c 3 Proces in Boedapest Koninklijk bezoek aan Amsterdam gaat niet door Critïek op Bijzondere Raad van Cassatie Radio geeft Donderdag Minister Lieftinck kondigde devaluatie van de gulden aan PANDA EN DE MEESTER4JITVINDER (^Wereldnieuws Woensdag 21 SeptemEer 1949 2 IN DE WERELDPOLITIEK Het proces tegen de Hongaarse oud minister Laszlo Rajk en zijn medebeklaag- clen. daj op het ogenblik de aandacht in de Oost-Europese landen en in mindere mate ook in de West-Europese gespannen houdt is niet gepaard gegaan met die sfeer van sensatie en opwinding welke indertijd het proces tegen de Hongaarse kardinaal Mindszenty omgaf. In bepaalde opzichten is de thans aan de gang zijnde rechtzaak echter interessanter, vooral, omdat de ont hullingen die tot nu toe door het Hof en de beklaagden zelf zijn gedaan, een ver rassend beeld geven van de ondergrondse activiteit in die grote familie van eertijds uiterlijk zo eensgezinde Cominform-landen. Kardinaal Mindszenty was veel duide lijker dan Rajk een slachtoffer van de meedogenloze zucht der communistische machthebbers tot algehele liquidatie van alles, wat hen bij hun rigoureuze binnen landse hervorming in de weg stond. Zijn tragische lot heeft groter beroering teweeg gebracht in de gehele wereld niet alleen in katholieke kringen omdat deze „rechtspraak" zo lijnrecht inging tegen het besef dat een regiem gebonden is aan ongeschreven regelen van respect voor de waardigheid der mensen, welke voor nemens het ook ten opzichte van de maat schappelijke reorganisatie koestert. Dat besef leeft waarlijk niet alleen in de demo cratisch geregeerde landen, integendeel zou men bijna kunnen zeggen, het kan niet anders of de geknechte volken der com munistische en fascistische landen moeten de afwezigheid van dat respect dagelijks bitter ondervinden én dagelijks moet bij lien de zekerheid groeien dat zij de voor delen die de knechting misschien in sociaal opzicht voor een bepaalde categorie op levert, duur moeten betalen te duur om er tevreden over te zijn. Het proces tegen Rajk kan men van de vrije landen uit met minder gemoedsbe weging. beschouwen. Hier komt de splijt zwam tussen de kunstmatig samengesmol ten landen der Cominform helder aan het licht, hier staan mannen terecht die in dienst van de egocentrische politiek ener volksdemocratie de grondslagen ener an dere volksdemocratie trachtten te onder graven en daarbij tegen de lamp zijn ge lopen. Dit Boedapester proces is de afspie geling van het spel dat wordt gespeeld door twee communistische regiems, die elkander uit volkomen egoïstische motieven naar het leven staan. Dat Rajk en zijn trawanten het spel verloren, betekent niet dat het uit is. Het betekent slechts dat aan beide zijden met nog meer inspanning en sluw heid verder wordt gespeeld. Tito heeft met deze openbare demonstra tie zijner methoden-en middelen om de gang van zaken in Hongarije te beïnvloeden, na tuurlijk een zeker prestigeverlies geleden. In de kringen der „oprechte" Moslcou-aan- hangers onder de Oost-Europese. commu nisten zal men de. getuigenissen uit het proces tegen Rajk ongetwijfeld zorgvuldig bewaren en gebruiken. Zij leveren mate riaal voor de steeds heftiger wordende campagnes die ech opstand in Joegoslavië beogen te forceren, om Tito te .liquideren en dit land weer terug te voeren in de -schaapstal der Cominform. Daarom heeft Boedapest ongetwijfeld zoveel ophef van deze rechtzaak gemaakt. De geringe be roering die het hele geval in de landen buiten het ijzeren gordijn' veroorzaakte' bèwij'st wel, dat de waarde van dit gerucht makende proces niét hoog wordt aangesla gen. Doch anders is het in de landen van het Sovj et-Russisciie bloc. Daar ziet men in het Hongaarse voorbeeld een waarschu wing tegën het spook der Tito-isten, dat de rangen der communistische