i MAPLE BMHC won hockeydag in Amstelveen Kort en Bondig 7 Alma's dubbele taak Maandag 19 September 1949 Met de internationaal Bouwman als mid denvoor en topscorer van het hele tornooi heeft BMHC Zondag in het Wagenerstadion te Amstelveen glansrijk de finale van de jaarlijkse hockeydag gewonnen. Eerst ging Venlo met zijn nieuwe aanwinsten Harry en Jan Derckx en de gebrs. Nefkens met 2-1 ten onder; een uur later SCHC uit Bilt- hoven met 3-1 en tenslotte in de finale HTCC uit Eindhoven met 5-1. De tien doel punten. die de Bloemendalers in deze drie wedstrijden scoorden, kwamen van de stok van Bouwman. Met deze internationaal op de midden- voorplaats en daarachter de vroegere soil van Leiden. Fokke Dijkstra beschikt BMHC over uitstekende spelers en zal in de com petitie een goed figuur slaan. Het elftal is in de laatste jaren verjongd en is thans als volgt samengesteld: Doel: Dalmeyer; achter: Van ÏJsselstein en Rahusen; midden: Van Olphen, Dijkstra en Boon; voor: Van Marken, Groot, Bouw man, Koningsveld en Elias. In de eerste ronde speelden de Bloemen dalers tegen Venlo. De club uit het zuiden verdedigde zich krachtig, doch zij moest een nederlaag van 2-1 lijden. Togo. dat vijf invallers had, won met 3-1 van LHC; HTCC versloeg Delftse Studenten met 1-0 en SCHC zegevierde over Union met 1-0. Bloemendaal bond de halve eindstrijd aan tegen SCHC. Deze club had tegen het goede spel van BMHC niet veel in te bren gen en verloor met 3-1. Hierdoor kwam de Bloemendaalse club in de eindstrijd. In de andere halve eindstrijd moest TOGO het met 1-0 afleggen tegen de hard wei-kende Eindhovense ploeg HTCC. De finale BMHCHTCC was een goede wedstrijd, speciaal van de zijde der Bloe mendalers. Evenals in voorgaande wed strijden nam Bouwman een vooruitgescho ven plaats in en de uitstekende binnenspe- lers en de.spil stelden hem in staat een aantal doelpunten te maken. Nadat Bouw man de score had geopend, maakte Van Grimsbergen voor HTCC gelijk. Toen was het verder met de Eindhovenaren gedaan en Bouwman bracht de eindstand op 5-1, nadat de rust met 3-1 was ingegaan. 1-Iet is de eerste maal, dat BMHC na de fusie in 1936 de hockeydag heeft gewonnen. Wielrennen Donker zegevierde in Utrecht Een groep van acht amateurrenners ging aan 't einde van de Zaterdag verreden 100 km-lange ronde van Utrecht op de finish af. De Amsterdammer Donker was in deze sprint de snelste. De uitslag luidt: 1. Don ker, Amsterdam, 2 uur 20 min. 33 sec.; 2. Peters, Haarlem; 3. Petri,Amsterdam; 4. Van de Elshout, Made; 5. Schuilen, Am sterdam; 6. Langenberg, Den Haag; 7. Van der Veer, Amsterdam; 8. Matzen, Amster dam. Succes voor Klein in Scheveningen Zondag werd te Scheveningen het haven criterium voor amateurs en nieuwelingen verreden. De uitslagen luiden; Nieuwelingen 40 km.: 1. Klein (Haarlem) in 1 uur 2 min. 13 sec. Op enkele lengten eindigden: 2. 3. en 4. Boon (Den Haag), Rijnders (Amsterdam) en Visser (Haarlem) De amateurs reden 100 km:: 1. Van der Voort ('s-Gravenhage) 2 uur 38 min. 5 sec.; 2. Kettenis (Den Haag); 3. Mittert;rainers (Den Haag) zelfde tijd. Op 1 ronde: 4. Pe ters (Haarlem); 5. Ouwehand (Den Haag). Vondelparkcriterium Voor het eerst sinds vijf en twintig jaar is Zondagavond in het Vondelpark te Am sterdam weer een wielerwedstrijd ver reden. De uitslagen luiden: beroepsrenners (100 km) 1. Braspenninx (Breda) 2 uur 45 min. 4 sec.: 2. Steenbakkers (Den Bosch); 3. Piet de Vries (Vlaardingen); 4. Savels- berg (Hoensbroek); 5. De Hoog (Amster dam); 6. De Ruiter (Rotterdam); 7. Ver- schueren (België); 8. Cor Bakker (Zaan dam); 9. Voorting (Haarlem); 10. Lam- brichs (Bunde), allen dezelfde tijd; 16. Claes (België) op 400 meter.