C J „De Russen zijn de koude oorlog moe" „Taaariet" 7. De radio geeft Zaterdag Republikeins communiqué in Den Haag Protest tegen artikel van voorzitter der Neder lands-Amerikaanse Kamer van Koophandel RESA HILVERSUIV Italië manoeuvreert met zijn valuta doch lijdt onvermijdelijk schade PANDA EN DE MEESTERXJITVINDER Wereldnieuws Vrijdag 23 SeptcraHer 1949 2 Brits militair deskundige meent: Twintig goede en parate Westelijke divisies zouden preventief afdoende zijn United Press meldt uit Londen: Luitenant-generaal sir Gifford Martel, hoofd van de Britse militaire missie in Moskou in 1943, is van mening dat de Russen de koude oorlog moe zijn en dat indien de volken van het Atlantisch pact een eerste klasse leger van misschien 20 regulaire divisies zouden opbouwen, de Russen misschien zelfs kunnen worden overgehaald zich vreedzaam, uit Oost- Europa terug te trekken. De gepensionneerde generaal, een van Engelands grootste deskundigen op het gebied van de tankoorlogvoering, schreef in de Daily Mail: „De Russische beer werpt een grote schaduw vooruit, doch die scha duw is veel groter dan de beer zelf. Het dier kan veel gemakkelijker achter de tralies van zijn eigen kooi worden terug gezet dan verondersteld wordt." Martel constateert dat de Russische bazen of door de Russen op het paard gezette bazen in de landen achter het ijzeren gor dijn reeds diep gehaat worden door velen onder het gewone volk waarover zij heer sen. Zelfs in zulk een mate dat in sommige van deze landen actieve verzetsbewegingen zijn ontstaan en dezë bewegingen hebben niet zo heel veel aanmoediging of hulp nodig om aan het daglicht te treden. In de tweede plaats, meent Martel, hebben de Russen de handen vol met echte moeilijk heden. Het Russische leger is zeer ongelijk matig uitgerust en in het bijzonder mist het mechanisch transport. De spoorwegen van de Sovjet-Unie verkeren eveneens in slechte toestand. De luchtmacht is formi dabel, doch haar kracht is sterk overdreven en in elk geval kan het industrieel poten tieel waarop zij steunt, niet vergeleken worden met het potentieel dat het Westen onder de druk van een oorlog kan opbren gen. Geheel afgezien van het eventueel gemis van de atoombom, zijn de Russen nog in geen vijf jaar zo ver dat zij een derde wereldoorlog kunnen voeren, zo meent Martel. Daarom is het volgens deze Britse deskundige nu de tijd om de Russen te bewegen te beginnen met het verlaten van de landen die zij bezet hebben. Mis schien denken zij zelf al over vertrekken indien men zekere berichten uit Wenen geloven mag. Vrees? De strekking van dit'alles is dat Stalin begint te vrezen dat de koude oorlog die hij begonnen is, in temperatuur zou kun nen oplopen tot een schietpartij, in het bijzonder .indien de Westelijke mogend heden uiteindelijk tot de conclusie zouden komen dat zij op geen enkele andere ma nier voor de komende twee of drie genera ties de vrede kunnen verwerven. Indien de Russen werkelijk van plan zijn uit sommige Europese landen te verdwijnen, dan is dat om de goede reden dat zij voelen dat de Eerst even kijken bij BARTEL JORISSTRAAT 27 Wollen ruiten 90 Japonstof 25 140 cm breed Mantelstof 8. 75 145 cm breed Grote keuze zomerstoffen voor de tropen HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Pla ten. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.03 Piano. 12.33 Amuse mentsmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Voor de strijdkrachten. 13.30 Harmonie. 13.50 Film en toneel. 14.10 Platen. 14.50 Boeken nieuws. 15.00 Omroepkoor, -orkest en solist. 16.00 Gezondheidszorg. 16.10 Piano. 