Het Hek van de Dam. Minister Lïeftinck licht devaluatie toe „Europese Universiteit" geopend in de oude Hanzestad Brugge Is devaluatie alleen voldoende Woensdag 21 September 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant „Onvermijdelijk door onze economische positie in het buitenland" „Indien Nederland het voorbeeld van Engeland en andere landen, die reeds tot devaluatie hadden besloten, niet had ge volgd, zou het land zich economisch on middellijk in een onhoudbare positie heb ben bevonden. Het feit, dat de waarde vermindering gelijk is gemaakt aan die van het pond sterling 30 was geenszins te wijten aan binnenlandse economische omstandigheden; de positie van de Neder landse betalingsbalans heeft hier de door slag gegeven". TTTc zei minister Lieftinck gisteravond in zijn radiorede over de beide Hilversumse zenders. En hij voegde er aan toe, dat deze devaluatie van onze munteenheid zeker twee gevolgen zal hebben, en wel dat de internationale concurrentiestrijd zal toe nemen in felheid en bovendien, dat een aantal kosten en prijzen in het binnenland zal stijgen. Namens de regering deed minister Lief tinck een dringend beroep op allen, om de regering al de medewerking die zij behoeft te verlenen. Concurrentiestrijd Het Nederlandse belang is er in de eerste plaats mede gediend, dat Nederland ten opzichte van zijn buitenlandse mededingers zijn concurrentiemogelijkheden behoudt. Zowel de Nederlandse uitvoer, als zijn handel en 'scheepvaart moeten in staat zijn zich op het sedert de bevrijding moeizaam verworven terrein te handhaven. Ook als toeristenlani mogen wij voor de buiten landers niet te kostbaar worden. Het is daarom ontoelaatbaar, dat de diensten in de meest uitgebreide zin, die Nederland aan de rest van de wereld zou kunnen bewijzen, door monetaire oorzaken relatief duurder, zouden worden dan zij thans zijn. Zou Ne derland derhalve een afwijkende en in dit geval een lager devaluatiepercentage heb ben gekozen, dan zou daaruit stellig een ernstige economische teruggang in het bin nenland zijn voortgevloeid. De regering heeft gemeend de Nederlandse -volkshuis houding te moeten, behoeden voor de eco nomische en sociale gevolgen van een aan passing van geldlonen en prijzen, die van een onvoldoende koersaanpassing het on vermijdelijke gevolg zou zijn geweest. De ellende en werkloosheid uit de dertiger jaren wordt immers door niemand'onzer teruggewenst, aldus de minister. De thans tot stand gebrachte koersver- laging van de gulden vormt stellig geen automatische oplossing voor de economische moeilijkheden, waarmede Nederland kampt. Zoals van regeringszijde herhaaldelijk is uiteen gezet, zijn in de Nederlandse econo mie nog steeds' verschillende spanningen aanwezig, die vrijwel zonder uitzondering kunnen worden beschouwd als een erfenis van de oorlogstoestand. De regeringspolitiek was er tot dusverre op gericht deze span ningen langs de weg der geleidelijkheid tot een oplossing te brengen. De devaluatie schept op dit punt een nieuwe toestand, en wel in die zin, dat zij de oplossing der be doelde vrdhgstukken plotseling acuut maakt. De zwakke plekken in het econo misch bestel van ons land worden als het ware blootgelegd en vragen thans om een geneeskundige behandeling op korte ter mijn. Het in acht nemen van de eisen van economische doelmatigheid en sociale recht vaardigheid vergt onder zulke omstandig heden een zeer zorgvuldig beleid.. Dit be leid zou stellig worden bemoeilijkt, indien op dit ogenblik sociale onrust zou ontstaan. Eén ding is echter zeker, zo vervolgde hij, namelijk, dat de invloed van de deva luatie op ons kosten- en prijsniveau zeer aanzienlijk geringer zal zijn dan