Haarlems Dagblad De Millioenen Belgische franc in waarde verminderd tot 50 franc voor een dollar Thans 13 franc in een gulden Algemene Vergadering der UNO koos de Philippijn Romulo tot president „Wij zullen ons niet neerleggen bij afscheiding Oostelijke gebieden" „De Nederlands-Indonesische Unie zal werken door middel van ministersconferenties" ft4e Jaargang No. 19352 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14325. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Woensdag 21 September 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn Oprechte Igaadctnethc Courant (Inno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom |N DE- BONDIGE TOESPRAAK, waarin [minister Lieftinck gisteren de Tweede Kamer mededeling deed van het besluit lot devaluatie van de gulden ten opzichte ,-an de dollar (in dezelfde krachtige mate paarin Engeland dat heeft gedaan) komen ;ommentaren voor, die nog wel eens extra jaar voren gebracht mogen worden. De ninister van Financiën heeft gezegd dat ie verarming van West-Europa, vergeleken net de welvaarts-toestand in de Verenigde Haten, te eniger tijd moest worden gerea- iseerd. Daar blijkt uit dat hij zich ten aan- lien van de uitwerking van de Marshall- iulp geen te grote voorstellingen heeft jemaakt. Sommigen hebben dat wel ge- laan. Sommigen hebben verwacht dat die mlp. voor het grootste deel niet in de vorm ran leningen maar om niet verschaft, „het ;erschil zoa opvangen" en de Europese ;chterstand overbruggen zodat tegen de ijd, waarop het Plan Marshall zal zijn uit- ewerkt, West-Europa geheel op eigen rachten en met een gehandhaafde levens- itandaard zou kunnen voortleven. Anderen ebben dit grote optimisme niet kunnen elen. Nauwkeurig de loop der gebeurte- lissen voorzien kon niemand. In de laatste lijd is steeds duidelijker gebleken dat men ran het Plan-Marshall, ondanks de onmis- are steun die het verleende, geen wonde en moest verwachten en dat ook voor ons and er niet op gerekend kon worden dat liermee de kloof zou worden overbrugd. Us men dit nu verbindt aan de onzeker- leden, door de devaluatie veroorzaakt Ie begroting 1950 met de Millioenen-nota feitelijk een slag in de lucht geworden - denkt men meteen aan de passage in de 'Troonrede, die voldoening uit over het feit iat de begroting voor het eerst sluit, maar aar meteen een domper op zet. Op diu omper is op deze plaats gisteren al de aan- acht gevestigd: de blijdschap wordt ge- 1 emperd door bezorgdheid over het hoge !iiveau, waarop de uitgaven en de midde- :n tot dekking daarvan zich bevinden. Er waarlijk aanleiding om die bezorgdheid e uiten met betrekking tot de conjunctuur- hase, waarin de wereld zich bevindt. De N. R. C. heeft hieromtrent gisteren ipgemerkt: „Inderdaad: zonder reserves n met een tot het uiterste aangedraaide «lastingschroef zouden wij een nieuwe epressie ingaan. Deze toestand is kortweg lenauwend te noemen." Het Parool heeft ezegd: „Er zit niet veel anders op dan paren, harder werken, minder consumeren, neer investeren, daarin heeft professor ieftinck gelijk, daarin heeft „de economie" elijk. Maar waai' moet men zich met roefheid afvragen, is de plaats van de nêns temidden van dit alles?" Hetgeen zich aandient, hetgeen sinds de levrijding als een onvermijdelijkheid in het 'ooruitzicht heeft gelegen en ook hier her- laaldelijk is genoemd, is een verlaging van lè algemene levensstandaard. Een pijnlijk 11 een uiterst moeilijk proces, dat toch on- ntkomelijk blijkt te zijn. Na een grote oor- og is het aanvankelijk onaanvaardbaar mdat de menselijke natuur vergoeding oekt voor het geledene. Wij hebben meer an vier naoorlogse jaren achter de rug; rij zullen eraan moeten geloven. Het zou rger zijn als het geen hoop en geen nieuw itzicht bood. Dié is er: de verarmde oude van West-Europa hebben nieuwe relvaartskansen genoeg als zij hun belan- en verenigen. Ook als men van al die lan- 1 ien zou moeten zeggen dat op het ogenblik .ij „zonder reserves" waren zou men eraan 11 noeten toevoegenWest-Europa als 0 eheel is dat zeker niet, zodra het meer dan en geografische aanduiding