- De amateurs reden een levendige wed strijd, die in de eindsprint moest worden beslist. De verrassing was hierbij dat de Amsterdammer Willekes, die de laatste tijd op de baan aardige sprintsuccessen behaal de, de wereldkampioen Faanhof met drie lengten sloeg. Zijn tijd over 60 km was 1 uur 39 min. 41 sec.; 2. H. Faanhof (Amster dam); 3. Donker (Amsterdam); 4. Fleury (Amsterdam); 5. W. Holleeder (Amster dam). H.S.V. „De Kampioen" Zondagochtend hield de HSV „De Kam pioen" voor amateurs en nieuwelingen haar eerste rit voor een najaarscbmpetitie. Ge reden werd. 40 km. met handicap. De nog jeugdige renner G. van Roon zag kans om in de laatste 5 km, een voorsprong van 25 sec. te nemen en als eerste te eindigen in 1 uur 11 min. 57 sec. A. Harren won de eindsprint van het peloton en plaatste zich tweede; 3. A. v. 't Hof; 4. C, Hoppenbrou wer; 5. H. de Vries; 6. J. v. Wel. Wel hadden zowel Bloemendaal als de Mussen vroeger enige malen de jaarlijkse wedstrijden gewonnen. In het B-tournooi won Schaerweide in de eindstrijd van Hurley met 2-0. Internationale programma's Het Nederlands hoclcey-elftal zal dit sei zoen twee thuiswedstrijden spelen, n.l, tegen Engeland en Frankrijk, Verder staat er een uitwedstrijd, te Brussel tegen België op het programma en indien men een datum kan vinden ook een uitwedstrijd tegen Schotland. Voor het dameshoekey-elftal zijn vier landenwedstrijden vastgesteld, waarvan één thuiswedstrijd namelijk tegen België. Op 1 April zijn de dames de gast van Engeland, enkele dagen later wordt tegen Wales gespeeld. Verder staat er nog een uitwedstrijd tegen Frankrijk op het pro gramma. B.D.H.C. I, III en Alliance plaatsten zich in Heemstede Het zag er aanvankelijk in de voor ronde van de dames-hockeydag, welke gisteren te Heemstede werd gehouden, ter voorbereiding van de grote hockeydag op Zondag te Amsterdam niét bepaald roos kleurig uit. Later, viel de weersgesteldheid nog al mee, zodat het tournooi een vlot verloop had. In afdeling A vroegen BDHC en Amster dam direct de aandacht want door over winningen op Pinoké en HBS, respectie velijk met 80 en 60 plaatsten deze clubs 2ich in de volgende ronde met Straw berries, welk elftal dank zij een 22 ge lijk spel en extra doelschieten tegen Am sterdam II de volgende ronde bereikte. Rood Wit had inmiddels BDHC II met 50 geklopt. Rood Wit gaf Amsterdam in de demi-finale uitstekend partij en behaalde een gelijk spel (22). Het plaatste zich in de eindstrijd na doelschieten tegen BDHC, welke ploeg vrij gemakkelijk van Straw berries had gewonnen (4—0). De eind strijd gaf een aardige strijd met BDHC als de sterkste. Met 31 bleef de Bloe mendaalse club in de meerderheid' en plaatste zich dus in de eindstrijd. In afdeling B kwamen Hurley en DEM door grote overwinningen in de volgende ronde maar FIT had moeite met Zandvoort en won slechts met 21. Ever Swift speel de gelijk tegen VW (11), maar was bij het doelschieten het sterkste. Ever Swift werd echter door BDHC III met 60 uit geschakeld en Alliance slaagde er in tegen DEM gelijk te spelen (11) en zich na doelschieten te plaatsen. De beslissende wedstrijden waren nu AllianceFit en BDHC IIIHurley. Hierin gaven de par tijen elkaar niets toe. BDHC III won met 21 en Alliance bleef na een 11 stand ook nu weer dank zij doelschieten winnaar. BDHC III en Alliance komen de volgende week in Amsterdam uit. De uitslagen waren: Afd. A: Pinoké—BDHC 0—8, Amster dam IIStrawberries 22, BDHC II Rood Wit 05, HBSAmsterdam 06; Tweede ronde: BDHCStrawberries 40, Rood WitAmsterdam 22. RW wint na doelschoten. Finale: Rood WitBDHC 13. Af. B: KraaienDEM 05, Zandvoort FIT 12, HurleyEechtrop 71, Ever SwiftVVV 11, ES wint na doelschoten, Alliance—DEM, (Alliance wint), BDHC III —Ever Swift 6—0, Alliance—FIT 1—1 (Alliance wint), BDHC IIIHurley 2—1. Sport In 't kort BILJARTCOMPETITIE BEGINT. Op 22 September zal in het district Haarlem van de Nederlandse Biljartbond een begin worden gemaakt met de wedstrijden voor de landscompetitie. In Haarlem nemen 124 spelers deel. Zij zijn ondergebracht in vier klassen, te weten klasse B cadre, klasse C libre, klasse D libre, klasse E libre. HANDBALWEDSTRIJD NEDERLAND —ZWITSERLAND. De internatinale handbalwedstrij d NederlandZwitserland welke Zondag in Eindhoven is gespeeld, eindigde in een zege van 116 voor de Zwitsers. SCHAAKWEDSTRIJD NEDERLAND- GROOT