partijen binnen sluipt en het gif der "verdeeldheid uitstrooit, Met name in Tsjechoslowakïje, dat door een der beklaagden genoemd is als het land waar Tito ondergronds reeds vaste voet gekregen heeft, is een angstpsychose ontstaan voor alles wat naar Tito ruikt Tsjechoslowakïje heeft ruim twee millioen ingeschreven communisten op een bevol king van 12 millioen. Wat kan er niet een kaf schuilen onder zulk een grote massa koren! Daar komt nog bij, dat vele Tsjechi- sche communisten reeds blijk gegeven hebben wel ontvankelijk te zijn voor wat Tito als zijn leer tracht te verbreiden. „Los van Moskou" is voor een nationalistisch aangelegd volk als de Tsjechen een leuze die attractief moet worden, zelfs voor com munisten, omdat die leuze van hen niet verlangt dat zij hun Marxistische overtui ging prijs geven. De leiders der Tsjechische communisti sche partij zien zich ongetwijfeld, nu einde lijk genoodzaakt over te gaan tot een grote zuivering. Zij kunnen niet meer wachten en uitstellen, nu in Boedapest door agenten van Tito zelf verklaard is dat het werk der verdeeldheid in Tsjechoslowakïje meer succes belooft dan in Hongarije het geval is geweest. Dit proces-Rajk heeft waarschijnlijk een hele reeks processen in alle Cominform- landen geopend. Of zij alle met zulk een propagandistische openbaarheid zullen plaats hebben als dat tegen Rajk, valt te betwijfelen. Zuiveringen in communisti sche partijen plegen meestal achter de schermen te gebeuren. Maar dat neemt niet weg, dat de volksdemocratische regeringen, die na de gemakkelijke overwinning op de rechtse oppositie hun voetstuk hecht en onverwoestbaar achtten, thans te kampen hebben met een vijand die veel moeilijker te slaan zal zijn: De vijand in eigen gelede ren, de ondeugdelijkheid van het materiaal, waarmede zij hun voetstuk oprichtten. J. L. Het bezoek, dat de Koningin en. -Prins- Bernhard Donderdag aan Amsterdam zou den brengen, gaat niet door aangezien Prins Bernhard lijdende is aan een lichte maag aandoening. Tegenwaarde Marshalldollars met f 50 millioen gestegen Bankbiljettencirculatie is verder gedaald Aan de verkorte balans van de Neder landse Bank, gepubliceerd op de dag die, behalve door Troonrede en Millioenennota, zo uitermate belangrijk is geworden door de bekendmaking van de waardevermin dering van ons ruilmiddel, valt niets af te lezen, dat als reactie, op de jongste gebeur tenissen kan worden beschouwd. De weekstaat is afgesloten op Maandag 19 September die niet als een werkdag in de geldhandel heeft gegolden. Niettemin vertoont deze weekstaat enige opmerkelijke veranderingen. De bijzondere rekening, die de tegenwaarde aanduidt van de schenkingen krachtens de Marshall-hulp is met niet minder dan ongeveer 50 mil lioen toegenomen en daarmede gekomen op 347 millioen. Een tweede wijziging van enige betekenis is de vergroting van de totale vorderingen op het buitenland, die daarmee weer boven de 500 millioen zijn gekomen. Voorts is de biljettenomloop voor de tweede maal deze maand afgenomen, thans met 27 millioen tot 2967 millioen. Officier van Justitie in Den Bosch is het niet eens met bepaalde overwegingen in arrest tegen drie Haagse politiemannen Een oude industrie in ons land, die nog steeds bloeit, is de verwerking van het griend hout de wilgentwijgen, welke onder meer gekweekt worden op de grienden tussen Gorkum en Dordrecht: Zelfs betekent dezp industrie ,een niet onbelangrijke deviezenbron, daar het product in aanzienlijke mate geëxporteerd wordt. De taaie, stevige twijgen van verschillende lengten worden na de bewerking tot een hoepeltje ineengerold en vinden als „karrebanden", haringbanden"„tonnenbanden" en hoe ze meer mogen heten, hun ioeg naar de afnemers. Ze dienen tot het bijeenhouden der duigen van tonnetjesvaten-en'kisten en zijn wegens hun stevigheid en soepelheid daarvoor zeer gewild. Op een verwerkingsbedrijf van griendhout te Hardinxveld. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7..00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Pla ten. 7.45 Gebed. 8.be "Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Orkest en solisten. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Voor meisjes. 12.00s Angelus. 12.03 Zang en orgel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. i3.45 Voor de vrouw. 14.00 Sextet. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 „Elias", oratorium. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dubbelmannen-kwartet. 18.00 Platen. 18.15 C. W. V.-kwartier. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Orgel. 19.30 Actualiteiten. 19.45 De rege ringsvoorlichtingsdienst' antwoordt. 20.00 Nieuws.'20.05 Proloog. 20.15 Platen. 21.00 Causerie over Israël. 21.20 Orgel. 21.45 Strijkkwintet. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.25 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Residentie-orkest en solist. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Orgel. 11.45 Voordracht. 12.00 Pianoduo. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest en soliste. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Vierhandig pianospel. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Discocauserie. 16.4o Platen. 17.00 Kaleidoscoop. 17.30 Platen. 17.40 Ronde Tafel-conferentie. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Lichte muziek, 19.00 Pianokwartet. 19.30 Dansmuziek. '20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten, 26,15 Orkest, 21.15 „De on- zichtbaren van Parijs", hoorspel. 22.30 Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 322 M. (Vlaams programma). 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.33 Landbouw-praatje. 12.40 Platen. '13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Symphonie-orkest. 17.00 Platen. 17.05 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Pla ten. 18,30 Voor de soldaten. 19:00 Nieuws. 19.30 Zang en .piano. 19.50 Feuilleton. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.50 Nieuws. 22.55 Platen. BRUSSEL. 484 M. 12.05 Orkest. 13.15 en 14.00 Platen. 17.10 Ensemble Joe Heyne, 18.30 Orkest. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.40, 22.15 en 22.45 Platen. Mislukte overval op een taxichauffeur Een der daders ging zelf de politie halen! Naar pas thans bekend geworden is heb ben drie mannen in de nacht van Maandag óp Dinsdag op de rijksweg bij Overschie een poging gedaan om een 24-jarige taxi chauffeur uit Rotterdam te beroven. Om twaalf uur waren bij het station Délftse Poort te Rotterdam drie jongeman nen in de taxi gestapt. Zij verkeerden onder de invloed van stérke drank en zei den de chauffeur dat zij ergens in Over schie moesten zijn. Toen men Overschie had doorkruist vroegen zij of de chauffeur wat langzamer wilde rijden, opdat zij be ter konden zien waar ze moesten zijn. Plotseling kreeg de chauffeur een klap met een. straatsteen op het hoofd. Hij wist te stoppen, het portier open te maken en zich uit de wagen te laten vallen, waarna hij luidkeels om hulp riep. De mannen namen daarop de benen, maar een van hen waar schuwde een agent, dat hij een chauffeur had horen schreeuwen. Hij bood aan haar de politiepost in Overschie te gaan om assistentie te halen. Toen hij met een agent en enige omwo nenden bij de taxi terugkwam had hij er blijkbaar niet op gerekend dat de chauffeur hem zou herkennen. Hij werd gearresteerd evenals een van zijn vrienden, die zich in de nabijheid in een haag had verstopt. Nummer drie kon men echter niet meer vinden. De aangehoudenen, de 19-jarige J. van H. en de 17-jarige P. B., beidén uit Den Haag, bekenden dat zij met hun 24-jarige