16.30 „Het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.05 Actualiteiten. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Voor de strijdkrach ten. 19.00 Nieuws. 19.15 „Pelgrimeren naar Rome". 19.25 Amusementsorkest. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.00 „De gewone man". 20.12 Platen. 20.20 „Lichtbaken". 20.45 Platen. 21.00 Geva rieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Licht concert. 23.00 Nieuws. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Orgel. 8.40 Platen. 10.00 Voor zieken. 20.05 Morgenwijding. 10.20 Voordracht. 10.35 Voor de continubedrijven. 11.35 Trio. 12.00 Platen. 12.30 Mededelingen. 12.33 Roemeens orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Ka lender. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Platen. 14.50 Streekuitzen- ding. 15.15 Kamerorkest. 16.00 „Komt u binnen". 16.15 Gevarieerd programma. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Zang, piano en orgel. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 Causerie. 20.00 „Com munity singing". 20.45 Bont programma. *21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Sex tet. 22.25 Voordracht. 22.40 Franse muziek. 23.00 Niéuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL. 322 M. 12.00 Platen. 12.32 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Causerie. 14.00 Omroepsvmphonie-orkest. 15.25 Platen. 15.30 „The five melodians". 16.00 Koorcon cert. 16.30 Strijkkwartet. 17.05 Nieuws. 17.15 Aecordeonmuziek. 17.30 Platen. 17.40 Accordeonmuizek. 17.55 Economisch over zicht. 18.00 Jazzmuziek. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Robert Beelaerts. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.05 Nieuws. 23.10 24.00 Platen. BRUSSEL, 484 M. 12.08 Platen. 12.30 Omroeporkest. 13.32, 14.30. 15.00 en 16.00 Platen. 17.10 Orkest Bill Alexandre. 18.30. 19,00 en 19.40 Platen. 20.00 Koorconcert. 20.45 Platen.. 21.00 Om roeporkest. 21.45, 22.15, 23.00 en 23.30— 23.55 Platen. aarde onder hen afbrokkelt door onder grondse nationale verzetsgroepen. Martel zegt'dat de mogendheden van het Atlantisch pact in de eerste plaats een klein doch doeltreffend hoofdkwartier moeten oprichten, naar het voorbeeld van de „com bined chiefs of staff". Dit hoofdkwartier zou nauwlettend en voortdurend de metho des van succesvolle koude oorlogvbering moeten bestuderen. Men zou een goede start kunnen maken door de eigen metho des van de Russen te bestuderen en te verbeteren. Ten tweede, zo vervolgde Mar tel, hebben we prima landstrijdkrachten nodig. De luchtmachten en de marines kun nen nu slechts een kleine directe rol spelen. Wat we nodig hebben is een aantal goede en goed geoefende regulaire divisies die altijd gevechtsklaar worden gehouden. Een strijdmacht van twintig divisies, zegt hij, zou een doeltreffend middel zijn tegen eventuele aanvechtingen der Russen om zelf met schieten te beginnen. Achter deze landmacht zouden de twee machtigste vloten van de wereld en luchtmachten van afschrikwekkende gevechtskracht staan. De Russen zijn geen dwazen. Zij zijn een moedig volk wier land in goed twintig jaar tweemaal door een vreselijke vei'woesting bezocht is. Ik geloof niet dat zijn leiders een oorlog zouden beginnen die alleen maar in een verschrikkelijke nederlaag voor hen zou kunnen eindigen," zo besluit Martel. Het handelsaccoord met West-Duitsland Artikelen welke binnenkort ingevoerd kunnen worden Nu een dezer dagen een nieuw handels accoord met West-Duitsland is gesloten, deelt het ministerie van Economische Za ken mede, dat binnenkort voor het eerste