BRITTANNIë. De in Utrecht ge speelde schaakwedstrijd tussen Nederland en Groot Brittannië is door de Nederlan ders met 12 V?7V2 gewonnen. VAN BRUSSEL NAAR ROTTERDAM GEWANDELD. Vijf en dertig wande laars hebben Zaterdag en Zondag deelge nomen aan de wandeltocht BrusselRot terdam. Tijdens de laatste etappe vielen twee wandelaars uit. Paardensport Propaganda-dag op Duindigt toonde de zwakke plekken De grote fok-course-propaganda- en ver koop-dag, die Zaterdag op Duindigt werd gehouden door de fokkersverenigingen en de Stichting Nederlandse draf- en rensport heeft een vrij teleurstellend beeld opge leverd van de Nederlandse paardensport. Wat cr aan materiaal vooral bij de ren paarden werd getoond, kan de toets der vergelijking met het buitenland nog lang niet dóórstaan en opvallend was, dat vele stallen zich niet de minste moeite hadden getroost om hun paarden behoorlijk voor te brengen. Er kwamen sommige ongetoi- letteerde paarden in de ring die een scha rensliep nog niet voor zijn wagentje zou durven zetten. De wonderlijke en zeer ge varieerde kledij van de begeleiders droeg evenmin bij tot het fleurige schouwspel dat men zou hebben verwacht. Wanneer men de leek naast zijn belangstelling voor de toto een beetje liefde en begrip voor paard en fokkerij wil bijbrengen, zal men deze op aantrekkelijker wijze moeten stimuleren. Een veel onrustbarender verschijnsel deed zich voor bij de publieke verkoping die na de keuringen werd gehouden. De liefhebberij.was vrijwel nihil en werd er al geboden, dan bleken de aspirant-kopers voor een dubbeltje op de eerste rang te willen zitten. Er werden slechts zeer weinig .paarden verkocht, en de andere werden opgehouden. Terecht voelden de meeste eigenaren en fokkers er niets voor om de producten van zoveel kosten en moeite van de hand te doen voor een prijs waarvoor men op de paardenmarkt een flinke hit koopt. Bij de oudere paarden viel het lage bieden nog te begrijpen, omdat men over het al gemeen niet de cracks naar een veiling brengt. Er waren echter veulens en jaar lingen met zeer goede bloedlijnen, waar voor niemand een redelijk bedrag bleek over te hebben. Men zou uit dit alles haast de onple zierige conclusie trekken, dat de totalisator, waarvan men zo gehoopt had, dat zij het fokken en houden van paarden zou stimu- functioneert als vriend van de schatkist, die leren, haar doel niet heeft bereikt en slechts jaarlijks tienduizenden guldens opbrengt. Men moet nu wel veronderstellen, dat het houden van paarden blijkbaar nog steeds niet lonend is. Het is ongetwijfeld een scheve verhou ding dat de toto het eerste jaar drie mil- lioen gulden omzet heeft gehad en de ren stallen nog steeds zoveel geld kosten, dat zij uitsluitend kunnen worden gehouden door kapitaalkrachtige liefhebbers. Wan neer men prijzen, fokpremies en andere biidragen aan de mensen die per slot van rekening voor de sport zorgen, niet ver hoogt, dan ontneemt men de volbloed- fokkerij iedere kans op een reële basis. En waar de volbloed de hoeksteen is van de warmbloed-fokkerij en alleen in een bloeiend renwezen zijn geld kan opbren gen, zal dat niet nalaten een zeer nadelige invloed uit te oefenen op de Nederlandse paardenstand in het algemeen. NederlandBelgië difmaal gelijk De uitslagen van de Zondag gehouden draverijen en rennen te Duindigt luiden: Prijs van Dilbeek (2100 m): 1. Max van Bongershof (L. Ensing) kmtijd 1.33.4; 2. New Vlamingman (J. Zuyd'erduin) kmtijd 1.31.7; 3. Marum's Gregor (T. A. v. d, Veen) kmtijd 1.30.1. Toto winnend 2.80; plaats; 1.50. 6.80, 1.80. Holland-België-prijs (.2140 m). Draverij van meet tüssen drie 3-jarige Belgische en drie 3-jarige Hollandse dravers: 1. Gaillard (A. Demeulenaere) B., kmtijd 1.28.7; 2. Nel lie Gregor (A. T. v. d, Veen) N., kmti.id 1.28.9; 3. New Spencer (W. H. Geersen) N., kmtijd 1.29.5. Toto: winnend 2.30, plaats: 1.60, 1.40; koppel: 4.50. Grote sprintershandicap (ren over 1300 m): 1. Taxiol (J. v. d. Loo); 2. Young Pha- laris (H. Pije); 3. Fair Play (L. Rance). Toto: winnend 9; plaats: 3, 2.50; kop pel: 28.10. Prijs van Wareghem (2140 m). Draverij van meet tussen vier 4-jarige Belgische en vier 4-jarige Nederlandse paarden: 1. Fran co (O. Marisse) kmtijd 1,25.5; 2. Fromen- tières (R. Bals> kmtijd 1.26.5; 3. Madame B (W. H. Geersen) kmtijd 1.27.1. Toto: win nend 9.20; plaats: 2. 