stadgenoot J. C. V. in een café te Rotter dam het plan hadden gemaakt, een taxi chauffeur bewusteloos te slaan en er met zijn geld vandoor te gaan. De chauffeur bleek niet ernstig aan het hoofd gewond te zijn. Na door een dokter verbonden te zijn kon hij met de taxi naar Rotterdam terugkeren. J. C. V. is nog voortvluchtig. Koningin en prinsesjes maakten een rijtoer door Den Haag Enthousiast publiek verbrak politiecordons Dinsdagmiddag maakte Koningin Juliana met de prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet een rijtoer door de residentie. Voor het paleis aan het Noordeinde had zich in de loop van de middag een grote menigte verzameld. Om halfvier reed de rode calèche, a la Daumont bespannen, voor en even later verscheen de Koningin met de oudste drie prinsesjes op het bordes, hartelijk toegejuicht door de mensen menigte. Nadat de vorstin met de prinsesjes in de calèche had plaats genomen, welke gè- escorteerd werd door politieruiters, werd een rit van ongeveer drie kwartier door de stad gemaakt. Vriendelijk groetend reed Koningin Juliana langs de onafzienbare rijen mensen, die haar en de prinsesjes enthousiast toejuichten. Ook bij de terugkeer bij het paleis, bracht het publiek de landsvrouwe en haar kin deren een ovatie. Toen de Koningin even later met haar kinderen op het balcon verscheen verbrak het enthousiaste publiek de politiecordons om vlak voor het paleis de vorstin een „Oranje boven" en een „Lang zal zij leven" toe te zingen. Vriendelijk dankend voor deze hulde trok de vorstin zich daarna in het paleis terug. Amsterdamse bankiers over de devaluatie „Een lichtpunt, indien nog andere maatregelen volgen" In Amsterdamse bankierskringen is men vrij algemeen van oordeel dat de waarde vermindering van de gulden zeer drastisch is. Een devaluatie met 20 a 25 procent had men voldoende geacht, hoewel men zich niet verheelde, dat in dat geval de con- currentiemogelijkheid met Engeland iets kleiner zou zijn dan thans. Dat de Belgische franc in dezelfde mate zal devalueren als de gulden achtte men uitgesloten. Men vroeg zich af, waarom geen andere maatregelen genomen zijn om de export te bevorderen. Nog steeds ontbreekt een vrije inwisselbaarheid van de valuta's en ook thans zijn de wisselkoersen weer vastge steld zonder dat het Internationale Mone taire Fonds iets gedaan heeft om de vrije inwisselbaarheid der valuta's te bevorde ren. Dat de regering niet is afgeweken van het devaluatiepercentage van het Engelse pond werd .door sommigen zeer verstandig genoemd. De devaluatie, zo meende men, zou voor Nederland een lichtpunt kunnen zijn, doch dan moeten nog enige belang rijke maatregelen genomen worden, zoals afschaffing van de dividendstop, afschaf fing van de speculatiewinstbelasting, con solidering van de staatsschuld met verho-r ging van het rentepeil en het verlaten dér politiek van goedkoop geld. In dat geval zou automatisch het vertrouwen in de gul den kunnen terugkeren. Vooral met het op de Benelux werd zulks van groot belang geacht. Wil het ideaal van de Bene lux verwezenlijkt worden, dan moeten beide landen naar elkaar toekomen. In Nederland zou het rentepeil verhoogd moe ten worden tot het hogere Belgische. Over. hét algemeen achtten bankiers kringen het thans het juiste psychologisch moment, om nog tot andere maatregelen over te gaan, teneinde het vertrouwen in de gulden te verhogen. Voor 'de Bijzondere Strafkamer van de rechtbank te 's Hertogenbosch begon Dins dag-het proces tegen drie voormalige leden van het Haagse politiecorps, de hoofdin specteur S. P., de hoofdrechercheur J. N. V. en-de onderinspecteur C. L. Zij zijn destijds door het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens het tijdens de bezetting arresteren vak. talrijke ïllégale werkers, het „oprollen" van