kwartaal van de overeenkomst (1 Septem ber tot een met 30 November 1949) con tingenten zullen worden bekend gemaakt voor de invoer van goederen uit West- Duitsland en wel voor diverse handgereed schappen, landbouwgereedschappen, mes sen en scharen en andere metalen produc ten; bijouterieën, speelgoederen, Kerst boomversierselen; nonferro halffabrikaten; rubber en asbest artikelen (behalve in Ne derland gefabriceerde maten auto binnen- en buitenbanden); plastic artikelen; leder en artikelen uit leder; textiel; producten en halffabrikaten uit hout; papier, papier waren en potloden; pharmaceutische eind producten (behalve penicilline en strepto- mecine) en chemische eindproducten; voer tuigen en onderdelen behalve: 3-5 tons trucks, rijwielpedalen en terugtraprem naven; fijne mechanische, optische en me dische instrumenten en onderdelen; kan toor- en naaimachines, electrische huis houdelijke apparaten, electro-medische en tandheelkundige uitrustingen; glas en ke ramische producten behalve: technisch porcelein, vensterglas en thermosflesbal lons; natuursteen en kleisoorten en andere hieraan verwante stoffen en producten, be halve bims (aankopen van cement silica steenen, zuur- èn vuurvast materiaal val len hier niet onder) en agrarische produc ten behalve vis. Benelux en devaluatie De besprekingen over de voor-unie tus sen de Belgische delegatie onder leiding van de heer Suetens en de Nederlandse delegatie onder leiding van de hee'r Spie renburg, welke in verband met de gebeur tenissen der laatste dagen tijdelijk onder broken werden, zullen zo spoedig mogelijk worden voortgezet. In zijn radiorede van Dinsdagavond sprak minister Lieftinck de verwachting uit dat het Belgische besluit inzake devaluatie zo danig zou zijn, dat de' voorwaarden voor een verwerkelijking van de Benelux daar door niet slechter maar beter zouden wor den. Nu het. Belgische besluit gevallen is en tot 'devaluatie van de franc met 12Va procent is overgegaan kan naar in tot oordeel bevoegde kringen wordt opgemerkt worden aangenomen, dat de kansen op verwezenlijking van de Benelux gunstiger zijn geworden wat betreft de verhoudingen op monetair gebied. Op commercieel ge bied blijven er echter moeilijkheden bet- staan, daar Nederland bij het ingaan van de voor-unie bevreesd moet zijn voor het wegvloeien van goederen van de Neder landse markt naar België. Hiervoor zullen speciale voorzieningen noodzakelijk zijn. Noorse officieren naar Engeland De hoogste leiders van Noorw'eg'ens ver dediging brengen onder leiding van gene raal Ole Berg een tiendaags bezoek aan Engelse militaire installaties. Men gelooft, dat zij de instelling van de Noord-Euro- verdedigingsgroep van het Atlan tisch pact hebben besproken. Meer toeristen uit Amerika verwacht Mr. C. A. de Vries, hoofd van de pers dienst van de Algemene Nederlandse Vere niging voor Vreemdelingenverkeer heeft verklaard dat de devaluatie van de gulden ten opzichte van de dollar een gunstige invloed op het toeristenbezoek uit de Ver enigde Staten zal hebben, in de eerste plaats omdat het reizen in het algemeen goedkoper wordt voor Amerikanen, in de tweede plaats omdat thans hem sterke voorkeur voor Zwitserland en Italië zal afnemen. De uitgaven voor reclame en propaganda in Amerika zullen uiteraard toenemen, maar deze vormen slechts een fractie van wat het toeristenbezoek opbrengt. FRITZ 1IIRSCH HERDACHT. Woensdagavond heeft in Amsterdam „De Residentie-operette" de Nederlandse première van de operette „Mariandel aus Wien" gegeven. De directeur van dit en semble, de heer Henri A. van Eysden Jr., heeft