5, 1.20; koppel: 330.80. Pocahontas-prijs (ren over 2100 m). Kampioenschap der merriën van 3 jaar en ouder: 1. Qualissa.(J. v. Yperen); 2. Arien- ne (H. J. v. d. Kraats); 3. Constance (L. Rance). Toto: winnend 1.50; plaats: 1.20, 1.60; koppel: 8.40. Prijs van Brussel (2140 m). Dra,verij van meet tussen vier 5-jarige Belgische en vier 5-jarige Nederlandse dravers: 1. Egmont (R. Bals) B., kmtijd 1.23.2; 2. Louis Axkit (W. H. Geersen) N., kmtijd 1.23.9: 3. Luxor (M. Vergay) N., kmtijd 1.24.3. Toto: win nend 4; plaats: 1.20, 1.—, 1.20; kop pel: 6.50. De leden van de Centrale Commissie der Ronde Tafel-conferentie zijn twee dagen bijeen geweest in het hier afgebeelde hotel „Ch&teau de Namur" te Namen, waar be langrijke besprekingen werden gevoerd. Alleen .verkoop voor Nederland E G BOUWER's Handelsvereeniging Amsterdam-Z (Adv.) Motorsport Nederlandse successen bij de zesdaagse van Wales Groot Brittanië heeft de internationale motorzesdaagse van Wales gewonnen, met Tsjechoslowakije op de tweede plaats. I11 de wedstrijd om dé zilveren vaas werd de Tsjechische ploeg eerste niet Groot- Brittannië als, tweede. Van de Nederlandse deelnemers hebben niet minder dan negen van de veertien rij ders deze zeer zware betrouwbaarheidsrit tot een goed einde gebracht. Vijf deel nemers eindigden zonder strafpunten en ontvingen daarvoor de gouden medaille. Dit zijn de rijders P. Knijnenburg, Wasse naar op BSA, J. Roest, Nieuwveen op BSA, C. van.Rijssel, Den Haag, op Jawa, P. Bes- iebreurtje, Barendrecht op CZ en J. Haa- ker, Badhoevedorp op CZ. Majoor Flinterman, Leeuwarden, bewees, dat hij ook op de begane grond met "een tweewielige BSA zijn mannetje staat en veroverde met één strafpunt een zilveren medaille. Een bronzen medaille ,behaalden B. Jansema, Hengelo op CZ, II. van Dinter. Arnhem op CZ en Lichtenbeld, Den Haag op CZ. De Nederlandse vaasploeg', welke Zater dag met vijf strafpunten voor de snelheids proef startte, heeft dank zij het oordeel kundig rijden op de seineii van de mana gers, zonder onnodig risico te nemen, de derde plaats bezet, hetgeen bij een deel neming van veertien sterke ploegen van alle nationaliteiten zeker een uitstekend resultaat mag worden genoemd. Kegelen Concours te Haarlem De stand van het nationaal kegelcon cours dat te Haarlem ter gelegenheid van het jubileum van de Nederlandse Kegel bond wordt gehouden luidde Zondag avond: Korpswedstrijd vijftallen heren: 1. „50 Keigeleers", Maastricht 333; 2. DIG, Arn hem 316; 3. STIK, Maastricht 313 (47, 13); 4. De Kollefit, Maastricht 313 (47, 8); 5. De Woudlopers, Schiedam 309; 6. Rich ten en Rollen, Haarlem 305. Korpswedstrijd drietallen heren: 1. „Haarlem" 183 (30, 5); 2. VW, Den Haag 193 (28); 3. Olympia, Den Haag 182 (29, 6); 4. Woudlopers, Schiedam 179 (29, 8); 5. HVK, Haarlem 179 (^28, 8). Jubileum-wedstrijd: 1. Van der Gaar den, Rotterdam 123; 2. De Haas, Schagen 115; 3. Walvoort, Aalten 114. Vaste baanwedstrijd heren: 1. Leuflcens, Meerssen 45; 2. Zeef, Zuidbroek 44; 3. Drupsteen, Haarlem 4 x 43; 4. Wevers, Maastricht 3 x 43. Vaste baanwedstrijd dames: 1. mevrouw Van Schaik, Heemstede 40; 2. mevrouw Landa, Den Haag 38; 3. mevrouw Van der. Werff, Haarlem 35. Vrije baanwedstrijd dames: 1. mevrouw Landa, Den Haag 43 (42); 2. mevrouw Van der Werff, Haarlem 43 (39); 3. me vrouw Van der Storm, Haarlem 42, Vrije baanwedstrijd Hamburgertelling heren: 1. Stubbe, Hengelo (O.) 2 x 120 (98); 2. De Dood, Haarlem 2 x 120 (94); 3. Timmer, Brummen 1 x 120. - Vrije baanwedstrijd dames Hamburger telling: 1. mevrouw Van der Werff, Haar lem 104; 2. mevrouw De Haan, Haarlem 100; 3. mevrouw Kaasenbrood, Haarlem Tsjechoslowaaks geestelijke verandert van mening Mgr. Ondarek steunt