ondergrondse organisa ties en het mishandelen van hun arrestan ten. De Bijzondere Raad van Cassatie gelast te een nieuw onderzoek in deze zaak door de bijzondere strafkamer van de Bossche rechtbank en oordeelde het levens nood zakelijk dat hierbij een twaalftal punten, betrekking hebbend op de gedragingen van enkele secretarissen-generaal en hogere politie-autoriteiten tijdens de bezetting, zouden worden onderzocht. Over deze ongebruikelijke handelwijze van de Bijzondere Raad heeft de officier van justitie bij de strafkamer in Den Bosch, mr. H. H. G. Verspyclc, na het getuigenver hoor, in een tussenrequisitoir zijn mening kenbaar gemaakt. Mr. Verspyck verklaarde dat deze over wegingen van de raad zijn inziens niet bin dend zijn voor de rechter naar wie de raad heeft verwezen. Hij verwachtte dat als de rechtbank deze zaak zou berechten zonder hierbij de twaalf punten te betrekken, de raad deze beslissing zou eerbiedigen. De vragen van de raad welke betrekking hebben op beweerde onvaderlandslievende gedragingen van Haagse poli-tie-ambtenaren hielden naar het oordeel van de officier in geen enkel opzicht verband met deze zaak. Onaanvaardbare consequenties „Ieder zal het met de Bijzondere Raad' eens zijn," aldus mr. Verspyck, „dat het morele gezag ener strafrechtpleging daalt naarmate meer mensen ongestraft blijven, die zich hebben bezondigd aan gelijksoor tige misdragingen als zij, die wel gestraft worden. Dit is reeds zo, wanneer dit ver schijnsel aan machteloosheid van de be trokken opsporingsorganen valt toe te schrijven, maar meer nog indien het aan partijdigheid van die organen ware te wij ten. Echter: tegen de consequenties, die de raad aan deze gedachtengang verbindt, be staan naar mijn overtuiging onoverkome lijke bezwaren." Mr. Verspyck betoogde dat het toezicht van het recht zich niet uitstrekt over het vervolging?- en zuiveringsbeleid. Hij verklaarde, dat gedetineerden te Scheveningen onder leiding van de voor malige N.S.B.-hoofdcommissaris van politie in Den Haag een actie op touw hadden ge zet om door allerlei beschuldigingen tegen thans- nog in functie zijnde politie-ambte naren en andere autoriteiten het vermoeden te doen ontstaan, dat de bijzondere -rechts pleging met twee maten mat. Zij hebben een verzameling van- verdachtmakingen op papier gezet, waarvan de twaalf punten van de Raad van Cassatie een bloemlezing vormen. „Misplaatste vragen" Mr. Verspyck betreurde het, dat hei ver wijzingsarrest van de raad een 'smet. heeft geworpen op de daarin genoemde personen, opsporings- en vervolgingsorganen. Het volgen van de door de Raad ingeslagen weg zou er naar zijn mening toe leiden, dat in dit proces allerlei personen in de positie van verdachten werden gebracht zonder een behoorlijke mogelijkheid van verdediging.' Daarom achtte mr. Versuyck de twaalf vra gen van de Raad behoudens enkele uitzon deringen misplaatst en eveneens dé'beant- woordiry* ervan. Op een enkele vraag van de Bijzondere Raad van Cassatie wilde hij ingaan, name lijk die, welke doet twijfelen aan de hou ding van.de huidige Haagse commissaris C. Hij noemde het grievend, dat de raad door zijn door de verdachten geïnspireerde vraag deze functionaris, die zich als een goed Nederlander heeft gedragen, als min of meer verdacht individu had samengebracht met politieke misdadigers van groot for maat als de drie verdachten. Zelfs al zou den hun beschuldigingen waar zijn, zo ver volgde mr. Verspyck, dan nog zou een be roep op- het slechte voorbeeld deze ver dachten niet ontlasten. Mr. Verspyck verklaarde nog, dat het hem verre van aangenaam was zich met betrekking' tot de gestelde vragen tegen de Bijzondere Raad 'van Cassatie te moeten keren, niet alleen wegens het gezag en de eerbied, die de Raad geniet en die ook hij het college toedraagt, maar