het per centage van de waardevermindering van de gulden tegenover de dollar. Door het algemene karakter van de devaluatie zijn geen prijsveranderingen te verwachten in het handelsverkeer met Engeland en de overige landen, die het Britse voorbeeld hebben gevolgd. Dit zijn er gelukkig voor ons vele. De prijsstijging ten aan zien van de ingevoerde goederen blijft der halve beperkt tot die enkele landen, die de buitenlandse waarde van hun geld niet of minder wijzigden dan Engeland en Neder land. Welke landen dit zijn, is thans nog niet duidelijk. In ieder geval zullen de in voeren uit de Verenigde Staten voor ons duurder worden. Hoezeer deze stijging enerzijds ook te betreuren valt, anderzijds vormt zij de voornaamste overweging, die Engeland en de landen, die Engeland volgden tcrt de devaluatie deed besluiten. Ons land, dat in zo sterke mate door de Marshall-hulp wordt begunstigd heeft zich- uitdrukkelijk ver plicht zijn buitenlandse betalingsbalans in evenwicht te brengen vóór de eerste Juli 1952, het tijdstip, waarop de Marshall-hulp een einde neemt. Eén van de zwakste pun ten van de Nederlandse economie was tot dusverre het voortdurende tekort op zijn dollarbalans. De hogere prijs van de dollar zal er thans toe moeten leiden, dat de Ne derlandse invoer uit het dollargebied in krimpt, terwijl de afzetmogelijkheden op de Amerikaanse markt zullen stijgen. In dit licht gezien, vormt de devaluatie dus een zeer belangrijke bijdrage tot het herstel Bij de hevige brand die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag op.het Canadese schip Noronicte Toronto uitbrak, verloren ruim 200 mensen het leven. Sommige pas sagiers wisten zich het leven te redden door over boord te springen. Een aantal anderen werd met touwen van boord gehe sen. Een vrouwelijke passagier wordt met touwen van het schip gehaald. van het evenwicht in de Nederlandse be talingsbalans. Schade voor kleine inkomens De regering is er zich van bewust, dat de economisch zwakkeren onder ons volk, en inzonderheid zij, die op kleine vaste inkomens zijn aangewezen, het meest wor den geschaad, indien de binnenlandse prij zen verder zouden stijgen. De gevolgen, die de devaluatie kan hebben voor de binnen landse inkomensverdeling, hebben dan ook de volle aandacht der regering. Slechts in nauwe samenwerking met de Staten- Genei-aal en met de daarvoor in aanmerking komende organisaties, zullen deze moei lijkheden op bevredigende wijze kunnen worden opgelost. De minister zeide verder nog, dat de aanvaarding van een meer reële koersver- houding tussen sterke en zwakke valuta's stellig zal leiden tot een meer normale ont wikkeling van in- en uitvoer en van het dienstverkeer en tot een verruiming van de wereldhandel. Een grotere mate van overeenstemming tussen de binnenlandse en de buitenlandse waarden van de ver schillende geldeenheden baant de weg tot een nauwere internationale samenwerking. De internationale handel is sedert de oor log in hoofdzaak geregeld door middel van handelsverdragen, die tussen de verschil lende landen twee aan twee werden afge sloten. Het is voor alle ingewijden duide lijk, dat de wereldhandel, in dit keurslijf geperst, nimmer tot een bevredigende ont plooiing kan geraken. De minister besloot zijn rede aldus: „Een belangrijk onderdeel van de Neder landse herstelperiode sedert de oorlog wordt vandaag afgesloten. Te middernacht treedt een toestaixd in, die in verscheidene op zichten zal afwijken van de tot nu toe bestaande. In diepste grond blijven de economische en sociale problemen voor ons volk echter dezelfde. En nog iets anders blijft gelijk. Namelijk dit. dat slechts bij inspanning en een bereidheid tot offeren