in de pauze Friedel Dotza van de vroegere Fritz Hirsch-operette een harte lijk welkom toegeroepen en enige woorden gewijd aan de nagedachtenis van Fritz Hirsch, die het einde van de oorlog niet heeft mogen beleven en in een concen tratiekamp stierf. Van de zijde der republikeinse delegatie in Den Haag is Donderdag de volgende verklaring uitgegeven: „Het feit dat zulk een verantwoordelijke instantie als de Nederlands Amerikaanse Kamer van Koophandel bij het zenden van zijn geschriften aan de leden van de dele gaties ter conferentie er een copie van een toespraak van de correspondent William R. Matthews aan heeft toegevoegd, heeft ons wel zeer onaangenaam verrast. Wat de zaak nog betreurenswaardiger maakt is het begeleidende artikel getekend door de voorzitter van genoemde organisatie. In zijn begeleidende verklaring maakt de voorzitter van deze Kamer kleinerende op merkingen over de Indonesiërs, stelt opzet telijk de zaken onjuist voor en verdraait volkomen de problemen betreffende de zaken waar het óm gaat. Tot nog toe is de sfeer gedurende de con ferentie goed geweest en in grote mate hangt het succes van de conferentie er van af dat dit zo voortduurt. Het publiceren Ongeveer driehonderd gedelegeerden uit 59 landen woonden de openingszitting van de vierde Algemene Vergadering der UNO te Flushing Meadows bij. De Australische ambassadeur in de Verenigde Staten, Nórman J. O. Makin, leest een brief v.oor van de afgetreden voorzitter der UNO AssembléeHerbert V. Evatt. Makin treedt op als voorlopig voorzitter der Australische delegatie. Links van hem Trygve Lie eh réchts Andrew Cordier. Illegale werker sloeg door na zijn arrestatie „Ik ben door de Duitsers beestachtig mishandeld" In Juli 1944 is de illegale werker E. B. uit Arnhem, nadat er in zijn groep verraad was gepleegd, door de Duitsers gearres teerd. Na ernstig mishandeld te zijn ver klaarde hij zich bereid met de Duitsers sa men te werken. Zijn inlichtingen hadden tot gevolg, dat een illegale groep van 28 personen- werd „opgerold". Twaalf van hen vonden de dood. B. werd door het Bijzonder Hof in Arn hem veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf. Thans diende deze. zaak voor de Bij zondere Raad van Cassatie. De president ondervroeg B. uitvoerig over zijn ontsporing als illegale werker. „U behoorde tot de pioniers van 'het verzet. U hebt buitengewoon goed werk verricht. Hoe kwam u er toe uw kameraden uit te leveren?" „Ik ben zo beestachtig mishandeld door de Duitsers, dat ik op het laatst niet meer wist wat ik deed of zei", verklaarde ver dachte. Mr. H. G. Stibbe uit Amsterdam, die als raadsman optrad, wees in zijn pleidooi de raad op het voortreffelijk werk, dat zijn cliënt voor het vaderland tot Juli 1944 heeft gedaan. Hij was van mening, dat B. door de ondergane mishandelingen geeste lijk zodanig geschokt is geweest, dat hij geen weerstand heeft kunnen bieden aan de pressie die door de Duitsei's op hem werd uitgeoefend. Dringend bepleitte hij een lagere straf. De advocaat-fiscaal concludeerde tot verwerping van beide beroepen. De procu reur-fiscaal bij het Arnhemse Bijzondere Hof 'en verdachte hadden beiden tegen de sententie van het hof cassatie aangetekend. Hij achtte een straf van tien jaar in over eenstemming met de ernst der feiten door B. gepleegd, waarbij voldoende rekening was gehouden met zijn vele goede daden als illegaal werker. Over vier'weken zal de raad arrest wijzen. N.V.V.