10 De bloembollen en de devaluatie dagen REEMERS SLEUTEL WEGf Alma's dubbele taak Woensdag 21 September 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemscfie Courant „Ik verwacht geen belangrijke stijging van de omzet", zei Mr. F. 3. D. Theyse, secretaris van de Bond van Bloem bollenhandelaren. zen gedaan zouden worden, zou dit onge twijfeld ontstemming wekken bij degenen die teg'en hogere prijzen gekocht hebben. De prijzen voor die naleveringen zullen dus aangepast moeten worden, opdat zij voor de betrokken landen op gelijk niveau komen. De export van bloembollen is een zeer moeilijk artikel. Men moet hierin veel rekening houden met de stemming onder de afnemers in de betrokken landen. De tijd is voorbij dat Nederland wat bloembollen betreft een monopolie had. Wij hebben alleen voldoende kansen als wij streng let ten op bijzondere soorten en kwaliteit. Blijven wij die leveren dan behouden wij onze kansen op voldoende bestellingen. Ook die omstandigheden maken dat wij het niet voornamelijk in lagere prijzen moeteil zoeken, want aan lagere prijzen zit het gevaar vast dat die gaan ten koste van het sortiment en de kwaliteit. Verwacht u zo vroegen wij tenslotte dat de regering, als gevolg van de nieuwe toestand die door de devaluatie geschapen wordt, alsnog ertoe zal overgaan om gevolg te geven aan de aandrang om de sanerings maatregelen af te schaffen? Het antwoord was: Ik denk niet dat daar in op zich zelf een reden gevonden zal wor den, omdat ik immers geen belangrijke stijging van onze bloembollen-export ver wacht. Wij hadden een kort onderhoud met mr. F. J. D. Theyse, secretaris van de Bond van Bloembollenhandelaren over de invloed die de devaluatie zal hebben op de export en dus ook op de teelt van bloembollen. Ik verwacht zo zei mr. Theyse van de devaluatie geen belangrijke stijging' van de bloembollenexport. De organisaties delen in het algemeen niet het standpunt van minister Mansholt dat lagere prijzen onze uitvoer belangrijk doen toenemen. Het af gelopen jaar is daarvan een bewijs. De prijzen lagen in 1949 ongeveer 10 lager dan in 1948, maar de afneming door het buitenland heeft daarmee geen gelijke tred gehouden, zodat wel zeker is, dat in geld de opbrengst van 1949 beneden die van 1948 zal liggen. Onze ervaring is dat prijzen niet alles zeggen. De mannen van de praktijk hebben geregeld contact met de buitenlandse af nemers en daarbij is wel gebleken dat de prijzen in het algemeen geen moeilijkheden opleveren. Door wat lagere prijzen te vra gen, krijgen wij nog geen verhoging van het contingent. Wat onze mogelijkheden betreft in Enge land en in andere landen die met de deva luatie zijn meegegaan, verandert er niet veel. Alleen in de landen die niet gedeva lueerd zijn, zou men, omdat wij daar goed koper kunnen leveren om toch hetzelfde bedrag aan guldens te krijgen, een ver hoogde afneming kunnen verwachten. Maar ik geloof toch niet dat het daartoe zal komen. In het bijzonder heb ik hierbij het oog op Amerika. Daar is in het verleden reeds gebleken dat binnenlandse organisa ties met bezwaren komen, als wij de prijs van onze bloembollen verlagen. Wil men dus die tegenstand voorkomen, dan zullen, als gevolg van de devaluatie, de prijzen der bloembollen, omgerekend in guldens, in Amerika verhoogd moeten worden. Ik geef op dit ogenblik zo vervolgde mr. Theyse mijn persoonlijke visie op de zaak. Natuurlijk moet onze gehele export van alle kanten opnieuw bekeken worden. Daarmee hebben wij de tijd tot aan het einde van dit jaar, want eerst dan moeten de prijzen der bloembollen voor het vol gende jaar vastgesteld worden. Wel hebben de organisaties bij de bloem bollenexport betrokken onmiddellijk maat regelen genomen om te voorkomen dat, als een gevolg van de devaluatie, in het buiten land goedkopere aanbiedingen door bollen- handelaars gedaan zouden worden. De oogst van 1949 is vrijwel geheel afgeleverd en als er nu nog naleveringen tegen lage prij- speciale verkoop DIRECTOIRES met kleine foutjes gebreid tricot mooi interlock wollen jaeger kinder direct. va. 1.25 v.a. 1.75 v.a. 2.00 v.a. 0.75 V* PUBLICO >wciö] 0ok 9rote en zeer grote maten. Ga naar KRUISSTRAAT 35 ALLEEN 1E KLAS STOFZUIGERS Bet.: 10,— p. maand PRIMA SERVICE 3. G. KAASENBROOD... Technisch groot! Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 September 1949 ONDERTROUWD: 20 Sept., G. J. Tesse- laar en E. Massa; F. J. Hunter en M. A. Heer es. GEHUWD: 20 Sept., H. H. Ahrendt en A. E. van der Waals; P. W. Voet en M. D. de Landmeter. BEVALLEN van een zoon: 19 Sept., C. P. BeensMienis; H. BuréBargmann; 20 Sept., C, A. DernisonBotman. BEVALLEN van een dochter: 17 Sept., H. D. Akerslootde Boer; 19 Sept., M. J. van NoortImmers; C. C. van der Plasvan der Wiele; 20 Sept., C. PoelmanHoreman; M. C. van der HeijdenSchillings; E. Heij- stekvan Loevezijn; F. LogmansKuvok; F. van Li er opKamsma. OVERLEDEN: 18 Sept., W. J. J. Webber, 46 j., Gasthuisvest; C. A. LaarhovenHoen ders, 65 j., Lange Lakenstraat; H. M. Ver meervan Es, 41 j., Merwedestraat; 19 Sept., J. Fagel, 66 j., Crayenesterlaan; J. Schellinger, 65 j.. Westerhoutstraat. Amateurtoneel „De nieuwe typiste" De vereniging „Herman Heijer- mans" gaat haar naamgever her denken Eind November is het vijf-en-twintig jaar geleden dat de belangrijkste drama turg, die ons land sedert de gouden eeuw heeft voortgebracht, te weten Herman Heijermans, in zijn woning te Zandvoort aan de Kostverlorenstraat 105, overleed. De naar hem genoemde arbeiders-toneel vereniging zal in de Haarlemse Schouw burg twee voorstellingen geven van diens burgerlijke tragi-comedie „De Meid" om zijn nagedachtenis te eren. Op deze her denkingsavonden speelt bovendien een zus terorganisatie uit Krommenie de gevoelige oogstmaandschets „De brief in de schemer" an dezelfde auteur. Doch niet alleen om bovenstaande reden belooft dit nieuwe seizoen van meer dan gewone betekenis te worden. Want in Maart 1950 gaat de vereniging met enkele wedervertoningen van „Op Hoop van Ze gen" niet slechts haar vijfde lustrum vie ren, doch tevens het jubileum van het echtpaar Schiffer, dat gedurende al die tijd de stuwende kracht is geweest. Bij zoveel schone vooruitzichten zou het niet passend zijn om stekelige opmer kingen te maken over de keuze van het als blijspel bedoelde stuk „De nieuwe typiste" van een zekere Q. Hersman, waarmee op de eerste twee avonden van de week de donateurs werd onthaald. Laten wij liever te zijner tijd onze critische aandacht aan waardevollere onderwerpen besteden. De meeste bezoekers amuseerden zich trou wens haar hartelust. Regisseur Kraneveld heeft zijn uiterste best gedaan om op het gebrekkige scenario van deze klucht een genoegelijk schouw spel te bouwen door zijn negen spelers niet zuinig te laten chargeren. Daardoor kregen de zo langzamerhand bijna niet meer te verdragen typen (hun namen zeggen alles: de geaffecteerde romanschrijver Constant van Penlef, de boekh ouder Tobias Kruk- mulder en de kantoorbediende Klungel) toch nog een zekere lachwekkendheid. Voorts was het verwonderlijk dat bij een tamelijk wankele rolkennis zo'n hoog tem po bewaard bleef. De heren Umans en Schiffer sr. promoveerden de hun opge dragen standaardfiguren tot een paar ko mische bezienswaardigheden van de eerste rang, waarvoor alle hulde. Ook de heer C. A. Pouw maakte vooral in het eerste bedrijf een goede beurt als de driftige uitgever. Voor de mannelijke jonge rol was de heer Schiffer jr. zeker niet de aan gewezen persoon. Gelukkig liepen er bijna steeds twee secretaressen om hem heen de dames Umans en Peper om zijn te kortkomingen men hun door veel charme, gesteunde talenten ruimschoots' te ver goeden. DAVID KONING De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs der gemeente Haarlem, zal niet op Donderdag maar op Vrijdag spreek uur houden. De Haarlemse gemeentebegroting Nog enkele maanden geduld Verschillende grote gemeenten Am sterdam, Rotterdam en Den Haag heb ben reeds de begroting voor 1950 gepubli ceerd. In Haarlem is men nog niet zover. Daar bij moet evenwel bedacht worden, dat de genoemde gemeenten op hun financiële af delingen afzonderlijke bureaux hebben die alleen aan de begroting werken. In Haar lem moet dit gecombineerd met het overige werk geschieden. Er wordt wel naar vervroeging gestreefd. De begroting voor 1948 kwam in Januari 1948 uit, de begroting voor 1949 in Decem ber 1948. Ook nu hoopt men weer wat van de