van allen, voor hetNederlandse volk de hoop bestaat om in de komende periode zijn economische kracht te hei-winnen en de zwakkeren onder ons datgene te verschaffen, wat hun bestaan verzekerd en menswaardig maakt." Subsidie van 2,2 millioen voor de N.I.W.I.N. De regeling stelt in de begroting van Overzeese Gebiedsdelen 1950 voor, aan de N.I.W.I.N. voor dat jaar een subsidie van 2.2 millioen te verlenen. Over 1949 be droeg het subsidie 3.200.000. Op de Zuiderpier in IJmuzden heeft Rijkswaterstaat een getijmeter geplaatst voor het registreren van eb en vloed. Door een vlotter die op hel water drijft wordt op de rol die twee maal in de vier-en-twintig uur rond draaiteen curve getrokken. De rol van de getijmeter wordt gecontroleerd. BRUSSEL, 20 Sept. (ANP). Heden morgen is in de gothische zaal van het stadhuis te Brugge onder grote belang stelling de voorbereidende bijeenkomst van het College van Europa, die van 20 Sep tember tot 10 October in de oude Hanze stad wordt gehouden, op plechtige .wijze geopend. Na een openingswoord door de burge meester van Brugge verklaarde oud-mi nister Julius Hoste, dat de keuze van Brug ge als zetel van een Europese universiteit zeer gelukkig is geweest, daar deze stad ook in het verleden een belangrijke rol heeft gespeeld als cultuurcentrum van West-Europa. „Het College van Europa zal niet onderrichten ex cathedra, doch pro fessoren en leraren zullen als een grote familie samenleven. Uit deze eerste proef neming zal blijken hoe de toekomstige or ganisatie van het college van Europa defi nitief zal worden". Spreker bracht hulde aan prof. Salvador de Madariaga (Oxford), die hij een Europeaan van wereldformaat noemde. Onder zijn leiding, zei hij, zal het Europees college zijn grote taak met succes vervullen. Vervolgens sprak de Engelse staatsman Duncan Sandys, voorzitter van het dage- De nieuwe koersen officieel en officieus Nog niet alle koersen zijn door de Nederlandse Bank officieel vastgesteld. Hier onder volgen de officiële koersen van de Amerikaanse en Canadese dollar en het pond sterling, en de officieuze der andere munteenheden (in Nederlandse centen); Amerikaanse dollar oude koers 264 nieuwe koers 379 Canadese dollar 264 344 Pond Sterling 1068 1063 Franse franc 1,08 Va Belgische franc 6,04Vi 7,6 Deense kroon 55,13 - 55 .Zweedse kroon 73j58 73,40 Noorse kroon 53,30 53,23 lijks bestuur der Europese Beweging, de vergadering in het Frans toe, waarbij hij in het bijzonder wees op de resultaten, die de Europese beweging reeds heeft geboekt.. „Te Straatsburg heeft men kunnen vast stellen, dat de Europese politiek reeds een belangrijke rol speelt in de wereld. De ge meenschappelijke beschaving bestaat, doch de Europese geest moet nog groeien. Tot dit laatste zal het College van Europa het zijne bijdragen". Professor de Madariaga (Oxford), die daarna het woord voerde,, betoogde, dat een explosie nodig is in de harten der Eu ropeanen om tot een Europees bewustzijn te geraken. „Er is niet alleen een objectieve, dus poiitieke eenheid nodig, doch ook een subjectieve in die zin, dat wij moeten mee gevoelen met eikaars ongeluk. Aan deze subjectieve solidariteit ontbreekt nog veel in Europa", aldus prof. de Madariaga, „en het is de taak van deze Europese universi teit daarin verandering te brengen. De be doeling van het college van Europa is in de eerste plaats de studenten, die aan de leergang deelnemen, te bekeren tot goede Europeanen. Dit is geen eenvoudige aan gelegenheid en daarom is het begin dan ook bescheiden van opzet". Na afloop van deze bijeenkomst zaten de genodigden met professoren en leer lingen aan een diner aan. Aan de lessen te Brugge nemen 25 stu denten