ook omdat met stelligheid mag worden verwacht, dat de maar al te voorbarig oordelende menigte de principiële grondslag van zijn betoog niet zal kunnen of willen zien. Zij zal-er de voorkeur aan geven om de beschuldiging te uilen, dat er wat te verbergen valt en dat het Openbaar Ministerie optreedt als beschermer van corruptie en onrecht. Mr. Verspyck zei, dgt hij deze beschuldiging naast zich neer zou leggen. Op verzoek van de verdediging werd de behandeling van de zaak een week ge schorst. Gezin bivakkeerde onder zakken aan Waalhaven Dezer dagen trof dé Rotterdamse politie aan de Waalhaven, bij pier zeven, een ge zin aan. dat woonde onder jute zakken die over struiken waren gehangen. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, respectievelijk twee jaar, een jaar en drie maanden en vier weken oud, „woonde" hier sinds twee weken. Zij sliepen op de grond en bij gebrek aan beddegoed waren zij toegedekt met zakken en lappen. De kinderen hadden haast geen kleren aan. Ook was er geen huisraad. Bij onderzoek bleek, dat het hier het gezin betrof van een veertigjarige schippersknecht die, omdat hij ruzie met zijn baas had gehad, met zijn gezin diens schip moest verlaten. I-Iet jongetje van vier weken was ernstig ziek en is Zondag in het Sophia-kinderzie- kenhuis overleden. De twee andere kinde ren, die er vuil en verwaarloosd uitzagen, zijn met scabies naar de boezembarakken overgebracht Een dokter was door dè ouders niet geraadpleegd. De man heeft inmiddels weer werk óp een schip ge vonden, waarmee dit woningprobleem al thans voorlopig is opgelost. Wongsonegoro over toestand in Midden- en Oost-Java DJOKJAKARTA, 20 Sept. (Aneta). - In verband met de geruchten, als zoudei nog in de loop van deze week de Neder landse troepen worden teruggetrokken ui het gebied van Solo en Klaten, verklaard de Republikeinse minister van Binnen landse Zaken Wongsonegoro aan Aneta da dienaangaande niets is beslist, ofschooi van de zijde der Republikeinse delegati in Indonesië alles in het werk wordt ge steld om een beslissing terzake te verkrij, gen. De heer Wongsonegoro zeide, een tele gram te hebben ontvangen van de voorzit ter der Nederlandse delegatie in Indonesië de heer s'Jacob, waarin wordt gemeld, da deze voornemens is, zich Dinsdag naa Djokja te begeven voor het overhandigei van een belangrijke beslissing van de re gering in Den Haag. De Republikeinse gouverneur van Oost Java, de kolonel Soengko.no, deelde aar Aneta mede naar aanleiding van ge ruchten, als zou van Nederlandse zijde di terugtrekking van de TNI uit Oost-Javi zijn geëist - ,dat hoe dan ook, zo iet niet zal gebeuren. Wij blijven controle uit oefenen over de door ons bezette gebieder en conform de regeling van het staken der vijandelijkheden zullen slechts die wisselingen of troepenverplaatsingen plaats hebben, die wij nodig achten". Hij zeidi voorts dat er in Oost-Java geen sprake van een „rood gevaar"., En hij vervolg met te verklaren dat, hoewel de order tol het staken der vijandelijkheden in Oost' Java reeds in werking is, men niet kan spreken van bevredigende resultaten. Er is nog geen overeenstemming verkregen ten aanzien van de patrouillegebieden. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staal van faillissement verklaard: Karl Ernst August Stein, hotelhouder, destijds wonende te Overveen, gem. Bloe- mendaal, Bloemendaalseweg 186, zich thans bevindende in het buitenland. Rech ter-commissarismr. N. Reeling Brouwer, Curator: mr. T. A. M. A. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem. W. J. F. van Brakel loodgieter eerst wo nende te Haarlem, Warmoesstraat 6, thans wonende te Purmerend, Vooruitstraat Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. P. J. Prinsen Geer- ligs, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan-actief werd opge heven het faillissement van: L. P. M, Beerenhout, stucadoor, wonende te Haar lem, Alb. Thijmstraat 18. TWEEDE KAMER Voorwaardelijke straffen voor Jodenverraad Twee Haarlemse huisvrouwen tegen wie 14 dagen geleden wegens verraad l.ja'ar gevangenisstraf werd geëist, zijn gisteren door het Amsterdams Bijzonder Gerechts-- hof veroordeeld tot een jaar voorwaarde lijk met een geldboetè van respectievelijk tweehonderd vijftig en driehonderd gulden. Het zijn M. C. M. B. en M. A. R„ die schul dig verklaard werden aan het verraden van drie ondergedoken Joodse landgenoten in April 1944. Zij hadden een Duits-gezinde agent van politie van het bureau Joodse zaken het adres der onderduikers ver strekt. Twee van hen bekochten dit met de dood in een Duits concentratiekamp, de derde keerde na de bevrijding in Nederland terug. In de sententie stond, dat»bij het over wegen van de straf het Hof er rekening mede had gehouden, dat beide vrouwen een gezin hebben te verzorgen. Communisten wensen een debat (Van onze- parlementaire redacteur) Zoals gebruikelijk is verscheen Dinsdag middag na de opening van het nieuwe zittingsjaar de minister van Financiën in de eerste bijeenkomst van de Tweede Kamer met een koffertje, dat de begrotings- ontwerpen bevatte, welke hij de Kamer aanbood. Hierna volgde de aankondiging, dat de Nederlandse regering zich na de devaluatie van het Engelse pond genood zaakt had gezien te besluiten de gulden met eenzelfde percentage te devalueren. Als resultaat daarvan, zo liet de minister er op volgen; is het zeer wel denkbaar, dat de begrotingso'ntwerpen een wijziging zullen moeten ondergaan. In het bijzonder zou zulks kunnen gelden voor de beraamde belastingplannen. Minister Lieftinck stak allerminst onder stoelen of banken, dat de regering met ge mengde gevoelens tot deze beslissing was gekomen. Maar gezien alle omstandigheden moest zij helaas wel eenzelfde pad als de Britten inslaan. Persoonlijk had hij 't blijk baar een zeer hgrd gelag gevonden om mede de verantwoordelijkheid voor dit be sluit te dragen nadat hij sinds de bevrijding alle krachten voor het gezondmaken van de gulden had ingespannen. Alleen de over weging, dat het vraagstuk van de betalings balans het noodzakelijk maakte, de Britten na te volgen en dat bij een juist beleid en de nodige offervaardigheid en zin tot sa menwerking van ons volle het internationaal handels- en betalingsverkeer op betere (vrijere) basis kan brengen, had hem ken nelijk doen berusten in hetgeen thans on vermijdelijk geacht moet worden. Niet in de laaffte plaats deed jpist ook dit per soonlijke woord minister'Lieftinck eer aan. De heer "Wagenaar (C.P.N.) wenste terstond een gedachtenwisseling naar aan leiding van de regeringsverklaring. Voor zitter Kortenhorst was er voor om de Kamer weldra, mogelijk nog in de loop van deze week, te doen beslissen, of zij voor zulk een gedachtenwisseling voelde. De minister van Financiën waarschuwde echter, dat hij niet zo snel in staat zou zijn nadere mededelingen aan het parlement te verstrekken. De weldra te benoemen Ka merpresident zal nauw contact met de bewindsman onderhouden om na te gaan, 42. Daar ging het reeds gebeuren! Panda en Tsjoeketsjoek, in hun niet meer te stui ten vaarthaalden de andere renners in! Hij kwam eerst gelijk met de laatste, haal de hem in.stoof dan suizend en tsjoe- k end langs de tweede, de derdeEn Jockey Wipperwind, die de leiding had op het paard Samba, en die al lang dacht dat h\j ging winnen, zag plotseling iets langs zich heen vliegen. Neem ??ie niet kwalijk dat ik even vóór ga," zei Panda nog, en toen was hij al voorbij. Tsjoeketsjoek had de leiding! En hoe! „Ai mij," mompelde Joris Goedbloed duister. „Duizend tegen één! Als onschuldig weddenschap-stalle- tjes-eigenaaf kan ik