achterstand in te lopen, maar het zal toch wel niet veel zijn. Zwitserse opvoeders naar Haarlem Door een 30-tal directeuren en directricen van opvoedingsinrichtingen in Zwitserland is tijdens een 14-daags bezoek aan Neder land ook een bezoek gebracht aan het Ge reformeerd of Burgerweeshuis aan de Olieslagerslaan. Tevoren werd het gezelschap ontvangen in het voormalige weeshuis, het Frans Hals-museum, waar de voorzitter van de regentschap, dr. J. E. Baron de Vos v. Steenwij k, een historisch overzicht gaf van het Weeshuis. Vervolgens werd een rond gang gemaakt. In het tegenwoordige weeshuis werd na bezichtiging van het gebouw een maaltijd aangeboden, tijdens welke een levendige uitwisseling van gedachten over de ver schillende opvoedingssystemen ontstond. Dierenbescherming houdt een bazar Tot de belangrijkste schakels van het werk der dierenbescherming behoren de Asyls, waar noodlijdende dieren opgeno men en verzorgd worden. Bijna iedere Haarlemmer is wel eens in de „Ridder straat" geweest. Duizenden zwervende honden en katten hebben daar in de loop der jaren niet alleen onderdak gevonden, maar van daaruit een liefderijk tehuis ge kregen. Het is om dit mooie werk in stand te houden, dat het bestuur op de gedachte is gekomen een bazar te organiseren op 5, 6 en 7 October in Hotel de Leeuwerik, Kruis straat. Vele attracties als rad van avon tuur, tombola, waarzegster, theeschenkerij, poppenkast enz. zullen de gezelligheid ver hogen, terwijl daarnaast het populaire Po litie Amusements Orkest zijn medewer king heeft toegezegd. Het bestuur hoopt dat alle dierenvrien den van hun belangstelling in dit mooie werk blijk zullen geven door deze bazar te bezoeken of iets daarvoor af te staan. Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem gegeven op Donderdag 22 September 1949, des namid dags van 1516 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Wir glauben all an einen G-ott, J. S. Bac-h 2. Concert d kl. t., G. F. Handel (Andante, Air, Adagio, Fuga) 3. a. Canzone, b. Sempre semplice, S. KargElert 4. Passacaglia en Fuga, B. v. d. Sigtenhorst Meyer 5. a. Feuillet d' album, G. F. Hendriks Jr. b. Gavotte, J. B. de Pauw 6. Sortie, J. Guy Ropartz Extra zomerconcert H.O.V. Vrijdag 23 September zal de H.O.V. een extra zomer-concêrt geven onder leiding van Marinus Adam. Het concert wordt ge opend met de Haydn-Variaties van Joh. Brahms. Daarna zal de pianist Gerard Hen- geveld het pianoconcert van Schumann vertolken. Na de pauze zal de derde, de zogenaam de Orgelsymphonie van Saint Saëns wor den uitgevoerd, met medewerking van de organist Albert de Klerk en de pianisten Bets Nederkoorn en Peter de Kleer. De symphonie werd door Saint Saëns aan de componist' Franz Liszt opgedragen. De merkwaardigheid van deze symphonie, waarin lithurgische melodieën der R.K. kerk* het Dies Irae (dag der wrake) en het Alleluja voorkomen, is, dat de delen twee aan twee tot een groter geheel zijn samengevoegd. In de eerste afdeling komt na een korte adagio-inleiding het allegro, waarin het orgel een voorname rol ver vult. In de tweede afdeling volgen het zeer levendige scherzo en de triomferende finale. TEL. 11493 - LANGE VEKRSTRAAT 10 DE „SLEUTEISPECIAUST" (Adv.) Melk gerantsoeneerd in Haarlem en omgeving Dinsdagmiddag is een vergadering ge houden van een deputatie van de Melk Inkoopvereniging' en besturen van slijters organisaties uit Haarlem, Badhoevedorp en IJmuiden-Velsen, ter bespreking van de toestand, welke is ontstaan doordat er min der melk in Haarlem te koop is naar aan leiding van een conflict tussen het Bedrijf schap voor Zuivel en de Melk Inkoopver eniging. Van de zijde van laatstgenoemde vereniging werd een overzicht gegeven van de stand van zaken. De besturen van de melkslijters-organisaties besloten, zich achter de actie der standaardbedrijven te stellen. Voor Haarlem en omgeving wordt uit sluitend melk aangevoerd door landbouw bedrijven uit de omstreken. Dat betekent dat ongeveer twee derde deel van de be hoefte gedekt wordt. In September en later loopt de melkgift terug en daardoor is het mogelijk, dat de aanvoer minder wordt,. De bedrijven betrekken dus geen melk uit andere streken van het land, omdat de prijzen te