deel, afkomstig uit de West-Euro- pese landen. Onder hen bevinden zich drie bannelingen uit Hongarije, Polen en Spanje. Als de resultaten van deze voor bereidende bijeenkomst bevredigend zijn, zal met de geregelde colleges, welke dan acht maanden zullen duren, in November 1950 een begin worden gemaakt. Als do centen treden op, de Nederlandse hoog leraar prof. dr. H. Brugmans (Utrecht), prof. Salvador de Madariaga (Oxford), prof. Charles de Visscher (Leuven, Claude Bourdet (Parijs) en John Bowle (Oxford). Ondermijning van onze valuta door een „zwarte" markt iou door herstel van het vrije geldverkeer voorkomen worden. (Van onze financiële medewerker) Nadat niet minder dan 21 landen het voorbeeld van Engeland inzake de deva luatie hadden gevolgd, heeft ook de Ne derlandse regering tot een dergelijke maat regel besloten. Voor vrijwel alle Europese landen, die tot dusverre hebben gedeva lueerd, is het percentage 30.5 procent, be halve voor Frankrijk, dat sinds 1914 reeds tienmaal zijn waardemeter heeft ingekort en er nog eens 27 procent afdoet, wat ae dollar betreft. De Amerikaanse dollar is thans dus f 3.80 inplaats van 2.65 waard en der halve met ongeveer 43 procent gestegen. Dit wil dus zeggen dat alle in dollars lui dende obligaties, vorderingen en aandelen automatisch ruim 40 procent meer waard zijn dan voorheen en dat de Amerikaanse import met ruim 40 procent meer moet worden betaald. Wanneer bedacht wordt dat Nederland in 1948 voor ongeveer f 1 milliard uit de Verenigde Staten en Canada invoerde, dan zal voortaan voor die in voer circa 400 millioen meer moeten worden betaald. Dat de ruilvoet met de landen, die ook hebben gedevalueerd, gelijk blijft, spreekt vanzelf. Er is gezegd, dat wij de gevolgen van de duurdere dollars niét zullen voelen omdat, onze invoer feitelijk met Marshall-dollars wordt betaald, die wij goeddeels cadeau krijgen. Maar dit is een halve waarheid. Niet het Nederlandse bedrijfsleven krijgt die dollars cadeau, maar de Nederlandse schatkist, die ze aan het Nederlandse be drijfsleven verkoopt tegen de officiële dol larkoers. Ook voor de Marshall-goederen zal het bedrijfsleven dus hogere prijzen moeten betalen. Het voordelig verschil is voor de staat, die voor de Marshall-dollars meer guldens ontvangt. Uitgaande van het laatst vastgestelde be drag voor 1949-1950 van ruim 300 millioen, kan dus worden gezegd dat de Marshall hulp de staat circa 350 millioen meer zal opbrengen. Hier staat tegenover dat de staat ook dollarschulden heeft, waarvoor thans wegens rente en aflossing meer moet worden betaald. In elk geval wordt het effect van de prijsstijging der Amerikaanse goederen op de Nederlandse productiekosten en der halve op het algemeen prijspeil niet auto matisch genivelleerd door de Marshall hulp. Wel krijgt de regering door haar winst op de Marshall-dollars een „potje", waaruit zij eventueel toeslagen en subsidies zou kunnen verlenen, indien de bepalingen omtrent de besteding van de Marshall-hulp zulks tenminste toelaten. Het is bij een zo drastische devaluatie, welke, zoals men uit de mededeling van minister Lieftinck wel heeft kunnen op maken, ook de Nederlandse regering wel wat ver gaat, nauwelijks denkbaar, dat het binnenlandse prijspeil daardoor niet zal worden beïnvloed. Het gevaar voor de nadelen van een devaluatie van de Indische gulden is door de devaluatie van de Nederlandse gulden uiteraard verminderd. De waardevermin dering van de Indische gulden met 30 pro cent betekent thans voor het Nederlandse kapitaal geen geldelijk verlies. Gelet op het feit, dat de Indische gulden de laatste tijd met 20 a 25 cent betaald wordt, zal het zeer de vraag zijn. of Indonesië