-commissie zal welvaartsplan ontwerpen Het in Juli gehouden congres van het' N.V.V. droeg het verbondsbestuur op een systematisch onderzoek in te stellen naar de vraagstukken, die verband houden met de industrialisatie. Ten einde tot de opstelling van een al gemeen welvaartsplan te komen is een commissie benoemd onder voorzitterschap van de heer A. Vermeulen. De voorzitter van het N.V.V. de heer H. Oosterhuis heeft de commissie geïnstal leerd. Hij herinnerde er aan, dat in de der tiger jaren het N.V.V. in samenwerking' met de voormalige S.D.A.P. het „Plan van de Arbeid" had opgesteld, dat tot doel had een bijdrage'te leveren voor de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk. Een nieuw welvaartsplan zal in de eerste plaats een structuurplan moeten zijn. RESIDENTIEORKEST GAAT TOELICHTINGEN OP CONCERTEN GEVEN Het Residentieorkest heeft in het ko mende seizoen vele belangrijke werken, oud en nieuw, in zijn programma's opge nomen. Om aan het bezwaar, dat een groot deel van het publiek onvoorbereid tegen over de muziek komt te staan, tegemoet te komen, heeft de directie van het orkest besloten een toelichting te geven over de grote werken uit de muziekgeschiedenis. Op 8 October zal Willem van Otterloo de zevende symphonie van Bruckner in de bewerking en herziening van Bruckner dirigeren. Op 3 October zal de dirigent dit werk met belangstellenden bespreken. Evenals vorige jaren zal het Residentie orkest ook in het komende seizoen weer verpozingsconcerten geven in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen in Den Haag en wel in de middaguren van 12.30 tot 13.30 uur. In Amsterdam heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt de gemeen te te bewegen de sinds vele jaren niet ge bruikte Zuiderkerk beschikbaar te stellen voor culturele doeleinden. van dergelijke verklaringen kan buitenge woon schadelijk blijken voor de thans plaats hebbende onderhandelingen. Het artikel zegt, dat de Indonesiërs in hun eisen niet realistisch zijn, dat de pro ductie onmogelijk zal zijn vanwege gebrek aan organisatie, efficiëntie en kapitaal, dat het de wens van de Indonesiërs is de acti viteit van vreemdelingen in Indonesië te elimineren, in het bijzonder die van Neder land. Wij hebben het herhaaldelijk duide lijk gemaakt dat we ons bewust zijn van de economische en sociale problemen die voor ons liggen, dat om de productie op te voeren, buitenlandse hulp in termen van uitrusting en kapitaal nodig zal zijn en dat samenwerking tussen de nieuwe regering van Indonesië en de Nederlandse regering tot gemeenschappelijk voordeel kan strek ken. Het artikel verklaart verder, dat de In donesiërs acht minimum eisen hebben in gediend. Een dergelijke verklaring kan nauwelijks waarheid bevatten, aangezien er nog geen uitwisseling van eisen heeft plaats gehad. Wij zijn ons evenzeer van de problemen, die ons te wachten staan en de noodzaak van een gezonde en stevige regering be wust, als van het feit dat een blijvende oplossing in Indonesië van groot belang zal zijn voor de wereld in het algemeen. Dit kan echter pas^vorden bereikt, indien de politieke geaardheid van het volle hierbij in aanmerking wordt genomen en wanneer het hartstochtelijke streven van de Indo nesiërs vólkomen wordt begrepen. De voorzitter van de Nederlands Ameri kaanse Kamer van Koophandel verwijst naar een toespraak van Matthews, die zich zelf een' autoriteit op het gebied van het In donesisch conflict nóemt op grondslag van een kort bezoek aan Indonesië. Matthews grijpt als boeman het communisme aan ter voortzetting van politieke en economi sche voogdijschap over Indonesië. Er zijn er, die veel langer in Indonesië zijn geweest ter bestudering van He daar heersende om standigheden en