hoog geacht worden. De melk- slijters zullen zelf regelingen treffen over de wijze van distributie. De gecombineerde vergadering besloot verder een telegram te zenden aan de minister vair Landbouw, visserij en voedselvoorziening en aan het Bedrijfschap voor Zuivel, waarin verzocht wordt mee te werken tot een spoedige op lossing ih deze zaak. Ook in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Leiden hebben de melkslijters maatre gelen moeten treffen om de melk te rant soeneren. Concert ten bate van de Martha-stichting Op 29 September wordt in de Grote Kerk een concert gegeven ten bate van de Martha-Stichting. Aan dit concert werken mede George Robert, Jo Vincent, Annie Hermes en het Aerdenhouts Vrouwenkoor onder leiding van Albert de Klerk. De Martha-Stichting, die thans 65 jaar bestaat, heeft ihaar huizen in Alphen aan de Rijn. Zij heeft tot taak kinderen op te voeden, die haar worden toevertrouwd door Voogdijraden, verenigingen van Kinder- zorg en Diaconieën. De kinderen er zijn er meestal ongeveer 500 worden er in Christelijke geest weer klaar gemaakt voor de maatschappij en velen van hen zijn door het werk van de Stichting weer dappere medewerkers in het maatschappelijk leven geworden. De gebouwen van de stichting hebben in de oorlog zwaar geleden en de financiële reserves zijn vrijwel op. Waar de stichting de gemeenschap zo vaak heeft geholpen, hoopt men nu dat ook het omgekeerde eens het geval zal zijn. Concert van werken van Mozart Dinsdag 27 September zal in het Frans Halsmuseum een sonaten-avond gegeven worden, waarop werken van Mozart voor viool en piano zullen worden voorge dragen. Lode Rosquin (piano) en Lorenzo Pap polo (viool), die op 18 Mei in dezelfde zaal werken van Brahms ten gehore hebben ge bracht, zullen thans werken van Mozart spelen. Lode Rosquin, een Antwerpse pianist en muziekpaedag'oog, heeft bij zijn landgeno ten een grote naam op zijn gebied. De vio list, geboren uit Italiaanse ouders is sinds kprt in Haai'lem woonachtig en was vroeger in Wenen gevestigd. In Oostenrijk, waar hij zich jarenlang aan de kamermuziek wijdde, evenals in Praag en in Budapest genoot hij een grote ver maardheid. Pappolo ontving zijn opleiding in Milaan en in Wenen en specialiseerde zich voornamelijk op het duo-spel. z^i7T""~STJöTTil DAG EN NACHT De tunnelbouw in Velsen De Minister kon op de be groting voor 1950 geen post uittrekken voor de hervatting Na de mededelingen die wij over de tunnelbouw in Velsen enige weken geleden gedaan hebben, zal het geen bevreemding wekken, dat de minister van Verkeer en Waterstaat op de begroting voor 1950 geen gelden heeft uitgetrokken voor de her vatting van de tunnelbouw in Velsen. In het komende jaar zal dit werk, indien althans de Kamers zich met het standpunt van de regering kunnen verenigen, dus nog niet hervat worden. Elders in dit nummer geven wij bijzon derheden over de begroting van Verkeer en Waterstaat. In de toelichting op zijn begro ting schrijft de minister, dat evenals het vorige jaar, ook ditmaal, onder de druk van 's lands financiële omstandigheden, er bij de opstelling van de begroting naar ge streefd moest worden de uitgaven tot het strikt noodzakelijke te beperken. Vermindering van hetKorps Rijkspolitie met 500 man In 1950 nog ongeveer 10.000 gedetineerde politieke de linquenten Uit de begroting voor Justitie blijkt, dat de raming van de gewone dienst rond 109.066.000,— bedraagt. Voor 1949 is toe gestaan rond 103.233.000,zodat de ge wone dienst een vermeerdering vertoont met 5.833.000,—. De minister heeft besloten om de sterkte van het Korps Rijkspolitie te verminderen met 500 man. Hij heeft gemeend tot deze met het oog op de benarde toestand van 's lands fi nanciën geboden bezuiniging te mogen overgaan, nu door een doelmatige, prac- tische zowel als theoretische opleiding van het tijdens de bezetting en kort na de be vrijding aangestelde personeel, het peil en de bruikbaarheid van dat personeel allengs aanmerkelijk is gestegen. Bij de afdeling gevangeniswezen wordt medegedeeld, dat het totaal der gedeti neerde politieke delinquenten voor 1950 wordt geschat op 10.000 (1949 17.500). De personeelsbezetting van de afdeling gevangeniswezen zal