regeringsplannen Het Tsjechoslowaakse nieuwsagentschap Ceteka heeft een verklaring gepubliceerd die toegeschreven wordt aan dr. Frantisek Ondarek, Apostolisch beheerder van Ceske Tesin, waarin deze zijn steun aan de ker kelijke overheid intrekt en de regeririgs- politiek t.a.v. de kerk steunt. (Ceske Tesin is het Tsjechische deel van de stad Te- schen. Het andere deel is Pools). Dr. Ondarek bevond zich op 14 Augus tus te Tranava in Slowakije bij de wij ding van twee nieuwe bisschoppen. Zijn handtekening komt voor op het memo randum van de bisschoppen aan de rege ring d.d. 14 Augustus, dat een veroorde ling behelst van de nieuwe wet, waarbij de staat het toezicht op alle kerken over neemt. In de door Ceteka gepubliceerde verklaring wordt gezegd, dat Ondarek zijn ondertekening van het memorandum ongeldig heeft verklaard. Ondarek zou in de aan hem toegeschreven verklaring de „terreurmethoden", die de kerkelijke overheid zou gebruiken om handtekenin gen te verkrijgen voor protesten tegen de staat, veroordeeld hebben. In aansluiting op dit bericht, vermeldt Reuter nog, dat Mgr. Ondarek telefonisch de verklaring van Radio-Praag, dat hij het wetsontwerp- betreffende de kerken heeft goedgekeurd, bevestigd heeft. Hij zeide echter, dat hij slechts met die pun ten van het wetsontwerp instemt, die over de materiële positie van de priesters handelen. Hij had tevens besloten, dat de priesters onder zijn beheer geen kerke lijke protestbrieven hoeven te onderteke nen, daar hij zijn priesters niet in moei lijkheden wilde brengen. De met regeringsinstemming werkende „Katholieke Actie" heeft besloten de vie ring van de 28ste September, de feestdag van de nationale Tsjechische heilige, Wenceslaus, over te nemen, om de tradi tie van St. Wenceslaus „te zuiveren van invloeden uit de Duitse bezetting". Het comité wijst op de opvatting, dat Wenceslaus pro-Duits zou ziin geweest omdat hij Duitse priesters naar Bohemen had gebracht. Daarnaast zou Wenceslaus de diensten in de Slavische taal hebben gehouden en het is op deze Slavische tra ditie, dat men thans de nadruk wil leggen. Waarnemers te Praaggeloven, dat de regering dooi' de „Katholieke Actie" zal trachten het Katholicisme in Tsjecho- Slowakije tot een inheemse en Slavische godsdienst te maken. Deze mening wordt versterkt door de herhaalde verwijzingen van de Communistische pers naar het Vaticaan als een „buitenlandse politieke macht". Geheime bisschopswijding Gisteren is te Praag voor de derde maal zonder toestemming, van de regering een Rooms-Katholieke bisschop gewijd. De nieuwe bisschop, die hulpbisschop van de Tsjechoslowaakse primaat is ge worden, is de 33-jarige voormalige Praag se kapelaan Matousek. Mgr. Antonin Eltschner, een oudere hulpbisschop van Mgr. Beran, verrichtte de ceremonie. Er zijn geen berichten over de aanwezigheid van andere kerkelijke hoogwaardigheids bekleders. De kerk had de burgerlijke autoriteiten toestemming verzocht om de consecratie in de St. Vituskathedraal te Praag te ver richten. Zij heeft echter geen antwoord BINNENLAND Het ministerie van Economische Za ken dringt er nogmaals op aan, dat men zoveel mogelijk reeds thans zijn brand- stoffenrantsoen en eventueel bonvrije brandstoffen in huis neemt en daarmede niet wacht tot het invallen van de koude. Het niet tijdig afnemen van brandstoffen kan stagnatie in de distributie veroorzaken, waardoor voor betrokkenen in de winter moeilijkheden zullen ontstaan. Het strijdkrachtenprogramma van Radio-Palembang opent voor familieleden en verloofden van de militairen op Zuid- Sumatra de mogelijkheid, Nieuwjaars groeten op te geven. De groeten zullen worden uitgesproken in de nacht van Oud op Nieuw en moeten worden opgegeven aan Radio-Palembang, Talang Djawa 7 te Palembang. Op de enveloppe dient „Nieuw jaarsgroeten" te worden vermeld. De oud-gouverneur van Suriname, dr. W. Huender, is ter observatie en behan deling opgenomen in het St. Antonius Ziekenhuis te Utrecht. Verwacht wordt, dat dr. Huender over enige weken uit het hospitaal wordt ontslagen en zich voor verder herstel van gezondheid naar Zwit serland zal begeven. Het politie-onderzoek naar de daders van de overval op de Boerenleenbank te IJsselmonde heeft nog geen resultaat op geleverd. De assuradeuren van de bank hebben een beloning van tien procent van het terecht te brengen bedrag uitgeloofd aan hen, die aanwijzingen kunnen verstrek ken, welke tot aanhouding van de daders leiden. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Heiloo hebben het maken van een riolering in het Noordelijk ge deelte van Heiloo opgedragen aan fa. D. R. de Jong en W. Borst te HaarlemBakkum voor een som van f 135.892. Mr. dr. J. H. Ekering te Haarlem wordt door B. en W. aanbevolen voor de benoeming tot tijdelijk leraar in de Staats wetenschappen aan d'e HBS voor meisjes. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal niet Vrijdag maar Donderdag a.s. spreekuur' houden van 10 tot 12 uur. De avond van de Volksuniversiteit te Haarlem, waaraan Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck zouden medewerken, kan wegens ziekte van Georgette Hagedoorn niet doorgaan. Hij is uitgesteld tot 16 November. De Academie voor Voortgezet Econo misch Onderwijs te Haarlem heeft, als vorige jaren, enige beurzen beschikbaar voor cursisten, voor wie de betaling van het cursusgeld bezwaren oplevert en die voldoende aanleg voor het volgen van het onderwijs blijken te bezitten.^ Vooi' inenting van jonge kinderen tegen pokken blijft de Geneeskundige Dienst te Haarlem één keer in de maand zitting hou den. Dit geschiedt evenwel op de le Dins dagmiddag van elke maand; niet op de le Woensdag, zoals wij Vrijdag (door een ons gedane onjuiste opgaaf) mededeelden. In het cultuurcentrum „De Stompe Toren" te Spaarnwoude zal dé Haerlemsche Musyckkamer" onder leiding van André Kaart Zaterdagavond bij kaarslicht musi ceren. I-Iet programma vermeldt werken van Purcell,. Geminiani, Handel, Bach en Haydn. ontvangen. De kerkelijke autoriteiten verklaarden, dat men het in verband met de aan Mgr. Berap opgelegde beperkingen beter vond de ceremonie in alle stilte elders te houden. Schrijfster Truida Kok overleden Op tachtigjarige leeftijd is Zondagoch tend na een korte ziekte te Hilversum over leden mevrouw G. -H. Wilbrink Hoitsema- Kok, die onder haar meisjesnaam Truida Kok een groot aantal meisjes- en kinder boeken schreef. Reeds op zeventienjarige leeftijd publi ceerde zij haar eerste boek en sindsdien verschenen geregeld boeken van haar, voornamelijk jeugdboeken, maar ook feuil letons. Ter gelegenheid van haar tachtigste verjaardag op 17 April j.l. verscheen haar laatste werk, een meisjesboek, dat zij vorig jaar schreef, „Dinie neemt de leiding". Haar meest bekende boeken zijn: „Flora van Marcksveld", „Biene van Edoma" en „De kleinkinderen van mevrouw West- land". Agenda voor Haarlem MAANDAG 19 SEPTEMBER Palace: „Gekroonde slaven", 18 j2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zaken gaan voor het meisje", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Hamlet", 14 j., 2.15, 8 uur. Spaarne: „Vechtende wakers", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „La Traviata", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De onsterfe lijke wals", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 20 SEPTEMBER Grote Kerk, Orgelconcert, 8 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 17) Weet je wat die dwaze juffrouw Brendall van ons de afgelopen weekend gepresteerd heeft?, vroeg mevrouw Far raday plotseling, en Alma voelde het bloed naar haar wangen stijgen. Nee. Murray Farraday keek verwon derd. Ze heeft zich verloofd. Werkelijk? Hij leek volkomen onge ïnteresseerd. Ik heb haar verteld, dat we hier niet erg hoog over huwelijken denken, zei me vrouw Farraday met een klein boosaardig lachje. Ik hoop dat ze begrijpt, dat u geen autoriteit op dit gebied bent en dat u al leen voor u zelf kunt spreken, antwoordde hij met een effen gezicht. Voelend., dat ze zich in het gesprek moest mengen, keek Alma