wordt. Minister Lieftinck heeft aan het slot van ijn rede een paar gunstige overwegingen n de toestand, door de devaluatie ontstaan, elicht. Dat zoveel landen de verhouding an hun geldeenheid tegenover de dollar ewijzigd hebben heeft „enigszins de strek- - ing" zo heeft hij het uitgedrukt de evolgen van deze devaluatie-golf te ma- 2 igen. Dat is duidelijk. Uit de landen, die in iezelfde mate als wij gedevalueerd hebben, nnnen wij tegen dezelfde koers als voor been blijven betrekken; uit de landen die iet in geringer mate hebben gedaan tegen ien koers, die in elk geval gunstiger is dan vij nu tegenover de dollar staan. Dit laat- ite gold gisteren b.v. al voor Frankrijk en lu ook, sinds de Belgische devaluatie is ■angekondigd, voor onze Zuiderburen. Tenslotte heeft minister Lieftinck opge- lierkt dat de' devaluatie in èen zo groot lantal landen de weg baant tot verruiming /an de wereldhandel, waarvan de welvaart ;an Nederland in zo sterke mate afhanke- ijk is en tot nauwer internationale samen werking op economisch gebied. De beteke- ïis van het eerste punt kan op dit ogenblik ioor niemand geschat, maar kan zeker niet u mderschat worden; die van het tweede is der gisteren al. betoogd. Dit alles moet piringen tot nauwer samenwerking, in de perste plaats in West-Europa. Niet alleen economisch gebied: men zal verder j aoeten gaan om te kunnen slagen.^ letgische senaatscommissies hccoord met volksraadpleging Sl De Belgische Senaatscommissies voor fustitie en Binnenlandse Zaken hebben het wetsvoorstel van senator Struye tot het o ïouden van een volksraadpleging over de erugkeer van koning Leopold aangenomen met 23 (kath.) tegen 14 stemmen (soc.) bij It I onthoudingen (lib.), it Bij de discussie verklaarden de socialis- II en, dat zij in principe tegenstander blij den van. een volksraadpleging, daar zij ;t ieze in strijd achten met de grondwet. Zij c ïouden evenwel bereid zijn hun medewer- u ;ing te verlenen, indien van te voren werd bepaald, dat de koning G6 procent van de temmen in het land op zich zou moeten m verenigen om naar België te kunnen terug seren. De liberalen verklaarden, dat zij rich van stemming hebben onthouden, om- dat zij zich hun beslissing wensen voor te cl behouden. .e' Voor Hongkong? Het Britse schip „Unicom" is uit Devon- port te Glasgow aangekomen. Het schip zal daar 100 vliegtuigen aan boord nemen, die Uen Britse luchtbasis in het Verre Oosten ris bestemming hebben. Er wordt de groot- ste geheimzinnigheid betracht omtrent e nummers, typen en bestemming der vlieg tuigen. Zelfs de bootwerkers, die met het bladen van de „Unicorn" zijn belast, weten 11 niet waarheen de toestellen worden ver- 51 voerd. Na een in de afgelopen nacht gehouden kabinetsraad heeft Liebaert, de Belgi sche minister van Financiën, verklaard, dat van 22 September af de officiële koers van de Belgische franc ten op zichte van de dollar van 43.8275 op 50 franc wordt gebracht. De koers van de Belgische franc ten opzichte van het pond sterling zal van 176 tot 140 franc verlaagd worden. De verhouding francgulden Js thans: 13 1. In een bericht uit Luxemburg wordt ge zegd, dat een woordvoerder van het Lu xemburgse ministerie van Economische Zaken verklaard heeft, dat de Luxemburgse franc, die gebonden is aan de Belgische franc, „hoogstwaarschijnlijk" gedevalueerd zal worden. Hij zeide verder, dat later in deze week nauwkeurige bijzonderheden bekend gemaakt zullen worden. Hedenmorgen vroeg was de toestand aldus, dat een en twintig landen besloten hadden het Britse voorbeeld van devaluatie te volgen. Deze landen zijn: Australië, Bir ma, Canada, Ceylon, Denemarken, Egypte, Finland, Frankrijk, Griekenland, Neder land, Hongkong, IJsland, India, Indonesië, Eire, Israel, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zuid-Afrika, Zweden en België. Verwacht wordt, dat ook de West-Duitse mark binnenkort gedevalueerd zal worden. Irak kondigde aan, dat in de loop van Woensdag een beslissing ten aanzien van zijn munt verwacht werd. Over de beslissing van Argentinië, Clüli, Portugal, Spanje en Uruguay verkeert men nog in het