uitgebreid dienen te worden. Aan de geestelijke en sociale ver zorging, de ontwikkeling en ontspanning der gedetineerden zal bijzondere aandacht dienen te worden geschonken. Ter bestrij ding van de daaruit voortvloeiende kosten is voor dit onderdeel in totaal 170.000,- meer geraamd. Het bestuur van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten heeft besloten, dat deze stichting per 1 Januari 1950 in liqui datie zal gaan. Er blijven dan nog vrij omvangrijke werkzaamheden ter afwikkeling over. Zo zullen er vermoedelijk in 1950 nog onge veer 15.000 politieke delinquenten onder toezicht staan. Minister van Maarseveen krijgt een raadadviseur f 1,9 millioen subsidie voor culturele doeleinden Op de begroting 1950 wordt voor Over zeese Gebiedsdelen geraamd 12.134.963, (gewone dienst) en 8 millioen voor de buitengewone dienst I (aflopende uitga ven). Voor 1949 werden respectievelijk toe gestaan 11.185.126,— en 10.160.000,—. In de toelichting wordt verklaard, dat aan het ministerie reeds lang behoefte be staat aan een functionnaris, die naast de secretaris-generaal de minister van Overzeese Gebiedsdelen als algemeen raadsman ter zijde zou kunnen staan. Voor het vervullen van deze functie is het oog gevallen op een gewezen Indonesisch hoofdambtenaar, wiens antecedenten een goede vervulling van de hem op te dra gen taak waarborgen. Het ligt in de be doeling de betrokkene reeds dit jaar op arbeidsovereenkomst aan'te stellen op een loon, overeenkomende met de maximum bezoldiging, verbonden aan de rang van raadadviseur in algemene dienst. Als subsidie aan de stichting „Voorlich tingsinstituut voor het Welvaartsplan Ne derlandse Antillen" is op deze begroting 60.000 uitgetrokken. Ter bevordering van de culturele sa menwerking tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen is in 1949 aan de stichting voor de culturele sa menwerking een belangrijke uitbreiding gegeven, mede doordat het contact op cul tureel gebied met Indonesië veel intensie ver is geworden., Het overheidssubsidie, dat de Neder landse stichting voor de uitvoering van haar taak nodig heeft, dient verhoogd te wor den. Voor 1949 zal een suppletoire begro ting worden ingediend voor een aanvullend overheidssubsidie van 630.000,Voor •1950 zal het totaal van het rijkssubsidie .890.000,bedragen. N.V.V. vraagt medewerking voor de prijscontrole Het dagelijks bestuur van h'et N.V.V. heeft een beroep gedaan op de arbeiders bevolking, nauwlettend toe te zien, dat het door de regering afgekondigde verbod tot prijsverhoging wordt nageleefd. Het advi seert, indien men prijsopdrijving vaststelt, zich te wenden tot de plaatselijke prijzen- commissie. Ook heeft het dagelijks bestuur van het N.V.V. zich tot haar vertegenwoor digers in de plaatselijke prijzencommissies gericht met het verzoek, te zorgen dat on middellijk maatregelen worden genomen voor een effectieve prijscontrole, alsmede voor een vlotte behandeling van klachten van het publiek. Gistermiddag heeft Prinses Wilhelmina n gezelschap van een hofdame, onverwacht een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" in het RAl-gebouw te Amsterdam. De Prinses kocht aan het loket evenals de andere bezoekers haar kaartje en begaf zich daarna naar de ten- toonstellingsriurttte, waar zij gedurende een half uur het geëxposeerde bezichtigde. BINNENLAND In Rotterdam kroop een driejarig jongetje onder een handwagen, die geladen was met tegels, klinkers en zand. De wagen „kipte" doordat de lading verschoof, zodat het kindje met het hoofd tussen de bak en de straatstenen bekneld geraakte. Het kind wérd naar het Bergwegziekenhuis vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden. Mr. F. Teulings, die benoemd is tot minister van Binnenlandse Zaken, zal als lid der Eerste Kamer worden opgevolgd door dr. ir. J. H. F. Deckers, rijksland- bouwconsulent te St. Oedenrode. Woensdag zijn twee Nederlandse eskaders Meteors van de vliegbasis Leeuwarden, naar Thorney-Island in Engeland vertrokken waar zij zullen deel nemen aan de zogenaamde „Operation Bulldog" de manoeuvres van de geallieerde luchtstrijdkrachten. De overvliegtijd naar Engeland bedroeg circa 50 minuten. De officier van justitie bij de bijzon dere