met een devaluatie van 30 procent zal kunnen vol staan. Casablanca Waarom Klaartje, die bazin is van Casablanca, haar établissement aan de Zeedijk deze naar exotische puurheid klinkende naam heeft gegeven, is nie mand duidelijk. Want Casablanca be tekent niet veel anders dan Het Witte Huis en in de danstent van Klaartje is niet veel wit te bekennen. Wel ontzet tend veel lawaai, rook en gedrang. Op het podium van de pijpenla zit Kid Dy namite en blaast heel hard op zijn saxo foon. Hij is klein en dik en krijgt het steeds warmer van het blazen. Maar hij heeft er veel plezier in, evenals de ander,e donkere broeders van zijn orkest. De trompettist, die uit de Amerik. marine heet gedeserteerd te zijn, wat wel niet waar zal wezen, toetert met The Kid om het zeerst. Hij moet onder het blazen altijd zijn boordje opendoen, omdat zijn nek door een of andere constructie fout tot dubbele dikte zwelt wanneer hij in ernst geoccupeerd raakt met de Cold potato blues. Over dat lawaai heen schreeuwen de obers hun bestellingen. Zij balanceren voorts met fabuleuze zekerheid hun volle bladen met drank over de hoofden van de opgepropte menigte, vergeten nooit een order, zijn sneller met uw glaasje bier aanwezig dan een straal jager het ooit zou kunnen en zouden ideale obers wezen, ware het niet dat zij met open boordjes bedienden, hevig transpireerden en soms Jan tegen de klanten zeiden, zelfs als die geen Jan heten. In Casablanca is dat alles geen be zwaar, want Casablanca is een wonder lijke zaak. Onder het alziend oog van Klaartje, gebeuren daar vreemde din gen. Het publiek is gemêleerd, zou men misschien kunnen zeggen. Er zijn meis jes op wier levenswandel eventueel wel wat aan te merken zou wezen. Er zijn dames aan wier gedrag geen smetje kleeft. Er zijn heren, die zéér belang rijke functies in deze wereld bekleden. Er zijn ook mannen die wel eens impor tante bezigheden in gene onderwereld zouden kunnen hebben. En bovenal zijn er de negers, die uit Suriname komen. Zij dragen dunne gestreepte baadjes om het niet te warm te krijgen. Zij dra gen echter ook grote hoeden, die zij achter op het hoofd zetten, om het weer niet te koud te krijgen. Deze hoeden zijn eenvoudig niet van hen af te slaan. Men moet dat ook liever niet proberen, want deze makkers zijn krachtig gebouwd. Deze negers nu komen naar Casablanca om te dansen. Wanneer Kid Dynamite zijn saxafoon in dienst stelt van „The sunny side of the street" of zijn naam eer aandoet in „What is this thing cal led love" leggen zij een hand op de schouder van een der meisjes en voeren haar mee naar de vijf bij acht meter parket, die als dansvloer dient. Wij wis ten niet dat er op vijf bij acht meter zoveel kon gebeuren, voordat wij de negers zagen dansen in Casablanca. Zij dansen met armen en benen en lachen daarbij van oor tot oor een rij witte tan den bloot. Zij hebben plezier omdat er muziek is en omdat op die muziek ge danst kan worden. Zij wervelen en draaien met het speelse gemak dat de tieri extra-gewrichten waarmee zij uit gerust schijnen hen verschaffen. Wij moeten eerlijk zeggen, dat wij nog nooit zo'n onschuldig vermaak in een dancing hebben gezien. Zij komen er niet om te drinken, want de:& negers nemen vrijwel alleen maar Coca-Cola en dansen niet om het meisje. Zij dan sen omdat zij bet gewoon niet kunnen laten. Helaas vrienden, zo was Casablanca in de verleden tijd. Vol met goede en slechte, zwarte en witte, rijke en arme, allemaal wat uitzonderlijke mensen die in de drukte, de rook en het lawaai samen meer plezier maakten dan een gepolijst établissement met gerokte obers en te dure consumpties hen ooit zou kunnen bezorgen. Nu is Casablanca helaas beroemd