onzekere. Pakistan is het enige land van het ge menebest, dat zich tegen devaluatie heeft uitgesproken. Oostenrijk, Oost-Duitsland, Japan, Perzïë en Polen verklaarden reeds eerder, niet tot devaluatie te zullen over gaan. Het is waarschijnlijk, dat de onzekerheid over de toekomstige pariteit van de Argen tijnse peso nog enige tijd zal blijven be staan. daar de autoriteiten onverschillig schijnen te staan tegenover de herzieningen in het buitenland. Functionarissen van de bank van Portu gal deelden gisteren mede, dat nog steeds gewacht wordt op een beslissing, van de regering ten aanzien van de wisselkoers van de escudo. In financiële kringen is men algemeen van oordeel, dat de escudo zal worden gedevalueerd, doch in mindere mate dan het pond sterling. Het hoofd van de exportafdeling van de economische commissie voor de Russische zóne van Duitsland heeft te kennen ge geven,, dat de Oost-Duitse mark niet zal worden gedevalueerd. De Tsjechoslowaakse minister van Finan ciën heeft in de ministerraad verklaard, dat Tsjechoslowakije niet tot devaluatie zal overgaan. De wisselkoers voor het pond sterling is gebracht van 200 op 139,5 kronen Het internationale monetaire fonds heeft bekend gemaakt, dat Griekenland de koers van de drachmen heeft gedevalueerd van 10.000 drachmen per dollar en 32.000 drachmen per pond sterling tot 15.000 en 42.000. Voor de opening van de Algemene UNO- vergadering verklaarde minister Stikker gistermorgen, dat de mate waarin het pond sterling is gedevalueerd hem heeft ver baasd en naar zijn mening „te ver" is ge gaan. De minister deelde mede, dat hij zo mo gelijk op het einde van deze week naar Nederland zal terugkeren. Drs. A. Oudt, staatssecretaris van Finan ciën, heeft voor de radio bekend gemaakt, dat ook de Indonesische gulden wordt ge devalueerd. Hij zeide, dat de Indonesische delegatie ter Ronde Tafel-conferentie voor af over deze devaluatie was ingelicht. Daal de Nederlandse gulden met eenzelfde per centage devalueert blijft de verhouding van de Indonesische gulden ten opzichte van de Nederlandse gulden gelijk. Geen devaluatie in Suriname en Curasao De voorzitter van het college van alge meen bestuur van Suriname, de heer De Miranda, heeft het volgende medegedeeld: „Het bestuur van Suriname is van mening, dat er onder de huiclïge omstan digheden geen aanleiding bestaat tot ver mindering van de waarde der Surinaamse gulden, dat derhalve niet tot devaluatie van de Surinaamse gulden zal worden over gegaan". Naar de vertegenwoordiger van het ANP te Curasao uit betrouwbare bron verneemt, is te verwachten, dat de Curagaose gulden niet zal devalueren, hoewel dienaangaande nog geen definitieve beslissing is genomen. Als een gevolg van de koersgarantie wor den de Nederlandse Antillen niet benadeeld door de devaluatie van de Nederlandse gulden voor wat betreft de vorderingen op Nederland en ook terzake van de lopende transacties ontstaat er geen nadeel. Met het gebruikelijk ceremonieel is gistermiddag door Koningin Juliana de officiële opening verricht van de zitting der Staten Generaal in de Ridderzaal. Hare Majesteit tijdens het uitspreken van de Troonrede. Naast haar Prins Bernhard. Militaire Willemsorde voor wijlen president Roosevelt De Nederlandse ambassadeur in de Ver enigde Staten dr. E. N. van Kleffens, heeft Dinsdagmiddag tijdens een plechtigheid ten huize van mevrouw Roosevelt te New York de versierselen en oorkonden behorend bij het Grootkruis van de Militaire Willems orde overhandigd aan de echtgenote van \yijlen president Franklin D. Roosevelt, aan wie de orde posthuum is verleend als er kenning van de belangrijke bijdrage tot de geallieerde overwinning en bevrijding van Nederland en Indonesië, waarin de Ameri kaanse strijdkrachten een groot aandeel hadden. Bij de plechtigheid was niemand anders dan mevrouw Roosevelt en dr. Van Klef fens aanwezig. De laatste gaf een uiteen zetting van de betekenis en geschiedenis van de Willemsorde. Bij de versierselen overhandigde de Ne derlandse ambassadeur tevens een per soonlijk schrijven van Koningin Juliana. Mevrouw Roosevelt