strafkamer van de Leeuwarder recht bank heeft aoht jaar gevangenisstraf geëist tegen de 33-jarige A. D. inspecteur van een levensverzekeringmaatschappij te Leeuwar den, aan wie ten laste was gelegd dat hij een ondergrondse groep had verraden en de Duitse politie behulpzaam was geweest bij het opsporen van gegevens- over arrestanten. Hiertoe liet hij zich in de ge vangenis bij een arrestant in de cel inslui ten. De verdachte had zich ook schuldig gemaakt aan het.schrijven van dreigbrieven aan Joodse landgenoten. Wanneer zij niet aan zijn verzoek om een zekere som gelds te storten hadden voldaan. De directeur-generaal van de P. T. T., de heer L. Neher, zal Donderdag om 19.45 uur via Hilversum I spreken over de post zegelactie „Vergeet hen niet" ten bate van Nederland en Indonesië. HAARLEM EN OMGEVING De Arbeiders Gemeenschap der Wood- brookers in Bentveld houdt op 8 en 9 Octo ber een weekend-conferentie over „Het wantrouwen in de bedrijven'. De classis Haarlem der Geref. Kerken heeft geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer M. J. Mulder te Santpooort, cand. aan de V. U. De heer Mulder ontving bereids een beroep van Sprang. De heer J. M. W. Schalkwijk, tiheol. cand. te Heemstede ontving een beroep van de Geref. Kerk van OegstgeestMorsch Rijndijk. De heer J. Hoffman was dezer dagen vijf en twintig jaar werkzaam als timmer man bij de heer J. B. Kroon van Diest, Santpoórterplein 6. De jubilaris ontving een geschenk in enveloppe van zijn patroon,. een portefeuille van het personeel en vele bloemstukken. Ingaande 1 October is overgeplaatst de hoofdcontroleur der directe belastingen W. C. de Groot van Maarstricht naar Haarlem. Met ingang van gisteren is de bepa ling van kracht, dat de kruidenierswinkels op Dinsdagmiddag ('dus niet meer op Don derdagmiddag) in de gemeente Heemstede gesloten moeten zijn. Maastrichtse kerkdiefstallen opgehelderd Vier j'eugdige daders gearresteerd De Maastrichtse recherche heeft een serie offerbloklichtingen, die in de laatste twee jaar in vrijwel alle kerken van Maastricht werden gepleegd, opgehelderd en de da ders er van aangehouden. Het waren vier jongelui, waarvan er twee nog op een middelbare school in Maastricht gingen. Twee jaar geléden begonnen .de toen 16- en 17-jarige knapen met enkele offerblok diefstallen, die gelukten. Daardoor over moedig geworden, stalen ze- geregeld in vrijwel alle kerken van de stad en hebben in die tijd waarschijnlijk voor honderden guldens ontvreemd. Van het geld werd goede sier gemaakt met bioscoopbezoek, sigaretten, biertjes, enz. Ze kwamen ook nog tot verscheidene andere diefstallen van fietsen en voetbal- truien. De verduistering van een fiets, waarbij één van de jongelui betrokken was, leidde tot de opheldering van de kerk diefstallen, toen de knaap bij de recherche aan het „doorslaan" ging en een hele reeks offerblokdiefstallen ophelderde. Ook zijn drie kameraden werden erbij gehaald en langzamerhand kwamen de bekentenissen los. De jongens zijn aangehouden en ter beschikking van de Officier van Justitie gesteld. Politie schoot op auto In de afgelopen nacht zagen per jeep surveillerende agenten in Den Haag een auto zig-zag over de Loosduinseweg rijden met een snelheid van ongeveer 70 km. De bestuurder werd een teken gegeven om te stoppen, maar hieraan werd niet voldaan. Nadat enige waarschuwingsschoten waren gelost werd op de auto gevuurd, die door twee kogels werd getroffen. De politie wist daarna de bestuurder, de 24-jarige F. J. B. uit Naaldwijk, aan te houden. Hij bleek onder de invloed van sterke drank te ver keren. FEUILLETON door Mary Burchell Vertaald uit het Engels 19) Gregory, doe niet zo dwaas! zei Alma lachend. Maar terwijl ze haar hoed afzette en haar haren opkamde, dacht ze: Waar om zoeken mensen toch moeilijkheden in dingen die absoluut niets te beduiden hebben? Omdat deze gedachte echter niet heelemaal loyaal tegenover Gregory was, stak ze met een liefdevol gebaar haar arm door de zijne en zo betraden ze gearmd de zitkamer. Hebben jullie al thee gehad?, vroeg Pansy. Zo niet, dan zal ik even thee halen, voegde ze er gedienstig aan toe. Beiden bëdankten en zeiden, dat ze al thee hadden gedronken. En daarna wilde