ge worden. Langzaam-aan kwamen er mensen, die het niet helemaal aanvoel den en toen een groot weekblad er een stukje aan wijdde was de olezierboot helemaal aan. Nu komen er allemaal keurige mensen met keurige gezichten „naar de negers kijken". Een avondje uit in Amsterdam en dan lekker even griezelen op de -Zeedijk. Vijf borrels teveel en dan om ook wat tot de feestvreugde bij te dragen in Casa blanca gaan zingen dat er jajem moet zijn. Ook de dansvloer op en daar gil lend van de lach omvallen. En dan als toffe jongen „Hello black boy" tegen een neger zeggen. Er komen nu veel minder negers in Casablanca dan voorheen. Dito's in De Zon Over het algemeen hebben wij voor veilingen weinig interesse. Toen wij echter de catalogus inzagen van de ver koping, die komende weken in gebouw „De Zon" aan de Singel wordt gehou den, was onze belangstelling plotsklaps gewekt. Want daarin vonden wij een ruime sortering van het artikel, dat al toos onze handelsgeest heeft geboeid. Wat wij eigenlijk maar node ver klappen is, dat er op deze veiling "een vrijwel unieke partij dito's onder de hamer zal komen. Voor iedereen die zich financieel wenst te interesseren in dito's is dit de kans van zijn leven. Wat denkt gij bijvoorbeeld van no. 5788: drie dito dito, één buste en een eekhoorn? Om te smullen nietwaar? Let eens op no. 6171: Een notenhouten dito voor twee dito met draadmatras. Een verrukkelijk object in de betere klasse. Om maar niet te spreken van no. 2134: vier dito en één vruchtentest. Het water liep ons uit de mond. En toen wij lazen onder no. 7718: dito dito op dito met dito en dito, stond voor ons vast, dat wij deze gave partij moesten bemachtigen. Tot elke prijs. Weliswaar lazen wij niet zonder spijt dat alle artikelen voetstoots zouden wórden verkocht, hetgeen door kenners in de dito-branche niet als je-dat kan worden beschouwd, voorts dat geen refactie kon worden toegepast, iets dat een ernstige belemmering voor een ver antwoorde negotie vormt, maar één en ander kon toch niet weerhouden een be slissende slag aan de dito-markt toe te brengen. Tot onze spijt bleek ons op de kijk dag, dat hier geen sprake kon wezen van een reële handel in dit voor ons econo misch bestel zo onmisbare artikel Men had eenvoudig het woord misbruikt om er de soortgelijkheid met eerder in de catalogus vermelde koopwaar mee aan te duiden. Wij zagen er nochtans tal van andere artikelen waar de wereld zogezegd om zit te springen. Een fraaie geprepareer de miereneter bijvoorbeeld, die zeker zijn weg wel zal vinden. Voorts nog on der no. 811 een gewei met één thermo meter. Had men hier nog de zeven tulen taille-lijfjes aan toegevoegd, wij hadden niet geaarzeld fiks op deze handige com binatie te bieden. Ook een wandelstokje met ingemonteerd zilveren potlood en pethouder leek ons zeer practisch, maar wij misten hier nog het eierdopje in de handgreep om de combinatie dié all- roundheid te verschaffen, die men zo gaarne in zo'n beknopt gebruiksvoor werp ziet. Al rondsnuffelend tussen schrijfma chines en ijskasten bleef onze blik han gen aan een album met prentbriefkaar ten. Het bevatte blijkbaar afbeeldingen Het Columbia-verhuurkantoor brengt binnenkort de film L.O.