verklaarde, dat de onderscheiding een grote eer was en be tuigde haar hartelijke dank. Zij zeide, dat de versierselen en oorkonden zullen ge plaatst worden in de „Memorial Library" van Hyde Park, Roosevelts residentie. „Ik hoop dat deze zitting de naam van vredesvergadering zal verdienen" Onder tijdelijk voorzitterschap van Nor- Vladimir Clemenlis, de Tsjechoslowaakse man J. Makin, de Australische ambassa deur in de Verenigde Staten is Dinsdag de vierde zitting van de Algemene Vergade ring der UNO geopend. De laatste voorzitter, de Australische minister van Buitenlandse Zaken dr. Her- bert Evatt, had bericht gezonden dat hij niet aanwezig kon zijn. De openingsvergadering werd bijgewoond door de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Engeland, de Sovjet-Unie en Frankrijk. Generaal Carlos Romulo (Philippijnen) werd tot voorzitter van de Algemene Ver gadering gekozen voor deze zittingsperiode. Er werden vijf stemmen tegen hem uit gebracht, namelijk die" van de Sovjet- groep. Deze landen gaven hun stem aan Verklaring van dr. Adenauer: Devaluatie van de mark aangekondigd BONN, 20 September (Reuter) Heden middag heeft de bondskanselier van de West-Duitse republiek, dr. Konrad Ade nauer, voor het West-Duitse parlement een regeringsverklaring afgelegd, waaraan het volgende is ontleend: Dr. Adenauer deelde de Bondsdag mede, dat de devaluatie van het pond sterling vermoedelijk een herwaardering van de Duitse mark tengevolge zal hebben. Na erop te hebben gewezen, dat de Wes telijke grens van Polen op de overeenkomst van Potsdam slechts voorlopig, in afwach- Na het uitspreken van de Troonrede verlaat Koningin Juliana de Ridderzaal ie De/v Haag. Op de voorgrond de goudenkoets. ting van het uitschrijven van een confe rentie voor het opstellen van een vredes verdrag met Duitsland, is vastgesteld, zeide dr. Adenauer: „Wij kunnen ons onder geen enkele omstandigheid neerleggen bij een eenzijdig besluit door de Sovjet-Unie en door Polen, om deze gebieden van ons land te scheiden. Wij zullen niet ophouden met op ordelijke en wettige wijze onze eis naar voren te brengen, dat deze gebieden weder om aan ons moeten wordfen teruggegeven. De West-Duitse regering zal aan de geal lieerde regeringen een memorandum over deze aangelegenheid doen toekomen, waar in alle juridische en feitelijke aspecten van de zaak zullen worden belicht. Voorts verklaar ik. dat, wanneer ik zeg dat wij in vrede met de Sovjet-Unie en met Polen wensen te leven, dit gebaseerd is op de veronderstelling, dat deze beide staten ons onze rechten zullen laten .en dat zij onze Duitse landgenoten in de Oostelijke bezettingszone en in de Oostelijke sector van Berlijn zullen toestaan in vrijheid het leven te leiden, dat overeenkomt rhet de wijze waarop zij groot gebracht zijn en met hun overtuiging. Het uitwijzen van onze landgenoten uit de gebieden ten Oosten van de Oder- Neisse-lijn is rechtstreeks in strijd met de overeenkomst van Potsdam. Er worden nog millioenen Duitse krijgs gevangenen in de Sovjet-Unie vastgehou den. Wij doen een beroep op hen wie het aangaat, deze mannen naar hun vaderland te doen terugkeren. De zuivering wordt beëindigd. De fede rale West-Duitse regering zal overwegen, of er een amnestie kan worden afgekondigd voor vergrijpen, welke tijdens en na de oorlog zijn bedreven. Het is ook mogelijk, dat de West-Duitse regering er bij de geal lieerde Hoge Commisarissen op aan zal dringen een amnestie af te kondigen voor personen, veroordeeld door militaire ge rechtshoven, met uitzondering van hen. die veroordeeld zijn voor daadwerkelijk in dienst der nationaal-socialisten of tijdens de oorlog begane misdrijven." De kanselier maakte nog bekend, dat de distributie van brandstoffen per 1 Januari zou worden opgeheven. Europese eenheid en Saargebicd Adenauer verklaarde uit naam van alle Duitsers de wens te kunnen uiten, dat Duitsland zo spoedig mogelijk in een Euro pese unie zou worden opgenomen. Met be trekking tot Frankrijk sprak Adenauer over de noodzakelijkheid van vriendschap tus sen Duitsland en Frankrijk. Hij merkte evenwel