toestanden en die de op komst van het nationalisme ook hebben gezien als een reële kracht, niet teweeg ge bracht door het communisme. George Mc T. Kahin onder andere heeft er op een studie beurs tien maanden doorgebracht en heeft op de meest nadrukkelijke wijze in die zin gerapporteerd. Een gelijkluidende verklaring werd ge geven door een van de correspondenten, die de heer Matthews op de noodlottige tocht naar Indonesië vergezelde de heer Fred Colving van de „Denver Post", die er ech ter aan toevoegde dat sommige van deze 'correspondenten gedurende de trip zulke ,.pracht"-opstellen hadden voorbereid bij de aankomst in Indonesië, dat zelfs de Ne derlanders zich er voor geneerden. Wij spreken de hoop uit, dat zulke boos aardige verklaringen als die voor kort ge- i publiceerd door de Nederlands Amerikaan- se Kamer van Koophandel zullen uitblijven, zodat de onderhandelingen hier in 's-Gra- venhage hun verder beloop kunnen hebben op een basis van redelijkheid en samenwer king." Chauffeur werd in de oorlog een gefortuneerd man De Bijzondere Raad van Cassatie hee! de zaak behandeld tegen cle 52-jarig chauffeur N. R. uit Laren. R. was tijden de bezetting een gefortuneerd man gewot den. In Mei 1940 had hij een spaarduitj van 6500, dat na de bevrijding bleek zijn gestegen tot 462.000. R'. werd geai resteerd en bij onderzoek bleek, dat h tijdens de bezetting een geregelde bezoe ker was geweest van de „Zentralstelle fj Judische Apswanderung" in de hoofdstat Vele Joodse landgenoten had hij voorgj spiegeld, dat hij hen uit de handen Duitsers kon houden, mits zij hem daarvoc flink betaalden. Zo ontving hij vaak grol bedragen. In Maart 1943 gaf een vade die hoopte zijn twee kinderen uit Westei borlc terug te' krijgen, hem ƒ41.000. I kinderen keerden echter nimmer terug. R. zou ook Joodse landgenoten aan t Duitsers verraden hebben en meegeholpe bij arrestaties. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam veroordeelde hem tot levenslange g« vangenisstraf. Voor de Bijzondere Raad van Cassati ontkende hij vrijwel alles hetgeen hei ten laste was gelegd. Zijn herhaalde bezoe ken aan de „Zentralstelle" bracht hij in op dracht van een Duitse dokter, die hem al boodschappenjongen had gebruikt. Zij grote vermogensaanwas zou zijn ontstaa door een bloeiende handel in horloges e auto's tijdens de bezetting. „U wou mij die dwaasheid toch niet ernst wijs maken?" vroeg de president va de raad aan verdachte. Maar deze biet bij zijn verklaringen. De raadsman, mr. A. W. Kymmell ui Amsterdam, wees de raad op het- gering intellect van zijn cliënt, op diens moeilijk positie in dienst van een Duitse dokter ei op de goede daden, die hij toch ook vei richt had. De advocaat-fiscaal concludeerde to vernietiging van de sententie en verwijzin van deze zaak naar de bijzondere strafka mer van de arrondissementsrechtbank Leeuwarden. Over vier weken zal de raad arrest wij zen. Missionaris in Tibet vermoord De monniken van het St. Bernardkloostc in Zwitserland hebben een kort telegrai ontvangen met de mededeling, dat ee. kanunnik van hun orde in het Tibetaans bergdorp Jerkalo is vermoord. Kanunnik Tornay had tevoren een waar schuwing ontvangen van de Lama's om zijl missie te Jerkalo te veriaten, indien b niet gedood wilde worden. De kanunni zou het dorp ostentatief verlaten hebbei doch telkens heimelijk zijn teruggekeer om zijn gelovigen te bezoeken. Geslaagd dank zij..., (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus: Staatsexamen, Mulo dipl., H.B.S. A' e Onderwijzers-akte, Hoofdakte, Boekh. M.O FRANS, DUITS, Eng. L.O. en M.O.