-L.K.Pvan Max de Haas over de hulp aan on derduikers in bezettingstijd in nor male circulatie. Vandaag geeft de Residentie-operette in de Kleine Komedie aan de oever van de Amstel de eerste uitvoering van het 'zangspel „Mariandel a us Wien" met Friedl Dotza (die men zich zeker nog wel herinnert uit de gloriedagen van Fritz Hirsch) als gast in de titelrol. De regie berust bij Paul Ohlmühl van het Raimond Theater uit Wenen, de muzikale lei ding bij Herman Woustra. Al gaat het voorgenomen bezoek van de Koninklijke familie aan de hoofd stad morgen niet door, de ter gele- Iri de hoofdstad uit genheid daarvan op het laatste ogen blik nog ingelaste gala-voorstelling van „Een Midzomernachtdroom" in de Stadsschouwburg wel. De muziek van Felix Mendelssohn-Bartholdy bij dit heerlijke blijspel van Shake speare wordt uitgevoerd door solisten van het onlangs gevormde Amster dams Philharmonisch Orkest. De rol van Puck die wegens ziekte van Frits van Dijk enkele malen is gespeeld door Cecilia Lichtveld, leerlinge van de Toneelschool, wordt thans opge nomen door Mies Hagens. Leerlingen van de Rotterdamse Aca demie voor Beeldende Kunsten expo seren producten van hun kunstnij verheid in het bureau voor aestheti- sche adviezen aan het Rokin. van dames uit warme streken, want deze stonden met open blouses tegen allerlei balustrades geleund. Op vele van deze kaarten stond de hartelijke wens „Ge lukkig Kerstfeest" in fraaie gouden let ters geboekstaafd. Aangezien wij echter niet wilden ver trekken zonder iets wérkelijk nuttigs, hebben wij onze selectie vernauwd tot twee objecten. Te weten no. 625: een pennenbakje, een liniaal en een haar speld en no. 798: een deegplank en twee ski-stokken. Tussen deze twee verleidingen schom melt nog ons weifelmoedig hart. Had men de fijne smaak bezeten, de haar speld aan de deegplank te koppelen, ian was onze keus bij voorbaat gemaakt. Nu niet. Louiv „Louw", zei de bloemenkoopman op het Leidseplein toen wij afdongen op een bosje anjers. En omdat hij de tem peratuur niet kon bedoelen, hebben wij het opgezocht in ons woordenboek. Daar stond: Louw (bargoens) Had u dat gedacht? O nee, dan vergist u zich zeer. Zo is onze opvatting niet. Tenslotte worden noch voor Nederland, noch voor enig ander land de bestaande moeilijkheden door devaluatie opgelost. Minister Lieftinck heeft het duidelijk gezegd: devaluatie is geen substituut voor noodzakelijk binnenlandse correcties. Het gewenste resultaat zal voor een groot deel afhangen van de vraag, of door die bin nenlandse correcties op het verlaagde peil het internationale vertrouwen in de valuta terugkeert, dat wil zeggen of het mogelijk zal zijn het vrije geldverkeer, de z.g. con vertibiliteit der valuta, te herstellen. België heeft dit reeds enige tijd geleden aangedurfd, ook Frankrijk waagt het erop. Wij zijn geneigd te zeggen: Engeland en Nederland moeten het ook wagen. Want als voor pond en gulden ook nu weer een „zwarte markt" ontstaat, worden deze va luta opnieuw ondermijnd en zal, ondanks de perminente verklaring van Cripps, „dat het niet zal en niet mag gebeuren" te zijner tijd de valuta-manoeuvre moeten worden herhaald. Niet zonder spanning mag dus worden afgewacht, welke pijlen de Engelse en de Nederlandse regering nog op hun boog heb ben om de devaluatie voor de internatio nale positie der betrokken landen effectief te maken. Nieuwe grenscorrectie Er is een nieuwe grenscorrectie te ver wachten. Het betreft hier een strook grond van 1 km. lengte, waardoor een gedeelte van de weg NijmegenKleef bij ons land gevoegd wordt. De Duitse douane heeft de in April op gerichte slagboom weer weggenomen en haar wachtpost teruggebracht naar het ge bied dat Duits blijft. De correctie zal op 24 September van kracht worden. Het nieuwe terrein wordt vermoedelijk aan de gemeente Beek toege voegd. De Nederlandse doorlaatpost Beek, waar het grote verkeer uit het Roergebied en Tsjechoslowakije passeert, wordt ver plaatst. Door deze grenscorrectie zullen enkele Duitsers in Nederland komen te wonen. Hillegomse auto door trein gegrepen Een vrachtauto van het expeditiebedrijf Van Trigt, die geladen met bloembollen uit