op. dat het Saargebïed het recht had over zijn eigen toekomst te beslissen. Hij gaf toe, dat Frankrijk economisch zeer veel belang had bij het Saargebied, doch Duitsland heeft zowel economische als na tionale belangen in het gebied. Berlijn moet onder geen beding in de steek gelaten wor den. Tenslotte verklaarde Adenauer dat niet kon worden geduld, dat na al wat in Duitsland gebeurd is, de Joden nog steeds vervolgd en veracht worden. minister van Buitenlandse Zaken. Tot voorzitter van de politieke commis sie werd gekozen Lester Pearson, de Cana dese minister van Buitenlandse Zaken. Herman Santa Cruz, hoofd van de Chi leense delegatie, werd voorzitter van de economische commissie. Dr. Carlos Stolk (Venezuela) werd met algemene stemmen tot voorzitter van de sociale commissie gekozen. Hernod Lannung (Denemarken) werd lot voorzitter van de trustschapscommissie gekozen met 50 tegen 7 stemmen (voor de Oekraïner Manoeilski). In een door Makin voorgelezen bood schap van Evatt 'beval deze twee aangele genheden in de bijzondere aandacht der afgevaardigden aan: De voortzetting van het kindernoodfonds en de noodzakelijk heid van spoedige ratificatie van de con ventie tegen rassenmoord. In zijn openingsrede zei voorzitter Ro mulo onder meer: „De vorige algemene vergadering is wel eens de vergadering van de mensenrechten genoemd. Ik hoop, dat deze zitting de titel „de vredesvergadering" zal verdienen". Na de verkiezing van de voorzitters der verschillende commissies werd de zitting verdaagd. Alvorens de zitting op te heffen zeide de voorzitter, dat het algemeen debat Woens dagmiddag zou beginnen. Het woord is aan.... Francis Bacon: Men weet iets pas goed als men de oorzaken weet. Doodstraf geëist tegen Rajk en mede-beklaagden De openbare aanklager in het proces te Boedapest heeft heden tegen Rajk en zijn. zeven medebeklaagden de doodstraf ge- eist. Aanklager Alapi, die ook als zodanig in het proces tegen Kardinaal Mindszenty optrad, verklaarde, dat de „kop van de slang verpletterd" moest worden. Hij concludeerde, dat het proces Tito's gehele strategie had blootgelegd. Een ding, aldus verklaarde de aanklager, heeft dit proces duidelijk naar voren ge bracht: „Hij die tegen de Sovjet-Unie is, is ook tegen de vrede en het Hongaarse volk". Dinsdag heeft het gevechtshof te Boeda pest, waarvoor het grote spionnageproces tegen Laszlo Rajk en zijn medebeklaagden wordt gevoerd, een aantal getuigen a charge gehoord, van wie de meeste in arrest zijn. De getuigen tegen Rajk, onder wie zijn zwager, verklaarden, dat Rajk voor de oor log een spion van de politie was en later van de Joegoslavische regering. Een voor malige staatssecretaris van het departe ment van Binnenlandse Zaken verklaarde dat Rajk als minister het werk van dit departement had gesaboteerd. Andere getuigen, onder wie de terug geroepen en gearresteerde Hongaarse mili taire attaché te Moskou, kolonel Nemeth, beschuldigden zichzelf en de beklaagden van verraad en spïonnage. Het was een verrassing voor de buiten landse journalisten, toen de voormalige Joegoslavische perschef te Boedapest, Boarof, onder politiebewaking voor het hof geleid werd. Boarof, die tegen de vele hem bekende buitenlandse journalisten glimlachte, ver klaarde, dat hij enige dagen na de uitban ning van Tito uit de Cominform de leider van het Joegoslavisch-Hongaarse verbond, Milof Moic, had vermoord omdat Moïc, die een agent van de Joegoslavische geheime dienst was, partij voor de Cominform had gekozen en dreigde de andere Joegoslavi sche agenten te verraden. Boarof verklaarde, dat beklaagde Brankof hem bevel tot de moord op Moic gegeven had, wat Brankof echter ontkende. Lucht Voor het begin van de openingszitting j van de Algemene Vergadering der UNO stond Wysjinski in dc vestibule te pra- I ten met de afgevaardigden van Polen, i Tsjechoslowakije, Wit-Rusland en de Oekraine, toen de Joegoslavische minis ter van Buitenlandse Zaken. Edward Kardelj, binnenkioam in gezelschap van ie Joegoslavische ambassadeur. Zonder ook maar een blik op de „Co- •ninform"-groep te werpen, liepen de Joegoslavische