneemt, hebben de besprekin gen, die zich bijna uitsluitend op het ge bied van de Nederlands-Indonesische Unie bewogen, een bevredigend verloop gehad. Het resultaat van de besprekingen zal verder door deskundigen worden uitge werkt en in de staatkundige commissie worden besproken. De resultaten kunnen als „niet onbe vredigend" worden gekarakteriseerd. Over de aard van de unie-organen zou een op lossing zijn bereikt. Het officiële communique over de be sprekingen te Namen luidt: „Bij de infor mele besprekingen te Namen op 17 en 18 September 1949 werd bevredigende voor uitgang gemaakt met het werk der confe rentie. De onderscheidene delegaties zullen thans moeten worden geraadpleegd over de resultaten, die voorlopig zijn bereikt". Zandvoort Wegens verduistering aangehouden De politie heeft de 62-jarige oud-wet houder T. M. aangehouden, verdhcht van verduistering van enige hondorden guldens ten nadele van een inwoonster van Zand voort. Hij had dit geld ontvangen om voor haar een belasting-aanslag te voldoen. Bij zijn verhoor heeft de aangehoudene bekend. Hij is ter beschikking gesteld van de officier van justitie te Haarlem. ZANDVOORTMEEUWEN—J O. S. 3—0 In een zéér sportieve strijd heeft Zand- voortmeeuwen Zondagmiddag op eigen ter rein in de eerste thuiswedstrijd een ver diende overwinning behaald op J. O. S uit Amsterdam. Tot aan de rust waren beide partijen behoorlijk tegen elkaar opgewassen. zodat de strijd de tweede helft nog met een blanke stand inging. Vijf minuten na de her vatting scoorde Juffermans het eerste doel punt. nog geen minuut later gevolgd door een tweede, dat echter, doordat de scheids rechter reeds voor vrije schop gefloten had. niet werd toegekend. Een kwartier daarna verhoogde de Minnek met een prachtig geplaatst doelpunt de voor sprong tot 2—0, waarna Keesman een kwar tier voor het einde de stand op 30 bracht. De grote voorsprong leek de Amsterdam mers wat te ontmoedigen, want niettegen staande enkele zéér gunstige kansen, wist men het zo begeerde tegenpunt niet te sco ren, zodat de wedstrijd Zandvoortmeeuwcn een verdiende 30 overwinning bracht. De opstelling van Juffermans in het eer ste elftal blijkt een-zéér goede keuze te zijn geweest. Ook A. Kerkman heeft deze middag goed gespeeld. Er was voor deze eerste thuiswedstrijd een belangstelling, zoals we die In lange tijd niet hebben meegemaakt. Vogelenzang VISWEDSTRIJD „NOOIT GEDACHT" De wedstrijd van de Hengelaarsvereni- ging „Nooit Gedacht" welke Zondagmorgen werd gehouden, had tot resultaat dat J v. Apswouac. C. v. Norden en J. Steenkist eerste werden. Zondag wordt een wedstrijd voor de Haar lemse Hengelaarsbond gehouden. Zij die hieraan niet deelnemer., kunnen meedoen aan een onderlinge wedstrijd. Heemstede EXCURSIE NAAR EDAM De vereniging Oud-Hcemstede-Benne- broek heeft Zaterdag een excursie gemaakt naar Edam. Onder leiding van de oud- Bennebroeker G. Vermeer werd eerst de kerk bezichtigd en vervolgens ging men naar het raadhuis. Natuurlijk haalden de. bezoekers ook hun hart op aan de oude schoonheid van het Waaggebouw, het Mau ri tshuis en de talrijke oude geveltjes die het stadje rijk is. Bennebroek FLORALIA-TENTOONSTELLING De Floralia-tentoonstelling die Zaterdag middag in de Openbare School te Benne broek werd gehouden, heeft zich niettegen staande het slechte weer in een grote be langstelling mogen verheugen. De jury, die uit moest maken welke kinderen het beste met hun planten voor de dag waren geko men, had geen gemakkelijke taak. maar tenslotte kende zij de eerste prijs toe aan Elly Bisschop. Corrie de Zwart kreeg een eerste prijs voor haar fuchsia en Nelleke de Wit voor haar geranium. Hoofddorp KINDERVOORSTELLING In hotel „de Beurs" te Hoofddorp werd Zaterdagmiddag 1.1. een kindervoorstelling gegeven door de goochelaar Akkerini. De voorstelling duurde slechts een uur, het geen voor de kinderen die op een gehele middag gerekend hadden veel te kort was. Daar kwam nog bij dat vele goochel toeren zo doorzichtig waren dat zelfs de jeugdige bezoekers precies konden vertel len hoe de toer ten beste gegeven werd. E.T.O.-T.D.O. 0-4 ETO heeft een grote nederlaag tegen TDO geleden, niet doordat de gasten zoveel sterker waren, maar doordat de taktiek van de gastheren niet aan de gestelde eisen voldeed. Reeds voor de rust veroverde TDO een 1-0 voorsprong. De Hoofdaorpse verdediging kwam veel te ver naar voren waardoor de gasten direct na de hervatting de voorsprong vergrootten. De verdediging van de gastheren bleef in de zelfde fout van het te veel opdringen volharden met 't resultaat dat doelpunten ontstonden. De Amsterdammers wisten hun voorsprong tot 4-0 op te voeren, met welke stand het einde kwam. Nieuw Vennep FILM VOOR „IIET ZONNEHUIS" Dinsdag 20 September zal in hotel „De Gouden Leeuw" te Nieuw Vennep een film vertoond worden. De baten komen ten goede van de Chr. vereniging van Chroni sche ziekten „Het Zonnehuis".

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3