op. Ik begin al heel goed te begrijpen, wanneer mevrouw Farraday het ernstig meent of een grapje maakt, zei ze glimlachend en meer op haar gemak lijkend, dan ze in werkelijkheid was. Onzin, dat weet niemand ooit, zei mevrouw Farraday. Ik weet het soms zelf niet eens. En tot haar zoon: Het hindert helemaal niet, Murray. Ze trouwt voorlopig nog niet, omdat ze erg aan haar familie hangt, die haar nodig heeft. Ze denkt, dat die niet zonder haar kan, wat natuurlijk volkomen waanzin is, maar wat mij heel goed uitkomt. Wel ik ben blij, juffrouw Brendall, dat we u niet onmiddellijk weer kwijt I zullen raken, zei hij beleefd. Maar Alma I had sterk de indruk, dat hij het gesprek over haar privé-aangelegenheden weinig j belangrijk vond, en ze kon hem daarin geen ongelijk geven. Op dat moment werd aller aandacht opgeëist door iets wat eenvoudig niet te negeren was. Een auto was met veel la waai voorgereden en even later klonk een luide stem in de hall, die één van de be dienden riep. Je vader is thuisgekomen, merkte mevrouw Farraday tot haar zoon op, alsof zij hiervoor geen verantwoordelijkheid op zich kon nemen en alsof het niets met haar te maken had. Laten we hopen, dat hij een prettig partijtje golf heeft gespeeld, i anders is hij niet te harden, j Voor zover _Alma het kon horen, rea- geerde Murray hierop niet, en een ogen- I blik later kwam een lange, zwaar gebouwde man van ongeveer 60 jaar de kamer bin nen. Hij droeg een uitstekend zittend tweed pak en leek wonderlijk veel op Murray, alleen was alles aan hem zwaarder, grover en verweerder. Maar de lengte, de heldere, enigszins gedesillusioneerde ogen, en de autoritaire manier van optreden, waren ge- j heel gelijk. Muri-ay was alleen verfijnder, hetgeen hij waarschijnlijk aan de gracieuze I sierlijkheid van z'n moeder te danken had. i Hallo Sonja. De oude heer Farraday boog zich over zijn vrouw en kuste haar op een veel slordiger en ruwere wijze dan I Murray dit gedaan had. En tot zijn zoon zei hij: Zo, hoe gaan de zaken? Mevrouw Farraday had hem een koele wang toegekeerd en beantwoordde z'n groet met een vaag: Hallo Nat. Op hetzelfde moment antwoordde Murray: Alles loopt prima. Het Cunningham-contract is voor elkaar. Werkelijk? Je hebt geluk gehad hè? Nee. Er was even een glimlach op Murray's gezicht, die onmiddellijk weer verdween. Geen geluk, maar doorzicht en volharding. Juffrouw Brendall, mag ik u even mijn vader voorstellen? Alma voelde, hoe een snelle, doordrin gende blik op haar gericht werd, en daarna zei meneer Fartfaday sr.: Maar dit is niét dat Brendall-meisje, dat ik ken, is 't wel? Nee, deze juffrouw Brendall is de zuster van mijn secretaresse, legde Murray uit. En Alma was hem intens dankbaar voor het feit, dat hij Eva spaarde en niet sprak van zijn ex-secretaresse. Ze voelde dat ze niet graag over dat onderwerp door de oude heer Farraday ondervraagd zou worden. Juffrouw Brendall is aangenomen als mijn secretaresse-juffrouw-van-gezelschap, merkte mevrouw Farraday op,, terwijl ze druk in haar borduurzak begon te zoeken. Waar heb je die voor nodig?, grin nikte haar echtgenoot, die de euvele moed nam haar even plagend in haar oor te knijpen. Om, zoals dat heet mij op aange name wijze gezelschap te houden en secre taresse-werkzaamheden voor mij te ver richten, als ik dat nodig mocht vinden, antwoordde mevrouw Farraday koel. En ze draaide haar hoofd met zo'n gebaar van ontstemdheid af, dat Alma dacht: Nu is hij al meer dan 30 jaar met haar ge trouwd en nóg schijnt hij niet tot het besef gekomen te zijn, dat ze van z'n grapjes niet houdt. Hebt u prettig gegolfd, vader?, vroeg Murray. En als Alma er niet zo zeker van was geweest, dat ook hij ongevoelig op dit gebied was en tè onverschillig om het ge sprek tactvol in een andere richting te leiden, dan zou ze gedacht hebben, dat hij met opzet een ander onderwerp aansneed, om z'n vaders aandacht van mevrouw Far- raday's ontstemdheid af te leiden. Ja, ik heb werkelijk heel goed ge speeld, ging de oude heer Farraday hierop