mij een dergelijke guitigheid van een stuk huisvlijt niet ver oorloven! Dit gaat te ver! Ook de geestig heid van een blikslager dient binnen de grenzen te blijven. Let op. Ik moet maat regelen nemen, teneinde deze prop lompen en oude metalen in zijn woeste vaart te sluiten!" Met een ruk draaide hij zich om, en hij liep, een verontschuldiging mom pelend, zijn buurman ondersteboven. Daar na zette hij een voet op de lexining, alsof hij van plan was zich van de toeschouwers tribune af, en op het'veld van de renbaan te storten. Welk onheilsplan zou zich onder zijn hoge zijden hoed gevormd hebben? zo vraagt men zich af. wanneer de Kamer een besluit zal kunnen- nemen: De weldra te benoemen voorzitter De Grondwet eist benoeming door de| Kroon, na indiening van een voordracht door de Kamer. Steeds draagt dan het staatshoofd aan nummer één van-die voor dracht het presidentschap op. De nummers twee en drie treden als eerste, respectie velijk tweede ondervoorzitter op. Evenals vorig jaar kwam dr. Kortenhorsti als nummer één uit de bus, maar weder om demonstreerde een deel der Kamer dat het tegen hem als president bezwaren koestert,, want hij kreeg slechts 60 van de 82 stemmen. In het bijzonder heerst er in de fractie van de Partij van de Arbeid enige tegenzin omdat hij nog gedurende zijn voorzitterschap als advocaat is opge treden in zaken, waar hij misschien beter buiten gebleven ware. Dat verklaart de uitslag van deze stemming. Die voor het eerste onder-voorzitterschap had wederom tot resultaat, dat mr. Donker (Arbeid) zulks zal worden. Mr. Terpstra (A.R.), wordt opnieuw tweede onder-voorzitter. Arbeiders sloegen op onontplofte granaat Tijdens graaf'werkzaamheden op de Oos- terdokskade te msterdam stuitten arbei ders Dinsdagi, Jdag op een vrij groot metalen voorwerp. Er werd met een schep op geslagen om het los te wrikken. Toen dit niet gelukte ging men het voorwerp uit graven. Het bleek een onontplofte granaat te zijn. Indien men op het slaghoedje zou hebben geslagen, zou het projectiel ontploft zijn. De marine' heeft de granaat onscha delijk gemaakt. A la Hugo de Groot. Een Duits gezin van vier personen is er in geslaagd uit zijn woonplaats Ratibor in het door Polen bezette Opper-Silezië te vluchten, door zich op te laten sluiten in een kist, die dichtgetimmerd en verzonden werd en behouden in Fiirth irn Walde in de Amerikaanse zóne aankwam. Douane beambten te Furth hoorden vreemde geluiden in de kist, openden deze en vonden moeder, vader en twee kinderen uitgeput, doch ongedeerd na hun ver blijf van vijf dagen in de kist. Held. De filmspeler Richard Dix is op 54- jarige leeftijd te Hollywood aan een hartziekte overleden. Richard Dix heeft zowel in de stomme als in de geluids film vooral bekendheid verworven als held in Wild-Westfilms. Eruit. De onder communistische leiding staande Canadese zeeliedenbond, waar van de jongste slaking leidde tot de langdurige staking in de Londense ha- vens, is uit het Canadese vakvereni gingscongres gestoten. Maar de kat kwam weer. Een zekere Henri Vilette was te Alengon (Frankrijk) bezig een kat in een vijver te verdrin ken, toen hij. in het water viel en zelf verdronk. De kat kroop uit het water en verdween. Trekt-op-die-mist. Tijdens de vierde al gemene vergadering' van de Unesco in Parijs heeft de voorzitter, dr. Sarve- palli Radhakrïshnan, die ambassadeur van India bij de Sovjet-Russische re gering is, voorgesteld dat twee hoofden van Oosterse staten, twee van Westerse landen, benevens president Truman en maarschalk Stalin bijeen zouden komen, „niet om directe resultaten op politiële gebied te bereiken, doch om de verblin dende mist van het wederzijds verkeerd hegrijpen te doen optrekken". Het voorstel ontving luide bijval.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2