-A De lire zweeft' 44. Joris Goedbloed ivas klaar met het omwikkelen van de beide ijzeren paaltjes vervolgens schakelde hij de stroom in de beide kabels, waarna hij de deur van het transformatorhuisje weer zorgvuldig sloot. „Ik zal na moeten kijken of dat niet ver boden is tijdens de wedstrijden!" sprak de bewaker, die een lijvig boekiverk te voor schijn haalde, getiteld: „Voorschriften en Regelen voor de Grote Knol Ren (ten ge- bruike van bewakers en ander personeel) „Als het verboden is, zal ik het moeten verbiedenzei de bewaker, terwijl hij be gon te lezen. „Gaarne!" riep Joris geest driftig uit. „Gij dient u op de hoogte te stellen! Wanneer het verboden mocht zijn de electrische installatie te verbeteren, dan zal ik hem aanstonds weer verslechteren! Dat is billijk! Cave electra complexis, rie pen de Klassieken ons toe! Vaarwel!" En met die woorden begaf hij zich weer naar zijn plaats op de tribune. Maar schrandere lezers zullen al hebben ingezien, wat er moest gebeuren toen Panda op Tsjoeke- tsjoek langs die wonderlijke ijzeren paal tjes kwam. Het rrtetalen ros werd plotse ling opzij gesleurd en als door een onzicht bare reuzenhand tegen de paaltjes aange- kwakt! De bewaker stond nog steeds te lezen en merkte het niet, maar Ernest Klapper riep uit: „De schurk heeft van die paaltjes een magneet gemaakt! Mijn arme, ijzeren Tsjoeketsjoek! Altijd en eeuwig lage streken! Bah!" En Joris dacht tevre den: „Gelukkig, dat ik mijn natuurkunde lesjes immer vlijtig leerde als kind! Welk een voordeleji kan men toch trekken van goed onderwijs Onze correspondent in Rome meldt ons: De Italiaanse minister van Financiën had reeds enkele weken geleden aangekondigd, dat de lire niet .zou worden gedevalueerd, onverschillig wat het lot zou zijn van het pond sterling. Tot op zekere hoogte wordt die houding ook nu, na de zo onverwacht grote val van het pond, gehandhaafd. De reden is, dat de lire niet kan devalueren, omdat zij geen officiële, maar een „zwe vende" koers heeft. Tot nu toe werd maand voor maand bepaald, welke de koers zou zijn van de dollar. Men nam daartoe het gemiddelde van de vrije noteringen van export-dollars in de voorafgaande maand. De koers der andere valuta werd dan vastgesteld, rekening' houdende met hun waarde in dollars. Bepaald was, dat de dollar nooit minder dan 350 en nooit meer dan 650 zou kunnen noteren. Sedert vele maanden was de koers stabiel gebleven: 575 lire per dollar; waar een pond gelijk was aan 4.03 dollar noteerde het pond in Italië 2317. Terwijl in bijna geheel Europa na de verklaring van sir Stafford Cripps de beur- gesloten bleven, volgde Italië het voor beeld van België en Zwitserland. De beur zen waren open en ook valutatransacties waren geoorloofd voor zover het dollars, Zwitserse en Belgische franken betrof. Van paniek is geen sprake. Enkele aandelen gingen een paar punten in de hoogte en wat de deviezen betreft, schijnt de lire ten op zichte van de dollar iets te zullen zakken, voorlopig ongeveer 7y2 procent (van 575 steeg de koers tot 617.50). Fijn goud, dat tot nu toe 1000 lire per gram noteerde, steeg tot 1130. Op de „zwarte beurs" steeg de dollarkoers van 632 tot 679. Voorlopig zal de dollarkoers niet meer maandelijks, doch dagelijks worden vast gesteld, waarbij het gemiddelde van de vorige beursdag als basis wordt aangeno men. Ook nu wordt 650 als niet te over schrijden maximum gehandhaafd, doch in beurskringen acht men het niet waarschijn lijk, dat de lire meer zal dalen dan tien, hoogstens 12 procent, zodat de marge van 650 zeker niet bereikt zal worden. Het En