onmiddellijk in. Het is een prachtige baan in Arrowdale. Je moet er ook eens een weekend heen gaan. Ja, dat ben ik zeker van plan. Nat, zei mevrouw Farraday, die nog steeds in haar borduurzak zocht, voordat je naar boven gaat om je te verkleden, praat dan even met Dawson over wat er met die twee oude pruimenbomen gedaan moet worden. Hij is nog ergens in de tuin. Dat kan morgen ook wel, antwoordde haar echtgenoot. Nee, werkelijk niet, hij begint er echt over te zeuren en wilde vanmorgen al decideren. Tegensputterend liep de oude heer Farraday naar de openslaande deuren. Ga met hem mee, Murray, en zorg ervoor, dat een en ander goed wordt afge sproken. Mevrouw Farraday maakte een kort ge baar met haar hoofd, waarop haar zoon even zijn wenkbrauwen optrok. En met bijna onmerkbaar strakker op elkaar ge klemde lippen, volgde hij zijn vader de tuin in. Toen hun voetstappen niet meer hoor baar waren, keek mevrouw Farraday op naar Alma. En doodkalm maar met grote aandrang in haar stem vroeg zé: Vlug", juffrouw Brendall, weet u, wat ik met die brief heb gedaan? Ik kan 'm niet vinden. De.brief? Ja ja, de enige brief die er bij de post was. Verder waren er alleen maar reke ningen, weet u wel! Ik geloof, dat u hem naast u neer hebt gelegd. Nee, zo dwaas kan ik niet geweest zijn. Mevrouw F arraday sprak ongeduldig, hoewel Alma's opmerking niets zonder-r lings inhield. Het wonderlijkste van alles en voor Alma onbegrijpelijk, was dat me vrouw Farraday's stem angstig en nerveus klonk. HOOFDSTUK V. Met dezelfde methodische zorgvuldig heid, waarmee''ze Pansy's verloren spullen placht op te zoeken, onderzocht Alma thans de plaatsen, waar de verloren brief zich zou kunnen bevinden. Ze kon niet als tegen Pansy zeggen: Wind je nu maar niet op. We zullen het heus wel vinden. Maar ze merkte wel, dat mevrouw Farraday's onverklaarbare agitatie aanmerkelijk ge kalmeerd werd door haar zelfbewuste ma nier van optreden. Toen ze de brief niet op de meest voor de hand liggende plaat sen had kunnen vinden, begon -ze de min der waarschijnlijke mogelijkheden na te gaan. Kijkt u eens, of u de brief mis schien tussen de sofakant hebt laten glij den, tussen het losse kussen en. Ik heb 'm!, riep mevrouw Farraday opgewonden uit en ze lachte opgelucht. Inderdaad bleek de brief te zijn op de plaats, die Alma aangewezen had. Ge lukkig. En haar werktas openmakend, ver borg ze de brief tussen de veelkleurige strengen zijde. Dat was erg pienter van u. Hoe kwam u op dat idee? Pansy verliest nogal vaak een en ander, legde Alma vriendelijk uit. Ik ben 't gewoon grammaticaboeken op het laatste moment, voordat ze naai' school moet, te rug te vinden, terwijl Pansy als een dolle om me heen staat te draaien, met opmer kingen, dat ze haar schoolcarrière onmo gelijk af zal kunnen maken zonder dat ene boek, en dergelijke. Alma lachte haar, zonder het zich be wust te zijn, op toegeeflijke wijze toe. Iemand, die iets kwijt is, is natuurlijk op gewonden, antwoordde ze. Het is heel ge makkelijk om als buitenstaander kalm te blijven, als het verloren object niet van bijzondere waarde voor je is. Mevrouw Farraday keek haar even aan, alsof ze niet helemaal zeker was, wat Alma precies bedoelde met deze opmerking. Ik was helemaal niet zo geagiteerd als ik 't voor liet komen, zei ze snel. Het komt alleen maar, omdat ik het nu eenmaal hoe dan ook vreselijk vind iets kwijt te zijn. Dat begrijp ik, zei Alma. Het ging haar tenslotte ook verder niet aan, of de oorzaak van mevrouw Farraday's ontsteltenis niet zozeer was gelegen in het zoekraken van die brief, als wel in de angst, dat haai' man en zoon hem zouden vinden, Overigens kan ik me niet voorstel len, wat dat er dan nog toe zou doen, dacht Alma, Ze zien er geen van beiden uit als mensen, die andermans brieven zouden lezen. En verder kan er niets bij zonders in gestaan hebben, als het tenmin ste niets anders was dan wat ze nje. ver telde: een dringende uitnodiging van een goede vriendin! Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6