iedereen natuurlijk Alma's ervaringen van de eerste dag horen. Zonder veel moeilijkheden kon ze een uitgebreide beschrijving van het huis ge ven, en van mevrouw Farraday's uiterlijk, alsook van de dingen, die ze er moest doen. Maar Alma voelde, hoe het essentiële, meest belangrijke karakter van het Far- raday-gezin in deze beschrijving van haar niet naar voren kwam. Misschien wél zo goed, dacht ze bij zichzelf, wetend, dat haar indruk ontstaan was uit duizend-en- een kleine observaties, die je toch eigen lijk niet goed met iemand anders kon be spreken. Het speet haar echter, dat ze haar verhaal niet iets boeiender en interessan ter had gemaakt, toen Eva vol sympathie opmerkte: Nou, Alma, ik hoop dat het er niet al te vervelend zal zijn. Vervelend?! riep Alma uit. Maar ik vind het er enig! De familie keek wat verwonderd en Gregory leek ontstemd. Je schijnt in ieder geval voor die vier pond per week niet veel uit te hoeven voeren, merkte Pansy afgunstig op. Dat soort gezelschaps-juffrouwen- baantjes heeft nooit veel om 't lijf. Je wordt alleen betaald om iemand door je opgewekt humeur en levenslust wat op te monteren, zei Eva cynisch. Ik zou er wat voor geven, als ik vier pond per week kon verdienen door iemand van mijn opgewekt humeur en zonnigheid te laten genieten, zei Pansy. Ik wou dat ik zo'n baantje had! De anderen lachten, maar Alma zei: Mevrouw Farraday heeft me gevraagd, of ik jou in je vacantie eens mee wilde brengen. Mij? vroeg Pansy, zeer gevleid. Maar wat weet ze van mij? Ik heb haar natuurlijk over jou ver teld. Alma glimlachte en kneep Pansy in haar wang. En terwijl ze dit deed, zag ze opnieuw de afkeer op het gezicht van me vrouw Farraday voor zich, toen haar man haar even speels in het oor had geknepen. Pansy grinnikte echter vrolijk en vroeg: Wat heb je haar van mij verteld? Ik heb alles zo goed mogelijk voorge steld. Dus denk eraan, dat je je behoorlijk moet gedragen, als ik je meeneem naar Benham Lodge, waarschuwde Alma haar. O, natuurlijk! beloofde Pansy enthou siast, en trok zich in de allerbeste stemming terug om huiswerk te gaan maken. Alma kreeg daarna gelegenheid zich aan Gregory te wijden. Gelukkig had ze 's morgens alles al klaar gemaakt voor een koud avondeten, en dus konden ze nu rustig in de tuin gaan zitten en hand in hand over de toekomst dromen. Deze eerste dag was niet slecht geweest, vond Alma, en ze hoopte, dat alles zo vlot zou blijven lopen. Door vroeger dan voorheen op te staan en haar morgenwerk nóg beter in te delen, wist ze practisch steeds door al het huis werk heen te komen, met de hulp van Mary, het toegewijde, maar ietwat domme dag hitje. En als er eens geen tijd was voor een uitgebreide lunch, omdat ze weg moest rennen om de bus te halen, dan was er niemand- thuis om te protesteren, behalve mevrouw Brendall die zo nu en dan op merkte: Lieve kind, je moet niet altijd alles op de laatste minuut aan laten komen. Je moet je zelf enige speling geven, dat doe ik ook altijd. Op Benham Lodge vond Alma dan me vrouw Farraday in een van haar vele buien, die varieerden van uiterste neer slachtigheid tot charmante en stralende vrolijkheid. Maar hoe ze zich ook gedroeg, Alma merkte toch, dat ze van deze vrouw begon te houden en dat ze vaak een won derlijk gevoel van medelijden met haar had. Hoe meer ze haar leerde kennen, hoe meer Alma zich realiseerde, dat deze vrouw over een enorme vitaliteit had beschikt, vóórdat het ongeluk was gebeurd. Ze kon enthousiaste verhalen doen over het sei zoen in Londen, waar ze geen feest over sloeg, waar ze tot vroeg in de morgen danste en bij alles, wat van enig belang was, tot de aanwezigen had behoord. Na afloop van het Londense seizoen was er het leven thuis, de leiding van het grote buitenhuis, terwijl haar echtgenoot volko men in zijn zaken opging en haar zoon stu deerde. In die tijd reed ze veel paard, iets waar ze dol op was geweest. Ze reed beter dan de meeste mannen in de omtrek en Alma vond het tragisch, dat juist datgene, waar ze zó haar hart aan verpand had, de oorzaak was geworden van haar heden daagse toestand. Zelfs nu nog, met haar gebroken gezondheid, leek ze soms onwe zenlijk jeugdig. En voordat het ongeval gebeurd was, moest