afgevaardigden hen voorbij en gingen de vergaderzaal bin- ien. Wysjinski keek hen na cm sci iets tegen 'Jladimir Clementis. de Tsjechoslowaak se minister van Buitenlandse Zaken, vaarna beiden de schouders ophaalden. MOHAMMED HATTA: In beginsel overeenstemming over de positie en functie van de Kroon Drs. Moh. Hatta, voorzitter van de repu blikeinse delegatie ter Ronde: Tafel conferentie en voorzitter van de week der centrale commissie, verklaarde Dinsdagmiddag bij een bezoek aan het perscentrum, dat de samenwer king tussen Nederland en Indonesië in unieverband onderwerp van bespreking is. „De conferentie heeft slechts één onder werp, namelijk de overdracht van de sou- vereiniteit. Dit onderwerp heeft vele as pecten. De moeilijkheden zitten slechts in de uitwerking en concretisering hiervan. Er zal samenwerking zijn tussen Nederland en Indonesië. Deze samenwerking zal er een zijn tussen twee souvereine staten. De unie mag geen „superstaat" zijn. De unie zal, hierover zijn wij het eens geworden, werken door middel van confe renties van ministers der partners. Welke ministers dit zullen zijn, hangt af van de onderwerpen die moeten worden bespro ken.. Hoe dikwijls deze ministers zullen samenkomen hangt eveneens van dc om standigheden af. Zij zullen alleen samen komen over onderwerpen van gemeen schappelijk belang. Over positie cn functie van de Kroon bestaat in beginsel overeen stemming. De besprekingen over de for mulering hiervan zijn nog gaande. Over een eventuele samenwerking tus sen de parlementen is nog geen beslissing genomen. De beslissingen die door de con ferenties van ministers zullen worden ge nomen zijn natuurlijk onderworpen aan de ratificatie van de parlementen der partners. Er zal voorts een paritair samengesteld uniehof van arbitrage zijn, dat beslist bij meerderheid van stemmen en in geval van st^Jdng der stemmen een neutrale derde kan uitnodigen om een beslissing te nemen. Welke deze derde zal zijn zal afhangen van de beslissing van het hof zelf in elk afzonderlijk geval. Of de unie het karak ter van-een internationaal verdrag zal hebben, is nog niet beslist". Voorts deelde Hatta mede, dat de cen trale commissie Vrijdag de voorzitters van de drie secties der financieel-economische commissie zal uitnodigen om verslag van de werkzaamheden van de commissie uit te brengen. De centrale commissie kan dan een overzicht krijgen van ae stand van zaken en van de gerezen moeilijkheden. Het ligt in de bedoeling van de centrale commissie later ook de andere commissies uit te nodigen, om daardoor de centrale commissie in de gelegenheid te stellen mid delen te beramen tot bespoediging van de besprekingen. Gistermiddag is in de centrale commissie besloten, aldus deelde de republikeinse vice-president verder mede, dat een aparte subcommissie zal worden ingesteld tot horen van de vertegenwoordigers van de „waardevolle belangen". Hierbij is echter bepaald, dat ook de vertegenwoordigers met tegengestelde opvattingen zullen wor den gehoord. Zij zullen eventueel hiertoe uit Indonesië overkomen. Gevraagd of er binnenkort een plenaire zitting is te verwachten antwoordde Hatta: Dit za! pas mogelijk zijn wanneer over een bepaald afgerond geheel van vraag stukken volledige overeenstemming is be reikt. Of dit binnen één of twee weken het ge val zou zijn? Het is niet uitgesloten. AANHOUDEND RUSTIG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: In het binnenland tamelijk koude nacht en ochtend met weinig wind en op vele plaatsen mist. Overdag wisse lende bewolking en in het Zuiden van het land enkele verspreide buien, maar elders droog weer. Langs de Wadden- kust weinig wind. overigens zwakke tot matige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 22 September: Zon op 6.25 uur. onder 18.40 uur Maan op 6.02 uur. onder 18.46 uur (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 21 September: Hoog water: 2.35 en 15.00 uur. Laag water: 10.42 en 23.00 uur. Donderdag 22 September: Hoog water: 3.17 en 15.42 uur. Laag water: 11.26 en 23.45 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1