Noordholland op weg was naar Hillegom, is op de onbewaakte overweg te Breezand door de uit de richting Den Helder komende trein gegrepen. Hoewel de auto door de locomotief grotendeels werd vernield, zijn de beide inzittenden met de schrik vrij gekomen. Tenn is H.L.T.C. clubkampioen Het tennisseizoen van het district !Haar- lem van de Koninklijke Nederlandse Lawn, tennisbond is officieel gesloten met de wedstrijden om het clubkampioenschap. Óp acht banen van „Eindenhout" en vier van de Haarlemse Lawn Tennisclub is ge speeld. Een club nam met vijf dames en heren deel en een dame of heer mocht maar één partij spelen tegen een andere club. Onder leiding van de heren A. Roggemans en II. Schmuling had het tournooi een vlot verloop. In afdeling I werd HLTC winnaar; 2. Groenendaal; 3. Westrust; 4. W.O.C. De kampioensploeg ontving behalve een wis selbeker een zilveren beker, beschikbaar gesteld ter gelegenheid van het jubileum van de bond. In afdeling 2 was de utislag: 1. Brede- rode; 2. Heemstede: 3. Bloemendaal: 4. All Round en in afdeling 3: 1. Eindenhout; 2. Velserbeek; 3. Duinlust; 4. Spaarnespelers. Na afloop reikte de heer A. M. Tijsseling voorzitter van het district de prijzen uit, waarna mr. Erdman namens de deelne- mers(sters) woorden van dank sprak. Frankrijk leidt tegen Nederlandse dames Op de eerste dag van de tenniswedstrijd FrankrijkNederland voor dames, welke te Lyon begon, behaalde Frankrijk een voorsprong van 42. In het enkelspel gelukte het alleen mej. Rollin Couquerque een Nederlandse over winning te boeken (61 64) op mej. Brunarïus. Mevrouw Blaisse verloor van mevrouw De Cazalet 26 06; mevrouw Roos verloor van mejuffrouw Marcellin 26 26; mejuffrouw Hermsen verloor van mejuffrouw Pannetier 64 36 36. In het dubbelspel versloegen mevrouw Blaisse en mejuffrouw Hermsen de dames Pannetier en Brunarius met 63 63; mevrouw Roos-en mevrouw Schmier ver loren van mejuffrouw Marcellin en me juffrouw Foix met 36 16. Gonzales beroepsspeler De jeugdige Amerikaanse tenniskam pioen Richard (Pancho) Gonzales heeft een contract getekend, waarmede hij zich voor een jaar aan het reizend beroepsge zelschap, dat onder leiding staat van Bobby Riegs. heeft verbonden. Tijdens de tournee, welke 25 October met wedstrijden in Madison Square Garden te New York begint, zal hij de tegenstander zijn van Jack Kramer. Gonzales ontvangt een vast bedrag van 60.000 dollar plus een flink percentage van de recettes, welke de kleine honderd partijen, die hij tegen Kramer tijdens de tournee speelt, zullen opbrengen. Wielrennen Ronde van Hoogerheide Dinsdagmiddag werd te Hoogerheide een ronde voor amateurs over 90 km ven-eden. De uitslag luidt:: 1. W. Wagtmans 90 km in 2 uur 32 min.; 2. Roks (Sprundel): 3 Suijkerbuijk (Bre da); 4. Kroon (Rotterdam); 5. Keijzer (Amsterdam); 6. Van Beek- (Rotterdam); 7. Guns (Putte); 8, Alblas (Oversehie); 9. Van Oers (Langeweg): 10. Drost (Haar lem). Allen de/.elfde tijd als Wagtmans. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 21 SEPTEMBER Lion d' Or: Voordracht over spreek angst, 8 uur. Palace: „Gekroonde slaven", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zaken gaan voor het meisje". 18 j„ 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Hamlet". 14 j.. 2.15, 8 uur. Spaarne: „Vechtende wakers". 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..La Traviata", 14 j2.30, 7 en 9.25 uur. Rembrandt: „De onsterfelijke wals", 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 u. DONDERDAG 22 SEPTEMBER Stadsschouwburg: ..De Parelvissers" (De Nederlandse opera). 8 uur. Begijnhofkapel, Zang-recital Phine van Vlierden, 3 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5