ze helemaal meer een zuster van Murray geleken hebben, dan zijn moeder. Als ze eens ongeduldig was, of humeurig of wonderlijk gesloten en dit gebeurde van tijd tot tijd dan trachtte Alma altijd te denken aan de innerlijke strijd, die dit vitale wezen met zichzelf dag in, dag uit, moest voeren. He.t was dan ook niet moei lijk om geduld met haar te hebben en alles in het werk te stellen, om haar weer in een goed humeur te brengen. Maar zo nu en dan moest Alma wel eens denken aan Eva's opmerking, dat juffrouwen-van-gezelschap betaald wer den, opdat anderen uit hun vrolijke humeur moed en levenslust konden putten. En hoe wel ze de middagen op Benham Lodge nooit minder prettig vond, toch merkte ze wel, dat ze dikwijls volkomen uitgeput thuis kwam. Na die eerste middag kon ze altijd keurig op tijd de bus van 5.30 uur halen; daar zorgde mevrouw Farraday stipt voor. Maar daarna begon, in Alma's ogen, j het vermoeiendste deel van de dag. Het was namelijk niet altijd mogelijk om j 's morgens al het werk voor 's avonds te doen, en hoewel theoretisch uitgemaakt was, dat de werkzaamheden voor het avondeten, nu Alma zelf een baan had, verdeeld moesten worden, kwam daar in de praktijk maar bitter weinig van terecht. Eva ging' 's avonds dikwijls uit, en als ze eens thuis was, had ze altijd wat aan haar kleren te doen, hetzij naaien, wassen of strijken, terwijl mevrouw Brendall zelf nooit enig blijk gaf te beseffen, dat er in een huishouden altijd wat te doen valt. Pansy zou het heerlijk hebben gevonden te mogen helpen, maar aangezien zij toch al zo snel van haar schoolwerk afgeleid was, kon van haar bereidwilligheid geen gebruik worden gemaakt. Alma zou het allemaal niet zo erg heb ben gevonden, als Gregory er niet wa's ge weest. Gregory, die er een gewoonte van had gemaakt, iedere avond even aan te lopen, in de verwachting niet teij on rechte dat hij dan over zijn verloofde kon beschikken om iets gezelligs te onder nemen. Hij was niet veeleisend en een vriendelijke en behulpzame jongeman, en hij vond het helemaal niet erg allerlei wonderlijke werkjes voor Alma op te knappen, als Alma zo nu en dan niet uit de keuken weg te krijgen was. Maar aan alles is een grens, en ook hij kon niet alles tolereren en stond erop, dat een en ander op een betere wijze geregeld zou worden. Maar Alma, protesteerde hij dikwijls, het is toch heel eenvoudig de zaait in de steek te laten en te zeggen, dat je met mij uit moet! Ja natuurlijk, en dat doe ik toch ook wel eens. Niet dikwijls, zei hij ontstemd. Het kan nu eenmaal niet dikwijls in zo'n druk gezin, legde Alma uit. En Mary is de laatste week ook al weggebleven. Haar vader schijnt ziek te zijn en. Maar lieveling, luister nu eéns, smeekte Gregrory, moeten onze afspraken afhangen van de gezondheidstoestand van Mary's vader? Waarom heeft zijn rheuma- tiek of buikpijn nooit enig effect op Eva's uitgangetjes? En wat doet je moeder? Gregory, Eva is gisteravond thuis ge bleven. Juist, Eva is gisteravoiid thuis geble ven en wat heeft ze gedaan? Ze liet jou die jam koken en zelf had ze de hele tafel nodig voor eindeloze lappen zijde en liet ze ons allemaal op ons avondeten wachten, omdat zij een galajurk of iets dergelijks moest knippen! Alma lachte. Maar Eva moet naar een feest de volgende week, legde ze goed moedig uit. Envze moet een nieuwe jurk hebben en ze kan die veel goedkoper zelf maken dan er een kopen. Je kunt haar dan toch niet kwalijk nemen, dat ze daar wat tijd aan spendeert? Ik vind dat ook niet erg, verklaarde Gregory en hij kustë Alma teder, ik vind maar één ding erg, en dat is dat je altijd door het een of ander in beslag wordt ge nomen en geen tijd voor mij hebt. Alma wilde hierop niet in gaan, en dus kuste ze hem terug en zei: Het spijt me, liefste, ik zal alles beter regelen. En ik ga morgenavond vast en zeker met je uit. Dat beloof ik je. En door handige organisatie en door haar tijd om te lunchen nog meer in te korten, wist Alma haar belofte de volgende avond na te komen en ze genoot van haar uitgan getje met Gregory. Alleen had ze zo nu en dan het gevoel, dat ze alles bij el kaar wel wat te veel hooi op haar vox-k laadde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6