gelse pond staat hier op de zwarte markt (officieel is er geen notering) bijzonder laag. Bij een zwarte dollai-koers van ge middeld 670, zou het pond officieel 1875 moeten noteren, doch het werd verhandeld tegen prijzen die tussen 1600 en 1700 schommelen. Schade Italië lijdt door de devaluatie van het pond aanzienlijke schade. Sedert geruime tijd was de export naar Engeland veel gro ter dan de import uit- dat land en het ster- ling-tegoed bedraagt 75 millioen pond, dat dus thans plotseling een derde aan waarde verliest. Men vreest, dat na een tijdelijke toeneming van de importhandel uit Enge land, de handelsbetrekkingen tussen Italië en het sterlinggebied geringer zullen wor den. Wanneer de 75 millioen opgebruikt zijn, is het niet waarschijnlijk dat Enge land en de andere landen, die sterk deva lueren, de nu reeds dure Italiaanse pro ducten zullen kunnen betrekken. Ook is te voorzien, dat het toeristenverkeer schade zal lijden. Italië is derhalve in de eerste plaats gebaat bij een niet te hoge koeri van de dollar (Amerika immers is het land waaruit men verreweg het meeste impor teert), doch anderzijds moet men beletten dat de exporthandel te zeer in het gedranj komt. Reeds gaan stemmen op, om eei tweede „zwevende koers" in te stellen ei zonder rekening te houden met de verhou ding dollar tot pond, ook voor het pond vai dag tot dag de koers vast te stellen die d< vrije handel geneigd is te betalen. Dan) zij een min of meer liberale politiek, wars van kunstmatig vastgestelde koersen, kar de regering te Rome met de lire manoeu vreren op de wijze, waarbij men hoopt d( belangen van het land het best te dienen Smorgasbord. „Smorgasbord, een over vloedige Zweedse tractatie van warmi en koude hors d'oeuvres, aan vooroor logse toeristen in Zweden welbekend, ii na de opheffing van bepaalde distribu tiebepalingen op de Zweedse menu's teruggekeerd. Het schijnt echter, dat de Zweedse magen in de oorlog zijn ver zwakt, want er zijn reeds stemmen op gegaan om verschillende zware' ingre-, diënten uit het recept te schrappen en te vervangen door meer salades groenten. Stijgende lijn. Antonin Zapotocky, de Tsjechoslo waakse minister-president, heeft in de raad van het Tsjechoslo- waakse vakverbond verklaard, dat hel absenteïsme onder de arbeiders dit jaai meer dan 37 procent hoger is dan in 1947. Hij oefende ook critiek op de ar beiders, die voortdurend van betrekking verwisselen. Wind. Japans Zuidelijkste eiland Kiesjoe is door een orkaan getroffen. Zes per sonen kwamen om het leven en 31 wer den gewond. Meer dan 100 vissersboten worden vermist. Voorlichting. Gerhard Eisler, de commu nist die met een Pools schip uit Ame rika naar Duitsland is gevlucht, is be noemd tot hoofd van een pas ingesteld voorlichtingsbureau voor de Russische zóne van Duitsland. Critiek. Een slechte critiek in een Würt- tembergs blad over een cabaretgezel schap uit Stuttgart heeft een persoon het leven gekost. De artisten van het gezelschap overvielen dB recensent van het te Tuttlingen verschijnende blad en ranselden hem af. Zijn veertigjarige schoonzuster werd in het gevecht ge wikkeld en is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Water. In Bombay en omgeving is de laatste dagen 65 cm. regen gevallen. Alle handel en verkeer ligt stil. De regen houdt nog steeds aan. Het vlieg veld Santa Cruz staat een voet onder water. Een gebouw van drie verdiepin gen is ingestort en als gevolg van kort sluiting braken hier en daar kleine branden uit. Persoonlijke ongelukken worden niet gemeld.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2